wwmacm 'We moeten weer tot de bodem gaan' 'Het is een 'drama met Kristiansen' vantemcn. ms&mmi VS willen mandaat met twee maanden Unifil verlengen PSV nog niet gerust Haarlem-spits gepasseerd Goede dag 'Leidse' zaalvoetbalploegen Pol van Himst volgt Ivic op Maandag ï&kfoöcr, WMza4{Haat,atouü/ig 9,30 and OM HtT KAMPIOENSCH MJDCGCN BCSTAANDC Off 6 PCNSONCN KUNN6N INSCHRIJVtN Uiihch Pagbtad tel. 071-1-MW tece&l Blanchard uitdager Europese twijfel over steun aan Hoogovens Inspraakplannen benoeming burgemeesters onduidelijk Basischemie zorgenkind EINDHOVEN (GPD) - PSV is er allerminst gerust op dat het twee weken geleden in Schotland tegen Dundee Uni ted behaalde 1-1-gelijkspel voldoende waarborgen biedt om morgenavond de tweede ronde van het UEFA-Cup- toernooi binnen te stappen. Voor de Eindhovenaren is evenwel het overleven van de eerste ron de dermate belangrijk geworden, dat de ploeg zich tot een uur voor de return tegen de Schotten zal terugtrekken op het KNVB- sportcentrum in Zeist om daar in HAARLEM (GPD) - Hans van Doorneveld blijkt het prettig te vinden om voor een Euro- pa-Cup-duel een impopulaire maatregel af te kondigen. Na dat hij voor het eerste treffen met AA Gent voorstopper Piet Huyg aan de kant schoof, liet de trainer van Haarlem gisteren weten Tommy Kristiansen voor de return in België te passeren. In tegenstelling tot veertien da gen geleden, toen de beslis sing om Huyg op de bank te zetten tot een storm van protesten leidde, hoeft de IJ- muidense oefenmeester in het geval-Kristiansen niet bang te zijn, dat herr\ het ver wijt treft er een foute ziens wijze op na te houden. De Deense linkerspits heeft zich namelijk zelf zo nadrukkelijk uit de markt geprijsd dat lan ger uitstel van de nu geno men beslissing niet verant woord was. Kristiansen heeft er in de eerste acht competi tiewedstrijden slechts voor spek en bonen bijgelopen. Van enige progressie in zijn spel was nauwelijks sprake. „Het is een drama met hem", aldus Van Doorneveld over zijn tot nog toe mislukte aan koop. Van Doorneveld kon gisteren desondanks enigszins opge lucht ademhalen, toen de me dische staf hem meedeelde, dat de aan de rechter enkel geblesseerde Frank van Leen fit genoeg is om te spelen te gen Gent. Van Doorneveld: „Ik kan nu met de vertrouw de combinatie Van Leen- Balm aan de linkerkant gaan spelen. Het enige probleem met Van Leen is dat hij enke le weken niet gevoetbald heeft en daardoor ritme mist. Maar goed, we zien wel hoe dat uitpakt". Hoewel hij meer middenvel ders dan aanvallers zal op stellen is Hans van Doorne veld niet van plan om de klei ne 2-1-voorsprong met man en macht 90 minuten lang te verdedigen. „Als we ons al leen maar gaan beperken tot puur verdedigen, dan moeten mijn spelers totaal anders gaan voetballen dan ze in de afgelopen twee jaar gewend zijn geweest. Dan ga ik dus om moeilijkheden vragen. Daarom gaat Haarlem ge woon zijn eigen spel spelen", zegt Van Doorneveld, die na de nederlagen tegen Sparta en PSV het zelfvertrouwen bij zijn pupillen zag wegeb ben. „Het verschil tussen Gent en Haarlem is, dat Gent vier punten uit de laatste twee wedstrijden heeft be haald, terwfjl onze laatste twee duels nul punten heb ben opgeleverd. Gent is dus in de winning mood, wij dui delijk niet". DINSDAG 28 SEPTEMBER 1982 Thijs Libregts geeft temidden van zijn spelersgroep de laatste instructies voor het duel tegen Dundee. alle rust naar de wedstrijd van morgenavond toe te leven. PSV-manager Kees Ploegsma: „Een eliminatie zou voor PSV een kleine ramp betekenen. Tot een kleine twee jaar geleden wer den de inkomsten uit Europa- Cupwedstrijden als extra be schouwd, maar op de huidige be groting zijn we er wel vanuit ge gaan dat PSV minimaal twee thuiswedstrijden voor de Europa Cup zal spelen. Ondanks het feit dat Dundee United een pittige tegenstander is, verwachten we woensdagavond toch niet meer dan 14- tot 15.000 toeschouwers. Met dat aantal spelen we quitte. Pas wanneer er meer dan 15.000 toeschouwers komen, beginnen we aan dit duel te verdienen". Tweede ronde PSV heeft dan ook alle hoop geves tigd op het bereiken van de twee de