Wijkcomités willen ruimte 1 Gemeente: woonruimte niet aan bestemming onttrekken Instemming met ontslagen bij subfaculteit biologie Gaande en komende dijkgraaf Gemeenteraadsleden verwelkomd met spandoeken Moddermanprij s voor jurist uit Groningen Oppositie: slechts voor Low Loenen Busdiensten gewijzigd LEIDEN Het hoogheemraad schap van Rijnland neemt deze week afscheid van dijkgraaf Van Knobelsdorff, die per 1 oktober met pensioen gaat. Zijn opvolger is Ir. E.H. van Tuyll van Seroos- kerken. Dijkgraaf Johannes Baron van Knobelsdorff was van 1947 tot 1961 burgemeester van de ge meenten Goedereede en Stellen dam. Hij maakte op 31 januari 1953 de watersnoodramp mee in zijn gemeenten en vervulde een leidende rol in het jaren vergend herstel van met name Stellen dam. In januari 1961 werd Van Knobels dorff benoemd tot burgemeester van Sassenheim. Datzelfde jaar werd hij in het bestuur van Rijn land verkozen. In 1973 werd Van Knobelsdorff benoemd tot hoog- DINSDAG 28 SEPTEMBER 1982 U niversiteitsraad: heemraad en een jaar later volg de hij mr. F.M.A. Schokking op als dijkgraaf. Onder zijn 'bewind' boekte het hoogheemraadschap belangrijke vooruitgang bij de strijd voor een goede kwaliteit van het opper vlaktewater, onder meer door de bouw van zuiveringsinstallaties. In 1977 kwam nabij Halfweg een modern boezemgemaal in bedrijf ter vervanging van het toen 125 jaar oude stoomgemaal. Begin '79 werd de nieuwe huisvesting in de Breestraat betrokken. Vo rig jaar werd een aanvang ge maakt met het vervangen van de - uit de tijd van Napoleon date rende - uitwateringssluis in Kat wijk door een nieuw en hoger bo ven de zeespiegel reikend exem plaar. Ten slotte kwamen tijdens de ambtsperiode van Van Knobels dorff belangrijke bestuurlijke en organisatorische hervormingen tot stand en werd het kiesstelsel van het hoogheemraadschap ver ruimd. Zijn opvolger. Ingenieur Edouard Tuyll van Seroosker- Henri Baron van Tuyll van Se- rooskerken (42), studeerde in de jaren zestig landbouweconomie in Wageningen. Van '68 tot '71 was hij wetenschappelijk mede werker aan de Rijksuniversiteit Leiden. Vervolgens was Van Tuyll zes jaar werkzaam als personeelschef bij Hoogovens. Momenteel is hij di recteur van het Centraal Labora torium van de bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Rode Kruis in Amsterdam. LEIDEN - De Leidse universi teitsraad is gisteravond akkoord gegaan met het herprofilerings plan voor biologie. Dit plan houdt o.a. in dat acht medewer kers van de subfaculteit biologie zullen worden ontslagen. Een minderheid in de universi teitsraad schaarde zich achter het tegenvoorstel van het lid van de Progressieve Partij, Buikstra, die het plan wilde afwijzen. Evenals de vakbonden was Buik stra van mening dat gedwongen ontslagen niet door de beugel kunnen, zeker niet nu gebleken is dat de universiteit wat betreft het personeelsbudget overschot ten heeft geboekt. Verder vond Buikstra gedwongen ontslagen alleen acceptabel als alle mogelijkheden ter voorko-' ming diepgaand zijn onderzocht. En dat was nu niet het geval vol gens hem. De PP-er merkte vervolgens op dat zijns inziens onvoldoende is aan getoond dat onderwijs binnen de subfaculteit biologie goed is be schermd. Een bezorgdheid die werd gedeeld door de Leidse Studentenbond. Onvoldoende onderzoek was vol gens Buikstra ook verricht naar ae vraag ot net eigeniijk wei wenselijk is om uit eigen bewe ging bij biologie taken af te sto ten, terwijl de discussie over lan delijke taakverdeling nog moet beginnen. "Snijden we