„Deze tik zal doorwerken "Competitie blijft het belangrijkste Amersfoort mag nog twee weken voetballen Tele Santana ldest voor Saoedi Arabië InvaUer McClusky dompelt Ajax in rouw Celtic-fans vertragen treinverkeer Supporters beschadigen vijf trams DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1982 Twee weken geleden kon Piet Huyg Clinkszijn trainer Hans van Doomeveld niet uitstaan, omdat die laatste hem had gepasseerd voor het thuisduel met AA Gent. Gisteren mocht de Haarlemmer de return wel meemaken. De glorieuze 3—3 ruimde het conflict op. RIO DE JANEIRO (ANP) Tele Santana. de man die het voetbal aan de toeschouwers teruggaf, heeft ontslag genomen als bonds- trainer van Brazilië. De 51-jarige Santana wiens Braziliaanse ploeg de kleur gaf aan het wereldkampioenschap voetbal 1982 in Spanje, ondanks het feit dat van de uiteindelijke winnaar Italië werd verloren, gaat zijn carrière voortzetten in Saoedi Arabië. Dit verklaarde gisteren een woordvoerder van de Braziliaanse voetbalfederatie. Santana kreeg begin deze maand een aanbod om trainer te worden van Al Ahli uit Jeddah. De Braziliaan is twee en een half jaar verantwoordelijk geweest voor het nationale elftal, dat hij ombouwde tot een speels aan vallend geheel, waarvan velen hoopten dat het de wereldtitel zou veroveren. AMSTERDAM (GPD) - Een uitgebreid team van psychotherapeuten lijkt nodig om te voorkomen dat Ajax na de volkomen onverwachte uitscha keling in het Europa-Cup-toernooi door Celtic op korte termijn ook de landstitel zal verspelen. De Amsterdammers maakten na de nederlaag van 2-1, die twee minuten voor tijd een feit werd in een duel dat zij tot dat moment met 1-1 'gewonnen' leken te hebben (de twee in Glasgow ge scoorde goals hadden dan dubbel geteld), zo'n verslagen indruk dat het de grootste moeite zal kosten om het moreel voor de uitwedstrijden te gen FC Twente en PSV weer enigszins op peil te krijgen. Fragment uit het voor Ajax zo dramatisch verlopen Europa Cup-duel met Celtic. Frank McGarvey heeft balbezit. Rechts lijkt Sören Lerby de bal ergens anders te zoeken. Links wacht Jesper Olsen af, wat er gaal gebeuren. Haarlem tot eigen verbazing langs AA Gent GENT (GPD) - De spelers van Haarlem moesten in een tot sauna omgetoverde kleedka mer wel drie keer slikken, voor het goed tot hen door was gedrongen, dat de dreumes onder de Nederlandse Europa-Cupdeelnemers gisteravond als enige ploeg niet in de opruiming was gegaan. Als na Ajax en PSV ook Utrecht vanavond volgens verwachting wordt uitgeschakeld en AZ zich wel plaatst, blijven de kansloos geachte Haarlemmers met hun Alkmaarse vakbroeders als enige over in de tweede ronde. „Wie had dat ooit gedacht", sprak Gerrie Kleton hogelijk verbaasd uit. AMERSFOORT - SC Amers foort krijgt nog twee weken de tijd om uit te zien naar een reddingsboei. De behan deling van de faillissements aanvraag door de Utrechtse rechtbank is tot 13 oktober opgeschort, nu op de valreep gegadigden aan de bel trek ken, die bereid zijn de kwij nende stichting te injecte ren. Woensdag zou het dood vonnis worden uitgesproken over de eerste-divisieclub, die nu dit weekeinde de competitie met een uitwed strijd tegen FC Den Haag voorlopig voortzet. Tapijtenfirma De bewindvoerder van SC Amersfoort, mr. Pothof: „Nu het vijf voor twaalf is dui ken er overal lieden op die bereid zijn geld in de club te pompen". Zondagavond, na de wedstrijd tegen DS'79, kwam een Amersfoortse ta pijtenfirma als eerste over de brug. „Maar", aldus Pot hof, „om echt uit de zorgen te komen, hebben we meer gegadigden nodig. Het hangt bovendien van de preferente crediteuren af welk streef bedrag we er op na moeten houden. De vraag is, met hoeveel procent nemen schuldeisers genoegen?" Pothof bekende dat met de al gesuggereerde twee ton hij niet uit de brand is. „Ik denk toch aan een bedrag dat