r Ministerie steunt regionaal banenplan met 20.000 gulden Stacaravans moeten verdwijnen van erf "Teelt van champignons kan rentabiliteit verbeteren" Sport-o-theek aan "winnende hand Raad van State geeft Rijpweteringers ongelijk In Noordwij kerhout binnenkort eerste ruilbeurs Alphen jaagt op extra subsidie kunstuitleen Onderzoek smeergelden Zwembad kost twee ton mindei Streek DINSDAG 28 SEPTEMBER 19f ALKEMADE - Twee van de vier ei genaren van stacaravans op het erf van boer J.P. Clemens aan de Aderweg in Rijpwetering moe ten hun mobiele tweede huizen daar weghalen. Dat heeft de Raad van State beslist in het ge schil tussen de gemeente Alke made en Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland enerzijds en Clemens en de twee caravan-ei genaren aan de andere kant. Het geschil dateert uit 1979, toen de gemeente Alkemade aan Cle mens liet weten dat hij in plaats van een vergunning voor vier stacaravans en twee toercara- vans nog maar toestemming voor twee stacaravans en twee toercaravans zou krijgen. Dat ge beurde op grond van het uitster- vingsbeleid dat de provincie in 1975 liet ingaan. Volgens dat nieuwe provinciale kampeerbeleid moeten stacara vans uit de vrye natuur verdwij nen, omdat die het landschap ontsieren en het milieu aantas ten. Die situatie zou maar heel geleidelijk tot stand komen: alle eigenaars van stacaravans kon den blijven staan, alleen zou bij verkoop van de caravan aan de nieuwe eigenaar geen sta-ver- gunning meer worden verleend. Die situatie deed zich in Rijpwete ring voor. Van der Gaag en Van Reijsen kochten een paar jaar na het ingaan van die nieuwe kam- peerverordening een stacaravan op het terrein van Clemens. Die vertelde de twee nieuwbakken caravanbezitters echter niet dat ze die caravan dan wel van zyn erf moesten weghalen omdat ze geen stavergunning (meer) zou den krijgen. De twee caravanei genaars hebben Clemens daar om al gedreigd met een schade claim van 36.000 gulden. Cle mens heeft daar altijd tegen aan gevoerd dat hij niet wist van de uitstervingsregeling. Zorgvuldig De agrariër ging, toen hij van de gemeente te horen kreeg dat de twee nieuwe caravan-eigenaars van zijn erf af moesten, samen met Van Reijsen en Van der Gaag in beroep tegen die aan schrijving. De gemeenteraad ver wierp hun beroep echter, en toen de drie met hun bezwaren naar Clemens ging daarop m beroep dij de Raad van State. Hij voerde daar opnieuw aan dat de ge meente Alkemade onzorgvuldig had gehandeld: volgens hem had die de taak om caravaneigenaars op de uitstervingsregeling te wij zen én had de gemeente de scha declaim van Van der GaagZ Van Reijsen zwaar moeten la| meetellen bij het besluit om, vergunning te beperken. ]m laatste heeft de gemeente niet® daan, omdat die het de taak Clemens vond om de nieuwe ravaneigenaars in te lichten oli de uitstervingsregeling en claim dus aan zichzelf te wij' heeft. c' ie Met die argumenten heeft hij bi?1 Raad van State echter bot gev51 gen: die vindt dat van "enige zorgyuldigheid van de zijde i° de betrokken bestuursorgan<n niets is gebleken. Clemens ïa ruimschoots de kans om van;* uitstervingsregeling kennis nemen en de nieuwe koi#1' daarop te wijzen, vindt de R£fc DUIN- EN BOLLENSTREEK Het regionaal arbeids- plan voor de bollenstreek heeft van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk een subsidie gekregen van 20.000 gulden. Hoewel ook elders in den lande eveneens regionale arbeidsplannen zijn gemaakt, is de geldelijke steun toegevallen aan de duin- en bollen streek. Volgens A. Broos, een van de coór- dinatoren van het plan, ziet het ministerie veel heil in het zoeken van baantjes voor werklozen en arbeidsongeschikten bij sport verenigingen. Vooral dat deel van het bollenstreekplan is uniek. In samenwerking met de provinciale sportraad is ruwweg aangegeven welke functie met name bij sportverenigingen kun nen worden