Ander werk nieuw project Bedrijf vreest verkeersoverlast Oud kermisspel in trek Afvalstoffenplan van Noord-Holland te duur 11 11 Bij aanleg Katwijkse waterkering Ouwehandjes bijeen in Rhenens dierenpark Oldtimers en veteranen in Sassenheim Veel isolatie in nieuwe woningen Ridderveld PONDERDAG 30 SEPTEMBER 1982 Veel belangstelling bij Alphense werklozen ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense werklozen en instellingen hebben veel belang stelling voor het project Ander werk, het banenplan voor jeugdige werklozen van de gemeente Alphen. De 75 aangeschreven instellingen hebben 121 full-time en part-time "banen" aangeboden en ruim honderd van de tweehonderd (55 procent) aangeschreven werklozen hebben laten weten zo'n baan, waarbij ze hun uitkering behouden, voorlopig wel te willen aannemen. Volgens wethouder D. van Leeu- wen, tevens voorzitter van de be geleidingscommissie van Ander werk, is de "onrustbarend geste gen" jeugdwerkloosheid een van de belangrijkste beweegredenen voor de gemeente om een project Ander werk te beginnen. Hoewel het plan volgens coördinator Hoedeman in principe voor alle langdurig-werklozen is, waarbij ook de WAO'ers worden gere kend, concentreert het plan zich voorlopig vooral op schoolverla ters die langer dan een half jaar zonder werk zijn. Het is de bedoeling dat deze jonge ren daardoor de kans krijgen werkervaring op te doen en daar door betere kansen bij sollicita ties hebben, door hun werk con tacten met anderen krijgen en houden en niet in een isolement geraken, iets kunnen doen met hun (school)opleiding en dat hun verkregen diploma's hun waarde houden. Miet-commercieel De gemeente heeft alleen niet- commerciële instellingen aange schreven met de vraag of deze nog werk hebben dat nu niet wordt vervuld. Volgens Van Leeuwen is daarbij absoluut geen sprake van het "inpikken" van werk dat anders door profes sionele, betaalde krachten wordt gedaan. Bijna al deze instellin gen zitten in de overheids- of se- mi-overheidssfeer en hebben een vastgesteld aantal formatieplaat sen. Of deze instellingen met het hun (van rijkswege) toegewezen personeel uitkomen of niet, ze krijgen er geen mensen bij. kaar worden gebracht is nog niet helemaal zeker. Er wordt ge dacht aan het maken van een permanente "vacaturebank" in het Gewestelijk Arbeidsbureau, terwijl op 12 oktober een infor matiemiddag wordt georgani seerd waarvoor 92 jongeren zijn uitgenodigd. Wao Oudere werklozen - met name ook wao'ers - komen voorlopig nog niet aan bod, hoewel Ander werk zich nadrukkelijk ook op hen richt. "We willen niet alles tege lijk overhoop halen", licht Van Leeuwen toe. Alhankeüjk van de ervaringen denkt de gemeente echter ook hen op langere ter mijn bij het plan te betrekken. "In principe richten we ons op alle mensen die langer dan een half jaar werkloos zijn. Alleen de vorm waarin we dat gaan doen hebben we nog niet afgespro ken", aldus Hoedeman. Vooruitlopend op de officiële start van Ander Werk, die volgens Van Leeuwen rond half oktober is, is de eerste klus al aan de gang: de inrichting van het so ciaal-cultureel centrum aan de Concertweg gebeurt door een aantal jeugdige werklozen. Met volle inzet beproeft één van de deelnemers de taaiheid van de koek op de Lissese kermis. LISSE - Naast alle mechanische attracties op de kermis in Lisse is "koekslaan" ieder jaar weer een grote trekker. Het is ook een onderdeel, waaraan de bestuursleden van de Harddraverijvereniging Lisse en Om streken veel plezier beleven. Elk jaar opnieuw zijn ze aanwezig om vele honderden koeken eigenhandig op de ton te leggen, waarna de gegadigden hun krachten met de taaie koek kunnen meten. Het koekslaan behoort met de "kop van