ligt tussen 2,5 en 3 ton. We moe ten in de komende twee we ken hard aan het werk om dat geld bij elkaar te krij gen". „Dit is erg hard aangekomen. Ik heb nog nooit zo'n stemming na afloop in de kleedkamer meege maakt. Ik denk dan ook dat deze tik zal doorwerken", zo merkte Gerald Vanenburg op. En door Aad de Mos, die zich als geen an der realiseerde dat het seizoen voor zijn team al grotendeels als verloren kan worden be schouwd. voegde er aan toe dat wat de bekroning had moeten worden van twee en een halve maand hard werken een onvoor stelbare klap is geworden. Zoals een deel van de 2000 aanhan gers van Celtic eerder op de dag nog een trein tot stilstand had la ten komen, zo dwongen de Schotse spelers Ajax tot non-ac tiviteit in het Europa-Cup-toer nooi. Precies een jaar geleden kwam Ajax ook niet verder dan een ronde en werd het door Tot tenham Hotspur van verdere deelneming uitgesloten. Toen was het verlies echter bij voor baat ingecalculeerd, omdat het elftal nog volop in het rijpings proces zat. Gisteravond werden van Ajax ech ter duidelijke bewijzen in spel- technisch, organisatorisch en vooral in mentaal opzicht ver wacht. Zeker na de veelbeloven de score van 2-2 twee weken eer der in Glasgow. Ajax voldeed aardig aan die belofte, totdat George McCluskey, met 21 goals topscorer in het afgelopen sei- UTRECHT (ANP) - Op weg per trein van Rotterdam naar Amsterdam heeft een groep aanhangers van de Schotse voetbalkampioen Celtic gistermorgen in Gou da voor een vertraging van een klein half uur gezorgd. Bij controle bleken de sup porters niet over een geldig plaatsbewijs te beschikken. Nadat de formaliteiten waren afgewikkeld kon volgens een NS-woordvoerder de trein ongehinderd zijn reis met de fans naar Amster dam ver\'o!gen, w aar zij gis teravond in het Olympisch Stadion hun club van Ajax zagen winnen. zoen, revanche nam op zijn ma nager Billy McNeill en duidelijk maakte dat hij ten onrechte over het hoofd was gezien in de eerste wedstrijd en ook in Amsterdam niet in de basis had mogen staan. Zestien minuten nadat hij was ingevallen voor Provan mocht hij plotseling ongehinderd op doelman Schrijvers afgaan en de allang afgeschreven tweede goal voor zijn ploeg scoren. Afscheid Drie minuten eerder was Ajax zijn dirigent kwijtgeraakt, omdat Jo- han Cruijff de dupe was gewor den van een harde actie van McLeod. Het zou te simpel zijn om het verlies van Ajax uitslui tend toe te schrijven aan het wegvallen van Cruijff. Twee mi nuten voor diens gedwongen af scheid hadden de Amsterdam mers immers ook al buitenspel gezet kunnen worden. Dat dat toen niet gebeurde kwam door dat McGarvey juist niet accuraat genoeg was en de bal op de lat kopte. Het zou eveneens te eenvoudig zijn om aan de hand van dit totaalre sultaat te concluderen dat Ajax een geheel nieuwe koers zou moeten uitstippelen. Daarvoor is vooral in de eerste ontmoeting te goed gevoetbald. Of zoals De Mos stelde. „Een paar momen ten zijn beslissend geweest. Moet je daarom dan maar een beleid rigoreus gaan veranderen?" Tegenover zijn mening staat echter die van penningmeester Bartels. Die kon weliswaar tevreden zijn over de recette van bijna ander half miljoen gulden (omdat er in één seance 20.000 toeschouwers meer kwamen dan voor het hele Europa-Cup-gebeuren was be groot werd tweemaal zoveel geincasseerd dan vorig jaar te gen Tottenham), maar had in ge dachten al veel meer winst bin nengehaald. „Na die 2-2 in Glas gow mochten we rekenen op nog meer inkomsten via de Europa Cup. Dat dat niet gebeurt komt heel hard aan. Iedereen was er van uitgegaan dat de-lijn nu zou worden doorgetrokken. De te leurstelling is daarom enorm groot. Het geld dat we nu niet via de Europa Cup vangen zullen we moeten zien te verdienen via vriendschappelijke wedstrijden. Aanvragen daarvoor zijn er ge noeg. Ik vraag me wel af of