Steeds Sluiting afdeling allergologie nog een formaliteit Misbruik dienstenenveloppe niet bestraft RIJNLAND Sen mei /ccfonik blacfjtee/d }Ondanks protest vakbonden Mooi is-ie in elk geval Leiden Vijf Meilaan 7 Tel.: 071-310031 Leiderdorp v.d. Valk Boumanweg 71 Tel. 071-899301 Oegstgeest DahTialaan 2 Tel.: 071-175176 Katwijk Kon. Wilhelminastra.it 16 Tel 01718-72744 En bovendien zuinig, ruim en in vele uitvoe ringen te krijgen. Met een 1,3/1,6/ 2 en 2,3 liter Of zelfs 2,8i liter in de XR4. Uiter aard ook in diesel of "af-fabriek" klaar voor om bouw voor L.P.G. U heeft er lang op moe ten wachten, maar daar komt-ie dan. Redactie: Ban Jungmann Jaap Visser Bijdrage: Jan Rijsdam 3 oktober-loop 2 DINSDAG 28 SEPTEMBER 1982 Leiden Benzine uit auto gestolen LEIDEN Een bewoner van de Laat ter Kanterstraat heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van diefstal van benzine uit zgn auto. In de nacht van zondag op maan dag is ongeveer 35 liter benzine uit de tank van de auto verdwe nen. De auto stond voor de wo ning van de man geparkeerd en had een tank met afsluitbare dop. Het is niet de eerste keer dat onbekenden benzine uit de tank hebben overgeheveld. Eerder de ze maand stond de auto van de Leidenaar ook al met een lege benzinetank voor de deur. LEIDEN - Een 32-jange man uit Lisse is gistermorgen bij de nieuwbouw voor de rijksuniver siteit. op het voormalige Doelen- kazerneterrein, van een tweeën halve meter hoge stortwand ge vallen. De man liep een gebro ken kaak op en is overgebracht naar het Academisch Zieken huis. LEIDEN - De atletiekvereniging Holland organiseert 3 oktober een speciale '3 oktober-prestatie- loop' in de Leidse Hout Dc start is om elf uur op de atletiekbaan Aan deze trimloop kan iedereen deelnemen en gekozen kan wor den uit de afstanden 1, 2 en 13'/i kilometer. Voor iedere deelne mer is er na afloop oen herinne nngsmedaille In plaats daarvan kan ook gespaard worden voor een speciale hennnenngsprijs die wordt uitgereikt na zes keer deelnemen aan de AV Holland tnmlopen Beng, beng De ene buurtbewoner zegt: "Je bent er niet op verdacht, hè. En dan ineens is het van: BENG, BENG" De ander: "Het gebeurt wel dat we mensen op bezoek hebben en dat ze dan ineens vragen: hé, onweert het?" Beiden hebben het over de Wil- helminabrug. een luid dende rende kwelgeest voor omwo nenden, althans voor een deel van hen. De man die het schriftelijk bij de redactie aankaart, wil niet met naam en toenaam in de krant. "U wilt er natuurlijk een lekker sappig verhaaltje van maken, maar daar heb ik helemaal geen zin in". Hij wil vertellen wat er volgens hem aan de brug scheef zit. Letterlijk scheef. Eén van de steunpunten van de brug - aan de kant waar het verkeer de stad uitrijdt - zou niet goed aansluiten. Zweeft als het ware. "Als er bussen en zware vrachtwagens over de Wilhelminabrug rijden, wordt dat contact hersteld en dat veroorzaakt harde klap pen". Volgens hem heeft het ook met het weer van doen. "Als het heel warm of koud is, in elk geval erg droog weer, dan is het het ergst. Dat zal wel iets met inkrimpen of uitzetten te maken hebben, maar dat weet ik niet pre- Bij provinciale waterstaat in Voorburg zeggen ze helemaal van niets weten. "Ja, we krij gen wel eens klachten over losliggende brugdelen of zo", zegt woordvoerder Groene- wegen van waterstaten. Even later vertelt hij een iets ander verhaal: "Problemen van de oplegging keren van tijd tot tijd terug". In elk geval: "Dit is een mooie aanleiding om er eens naar te laten kijken". En vooral luisteren waarschijn lijk B.J. Blindganger (1) Het helpt niet maar omdat we er geld voor kunnen vangen, doen we het toch maar. Met die theorie verdedigt burge meester Cees Goekoop het aanbrengen van schuilmoge- lijkheden voor een atoomaanval: schuilkelders in parkeergarages. "De dwaasheid ten top", lacht PPR-raadslid Frits van Oos ten smalend. "Baat het niet dan schaadt het niet", verde digt Goekoop zich. De problemen erover begon nen met een motie die tijdens de behandeling van de begro ting 1982 door Van Oosten sa- De laatste stuiptrekking van allergogie. Verdwijnt keel-, neus- en ot heelkunde nu ook spoedig? 