Redding Konumuiikatie Warmond lijkt naderbij Motel langs Katwijkseweg in Wassenaar ZCUIU gaan twintig procent omhoog Door vage toezegging van politieke partijen Ook andere Wassenaarse tarieven stijgen Kleuterschool wordt in stand gehouden Oude muur ingestort ^eidse( agenda Stad en rand DINSDAG 28 SEPTEMBER 1982 Dl WASSENAAR - Uiterst geluidloos is onlangs door de gemeente Wassenaar een vergunning verleend voor de bouw van een mo tel langs de Katwijkseweg. Op de plaats waar nu het vrouwen- vredeskamp is zal volgende week maandag de bouw van het motel beginnen. De eigenaar van de grond, Van der Pouw Kraan, ontving de bouw vergunning enkele dagen voor het vredeskamp werd opgericht. Het motel, een fors gebouw "in landelijke stijl", zal verrijzen op de plaats waar in maart 1960 de "Dutch Inn" in rook opging. De hele procedure van bouwaanvraag en verlening van de vergun ning is niet in commissievergaderingen of de gemeenteraad ge weest. Dat was niet nodig omdat het bestemmingsplan voorzag in de bouw van een horecabedrijf. Van der Pouw Kraan diende in maart 1980 de bouwaanvraag in. Voorafgaand was er al een jaar van overleg en plannenmakerij. Op de ter visielegging van het plan, in mei 1981, reageerde geen enkele Wassenaarder. De aanvraag werd wel gemeld op de agenda van de commissie tech nische diensten in juni 1981, maar geen enkel raadslid had de behoefte op het punt in te gaan. Ook niet bij het raadslid Lodder (Partij Wassenaar) dat als er iets gebouwd wordt op de agrari sche gebieden van Wassenaar altijd gelijk klaar staat met zijn afkeuring en het woord "horizonvervuiling" in de mond neemt. Het motel gaat 57 kamers krijgen. Het is de bedoeling dat het over een jaar klaar is. Van der Pouw Kraan richt zich op twee soorten gasten: de toeristen en de NAVO-officieren, die de vliegbasis Valkenburg zullen bezoeken. Het motel dat langs de Katwijkseweg moet komen. Volgende week, als het vrouwenvredeskamp weg is, wordt begonnen met de bouw. Schotse liederen In Sjelter (Heemraadlaan, Leider- soos^van de Lindehoe- dorp) wordt morgen een kinde- J rinstuif gehouden. Voor kinde- ren van vijf tot reven jaar wordt er 's ochtends van acht tot twaalf uur een kabouterver* haal verteld en kunnen ze iets maken. Oudere kinderen (van WARMOND - De drie frac tieleiders van de in de Warmondse gemeente raad vertegenwoordigde politieke partijen hebben de vereniging Kommuni- katie Warmond van de de finitieve ondergang gered. Voor hoe lang is nog maar de vraag want het gesprek dat het politieke trio vrij dagavond in alle gauwig heid met het KW-bestuur heeft gevoerd bevatte veel toezeggingen maar staat niet zwart op wit. W heeft slechte ervaringen met ge- meentelyke toezeggingen. Van daar dat veel KW-leden tijdens de buitengewone ledenvergade ring van gisteravond bezorgd door Wim Koevoet bleven kijken toen hun voorzit ter A. van der Meer het bekende spreekwoord van de hoge nood en de nabije redding van stal haalde. Het verhaal van Kommunikatie Warmond is er een over geld. KW, dat driehonderd tot haar le denbestand mag rekenen, werd begin vorig jaar geconfronteerd met een extra gebruikersvergoe ding voor de verenigingsruimte in 't Meerpunt van 5000 gulden per jaar. Een huurverhoging van maar liefst tweehonderd pro cent. En dat terwijl de gemeente het KW-bestuur had toegezegd dat de huur nooit de 2500 gulden te boven zou gaan. Een belofte overigens die voor een deel niet werd nagekomen toen de ge meente in eerdere instantie al om een extra bijdrage van 1000 gul den per jaar had gevraagd omdat KW in het gelukkige bezit is van een bar. Die duizend gulden kostte de grootste vereniging van War mond al veel hoofdbrekens, de huurverhoging werd het negen koppige bestuur toch echt te gor tig. De gemeente hield echter voet bij stuk en wees op het voor delige saldo dat KW aan het eind van het verenigingsjaar pleegt te boeken. Voorzitter Van der Meer wees en wijst op zijn beurt erop dat KW dat geld hard nodig heeft om een nieuw seizoen