Leukemie niet meer hopeloos inviaB2 U 3012450 Ontslag na pleidooi voor homofielen DINSDAG 28 SEPTEMBER 1982 Als ik aan Seattle denk, een stad in de staat Washington van de grootte van Den Haag, dan denk ik sinds enige jaren aan de Ne derlandsefilm. Opeens bereikten ons berichten dat Nederlandse speelfilms, die we zelf met de be kende Hollandse eigenachter docht niet helemaal au sérieux namen, in Seattle, of all places, veel succes hadden en volle zalen trokken. Weer wat later bleek, dat in Seattle één man zat, ene Dan Ireland, die een onverklaarbare passie voor de Nederlandse film had op gevat, die films daar introdu ceerde en pousseerde, en zo in en kelejaren een enclave van Neder landsefilmcultuur in de Verenig de Staten had geschapen. Dat moest een wonderlijke man zijn, heb ik altijd gedacht, een 'type', een excentriekeling, vermoede lijk ook een al wat oudere heer die in de verte nog historische of romantische banden met Neder land had: zijn grootmoeder kwam er vandaan, of hij had als Amerikaans verbindongsofficier nog bij Arnhem gevochten of zoiets. Vorige week is aan Dan Ireland een Gouden Kalf uitgereikt in de categorie Filmcultuurprijs. Hij bleek een alleraardigste, ietwat met zijn prijs en figuur verlegen 32-jarige jongeman, die uit con fuusheid zijn dankspeech maar voor de helft afstak. Ik heb hem hier helemaal voor me liggen en zal u vertellen wat hij zei en nog had willen zeggen, opdat u voor eens en altijd weet wat de Neder landse film in niet-Nederlandse ogen waard is. Na iedereen bedankt te hebben, leg de Dan Ireland uit dat hij de af gelopen acht jaar directeur was van het Seattle International Film Festival, en dat hij van het begin af aan getroffen was door 'de vitaliteit en spirit die de meeste Nederlandse films bezit ten', waardoor zij zich van de rest van Europa onderscheiden. Met zulke uiteenlopende films als 'Dorp aan de rivier', 'Turks Fruit', Keetje Tippel', Max Have- laar', 'De soldaat van Oranje', 'Pastorale 1943', 'Opname', 'Het meisje met het rode haar', 'Het te ken van het beest', 'Een vlucht re genwulpen' en 'De stilte rond Christine M.' kan Nederland trots zijn op zijn bloeiende film industrie. Vervolgens wees hij op de verba zingwekkende groei van het aan talfilmmakers in de laatste drie, vier jaar, zodat er voor een ver houdingsgewijs klein land spra ke is van een grote gemeenschap van filmmakers. De Nederlandse films zijn nu rijp om internatio naal erkend te worden, het minis terie moet de film daarvoor pro moten, zodat de festivalcomités en distributeurs de kans krijgen te zien welke films in Nederland gemaakt worden, en niet een paar jaar hoeven te wachten tot ze toevallig iets horen van ie mand die deze films in het bui tenland gezien heeft. De filmmakers in Nederland zou den een coöperatie moeten vor men, met elkaar samen moeten werken, om van elkaar te leren en daar beter van te worden. De Nederlandse filmmakers hoeven gelukkig geen strijd te voeren met de grote studio's (vervolgde Dan Ireland), „ik weet van het bestaan van het Produktiefonds van de regering en ik vind dat schitterend,, omdat de meeste films anders niet gemaakt had den kunnen worden. Het is ook een aansporing voor de produ centen om een gokje te wagen met nieuwe regisseurs". „Ik heb echter gehoord dat dit fonds binnenkort misschien be perkt wordt tot alleen de zeer kleine, niet-commerciële films. Dat zou een groot schandaal zijn en een terugslag voor uw filmin dustrie omdat er een verband moet bestaan tussen entertain ment en kunst. Het bijzondere van de Nederlandse films is voor mij nu juist dat zij erin slagen beide elementen te bevatten. Hu mor is een internationale taal die de mensen over de hele wereld aanspreekt". „Dankzij de briljante films van Fons Rademakers en Paul Ver hoeven, die een maatstaf van ex- cellenté kwaliteit aangaven voor alle filmmakers die hen volgden, zijn de mensen die kwaliteit in Nederlandse films gaan ver wachten. En met nieuwe regis seurs als Ate de Jong, Ben Ver- bong, Pieter