c y Zwak schrijversdebuut Goudlooze Nog geen oplossing voor wateroverlast in tuinen Wassenaar iL^eidse agenda Opknappen van huis in Warmond: negentig mille Onenigheid over kosten Ruilavond Geen luxeflats op en naast Muzenhof in Leiderdorp H. Smits (54) nieuwe politiecommandant in Sassenheim/W armond "Wel subsidie anti-rookplan Stad en rand DONDERDAG 30 SEPTEMBER 198 WASSENAAR - Een geplastificeerd dorp met bitumen duinen, een plastic es- doorntje als natuurmonument en een bejaarde Raad van Computerabelen als gemeentebestuur. Met deze elementen heeft het PvdA-raadslid Henk Goulooze geprobeerd de Wassenaarse bevolking te waarschuwen voor de toekomst. Ge probeerd, want de waarschuwing komt zeker niet goed uit de verf. In de onlangs verschenen bundel "Keer- gang en andere toekomstvisies van Ne derlandse politici en journalisten" (uit geverij Van Veen, Utrecht) staat ook een verhaal van Goulooze: "Villadorp in knarsend tijdsgewricht". In het twaalf pagina's tellende verhaal vertelt hoofdpersoon Rob in vogel vlucht de geschiedenis van Wassenaar van 1981 tot 2112. Rob is met een tijdma chine teruggekeerd naar Wassenaar an no 2091. Het Wassenaarse gemeentebestuur blijkt een chaos te worden. "In 1982 begon dus het gemieter", schrijft Goulooze. Blijkbaar vermoedde hij niet dat juist in dat jaar zijn partij, de PvdA, een college zou vormen met de WD. De ellende stapelt zich vervolgens hoog op. Een "Algemeen Plastificatieplan" leidt tot onrust en rellen, verkiezingen worden afgeschaft en de "gezonden" veroveren de macht. De fantasie van Goulooze is erg groot. Zeker als hij Wassenaar- Noord herschept in een villawijk voor arbeiders en Wassenaar-Zuid omtovert tot een raketbasis. In 1985 voorziet Goulooze al het einde van de democratie. De burgemeester heet dan Basta (een flauwe verbastering van de naam Staab) en de zogenaamde Com puterabelen (de gezondste inwoners van Wassenaar, die dan het gemeente bestuur vormen) gaan hun gang. In een interview zei Goulooze laatst dat een toekomstvisie zo duidelijk mogelijk moet zijn. Ook wil hij met zijn science fictionverhaal "een waarschuwing ge ven die je met de neus op ver(?) voor je liggende feiten drukt". Op beide punten schiet zijn debuut het doel voorbij. Het verhaal barst uit zijn voegen door de veelheid van informatie en is eerder een grabbelton van gemeenplaatsen en toe komstclichés dan een waarschuwing. Een serieuze aanwijzing over hoe het zal kunnen gaan is niet aanwezig. Flauwe grappen zyn er des te meer, zoals men sen met vijf armen en twee hoofden. Of de motto's boven de diverse hoofdstuk jes als "Geen gezeur, ieder z'n eigen geur" en "Samen computeren, ja gezel lig". De kritiek van de schrijver op de Wasse naarse samenleving, die er wel degelijk in staat, is voor de buitenstaander niet te bevatten. Het lijkt alsof hij alleen voor de Wassenaarse raadsleden een verhaal heeft willen schrijven, want ook heikele punten zoals de woonwagenpro- blematiek, het nieuwe zwembad, de openbaarheid van bestuur en het dorps- verval perst hy in zijn verhaal. Met zijn waarschuwing daartegen krijgt hij ove rigens gelyk. Hij voorspelt dat het Bal juwhuis zal wegrotten. Het begin heeft zich al aangekondigd toen van de week de oude tuinmuur het begaf. FRED SCHOORL De woning Roodhuisdam 2 in Warmond. De gemeente wil deze woning ingrijpend gaan verbeteren. Voor woning gemeentebode WARMOND - De gemeenteraad van Warmond buigt zich van avond over het voorstel van het college van B en W om negentig duizend gulden beschikbaar te stellen voor de renovatie van het pand aan de Raadhuisdam 2. De woning is gelegen op een steen worp afstand van het gemeente huis en zal na de opknapbeurt worden verhuurd aan de ge- meentebode-conciërge die zo doende dicht bij zijn werkgever zal zijn