niet te vroeg vlees weg", zei Buikstra. Volgens het lid van het dagelijks bestuur van de universiteit, v.d. Meer, was deze zienswijze van de PP-er fout. "Biologie was er vroeg bij en zal daarom in de toe komst sterk staan", verduidelijk te hy. Over de financiële overschotten zei hij: "Ze waren incidenteel en zul len in de komende jaren waar- schijnlijk niet meer voorkomen". V.d. Meer gaf toe dat de betrok kenen maar weinig tijd hebben gehad om te reageren op het plan. "Ja, de tijd van hoor en we derhoor was kort, maar ik zou niet willen zeggen: te kort". Ook verdedigde hy nog eens de wijze waarop het plan is ge maakt. "De profilering is door een kleine groep voorbereid, maar volgens mij is dat toch de beste manier. Beter in elk geval dan iedereen van het begin af aan zijn zegje te laten doen. De procedure is dank zij de gevolg de methode zeer inzichtelijk". LEIDEN - Met spandoeken ('Geef ons de ruimte') en een bos bloemen voor elk raadslid stonden zes wijkcomités uit de Leidse binnenstad gisteravond bij de ingang van het gemeentehuis. Alle raadsleden, op weg naar de raads vergadering, werden aangehouden: een brief met het verzoek om een eigen buurtruimte in de wijken werd hun deel. De buurtcomités in de binnenstad trekken al enkele jaren bij de gemeen te aan de bel om eigen buurtkantoortjes. De gemeente vindt echter dat de comité's gebruik kunnen maken van de bestaande buurt- en club huizen, het Leidse Volkshuis en In de Vroolijcke Arke. Dit standpunt werd ook weer eens duidelijk verwoord in het sociaal-cultureel plan van de gemeente. De buurtcomités vinden dat de gemeente Leiden hiermee totaal voorbij gaat aan de eigen identiteit van de comités. Veel wijken liggen ver van de bestaande clubhuizen af en die kunnen dan ook nauwelijks als buurtvoorziening functioneren. "Belangstelling voor de eigen buurt kan ook alleen in de eigen buurt worden gewekt". Bovendien voeren de buurtcomités aan dat de buurt- en clubhuizen toch al met een perso neelsgebrek te kampen hebben. De weigering van de gemeente om in elke wijk een buurtruimte te creë ren is in tegenspraak met het collegeprogramma, zo vinden de comités. Daar staat namelijk in dat "kleinschalige, wijksgewijze initiatieven ex tra aandacht en ondersteuning krijgen". Ook stelt de gemeente eisen aan de comités, "zij moeten de buurtbewoners vertegenwoordigen en informeren over de stadsvernieuwing". Dan ligt het ook voor de hand dat de gemeente ons faciliteiten ter beschikking stelt, zo schrijven de comités. Eerder dit jaar hadden de buurtcomités enige hoop hun doel te kunnen bereiken. Toen besloten werd een nieuw Leids Volkshuis te bouwen, beloofde voormalig wethouder Van Dam dat de buurtwinkel aan de Haarlemmerstraat behouden zou blijven. "Bovendien zou het be spreekbaar zijn ook in andere wijken dergelijke steunpunten te creë ren". Later trok de wethouder deze woorden echter weer in. "Wij zijn bijzonder boos en teleurgesteld", schrijven de buurtcomités nu. Raadslid Brands (CPN) krijgt zijn bloemen en e wijk". i verzoekbrief aangeboden. "Geef ons de ruimte in onze eigen Wethouder Bordewijk: ingebak ken verschijnsel. LEIDEN De oppositie in de Leidse gemeenteraad (de partij en die niet in het college van B en W vertegenwoordigd zijn) zijn bevreesd in de komende raad speriode van vier jaar slechts een figurantenrol te kunnen spelen. De partijen vroegen daarover tij dens de raadsvergadering gister avond opheldering. Er was nu immers niet alléén een college programma, waaraan PvdA en WD zich hebben gebonden, maar