Verhoeff, met came ramannen als Robbie Muller, Jan de Bont, Theo v.an de Sande en Paul van den Bos, en met editors als Edgar Burcksen, Ine Schenk kan en vele vele anderen, is Ne derland ongetwijfeld op weg een van de vitaalste filmcentra van de wereld te worden. In welk land komen vijf vrouwelijke re gisseurs in één jaar tijd met vijf vrouwenfilms in de bioscopen?" Nu hoort u het eens van vreemd! Hoewel iemand die zoveel Neder landsefilms gezien heeft natuur lijk toch een tik van de Neder landse molen heeft meegekregen. Maar ook als we aannemen dat Dan Ireland, in de feestelijke stemming, een beetje overdreven heeft, blijft toch het feit dat al die Seattliaanse filmliefhebbers hem blijkbaar in grote lijnen gelijk geven, zonder daar ooit een Gou den Kalf voor te hebben of zullen ontvangen. Van tweeën dus één: of Seattle is een heel merkwaar dige, of Nederland is een opmer kelijk filmland. Beide kan ook. De genezingskansen bij de behandeling van kinde ren met leukemie (bloedkanker) zijn in de afgelo pen tien jaar drastisch gestegen. Kinderen met acu te lymfatische leukemie de vorm van leukemie die bij kinderen verreweg het meest voorkomt hebben thans een kans van vijftig tot zestig procent om hun ziekte te overleven. Volgens het Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) voor de kankerbestrij ding was die overlevingskans tien jaar geleden nog slechts vijf tot tien procent. Van alle jeugdige kankerpatiënten lijdt ongeveer dertig procent aan leukemie. Jaarlijks komen er in ons land ongeveer 120 geval len van leukemie bij kinderen bij. Het KWF concludeert dit uit cijfers van de stichting Nederlandse Werkgroep Leukemie bij Kinderen, waarin de Nederlandse kinderartsen en academische ziekenhuizen tien jaar geleden zijn gaan samenwerken. Dankzij deze samenwerking kan er vandaag de dag een aanmerke lijk betere diagnose worden gesteld dan pakweg tien jaar gele den. „Vroeger onderzochten we alleen hoe de leukemische cel aankleurde", verklaart de Leidse kinderarts dr. J. de Koning, die aan de wieg heeft gestaan van de stichting. „Maar nu kijken we bijvoorbeeld ook hoe snel de cel groeit en hoe hij volgens de leer van het bloed in elkaar zit. Daardoor kunnen we veel nauwkeuriger vaststellen aan welke vorm van leukemie het kind lijdt en welke medicijnen het nodig heeft. Sinds de oprichting van de stichting wordt het beenmerg van alle patiën tjes op één centraal punt beoordeeld en geregistreerd." Niet zielig Kinderarts J. dé Koning: Leukemie Celremmers Zodra de diagnose is gesteld kunnen kinderartsen veelal ook bepalen hoe groot de kans op genezing is. In het meest gunstige geval kan er bij acute lymfatische leuke mie zeventig tot tachtig pro cent kans op genezing zijn. In het ongunstigste geval slechts vijftien tot twintig procent. De grootte van de kans op ge nezing hangt af van de kwaadaardigheid van de leu kemie en uit welke cellijn de ziekte voortkomt. Niet alle cellijnen zijn even gevoelig voor de cytostatica (celgroei- remmende chemische stof fen) waarmee het patiëntje doorgaans wordt behandeld. Een ideale remedie ze cytostatica of celremmers niet. Ze doden namelijk niet alleen de zieke cellen in het lichaam, maar ook veel ge zonde. Daardoor verliest het lichaam z'n weerstand en wordt het vatbaar voor aller lei infecties. Vroeger placht een kind daar nogal eens aan te bezwijken, zo stelt kinder arts De Koning, „maar dank zij de toediening van bloed- plaatjestransfusies, antibioti ca, vloeibare voeding en ste riel verpakte diëten is die mo gelijkheid thans vrijwel uit gesloten." Sinds de oprichting van de stichting Nederlandse Werk- groep Leukemie bij Kinde ren houden de Nederlandse kinderartsen elkaar maande lijks op de hoogte van hun vorderingen in de strijd tegen leukemie. In die werkgroep hebben zij tien jaar geleden ook gezamenlijk behande lingsprotocollen opgesteld en daarvan wordt in de zie kenhuizen niet of nauwelijks afgeweken. Beenmerg Evenmin gebeurt dat in de vier Nederlandse kankercentra