Jut" tot de zeer oude kermisattracties. Ook het toonknuppelen, tijdens de harddraverijfeesten in Lisse in ere hersteld, valt in die categorie. De organisatoren van het koekslkaan moesten, na het enthousiaste publiek van vorig jaar nieuwe knuppels aanschaften. Echter dit keer lukte het de koekmeppers niet om, zoals vorig jaar, koek en knuppel tegelijk door midden te slaan. KATWIJK - Voor bedenkingen tegen de versterking van de hoogwaterkering nabij de Haven in Katwijk moet het scheepsbedrijf Kuijt zich wenden tot de gemeente. Zijn protest bevat geen waterstaatkundige bezwaren. Dat schrijft de coördinatiecommissie dijkverzwaring in een brief aan het bedrijf. De commissie komt tot deze voorlo pige conclusie mede op aanraden van het hoogheem raadschap van Rijnland. Blijkens het aantal opgegeven ba- nen komt een aantal instellingen in de sociaal-culturele sfeer, de maatschappelijke dienstverle ning en de volksgezondheid per soneel te kort: er blijft nu (veel) werk liggen. Dit werk nu kan straks door werklozen worden gedaan, zegt Van Leeuwen. )f een bepaalde aangemelde baan inderdaad aan alle criteria vol doet wordt in eerste instantie beoordeeld door de begelei dingscommissie, waarin verte genwoordigers zitten van de mi nisteries van CRM en Sociale za ken, het Gewestelijk Arbeidsbu reau, de Federatie Vrij baan, de Gemeenschappelijke medische dienst (GMD) en de afdeling so ciaal-culturele zaken van de ge meente Alphen. De vakbonden hebben geen vertegenwoordi gers in deze commissie, volgens Van Leeuwen "om een werkbare grootte te houden". Hij zegt dat de vakbonden later nog aan bod komen: die hebben namelijk wel zitting in de commissie die be slist over de uitkeringen aan schoolverlaters en deze moet alle voordrachten van de begelei dingscommissie goedkeuren. Belangstelling De belangstelling is, vindt Van Leeuwen, "verheugend". 43 van de 75 aangeschreven instellingen reageerden met de aanmelding van 121 banen, terwijl van de tweehonderd aangeschreven jongeren ruim honderd positief reageerden op het aanbod om met behoud van hun uitkering een baan te accepteren. Volgens projectcoördinator Hoedeman zijn de sportverenigingen nog niet aangeschreven gezien het grote aanbod van onbetaalde ba nen bij de in eerste instantie aan geschreven instellingen. "We hebben er gezien de belangstel ling goede hoop op dat dit pro ject slaagt", zegt Van Leeuwen dan ook. Cén van de uitgangspunten van het project is dat het vrijwilli gerswerk tijdelijk is. Hoedeman denkt aan een maximum-termijn van ongeveer een jaar, maar dat criterium zal volgens Van Leeu wen wel met de nodige soepel heid worden gehanteerd. riet aanbod van banen is zeer geva rieerd. Een greep uit de reage rende instellingen: de maat schappelijke dienstverlening, so ciaal-culturele instellingen, het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN), de diere nambulance en de archeologi sche werkgemeenschap voor Ne derland. loe vraag en aanbod precies bij el- De versterking van de hoogwater kering in Katwijk maakt deel uit van het totale bestemmingsplan voor Katwijk aan Zee. Een plan dat enige tijd geleden door de ge meenteraad is aanvaard, maar waartegen nog bezwaren lopen. Omdat het bezwaar van Kuyt ook betrekking heeft op de hoog waterkering is deze kwestie doorgespeeld naar de landelijke commissie dijkverzwaring. Uit het voorlopige antwoord van de commissie blijkt nu zij zich niet als betrokkene voelt. Het bezwaar van Kuijt komt er op neer dat met de jongste plannen van de gemeente de toegang tot zijn bedrijf, die hij toch al 'niet optimaal noemt, alleen nog maar verslechterd. Kuijt vreest grote verkeersproblemen, omdat het wenden en keren van grote au to's voor zijn bedrijf