te kunnen beginnen. Bij de aanvang van een verenigingsjaar moet er geld op tafel komen voor de aanschaf van de prijzen voor de kaart avonden, films en platen voor de jeugdsoos en voor een vergoe ding van de werkzaamheden van de lerares jazzballet. Bovendien kwam de huurverho ging voor KW op een uiterst on gelegen moment. Van der Meer: "De gemeente werkt wat begro tingen betreft altijd van het be gin tot het eind van een jaar maar ons seizoen loopt van 1 septem ber tot en met 31 augustus. Die huurverhoging kwam dus voor ons halverwege het verenigings jaar. We hadden toen al nieuwe tafels en stoelen aangeschaft. Het voordelige begrotingssaldo was dus al aangewend". Fatsoenlijk Van der Meer verwoordde gister avond nog eens waarom hy en zijn acht collega's de KW-leden en de gemeente al die tijd heb ben voorgehouden dat het KW- bestuur zou aftreden als de ge meente zou vasthouden aan de huurverhoging: "KW is een fat soenlijke veren-ging. We zouden een onfatsoenlijke vereniging zijn als we als bestuur een besluit van B en W naast ons neer zou den leggen. Maar als we een ge meentelijk besluit gewoonweg niet kunnen nakomen dan is er geen andere mogelijkheid dan te stoppen". Het KW-bestuur heeft zich dan ook al die tijd een demissionaire sta tus aangemeten. Vorige maand ontving het bestuur dat bestaat uit voorzitter Van der Meer, af tredend penningmeester Schoo, secretaresse Van Egmond-Van Leeuwen en zes vertegenwoordi gers van de activiteiten van de vereniging, een brief van B en W. Daarin was te lezen dat zij het be sluit om de gebruikersvergoe ding te verdubbelen, wilden op schorten mits het KW-bestuur zou aangeven welke beleids maatregelen het gaat nemen om geld op tafel te krijgen. Voor KW betekende dit schrijven geen af stel maar uitstel. Een gesprek met het college volgde. Van der Meer daarover: "Toen we na af loop voor het gemeentehuis stonden beseften we dat we niet verder konden. Er was een on wrikbare patstelling bereikt". De KW-vergadering van gister avond was dan ook eigenlijk be doeld om een nieuw bestuur te vormen. Zou dat niet lukken dan zou KW slechts in de herinnering van de vele leden voortbestaan. Maar zoals gezegd heeft KW drie dagen vóór het uur der waarheid vrij onverwacht visite gehad van Slingerland (Progressief War mond), Saris (WD) en Bonnet (CDA). Wat tijdens die bijeen komst precies is besproken werd gisteravond niet helemaal duide lijk. Volgens Van der Meer "zijn de 5.000 gulden definitief van de baan". Wel moet KW een niet na der vastgesteld bedrag bijeen zien te scharrelen. Van der Meer vindt dat "niet meer dan redelijk". "We betalen nu 2400 plus 1000 gulden per jaar voor onze verenigingsruimte waarover we het hele jaar kun nen beschikken. Als we een an dere zaal zouden huren dan kost ons dat 120 gulden per week. Ons seizoen duurt veertig weken, we zouden dan uitkomen op een be drag van 4800 gulden voor een zaal waarin we alleen gedurende het seizoen terecht zouden kun nen. Het verschil is dus 1400 gul den en dat is een bedrag dat moet zijn op te brengen". Contributie Het KW-bestuur dat nu slechts voor een deel aftreedt (Van der Meer "probeert het nog een jaar tje") denkt hierbij aan een contri butieverhoging van een kwartje per maand. Dat zou alvast negen honderd gulden opleveren. Veel KW-ers vrezen echter dat door een contributieverhoging veel steunleden (leden die niet aan de activiteiten meedoen maar KW financieel steunen) zullen bedan ken. Van der Meer: "Ik geloof niet dat we daar bang voor hoe ven te zijn. Veel steunleden beta len omdat hun kinderen deelne men aan KW-activiteiten zoals de vakantiebezigheden en de film- middagen. Ik denk dat voor die mensen een kwartje extra geen bezwaar is". Van der Meer zag tijdens de emo tionele ledenvergadering van gisteravond weinig heil in de door de leden gedane suggesties om aan meer geld te komen. Voorstellen tot prijsverhoging van het natje en het droogje, het organiseren van een loterij en een braderie wees hij van