c Vriendschap China-Japan verstevigd Nypels: minder plaats voor jongeren in bouw HP [81 D- 'Openbaar vervoer op markt afstemmen' Fors verlies Duitse takken van Philips Homofielen doen beroep op gereformeerde synode EISEVIERS DE TIJD i/n DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1982 Varia Bezoek premier Suzuki aan Peking: TOKIO - De Japanse premier Su zuki is deze week op bezoek in China ter gelegenheid van het feit dat beide landen tien jaar ge leden hun diplomatieke betrek kingen herstelden. Ondanks re cente problemen over verande ringen in Japanse leerboeken be treffende de acties van Japan tij dens de Tweede Wereldoorlog, zyn de relaties tussen beide lan den onaangetast gebleven. Na af loop van besprekingen met de Chinese leider Deng Xiaoping zei premier Suzuki dat Japan de veranderingen in de geschiede nisboeken zal herzien en dat Ja pan en China hun betrekkingen op economisch gebied zullen uit breiden. Ondanks enkele politieke achter hoedegevechten in het strategi sche schaakspel van de interna tionale politiek, is het maar al te duidelijk dat Tokio en Peking er veel aan gelegen is de goede ver standhouding tussen beide lan den te waarborgen. De twee be langrijke Aziatische machten hebben elkaar veel te bieden. De door Jan Krikke handel tussen beide landen, tien jaar geleden slechts 1 miljard dollar, was vorig jaar reeds opge lopen tot ruim 22 miljard dollar en groeit ondanks de wereldre cessie onverminderd voort. Ja pans moderne economie vormt een waardevol voorbeeld voor de onderontwikkelde Chinese eco nomie, en China's rijke bodem schatten zijn van groot belang voor Japan. Japan is 's werelds grootste importeur van ruwe grondstoffen en voedsel en voelt zich uiterst kwetsbaar in een in ternationaal klimaat waar voed sel- en oliewapens gemakkelijk gehanteerd worden. Voorbeeld Net als Japan, ziet ook China de grote voordelen van nauwe ban den tussen beide landen. Japan heeft ruimschoots de middelen om de primitieve economie van China te moderniseren, en het Japanse voorbeeld is uiterst aan trekkelijk voor Peking. Japans technologische vooruitgang op bijvoorbeeld het gebied van computers, waarin het specifieke taalgebruik een belangrijke rol speelt, is gemakkelijk aan te pas sen aan de Chinese behoeftes. Beide landen spreken cultureel al nagenoeg dezelfde taal en de len bovendien de confuciaanse erfenis. De confuciaanse gedach te is in beide landen sterk en weegt veel zwaarder dan ideolo gische verschillen. De manage mentstructuur van Japanse kapi talistische bedrijven, waarin har monie en gelijkheid een belang rijke rol spelen, vertoont boven dien sterke overeenkomst met China's communale structuur. Dat culturele factoren uiteindelijk toch zwaarder wegen in interna tionale betrekkingen dan ideolo gische systemen, verklaart vol gens waarnemers in Tokio niet alleen de groeiende band tussen Japan en China, maar ook de slechte verstandhouding tussen China en Rusland. Ondanks Brezjnjevs recente voorstellen de dialoog tussen Rusland en China te hervatten, wordt in To kio betwijfeld of Peking en Mos kou hun geschillen kunnen bij leggen. Beide landen zien elkaar als een bedreiging en Russische vrienden zoals Vietnam zijn vij andige buren van China. Moskou Het Japanse dagblad de Asahi sug gereerde in een commentaar dat het erop lijkt dat „Breqnjev her stel van de vrienschap met China zoekt als een bekroning op zijn aflopende carrière". Maar aange nomen mag worden dat Brezjn jevs voorstellen ook te maken hebben met de verslechterde verstandhouding tussen Moskou en Washington, alsmede andere factoren zoals de rechtse wen ding van de Westduitse politiek. Vermindering van spanning met China zou bovendien aantrekke lijk zijn voor Moskou met het oog op de gigantische belegering van de Chinese grens, die een zware last vormt voor de Russi sche economie. Waarnemers in Tokio geloven echter niet dat een eventuele toenadenng tussen Rusland en China invloed zal hebben op de banden tussen Ja pan en China. China's sterke man Deng Xiaoping het hierover deze week weinig twijfel bestaan. In