Wat er zoal te koop is Barok en tweeds in de breimode Sobere Govers voor Van Gils - DINSDAG 28 SEPTEMBER 1982 Een wollig warme winter Breien is, zou je kunnen zeggen, een modische noodzaak gewor den. Wie het beeld van de wintermode bekijkt zal zien dat de gebreide kleding een belangrijk onderdeel uitmaakt van het kle- dingaanbod. Natuurlijk zijn al die kledingstukken machinaal gebreid te koop maar er gaat toch niets boven een handgebreide trui of vest. Niet echt moeilijk Dat verklaart ook de opkomst van de zogenaamde breiwinkels of -boetieks, zaken die op bestelling een trui of pakje met de hand voor u breien. Maar dat is, zoals u zult begrijpen, toch een tame lijk kostbare aangelegenheid. Met een beetje geduld en handig heid kan iedereen zijn of haar eigen kleding breien. Voor echte leken zijn er goede breiboeken te koop o.m. van Neveda, waarin het edele handwerk van het opzetten tot maken van een kantpa troontje uit de doeken wordt gedaan. Een patroon breien blijft een kwestie van goed lezen en een beetje logisch denken. Vooral in vertaalde patronen wil nog weieens moeilijk worden gedaan over een eenvoudige handeling. Stap voor stap werken is dan het parool en na de eerste poging weet u waarschijnlijk meteen al er in eenvoudig Nederlands met die omslachtige zin wordt bedoeld. Komt u er niet uit dan is het het beste even naar de zaak te gaan waar u patroon en wol heeft gekocht. Daar is altijd wel iemand te vinden die u uit de proble men kan helpen. Breiboek Een produkt van Nederlandse bodem is het Neveda-breiboek voor deze winter dat in verschillende handwerkzaken te koop is. Daarin komen de wintertrends aardig aan bod: barok, city, country après-sport en folklore, voor iedere breister zit daar wel iets bij. We zagen knickerbockerpakken, barok-truien, royale vesten waaronder eventeel een bijpassende trui kan worden ge dragen en chique jurkjes (voor de heel slanken), grappige mini- jurken voor tieners en leuke gekleurd en modieuze truien voor mannen. Ook de breimode valt ruim met vaak een accent op de taille terwijl veel gebruik wordt gemaakt van raglan mouwinzetten en relief- patronen o.m. kabels. Wat het gebruik van garens betreft kunt u er lustig op los combi neren. Het gebruik van twee of drie verschillende garens geeft soms hele leuke effecten. In het breiboek vindt u daarvan aardig voorbeelden. Nieuwe garens Aan de collectie garens zijn ook weer een paar nieuwe prod uk ten toegevoegd. Als eerste de Neveda Cottage. Een fantasiegaren met een tweed-karakter, want tweeds zijn in de komende win ter. Een ander "trendgaren" is het brokaatgaren en dan zijn we meteen in de barok beland. Brokaatgarens zijn in goud, zilver, blauw, groen, brons, rood en puiper. Dit garen wordt verwerkt met vele ander soorten wol. Een sportieve trui kan een luxueus tintje krijgen door een goud randje of een bescheiden ingebreid patroon. Ook zijn er voorbeelden van echte baroktruien met le lie-motieven in goud of zilver ingebreid. In de wasmachine Omdat de vraag naar echte wol toeneemt komt Neveda ook met een 100% wollen garen Toledo, dat bij 30 graden in de wasmachi ne en de centrifuge kan en tenslotte is er nog de Livomo, een cablé-wol die ook in de wasmachine kan. Dit breigaren is bijzon der geschikt voor wat meer sportieve kleding. Prijs van Toledo (50 gram) 5,25, Livomo (50 gram) 5,35) en de brokaatgaren in bollen van 20 gram 8,75 voor goud en zilver 9,95 voor de overige kleuren. HvdH n. In twee ervan is brokaatga- verwerkt. In de trui met de heel wijde mouwen is gespeeld met kleureffect en. W Het wintermodebeeld van RODIER is breed en soepel. De rokleng- te varieert van net op de knie tot kuitlang. De schouders zijn rond, geaccentueerd door plooien en rimpels. De truien,vesten en jur ken hebben raglan- of kimonomouwen. De truien komen tot heu phoogte, de mantelpakjes hebben vaak korte "spencer" jasjes. De pantalon is er in tal van fantasievormen, met soepele plooien. Veel te zien in deze doorgaans prijzige collectie is de poncho. Op de foto een blouson met bijpassend vest, een combinatie die 468,- gaat kosten. De pantalon (100% wol) kost 245. Al komt er vrij veel degelijke "daagse" kleding voor n collectie van C en A toch blijft er natuurlijk ruimte voor glamour. Hier twee voorbeel den van kleding in Hollywood stijl, gemaakt van soepele stoffen, met sierlijke drape- n en gewaagde uitsnijdin gen. Op en top pionierstijl bij KREYMBORG Links een cor duroy pak met bijpassende ruit- blouse. Deze driedelige set komt op 239 gulden. De combinatie