opgedeeld om niet alleen de soms zware bestuurs functies te ontlasten, maar ook om banen te scheppen. Ruim 25 verenigingen, werkzaam op sportief en cultureel terrein, in Noordwykerhout hebben bij na 100 zogenaamde activiteiten plaatsen - zo worden die baan tjes genoemd voor werklozen en arbeidsongeschikten. Dat is meer dan Broos, die ook chef is van de afdeling welzijn van de gemeente Noord wij kerhout, ver wachtte. "We moeten nog maar afwachten of zoveel mensen op die plaatsen afkomen" Meer dan 150 verenigingen en instanties in de gemeente Noord wij kerhout hebben een schrijven brief van hem waarin wordt gevraagd om medewerking. De subsidie door de rijksoverheid is verleend onder meer ten be hoeve van verslaggeving en on derzoek op dit gebied omdat het om een experimenteel project gaat. Broos verwacht dat het grootste gedeelte van het geld daaraan opgaat. Voorts is voor waarde dat een zogenaamde ruil beurs wordt gehouden waar ver enigingen en kandidaten elkaar op de hoogte kunnen stellen van de wensen en eisen. Overigens is de schriftelijke toezegging dat subsidie wordt gegeven nog niet binnen. Die wordt een dezer da gen verwacht. door Henk van der Post Beurs In Noord wij kerhout wordt als eer ste van de in totaal elf aan het regionaal banenplan deelnemen de gemeenten zo'n ruilbeurs ge houden. Zaterdag 9 oktober tus sen 10.00 en 16.00 uur presente ren in De Schelft zich tenminste twaalf sportieve en culturele ver enigingen. Werklozen en ar beidsongeschikten die - met be houd van uitkering - in aanmer king willen komen voor een baantje bij een van die verenigin gen kunnen dat tijdens de ruil beurs kenbaar maken. Vervol gens zal dan een soort bemidde lingscommissie aan het werk gaan die zich met plaatsing van de nieuwe werknemer gaat bezig houden. Ambtenaar Broos verwacht dat het aantal thans beschikbare activi teitenplaatsen de vraag zal over treffen. Er zal na de ruilbeurs dan ook een permanente vacatu rebank worden opgezet op drie plaatsen in Noordwijkerhout: in het gemeentehuis en het vor mingscentrum "De Mast" en waarschijnlijk in de bibliotheek. "Het is zeker niet de bedoeling om iemand maar een paar uur van de dag bezig te houden. De zoge naamde activiteitenplaats moet een zinvolle maatschappelijke functie hebben voor een vereni ging. Wij overwegen voorts om voor bepaalde taken een cursus te organiseren om mensen een bepaalde scholing mee te geven waaraan ze iets hebben in het verenigingsleven. Dat is met na me van belang bij jeugdbegelei- ding en jeugdwerk", licht Broos toe. Hij heeft plannen om de ruil beurs elk jaar in oktober te orga niseren, maar wacht eerst graag de resultaten van de eerste "beurs" even af. Nood Broos verwacht niet dat het om een eenmalige activiteit gaat, in die zin dat als de verenigingen nu worden voorzien van extra krachten ze over een jaar geen behoefte hebben aan andere. "De verwachting is dat subsidies aan met name sportieve en cultu rele verenigingen verder onder druk zullen komen te staan. De rijksoverheid is veelal de belang rijkste geldschieter. Ook dan kunnen werklozen en arbeidson geschikten inspringen als vereni gingen in nood dreigen te ko men". Ontwerper Broos van het regionaal "banenplan": blij met subsidie van ministerie. Een kleine dertig vertegen woord i gers van verenigingen en instel lingen in Noordwijkerhout be zochten gisteravond een voor lichtingsbijeenkomst over het re gionaal banenplan. Broos be klemtoonde daar dat met ver schillende aanbiedingen omzich tig zal worden omgesprongen "Wij hebben ook aanvragen lig gen voor onderwijskundige steun. Daarover zal eerst moeten worden gesproken met de vak bonden". De heer H. Kelder van de provin ciale sportraad hield gisteravond een korte spreekbeurt over de mogelijkheden bij vooral sport verenigingen voor werklozen en arbeidsongeschikten. "Vir functies kunnen worden uit^ splitst