de hand. "We moeten niet tornen aan de inleggelden van de kaart avonden of aan de barprijzen. We moeten het hier wel gezellig hou den. Een loterij en een braderie zou slechts een eenmalige in komstenbron vormen, boven dien is KW niet armlastig. Uit de zaal klonk daarop de meest treffende omschrijving van de si tuatie waarin KW thans verkeert: "U zegt nu wel dat we niet arm lastig zijn maar het is iedereen duidelijk dat we verdomd hard geld nodig hebben. Ik snap niet waarom u een braderie en een lo terij afkeurt". Rooskleurig Woorden die extra gewicht in de schaal legden toen een lid dat op eigen initiatief brieven had ge schreven naar de fracties van PW, WD en CDA verslag deed van een afgelopen zondag door CDA-fractieleider Bonnet per soonlijk thuisbezorgd antwoor dend schrijven. In die brief zou het CDA vasthouden aan de be ruchte 5000 gulden. De toekomst van KW ziet er hoe dan ook rooskleuriger uit al blijft er nog veel onduidelijk. matten. uuaere Kinaeren tvan irlinc(lrr;n„ acht tot twaalf jaar) kunnen 's xVUIlalKring middags van twee tot half vier in Sjelter terecht. Vrouwenavond De vrouwenactiviteiten in Sjelter vangen morgenavond weer aan. De activiteiten tot Kerstmis worden morgenavond uiteenge zet. Bovendien is er een optre den van het "Krimpvrije vrou wenkoor". Verder zal er infor matie gegeven worden over de Vido-groep (Vrouwen in de overgang). Informatie kan mor genavond verkregen worden. Er wordt nog een begeleidster ge zocht voor de groep. De avond begint morgen om half negen. WASSENAAR De gemeentelijke belastingen in Wassenaar zullen volgend jaar gemiddeld met vier percent stijgen. De reinigings rechten stijgen daarentegen met twintig percent, dit om de sterk gestegen kosten op te vangen. In totaal zal door de verhogingen ruim 450.000 gulden extra in de gemeentelijke geldla terecht ko- De afgelopen twee jaar zijn de kos ten om het huisvuil in Wassenaar te verwijderen sterk gestegen. Bijna 300.000 gulden moest in 1981 extra neergelegd worden, onder meer veroorzaakt door de verhoging van de bijdrage aan de gemeenschappelijk vuilverwer king Leiden. Vanuit het ministe rie werd toen aangedrongen om een groot gedeelte van dit bedrag te verhalen op de gebruikers. Naast de jaarlijks toegestane ver hoging van vier percent, komt nu nog eens vijf percent om een ge deelte van de kosten van vorig jaar binnen te halen en daarbove nop elf percent voor de te ver wachten extra kosten voor het komend jaar. Het ministerie heeft inmiddels meegedeeld dat zij geen bezwaar maakt tegen de ze verhoging. Als een gemeente namelijk boven die vier per centsnorm uitkomt, moet zij hiervoor toestemming vragen bij het ministerie. Gelijktijdig met deze verhoging zal in Wassenaar de tariefsopbouw voor het vuil ophalen worden aangepast. In Wassenaar zijn zo genaamde mini-containerwij- ken en plastic zakkenwijken. De tarieven zullen nu worden gere lateerd aan de oppervlakte van de woning. Daarnaast zullen de tarieven in de plastic zakkenwij ken iets lager zijn, dit door de steeds terugkerende aanschaf prijs van de zakken. Ook de zogenaamde eerstehulp- verleningsgelden, het ambulan cevervoer, zal volgend jaar fors omhoog gaan. Sinds 1980 wordt met de Haagse ziekenfondsraad overleg gevoerd om het ambu lancevervoer kostendekkend te krijgen. Dit is verplicht in het ka der van de Wet op het Ambulan- WASSENAAR - De historische tuinmuur achter het BaJjuwnuis aan de Gang is onlangs gedeeltelijk ingestort (zie foto). De tuin muur behoort sinds kort tot de verantwoordelijkheid van de gemeente, die nu een rapport aan het maken is over de schade. Daarna zal een herstelplan in de gemeenteraad komen. De muur aan de westzijde van de Gang is onderdeel van het Bal- juwcompex, dat uit de achttiende eeuw stamt. Het geheel heeft een rijke historie als raadhuis en burgemeesterswoning en vormt een van de fraaiste historische bezienswaardigheden van het centrum. Ook de ommuurde tuin is bekend om zijn schoon heid. Het Baljuwhuis en de