Schmidts lot in handen liberalen wamecke Labour gaat links weren MODENIBJWS Mitterrand van twee kanten fel aangevallen Omstreden bisschop niet mee met paus -C 3 Algerije en Mëeens over aardgas Duitse FDP beslist vandaag Populair lid Solidariteit gearresteerd Meerderheid vóór uitstoting Vele goede merken onder één dak Franse artsen zijn 4 dagen in staking DINSDAG 28 SEPTEMBER 1982 ROME (GPD) - In het Vaticaan ontstond gisteren enige sensatie door het bericht dat de Spaanse reis van de paus wordt voorbe reid door pater Roberto Tucci, directeur van de Vaticaanse ra dio, en niet zoals altijd door mgr. Paul Marcinkus. Mgr. Marcinkus trad al sinds de eerste buitenlandse reizen van paus Paulus VI op als reisagent en als persoonlijke lijfwacht van de paus. Behalve deze onofficiële opdracht was hij sinds 1969 president van de Vaticaanse bank, het „Instituut voor Gods dienstige Werken" (IOR). In deze hoedanigheid kwam hij in op spraak door zijn zakenrelaties met enkele minder verkwikkelij ke figuren uit het Italiaanse bankwezen, zoals de in Amerika wegens bedrieglijke bankbreuk veroordeelde Michel Sindona en de onlangs uit Italië gevluchte en onder verdachte omstan digheden in Londen om het leven gekomen president van de Ambrosiano-bank, Roberto Calvi. Mgr. Marcinkus, die vorig jaar door paus Johannes Paulus II ook werd benoemd tot pro-prefect van de Commissie voor Vaticaan stad, is volgens mededelingen uit het Vaticaan alleen door zijn drukke werkzaamheden verhinderd zich bezig te houden met de pauselijke reis naar Spanje, die van 31 oktober tot 9 november zal plaatsvinden. De Vaticaanse persdienst ontkende nadrukke lijk dat hij zou zijn ontheven van vroeger aan hem opgedragen taken. Elk verband met het Ambrosiano-schandaal en met het onderzoek van de Italiaanse justitie en van een speciale Vati caanse commissie naar de gedragingen van het IOR, werd als „fantasie" van de hand gewezen. ROME - Italië en Algerije zijn het eindelijk eens geworden over de levering van Algerijns aardgas via de pijpleiding door de Mid dellandse Zee, die al sinds 1979 klaar is. De overeenkomst werd gisteren getekend door de Alge rijnse minister Belkacem Nabi en zijn Italiaanse collega Nicola Capria. na moeizame onderhan delingen die ruim drie dagen hebben geduurd. door Hein ten Kortenaar Nadat hex zondagmiddag byna tot een breekpunt in de onderhan delingen was gekomen, kwam er om elf uur 's avonds toch nog een overeenkomst uit de bus: Alge rije verplicht zich voor de ko mende 25 jaar 12 miljard kubieke meter aardgas jaarlijks aan Italië te leveren. De overeengekomen prijs werd niet officieel bekend gemaakt, maar zou volgens niet bevestigde berichten van giste ren op 4,41 dollar per miljoen BTU (British Thermal Unit, ge lijk aan 27,69 kubieke meter) zijn vastgesteld. Buitenland Het gaat hier om een politieke compromis-prijs, halverwege tussen de Italiaanse offerte van 4,01 dollar en de Algerijnse vraagprijs van 4,81. De Italiaanse staatsonderneming voor energie voorziening, ENI, had de rege ring voorgerekend, dat het ver loop van de wereldmarkt niet meer toeliet dan 3,81 dollar (nog onlangs gecorrigeerd in 3,61). Voor elke 10 dollarcent boven deze prijs moet de Italiaanse schatkist 32 miljard lire (64 mil joen gulden) per jaar opbrengen. Deze toeslag kan niet eenvoudig op de verbruiker worden afge wenteld, vooral omdat het met name de industrie zou afschrik ken van overschakeling op aard gas. Een ander punt dat bij de bekend making van de overeenkomst in het duister werd gelaten, was de prijsindexenng. d.w.z. de perio dieke verhogingen die in de overeenkomst zijn besloten m verband met de ontwikkeling van de wereldmarktprijzen van andere energieprodukten, zoals aardolie. Behalve de hoge kosten van het ongebruikt laten van de pyplei- ding, had de Italiaanse regering nog een belangrijke reden om in te stemmen met een hogere pnjs dan het eigen aanbod namelijk de belofte van aanzienlijke Alge rijnse opdrachten voor de Ita liaanse industrie. Ook op dit punt zou zeer hard zijn onder handeld, maar het slotcommuni qué met betrekking tot de be sprekingen zwijgt over de resul taten. De Italiaanse pers was vrij