gehuisvest. "Dan kan hy zijn functie gemakkelijker uitoe fenen", verklaart gemeentesecre taris Zoetemelk. Zoetemelk vertelt dat er al heel wat rekenwerk is verricht alvorens werd besloten de niet geringe som van negentigduizend gul den (ruim dertigduizend gulden rijkssubsidies incluis) te beste den aan de renovatie van dit voor Warmond karakteristieke, voor oorlogse pand. De hoogte van het bedrag leidde in de raads commissie financiën tot een schrikreactie van enige leden die zich afvroegen of het niet beter zou zijn over te schakelen op nieuwbouw. "De architect kwam bij het opstel len van de kostenbegroting uit op een bedrag van anderhalve ton. Daar zat de btw en het hono rarium van de architect nog niet bij. Tel je die er bij op dan kom je op een bedrag van byna twee ton. Dat is een bedrag waarmee de gemeente als exploitant van haar eigen woningbezit natuur lijk niet uit de voeten kan. De ar chitect was dan ook uitgegaan van de meest ideale vorm maar tegenover idealen staat de kei harde realiteit en die is dat de ge meente niet meer dan negentig duizend gulden kan besteden aan de renovatie. Gaan we hoger dan komt terecht de vraag naar voren of het niet beter zou zijn de boel tot op de grond af te breken en nieuwbouw te plegen". "Een openbaring", noemt Zoete melk het bedrag van iets meer dan een ton dat uit de bus kwam rollen toen de gemeente had on derzocht wie van de zeven aan nemers de klus het goedkoopst kon uitvoeren. Maar een ton is nog altyd meer dan negentigdui zend gulden. Vandaar dat de di recteur gemeentewerken, Wi- cherson, thans druk onderhan delt met de goedkoopste aanne mer om te proberen de aanneem- som op een lager peil te brengen. Zoetemelk vertelt dat de gemeente heel wat potjes heeft moeten om keren teneinde het bedrag dat ze wil uitgeven "om de woning te vertimmeren" bijeen te krijgen. Aangeroerd zyn onder meer het geld dat de gemeente bewaart voor het onderhoud aan het ge meentehuis en de bodewoning cn het potje 'onderhoud overige bezittingen'. Het poije 'onder houd gemeentehuis/bodewo ning' was aardig gevuld daar de laatste jaren maar weinig onder houdswerkzaamheden aan het gemeentehuis hebben plaatsge vonden. Bij de bodewoning is zelfs sprake van achterstallig on derhoud. Het potje 'onderhoud overige be zittingen' kon ook wel wat mis sen omdat het pand Groot Leer- rust en het Jan Steencomplex zijn afgestoten en het onderhoud daarvan niet langer op de schou ders van de gemeente terecht komt. De rest van het geld is afkomstig uit de nieuwe, hogere huurprijs die voor de Raadhuisdam 2 zal worden gevraagd en uit de subsi dies van het rijk. Mocht het rijk onverhoopt geen subsidie verle nen of maar gedeeltelijk dan wil len B en W de opbrengsten van de verkoop van het Jan Steen complex aanwenden. De financiering is rond maar Zoe temelk kan begrip opbrengen voor de mensen bij wie de mond openvalt bij het aanhoren van de hoge bedragen die de renovatie van de Raadhuisdam gaat kos ten. "U moet echter niet vergeten dat een gemeente bij opknap beurten altijd is aangewezen op derden. Een particulier die een oud woninkje koopt kan als hij handig is in de avonduren en in het weekeinde het een en ander uitrichten. "Ik zie de leden van het college van B en W dat nog niet zo gauw doen", grapt Zoete melk. WIM KOEVOET WASSENAAR - Voor de wate roverlast in de tuinen van een aantal woningen in Wassenaar- Zuid, is nog geen oplossing ge vonden. De kans dat de gemeen te een zogenaamd afwaterings onderzoek gaat instellen is ge ring. Daarnaast staat de buurt vereniging lijnrecht tegenover de gemeente als het gaat om de oorzaak en de schuldvraag. Het gaat hier om de tuinen van wo ningen aan de Wittenburgerweg, Groot Hoefijzerlaan en Bloem- camplaan. Bij voortdurende re genval ontstaan er