tuin zijn eigendom van de stichting Twickel uit Delden. Aangezien die stichting de onderhoudskosten niet meer kon (of wilde) dragen is het geheel kort geleden in erfpacht gekomen van de gemeente. Die moet dan ook opdraaien voor de reparatiekosten. De bouwvalligheid van de rest van de muur vraagt om snel ingrijpen. Hij staat helemaal scheef en zit vol met scheuren. Een najaarsstormpje kan de totale vernietiging van de muur betekenen. Dat geldt overigens ook voor het pal ernaast gelegen koetshuisje dat dateert van ongeveer 1750. Ook dat ver keert in een bouwvallige staat. WASSENAAR - De gemeente Wassenaar gaat een poging doen de openbare kleuterschool "Ons Honk" in Wassenaar-Noord in stand te houden. Het aantal kleu ters op de school ligt onder het minimum van twintig dat geëist wordt door het ministerie van onderwijs. Heeft een school min der kleuters dan moet die eigen- Ujk verdwijnen. Alle partijen gingen gisteravond akkoord met de poging "Ons Honk" te redden. De instand houding is belangrijk omdat "Ons Honk" samen met de lage re school "Van Wassenaer Ob- dam" een basisschool moet gaan vormen. Wordt de kleuterschool opgeheven dan loopt de basis school ook gevaar. Optimistisch was de commissie niet over de reddingspoging, vooral omdat de financiële situa tie bij de overheid slecht is en omdat het aantal leerlingen terug blijft lopen. Nieuwenhoven (D'66) zag het dan ook als een "wanhoopspoging". Maar wet houder Greep (PvdA) zag geen andere mogelijkheid. "Willen we een kans op integratie binnen het onderwijs houden dan moe ten we het doen". Wie de kosten van de instandhou ding moet gaan betalen kon wet houder Greep nog niet vertellen. Deze vraag komt zeker later in de week, in de commissie financiën, uitgebreid aan de orde. De gemeente Den Haag is van plan om het tarief te verhogen met elf percent, waarin de vergoeding voor de hulpverlening in de wa gen begrepen is. Het voorstel van Wassenaar is om dezelfde verho ging als de gemeente Den Haag te hanteren. De goedkeuring van het ministerie zal hiervoor nog gegeven moeten worden. Voor vervoer met de ziekenauto bin nen de gemeente zal dan in de toekomst 396 gulden betaald moeten worden. Als de wagen de dorpsgrenzen verlaat, komt daar 4,70 gulden bij per kilometer. Niet omhoog gaan de kosten om te trouwen in Wassenaar. De over weging hiervoor is, dat deze ta rieven in vergelijking met omlig gende gemeenten aan de hoge kant zijn. Het resultaat is dat toe komstige echtparen, uit bezuini gingsoverwegingen, in een buur gemeente de plechtigheid laten voltrekken. Wassenaar wil dit nu proberen te voorkomen. De rioolrechten, precariorechten, legestarieven, begrafenisrecht en de kosten voor hulp van de brandweer, stijgen met vier per cent volgend jaar. De markt- en havengelden zullen acht percent stijgen. Dit omdat hiervoor de laatste verhoging plaatsvond in 1981. In Wassenaar worden deze tarieven maar eens in de twee jaar aangepast. DINSDAG Leiden - Stadhuis, beheerscommissi stadskabel. 19.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, Nedei landse film 'Dochters van de Nijl* i Joop Hillie Molenaar Wijk. 2 4 In den Bierdeghel II - Nieuwe Rijn 51 20 u Aula BTS - Vondellaan 35. bijeenkomi A Leidsche Ver. van Postzegelverzami fl Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 11 'Sauve qui peut (la vie) uit 1980 vai Jean-Luc Godard, 20 en 22.15 uur. t i NVSH bibliotheek - Rapenburg 41 NVSH informatiecentrum, geopend Oj 1 14-16 v werkdagen 20-211 Stats jongerencentrum - Haarlemmei t 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslu t tend soos. muziek of film; woe soos ei sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum Caecilia- ve treden donderagavond Don- nie Large, Yvonne Feeney en Alastair Currie op. Het trio brengt Schotse en Ierse liede ren. De zaal gaat open om negen De Kunstkring Leiderdorp houdt donderdag in de Muzenhof een informatie-avond over de ko mende activiteiten. De avond, die begint om acht uur, is be stemd voor