contactS&! Glastuinders staat het water tot aan de lippen Reactie op Twee van DEN HAAG - De glastuinders lopen te hoop. Een ongekend verschijnsel in demonstrerend Neder land. Dan moet er in een hardwerkende bedrijfstak toch wel wat aan de hand zijn. Eerst waren het de tuinders in het Westland. Daarna die uit het noorden, oosten en midden van het land. „De overheid slacht de kip die nog gouden eieren legt", is de veelgehoorde kreet De afgelopen maanden hebben veel tuinders het bijltje erbij neer gelegd. Gedwongen door een faillissement. Wie die failliete be drijven nader bekijkt komt tot de vreemde ontdekking, dat het rendabele bedrijven zijn, die kapot zijn gegaan. Bedrijven, die zeker nog toekomst hadden, maar stuk zijn gegaan door een aan tal oorzaken van buiten af: een te hoge aardgasprijs en een te hoge rente op de gedane investeringen. Het zijn dan beslist niet de verouderde bedrijven, die moeten slui ten. Heel vaak zijn het bedrijven, die in de afgelopen jaren zijn vernieuwd, dat wil zeggen zich hebben aangepast aan de eisen van de moderne glastuinbouw. Juist daardoor hebben ze het hoofd niet boven water kunnen houden. De glastuinbouw heeft in het afgelopen jaar ruim 4 miljard gulden bijgedragen aan onze gezonde betalingsbalans. Dit betekent, dat voor dit bedrag onze tuinbouwprodukten de grenzen zijn over gegaan zonder dat er importen tegenover stonden. Een zeer goe de zaak in onze steeds slechter wordende economie. De glastuinbouw: een kip met gouden eieren dus. En toch gaat het onverwacht slecht. Bijzonder slecht. Het lijkt zo mooi. Wie door tuinbouwgebieden als het Westland rijdt, zou jaloers worden op de mooie bedrijven, de riante tuinderswoningen met grote fraai aangelegde tuinen. Zo worden de jonge plantjes gepoot moderne kas. Hoe lang nog? het Borgstellings Fonds en i eveneens soepeler re geling van de Ryksgroepsre- geling Zelfstandigen (lees bij stand). De tuinders vinden dat beslist met voldoende. De Westlandse tuinders, ver enigd in de dne Hollandse Landbouworganisaties heb ben by de mimster met klem aangedrongen op het in leven roepen van een noodfonds voor de tuinbouw. De centrale landbouworganisa ties hebben ook de hoop, dat de Rabo-bank meer zal gaan kijken naar de rentabiliteit van een bedrijf en niet meer zo sterk zal letten op de waar de van een bedrijf wat om geld komen vragen, bijvoor beeld voor de aankoop van een systeem om energie te gaan besparen. „Dit blijkt uit het rapport, wat de centrale Rabo bank over de tuinbouw heeft uitgebracht. We hebben goede hoop, dat de banken snel tot handelen zullen over gaan". aldus een secretaris van een van de dne centrale landbouworganisaties. „De maatregelen die de minis ter nu heeft genomen, zijn by lange na niet voldoende, maar we hopen, dat er nu snel iets gaat gebeuren om de DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1982 Bij de uitreiking van de Gouden Kalveren aan de verdienstelijk ste Nederlandse films en filmlui van 1981-1982, kwamen de prijs winnaars op het toneel achtereen kruk te staan, die minder een symbolische dan wel een prakti sche functie vervulde, omdat het Loodzware Kalf erop kon staan, de winnaar er achter, en de oor konde met daarop in duidelijk leesbare letters de naam van de betreffende sponsor ervóór, met het gezichtje naar de zaal en de KRO-camera. Dat is natuurlijk niet bijster groots en meeslepend, die knieval voor de geldschieter, maar voor de or ganisatie van de Nederlandse Filmdagen wel bitter noodzake lijk. In zeven dagen tijd heb ik 80 uur recente Nederlandse speel films en documentaires bekeken, waarbij twee dingen me meer in het bijzonder hebben getroffen: de over het algemeen hoge kwali teit van de produkten, en de moeizame manier waarop mijn kunstbroeders de filmers de mid delen bij elkaar moeten sprokke len om hun film hoe dan ook te kunnen maken. Je zit een half uur naar een met liefde en gevoel voor originaliteit gemaakte film te kijken die bo vendien als 'document humain' nog in hoge mate nuttig is ook, en dan blijken er in de aftiteling meer sponsors genoemd te moeten worden dan medewerkers: Stich ting Zo-en-Zo, Instituut Dit en