sceptisch over dit deel van de on derhandelingen: algemeen werd erop gewezen, dat een soortgelij ke overeenkomst met de Franse regerwng tot nu toe nauwelijks enige opdrachten aan de Franse industrie had opgeleverd. De Italiaanse vakbonden hebben enthousiast gereageerd op de tot standkoming van de overeen komst, die van groot belang werd genoemd voor de Italiaanse industrie en voor de ontwikke ling van het zuiden. BONN - De vraag of er vrijdag een constructieve motie van wantrouwen in de Duitse Bondsdag wordt ingediend te gen bondskanselier Helmut Schmidt, hangt nu geheel van de liberale FDP af. De FDP-fractie vergadert van daag over de vraag of zij een zgn. 'constructieve' motie van wantrouwen tegen het minderheidskabinet van Schmidt zal steunen. heeft de beide oppositiepartijen CDU en CSU gisteren weliswaar toegezegd dat de liberalen ook na de sensationele verkiezings nederlaag in de deelstaat Hessen nog steeds van plan zijn opposi tieleider Helmut Kohl als nieuwe bondskanselier te kiezen. De CSU heeft van de FDP de verze- DEN HAAG (ANP/AFP/DPA) - In de Poolse havenstad Gdansk is Anna Walentynowicz, een van de meest populaire figuren van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit, gearresteerd. Dit heeft de Nederlandse vertegen woordiging van het vakverbond gisteren bekendgemaakt. De ar restatie had reeds op 31 augustus plaats maar werd pas een paar dagen geleden in het Westen be kend. Anna Walentynowicz is de al bijna legendarische stakingsleidster van de Lenin-scheepswerf in Gdansk. Zij was eind juli vrijge laten uit een interneringskamp in Goldap. Anna Walentynowicz is in staat van beschuldiging ge steld voor het organiseren van een staking op de Lenin- scheepswerf van 13 tot 16 decem ber 1981. Volgens de Nederlandse afdeling van Solidariteit is jegens haar snelrecht toegepast. Anna Walentynowicz verblijft op dit moment in de gevangenis van Gdansk. Alles wijst erop dat binnenkort een beslissing wordt genomen over een nieuwe Poolse vakbonds structuur en daarmee de ophef fing van Solidariteit. Verscheidene Poolse kranten schreven gisteren dat een socia listische staat op den duur niet zonder vakbeweging kan blijven maar dat Solidariteit door het be drijven van politiek door zijn lei ders en door de ondergrondse or ganisatie in diskrediet is geko- Nieuwe vakbonden zouden "onaf hankelijk en zelfvertegenwoordi- gend" worden en gaan voortbou wen op de overeenkomsten die in augustus 1980 in Gdansk wa ren gesloten. door Hans Amesz kering geëist dat een voldoende groot aantal afgevaardigden te gen Schmidt en dus voor Kohl zal stemmen. Vooralsnog gaat Genscher daarvan uit, maar een toenemend aantal invloedrijke li berale politici meent dat dit na Hessen in feite niet meer moge lijk is. Bondskanselier Schmidt zei giste ren dat de FDP-parlementariërs overeenkomstig de uitspraak van de kiezers in Hessen niet meer het „recht" hebben hem weg te stemmen. Hij liet open of hij een dezer dagen nog een ini tiatief zal nemen om een ver sneld einde te maken aan de poli tieke crisis in Bonn. Dat zou bij voorbeeld mogelijk zijn door zelf de vertrouwenskwestie te stel len. Met behulp van, als dat al no dig zou zijn, zijn eigen SPD-frac- tie kan Schmidt er dan voor zor gen dat hij het vertrouwen niet krijgt, waarna de bondspresident volgens de grondwet de Bonds dag moet ontbinden en binnen zestig dagen nieuwe verkiezin gen uitschrijven. Naar verluidt is Helmut Schmidt wel van plan vrijdag in de Bondsdag een zogenaamd 13- punten-programma over de vei ligheidspolitiek en de economi sche politiek van zijn sociaalde mocratische minderheidsrege ring te presenteren. SPD-voorzit- ter Willy Brandt heeft inmiddels een „gezuiverde" FDP het aan bod gedaan om de op 17 septem ber uit elkaar gevallen sociaalde- mocratisch-liberale regerings coalitie te hernieuwen. Een gespannen FDP-leider, Genscher, betrad gisteravond het Bundes- haus in Bonn om te vergaderen over een eventuele nieuwe regering Van daag zette de FDP die besprekingen voort. Michael Foot: overwinning. ADVERTENTIE Wamecke brengt vele bekende merken uit de internationale dames modewereld onder één dak. Dat betekent dus de beste