Rijk onderzoekt toekomst RSV 7 Chantage Japan in scheepsbouw Koopkracht op peil, "schoon" werk mmmt Spinnerij op rand van failUssement L »rt zakelijk Detaillisten: minder loon naar meer werk Twijfel over rendement subsidie Ijzergieterij schrapt 200 arbeidsplaatsen uts Amsterdam 1 Economie iiessen-de Noord i scheepswerf Van der Giessen- de Noord heeft in het eerste half- |aar van 1982 het bruto exploita tiesaldo aanzienlijk zien stijgen t^an 2,7 tot 10,9 min. Door bij- tondere factoren resteert over net eerste halfjaar echter slechts ?en gering nettoresultaat van r 0,4 min. (v.j. 2.3 min.). t belangrijkste oorzaak hiervan s volgens het bestuur dat de vor- Jering op de overheid ter zake ran subsidiëring van verliezen >p scheepsbouwopdrachten uit le jaren 1975 tot en met 1979 in terste instantie slechts gedeelte- ijk door de overheid is gehono- eerd. it resultaat over geheel 1982 zal, tekening houdend met thans he tende factoren, niet veel afwij- len van het halfjaarresultaat. In 981 behaalde de werf een netto winst van zes ton. egener gener's Couranten Concern n.v. eeft in het eerste halfjaar van 982 een nettowinst behaald van 934.000 tegen ƒ493.000 in de- plfde periode van 1981. Dit gun- Uger resultaat was voor een be- ingrijk deel het gevolg van een anzienlijk lagere belastingpost. t advertentievolume in de Ne- erlandse uitgeverijen liep ster- er terug dan was begroot en wel iet 7 pet. t.o.v. de eerste zes laanden van 1981. De ontwikke- ng van het advertentievolume laat ook in het tweede halfjaar nder druk terwijl in verband let de ingebruikneming van ieuwbouw en persen in Houten n Apeldoorn de rentelasten ten Dlle het resultaat zullen beïn- loeden. Bovendien ligt door- aans het resultaat in het tweede alfjaar onder dat van het eerste alfjaar. Indien echter de terug- ang van het advertentievolume iet groter zal zijn dan in het eer- e halfjaar verwacht de Raad an Bestuur over geheel 1982 een leiner verlies van dat over 1981 ,6 min.). illissementen aantal uitgesproken faillisse- ienten is in de periode januari- ïgustus over de gehele linie ge- egen in vergelijking met dezelf- periode in 1981, zowel wat be eft de rechtsvorm als naar be- ijfstak. Het totaal voor 1982 aat op 5.563 tegen 4.513 het jaar iarvoor. Dat blijkt uit gegevens oten vennootschappen (2.316) eenmanszaken (2.045) vorm- n het leeuwendeel van de tot gustus gefailleerde onderne- ngen. Er gingen ook nog eens B natuurlijke personen failliet. faillissement hield het zwaarst lis in de sector handel, hotel- restaurantwezen en reparatie- drijven, waar 1.996 bedrijven er de kop gingen. Bouw- en in- lllatiebedrijven volgden met B faillissementen, de industrie £t 643, bank- en verzekerings- ►zen en zakelijke dienstverle- ig met 525, overige dienstver- jing met 271, transport, opslag communicatie met 151 en Idbouw en visserij met 122. DEN HAAG (GPD) - De Neder- T¥ i ïandse milieubeweging heeft gis Herstelplan Miüeubewegirig: teren een economisch herstel- 1 teren een economisch herstel plan gepubliceerd, dat bij uitvoe ring 525.000 arbeidsplaatser meer oplevert in het jaar 200( dan het huidige beleid. Het rap port, dat een duurzaam herste van de economie beoogt, geba seerd op een verantwoord ge bruik van natuurlijke hulpbron nen, is opgesteld door een werk OOV* groep van economen van he Landelijk Milieu Overleg. De Groningse econoom prof. dr. A. Nentjes stelde in een toelichting dat een jaarlijkse investering van 5 a 6 miljard gulden al goed is voor 50.000 tot 80.000 nieuwe ar beidsplaatsen. Voor een derge lijk investeringsprogramma kan volgens hem een beroep worden gedaan op de kapitaalmarkt. Uit het rapport spreekt de zorg van de milieubeweging voor de wijze waarop de regering momenteel zoekt naar economisch herstel, omdat het milieu daarbij veel te zwaar