we zo moeten doorgaan. Je kan niet blijven praten over een groeipro ces. Ook die jongeren hebben vorstelijke salarissen, daarom mag je toch' ook wat meer ver wachten dan een ronde Europa Cup". Ajax zit echter met veel meer vra gen. Vorig jaar werd het team na het verwachte verlies tegen de Spurs na enkele maanden zoda nig geinjecteerd door de komst van Cruijff dat het seizoen alsnog werd goedgemaakt. Nu zijn zijn knie en enkel dermate geraakt dat het vele weken kan duren voor er weer een beroep op hem kan worden gedaan. En dat ter wijl er nog geen nieuwe regis seur voor handen is. Alle overige spelers hebben zich te zeer vastgeklampt aan Cruijff en zich te veel afhankelijk van hem gemaakt. Met uitzondering wel licht van Olsen die ook gister avond weer goed speelde. Zelfstandigheid Vooral aan de zelfstandigheid ont breekt het nu. Als Ajax al een an dere weg wil inslaan dan zal het dan ook buitenshuis een alterna tief moeten zoeken voor Cruijff. Verder is in het treffen met Cel tic opnieuw duidelijk geworden dat het de ploeg ook aan een nor maal kloppend hart in de verde diging mankeert. Ditmaal was het niet eens zozeer Van Veen die in de fout ging, als- wel Mölby. Zelfverzekerd gestart zoals heel Ajax met veel overtui ging begon ging de jonge Deen vanaf de 26e minuut vooral tegen zichzelf spelen. Een verkeerde terugspeelbal die werd onder schept door Nicholas en alleen geen goal opleverde omdat Schrijvers de correctie wist aan te brengen, zorgde ervoor dat Mölby een belangrijke schakel werd in de countertaktiek van de Schotten. Vooraf had Celtic-manager McNeill al gezegd dat de enige kansen voor zijn ploeg waren ge legen in het feit dat ditmaal Ajax het spel moest maken, al was het alleen maar uit beleefdheid ten opzichte van het eigen legioen. Ajax nam ook het initiatief, maar kwam in het dichtbevolkte 16 meter-gebied zelden tot die spits vondigheden die het spel van de Nederlanders eerder in Glasgow hadden gekenmerkt, ook al werd via Kieft regelmatig de punt van de aanval opgezocht. Celtic kreeg daarentegen bij tegen bezoeken met zijn twee spitsen wel de gewenste ruimte en maakte daar in de 33e minuut ook dankzij Nicholas dankbaar gebruik van. In Haarlem is het debuut in het Eu ropa-Cupvoetbal altijd meer als een goede grap en leuke aflei ding beschouwd dan een bloed serieuze zagk. Nu, na het „win nende" 3-3-gelijkspel in en tegen Gent en de nederlagen van Ajax en PSV begint Haarlem echter Ajax werd eigenlijk pas gevaarlijk na rust. Niet alleen omdat Cruijff toen niet meer werd gehinderd door Sinclair (McNeill had het aangedurfd om deze nieuwe spe ler die pas een keer eerder in een wedstrijd had mogen invallen aan zijn gevaarlijkste tegenstan der te koppelen), maar ook om dat zo mogelijk met nog meer in zet werd gespeeld Daardoor kwamen ook wat kansen die voor rust hadden ontbroken. Toen ook had doelman Bonner assistentie van de paal nodig bij een vrije trap van Cruijff en wist de Schotse keeper eenmaal ter nauwernood te redden bij een kopbal van Schoenaker. Desonanks kwam de gelijkmaker van Vanenburg in de 65e minuut als een verrassing. Bij een van de vele aanvallen door het centrum toch de illusie te koesteren een heuse Europa-Cupdeelnemer te zijn. De uitblinkende Gerrie Kle ton weer: „Niemand vond dat wij echt aan Europa-Cupvoetbal de den met een wedstrijdje vlak over de grens. Ik heb altijd ge zegd. dat we echt wel in Europa- Cupsferen terecht zouden ko men Ik heb gelijk gekregen. Niet alleen door in de heksenke tel hier in Gent als een echte cup- fighter op te treden, maar ook door de volgende ronde te ha len". „Toch", stelde aanvoerder Martin Haar „blijft voor ons de competi tie het belangrijkste. Deze over winning zie ik vooral als oppep per voor de komende wedstrij den. We moeten nu maar eens la ten zien. dat die vijftiende plaats in de competitie