garantie voor een voortreffe lijke kollektie. die in alle op zichten het bekijken waard is. Het nieuwe merk, dal wij kunnen presenteren is Dclmod, al bij velen bekend Breeslraat 151-153, Leiden. Telefoon 071 -124586 (130960) om z'n mooie mantels, blouses, rokken en fraaie combinatiemogelijkheden. Wat denkt u verder van Ara.of van Lucia. Frankenwalder, Kio, LesCopinesof van Betty Barclay Allemaal klinkende na men. die u vindt bij Wamecke. Als u zich op modegebied wilt oriënteren, dan is in Leiden Wamecke toch zeker hét adres. U bent van harte welkom. Zuidafrikaanse marine wordt gemoderniseerd JOHANNESBURG (AFP) - Zuid- Afrika heefl besloten korvetten en onderzeeboten te bouwen ter modernisering van zyn marine die sinds 1977 door een embargo van de Verenigde Naties is ge troffen. De voormalige vlootcommandant vice-admiraal Ronnie Edwards deelde gisteren mee dat de eerste korvetten van ongeveer 1.200 ton voor het einde van de jaren '80 de fregatten zullen vervangen die in de jaren '60 van Engeland wer den gekocht. Met de bouw van onderzeeboten zal later worden begonnen omdat, volgens Ed wards, Zuid-Afrika hier nu nog Aiet toe in staat is zonder particu liere bedrijven en zonder buiten lands kapitaal. De nieuwe onder zeeërs moeten de drie klassieke vaartuigen van het type Daphne vervangen die ruim 12 jaar gele den van Frankrijk werden ge kocht. De Zuidafrikaanse wapenfabriek Armscor, die de korvetten gaat bouwen, liet begin deze maand weten dat zij van plan is op grote schaal wapens te leveren aan het buitenland. BLACKPOOL - Het congres van de Britse Labour-partij, dat gis teren in de badplaats Blackpool is begonnen, heeft met de ver wachte grote meerderheid beslo ten dat de binnen de party opere rende marxistische organisatie, de zgn. militante stroming, moet worden uitgestoten. Het voorstel om een lijst aan te leg gen waarop de organisaties staan die binnen de Labour-partij zijn toegestaan - en die lijst wordt ei genlijk uitsluitend aangelegd om de 'militante stroming' illegaal te maken - verwierf driekwart van de uitgebrachte stemmen. Vooral de vakbonden, die op het jaarcongres van Labour traditio neel een zeer grote macht heb ben, bleken in overgrote meer derheid een eind te willen maken aan de activiteiten van de 'mili tante stroming'. De gedelegeer den uit de kiesdistricten voelden duidelijk veel minder voor uit stoting van partijleden, hoe links die ook mogen zijn. De uitslag van de stemming was een grote persoonhjke triomf voor partijleider Michael Foot, die zijn politieke toekomst aan het uitstoten van de extreemk- linkse 'militante stroming' had verbonden. Hij ziet in de stro ming een groot gevaar voor de eenheid van de partij. In een krachtige rede zette Foot Thatcher bereid tot concessies HONGKONG (Reuier) - De ver- dragen uit China's keizerlijk verleden die Hongkong tot Brits bezit maakten, zyn geldig en kunnen niet eenzijdig worden opgezegd. Ze kunnen wel wor den veranderd, zo heeft de Britse premier, Margaret Thatcher, gis teren op een persconferentie in de Britse kroonkolonie ver klaard. Thatcher en de Chinese leiders kwamen vorige week overeen "onmiddellijk" intensieve be sprekingen te voeren met als doel "de welvaart en stabiliteit van Hongkong" te waarborgen. Tegelijkertijd maakte de Chinese premier Zhao Ziyang, echter dui delijk dat China voornemens is de soevereiniteit over Hongkong terug te vorderen. gistermiddag nogmaals uiteen waarom de aanhangers van de 'militante stroming' uit de partij moeten verdwijnen. „Deze groep is bezig een partij binnen de par tij te vormen. Dat is in strijd met ons statuut, en ik zou mijn plicht ernstig verzaken als ik daartegen niet zou optreden", zo zei hij. Geen heksenjacht Fooi verzette zich krachtig tegen het verwijt dat uitstoting van de ^militante stroming' een heksen jacht zou zijn. „Ik zal tot mijn laatste ademstoot tegen heksen jachten zijn. Maar dit is geen heksenjacht. Wij vervolgen geen mensen omdat ze socialist zijn, maar omdat ze tegen ons statuut ingaan", aldus Foot. door Henk Dam Foots rede besloot een fel en emo tioneel debat waarin vooral de te genstanders van uitstoting van de 'militante stroming' zich