wordt be moeilijkt. Aangezien er een flink stuk moet worden omgereden om bij zijn bedrijf te komen wordt nog eens extra verlies ge leden, zo meent hij. Inmiddels wil de gemeente naar zijn zeggen op een enkel punt wel aan zijn wensen tegemoet komen. "Maar zolang het alle maal niet zwart op wit staat moet ik dat nog zien", verklaart de Katwijker. Van de zijde van de gemeente Katwijk wordt duide lijk gemaakt dat de toegang tot het bedrijf niet slechter wordt, maar mogelijk zelfs iets wordt verbeterd. "Dat hebben wij in een gesprek met hem proberen uit te leggen", aldus de directeur openbare werken in Katwijk. Het bezwaar van Kuijt kent nog een tweede facet. De scheeps bouwer maakt uit de wijziging in de bestemming van zijn terrein op dat de gemeentebestuurders hem aardig in het vaarwater zit ten. Door de grond waarop zijn fabriek is gehuisvest in de toe komst ook voor andere doelein den geschikt te verklaren vreest Kuyt een ernstig financieel ver lies. "Wat gebeurt er als ik over tien jaar stop. Dan ben ik natuur lijk genoodzaakt mijn bedrijf aan de gemeente te verkopen. Dat le vert veel minder geld op", stelt hij vast. Havenkom Overigens hebben de gemeentebe stuurders van Katwijk in een eer der stadium ook al kenbaar ge- Het Katwijkse scheepsbedrijf Kuijt. De eigenaar vreest verkeersproblemen i waterkering. gegrond te vinden. B en W merk ten destijds in een reactie op de bezwaarschriften op het bestem mingsplan op dat bebouwing na bij de voormalige havenkom niet betekent dat het verkeer daar dan niet meer terecht kan. Er moet wel voor worden gewaakt, aldus de gemeentebestuurders toendertijd, dat de verbinding Haven/Prins Hendrikkade, "ver keer aantrekt om gebruik te ma ken van de Haven als aan- en af- voerroute. Kuijt heeft intussen de metaalunie ingeschakeld om zijn klachten nader te toetsen. Al naar gelang het antwoord van de metaalunie zal Kuijt bepalen of hij verdere stappen onderneemt. "In elk ge; val kom ik door de plannen van de gemeente wel in de knel", meent de Katwijkse scheepsbou wer nog steeds. Morgen vergadert de coördinatie» commissie dijkverzwaring in Oostvoorne Het bezwaar van Kubt is punt van de agenda. KATWIJK - Ouwehand gaat naar Ouwehand. Onder dat motto rei zen komende zaterdag vele tien tallen Kat wij kers luisterend naar de naam Ouwehand naar Ouwe hands dierenpark in Rhenen Maar niet alleen Katwijkers, uit het hele land trekken de "Ouwe handjes" zaterdag naar Gelder land. Een reuze-naamdag dus die in het Rhenense dierenpark wordt ge houden. Verantwoordelijk voor deze opmerkelijke bijeenkomst is ene mevrouw Ouwehand uit Schagen. Zij kwam uiteindelijk in juli van dit jaar op het idee een Ouwehand-dag op poten te zet ten. In verband met het 50-jarig bestaan van het gelijknamige dierenpark was de plaats van handeling snel gevonden De medewerking van A. Ouwehand, directeur van het dierenpark, werd niet minder snel verkregen Nederland telt. zo is in 1980 becij ferd. ongeveer 2200 mensen die naar de naam Ouwehand luiste ren. In Katwijk wonen veruit de meeste Ouwehanden, zo rond de 46 procent van dat totaal 1!< aardige is nu dat die verhouding ook is terug te vinden in het aan tal aanmeldingen voor de bijzon dere naamdag. Mevrouw Ouwe hand uit Schagen vertelt dat zich momenteel 227 Ouwehanden hebben opgegeven, 103 daarvan komen uit Katwijk De dagindeling staat al helemaal vast. 