Dat, een heel rijtje namen van goedwillende organisaties en in stanties die een duizendje meer of minder hebben willen afschui ven voor het goeie doel van een op zichzelf vrij simpele film. Hoeveel van die potentiële geldschieters zijn er dan eerst aangeschreven en afgelopen die géén medewer king wilden of konden verlenen? Film kost geld. Wie de verkeerde krant leest krijgt het verkeerde idee dat de guldens in de filmwe reld makkelijk rollen, maar dat is een optisch bedrog: in werkelijkheid zijn het dubbeltjes, die tot 25 mm zijn opgeblazen. Ik kan het weten, want ik behoorde een week lang tot de negen jury leden van de Nederlandse Film dagen. We begonnen doorgaans om negen uur, half tien 's ochtends met het kijken naar films, en waren meestal niet voor middernacht of later klaar. Eén keer heb ik kans gezien een keer warm te gaan eten in een restaurant: niks voor af, geen toetje, daar was geen tijd voor. Eén keer zorgde de or ganisatie voor pizza's, één keer voor broodjes. Daarvoor werd 20 gulden van ons honorarium (lees: onkostenvergoeding) afgetrok ken. Op de maandagavond, die gereser veerd was voor het jureren van de Gouden Kalveren, had de or ganisatie een diner georgani seerd, zodat we al smullende de winnaars konden bespreken. De organisatie betaalde 15 gulden per persoon mee aan dat 'diner', de rest (35 gulden p.p.) moesten we zelf betalen van ons honora rium. Dat kregen we pas op maandag, toen ik al een kleine 400 gulden aan hotels, benzine- kosten, broodjes etcetera had 'voorgeschoten'. We kregen de 480 gulden in een dikke envelop vol briefjes van 10, 5 en 25 gulden. Dat geld was blijkbaar afkom stig uit de bioscöopkassa's, daar om kregen we het niet vooraf, maar pas nadat er geld van de voorstellingen binnen was geko- Ik beklaag me geenszins, ik was weliswaar een weeklang uit de normale roulatie en die 480 gul den bleken na afloop niet eens toereikend voor de directe onkos ten, maar aan de andere kant zag ik 80 uur film voor niks nie- mandal (de uiteindelijke winna res 'De Stilte rond Christine M.' werd voor mij alleen in m'n dooie eentje gedraaid omdat ik haar als enige nog niet gezien had), in een plezierig gezelschap van zo'n man-vrouw of tien, dus u zult mij nooit horen beweren dat het niet de mooiste week van mijn leven was. Maar dat financiële gescharrel en beknibbel tekent de moeilijke om standigheden waarin zo'n unie ke gebeurtenis als de Nederland se Filmdagen zich noodgedwon gen moet afspelen, bij ontstente nis van een royale, of zelfs maar redelijke subsidie. Over CRM heeft Nederlandse Filmdagen niet te klagen (f50.000 tegen f 11.500 vorig jaar), maar de stad Utrecht metf 17.000 en de provin cie Utrecht met f4000 laten het als naastbetrokkenen en voor deeltrekkers van de groeiende faam van de Filmdagen wel op gênante wijze afweten. Dat het geld niet over de balk wordt gesmeten, moge blijken uit de prijzen. De aanmaakkosten van de negen kalveren wordt door Kodak gesponsord, en de geldprijzen (f 5600 voor de beste speelfilm, f3200 voor de korte film en voor de documentaire, de overige prijzen elk f 2400) weer door andere sponsors. Maar die dure presentators dan op de slotavond: Berend Boudewijn en Freek de Jonge? Berend is be taald met een paar flessen wijn, en Freek met een storting van 1000 gulden op het Palestina Co mité. Dat bedrag is door Jos Stel ling, voorzitter van de Neder landse Filmdagen, uit eigen zak betaald. Ik begin me al te gene ren voor myn 500 gulden... Nu meer dan ooit staan veel van deze huizen en tuin bouwbedrijven te koop. Soms al maanden, zonder dat er een koper komt opdagen. Hele tuindersgezinnen probe ren een bedrijf door hard werken - er wordt niet op en kele uren extra gekeken - bo ven water te houden. Dan blijkt aan het eind van het jaar, dat men een inkomen heeft verdiend, waarvoor ie mand met een ww-uitkering de neus zal ophalen. En toch gaat de tuinder door. Tot het bittere einde. Er is geen keu ze. Want doordat het de gehe le bedrijfstak slecht gaat, zijn de bedrijven ook sterk in waarde gedaald. Soms tot ver beneden het bedrag wat de tuinder heeft geinvesteerd. En dan gaat het om miljoe- Er is een