voor kinderen. In deze klinie ken in Amsterdam, Rotter dam, Nijmegen en Gronin gen wordt al enige tijd onder zoek gedaan naar het ont staan en de behandeling van kanker bij kinderen. Gelden van de actie „Geven voor Leven" in 1974 maken dit mogelijk. Van de ruim 62 miljoen gulden, die deze actie heeft opgebracht, is bijna twee derde deel ten goede ge komen aan de kankercentra voor kinderen. Daar is en wordt het geld aangewend voor bouwkundige en perso nele voorzieningen, die er voor moeten zorgen „dat de behandeling van jeugdige kankerpatiëntjes (nog) beter mogelijk wordt. Ook het Academisch Zieken huis Leiden profiteert mee van „Geven voor Leven1'. De actie heeft een belangrijke fi nanciële impuls gegeven twee grote projecten met be trekking tot leukemie. Ener zijds is dat het kweken leukemische cellen en ander zijds zijn dat de beenmerg transplantaties, die al sinds Ook bij aan leukemie lijdende kinderen worden beenmerg transplantaties toegepast. Maar deze alternatieve ge neeswijze wordt doorgaans pas overwogen, wanneer de patiënt aan zogenaamde niet- lymfatische leukemie lijdt. Dat is een vorm van leukemie die naar de huidige stand van de wetenschap ongeneeslijk is. In Nederland betreft het hier ongeveer zeven tot vijf tien patiëntjes per jaar. Naar school Veel frequenter (tien tot vijf tien keer) openbaart zich bij kinderen acute lymfatische leukemie. Chemotherapie of wel het gebruik van celrem mers is tot dusverre noe het (Foto: Poter Senteurl Celremmers hebben tot doel de patiënt weer in een gezonde toestand (remissie) te bren gen. Over de duur van de re missie valt dikwijls niet veel te zeggen. Soms is zij van blij vende duur, soms van tijdelij ke. „Komt de leukemie terug, dan zijn de vooruitzichten voor de patiënt aanmerkelijk slechter", stelt kinderarts De Koning. „Door de medicijnen heeft het kind immers ook veel van zyn gezonde cellen verloren." In enkele gevallen (zeven pro cent) krijgt het z'n normale cellen zelfs helemaal niet te rug. Dan blijft de remissie weg en is de toestand hope loos. „Maar bij 93 procent komt die remissie wèl", ver klaart De Koning, die binnen veertien dagen kan bepalen of de celremmers gunstig ef fect hebben of niet. Gedurende de gezonde toe stand kunnen de patiëntjes gewoon naar school. Eens per week bezoeken ze dan de polikliniek en eens in de zes weken wordt een beenmerg- punctie genomen. „Over het algemeen staan die kinderen tamelijk vrolijk in het leven", weet De Koning. „Vertrou wen in de behandeling, daar draait het voor een belangrijk deel ook om." Gelet op de groter geworden genezingskansen voor kinde ren met leukemie, meent de Leidse kinderarts dat je deze kwaal niet meer zielig of ho peloos kunt noemen. Vol gens hem valt er in de nabije toekomst nog veel meer voor uitgang te boeken m de be strijding van leukemie. Enerzijds denkt hij dan aan zo genaamde genetische mani pulatie (cellen bepaalde ei genschappen aankweken). „Ook zou je de leukemische cellen anders te Ujf kunnen gaan. Nu maken we ze dood, maar evenzogoed is denk baar dat je ze laat uitgroeien tot normale cellen." „Het mooiste zou natuurlijk zijn", meent De Koning, „wanneer we leukemie in een veel vroeger stadium zouden kunnen ontdekken. nog voordat de besmette cellen zich door het hele lichaam hebben verspreid. Meer dan eens is al onderzocht of er be paalde groepen mensen be staan. die extra vatbaar zijn voor de kwaal. Bijvoorbeeld mensen die in de buurt wo nen van kerncentrales. Maar die onderzoeken hebben tot nog toe amper iets tastbaars opgeleverd." Bijster vaak komt leukemie bij kinderen overigens niet voor. Een huisarts wordt er gemid deld eens in de dertig jaar mee geconfronteerd en een kinderarts eens in de drie jaar. Rust Behalve leukemie komen bij kinderen lymfeklierkanker (de ziekte van Hodgkin), her sentumoren, niertumoren en andere vormen van kanker voor. Het is onbekend hoe het staat met de genezings kansen van kinderen met de ze vormen van kanker. Dat komt: Nederland kent nog geen waterdichte