's Morgens tussen 10 30 en 11.00 uur wordt de "familie" in Rhenen onthaald met koffie met gebak. Daarna vertelt de direc teur van het dierenpark wat over dc geschiedenis van zijn fauna- ryke tuin, om vervolgens een rondleiding te geven. Na de wan deling volgt een lunch, waarna gelegenheid bestaat voor praatje. De dag wordt in de late middagu ren besloten met een kopje thee met cake. Alphense Boys tobt nog over doelverdediger ALPHEN AAN DEN RIJN Na de hard aangekomen nederlaag te gen Velo vervolgt Alphense Boys zondag het avontuur in de tweede klasse tegen Blauw Zwart De grote vraag is nog wie het Alphense doel zal verdedi gen, nu Herman Rombouts voor lopig uitgeschakeld is Diens vervanger van vorige week. jeugdkeeper Ane Tollenaar, zal dat vermoedelijk niet zyn omdat hem een schorsing boven het hoofd hangt Als de KNVB vlot is met het uitspreken van de (voorlopige) schorsing zal trainer Tamerus een beroep moeten doen op een andere doelverdedi ger. Bij de eerste thuiswedstrijd tegen LENS kwamen ruim duizend toeschouwers het sportpark De Bijlen weer eens ouderwets ge zellig bevolken. Blauw Zwart speelde zondag geluk (1-1) tegen DHL en pakte daarmee z'n twee de punt. Alphense Boys heeft er nu dne en staat daardoor enkele plaatsen hoger m het klassement na dne wedstrijden. Gemeente Haarlemmermeer: SASSENHEIM - De motorvereni ging "Bollenstreek Branch" or ganiseert dit weekeinde een gro te motorenshow van zogenaam de oldtimers en veteranen in Sas- senheim. De tentoonstelling, waaraan tevens een ruilbeurs is verbonden, wordt gehouden in een bollenloods aan de Hoofd straat 323 (naast het kruispunt met de Van Pallandtlaan) in Sas- senheim. De "Bollenstreek Branch" is een regionale afdeling van de lande lijke "BSA-elub". Dit is een club van motorfietsvrienden, die al leen gënteresseerd zijn in voor oorlogse of "vlak-na-de-oorlog- se" motoren. Deze vereniging is in de bollenstreek binnen enkele jaren uitgegroeid tot een club van ruim 70 leden. Op de tentoonstelling zullen ruim 70 motoren worden getoond. Een greep uit de omvangrijke collec tie: de zogenaamde "woestijn- rat". dat is de BMW-motor met zijspan, die door de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog met na me in Noord-Afrika werd ge bruikt; de Triton, een Engelse motorfiets, die in de jaren zestig razend populair werd; de Nim bus 4-cylinder uit Denemarken; een niet-gerestaureerde Peugeot uit 1929. Van dit type zijn er slechts een paar bekend. Verder zullen er antieke BSA's, Harley Davidsons, Triumphs, Nortons en Ariels worden getoond. Behalve de show van de "oude fiet sen" is er een ruilbeurs van on derdelen. Bij voldoende belang stelling is er tevens een film- en diavertoning. Aanvang van het gebeuren op beide dagen is 10.00 uur. De tentoonstelling duurt tot 18.00 uur. ALPHEN AAN DEN RUN - Een gemiddelde van 60 gulden per maand aan stookkosten. Dit is volgens makelaar J.C.D. Wijling het grote pluspunt van een nieuw bouwproject van 76 een gezinswoningen in lob F/G in Ridderveld II. De bouw van de ze woningen begint over drie weken. Deze zeer goed geïso leerde woningen zijn te koop voor prijzen variërend van 154.000 tot 157.000 gulden. Het is volgens de makelaar van de Alphense makelaardij Drieman een uniek project in Nederland. De toe te passen isolerende voorzieningen zijn stuk voor stuk al eens toegepast, maar het is volgens Wijling echter voor het eerst dat deze isolaties zijn gecombineerd. De woningen worden geintroduceerd onder het motto "isoplus-woningen". Zuiver aan stookkosten kost een gemiddelde eengezinswoning ongeveer 150 A 200 gulden per maand. Deze isoplus-woningen komen op ongeveer op 60 gul den per maand aan stookkosten. Dit wordt bereikt door een tien tal voorzieningen, zoals een dubbele isolatie van de spouw muren, overal dubbele begla zing en een extra dicht dakbe schot. Verder wordt de woning verwarmd door middel van een luchtverwarmingssysteem. De roosters hiervan zijn uitgerust met stoffilters. Dit systeem is eventueel uit te breiden met een airconditioning. De