rechts, ook van corduroy komt u op 183 gulden. Vestje 45 gulden, blouse 59 gulden en pantalon 79 gulden. Frank Govers, bij het horen van die naam komen me schit terende creaties voor de geest: uitbundig zowel in mate riaal- als in kleurgebruik soms gewaagd en bijna altijd voor de"happy few". Maar van de andere kant, van een show van Govers kom je nooit terug zonder ideeén voor je eigen garderobe. Er is altijd wel een onderdeel dat je voor je zelf via confectie of zelfmaken wat minder bizar kunt inpassen. Tegenhanger Het doet dan ook wat vreemd aan een uitnodiging te krijgen voor een show van Frank Govers waarin hij kleding toont die ontwor pen is voor Van Gils, fabrikant van enkele collecties zeer modieu ze herenkleding die ook een serie op wat mannelijke leest ge schoeide dameskleding in de winkels brengt. Van Gils heeft die dameskleding een eigen signatuur mee willen geven en vandaar het zo op het oog wat merkwaardige "huwe lijk" Van Gils-Govers. Merkwaardig, tot je de vrouwelijke tegenhanger van Van Gils Her- m iel-collectie werkelijk onder ogen krygt. Want dan heb je be wondering voor de modeman Govers die werkend met de beper kingen die de produktie in een fabriek nu eenmaal opleggen, een collectie ontwerpt die de namen Van Gils en Govers ten volle waard is. Eenvoudig De belijning van de kleding is bedrieglijk eenvoudig. Ruimvallen- de pantalons, die net boven de enkel eindigen, rechte, vrij w\jde blazerjasjes en mooie rechte rokken, die altijd zijn voorzien van steekzakjes en een ceintuurtje om de taille te accenturen. Om de strengheid die toch wel van deze kleding uitgaat wat te breken laat Govers onder deze combinaties blouses met strikken en ruches dragen in kleuren als rood, maisgeel, felrose en groen. Onder de pantalons dragen de mannequins hele hoge naaldhak ken en panties in de kleur van het pak of de schoenen op het hoofd plant Govers een klein hoedje dat naar boven toe in een punt uitloopt, waarschijnlijk afgekeken van een oosters hoofd deksel Ook de hele grote Rembrandt-baret en de herenhoed zyn te vinden in combinatie met de kleren van Govers Door deze combinaties ontstaat een toch heel vrouwelijk geheel, dat vooral de wat zakelyke.sportieve vrouw wel zal aanspreken. De collec tie bevat ook pakjes met wat klokkende rokken en ruime blazer jasjes met een stoffen ceintuurtje, regenjassen met grote pellen- nes en royale losse mantels in ruiten. De avondkleding is na tuurlyk niet vergeten want zonder dat zou de garderobe van de" Hermiel-vrouw" niet compleet zyn. Ook voor de avond dezelfde soort broek pakken en mantelpakken maar dan van zwarte of blauwe glanzende stof. gecombineerd met glittertopjes voor een feesteiyk accent. De kleuren die Govers voor deze collectie gebruikte zyn zwart, grys, bordeauxrood en jagersgroen HvdH Foto boven: een ruimvallende jas met een brede rever en zon der knopen. Een jas die bij uit stek geschikt is om over vrij vo lumineuze kleding te worden gedragen. Foto midden:Twee mantel pakjes met wat klokkende rok ken. Het jasje links is gemaakt van een geruiten stof en heeft een a-symetrische sluiting, de rok is effen. Het pakje rechts heeft eveneens een vrij wijde rok en om het blazerjasje is een ceintuur van het zelfde mate riaal als het pakje geknoopt. De blouse met ruches, gemaakt bij King-shirts. heeft een a-syme- trische sluiting. Foto rechts onder: Een van de mooiste pakken uit de collectie Van Gils-Govers is dit blazer- pak waarin twee verschillende ruitstoffen met elkaar zijn ge combineerd. Veel combinatiemogelijkheden biedt de collectie van CLAIRE MO DE, die afgestemd is op de vrouw die graag het heft zelf een beetje in handen houdt en zich niet tot een bepaalde stijl voelt aangetrok ken. Op de foto boven een modieuze poncho van "havermout"-tweed, afgezet met baby-cord. Prijs in de winkel ongeveer f 339.- Foto daaronder: een sportief roebroekpak in een krijtstreep-tweed. Rok en blazer zijn afzonderlijk te koop. De broekrok kost f 129, het blazerjasje 199 gulden. De blouse die er onder wordt gedragen komt op ongeveer 98 gulden. Dat de barok niet extreem duur hoeft te zijn zien wij in de collectie van V&D. Voor deze blouse met grote witte kraag moet 80 gulden worden betaald evenals voor de aangerim- pelde rok waarop satijnen biezen zijn gestikt. Een beetje romantiek is ook terug te vinden in de pioniersstijl want met zón geruite blouse met ruches (75 gulden) maakt u een sportieve pantalon (90 gulden) bijzonder feestelijk.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13