ronde, waarin een mogelijk meer spectaculaire tegenstander de Eindhovense clubkas van wat extra-inkomsten kan voorzien. Wanneer de Brabantse equipe eventueel door Dundee United uitgeschakeld zou worden, wil Kees Ploegsma met PSV zo snel mogelijk de boer op om vriend schappelijke wedstrijden te spe len om zodoende de vereniging, die bepaald niet de goedkoopste huishouding van alle vaderland se betaalde voetbalclubs voert, van extra-inkomsten te voorzien. Ploegsma: „Ook PSV kan niet langer op basis van 17 thuiswed strijden de zaken financieel draaiende houden, hoewel we toch de laatste vier jaar gemid deld 20.000 toeschouwers per wedstrijd hebben getrokken". "Uitnodiging" De Eindhovenaren hebben overi gens in de aanloop tot dit seizoen al fors wat vriendschappelijke wedstrijden gespeeld, in Frank rijk, Portugal, in Korea en vlak voor het begin van de competitie in het eigen Eindhoven-toernooi. Ploegsma: „Met name in Parijs tegen Sporting Lissabon hebben we een prima wedstrijd ge speeld. De organisatoren waren dermate over PSV te spreken dat we alweer een nieuwe uitnodi ging op zak hebben. Voor ons is het spelen van vriendschappelij ke wedstrijden een must gewor den, zeker wanneer we woens dagavond tegen Dundee onder uit zouden gaan. Elke uitnodi ging zal dan ook serieus be spreekbaar worden gemaakt. Al moeten we daarvoor naar de an dere kant van de wereld". Een (erg lucratieve) uitnodiging heeft PSV inmiddels echter toch al moeten afslaan: een trip naar Indonesië, terwijl daarnaast ook nog eens wedstrijden na afloop van deze competitie in beraad moeten worden gehouden omdat het Nederlands elftal dan enkele wedstrijden in Trinidad wil gaan spelen en PSV meer dan waar schijnlijk verplicht is enkele spe lers aan Oranje te leveren. Zorgen van een manager, waar trainer Thijs Libregts overigens maar zijdelings mee te maken heeft. Zijn aandacht gaat de ko mende dagen voor de volle hon derd procent uit naar de wed strijd tegen Dundee United. Li bregts: „De uitgangspositie is be ter dan ik had verwacht. Het be tekent evenwel niet dat het kar wei al is geklaard. De basis voor het bereiken van de tweede ron de is voor 50 procent in Schot land gelegd. We hebben er toen het maximale uitgehaald, maar zullen wel een zelfde inzet aan de dag moeten leggen willen we de Schotten wippen. Dundee is nog altijd een erg goede ploeg, die in de Schotse league bijzonder goed meedraait. Bovendien keek Dundee United verschrikkelijk tegen die thuiswedstrijd op; men speelt liever buitenshuis op re sultaat omdat men dan ten op zichte van het eigen kritische pu bliek minder verantwoordelijk heden behoeft te nemen. En dat betekent voor PSV dat het op nieuw tot op de bodem zal moe ten gaan. Niets meer en niets minder. De komende tien dagen zullen dan wel uitwijzen waar we nu staan: morgen eerst tegen Dundee United, zaterdag voor de competitie thuis tegen NAC en vervolgens een week later de in haalwedstrijd tegen Ajax. Van daar die twee dagen afzondering BRUSSEL (ANP) - Anderlecht heeft gisteren trainer Tomislav Ivic ontslagen en in zijn plaats Pol van Himst aangesteld. Tot de trainerswissel werd besloten na de forse nederlaag op eigen veld van Anderlecht een week gele den tegen kampioen Standard Luik: 1-4. Pol van Himst was ja renlang de voornaamste speler van Anderlecht. Hij voetbalde tot 1975 in de ploeg en speelde daarna nog een jaar voor RWDM en Eendracht Aalst. in Zeist, waar we de komende ge beurtenissen rustig op ons kun nen laten inwerken". Van de Kerkhof Hoewel het spel tegen Haarlem van René van de Kerkhof het af gelopen weekeinde trainer Thijs Libregts tot enige pittige uitspra ken verleidde over de bruikbaar heid van dergelijke spelers, heeft Libregts gisteravond toch beslo ten met René van de Kerkhof in de basis van start te gaan tegen Dundee United. De opstelling van de Eindhovenaren ziet er derhalve als volgt uit: Doesburg; Van Aerle, Stevens, Brandts en Wildschut; Willy van de Kerkhof, Lokhoff en Poortvliet; René van de Kerkhof, Koolhof en Thore- MOORDRECHT - Het was gister avond een goede dag voor de Leidse zaalvoetbalvertegen woordigers in de