besprekingen met Suzuki waarschuwde de Chinese leider weliswaar tegen mogelijke opleving van Japans militarisme, maar hij was duide lijk over de waarde die China hecht aan Japanse vriendschap. Deng zei dat de betrekkingen met de Verenigde Staten en Rus land belangrijk zijn, maar dat de relaties met Japan op de eerste plaats staan. „Het is China's poli tiek", aldus Deng, „vriendschap pelijke banden te onderhouden met Japan, op lange termijn en van generatie tot generatie". T ransport-ondernemers BREDA (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport-Ondernemingen (KNVTO) zal vandaag tijdens de buitengewone algemene leden vergadering in Breda pleiten voor een meer liberale aanpak van de verschillende sectoren van het dienstenvervoer. Effi ciency moet worden opgevoerd en overheidsbemoeienis moet in principe niet verder gaan dan het doorhakken van knopen en het geven van aanzetten. Decentrali satie van bestuurstaken naar la gere overheden wordt afgewe zen. Verruiming van de bevoegd heden van bedrijven wordt daar entegen onontbeerlijk geacht. Voor de problemen waarmee het openbaar vervoer te kampen heeft ziet het KNVTO heil in de invoering van arbeidsbesparen de technieken en diepte-investe ringen en een betere marketing om het openbaar vervoer weer in de pas te laten lopen met zijn om geving. Tariefsverhogingen die uitgaan boven de ontwikkeling van de kosten van levensonder houd acht de organisatie een noodzakelijk kwaad, omdat het alternatief een vermindering van het voorzieningenniveau zou be tekenen. Daarnaast moet wel het aantal controleurs worden uitge breid omdat tariefsverhoudin gen het zogenaamde "zwart" en "grijs" rijden in de hand zullen werken. Daarnaast ziet de vervoersorgani satie mogelijkheden in een rui mere bevoegdheid voor bedrij ven om binnen het raam van een voor stad of gebied vastgesteld verzorgingsniveau, zelfstandiger de inzet van middelen op de vraag naar openbaar vervoer te laten afstemmen. De maatregelen kunnen helpen de produktiviteit van deze sector te verbeteren en geven, zij het geen uitbreiding, dan toch een veel betere waarborg voor de conti nuïteit van de werkgelegenheid, zo meent het KNVTO. De organi satie wijst er overigens op dat toepassing van nieuwe technie ken wel kan leiden tot verrui ming van de werkgelegenheid bij toeleverende bedrijven. Con creet denkt de KNVTO daarbij aan een betere benutting van de Nederlandse industrie bij de pro- duktie van tramstellen. Voor wat betreft het vandalisme wordt vooral gezocht naar een betere coördinatie met de politie. Voorzitter J.M. Ossewaarde waarschuwde in dit verband dat als het vandalisme zich op het huidige niveau handhaaft en er geen concrete maatregelen wor den genomen, dat ongetwijfeld zal leiden tot weigeringen van chauffeurs of van de onderne mingen zelf om bepaalde dien sten uit te voeren. ASSEN Mevrouw Schilthuis, commissaris t Namens alle statenleden kreeg zij een gouache t de koningin in Drente, nam gisteren als zodanig afscheid, een ets van het Drentse landschap aangeboden. HAMBURG (DPA) De Westduitse dochterondernemingen van Philips hebben in het boekjaar tot eind april van dit jaar een verlies van 159 miljoen mark geleden. Door een bijdrage van 120 miljoen mark van de Nederlandse móedermaatschappij leed Allgemeine Deutsche Philips Industrie GmbH (Alldelphi) per saldo een verlies van 39 miljoen mark vergeleken met 80 miljoen mark in het voorgaande boekjaar. De resultaten van Philips Kommunikations Industrie AG (PKI) werden voor de eerste vi^r maanden van 1982 voor het eerst in de jaarcijfers van het concern verwerkt. De jaaromzet van PKI - waartoe Feiten und Guilleaume, Tekade en Philips Data Systems behoren - bedroeg 1,9 miljard mark. De Westduitse dochterondernemingen van Philips zagen hun gezamenlijke omzet in het afgelopen boekjaar met zeven procent stijgen tot 4.6 miljard mark. In het afgelopen boekjaar werden bij de Westduitse Philips-ondernemin- gen 1700 arbeidsplaatsen opgeheven, zeven procent van het totale aan tal. Door de overneming van PKI nam het aantal werknemers echter met 