onder druk komt te staan. Volgens de samenstellers van de nota sluit dat niet aan bij de wen sen van het volk, dat in toene mende mate protesteert tegen gifschandalen. kernenergie, dumpingen van chemisch en ra dio-actief èfval in zee en andere bedreigingen van het milieu. Het plan stelt een verschuiving van de bestedingen voor naar ar beidsintensieve sectoren als openbaar vervoer, reparaties, woningbouw en renovatie. Goe deren en diensten moeten vooral worden voortgebracht door bin nenlandse bedrijven, liefst klein schalig en mens- en milieuvrien delijk, die voor Nederlandse be hoeften produceren en boven dien meer arbeidsintensief zijn. In dit scenario is kernenergie over bodig door de sterke daling van de energiebehoefte. De luchtver vuiling en de afvalstroom wor den tot de helft teruggebracht en het kwaliteitsverlies van natuur en landschap komt tot stilstand. De milieu-economen noemen het opvallend dat deze maatregelen tot stand kunnen worden ge bracht zonder noemenswaardige achteruitgang van het particulie re consumptieniveau. Dat is een gevolg van een verlaging van de collectieve lastendruk, want er zijn minder werklozen. Volgens prof. dr Nentjes verdienen alle investeringen zich zelf terug m de economie te herstellen moet wel de belasting- en pre miedruk op arbeidsintensieve bedrijvigheid en diensten wor den verlaagd. Daarentegen moet er een lastenverzwaring komen voor de toegevoegde waarde aan kapitaal, grondstoffen en ener gie. aldus het rapport Het rapport zegt verder dat niet al les vanuit Den Haag moet wor den geregeld. Het is van groot belang dat initiatieven in de re gio op gang worden gebracht. Gepleit wordt voor de oprichting van regionale instituten voor werkgelegenheid. AMSTERDAM (ANP) - De verminderde koopkracht van de consumen ten tast de inkomenspositie van de ondernemers in de detailhandel aan. Daardoor moet de helft van de ondernemers, vooral die met een eenmanszaak, de pnvé-uitgaven beperken. Op energie, voorraden re clame en loonkosten wordt sterk bezuinigd, zo blijkt uit een telefonisch onderzoek, dat NMB Bank blad heeft laten instellen onder 434 onderne mers in de met-levensmiddelensector van de detailhandel Bij dit onderzoek is bekeken, welke maatregelen deze detaillisten hebben genomen om de economische ensis het hoofd te kunnen bieden Om de kosten te drukken houdt de helft van de ondervraagde ondernemers nu kleinere voorraden aan. Een op de dne is ook een kleiner assortiment gaan voeren. Dit bespaart rentekosten en verkleint de kans op niet te verkopen artikelen. Ook de betahngsmoraal is verslechterd. Een kwart van de ondervraagde detaillisten laat zijn leverancier langer op zyn geld wachten. Bij deze bezuinigingen ontzien de detaillisten de dienstverlening zoveel moge lijk. Zeer veel ondernemers bezuinigen eerder op hun pnvé-uitgaven dan op de dienstverlening. Het beeld van de detailhandel, is volgens het onderzoek, "minder inkomsten en meer inspanningen". DEN HAAG (ANP) - De regeringswaarnemer bij Rijn-Schelde-Verolme, J. Molken- boer, laat de vooruitzichten onderzoeken van de machinefabriek Thomassen en van het kolengraafproject van het concern, dat al jaren fors wordt gesteund met over heidsgeld. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van economische zaken gisteren bevestigd. Als één van de voorwaarden voor de laatste overheidsstaunopera- tie van 300 miljoen gulden moet RSV zelf ook hét bedrijf door lichten. Die analyse ligt nog niet bij economische zaken op tafel. Het rapport moet een bedrijfs- strategie voor de komende jaren opleveren. Volgens de woord voerder van economische zaken zal het RSV-stuk op het ministe rie worden geëvalueerd, waarbij ook anders verkregen informatie een rol speelt. In dat licht moe ten de onderzoeken van Molken- boer worden gezien. De