er is tevens voor jaren DEN HAAG. LEIDEN - De zelf standige woningen boven win kels aan de Haarlemmerstraat in Leiden moeten zo veel mogelijk behouden blijven. Dat vindt het college van B en W van Leiden. Textielhandelaar J.A. Hoffmans aan de Haarlemmerstraat 236 kreeg dan ook van de gemeente te horen dat hij de bovenverdie ping van zijn zaak niet bij zijn be drijf mag trekken. Voor een commissie uit gedepu teerde staten van de provincie Zuid-Holland probeerde Hoff mans de beslissing van de ge meente te laten vernietigen. Gis termiddag diende de zaak in Den Haag. Volgens de winkelier heeft de ge meente in de beslissing niet dui delijk gemaakt waarom hij de bovenverdieping niet bij zijn zaak mag trekken. Bovendien is het volgens hem Juist in deze tijd, nu de concurrentie moor dend is, toch al moeilijk genoeg het hoofd boven water te hou den". Hoffmans zegt al jarenlang ge noodzaakt te zijn zakenrelaties in zijn eigen woonhuis in de woon kamer te ontvangen. Dit is in middels een onhoudbare situatie geworden, meent hij. De ge meente zegt echter dat ze mede op advies van de Kamer van Koophandel de onttrekkingsver gunning weigert. De gemeente vindt onder meer dat het belang van de textielhande laar minder zwaar weegt dan het belang dat de gemeente heeft bij handhaving van goede, goedko pe woongelegenheid. En de wo ning aan de Haarlemmerstraat is daar na een opknapbeurt uitste kend voor geschikt, aldus de ge meente. De gemeente Leiden wil ook geen bedrijf in het huis aan de Lam- menschansweg 27. „Het is daar hinderlijk voor de omgeving, waar het nog goed wonen is". De directeur van bouw- en aanne mersbedrijf Bekooy uit Leiden wil in het huis een kantoor laten bouwen. De bedoeling is dat zijn vrouw de boekhouding voor het bedrijf gaat doen. Het echtpaar zelf woont naast het huis waar het kantoor moet ko men. Dat is handig, zegt de direc teur, want dan kan hij 's avonds nog wat werken. De gemeente voelt niets voor de plannen wees het verzoek king van de woonruimte voor het huis af. De directeur van Bekooy, W.M. Hettinga is tegen die beslissing bij de provincie Zuid-Holland in beroep gegaan. Gistermiddag diende de zaak voor een commis sie uit gedeputeerde staten. Hettinga zegt dat het huis nu juist in „hogere mate voor bewoning geschikt is dan voorheen het ge val was". De twee bovenliggende etages zijn volgens hem nu inge richt voor bewoning door twee tweepersoonsgezinnen, en W van Leiden denken er ech ter anders over. Ze hebben de di recteur gezegd zijn bouwactivi teiten in het huis onmiddellijk te staken. Onderzoek wees toen volgens de gemeente uit dat het huis van goede kwaliteit is, on danks wat achterstallig onder houd. „De woning is bij uitstek geschikt voor een gezin met eni ge kinderen". De gemeente zegt dat de woon- Amofin Ar» rrnHnolIa Kii Kof Ko. functie op het gedeelte bij het be wuste huis zo veel mogelijk moe ten blijven gehandhaafd. „Ont trekking is dan ook ongewenst". Het bedrijf, met name de kan toorruimte is op een meer speci fieke handels- en industrieter rein beter op zijn plaats. Volgens de gemeente mag ook niet uit het oog worden verloren dat het bedrijf veel verkeer zal aan trekken, „zodat ook uit verkeers- oogpunt een dergelijk bedrijf ter plaatse ongewenst moet worden geacht". Goeie Mie Goeie Mie, de Leidse gifmeng ster die in de vorige eeuw leef de, is het onderwerp van een lezing die mevrouw I. Moer man woensdagavond in het K&O-gebouw houdt. Mie van der Linden zorgde voor zie ken en kinderen en stond in de armoedige wijk waar ze leefde