9200 toe tot 33.000. Volgens een woordvoerder van Alldelphi moet v ook voor het lopende jaar op een vermindering van het aantal arbeids plaatsen worden gerekend. Voor sluiting van bedrijven bestaan nog geen plannen. De gang van zaken in de eerste maanden van het lopende boekjaar wordt hoopgevend genoemd. APELDOORN (GPD) - Minister Nypels van volkshuisvesting vindt dat de vakopleiding voor jonge bouwvakkers blijvend op een lager niveau moet plaatsvin den. Volgens hem komt de werk gelegenheid in de bouw nooit meer op het hoge niveau van de jaren zeventig omdat de econo mie dat niet toelaat en omdat de arbeidsproduktiviteit per werk nemer steeds verder toeneemt. In die situatie „is het buitenge woon frustrerend jongeren op te leiden voor de WW", aldus Ny pels vanmiddag op een bijeen komst van de Stichting Vakop leiding Bouwbedrijf in Apel doorn. Hij voegde daar nog aan toe dat, als in de nabije toekomst banen vrijkomen in de bouw, jongeren er niet automatisch op kunnen rekenen dat zij die in kunnen nemen. Volgens Nypels is het niet juist de huidige werk lozen in de bouw (op dit moment 90.000 volgens de cijfers van het ministerie) „voorgoed op het zij spoor van het arbeidsproces te rangeren". Op dit moment worden jaarlijks 2500 jongeren opgeleid voor de bouw terwijl elk jaar 6500 oude ren uit de bedrijfstak gaan (door ziekte, pensionering of wisseling van vak). Het totaal aantal bouw vakkers neemt zo vanzelf af. De bewindsman zei vanmiddag veel waarde te hechten aan het huidige systeem van vakoplei ding waarbij werkgevers een ar beidsplaats bieden en een deel van de kosten van de opleiding betalen. Nypels noemt dat „in vesteren in menselijk kapitaal". Volgens de bewindsman moet de opleiding zich meer richten op niet al te sterk gespecialiseerd re novatiewerk omdat dat een sec tor is waarin nog veel werk ver zet moet worden. Een bouwvak ker die meer kan dan één specia lisme is volgens de minister ook minder kwetsbaar op de arbeids markt. Een groot deel van de werklozen in de bouw (ruim 60 procent vol gens directeur Anens van de Stichting Vakopleiding) heeft het verlies van hun baan niet te danken aan het inzakken van de investeringen in die sector maar aan de stijgende arbeidsproduc tiviteit en de automatisering. De 40 procent die hun baan zijn kwijtgeraakt door de ingezakte investeringen kunnen er niet op hopen dat op korte termijn her stel optreedt. Export steeg met 3 procent DEN HAAG De hoevecheid uitgevoerde goederen is in de eerste vier maanden van het jaar drie procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De invoer bleef gelijk. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), die het ministerie van econo mische zaken gisteren heeft gepubliceerd. Als de uitvoer van aardgas niet fors zou zijn gedaald zou de totale export zelfs met vijf procent zijn toegenomen. De prijzen van de ingevoerde goederen en diensten zijn met vier procent gestegen. Voor de uitvoer komt de prijsontwikkeling in de eerste vier maanden van 1982 ten opzichte van dezelfde maanden in 1981 uit op een stijging met elf procent. De laatste maanden lijken de exportprijzen zich te stabiliseren, aldus het ministerie. Homofielen die tot de Gerefor meerde Kerken behoren hebben de besluiten van de gereformeer de synode ran 1979 orer 'de pas- toraal-elhische benadering van de homofiele naaste' als bevrij dend ervaren. Voor hen zijn ze een teken van hoop. een kans op verbetering van het klimaat in de plaatselijke gemeente. Daar om heeft de werkgroep 'Geloof en levensbeschouwing' van de Ne derlandse Vereniging tot Inte gratie van Homosexualiteit COC de gereformeerde synode ge vraagd, bij die besluiten te blij- Volgende week komt de gerefor meerde synode in Lunteren bij een Op dinsdag 5 oktober zal zij zich bezighouden met de bezwa ren tegen en de vragen over het synodebesluit van 1979 Volgens de werkgroep 'Geloof en levensbeschouwing' hebben mannen en vrouwen in andere kerken de positieve en pastorale houding van de synode als een lichtend voorbeeld gezien voor hun eigen kerk. "De voortdurende discussie naar aanleiding van het voorontwerp van de wet 'Gelyke behandeling' en de bezwaarschriften tegen het besluit van de gereformeerde sy node hebben homosexuelen pijnlijk en bedreigend gevonden, omdat er wéér gewikt en gewo gen wordt over hun al of niet ge legitimeerd mens-zijn in de kerk". De werkgroep doet een dringend beroep op de synodeleden om het besluit van 1979 onverzwakt te handhaven en de ontmoeting tussen hetero- en homosexuelen binnen de kerkelijke gemeente te blijven stimuleren. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Maasdijk kan didaat E. Wes4rik Utrecht, te Vreeswijk D. Heikoop IJmui- den-West; aangenomen naar Ex- loêrmond kandidaat W. Kok Stolwijk, naar Heiloo-Limmen B. J. Kruit Numansdorp. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: H. R. van der Kamp Hooghalen-Beilen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Zuidland M. van der Sluys Kerkwerve. Vrijzinnigen Op 15 en 16 oktober houdt de Ne derlandse Vereniging van Vrij zinnige Hervormden een algeme ne vergadering in het Kontakt der Kontinenten te Soesterberg. De toekomst van de vereniging is het belangrijkste agendapunt. De commissie 'Herstructurering', die twee jaar geleden al met een tussenrapport kwam, heeft het hoofdbestuur nu haar eindrap port toegezonden. De commissie hoopt uiteraard, dat de algemene vergadering de voorstellen zal aanvaarden, "niet als beloning voor het vele werk maar met het oog op de toekomst van de ver eniging". Het doel is om van de federatieve structuur van provinciale ver enigingen met plaatselijke afde lingen te komen tot een meer cen trale bestuursvorm met ruime aandacht voor de plaats en func tie van de regionale en plaatselij ke organen. Verwacht wordt, dat de nieuwe opzet de slagvaardig heid van het beleid zal bevorde- Boek. In de hervormde kerk van Kortenhoef is gistermiddag het eerste exemplaar aangeboden van het boek 'De Oude Dorps kerken' aan de plaatsvervangen de hoofddirecteur van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg, jhr. ir. L. L. M. van Nispen tot Sevenaer. Schrijver is Gé Ver heul. initiatiefnemer en vroeger regisseur van het NCRV-pro- gramma 'Kerkepad' Het boek - een uitgave van De Haan in Haarlem - bevat onge veer 250 zwart wit foto's van ou de kerken boven de grote rivie ren. met korte beschrijvingen. Verheul is nu bezig met een tweede boek. Dat gaat over oude kerken beneden de grote rivie ren. Volgend jaar komt dit boek van de pers. Iemand van de NCRV deelde bij de aanbieding van het eerste boek mee. dat de voorbereidingen voor 'Kerkpad-1983' al zijn begonnen. Volgende zomer beleeft dit popu laire programma dat m staat blijkt om meer dan 100.000 men sen op te been te brengen - zijn zevende seizoen. Op het boek van Verheul komen wij binnenkort terug. Westerkerk. De Westerkerk in Amsterdam gaat zondag weer open. In februari werd ze geslo ten voor onderhoud en onder zoek naar de bouwkundige toe stand. Er is enig herstelwerk ver richt. Dat wordt binnenkort voortgezet, maar dan kan de kerk in gebruik blijven. De alge hele restauratie kan pas over eni ge jaren beginnen. Vrouw Er is weimg hoop dat de Neder landse bisschoppen geld zullen uittrekken voor een wetenschap pelijk onderzoek naar de positie van de vrouw in de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Dat bleek tijdens een gesprek dat mensen van de katholieke Raad voor Kerk en Samenleving hebben gehad met een delegatie van het bisschop pencollege. Onderwerp van ge sprek was - behalve de taak van deze raad de functie van de werkgroep 'Vrouw en kerk' en het rapport van deze werkgroep over de geloofservaring van vrouwen. Kritiek op het rapport kwam voor al van bisschop Simonis en hulp bisschop Castermans. Zij betwij felden. of de samenstelling van de werkgroep wel representatief is voor de hele kerk en of in het rapport wel de stem van alle stro mingen doorklinkt Simonis is ervan overtuigd, dat niet alle vrouwen in de kerk denken zoals in 'Openbaring van de ervaring' naar voren komt "Er zijn nuk wijze en milde vrouwen, die an ders denken", zei hij. De onderzoekers stelden daar