ver beneden ons niveau is. We moeten zo snel mo gelijk hogerop". "Klap" Naast tevredenheid met de kwalifi catie van zijn ploeg voor de vol gende ronde was Haar ook meer dan content met zijn eigen spel. Na weken voor zijn doen matig te hebben gevoetbald, was de verdediger tegen Gent weer de vertrouwde organisator en cor- van de Celtic-defensie die weer eens langs vele schijven ging. liet Vanenburg de bal met de buiten kant van de rechterschoen naar de verste hoek van het doel ver trekken. Een schitterende goal zij het met het nodige geluk „Ik wilde de bal naar de punt schui ven zodat Kicft dan bijvoorbeeld had kunnen inprikken". Tien minuten later had Vanenburg de wedstrijd kunnen en moeten belissen. Omdat het niet gebeur de en omdat McCluskey een keer werd genegeerd door de aan hem gekoppelde aanvoerder Lerby was de deceptie voor Ajax en het „heerlijke geluksgevoel" voor Celtic. „Precies zoals ik ver wachtte hebben wij kunnen af wachten en opeens kunnen toe slaan", zo vatte McNeill het duel samen rector. Toch had ook Martin Haar het even benauwd, toen Gent halverwege de tweede helft op 3-1 kwam, wat Haarlems uit schakeling betekende „We wa ren in de periode net daarvoor dicht bij 2-2 en toen werd het plotseling 3-1 voor Gent Dat was even een klap. maar we hebben ons daar erg goed overheen ge zet. We hebben in de fase daarna laten zien. hoe sterk Haarlem kan spelen. We doen het alleen te weinig". In het sfeervolle Otten-stadion (13 000 toeschouwers) bewees Haarlem te kunnen knokken. De equipe van Hans van Doome veld die een problematische ope ningsfase verwachtte omdat Gent de 1-2-achterstand moest zien goed te maken, kwam door Joop Bockling, die uit een corner van Wim Balm inkopte, al in de derde minuut op 1-0. Daarna maakte Haarlem 20 moeilijke mi nuten door. want door een co- produktie van Koudijzer (21e mi nuut) en Schapendonk (28e mi nuut) werden de Europa-Cup- dromen van Haarlem behoorlijk verstoord. De Noordhollanders hadden het verdedigend knap lastig, omdat Cordiez en Koudij zer te veel vrijheid kregen van respectievelijk Piet Huyg en Ver kalk. Initiatief In het laatste kwartier van de eer ste helft en in de beginperiode van de tweede helft nam Haar lem het initiatief weer in handen. Doordat de bekende produktie- problemen zich evenals in de competitie voordeden, ontsnapte Gent evenwel aan de gelijkma ker en kon het zelfs opnieuw door Koudijzer naar 3-1 uitlopen. Niemand gaf op dat moment nog een cent voor de kansen van aan geslagen Haarlemmers Wonder boven wonder zette Haarlem zich opnieuw schrap, wat eerst tot een treffer van Kleton leidde en even later de gelijkmaker van invaller Piet Keur. die eerst te gen de lat had gekopt. Mlhlllldll Terwijl het Gentse publiek stil viel. ontlaadde de spanning zich bij Haarlem in een vreugdedans rond de dug-out Het plezier werd even verstoord, toen Edward Metgod vlak voor tijd René Mucher neersabelde De Nederlandse Belg. die in vol le ren in botsing kwam met de reservedoelman van het Neder lands elftal, moest per brancard van het veld worden gedragen. Mucher werd bewusteloos naar het ziekenhuis overgebracht waar hij pas een uur later by ken nis kwam AMSTERDAM (ANP) - Vermoe delijk Ajax-supporters die ken nelijk het verlies tegen de Schot se club Cettk dM konden vu kroppen, hebben in Amsterdam gisteravond forse vernielingen aangericht aan trams. Volgens de politic werden zeker vijf trams die over de route van het stadion naar het Centraal Station reden, met stenen bekogeld en flink be schadigd Door het sneuvelen van de ruiten raakten enkele mensen gewond, aldus de politie. In de trams za ten vooral Celtic-supporters, du- op de terugreis waren of nchting centrum gingen om de overwin rung van hun club te vieren. Er werden vooralsnog g<i-r talies verricht.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13