3 (Foto Holvi LEIDEN - De kantonrechter in Lei den heeft schrijver en leraar Bou- ke Jagt uit Voorschoten gisteren geen straf opgelegd voor het on rechtmatig (privé-)gebruik van een dienstenveloppe. Daarmee had Jagt de staat benadeeld voor een bedrag van ongeveer 67 cent, zijnde kosten van postzegel en en veloppe. De kantonrechter, mr. Van Dijke, was het wel met de officier van justitie eens dat Jagt schuldig was. Van Dijke zag geen aanlei ding tot het opleggen van een straf omdat Jagt had toegezegd voortaan beter uit te kijken wel ke enveloppen hij gebruikt. De of ficier van justitie had een boete van 25 gulden geëist. De misbruik van de enveloppe da teert van vorig jaar. Op de school waar hij lesgeeft, in Delft, had Jagt in de lerarenkamer een los liggende enveloppe gepakt voor een brief naar België. Hij schreef zijn eigen adres op de enveloppe. Het diensthoofd dacht hij te heb ben doorgestreept, hoewel giste ren op de rechtszitting dat niet het geval bleek te zijn. De brief was ter frankering aange boden op het postkantoor in Voorschoten, maar de lokettiste zei dat er geen postzegel nodig was. Daaraan was door Jagt op dat moment geen aandacht be steed. Dienstpost kan echter al leen in Nederland ongefrankeerd worden verstuurd. Zodoende ging de voor België bestemde brief de grens niet over. In plaats van naar het adres van de afzender, Bouke Jagt, stuurde de PTT het schrijven terug naar de eigenaar van de enveloppe, het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. Hoewel Jagt de postzegel en eventuele schade wilde vergoe den, schakelde rijksarchivaris mr. A. Ribberink de politie in. De officier van justitie, mr. Gerrit- sen-Visser, stelde in het requisi toir dat het vaker voorkomt dat ambtenaren dienstenveloppen voor privé-doeleinden gebruiken. Bij ontdekking wordt dat meest al intern afgedaan. Bij Jagt kon dat niet omdat hij niet werk zaam is op het rijksarchief. Van daar de rechtszaak om postzegel. De officier van justitie achtte opzet niet bewezen. Wel vond ze dat Jagt verantwoordelijk was. Vol gens haar trof de lokettiste txin het postkantoor geen blaam. Om dat van straffen een preventieve werking uitgaat, eiste mevrouw Gerritsen-Visser een boete van 25 gulden. Kantonrechter Van Dijke was het er mee eens dat Jagt zelf „de bron van alle ellende" was. Maar om dat hij vond dat er sprake was van een vergissing en geen her haling van het strafbare feit vreesde, achttehij geen boete noodzakelijk. De Wilhelminabrug: denderende men met Jos van der Putten (PSP) en Jan Brands (CPN) werd ingediend. De motie was gericht tegen het plan om in de te bouwen parkeer garages voorzieningen tegen een atoomaanval aan te bren gen. Als de gemeente dat zou doen, dan deed het ministerie van buitenlandse zaken voor de garagebouw een aardige duit in het zakje. Dat leek het college van B. en W. wel een aardig idee, maar de drie linkse musketiers trokken aan de bel. Schuil kelders helpen niet, zelfs niet tegen een beperkte atoomaanval en daarom moe ten ook geen valse suggesties worden gewekt, zo stelden de drie raadsleden vast. "Leiden heeft geen behoefte aan schuilkelders en