tegenover, dat de ondervraagde vrouwen op een verantwoorde manier waren benaderd, niet door suggestieve vragen met voorgekookte antwoorden. Men was zelf verbijsterd door zoveel negatieve reacties. "De rancunes onder vrouwen zijn een gevolg van veel pijn en verbittering". "Maar dat wil niet zeggen, dat er niet positief mee gewerkt kan worden". De bisschoppen hebben de raad gevraagd, de samenstelling van de werkgroep nog eens onder de loep te nemen. Hun delegatie gaf de deelnemers aan het gesprek weinig hoop dat de bisschoppen de werkgroep en een weten schappelijk onderzoek naar de situatie van de vrouw in de kerk zouden financieren. Maria. De trainer van de Brazi liaanse eredivisieclub 'Palmei- ras' wil, dat zijn elftal meer doel punten maakt Om de kans daar op te vergroten, heeft hij deze week met zijn spelers een bezoek gebracht aan een Mana-bede-1 vaartsoord tn Sao Paolo. Andere clubs ivachten nu eerst het resul taat af, alixnens eventueel te be sluiten tot eenzelfde traimngs- l'iktu-k Het omslagartikel van EM is ge wijd aan euthanasie. Aanleiding hiervoor is het onlangs voltooide rapport van de Gezondheids raad. Dit rapport is een inventari satie van het vraagstuk euthana sie en hulp bij zelfdoding en moet dienen als een bouwsteen voor de in te stellen Staatscom missie. Deze commissie zal op haar beurt kiezen voor of tegen euthanasie en voor of tegen een wetswijziging daaromtrent. EM geeft een analyse van dit nog niet eerder gepubliceerde rapport. Nederland heeft vanouds de naam pro-Israêl te zijn. Na het bloedbad in twee Palestijnse kampen hield EM een enquête onder 417 Nederlanders. De con clusie van het weekblad is. dat 35 procent van de Nederlanders "veel sympathie" heeft voor de Israëli's. Dit in tegenstelling tot een soortgelijk onderzoek in 1979, dat een score gaf van 57 procent Nederlanders met veel sympathie voor de Israëli's. Het schuldcomplex tegenover de jo den en de daarbij behorende on beredeneerde pro-Israël hou ding. ljjkt te verdwijnen onder het puin van Sabra en Chatila, zo meent EM. Uiteraard ook aandacht voor de in formatie. Een praatje met Hans Wiegel die zijn neus liet zien op het Catshuis, omdat "het land in gevaar is". Maar voor EM lijkt het allemaal al een bekeken zaak. "Van Kemenade is niet verder gekomen dan het berijden van oude socialistische stokpaardjes en deze informatie zal wel snel vergeten zijn". Verder in EM aandacht voor Ame- lisweerd; mannen-mode, die vooral afkomstig is uit Engeland en voor Wubbo Ockels. de astro naut die de ruimte niet in mocht. De Tijd trakteert zijn lezers deze week op heel wat 'extra's'. Aller eerst een speciale - los ingelegde - bijlage: het eerste deel van de memoires van Jimmy Carter. In de eerste aflevering - er volgen er nog twee - gaat Carter in op de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten onder zijn pre sidentschap. en de relatie met communistisch China en Tai- De oud-president zegt behartens- waardige zaken over zijn buiten landse politiek met grote aan dacht voor het naleven van de mensenrechten. „Er zijn tijden geweest dat rechtse monarchen en militaire dictators zonder meer immuun waren voor alle kritiek op hun onderdrukkings- beleid Wij voelden ons kennelijk verplicht hen te beschermen te gen alle binnenlandse-politieke bewegingen, die zouden kunnen leiden tot de vestiging van een wat vrijer bewind" Carter ver ving deze praktische filosofie door een idealistische: hulp aan autoritaire bondgenoten werd verbonden aan de voorwaarde eens beter te letten op de men senrechten. Deze houding van de Verenigde Staten heeft de relatie met de Sowjet-Unie enigszins vertroe beld. Maar toch is Carter trots op zijn beleid: „Wij hebben ons best gedaan". Verder brengt De Tijd een uitge breide 'muziek-extra'. Met als grootste blikvanger een inter view met Jaap van Zweden, de 21-jarige concertmeester van het Concertgebouworkest. Om schreven als een fenomenaal ta lent, een jongen die nadenkt, maar ook een perfectionist, die overtuigd is van zijn eigen kun nen: „Ik heb niveau, dat is be kend". Voorts in de muziekbijlage