Buitenlanders achtergesteld Gevreesde ziekte kost nog steeds mensen het leven C Advocaat Koos H. bepleit vrijspraak Pensioenfonds betalen gekort tegen alsnog vakantiegeld Kritiek op huisvestingsbeleid minderheden Oorlogsmisdadiger had pension in Oostenrijk In 2020 tbc verdwenen Bejaarde vrouw gedood door toedoen van neef Chateaudu era DINSDAG 28 SEPTEMBER 1982 Informatiecentrum voor mensenrechten UTRECHT (SPD) - In Utrecht is gistermiddag het Studie en Informatiecentrum Mensen rechten (SIM) officieel ge opend. Het op wetenschap pelijke leest geschoeide cen trum is sinds kort actief op het gebied van de rechten van de mens. Het wil de over al in de wereld bestaande do cumentatie en informatie be treffende dit onderwerp ver zamelen en toegankelijk ma ken, met bijzondere aandacht worden besteed aan de rech ten van de burgers in ontwik kelingslanden Het centrum wordt gesubsi dieerd door de ministeries van buitenlandse zaken en justitie, de European Cultu ral Foundation, de Raad van Europa en de European Hu- man Rights Foundation. DEN HAAG (ANP) - "Er is geen wettig en overtuigend bewijs te leveren waaruit blijkt dat Koos H. de hand heeft gehad in de ge welddadige dood van drie meis jes. Het gerechtshof zal hem daarom moeten vrijspreken". Zo besloot de Amsterdamse advo caat mr. G. van Asperen gisteren het eerste deel van zijn pleidooi in de zaak-Koos H. (32) voor het gerechtshof in Den Haag. Eind vorig jaar veroordeelde de recht bank de Haagse portier tot le venslange gevangenisstraf. Volgens mr. Van Asperen zijn de verklaringen van de kroongetui ge in deze zaak stuk voor stuk onbetrouwbaar. De stille getui gen. zoals stofjes op kledingstuk ken en sporen die in de woning van Koos aan de Haagse Zuidwal zijn aangetroffen, wijzen volgens de raadsman weliswaar in de richting van zijn cliënt, maar "men ziet hem niet". Binnenland Vooral aan de verklaringen van Koos' vroegere maat Freddv de B. en zijn ex-vriendin Ingnd N. moet het hof geen geloof hech ten, aldus Van Asperen. Ten aan zien van de verklaring van de eerste herhaalde hij zijn verzoek tot het opmaken van proces-ver baal wegens meineed De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof mr. Feber blijft vinden dat Koos H. tot le venslange gevangenisstraf moet worden veroordeeld. In het plei dooi van mr. Van Asperen, de raadsman van de Hagenaar, ziet hij geen aanleiding de eis in te slikken. De procureur-generaal stelde dat de raadsman wel heeft willen aantonen dat een aantal verkla ringen van getuige De B. op waanzin berustte, maar dat de raadsman hierbij met verkeerde voorbeelden aankomt. De procureur-generaal en advocaat bleven van mening verschillen over de voorbedachte rade. Mr. Feber gaf nu toe. dat zijn verweer in eerste instantie ("niet nader te omschrijven, omdat verdachte zelf zijn mond niet open doet wat mager is geweest. Ander zijds vindt hij nog steeds dat de officier van justitie in zijn ten lastelegging voldoende feitelijk de voorbedachte rade heeft om schreven. Ook in het vonnis van de rechtbank is het bewijs van de voorbedachte rade juridisch te rug te vinden, aldus mr. Feber. Koos H. krijgt donderdag het laat ste woord. Veertien dagen daar na zal het hof uitspraak doen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Op het gebied van de huisves ting van ethnische minderheden is de laatste twee en een halfjaar niets gebeurd. Over het gebrek aan initia tieven om de bestaande achterstand op dit gebied in te lopen kwam gisteren vooral van Tweede Kamerlid Ina Muller-Van Ast (PvdA) en de kleine linkse partijen on gewoon harde kritiek op de regering. Dat gebeurde in een mondeling overleg tussen de bewindslieden Nypels (Volkshuisvesting) en staatssecretaris Van Leyenhorst (Minderhedenbeleid) en de ka mercommissie minderhedenbe leid. Ook Stef Dijkman (CDA) maakte het de beide bewindslieden niet makkelijk. Alleen Gerrit Mik (D'66) had louter lovende woor den voor zijn minister Nypels. Opvallend afwezig waren