ge ducht roerden. Het bestuur van Labour, dat met het voorstel voor de lijst u gekomen, werd door verschillende sprekers „McCarthy-achtig" gedrag ver weten. Andere sprekers wezen erop dat het de media zijn geweest, die de aanhangers van de 'militante stroming' hebben gecriminali seerd. Weer anderen voorspel den een broederoorlog in de par tij die nog jaren kan duren. „Zo wordt onze party in tweeën ge hakt voor het oog van de vijand", zei een van hen somber Het bestuur van de Labour-partij zal nu moeten besluiten hoe breed de kring van uit te stoten aanhangers van de 'militante stroming' moet worden getrok ken. Zal het alleen gaan om de vyf redactieleden van het blad met die naam'' Of wordt het an dere uiterste gekozen, uitstoting van alle, enkele duizenden, aan hangers van de 'militante stro ming' die in het land werkzaam zijn? Veel zal afhangen van de nieuwe samenstelling van het bestuur, dat vandaag wordt gekozen In het algemeen mag als vuistregel worden aangehouden: hoe links er het bestuur uitpakt, hoe min der aanhangers van de 'militante stroming' zullen behoeven te verdwijnen. Een van de naaste raadgevers van de Franse oud-president Giscard d'Estaing, prins Po- niatowski. heeft president Mitterrand uitgemaakt voor een „super-clown" en zijn mi nisters voor clowns van min dere orde. De prins, een door gewinterde rot in de politiek, uitte deze beledigingen niet uit hartstocht, maar na koele calculatie. Een dag eerder had gaullistenleider Jacques Chirac op een congres van zijn partij uitgeroepen dat „links van nu af aan niet meer synoniem is met sociale vooruitgang". Beide uitspraken luiden na een periode van lange aarzeling en onrust een herleving in binnen de oude regeringspar tijen. die na hun verlies bij de parlements- en presidents verkiezingen in het voorjaar van '81 een nieuw geluid niet hadden kunnen vinden. Dat nieuwe geluid hebben de Fransen nu in tweeërlei toon soort het afgelopen weekein de voor het eerst gehoord. Ook binnen de oppositie is niet iedereen even blij met de schrille toon die prins Ponia- towski - eens minister van binnenlandse zaken onder president Giscard - heeft aan geslagen. Deze rijke edel man. afstammend van Poolse en Italiaanse vorsten en Fran se maarschalken, lapt echter veel dingen aan zijn laars waar een minder kleurrijk politicus bang voor zou zijn. Kruitdamp De replieken uit het socialisti sche kamp bleven natuurlijk niet uit en president Mitter rand verklaarde al de volgen de dag dat hij zich niet zou verlagen op dergelijke uitla tingen in te gaan. De knal van door Rudolph Bakker Poniatowski's schot was ech ter zo hevig, dat de betrokken ministers en hun president toch in een lichte kruitdamp van belachelijkheid gehuld blijven. Tenslotte gaat het hun politiek allerminst voor de wind en blijkt uit de opi nie-onderzoeken dat Mitter rand voor het eerst, sinds hij anderhalf jaar president is, door de meerderheid van de Fransen niet meer positief beoordeeld wordt Daarbij komt dat Franse politi ci - veel minder dan hun Ne derlandse collega's - uit een woordenschat plegen te put ten die een normaal mens on aangeroerd zou laten. Fran- flois Mitterrand als politicus in de oppositie noemde de toenmalige president De Gaulle afwisselend „Führer", „Caudillo" en „Duce". En uit het rijke vocabulaire citerend van Franse politici onder el kaar, komt men tot dingen als „oplichter", „Goebbels", „fascist ..apparatchik van het doodgraverssyndicaat" (dit tegen de leider van de communistische vakbond CGT), „loopjongens" (de hui dige minister van binnen landse zaken tegen de com munistische ministers in zijn eigen kabinet) en „met je moordenaarssmoel ben je geen Fransman, vuillak, moordenaar, smeerlap". Bij dit alles is een „super clown" nog niks, al was de pasgekozen leider van de Re publikeinse partij van oud- president Giscard, die door de prins op een partijcongres zo roerig werd ingeluid, met die woorden niet blij. Fran- flois Lëotard heet de nieuwe en veelbelovende aanvoerder van de Giscardynen, en zyn loopbaan wijkt niet af van die van alle beroepspolitici die in Frankrijk om en om uit de re- geringsruif mogen eten. Keu rig net rond de