aantal oorzaken aan te wijzen waardoor het vooral dit jaar bijzonder slecht is ge gaan. Alleen in 182 al is de prijs die tuinders voor het aardgas moeten betalen met 20 procent gestegen. Per 1 oktober gaat die aardgasprijs in opdracht van de EG-com- missie in Brussel weer met 2,7 cent per m3 omhoog. De EG-commisie vond, dat de Nederlandse tuinbouw be voordeeld werd boven de tuinders in andere EG-lan- den door een te lage prijs. Na een langdurig gevecht en na hevig verzet van de tuinders is minister Jan de Koning van landbouw tot een ak koord gekomen: Nederland se tuinders gaan een aardgas prijs betalen, die gelijk is aan de prijs voor zware olie plus een halve cent per m3. Om de tuinders, die grote hoeveel heden afnemen enigszins te gemoet te komen, zal het mi nisterie van landbouw hun tweemaal een bedrag van f 1300 uitkeren. Een druppel op een zeer gloeiend plaat. Er zijn tuinbouwbedrijven, die van de ene op de andere dag 100.000 gulden meer moeten betalen voor dezelfde hoe veelheid gas. Er wordt nog gezocht naar een compensa tieregeling voor de tuinders die kleine hoeveelheden gas, in de orde van grootte tot 30.000 m3 per jaar afnemen. ,Ik kan dit jaar precies mijn re keningen betalen. Daar heb je dan alles mee gehad", zegt een tomatenkweker in Hon- selersdijk. Dat wil dus zeg gen, dat hij een seizoen lang heel hard heeft gewerkt voor... niets. Geldkraan dicht De tuinders worden al enkele jaren gestimuleerd te zoeken naar energiebesparende teeltmethoden. Hiervoor zijn enkele systemen beschik baar, maar die kosten alle maal erg veel geld. En dat geld is er niet. Als het er al is, is het door de hoge rente bij zonder duur. Daarvoor zou de tuinder een beroep kun nen doen op het Borgstel lings Fonds voor de tuin bouw, maar de praktijk heeft de afgelopen maanden de tuinder geleerd, dat dit fonds afhoudend reageert. Het ge volg daarvan is weer, dat de tuinder geen garantie krijgt van het Borgstellings Fonds en zonder die garantie kan hij bij zijn plaatselijke Rabo bank ook niets beginnen. Die bank houdt de geldkraan dicht. Daarvoor heeft die bank wel een geldende reden. Tot voor een jaar werd een geldaan- vraag van een tuinder welwil lend bekeken. Door de bank werden enige deskundige tuinders benoemd, die het bedrijf van de geldvrager gin gen taxeren. Dat viel tot vorig jaar vrijwel altijd uit in het voordeel van de tuinder. Maar vooral het afgelopen jaar is mede door de verho ging van de aardgasprijs en de hoge rentestand bijna geen vraag meer naar goede tuinbouwbedrijven met als gevolg, dat de prijzen van de ze bedrijven zijn gekelderd soms tot beneden het reeds eerder van de bank geleende investeringsbedrag. Alsof alle ellende voor de tuin der en zijn gezin nog niet compleet was, deelde de mooie afgelopen zomer voor velen de genadeklap uit Door het mooie weer daalden op de veiliging de prijzen. Zo zette bij een bijna dezelfde aanvoer de veilig Westland Zuid in 's-Gravenzande - een groenteveiling - in geld 15 a 20 procent minder om dan vorig jaar. Op de bloemen- en potplanten veilingen staan de prijzen de afgelopen jaren al onder druk. Met een gemiddelde opbrengst van 10 procent per jaar beneden de kostprijs is het voor de bloemen- en plan tentuinder bijzonder moeilijk geworden om het hoofd bo ven water te houden. „De consument lijkt nu al te be zuinigen op het bosje bloe men en de kamerplant, nu het met de economie slechter gaat", zegt een veilingmees ter van de CCWS in Honse- lersdyk, een van Nederlands grootste bloemenveilingen. Bij de groenteveilingen heeft men ontdekt, dat veel volks tuinders het afgelopen sei zoen ook een goed oogstjaar hebben gehad. „Die mensen hebben zoveel geoogst, dat ze alles niet alleen kunnen ope ten. Dan geven ze het weg aan familie, vrienden en ken nissen, waardoor die ook minder kopen in de winkels. Het gevolg is dat daardoor ook de prijzen onder druk zijn komen te staan", aldus een functionaris van een van de tuinbouworganisaties. Uit een rapport van de centrale Rabo-bank blijkt, dat vooral de bloemen- en potplanten sectoren gevoelige klappen hebben gehad de afgelopen jaren. Grote aantallen van de ze tuinders