de fracties van WD en de Centrum partij. (Deze laatste toch niet in geringe mate „verbonden" met de problematiek in de oude wij ken met ethnische minderhe den). Door gebrek aan concrete maatre gelen in het regeringsbeleid om de problemen met het vinden van passende en voldoende wo ningen voor ethnische minder heden (Surinamers, Antillianen, gastarbeiders, vluchtelingen enz.) spitste de discussie zich voor een belangrijk deel toe op principes van het beleid. Minister Nypels (volkshuisvesting) is in de luttele maanden dat hij in het interim-kabinet van CDA en D'66 heeft gezeten tot de slotsom gekomen dat het huisvestingsbe leid voor minderheden nog in de kinderschoenen staat. "Wij staan eigenlijk voor een situatie waarin wij ijzer met handen moeten bre ken. Dat wonder zal toch moeten geschieden", aldus Nypels. De minister onderstreepte met die opmerking de bijtende kritiek van het PvdA-kamerlid Muller- Van Ast, die constateerde dat de kamer al vanaf 1979 herhaalde lijk en tevergeefs heeft gevraagd om een concreet beleid om knel punten bij de huisvesting van minderheden aan te pakken. Zij verweet het kamerlid Stef Dijk man (CDA) medeplichtigheid aan de lacune in het huisves tingsbeleid ten behoeve van min derheden. In mei 1980 diende mevrouw Mul ler een motie in waarin om een rechtvaardige woonruimteverde ling voor minderheden werd ge pleit, het aanpakken van brand gevaarlijke pensions en een sys tematisch onderzoek naar discri minatie bij het toewijzen van wo ningen. Het CDA stemde toen te gen die motie. Minister Nypels kondigde aan om gemeenten en woningbouwcor poraties te verplichten eens per jaar uitsluitsel te geven over hun toewijzingsbeleid van huurwo ningen. Daarmee moeten moge lijke gevallen van discriminatie van buitenlanders aan het licht kunnen komen. Want dat buitenlanders worden voorgetrokken bij woningtoewij zing is een "hardnekkig misver stand". Er is juist sprake van een "achterstandssituatie", aldus mevrouw Van Es (PSP). Staatssecretaris Van Leijenhorst beriep zich in dit verband op een onderzoek van het Centrum Bui tenlandse Werknemers van 1979, waaruit bleek dat het aantal inge schreven buitenlanders voor een woning verhoudingsgewijs twee maal zo hoog is als het gemiddel de van de bevolking, terwijl zij tweemaal zo lang ingeschreven staan. De particuliere markt voor huur woningen is voor de buitenlan ders in Nederland ontoeganke lijk, zo stelde de staatssecretaris. AMSTERDAM - De brug over de Nieuwe Herengracht bij het Jonas Daniël Meyerplein in Amsterdam w sinds gisteren voorzien van een kunstwerk. Het is een beeldgedicht, dat alleen is te zien wanneer de brug opengaat Vlak voor de vergadering van de kamercommissie voor minderhedenbe leid voerden staatssecretaris Leyenhorst (geheel links), minister Nypels (midden) en PvdA-kamerlid Van Ooijen overleg met elkaar. HEERLEN (ANP) - Het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) in Heerlen zal vrijwel ze ker de uitspraak van de ambte narenrechter in Den Haag aan vechten, dat het ABP ten onrech te kortte op het vakantiegeld van gepensioneerden. Deze uit spraak houdt in, dat ruim 350.000 gepensioneerde ambtenaren die hun pensioen krijgen van het ABP nog veertig miljoen gulden tegoed zouden hebben van het pensioenfonds. Volgens ABP-directiesecretaris Ter Huurne doen de gepensio neerden er echter goed aan geen al te hoge verwachtingen te heb ben van een eventuele terugbeta ling. De hele kwestie valt volgens Ter Huurne terug te brengen tot een discussie over de letter en de geest van een wet. Salarismaatre gelen met een algemeen karakter werken ook door in de pensioe nen, aldus Ter Huurne. "De be doeling van de wetgever is, dat pensioenen en salarissen gelijke tred houden. Worden de salaris sen verhoogd, dan de pensioe nen ook, wordt er gekort op de salarissen of bijvoorbeeld he. vakantiegeld, dan ook op de pen sioenen". Formeel wordt een salarismaatre gel. die door de overheid wordt afgekondigd voor