Industriebond FNV liet dins dag weten op grond van een ge sprek met de raad van bestuur van RSV over de zogenoemde sterkte/zwakte-analyse, het ver lies van honderden banen te ver wachten. Thomassen zou, vol gens de industriebond, ook tot de zwakke schakels horen. RSV zei desgevraagd dat de analyse nog niet klaar is. Met Economische Zaken is over eengekomen dat het rapport pas ingeleverd hoeft te worden als de halfjaarcijfers begin oktober be kend zijn gemaakt. Regeringswaarnemer Molkenboer kan op eigen initiatief onderzoe ken starten. De vooruitzichten van Thomassen worden onder de loupe genomen door het Cen traal Instituut voor Industrieont wikkeling en medewerkers van het Bureau Bijzondere Bedrijfs- problemen van Economische Za ken. De positie van RSV in het kolengraafproject wordt door een oud-directeur van DSM be zien. Bij Thomassen richt het onderzoek zich op de wegens geldgebrek al een jaar gestaakte ontwikkeling van de gasturbine tf-10, waar 20 miljoen overheidskrediet inzit. Volgens Molkenboer kan het be drijf de ontwikkeling en bouw van deze turbine niet alleen trek ken, gezien de risico's die eraan zijn verbonden. RSV meent dat dit wel mogelijk is, als er een der de partner gevonden wordt. De bouw van kolengraafmachines, Molkenboers tweede onderwerp van onderzoek, levert nog geen winst op, maar legt wel een fors beslag op de liquiditeit. Er is al 300 miljoen in het project gesto ken. IHC slachtoffer iteveiling Katwijk aan den Rijn. 19 september. yie per kg. 45—54. sperziebonen •ode kool 0,10, spitskool 0,35, bos- II 1,06-1,32, waspeen AI per kist 5.70. All 3,20-4.50. BI 8,00-11,00. 20-5.20. >er: 209 ton. 1 per kg. 0,61-0,80, prei B per kg. schorseneren A 1,90, spinazie I, uien per kg. 49-58, peterselie 26-36, bloemkool 6 per bak I ,30, 611 34-55, 81 1,08-1,15, 121 jer: 5.500 ton. WOERDEN (GPD) In steeds gro ter kring groeit onrust over de kennelijke chantage-methoden die de scheepsbouw zijn binnen gedrongen. Concreet gaat het om een besluit van het baggercon- cern Volker-Stevin om voor een nieuwe sleephopperzuiger geen prijsopgave te vragen bij het IHC-concern, dat juist gespecia liseerd is in de bouw van bagger- werktuigen. Als belangrijkste ar gument werd aangevoerd dat de Japanners en Koreanen zouden weigeren een aanbieding te doen wanneer IHC tot de medededin- gers zou behoren. Het argument heeft verbijstering gewekt in de Beleidscommissie Scheepsbouw, die in de voorbije jaren de hele herstructurering van de bedrijfstak heeft bege leid. Volgens de commissie slaat het alles wat zij de afgelopen tijd aan uiterst agressieve acquisitie heeft gezien. Blijkens een brief aan de ministers van verkeer en waterstaat en van economische zaken heeft het er volgens de commissie veel van dat in de methoden van de bui tenlandse concurrentie elemen ten zijn binnengeslopen die de kenmerken van chantage verto nen. Binnen de vakbeweging heeft zich gisteren ook de Unie BLHP zich tot de minister van economische zaken gewend. Zij wijst er de mi nister op dat Volker-Stevin „for se morele verplichtingen naar de Nederlandse samenleving" heeft, gelet op de staatssteun (280 miljoen gulden) die werd verstrekt ter oplossing van de problemen met het wandelende booreiland dat Rijn-Schelde- Verolme voor Volker-Stevin in aanbouw had. Het baggerconcern laat zich voor alsnog niet over de IHC-kwestie uit. De raad van bestuur wenst op dit moment geen verantwoor ding omtrent het in- en aankoop beleid af te leggen, zo werd mee gedeeld. IHC heeft destijds 100 miljoen gul den overheidssteun gehad. „Het zou te dol zijn als zo'n onderne ming door een ander Nederlands bedrijf wordt uitgesloten", meent bestuurder Hans Hooge- steger van de Unie BLHP die daarbij de steun in de kwestie met het wandelende baggerei- land in herinnering