hebben al zoveel verloren, dat ze bezig zyn zo langzamerhand het in hun bedrijf geïnvesteerde kapi taal op te eten. Veilingen Niet alleen de tuinders, maar ook enkele veilingen hebben het afgelopen jaar grote fi nanciële problemen te ver werken gekregen. De veilin gen Berkel en Omstreken in Bleiswijk en de veilig Flora in Rynsburg zijn door grote nieuwbouwprojecten in gro te financiële moeilijkheden gekomen. De tuinders die bij deze veilingen als lid zijn aan gesloten kregen, toen ze van de problemen hoorden, de schrik van hun leven. Moch ten die veiligingen niet op ei gen kracht uit de problemen komen, dan zullen de leden - de tuinders - hoofdelijk voor enkele tienduizenden gul dens de man mede aanspra kelijk worden gesteld. Waar zullen ze dat geld vandaan moeten halen, als ze inder daad voor de grote stroppen moeten gaan opdraaien? Zijn er dan geen lichtpunten meer? Minister De Koning van landbouw heeft besloten tot een soepeler regeling van Deary isiax op ae Deen te houden. Mocht het effect van de maatregelen te lang uit blijven. dan zullen we op de kortst mogelijke termijn weer bij de minister aan de bel gaan trekken", zeggen de organisaties De tuinders zelf zitten niet stil. Ze lopen te hoop tegen hun eigen benarde situatie. Niet lang Of het zal helpen? De tuinder en zijn gezin kunnen niet zo erg lang meer wachten. Onze Nederlandse tuinbouw heeft in Europa een dermate posi tie opgebouwd, dat omrin gende landen al jaren jaloers kyken naar de inventiviteit van die Nederlander die het toch steeds maar het geflikt. Die jaloers blikken van bui tenlandse collega's heeft de Europese Commissie in Brussel ertoe gezet de aard gasprijs te doen verhogen. Maar praat met de Neder landse tuinder dan maar niet over de belastingvoordelen, die zijn Duitse collega van zijn overheid ontvangt. Of over de beschermende maat regelen die de Franse rege ring treft voor de eigen tuin ders. Want dan loop je de kans. dat die Nederlandse tuinder echt woest wordt. Ex-minister Andnessen heeft het bij de Nederlandse tuin der danig verbruid Hy wordt gezien als de oorzaak van alle ellende die de snelle opeen volgende aardgasprijsverho gingen met zich heeft meege bracht. Minister De Koning tracht te redden wat er te red den valt, maar ook hij is met handen en voeten gebonden aan wat men in Brussel ge koks too fl Maar toch, op hem hebben de Nederlandse tuinders nog steeds hun laatste hoop ge vestigd. Vandaar, dat hij de laatste tijd met petities uit een nog steeds goede be drijfstak wordt bestookt. Door S. Speijer, secretaris van de Stichting Bestrijding Antisemitisme In zijn artikel "Twee van Bre da" of: worden anti-racisme artikelen misbruikt?", (op 21 september in deze krant) gaat René van der Velden zich echt te buiten aan het door el kaar halen van een aantal za ken, dat slechts kan bijdra gen tot meer verwarring en het zaaien van haat. De beide leden van het Palesti na Komité aanduiden met de "Twee van Breda" is een ern stige misvatting. Gedoeld wordt immers op de in de Bredase gevangenis verblij vende 2 Duitse oorlogsmisda digers. De overeenkomst kan voor de leden van het Palestina Ko mité niet aangenaam zijn, ook niet als Van der Velden zou bedoelen dat ze allen slachtoffers zijn van de Ne derlandse justitie. Beide groepen gelyktydig noe men is buiten elke proportie. Dat de Centrum Partij geen hinder ondervindt van de ar tikelen 137e en c is niet ge heel juist. Tegen de Centrum Partij is een proces gevoerd. Klachten tegen racistische beledigingen door bestuurs- of gewone leden van deze partij zijn altijd mogelijk. Met Van der Velden betreur ik ten zeerste dat deze partij haar intrede in de Tweede Kamer heeft gemaakt. Dit toetreden kan voor anderen nooit een rechtvaardiging zijn zich racistisch te uiten. Er is geen sprake van dat het Palestina Komité door een veroordeling in het proces in Breda in haar bestaan wordt bedreigd. Het argument van de advocaten van het Palesti na Komité, mr. M. Panis en mr. P. Nihot dat: "Elke kri tiek op Israël wordt door joodse bevolkingsgroepen als beledigend ervaren. Zij zijn overgevoelig", is op zijn zachtst uitgedrukt volkomen onterecht. Bovendien