het bedrijfsle ven, door een zogenaamd "ver- klarings koninklijk besluit" ook van toepassing verklaard voor ambtenarensalarissen en -pen- Pas één jaar en vier maanden nadat de vakantiegeldmaatregel van de regering voor 1981 van kracht WEERRAPPORTEN Amsterdam Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta Munchen Oslo Parijs Rome Split Stockholm Casa Blanca Istanbul Tunis ES e c" half bew. 12 onbewolkt 11 onbewolkt 12 zwaar bew. 12 regenbui 13 licht bew. 12 licht bew. 12 onbewolkt 13 onbewolkt 12 licht bew. 9 onbewolkt zwaar bew. 16 onbewolkt 11 onbewolkt 12 onbewolkt 12 licht bew. 9 half bew. 8 onbewolkt 4 licht bew. 8 mist 10 bcht bew. licht bew. half bew. onbewolkt Ücht bew. 22 onbewolkt 10 onbewolkt 19 onbewolkt 18 geheel bew. 13 BEEK-WESTENDORF (GPD) - Vele duizenden toeristen hebben sedert 1973 tijdens hun vakantie in Oostenrijk gastvrijheid geno ten bij Albert T. (63), de man die vorige week vrijdag in Heerlen werd aangehouden op verden king van oorlogsmisdaden. Sa men met zijn vrouw Gertruda ex ploiteerde T. in de Oostenrijkse bergplaats Westendorf pension Veronica. In 1973 en begin 1974 deed hij dit in opdracht van reis bureau Ebatours uit Beek. Daar na huurde hij het pension als zelfstandig exploitant, maar bleef hij veel zaken doen met reisondernemingen uit Neder land. Directeur Maessen van Ebatours kan zich T. nog erg goed herinne ren. „Op mij maakte hij een keu rige indruk. We zaten in 1973 zonder exploitant voor ons pen sion in Westendorf en we hebben T. en zijn echtgenote uit een veertigtal sollicitanten gekozen. Een zomer en een winter ver zorgde hij voor ons de exploitatie van het pension en ik moet zeg gen dat hij dit erg goed deed". Burgemeester Jozef Schonacher van het toeristenplaatsje Westen dorf laat ook alleen maar positie ve berichten over Albert T. ho ren. „Hij stond hier goed aange schreven, maar bemoeide zich weinig met het dorpsleven. Zijn zaken had hij keurig in orde. Hij verleide graag over vroeger en over de grote zaken die hij vroe ger had gedaan. Dat maakte nog al indruk op veel mensen. Maar nu vraagt iedereen zich af wat daarvan waar is geweest", zegt burgemeester Schonacher. Een vakantiereis naar Tunesië, die T. in 1977 ondernam met andere hotelhouders, is hem naar alle waarschijnlijkheid noodlottig geworden. Eind 1977 kreeg het in Wenen gevestigde bureau van Si mon Wiesenthal, de bekende na zi-jager, een anonieme tip uit Tu nesië dat T. daar was gezien. Daarbij werden de misdaden van T. in het kamp Kaufbeuren-Rie- derloh beschreven. Wiesenthal heeft daarna contact opgenomen met de Duitse justi tie, belast met de opsporing van oorlogsmisdadigers, die daarna op haar beurt informeerde bij het Bureau voor Oorlogsdocumenta tie in Nederland. Daarna is het onderzoek naar de handel en wandel van T. tijdens zun Duitse gevangenschap vanuit Neder land op gang gekomen. T. wordt in het politiebureau van Heerlen over zijn daden in het „nebenkamp" van het beruchte Dachau ondervraagd. Vandaag wordt T. voorgeleid voor de rech- ter-commissaris te Maastricht, waarbij beslist wordt wat er ver der gaat gebeurende voorlopige hechtenis zal waarschijnlijk wor den verlengd. Bakker mag brood bakken zonder zout met jodium ARNHEM (GPD) - Bakkers die om principiële redenen wei geren om jodiumhoudend zout in hun produkten te doen, behoeven de eerstko mende tijd niet al te bang te zijn om te worden vervolgd. Dat is de consequentie van de uitspraak van economisch politierechter mr. R. van Houten, gisteren in een zaak tegen een Nijmeegse bakker. De man, die in zijn brood uit sluitend natuurlijke grond stoffen verwerkt, raakte in maart van het vorig jaar in conflict met de wet nadat hij zeezout in plaats van jodium- zout in zijn brood had ge daan. Volgens het Broodbe- sluit mogen bakkers uitslui tend jodiumhoudend zout ge bruiken. Dit is een regeling die stamt uit de jaren '30, toen onder de Nederlandse bevolking op grote schaal de ziekte krop of struma