over verscheidene m^£ sen. Een penningmeester bij e voetbalvereniging zorgt va^ voor de loonadministratie, de L to, de adminstratie van de kar£ ne, etc. Voor zulke taken kun^ (Vervolg van de voorpagina) SASSENHEIM - Een tiental bedrijven in de duin- en bol lenstreek gaan deze winter de dan leegstaande broeicellen voor bloembollen voor de teelt van chamignons benut ten. Uitvinder van deze nieu we teeltmethode in bakken, de Sassenheimer J.W. Lestra- den, hoopt hiermee de renta biliteit van de bollenbedrij- ven een positieve impuls te geven. Het idee om tijdens de winter maanden de dan ongebruikt staande broeicellen voor champignonteelt te gebrui ken, heeft hij al enkele jaren geleden gelanceerd. "Maar aanvankelijk was men be vreesd voor een overproduc tie van champignons op de wereldmarkt zodat de prijzen ervan zouden dalen", zo legt Lestraden uit. Nu kan hij echter aantonen dat ondanks een toename van de produc tie van champignons, de prij zen ervan niet zijn gedaald maar zelfs een stijgende lijn vertonen. De directeur van het installatie bedrijf Schulte Lestraden heeft nu dan ook met tien be drijven in de duin- en bollen streek overeenstemming be reikt om volgende maand met de teelt van champig nons gedurende de winter maanden te beginnen. De be drijven behoeven hiervoor nagenoeg geen investeringen te doen omdat Schulte Le straden de teeltbakken tegen een huurprijs beschikbaar stelt. Het bedrijf zal in het eerste jaar ook de groeicom- post, waarin de champignons worden geteeld, vanuit het kweekbedrijf in Limburg, aanleveren. Naar de verwachting van Le straden kunnen de bollenbe- drijven twee tot drie keer tij dens de wintermaanden ver se aanvoer van groecompost verwachten. Hiervan kunnen de telers zes of negen oogsten plukken. Het kweken van champignons is bijzonder weinig arbeidsin tensief zodat de kwekers geen extra personeel ervoor behoeven aan te trekken. "In feite hoeven ze alleen maar de groeicompost nat te hou den en de oogsten te pluk ken", legt Lestraden uit. Hij meent dat welücht in sommi ge bedrijven wel enige part time werkers zullen worden aangesteld om bij het oog- t sten te helpen. Schulte Lestraden heeft voorts in zijn bedrijven in Limburg goede resultaten ge- e boekt met het telen van groente onder TL-licht. Vol- gens Lestraden betekent de- i ze nieuwe teeltmethode, i waarvoor in binnen- en bui- i tenland grote belangstelling 3 bestaat, een revolutie in de p tuinbouw. Met name het energieverbruik van deze teeltmethode is in vergelij- J king met de gebruikelijke kassenmethode uiterst ge- ring. Dit is te danken aan het feit dat de warmte die vrijk- momt van de TL-buizen voor de verwarming van de kassen kan worden gebruikt. Verder is Lestraden gebleken dat voor de groei van de produc- 't ten eigenlijk bijzonder wei- nig licht noodzakelijk is. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Kulturele Raad is "een beetje boos" op het Alphense college van B en W. Volgens de Raad heeft het college vijftigduizend gulden subsidie laten schieten door de Kunstuitleen Al phen geen regionale functie te geven. Als de Alphense Kunstuitleen een regionale functie krijgt, komt het in wonertal van de aangesloten gemeenten op ongeveer 100.000. Aange zien de Rijksbijdrage Kunstuitleen mede op het inwonertal berust scheelt dit een aanzienlijk subsidie-bedrag. De Kulturele Raad noemt een verschil van vijftig mille. Navraag bij het ministerie van CRM leert dat deze schatting te hoog is. Momenteel is een overgangsregeling van kracht die in 1984 afloopt. Via deze regeling had de uitleen dit jaar 25.000 gulden extra kunnen van gen. Volgend jaar zou de "regionale" Kunstuitleen de helft meer ont vangen en in '84 uiteindelijk het volle pond: 50.000 gulden extra. Het ministerie van CRM meldt echter dat het minder makkelijk ligt dan de Kulturele Raad denkt. "Het is geen kleinigheid om zo'n