derhalve moet er geen gebruik worden gemaakt van de subsidies die het ministerie van binnen landse zaken daarvoor geeft". Wat de gemeente dus van plan was. Het heeft bijna een jaar moeten duren, maar vorige week kwam het college van B en W met een antwoord: de raadsleden blijken groot ge lijk te hebben. "Een efficiën te bescherming tegen atoom- geweld is zeker in een land als het onze niet te verwezen lijken". En zo leek iedereen het alsnog roerend met ieder een eens te zijn. Schijn bedroog echter als nim mer tevoren. Het antwoord ging namelijk verder: "Des ondanks menen wij dat, in dien voor het geschikt maken van parkeergarages tot schuilgelegenheid, een ruime mate van subsidie kan wor den verkregen, wij de gele genheid daartoe te baat moe ten nemen". Pakken wat je pakken kunt dus. "Om de tot standkoming van kostendek kende parkeergarages te be vorderen", wordt er dan ook als reden aan toegevoegd. Blindganger (2) "We gaan hier natuurlijk niet mee akkoord", laat Van Oos ten zich allerminst uit het veld slaan. In de eerstvolgen de vergadering van de com missie ABA (Algemene Be stuurlijke Aangelegenheden) zal de zaak volgende maand andermaal worden aange kaart. "Hoe je het ook wendt of keert: de illusie dèt je in een schuilkelder bescher ming kunt zoeken, blijft be staan. En dat is toch een hele rare zaak", vindt Van Oosten. Nee, ontkent Goekoop: dat is geen rare zaak. "Die illusie willen we helemaal niet wek ken". Toch, gaat Van Oosten verder, wordt de indruk gecreëerd dat de Leidse bevolking te recht kan in de parkeergara ges. 'Terwijl er misschien net genoeg ruimte is voor alle ge meenteraadsleden". Goe koop: "Leuk gezegd hoor van meneer Van Oosten, maar dat is natuurlijk pure nonsens". Hoeveel mensen er in de gara ges kunnen schuilen voor een radio-actief buitje weet hij niet, net zo min wat er pre cies precies voor voorzienin gen komen. Wel weet de eer ste burger nog te melden dat de schuilkelders "voor een beperkte groep een beperkte oplossing is". Hy legt uit: "Als atoomvoorziening helpt het tegen een zekere 'fall out' (radio-actieve neerslag) en bij gastoestanden is het zeker een nuttige voorziening". Een rare opmerking voor wie dat legt naast het eerdere ver haal dat de raadsleden te ho ren kregen. Voorop staat echter bij Goe koop het winstbejag, dat is duidelijk. "Als je er geld voor kunt krijgen, moet je het niet laten", zegt hy. Gezonde Hol landse koopmansgeest of bo ter op het hoofd B.J. j,LEIDEN - De minister van onderwijs en wetenschappen moet nog zijn goedkeuring oi verlenen aan het plan om de afdeling en polikliniek allergologie van het Academisch a Ziekenhuis Leiden voorgoed te mogen sluiten; de centrales van overheidspersoneel ïi (vakbonden) hebben de minister onlangs laten weten de sluiting af te wijzen; en de ■J allergische patiënten hebben zich verenigd om in het vervolg krachtiger weerstand te e| kunnen bieden tegen zo'n sluiting. jpe laatste stuiptrekkingen. In feite is de afdeling en polikliniek al lergologie allang het bestaans- k recht ontnomen. Het onderzoek Q dat de minister van onderwijs en wetenschappen heeft ingesteld naar de gang van zaken en de brief van de vakbonden aan de minister zijn slechts nog formali teiten. Vakbondsman Kuijper is b daarvan overtuigd. "Ik kan me ïi niet voorstellen dat er anders be- 0 slist zal gaan worden". Nog deze week - zo verwacht hij - zal de 2 minister in het overleg met de 2i centrales over deze zaak zijn vi sie geven. M Oe protesten van de centrales rich ten zich vooral op de door de di rectie en het bestuur van het ,.1 AZL gevolgde procedure. Kuij- pers spreekt van een "ondoor zichtig rommelbeleid". "Nooit