huizen worden traditioneel ge bouwd met toepassing van on der meer baksteen en hardhou ten kozijnen. Dc bouw tijd is on geveer een jaar. Het bouwproject valt in de pre mie-B sfeer. De maximale subsi die in het eerste jaar is 5500 gul den. Over dit bouwproject wordt aan staande dinsdag (5 oktober) een voorlichtingsavond gehouden in De Bron. Dan vindt er onder meer een videopresentatie van het project plaats. Verder wordt volgens Wijling ongeveer "de helft van de woning" tentoonge steld. HAARLEMMERMEER - De ge meentebesturen van de Amstel- land- en Meerlandgemeenten, waaronder vallen Aalsmeer, Amstelveen, Haarlemmermeer, Ouder-Amstel en Uithoorn, heb ben de staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhy giëne dringend verzocht geen goedkeuring te geven aan een gedeelte van het provinciaal af- valstoffenplan van Noord-Hol land. In dit plan wordt onder meer de bouw van een installa tie voor mechanische scheiding van huishoudelijk afval en een verbrandingsinstallatie in het Westelijk Havengebied van Am sterdam voorgeschreven. In het afvalstofTenplan wil de pro vincie de gezamenlijke gemeen ten dwingen gebruik te maken van deze vuilverwerkingsinrich- ting. Volgens de protesterende gemeenten zijn de extra kosten die het experiment van mechani sche scheiding van afvalstoffen met zich meebrengt voor de ge meenten onaanvaardbaar hoog Hoewel de juiste cijfers nu nog niet bekend zijn is uit een eerste on derzoek gebleken dat de kosten van het scheiden van huisvuil 75 tot 100 procent hoger uitvallen dan dc kosten van verbranding. De gemeentebesturen willen daar om dat de staatssecretaris de bouw van de scheidingsinstalla- tie niet goedkeurt en uitsluitend goedkeuring hecht aan de bouw van een verbrandingsinstallatie. De provincie stelt zich op het standpunt dat de methode van het scheiden van huisvuil van groot belang is en heeft daarom de verplichting tot scheiding voor een aantal gemeenten in het provinciaal afvalstofTenplan op genomen. Volgens dc gemeentebesturen voorziet het provinciaal plan te vens in de voorlopige verwer king van afval in een scheidings- ïnstallatie in Haarlem, waarvan de bruikbaarheid van de metho de van scheiding op langere ter mijn zal moeten blijken Omdat de mechanische scheiding van huishoudelijk afval volgens het provinciale plan een "experi menteel karakter" draagt vinden dc gemeente bis turen dat de scheidingsmstallatie in Haarlem al voldoende tegemoet komt aan de behoefte van de provincie tot experimenteren. Daarbij komt nog dat er grote onzekerheid be staat over de bruikbaarheid en de afzetmogelijkheden van het herwonnen produkt. Catastrofe De colleges van burgemeesters en wethouders van de Amstelland- en Meerlandengemeenten heb ben de staatssecretaris er in hun bnef op gewe/en dat bij een scheidingsexperiment zoals de provincie voor ogen staat, sprake is van een boven gemeentelijk belang Vandaar dat - als dc staatssecretaris meent dat de bouw van de scheidingsinstalla- tie moet doorgaan - dc bereken de meerkosten volgens de be stuurders voor rekening van dc provincie Noord-Holland of van het ryk moeten komen en niet doorberekend mogen worden aan de gemeenten die deze kos ten weer zouden moeten doorbe rekenen aan hun bevolking. De vrees dat een financiële cata strofe dreigt als de bouw van de scheidingsinstallatie toch door moet gaan is by de gemeentebe stuurders zo groot, dat zy over deze kwestie tevens de minister van binnenlandse zaken, dc raad voor de gemeentcfinancién en dc Tweede Kamer hebben bena derd. Ook de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten is ge vraagd zich met deze zaak bezig te gaan houden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21