als een hulpvaardige goede vrouw bekend. Maar intussen sloot zij verzekerin gen af op familieleden en ken nissen die ze daarna vergif tigde.... De lezing begint om acht uur. Go De Leidse Go-club houdt don derdagavond in het Leids Vrijetijdscentrum, Bree straat 66, open huis. De ver eniging, die 42 leden telt, sluit hiermee aan op een propa ganda-act ie van de landelij ke bond. Het open huis, waar belangstellenden kennis kun nen maken met de Japanse denksport go, is van acht uur tot half twaalf. Christian Science Christian Science en haar ge neeswijze is het onderwerp van een lezing die E. Stuart donderdagavond in het K&O-gebouw houdt (aan vang kwart over acht). De christelijke wetenschap (Christian Science) zoekt door middel van gebed gene zing. "Gedachtelij ke ver vreemding van God kan lei den tot schijnbaar onharmo nische toestanden als ziekte", aldus deze wetenschap. Hengelsport (1) Viscollege De Ruisvoorn viste zijn zevende competitiewed strijd in de Ringvaart. Uit slag: 1 J. Nieuwenburg jr. 27 stuks-2340 gram, 2 J. van den Berg 22-1400, 3 Th. van Daa- len 11-700, 4 L. van Deventer 11-700, 5 A. Sinteur 11-600, 6 Th. Voskuil 8-900, 7 W. van Weizen 9-565, 8 M. Riemens 7- 450, 9 J. Brouwer 7-400, 10 A. v.d. Meer 5-530. Hengelsport (2) VOP '74 viste een competitie wedstrijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 F. Reijken 18 stuks- 3050 gram, 2 S. Kokkedee 18- 2760, 3 J. Kokkedee 10-880, 4 R. v.d. Zeeuw 7-1300, 5 A. Se- gijn 10-650, 6 D. van Rossen 7-800, 7 R. Aben 7-500, 8 tl. van Tongeren 4-550, 9 J. Boot 5-360,10 A. v.d. Meij 3-300. Hengelsport (3) Hengelsportvereniging De Sportvrienden hield een wed strijd in Zaandam. Uitslag: 1 J. Jansen 41 stuks-12.500 gram, 2 Chr. Schouten 30- 9000, 3 E. Mooibroek 28-6350, 4 B. Honsbeek 22-4420, 5 C. Schouten jr. 19-4140, 6 W. Schouten sr. 23-3990, 7 H. Jansen 15-2880, 8 J. Zee 7- 1000. Hengelsport (4) De Gulden Voorn viste een wed strijd in de Westeinderplas. Uitslag: 1 W. Boehlee lOstuks- 5090 gram, 2 T. v.d. Meer 3600-9, 3 F. Smit 3410-12, 4 G. Harland 2320-6, 5 H. van Al phen jr. 1900-4, 6 H. Schouten 1090-8, 7 H. van Alphen sr. 1050-3, 8 W. Lardee 790-4,9 G. Kleijn 300-4, 10 M. Hoogka mer 120-1. Duivensport De eindstand om het kampioen schap generaal bij postdui venvereniging De Reisduif luidt als volgt: 1 W. v.d. Hoogt, 2 W. Kop, 3 S. v.d. Ho ven, 4 P. Mooten, 5 J. Colsen, 6 K. v.d. Berg, 7 StrikJv.d. Hart, 8 Penseel/Van Iter son, 9 W. Hartevelt, 10 W. Tolboom. Film In het Filmhuis van het LVC, Breestraat 66, wordt van- a.xmd de Nederlandse film "Dochters van de Nijl" van Hillie Molenaar vertoond. De film gau'over het leven op het plattelanu van Egypte en geeft vooral v westerse visie op het leven v». n vrouwen in Egypte. De film u, door een ge heel vrouwelijk fit, team ge maakt. Aanvang och. nur. y Mr. D.H. de Jong toont zijn prijs LEIDEN - De Groningse jurist Mr. D.H. de Jong heeft gistermorgen in het Academiegebouw aan het Rapenburg uit handen van prof. Melai de Moddermanprijs gekregen voor zijn dissertatie "De macht van de ten lastelegging in het strafproces". De prijs wordt uitgereikt door de Moddermanstichting en is vernoemd naar de rechtsgeleerde prof. Modderman, die leefde van 1838 tot 1885. De doelstelling van de stichting: de bevordering van de beoefening van de strafrechtswetenschappen. Melai was vol lof over het werk van De Jong. "Het werk is geschreven in de stijl van een nauwgezet verslag van een systematische - en dus selec tieve - belezenheid, gelardeerd met kritische