is ons gezegd dat het uiteindelijke besluit bij de minister ligt. Het AZL-bestuur en directie deden ,r voorkomen of zij alle macht in k handen hadden". De reden voor het feit dat de centrales alsnog n een boze brief aan de minister !l hebben gestuurd. Kuijper: "We willen hiermee heel 1 goed duidelijk maken dat een volgende keer zoiets niet meer T kan gebeuren. Het personeelsbe- g leid is onvoldoende geweest en mogelijke alternatieven voor de a sluiting van de kliniek zijn niet goed overwogen. Ze hadden best •1 een andere weg kunnen inslaan". hoewel er bij het personeel geen onslagen zijn gevallen, vindt Kuijper dat de betrokken perso neelsleden zeer lang in onzeker- heid zijn gehouden, waardoor ze "murw" zijn gemaakt. door Saskia Stoelinga Onbevredigd Naast de brief van de centrales ligt bij de minister van onderwijs ook nog een brief van de patiën ten. Een aantal van hen is zelfs op het ministerie wezen praten. Initiatiefneemster van de oprich ting van een patiëntenverenging allergologie, mevrouw J. van We zel-Baart, heeft nog steeds een heel onbevredigd gevoel van de destijds ondernomen acties te gen het AZL. "We hebben toen ruim 1500 handtekeningen ver zameld, een gesprek gehad met algemeen-directeur Peters, waar in hij beloofde de alternatieven te bekijken. Dat is er nooit van gekomen. Als ze nu ooit nog een afdeling willen sluiten zullen ze met een heel goed verhaal moe ten komen. Wij weten nu hoe we het één en ander moeten aanpak ken". Medisch-directeur Schweizer van het AZL vindt de opheffing nog steeds een heel juist besluit ge weest. "Aan de kant van de pa tiënten is er terecht veel stof op gewaaid. Bij zo'n impopulaire maatregel kan dat eigenlijk ook niet einders. Als actiegroep heb ben ze er alles aan gedaan. Dat de patiënten zich teleurgesteld voe len kan ik begrijpen. Maar wy zouden nooit anders hebben be sloten". Aandurven Schweizer bestrijdt de aanval van de vakbonden dat het AZL de oren te veel naar de universiteit zou hebben laten hangen. "Een belachelijk standpunt. Wij wil den allergologie, net zoals de uni versiteit, een betere plaats geven in de wetenschappelijke ontwik kelingen van de Immunologie (onderzoek naar vatbaarheids- graad voor (infectie)ziekten). Dan krijg je gewoon het welles- nietes spelletje. De één is er voor de ander tegen. Omdat wij ervan overtuigd zijn dat het goed is, durfden we het aan. Ik denk dat we over een jaar of twee, drie meer voorstanders zullen heb ben". De medisch-directeur stelt zich voorts op het standpunt dat er beslist niet met de patiënten wordt gesold. De patiënten wor den naar gelang hun ziektebeeld verdeeld over keel-, neus- en oor heelkunde, dermatologie en longziekten. Schweizer: "Een commissie zal de drie afdelingen nauwkeurig in de gaten houden en de werkzaam heden coördineren. Het is een bestuurlijk besluit en nogmaals voor de patiëntenzorg zijn er geen problemen". Inlichten Op de vraag of het AZL op deze manier nog meer afdelingen zal gaan opheffen zegt Schweizer fel: "Eén ding moet duidelijk zijn: wij heffen niet zomaar afde lingen op. Als er weer zo'n situa tie bestaat, bekijken we alles op nieuw heel nauwkeurig. En het is nu niet te voorspellen hoe zo'n besluit zal uitvallen. Wat ik erg betreur dat de procedu re allergologie zolang heeft ge duurd. We hebben nu gewacht met het naar buiten brengen van ons besluit tot alles glashelder op tafel lag. Misschien dat we in de toekomst de patiënten eerder moeten inlichten. Maar het is be stuurlijk onjuist om met de ideeën naar de patiënten te gaan". De nieuwe "auto van het jaar?" Wie weet.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3