de compost Igor Strawinsky. de be zuinigingsplannen van minister De Boer („zinloze deining"), een portret van een klarinettist in een provinciaal orkest, de eerste echte Nederlandse operette 'Stil le Liefde' en een pelgrimage naar het Liverpool van de Beatles. VRÜ NEDERLAND Dit weekblad opent met een co pieus artikel over de steeds groeiende politieke invloed van de Westduitse milieupartij "De basis van Die Grunen. inmiddels van een ecologiebeweging uitge groeid tot de derde politieke macht in Wcst-Duitsland, ligt voor een deel in de bossen ten zuiden van Frankfort", schetst VN de onstaansgeschiedenis van de Groenen. Nu bij de afgelopen verkiezingen in Hessen de FDP zo smadelijk verloor, de CDU het er niet al te best afbracht, kan de SPD van Helmut Schmidt byna niet meer om de Groenen heen: "Deze ver kiezingsuitslag maakt duidelijk dat de bouw van de startbaan (waarvoor bossen bij Frankfort moeten worden gekapt -red.) moet worden stopeezet". Het weekblad doet eveneens uit de doeken hoe kritisch de NAVO te genover Nederland staat en hoe minister Van Mierlo in het Schotse Gleneagles, waar eind vorig jaar de Nuclear Planning Group van de NAVO byeen- kwani. een huzarenstukje op voerde: "En zo kon het gebeuren dat door die ene bijeenkomst in Gleneagles Nederland kon po chen op de nul-optie, Van Agt een jaar latei kon zeggen dat dat zijn initiatief was geweest. Van Mierlo de handen vrij had voor wat later de passieve voorberei ding zou gaan heten en de PvdA zich nooit meer aan het oor spronkelijke besluit van 1979 zou kunnen onttrekken". Jongensprostitutie komt minder in de publiciteit dan vrouwenpros- titutie, maar ze zijn in elke grote stad te vinden. Twee verslagge vers speurden enkelen op in Am sterdam: "Ik kan me niet voor stellen dat iemand echt plezier in dit vak heeft", Kgk er e»n terwijl een ander klaagt "Je hebt nooit rust. Dit leven is als een moeras: je wilt er wel uit. maar je hebt niet de kracht om echt door te zetten". Uit het boek van Jenny Pisuisse over Fien de la Mar, valt het hoofdstuk "Fien en het cabaret in de jaren dertig te lezen. Een interview met Nouchka van Brakel naar aanleiding van de premiere van "Van de koele me ren des doods" was nauwelijks te vermijden en wordt dan ook door Ab van Ieperen gepubli- Terwijl John Jansen van Galen in zyn rubni-k Wl i ifrakeof met het door hem gentroduceer- de "ik-tijdperk". houden Paul de Neef en Hans Maarten Tromp de trend er in met het tijdsbeeld van alweer-een-gencratie, de Post Moderne (PM) "De eerste gene ratie die wars is van elk calvinis me. elke verzuiling, alle groeps denken en alle idealen", zo heet het Jongeren dus. die het allemaal niet zoveel uitmaakt. "Sex, daar word je moe van" "Ik dacht, eerst geld verdienen en dan leuke dingen doen. Dat is een illusie, je moet gewoon leuke dingen doen". Volgens een caféhouder gaat het hier om de eerste slachtoffers van de 'verantwoorde opvoe ding' Geert Jan Laan en Rien Robijns schrijven in HP het epos van een (inmiddels overleden) kleine on dernemer, die de strijd aanbond met het bouwconcern Sekisui, dat zyn bedrijf wilde ontmante len Een moderne versie van Da vid en Goliath, met bijrollen voor Sobi-directeur Lakeman en het accountantskantoor Klynveld Kraayenhof. dat 'knarsetandend' moat UM hoe de reputatie van onkreukbaarheid schade op loopt Een dalend geboortecijfer zet voor al in onderwijsland aan tot dis cussie over deeltijdbanen. Her man Vuijsje inventariseert de meningen en stuit op een hoop voorzichtigheid. Aly Knol portretteert Helmuth Kohl, de byna-bondskanselier in West-Duitsland, van wie Frans Joseph Strauss eens zei "Hem ontbreken alle capaciteiten, maar onder bepaalde omstandig heden kun je met iedereen rege Verder in HP de populairste en in Europa minst bekende' guerrilla beweging van Zuid-Amenka. de Colombiaanse M 19 Ton van Dyk doet zyn huwelijksreis wat al te dik over in de sene verhalen van alledaags* hervormd nederland IN was niet op tyd verkrygbaar. zodat deze week een recensie moet worden overgeslagen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11