roept. „Weg werkgelegenheid", zo zegt Hoogesteger. „En dat allemaal in het belang van aan de andere kant van de wereld met onfrisse methoden opererende Koreanen en Japanners". Veel meisjes willen naar technische hogeschool ENSCHEDE (ANP) - De be langstelling onder meisjes in de hoogste klassen van athe neum en gymnasium (vwo) voor een studie aan een tech nische hogeschool blijkt gro ter dan verwacht, voor de speciale voorlichtingsdagen voor meisjes met als motto: "Thea studeert techniek en ze vindt het nog leuk ook", die de drie technische hoge scholen op 30 september en 1 oktober aanstaande op de ter reinen van de th Twente or ganiseren, bleek na sluiting van de inschrijving de be langstelling zeer groot. Besloten is hetzelfde program ma 14 dagen later te herha len, wederom op de th Twen te. In totaal zullen 500 meis jes uit het gehele land er aan deelnemen. Het doel van deze speciale voorlichtingsdagen voor meisjes is, deze groep ver trouwd te maken met tech niek en de studie voor een technisch beroep. Tegelijker tijd verwachten de drie th's door dit initiatief, het aantal meisjes, dat kiest voor een technisch-wetenschappelijke opleiding, te vergroten. In Almelo kwamen gisteren enkele honderden textielarbeidersaf gevaardigden van FNV. CNV en politieke partijen bijeen om te proteste ren tegen de ontslagen in de textiel. In een gezamenlijk opgesteld manifest voor de regering verwerpen zij het door minister Terlouw tEconomische Zaken) gepresenteerde textielplan, dat volgens hen volstrekt ontoereikend is. ALMELO (ANP) - Spinnerij Ne derland verkeert in zo'n slechte financiële situatie dat het bedrijf waar 1050 mensen werken - binnen een paar weken uitstel van betaling of het faillissement moet aanvragen, als het perso neel geen 5 procent van het loon inlevert. Op die manier zou 1.2 miljoen gulden op tafel moeten komen die nodig is voor de reor ganisatie. die overigens het ont slag betekent voor 460 medewer kers. Woordvoerders van de industrie bonden CNV en FNV hebben dit gisteravond verklaard tijdens een spoedoverleg met de politie ke partijen in Overijssel, het pro vinciaal bestuur, het gewest Twente en gemeenten met tex tielfabrieken in Almelo. Volgens de bonden weigert het personeel van Spinnerij Neder land loon in te leveren voor een reorganisatie. De vakbeweging staat achter dit standpunt en heeft de maatregel in een brief aan de ministers van economi sche en sociale zaken onredelijk genoemd. CNV en FNV wijzen er de be windslieden op dat de werkne mers er al op achteruit dreigen te gaan doordat de prijscompensa tie komt te vervallen. Een extra loonoffer van mensen, die naar verhouding toch al weinig ver dienen is niet mogelijk, vooral niet omdat de directie van Spin nerij Nederland geen garantie kan geven dat het bij de nu aan gekondigde herstructurering blijft, menen de bonden. 'De werknemers van Spinnerij Ne derland, die nu vijf procent zou den inleveren, lopen dus het risi co dat ze binnen een half jaar ook worden ontslagen met als gevolg dat ze door dat loonoffer op een naar verhouding laag uitkerings niveau uitkomen. Dat is onbil lijk". zo stelde L. Albers. dis trictsbestuurder van de Indus triebond FNV gisterenavond. De bonden stellen in de brief aan de ministers dat zij verantwoor delijkheid hebben ten aanzien van Spinnerij Nederland, een be drijf dat indertijd met hulp van de rijksoverheid is gesticht als bundeling van de spinnerij-acti viteiten. De vakbeweging dringt bij de regering met de grootste klem aan op maatregelen en het behoud van een zo groot moge lijk aantal arbeidsplaatsen. "En die maatregelen moeten snel worden genomen, anders is het te laat", zo betoogden de vak bondsbestuurders gisteravond. De politieke partijen (onder wie de PvdA. het CDA. de WD en D'66) hebben in een telex aan de mi