heer» ste. Krop wordt onder meer veroor zaakt door jodiumgebrek. Om deze volksziekte terug te dringen stelde de regering bakkers verplicht jodium- zout in het brood te verwer ken. De Arnhemse rechter stelde nu in zijn vonnis, dat jodium- zout in brood een geneesmid del is en dat voor het afleve ren van jodiumhoudend brood daarom de Wet op de geneesmiddelenvoorziening van toepassing is. Die wet be paalt onder meer dat het afle veren van geneesmiddelen is verboden voor personen die de geneeskunst niet machtig zyn. De Nijmeegse bakker had daarom geen strafbaar feit gepleegd en werd ontsla gen van alle rechtsvervol ging. Officier van justitie mr. E. Gel derman zal tegen deze uit spraak in hoger beroep gaan. werd, die behalve voor het be drijfsleven ook voor de ambtena ren gold, werd de formele uit werking van die maatregel voor de pensioenen gepubliceerd in de staatscourant. Volgens Ter Huurne had het ABP daar echter niet op gewacht. "Net als in het verleden met verho gingen hadden we de maatregel op hetzelfde moment dat hij van toepassing werd voor de salaris sen óók verwerkt in de pensioe nen. Tegen de doorvoering van verhogingen is nooit geprotes teerd. Maar nu het gaat om een verlaging is de kwestie wel aan gevochten. De ambtenarenrech ter heeft de bezwaarden in het gelijk gesteld". De vakantiegeldmaatregel van de regering hield in. dat het vakan tiegeldpercentage werd terugge bracht van 8 naar 7,5 procent en het maximum van het vakantie geld werd bepaald op 5.200 gul den. W aterschappen Méér geld voor ophoging van dijken DEN HAAG (ANP) - De Neder landse waterschappen maken zich ernstige zorgen over het ge vaar van overstromingen in ons land. De Unie van Waterschap pen heeft berekend, dat het rijk per jaar 120 miljoen gulden méér moet uittrekken voor de verster king van dijken en andere water keringen. Als dat niet gebeurt zal het rijk de eerder geformuleerde veiligheidsnormen niet waar kunnen maken. Verschillende waterschappen heb ben in de loop van dit jaar van het ministerie te horen gekregen, dat er onvoldoende middelen zijn om de uitvoering van de door hen ingediende begrotin gen goed te keuren. Volgens de waterschappen kun nen bij voldoende beschikbare middelen de versterkingen vóór 1990 worden uitgevoerd, met uit zondering van enkele projecten achter in het getyde-gebied van de Rotterdamsche Waterweg Volgens een recente ontwerp-no- ta van Rijkswaterstaat zijn er echter onvoldoende middelen om het lichtjaar van 1990 nog te handhaven. Met de thans beschikbare midde len zou het zeker tot 1995 duren voordat de versterking van de hoofd waterkeringen op grond van de Deltawet gereed zal kun nen zijn Van de versterkingen van de rivier dijken die nAar de huidige in zichten door de waterschappen moesten of nog moeten worden uitgevoerd is ruim éénzesde deel voltooid. Hoewel de gevreesde tubercu lose in Nederland enorm is teruggedrongen, sterven jaar lijks nog ongeveer 150 men sen aan deze ziekte. Vorig jaar werden in ons land 400 gevallen van open tbc ont dekt. Dat betekent theore tisch dat buna 3000 mensen besmet werden De helft daarvan werd behandeld met medicijnen. Als een bron met open tubercu lose wordt gevonden, zoals afgelopen week in Stadska naal, gaat het provinciale consultatiebureau voor de tu berculosebestrijding over tot ringonderzoeken. In eerste instantie onderzoekt men di recte familieleden op besmet ting. Als blijkt dat één of meer van hen besmet zijn, wordt de ring uitgebreid Dan word er ook de werkom geving van de bron, de leden van zun sportlub, de mensen met wie hij reist of in de kroeg zit doorgelicht. Dit laatste gebeurde vorige week in Stadskanaal. Uit het bevolkingsonderzoek bleek dat een bron met open tuber culose tenminste 24 jongeren heeft besmet. Iemand die be smet is met tbc. merkt daar over het algemeen niets van. Door een kuur met een een voudig geneesmiddel zullen zij er ook geen gevolgen van ondervinden. Wanneer geen behandeling zou plaats vin