enorme plas sen in de tuinen. "Je kunt er dan nagenoeg niet lopen, je zakt bij na weg" zegt voorzitter Verweij van de buurtvereniging "Nieuw Wassenaar". Een klachtenregen werd dienten gevolge bij de gemeente Wasse naar ingezet. Het resultaat was dat in augustus van het vorig jaar een onderzoek werd ingesteld naar de oorzaken van de overlast. Het onderzoek, dat volgens Ver weij al in februari was afgerond had als conclusie dat de bewo ners eigenlijk zelf verantwoorde lijk waren voor de wateroverlast. Zo zouden de watergangen in de jaren twintig en dertig door de huizenbouw gedicht zijn. Verder zouden de greppels die aan de tuinen grensden in de loop van de tijd door de bewoners bij de tuin getrokken zijn. Ook de grondwaterstand zou in die jaren lager zijn geweest. Verweij is echter niet zo te spreken over dat onderzoek. Hij betitelt het als "niet wetenschappelijk" en vol met "waarschijnlijkhe den". In het stuk van het college van burgemeester en wethou ders staan dan ook de volgende termen waarop Verweij zijn con clusie heeft gebaseerd: "Waar schijnlijk is het verder zo ge weest....", "aangenomen mag worden"vermoedelijk heeft men gemeend...." en "niet on waarschijnlijk dat....". "Daar is niets wetenschappelijks aan", vindt Verweij. De buurtvereniging was gister avond niet aanwezig tijdens de commissie vergadering, waar het plan werd besproken. Verweij: "Afgelopen maandag kregen we de stukken pas binnen. En dan te weten dat het rapport al in fe bruari gereed was. Herhaaldelijk hebben we bij de gemeente aan gedrongen om dit te krijgen. Dat is nooit gebeurd, tot afgelopen maandag. De tijd is te kort ge weest om een oordeel te geven over het plan". Verloren B en W stelden voor om een afwa teringsplan te maken in samen werking met de Heidemij. De be woners zouden een deel van de kosten moeten gaan betalen, om dat voor de gemeente vaststond dat het min of meer hun "eigen schuld" was. De kosten voor zo'n plan zouden rond de negendui zend gulden bedragen. De commissie ruimtelijke orde ning voelde er eigenlijk niet zo veel voor om zo'n plan op initia tief van de gemeente te begin nen. "Wij zijn in principe niet verantwoordelijk voor de wate roverlast", zei Pruijs (WD), "bo vendien weten we niet of een eventuele oplossing voor de be woners acceptabel is". Ook de andere commissieleden waren deze mening toegedaan. Gou looze (PvdA): "Straks maak je een plan wat de omwonenden niet willen. De door de gemeen schap besteedde 9500 gulden zijn dan verloren". Wethouder Dijkstal (WD): "De bewoners beslissen inderdaad of de uitvoering door gaat of niet". Volgens hem zou de buurt nog geen eensluidende mening he- ben. Dijkstal verduidelijkte ver der dat de gemeente Wassenaar alleen coördinerend zou werken. De bewoners zouden dus zelf voor de verdere kosten moeten opdraaien. Dat de buurtvereniging nog geen eensluidende mening heeft, komt omdat zy nog niet over de zaak met de betrokkenen ge praat heeft. "Aanstaande maan dag vergaderen we met het be stuur. De te volgen procedure zal daaruit voortkomen. Onze bevin dingen zullen we binnen een maand schriftelijk rapporteren aan de wethouder. Dit hebben we met hem afgesproken", aldus voorzitter Verweij. Maar de bewoners hebben niet al leen wateroverlast in de tuinen. Volgens Verweij lopen ook som mige kelders onder water als het heeft geregend. Het water zou 'dan de kelders insijpelen op het punt waar de waterleidingsbui zen de kelders ingaan. "Die bui zen bewegen en er ontstaat dan ruimte waar het water door kan". Eén ding is in elk geval duidelijk. Ondanks het waterprobleem, staan de tuinen volgens Verwey overal goed bij. "Er wordt bijzon der veel aandacht aan de tuinen besteed". Van een moeras in Wassenaar is dus nog geen spra ke. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie ruimtelijke ordening en openbar werken, 20 uur. Rapenburg 48 - informatie-avond ove bouwplan Kaiserstraat, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 11 film Passion van Jean-Luc Godard, 2 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - 'Boom der wensen' Tengis Aboeladze, 20 en 22.15 uur. LVC - open huis Leidse Go-club, 2( 23.30 uur. K&O-gebouw - lezing van E. Stuart ove Christian Science en haar geneeswijzt 20.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 161 kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidsewe 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18 vrij advies, 20-21 uur. Troef - Nooreinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.31 uur, inL 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSWl 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 731 spreekuur Comité Gasprijsverhogii NEE, 19-20 uur. Leiderdorp - Muzenhof, expositie, Voorschoten - Lindehoeve, schotse lie deren door Large, Feeney en Currie, 2 Wassenaar - Gemeentehuis commissi financiën, 19.30 uur. Zoeterwoude - Gemeentehuis, gemeen teraad, 20 uur. Warmond - Gemeentehuis, gemeente raad, 20 uur. Oegstgeest - Gemeentehuis, gemeente raad, 20 uur. f APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst va de apotheken in de regio Leiden, worfl waargenomen van vr 24 tot 1 okt dooi Apotheek Reyst, Steenstraat 35, te 120136. Apotheek Noord-Hofland, Thorbecki weg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, te ten noorden van de Rijn: 134604; tel. te zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruii gebouw, Berkenkade 7, tel. 41013 spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. I< Gezondheidscentrum, Florijn 10, te 896193, spreekuur ma, woe, vr van 1! i 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, te 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrun v.d. Waalslaan, tel. 4641. i LEIDEN - De Ruilclub "Konings^ kerk" organiseert morgen in dn Willem de Zwijgerschool wee) een ruilavond. Verzamelaars vait munten, postzegels, sigaren bandjes, lucifermerken, stickers) ansichtkaarten en dergelijke zijl), van zeven uur af welkom in d\ aula van de school op het adrec Willem de Zwijgerlaan 44. LEIDEN - Uit een personenauto die geparkeerd stond aan de Siv beliusstraat is gisteren veertig liv ter superbenzine gestolen. Dd benzinetank van de auto was nien voorzien van een afsluitbare dopo Het is al de derde keer binneip korte tijd dat een dergelijke dieik stal plaats vond. fi LEIDERDORP - Het plan om 75 luxe-flats te bouwen op en naast de Muzenhof langs de Engelen- daal in Leiderdorp is van de baan. De project-ontwikkelaar, Van der Heyden beheer bv uit Woerden, onderzoekt nu andere mogelijkheden om te komen tot woningbouw. Snel zal dat plan er niet zijn. Volgens woordvoerder Barth zal er geprobeerd worden "binnen één of twee jaar tot een oplossing te komen". Voorlopig blijven de palen naast de Muzen hof zo staan. Van der Heyden gaat de bouwplaats conserveren, zodat weersomstandigheden en dergelijke de fundering en de pa len niet aantasten. Ruim een jaar geleden was Van der Heyden beheer nog redelijk opti mistisch over het plan voor de 75 luxe-woningen. Volgens het be- dryf waren er toen al een aantal flats verkocht. De bouw zou be ginnen als alle flats (op papier) verkocht waren. Het optimisme van de bouwer kwam voort uit een onderzoek van de gemeente Leiderdorp. Uit dat onderzoek bleek dat er in Leiderdorp wel belangstelling zou bestaan voor woningen met een verkoopwaar de rond de vierhonderdduizend gulden. De slechte economische toestand (en als gevolg daarvan De heipalen naast de Muzenhof. Voorlopig blijft het bouwterrein in deze staat. de ingestorte huizenmarkt) weer hielden aspirant-kopers echter van de