gemeen schappelijke regeling te maken", waarschuwt een woordvoerder van CRM. De secretaris van de Kulturele Raad, E. van der Dussen, onderkent dit. "Het ligt het niet alleen aan de gemeente dat de Alphense uitleen het extraatje mis loopt. De medewerking van de omliggende gemeenten is nodig. Alphen moet hiervoor wel het initiatief nemen. Als de eerste schakel ontbreekt komt er natuurlijk nooit iets van de grond". Het begin is inmiddels gemaakt, het ontwerp voor een gemeenschappelij ke regeling ligt bij de gemeente. Volgens de chef van de afdeling so ciaal-culturele zaken, B. Meyer zu Schlochtem, moet de gemeente wel haast maken met de regeling. "Het is een lange procedure waar CRM ook zijn toestemming voor moet geven. We moeten oppassen niet de boot te missen". Belgisch kabinet wil duidelijkheid: BRUSSEL (GPD) - De Belgische regering stelt een onderzoek in naar het gedrag van een aantal vooraanstaande Belgen in de ja ren zeventig. Deze zouden toen grote sommen geld van de Zaire- se president Moboetoe hebben aangenomen "in ruil voor bewe zen diensten". Onder hen bevinden zich de huidi ge minister van de PTT, Herman de Croo, de voormalige ministers Paul vanden Boeynants en Le- burton en de huidige directeur- generaal van het ministerie van buitenlandse zaken, Alfred Ca- hen. De basis van het onderzoek vormt een rapport van de Duitser Er- Een gedeelte van het materiaal van de Sport-o-theek. win Blumenthal, een hoge amb tenaar van het Internationale Monetaire Fonds, die in de jaren 1978-1979 in Zaire optrad als di recteur van de staatsbank. Alle direct beschuldigden hebben inmiddels ontkend. ALPHEN AAN DEN RIJN - De voetbalwedstrijd tussen Alphia en het Nederlands militaire elf tal, die vanavond op het terrein van de Genie in Alphen gespeeld zou worden, gaat niet door. De militairen hebben de organisatie laten weten dat zij verhinderd zijn vanwege een vervroegde trip naar Taiwan. Koudekerk betaalt geld terug KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De bedrijven aan de Lage- waard in Koudekerk aan den Rijn die in het verleden een voor heffing hebben betaald op de gedachte baatbelasting, krijgen dit geld terug. De gemeenteraad was het er gisteravond unaniem over eens dat dit voorschot - met een totaal bedrag van ongeveer 30.000 gulden - moet worden terug betaald. Het idee van het laten betalen van een voorschot kwam enkele jaren terug, ten tijde van het ontwikkelen van het plan voor een grote opknapbeurt van de Lagewaard. Het plan van de gemeen te was om de bedrijven die profijt hebben van deze grootscheep se, dure opknapbeurt iets te laten meebetalen aan de kosten hiervan. Besloten werd indertijd dat wanneer een eigenaar zijn bedrijf zou verbouwen/uitbreiden, deze gelijk een bedrag moet storten in een fonds ter verbetering van de Lagewaard. Dit ge storte geld zou dan worden gezien als een voorheffing op de baatbelasting. Deze baatbelasting wilde de gemeenteraad gaan heffen op het moment dat de Lagewaard was opgeknapt. De gemeenteraad sprak echter in maart van dit jaar uit dat de direct aan de Lagewaard wonenden en gevestigde bedrijven geen extra financiële lasten als gevolg van deze opknapbeurt zullen worden opgelegd. De baatbelasting was van de baan. Het college van burgemeester en wethouders stelde de gemeente raad gisteravond dan ook voor om deze voorheffing op de baat belasting terug te betalen. De gemeenteraad was het hiermee eens. Uitlenen sportattributen succes ALPHEN AAN DEN RIJN - Sinds enige maanden kent Alphen een sport-o- theek. Deze uitleenpost van sport- en spelmate riaal is gevestigd in het ge bouw van de Sportstich ting aan de Dillenburg 3. De sport-o-theek richt zich in de eerste plaats op sport- en spelleiders maar het materiaal is ook te leen voor particuliere sportbeoefenaars. De Provinciale Sportraad Zuid- Holland is in 1979 begonnen met het op kleine