registratie van kankerpatiënten. Wèl van leukemiepatienten. Dit en de overige openheid die bij deze kwaal wordt betracht heeft volgens dr. De Koning veel rust onder patiënten en betrokkenen gebracht Door de goede resultaten die de afgelopen jaren zijn geboekt met het genezen van jeugdige kankerpatiëntjes is duidelijk geworden, dat de patiëntjes en hun ouders ook na de op name in het ziekenhuis be hoefte hebben aan deskundi ge opvang en begeleiding. Op deze psycho sociale behan deling van de patiënt komt zodoende allengs meer na druk te liggen. Ook in het Academisch Ziekenhuis Lei den. De Nederlandse predikant dr. J. E. L. van der Geest (49) is met ingang van februari volgend jaar ontslagen als docent 'klini sche pastorale zorg' in dienst van de diakonie van Neumün- ster, Zwitserland. Reden is, dat hij in een kerkblad heeft gepleit voor gelijkberechtiging van he tero- en homoseksuele liefde. ADVERTENTIE Alles in boekje 'Fietsverzorgingvroog ANWB. boekhondei. «letsenvok of overmoking von f 14 50 op postgirc 234567, stichting fiets1, Amsterdom VOETBAL - Het sectiebestuur be taald voetbal van de Koningklij- ke Nederlandse Voetbal Bond heeft Wim Jesse (43) benoemd tot woordvoerder/voorlichter van de sectie betaald voetbal, ook waar het de zaken van het Nederlandse elftal betreft. Jesse, die uiterlijk 1 januari 1983 in dienst treedt, zal die taak uitvoe ren in samenwerking met het be stuur van het betaalde voetbal. Dr. Van der Geest werkt sinds 1974 als docent bij het Zentrum für Klinische Seelsorge Ausbildung, Zollikerberg. Daarvóór was hij hervormd predikant achtereen volgens in Nieuwendijk en Voor schoten, in de laatste gemeente speciaal voor het psychiatrisch ziekenhuis 'Hulp en Heil'. Hij is specialist op het gebied van kli nische pastorale zorg en heeft volgens deskundigen op dat ter rein baanbrekend werk verricht In het bewuste artikel zegt dr. Van der Geest, dat de kerk tot nu toe Weinig begrip heeft getoond voor homofiele mensen. De vraag of een seksuele relatie geoorloofd is wordt, volgens de predikant, niet bepaald door het feit of het om een homofiele of een heterofiele relatie gaat, maar door de inhoud van die relatie. Geen enkele lief desrelatie is onjuist, zolang het gaat om partners die elkaar res pecteren en elkaar na staan. Ook bijbelteksten waarin homosek suele relaties worden verboden, moeten in dat licht worden be zien, zegt Van der Geest. Het stichtingsbestuur van het cen trum keurt in meerderheid de zienswijze van de predikant af. Na overleg met de diakonie van Neumünster besloot het tot ont- De redactie van het kerkblad is ge schokt. "Er is hier sprake van be dreiging van de vrijheid van in formatie", verklaarde zij. "Hoe moet het gaan met een gesprek tussen christenen over dit soort zaken als mensen in een kerkbode niet eens meer ongestraft hun me ning mogen zeggen?" Wapens De nieuwe lutherse bisschop in Noord-Hongarije, Gyula Nagy, leverde in zijn eerste toespraak kritiek op kerkelijke groepen die jonge mensen tot dienstweige ring opwekken. Volgens hem ge ven deze groepen een onverant woorde uitlegging van de kerke lijke leer en van de rechten in de grondwet. Al eerder hebben andere kerkelij ke leiders zich uitgesproken te gen het - vooral in basisgemeen ten - opkomende pacifisme. De Westduitse bisschoppen hou den zich op het ogenblik uitge breid bezig met het probleem van oorlog en vrede. Begin vol gend jaar zullen zij hun stand punt bekendmaken, zo deelde kardinaal Höffner mee. De bis schoppen zullen het vredes vraagstuk vooral uit 'bijbels theologisch oogpunt' benaderen. Zij vinden, dat de discussie te vaak beperkt blijft tot de kwestie van nucleaire afschrikking en de alternatieven daarvoor. De protestantse kerken in Oost- Duitsland (DDR) gaan door met hun 'onafhankelijk ontwape- ningsstreven', ondanks moeilijk heden en misverstanden. Dat blijkt ujt een rapport van de kerkleiders aan de nationale sy node. De kerk houdt vast aan de leus 'smeedt zwaarden om tot ploegscharen'. Wel