kanttekeningen, die het werk stempelen tot de klasse van een wetenschappelijk werk". Hij besloot met de woorden: "Leyten heeft in de eerste zin van zijn be spreking van het boek in RM Themis opgemerkt: Een gedegen studie van zeer goede kwaliteit over een breed onderwerp van het strafproces. Zulk een studie kon men uit Groningen - en kon men vanuit Leiden - verwachten. Het doet ons deugd dat uw werk als maatstaf wordt ge bruikt voor een goedgunstig oordeel over de gewrochten van het Leid se broeder- of zusterbedrijf'. achtereen een bezuinigingsope ratie overeengekomen. PvdA en WD hebben afgespro ken het akkoord over de bezuini gingen alleen te wijzigen met we derzijds goedvinden. Hierdoor lijkt er bij de komende begro tingsdebatten geen rol meer weggelegd voor de oppositie. "Ik heb geen zin om hier voor Lou Loenen te zitten. Ik kan mijn tijd wel op een recreatieve manier verdoen", zei raadslid Brands (CPN). Wethouder Bordewijk (PvdA) van financiën wierp de oppositie, met name raadslid Van Oosten (PPR), voor de voeten dat deze situatie, waarin de oppositie een ondergeschikte rol speelt, inge bakken zit in het verschijnsel programcollege, waarvan ook de PPR een warm voorstander is. Bovendien meende Bordewijk dat de noodzaak om te bezuinigen strikte afspraken tussen de colle gepartijen onontbeerlijk maakte. Hij wees op de landelijke poli tiek, waar kabinetten wel over eenstemming bereiken over be zuinigingen, maar waar fracties van regeringspartijen in de Tweede Kamer steeds weer aan afdoen. De fractievoorzitter van de PvdA, Van der Molen, was wat milder van toon. Zij wees de partijen op de mogelijkheid van overtuiging door kracht van argumenten en op nieuwe situaties die zich kun nen voordoen en waarop het col legeprogramma geen pasklaar antwoord geeft. Daar zou voor de oppositie-partijen wel degelijk een rol zijn weggelegd, meende Van der Molen. LEIDEN - In verband met de 3- oktoberfeesten in Leiden gelden er in dienstregelingen van de busmaatschappijen NZH, West nederland en Centraal Neder land tijdelijk enige wijzigingen. Lijn 43 zal van woensdag 29 sep tember (morgen) tot en met dins dag 5 oktober komende van Was senaar rijden tot het station en terug. De wegen rond molen De Valk zijn afgesloten. De haltes tussen het station en de St. Joris- steeg komen te vervallen. De lijnen 111, 112 en 113 van Cen traal Nederland rijden in dezelf de periode in beide richtingen via de route Lage Rijndijk-Su- matrastraat-Willem de Zwijger- laan-Schipholweg (voorheen Oegstgeesterweg)-Stationsplein. Van zaterdag 2 oktober tot en met dinsdagochtend 5 oktober (tot negen uur) zijn de Turfmarkt en de Nieuwe Beestenmarkt afge sloten. De bussen vanuit de Breestraat rijden dan de route N oordeinde-Rijnzichtbrug-Mor- sweg-Morssingel-Stationsweg/p- lein. De halte op de Nieuwe Beestenmarkt vervalt. Op zaterdag 2 oktober van zes uur 's avonds tot negen uur en maan dag 4 oktober de hele dag is een groot gedeelte van de binnenstad afgesloten. De bussen ryden dan in beide richtingen via de singels en het Morskwartier van en naar het station. Ook is maandag de Burggravenlaan van acht tot drie uur afgesloten. De bussen die ge woonlijk van deze weg gebruik maken, rijden dan in beide rich tingen via De Sitterlaan, Lo- rentzkade en Kanaalweg. De hal tes Moddermanstraat/Burggra- venlaan en Hoge Rijndijk/Burg- gravenlaan komen te vervallen. De ziekenhuizen en het station zijn ondanks de omleidingen met alle (normale) lijndiensten te berei ken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4