schaal uitlenen van sportmateriaal voor recreatieve activiteiten. Door de grote be langstelling voor deze uitleen mogelijkheid heeft het ministe rie van CRM de provinciale sportraad in staat geteld vijftien regionale uitleencentra op poten te zetten. Het doel van dit net werk van sport-o-theken is het bevorderen van de ontwikkeling van de sportieve recreatie in Zuid-Holland. Tegen een geringe vergoeding kan iedere organisatie materiaal le nen bij de sport-o-theek. Het be treft hier voornamelijk eenvou dige sportartikelen als verschil lende soorten ballen, tennisrac kets, honkbalknuppels, dartspe len en dergelijke. Ook zijn er arti kelen te leen die nodig zijn om wedstrijden te kunnen houden. Zo zijn er geluidsinstallaties, sets om terreinen af te bakenen, stop watches en complete volleybal netinstallaties te huur. Zelfs een opblaasbaar zwembad kan van de sport-o-theek worden betrok ken. Bij het uitleencentrum is speciaal materiaal verkrijgbaar voor gehandicapten. Hiertoe be horen onder meer tandems, di verse kogelspelen, polo-kano's en pijl- en bogen. De ervaringen in Alphen zijn vol gens Ineke van der Graaff, die met de verhuur van de spullen belast is, "tot nu toe bevredi gend". In de paar maanden dat de sport-o-theek functioneert is er vrij regelmatig gebruik maakt van de leenmogelijkhev Ineke verwacht dat er nog wc meer gebruikers zullen kom£' "Wanneer het een beetje bekej1 is bij de bevolking zal het stuk drukker worden. Ik Vj wacht dat we op een bepaald n,e ment "nee" moeten gaan verlk pen. We kijken nu eerst de fei een beetje uit de boom, daar" kunnen we de materiaalvoorra"11 aanpassen aan de vraag". Als voorwaarde voor het lenen e de sport-o-theken geldt dat ft materiaal gehaald en terugr, bracht moet worden. De aanvie ger moet naast de geringe vg goeding (minimaal vijf guld< een waarborgsom betalen, die« inlevering van het geleende teriaal wordt terugbetaald. Voor nadere inlichtingen over sport-o-theek kan men tere* bij de Sportstichting, Dillenb# 3 te Alphen. De stichting is tcg fonisch bereikbaar onder nu mer 01720-74985. De spor# theek is van maandag tot en r donderdag geopend tussen 14J en 17.00 uilr. Vrijdags van tv tot vier. r Sportstichting boert goed in 1981 ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense Sport stichting heeft in 1981 bijna 160.000 gulden minder uitgegeven dan voorzien. Een groot gedeelte van de ze meevaller, die terugvloeit naar de gemeentebe groting, is te verklaren uit het feit dat het zwembad De Thermen bijna twee ton minder kostte dan was verwacht. De meevaller van de Thermen, waarvan de jaarlijkse omzet een miljoen gulden bedraagt, is verklaarbaar onder meer uit het feit dat toen de begroting voor het zwembad werd gemaakt, het bad nog niet eens open was. De baten en lasten waren daardoor wat moeilijk in te schatten. Alleen al de stookkosten ble ken 155.000 gulden lager uit te vallen dan begroot. Bovendien brachten de kaartverkoop en de verkoop van leskaarten meer op. De personeelskosten vielen lager uit. Het kantoor van de Sportstichting kwam daarentet' duurder uit dan verwacht. "De rentestijging hti ons parten gespeeld", licht directeur G.J.G. V schuur deze post toe. "Dat kostte ons alleen al 40{j gulden meer". Op het openluchtzwembad De Hq (totale jaaromzet 330.000 gulden) moest, dooi*> slechte zomer van '81 en het daaruit voortvloeien teruglopende bezoekersaantal, meer dan 35.000 »g den extra worden toegelegd. M De Alphense sporthallen, De Arena en de Rijnstn1 hal, waren in 1981 respectievelijk ruim 5000ii 26.000 gulden goedkoper. Ook het atletiekcomp" De Aarhoek viel bijna 17.000 gulden goedkoper^ Daarentegen was het sportcomplex De Bijlen bih 5000 gulden duurder dan verwacht en moest aai" post "sportieve recreatie" bijna 21.000 gulden n*' worden besteed dan begroot.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 18