maakte de kerkleiding een ver zoenend gebaar naar de autori teiten door te verklaren, dat deze leus niet meer zal worden ge drukt op emblemen die op 1de- ding genaaid kunnen worden. Maar ze blijft wel van kracht voor de vredesweek in novem ber. De Amerikaanse rooms-katho- lieke bisschoppen zullen begin \olgend jaar een brief over de kernbewapening uitgeven. On dertussen neemt het verzet bin nen de Amerikaanse kerken te gen de kernbewapening en de omvang daarvan hand over hand toe. "Kernwapens", zei bisschop An thony Pilla van Cleveland giste ren in een toespraak, "lijken vei ligheid te scheppen, maar in werkelijkeid bereiden ze een on geëvenaarde vernietiging voor". Pilla erkent het recht op een ei gen krijgsmacht. "Middelen ech ter die geen onderscheid maken tussen militairen en niet-militai- ren, die een heel volk kunnen vernietigen en, eenmaal in actie, zich aan menselijke controle ont trekken, zijn moreel niet toelaat baar". Koers De rooms-katholieke bisschoppen in West-Duitsland hebben grote moeite met de koers van de stu dentengemeenten. Uit een ver klaring na hun herfstvergade- ring in Fulda blijkt, dat de 'po litieke eenzijdigheid' van de stu dentengemeenten, hun kritiek op de kerk en hun niet-hièrarchi- sche gemeente-opvatting de bis schoppen het meest steekt. Zij hebben het overkoepelende or gaan van studentengemeenten gevraagd, de gesignaleerde 'te kortkomingen' onder ogen te zien. Anders is het niet uitgeslo ten, dat de bisschoppen hun me dewerking opzeggen. Een van de bekendste rooms-ka- tholieke moraaltheologen in En geland. pater Kevin T. Kelly, pleit in een nieuw boek voor toe lating tot de sacramenten van ge lovigen die na een echtscheiding een tweede huwelijk zyn begon nen. Er zijn volgens hem geen theologische of praktische rede nen om de sacramenten te weige- Scheiding is altyd een kwade zaak, maar als men dat erkent en vast gelooft dat een tweede huwelijk door God gewild is, dan kan men niet van de sacramenten worden uitgesloten, vindt pater Kelly. Beroepen Hervormde Kerk: bedankt voor Schoonrewoerd J. P. Nap Neer langbroek, voor Maassluis J. Ro- waan Nieuwerkerk aan de IJssel, voor Goes J. de Gier Marknesse- Luttelgeest, voor Capelle aan de IJssel B. van 't Veld Nunspeet. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Gronin- gen-West J. de Gelder Damwou- de (Fr.). Nederlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te Dronten H. Schuurman Heemstede-Lissc. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Nieuwkoop H. C. van der Ent Dordrecht. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Drachten en voor Ka- lamazoo (Ver. Staten) L. Blok Nunspeet, voor Gouda en voor Norwich (Canada) J. C. Weststra- te 'i Gravenpolder, voor Vlaar- dingen J. van Haaren Amers foort, voor Rotterdam-Zuidwyk D. Hakkenberg Lisse. Baptistengemeenten: benoemd tot pastoraal medewerker aan het centrum voor geestelijk ge handicapten 'Het Westerhonk' te Monster kandidaat D. P. van 't Wout Bos en Duin. Doopsgezinde Gemeenten: aange nomen naar Roden R. Workel Al melo, naar de doopsgezind-re monstrantse gemeente te Hoorn kandidaat F. Knoppers aldaar. Adventkerk (Zevendedag-adven tisten): beroepen te Enschede R. H. Dingjan te Lagrange High lands (Ver. Staten), te Huis ter Heide C. W. H. Tempel Heerlen, te Harderwyk-Ede H. G. van Ryn Wyk by Duurstede; aangenomen naar Hoogeveen J. Lajkendyk Meppel. De bekende evangelist J. Kits sr. te Zeist krijgt volgende maand een 'eredoctoraat in de godge leerdheid'. Het is hem verleend door het Trinity College of the Bi ble and Trinity Theological Se minary te Newburgh in de Ame rikaanse staat Indiana. Dr. Tho mas Rodgers, vice-president ixxn het College en Seminary, zal op donderdag 14 oktober om 3 uur de promotie verrichten in de kerk van de Evangelische Broederge meente Hernhutterste Zeul. ADVERTENTIE vakbeurs voor goederenstroombehandeling Dag 10 00-18 00 uur Zat 2 okt. tot 16 00 uur W W W JAARBEURS-UTRECHT

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15