veertig, is hij burgemeester van Fréjus. net als eens zijn vader, en be zocht hy de ENA, de top- school voor het burgerlyke establisment Hij is zeer ka tholiek en was zelfs een kort moment van jeugdig élan no vice in een benedicty- nerklooster. Lëotard is dan ook een naam om voor de toekomst vast te houden. Het neemt met weg dat de ko mende jaren alles nog wel bij het oude blijft: gaulkstenlei- der Chirac is aan zyn zoveel ste come-back bezig en werd op het gaullistencongres in het zuidelyke La Grande Motte luidruchtig door zyn geschakeerde aanhang toege juicht Chirac heeft zyn leuze voor de komende tijd gevon den in de constatering dat het Franse socialisme-aan-de- macht met gelyk staat met sociale vooruitgang. Dat heb ben zijn landgenoten ook al aan den lijve ondervonden en oud-president Giscard sprak kort geleden - tydens een eer ste tv-optreden na zyn neder laag - niet voor niets over „de oppositie die zich gesterkt weet door het leger van kie zers, dat in het socialisme te- leurgeseld is". Desillusie De desillusie, dat is het alles be heersende thema, en de op positie zal het uitspinnen tot er niets meer van over is, tot aan de gemeenteraadsverkie- zingen van maart volgend jaar toe, die voor de rege ringspartijen - dat staat nu al vast - een dramatische neder laag zullen opleveren Opvallend was dat Chirac tij dens zyn toespraak in La Grande Motte de voorspel ling van vervroegde parle mentsverkiezingen. zoals hy die eerder deed, buiten be schouwing liet Chirac was altijd al een voorstander van vervroegde verkiezingen en tydens zyn premierschap eis te hy een dergelyke ingreep van president Giscard. wat hem toen zyn functie kostte. Ook ditmaal zou een dergely ke ontwnkkehng Chirac niet ten goede komen: vanuit het standpunt van de oppositie kunnen de socialisten het land immers niet genoeg in de nesten werken, voordat verkiezingen hen overt ui gend in het zand doen bijten De emoties zullen weer de overhand krijgen, een kli maat waarin de regering met zyn actie om „alles aan de hand van feiten uit te leggen" machteloos staat In het kleine dorpje Izé is in de kerk een nieuw glas-in-lood- raam onthuld. Pas na enige maanden kwam een slimme rik erachter wie te herkennen zijn in de trekken van de twee Romeinse legionaires met daarboven Christus uit rijzend. Het zyn Mitterrand en communistenleider Mar chais. Wie dan nog eens heel goed keek, vond in het gelaat van Christus de aristocrati sche kop van oud-president Giscard terug De „Don Ca millo" van deze grap is de 81- jarige en juist gepensioneer de priester, die in de hele we reld geld voor de restauratie van het kerkje by een geza meld had. Izé is nu beroemd en de stemming symboliseert iets van de „desillusie" waar op gaulhstenleider Chirac aanspeelt PARIJS AFP) - In Frankryk zyn de ziekenhuisartsen gisteren voor vier dagen in staking gegaan Het hoogtepunt van hun actie komt donder dag in de vorm van een nationale actiedag van de gezamenlijke werkers in de gezondheidszorg uit protest tegen het medisch-sociale beleid van de uit socialisten en communisten bestaande regering De ziekenhuisartsen vrezen een "verambtelyking" van hun beroep Zy zyn voorts gekant tegen de bevriezing van hun salarissen, een herzie ning van de medische opleiding, een hervorming van het ziekenfonds bestel die van invloed zal zyn op de financiering van de ziekenhuizen, en tegen het opheffen van het recht van bepaalde artsen op particuliere bedden in de ziekenhuizen. Deze voorgestelde hervormingen komen deze week aan de orde in resp. de nationale vergadering, de ministe- raad en de senaat De neo-gaullistische leider Jacques Chirac heeft de artsen zyn steun be tuigd Ken deel van de actievoerders is echter niet gelukkig met deze politisenng van het conflict De staking begon gisteren by de openbare ziekenhuizen Gedurende vier dagen zullen daar alleen in noodgevallen operatics worden uitgevoerd Donderdag breidt de actie zich uit tot de particuliere artsen, apothe kers. biologen, tandartsen en masseurs. Andere beoefenaars van vrye beroepen, zoals onder meer notarissen en architecten, zullen dan ook staken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9