gebrui ken de heren advocaten een argument, "overgevoelig", dat door iedereen wordt ge bruikt die joden straffeloos wil beledigen. De Palestina Komité leden stonden niet terecht wegens kritiek op de politiek van Is raël maar wegens belediging van de joodse gemeenschap door het verspreiden van kaarten waarop Israël**met nazi's wordt vergeleken. Als het Komité, volgens de ad vocaten. kan worden opge doekt als deze beweringen niet mogelijk zijn, dan staat het er met het politieke ni veau van het Komité zeer slecht voor. Indien het Palestina Komité zijn propaganda tegen Israël voert op grond van politieke kritiek ligt niemand het een strobreed in de weg. Het Ko mité is al jaren actief en zal dat ook na het proces blijven. Dat de werkgroep Israël Chai vind dat de affiche "Israël pleegt volkerenmoord in Li banon" uit de Vrije Boekhan del moest worden verwijderd is volkomen terecht. Het ge tuigt van een weinig ge schiedkundig onderscheids- vermogen van de PvdA-wet- houder J. Peters "dat het de doodsteek van de democratie betekent als dit soort affiches niet meer zou kunnen". Bele digingen. gescheld en ver dachtmakingen kunnen nooit zakelijke, op feiten ge baseerde argumenten ver vangen. Van der Velden haalt tegen standers aan van Begin die in het Israëlische parlement de politiek van deze regerings leider met de politiek van Hitier hebben vergeleken. Dit kan geen indruk maken omdat deze vergelijking even ondoordacht is als die van an deren. Wel wordt hierdoor bewezen dat de Israëlische democratie werkt. Het is zeer verheu gend dat een oppositie in Is raël zich fel tegen de regering keert. In welk land in hèt Midden Oosten is zoiets mo gelijk? Er zijn zeer beslist andere Is raëlische bronnen aan te ha len met buitengewoon scher pe en analyserende kritiek op de politiek van Begin, die waarachtig en principieel van inhoud is. Als de Israëli's worden vergeleken met na zi's dan bewijst dat slechts dat men noch de geschiede nis van het nazisme noch de geschiedenis van Israel en het Midden Oosten kent. Het Palestina Komité is de pro pagandistische organisatie die het standpunt van de PLO verkondigt en verde digt. Sinds het handvest van 1964 van de PLO is de vernie tiging van de staat Israël één van de doelen van deze orga nisatie. Dit doel dateert dus van voor de bezetting van de West Bank. Dat doel is nog steeds niet gewijzigd. In dat handvest wordt het be staan van een joods volk ont kent en wordt Israël nazis tisch genoemd. Elk politiek optreden van Israel moet al tijd passen in het keurslyf van het PLO-handvest zon der dat wordt getracht de fei ten aan een onderzoek te on derwerpen. Met het systematisch verdacht maken van Israël moet het imago verdwynen van de Is raëli's als slachtoffers van de nazi's. Met het slagen in deze opzet zouden ook de morele hinderpalen verdwynen om de staat Israël te vernietigen. Hiermede wordt het essentië le probleem waar Israël mee wordt geconfronteerd aange duid. Byna 35 jaar na de oprichting van de staat moet Israël nog steeds voor zyn bestaans recht vechten. Slechts één Arabisch land. Egypte, hecfr Israel erkend. Alle andere Arabische landen en de PLO bevinden zich in staat van oorlog met Israël Vóór dat het Israëlische leger Libanon binnen trok, was dat land het strydtoneel van el kaar bestrijdende christelijke en moslim milities en de PLO. Een stryd die honderd duizend mensen het leven heeft gekost. De massamoord op Palestynen kan slechts onze grootste af schuw wekken. Het Israëli sche leger had deze grove misdaad moeten voorkomen en draagt dus mede verant- woordelykheid voor een mis daad door anderen gepleegd. Deze massamoord als een inci dent op zichzelf beschouwen en uit de context van de ge- schiedcnis van Libanon en het Midden Oosten isoleren is gevaarlyk en oryui6t We zullen er voor moeten blij ven waken dat door on waarachtige vergelykingen en emotionele politieke kre ten, die in de plaats komen van verstandelijke analyse en oprechte kritiek, het antise mitisme er een nieuwe di mensie by krygt ADVERTENTIE Haarlemmerstraat58 leiden 071 140148 lidANVC

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19