den. kan op den duur open tbc ontstaan. door Weert Schenk Volgens dr M A. Bleiker van de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot Be strijding der Tuberculose in Den Haag moet de bron in Stadskanaal geruime Ujd met zun ziekte hebben rondgelo pen Dat is geen zeldzaam heid Het komt voor dat ie mand een halfjaar lang hoest of andere klachten heeft zon der dat tuberculose wordt herkend. Volksvijand Van de mensen die in 1980 aan tbc overleden, haddep bijna 30 mensen long-tbc. De overi gen stierven aan tbc van de nieren, de gewrichten of van de hersenen. De meesten wa ren niet behandeld, want an ders is ..de gevreesde ziekte" (ooit volksvijand nummer één) volkomen te genezen. Dr. Bleiker vertelt dat onder de overledenen zich veel drugsverslaafden bevonden die zich niet onder behande ling lieten stellen. Bu de aan de ziekte gestorven oude mensen werd een verkeerde diagnose gesteld. Anderen meldden zich zo laat dat red ding niet meer mogelijk was. Vierhonderd tbc-slachtoffers per jaar is evengoed nog een behoorlijk aantal, erkent dr Bleiker. Toch is het niets meer vergeleken bu buvoor- beeld de ruim vierduizend doden in 1960. Met enige trots vertelt de directeur van de centrale vereniging voor tuberculosebestrijding dat heeft In landen als België en Fran kruk is het zeker vuf keer zo hoog. De heer Bleiker zegt dat het een groot voordeel is dat tbc in ons land geen taboe is De bevolking verleent op grote schaal medewerking aan de bevolkingsonderzoeken Zo is in Franknjk de organisatie van ringonderzoeken niet mogeluk. omdat de arts een zeer strikt ambtsgeheim heeft. Collega's van een 'open bron' kunnen derhalve niet op besmetting worden nage keken. Om het sterftecufer nog verder omlaag te brengen, moet ge woon op dezelfde voet wor den doorgegaan, zegt dr Blei- ker Dat betekent het in standhouden van de provin ciale consultatiebureau s. het bluven uitvoeren van ringon derzoeken en de ontdekte be smette mensen onder behan deling nemen „We hebben berekend dat in het jaar 2020 geen open tbc in ons land meer zal voorkomen De heer Bleiker noemt het een goede zaak dat de verplichte jaarlukse bevolkingsonder zoeken. het doorlichten, zijn afgeschaft. „Er moesten mis schien 100 000 foto's worden genomen om één geval van besmetting op te sporen Het geld was niet eens het grote bezwaar, eerder het vele werk dat niets opleverde Bo vendien vinden we dat je de mensen zo weinig mogeluk aan röntgenstraling moet blootstellen. De methode met de ringonderzoeken is wat dat betreft ook een veel bete- NIJMEGEN (GPD) - De moord op de Nijmeegse Fransisca van Kleef-Smits (841 die op 9 septem ber dood en vastgebonden op bed werd gevonden in haar wo ning s opgelost. Brein achter het misdnjf blukt een 50-jange Nu- meegse neef van het slachtoffer te zijn. Hij stuurde de bewuste nacht twee kennissen erop uit omdat in het huis van zun oom en tante wel 80.000 gulden te halen zou zun Deze kennissen hebben de vrouw vastgeplakt met tape om dat zij, eenmaal wakker gewor den, in paniek begon te slaan en te gillen Toen de mannen, een 39-jarige uit Boxmeer en een 43- jarige uit Nijmegen, de woning echter verlieten, was de vrouw nog niet dood. De mannen heb ben ovengens geen buit gevon den. De dne criminelen bleken zich zeer goed voorbereid te hebben op de kraak. Zo was de man uit Boxmeer al diverse malen langs de woning en door de buurt gere den om de omgeving te verken nen De neef zorgde voor een si tuatieschets van huis en omge ving. waarin ook de inrichting van het huis gedetailleerd was opgenomen De vele tips die bu de politie btn- nan km amen aata m de rich ting van de neef van de vrouw. De 50-jange man, de vriend uit Boxmeer en zijn maat uit Nijrn. gen zijn gisteren voorgeleid aan de officier van justitie, mr L. van Zanten. De hebben allen een bekenten gelegd ADVERTENTIE A c rKtos-du-Rhöne oououe, torse s™al<"°"ej'Xn6ne w#l» svijnm&ffihaillrcnt DjjOu-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7