aanschaf van een dergelij ke flat. Wat er nu gaat gebeuren blijft een groot vraagteken. Volgens het bestemmingsplan mogen er al lerlei woningen gebouwd wor den. De gemeente Leiderdorp is ook bereid mee te zoeken naar een oplossing mits het nieuwe plan wel ongeveer dezelfde bui tenkant blijft houden. De Muzen hof, het nu in aanbouw zijnde be jaardentehuis Dillenburg en de woningen zyn in dezelfde styl ontworpen en moeten als een ge heel bij elkaar aansluiten. Duidelijk is in elk geval wel dat beide partyen, de project-ont wikkelaar en de gemeente, zo snel mogelijk een oplossing wil len vinden. Volgens Barth wordt op dit moment nog steeds onder zocht naar welke woningen wel vraag is en of een welke bouw plannen ook financieel haalbaar zijn. Geen enkele sector in de woningbouw wordt door de ont wikkelaar en de gemeente uitge sloten. SASSENHEIM - Adjudant H. Smits (54) wordt de nieuwe commandant van het rijks politiekorps Sassenheim/ Warmond. Hij volgt adju dant A. den Dunnen op, die vorige week met pensioen is gegaan. De nieuwe commandant wordt volgende week, op 7 oktober, in het gemeente huis van Sassenheim gën- stalleerd. Smits, geboren in Rotterdam, is de huidige adjudant-com mandant van het politie korps in Maasdriel. Hij is zijn carrière bij de rijkspoli tie begonnen in Oirschot waarna hij werd overge plaatst naar Lisse, waar hij tien jaar bleef gestatio neerd. Hierna volgde vier jaar bij het korps in Rijns- burg waarna hij rayoncom mandant in Krimpen aan de IJssel werd. Vervolgens ver huisde Smits naar Noord- Beveland in de rang van ad junct-groepscommandant. Hij verbleef hier anderhalf jaar waarna hij als adjudant zijn plaats in het korps in Didam in heeft genomen. Vier jaar geleden werd de toekomstige groepscom mandant van Sassenheim benoemd in zijn huidige functie als adjudant-groeps commandant van Maasdriel. Smits zegt zich erg in de ko mende overplaatsing naar zijn "oude liefde, de bollen streek" te verheugen. "Ik heb er vele oude bekenden uit de tijd dat ik in Lisse bij het korps zat en de contac ten zijn altijd gebleven", zo zei hij gistermiddag. Ook wonen zijn inmiddels vol wassen kinderen in deze re gio. VOORSCHOTEN - Omdat de belangstelling voor de rondleidingen bt), kaarslicht door kasteel Duivenvoorde eind september overweldigen^, was, worden er extra rondleidingen gehouden. Vrijdagavond 1 oktobq, zijn die extra rondleidingen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de WV (Stfo tionsweg, Leiden) of by sigaren schoten). Kasteel Duivenvoorde i 46 en 48 (halte Kniplaan). WARMOND - B en W van War mond handhaven hun voorstel om de stichting anti-rookplan een subsidie toe te kennen van 725 gulden. Met dat geld worden anti-rookovereenkomstcn ge kocht en verspreid onder de War- mondse jeugd van tien tot en met veertien jaar. De commissie welzijn wees het voorstel gisteravond in een extra vergadering van de hand. Even als de commissie financiën vond men het gisteravond onaan vaardbaar dat in de anti-rook- overeenkomsten, die een kind sluit met zijn ouders, vaste belo ningen stonden voor het kind als die niet gaat roken. B en W bren gen het voorstel vanavond toch ongewijzigd in de raad omdat men het "enorm belangrijk vindt". LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon; 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur), zaterdag van 16 30-18 00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57,35 Per post 79,70 P. J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) Directie: G. Koopman Rubriekchefs J Kroon (stad) BWT Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) K. v.d Post (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen, Panjs, Washington, Céro. Rome, Madnd, Mexico en Wenen. Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2