iedereeen die be langstelling hebben voor het werk van de Kunstkring. Cursus De stichting jeugd- en jongeren werk Oegstgeest heeft een nieu we activiteit, de cursus kleding maken. De cursus, voor jonge ren van zestien tot ongeveer twintig jaar, is op dinsdag avond en telt twintig bijeen komsten. Inlichtingen en opga ve bij SJJO, tel. 154773. r kvan 16-22 uur, tePe 126052. i: Algemene Reclasserings Vereniging 1< Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik r baar op werkdagen van 9-17 uur; voo d hulp en informatie aan meerderjarige) v (vanaf 18 jaar), die door problemen ii conflict zijn of dreigen te komen me politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café r avond, 21-1 uur. t Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b d tel. 125736; Werklozen Belangen Vereni r ging Leiden, adviesbureau, woe van 10 9 12 uur. Beweging van werkende en werklozei jongeren KWJ - Koppenhinksteeg 2 klachten- informatiespreekuur, 19-21 c 'uur, tel. 121139. S 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur voor Vrouwen in de bijstand, woeDe t WOENSDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor A straat 17, film 'Passion' van Jean-Lui 1 Godard. 20 en 22.15 uur. 1 Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'Boon der wensen'-Tengis Aboeladze, 20 ei i 22.15 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - kinderfiln 'Het Ezeltje Sabio', 14.30 uur. Kl K&O-gebouw - lezing van mevrouw 1 Moerman, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soo: j met films en informatie-programma's 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i gelooi i tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163^( Sjelter - vrouwenavond, 20.3 Wassenaar - gemeentehuis, ruimtelijke ordening, 19.30 i DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissi ruimtelijke ordening en openbar werken, 20 uur. Rapenburg 48 - informatie-avond bouwplan Kaiserstraat, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17 film Passion van Jean-Luc Godard, 2 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - 'Boom der wense Tengis Aboeladze, 20 en 22.15 uur. LVC - open huis Leidse Go-club, 23.30 uur. K&O-gebouw - lezing van E. Stuart ot Christian Science en haar geneeswijze 20.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest IK kosteloos advies, 17-18 u Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidsewe 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18r vrij advies, 20-21 uur. Troef - Nooreinde 2a, WerkgroeS Dienstweigeren, spreekuur 20-21.3™ uur, inl. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur"" 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW* 19-20.30 uur, tel. 142505. n' Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b spreekuur Comité Gasprijsverhoginf NPP lQ.9Ainir Wassenaar - Gemeentehuis financiën, 19.30 uur. Zoeterwoude - Gemeentehuis, gemeen teraad, 20 uur. Warmond - Gemeentehuis, gemeente raad, 20 uur. Oegstgeest - Gemeentehuis, gemeente raad, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst var. de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 24 tot 1 okt door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel 120136. Apotheek Noord-Hofland, Thorbecke- weg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn: 134604; tel. tei zuiden van de Rijn. 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131 spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13 13.30 uur Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH £3- DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgirtg na 19.30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV Per post 79,70 Losse nummers 0,80 Directie: G. Koopman Voor betaling v Plv Alg redactiechef: Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W T Jungman (pfv) H I J. Veldhuizen (regio) H. v.d Post (plv) J Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen irrespondenten o lel. 071-144941.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2