nisters van economische en so ciale zaken alsmede de vaste ka mercommissie voor deze aange legenheden adhesie betuigd met de brief van de vakbonden. "Geef varken niet langer keukenafval" DEN HAAG (ANP) - Het land bouwschap heeft (demissio nair) minister De Koning ge vraagd varkenshouders geen vergunning meer te geven voor het gebruik van keuke nafval als voer voor hun die ren, zo is gisteren gebleken uit een publikatie van deze organisatie. Tevens heeft het schap de be windsman verzocht de con trole op het dood-koken van bacteriën in kliek bij houders van vergunningen te ver scherpen. Hiermee wil de spreekbuis van het land- bouw-bedryfsleven bereiken dat de varkenspest wordt uit geroeid. Die besmettelijke ziekte heeft de laatste maanden tiendui zenden slachtoffers onder de varkens geëist Bovendien heeft de Britse minister van landbouw Walker onlangs verboden om bacon van Bra bantse producenten in het Verenigd Koninkrijk in te voeren. Volgens het Produktschap voor Vee en Vlees zyn er zelfs varkenshouders die de kliek ongekookt aan hun vee voe deren. De ongeveer driehon derd varkenshoeders in Ne derland die kliek voeren, ko pen dat by hotels, ziekenhui zen en kazernes. TEGELEN (GPD) - By de IJzer en Metaalgieterij De Globe BV in Tegplen moeten 215 arbeids plaatsen verdwynen. De afzet van de metaal gieterij vertoont de laatste jaren een negatief beeld en de verwachtingen voor de toe komst zijn weinig rooskleurig. Om de huidige vraag aan de be staande produktie-capaciteit aan te passen, is het volgens de direc tie noodzakelijk het personeels bestand, dat thans 875 man om vat, met 215 terug te brengen Behalve de ontslagen heeft het be drijf een aantal andere maatrege len in voorbereiding gericht op verbetering van de efïfiency en verlaging van de kosten. De di rectie van De Globe, met vesti gingen in Tegelen-Belfeld, Weert en Hoensbroek, verwacht by tij dige doorvoering van de maatre gelen dat na 1983 weer een be scheiden positief resultaat kan worden behaald. Met de vakor ganisaties wordt overleg gevoerd over de ontslagen. MDERDAG •EPTEMBER 1982 TIEVE NDELEN 168,10 168.20 BINNENLANDSE AANDELEN 45.50 46,00 342.00 341,00 15.70 15.70 Gel. Delft. Cert. 186.50 198.00 16.50 16.00 60.00 60.00 216,00 216,00 Leldsche Wol Muw.Petr. Mrneba MHV A dam Moeara tn ld 1-10 ld. 1-4 Mulder Mljnb.W N aarden NBM°Bouw Ned.'credlel Ned. Scheepahyp. Ned. Sprlnfst Nutrlcla GB NIJv. Ten Cale 28.80 28.80 90.20 92.00 10,00a 10,00 128.00 130,0i 201.00 200.50 Telefraaf Teztlel T» Tllb.Hyp E Tw. Kabel I Twljn.tr. e BELEGGINGS INSTITUTEN 106.00 10W» 17400 170.00 149.00 148 00 285 00 287.00 80 00 80.20 42 50 43.00 131.00 129.00 180.00 179.00 184.00 184.00b M^dll^n l"1 Technologe F. GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD ZwiU franc (100) Zweedac kroon <1001 Noorae kroon 100 Deen ar kroon (100) Oost (hillinf i lOOi Spaanse peaeU 100) G nek ar drachme 10 Ti nar mark (100) Beursovcfzlcht AMSTERDAM - Het Damrak gaf donderdag net als Wall Street een somber beeld te zien. Over een breed front traden in de och tenduren, soms forse, daüngen op. Zo was Unilever rond het middaguur al ƒ2,60 gezakt tot 163.70 en ABN ƒ4.- tot 235,50 Ennia daalde snel 2,50 naar ƒ115- en VNU ƒ2.- naar 44,80 Akzo verloor 0.40 op 26,60. Philips 0.20 op 25.50 en KLM 0,90 op 86.90 Gezien dit alles deden Hoogovens en Koninklijke Olie het niet eens zo slecht met onveranderde koersen van 15.10 resp 88.-. Amro Bank zakte 0.80 naar 36,60 en Middenstandsbank ƒ1.- naar ƒ107.- De hypo theekbanken moest licht terrein prijsgeven Amev werd 1,40 goedkoper op 85.20. Elaevier- NDU was een gulden lager op 158,- De aannemersfondsen belandden eveneens op een wat lager niveau, met voorop HBG met een verlies van ƒ1,- op f75.-.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23