interregionale competitie. Van der Plas kwam alleen op kop door een 4-3 over winning op de Rotterdamse Stu denten, Glasbergen won met 6-5 van FV Snoeki, terwijl De Tegel- handel knap standhield tegen FC Torna: 0-0. In de Hoofdklasse stuurde UVS Bahlmann met lege handen terug naar Alphen: 5—2. FC Torna - De Tegelhandel 0-0 Een door veel blessures geteisterd De Tegelhandel wist de altijd zo balbehendigde ploeg uit Moor drecht een halt toe te roepen. Toen bleek dat een uur voor de wedstrijd ook André Pracht en John van der Wetering niet kon den spelen werd alsnog een be roep gedaan op Koos van Eg- mond. Als verdediger haalde hij een ruime voldoende, al miste hij in de laatste minuten een straf schop. Uit de inleidende situatie had Frans Sjardijn al gescoord, maar ongelukkigerwijs floot arbiter Corion op het moment dat de bal de doellijn was gepasseerd. Voor de tweede maal kwam FC Torna goed weg. Met nog negen minu ten te spelen had Frans Sjardijn al eerder doelman Raymond Hu- ka gepasseerd. Ook toen klonk het fluitje van Corion. Sjardijn en Chris Matitahitisewen waren tegen elkaar opgebotst en kon den beiden voor twee minuten naar de kant. De wedstrijd werd hervat met een opgooibal? De sensatie was compleet toen ook Wim Oppelaar terecht wegge stuurd werd. Met een meevoet- ballende doelman Huka ont stond steeds een 4 tegen 2 situa- ADVERTENTIE tie. Maar doelman Wim van As, Koos van Egmond en Gijs Collé bleven overeind. Dertig secon den voor het eindsignaal dook Frans Sjardijn weer vrij voor doelman Huka op, maar de doel man redde fraai. In de eerste helft kregen beide ploegen enkele scoringskansen maar de stand bleef dubbel- blank. Rotterdamse Studenten - Van der Plas 3-4 De ploeg van coach Floor Schaap blijft het goed doen in de inter regionale competitie. Ondanks hetr feit dat de spelers pas vijf minuten voor tijd arriveerden, verslapte de concentratie bij de Katwijkers niet. Jan Hogewo- ning (2x) en Gert Zwaan (2x) zorgden dat Van der Plas een te rechte overwinning behaalde. Ruud Kanters (2x) en Jan van der Berg waren productief voor de Studenten. Glasbergen - FV Snoeki 6-5 Een sterker Glasbergen behaalde zijn eerste seizoenzege. Na drie maal tegen een achterstand aan te hebben gekeken, kwamen de Rijnsburgers na een 4-4 stand door twee doelpunten van Henk Merbis in een winnende positie. Ondanks dat de Haagse ploeg nog éénmaal tegen scoorde, kwam de zege niet meer in ge vaar. Anne Ouwersloot (2x), Mar cel van der Blom en Arie van Dijk waren voor die tijd al pro ductief geweest. UVS - Bahlmann 5-2 De ploeg van Gerard Désar hééft zich goed hersteld van de neder laag tegen Noord wijk. Na Bax werd in de Vijf Meihal ook Bahl mann met lege handen wegge stuurd. Mario Faber blijft goed op schot, met drie doelpunten voor de rust bracht hij zijn totale productie al op tien. Leo Holl en Hans Verkuylen maakten de vijf voor de Leidse ploeg vol. Stand inter-regionale competitie: V d Plas3-6(16-10) De Rozet3-5(12- 7) FV Snoeki3-4(13-10) De Tegelhandel3-4 (10- 8) Ceverbo2—3 4- 3) Silva Boys 2-2(11-12) FC Torna3-2 5- 4) Glasbergen3—2 (13—16) De Engel2—1( 4- 7) FC Grovo 3-1 7-10) Neptunus3-1 6-12) Rott.Stud2-0 5- 7) Topscorers: Jan Hoge woning (vd Plas) 6 Anne Ouwersloot (Glasbergen) 5 Henk Merbis (Glasbergen) 4 WIM VAN DUIVENBODE DEN HAAG (ANP) - De Europese Boks Unie (EBU) heeft Benelux- kampioen Alex Blanchard (Am sterdam) officieel aangewezen als uitdager van de Europese ti telhouder in het halfzwaarge- wicht, Rudi Koopmans (Rotter dam). De ongeslagen Amster dammer was één van de vijf kan didaten uit wie de EBU moest kiezen. Blanchard kreeg zes van de elf stemmen. De andere kan didaten waren: Manfred Jass- mann (Wdl), Fred Serres (Lux), Tom Collins (Gbr) en Nicola Ci- relli (Ita). NEW YORK (UPI/DPA) - De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, George Shultz, heeft gisteren de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Ja- vier Perez de Cuellar, te kennen gegeven dat de Verenigde Staten het mandaat van de VN-troepen in Libanon (Unifil) met twee maanden verlengd wil zien. Dit heeft de woordvoerder van Perez de Cuellar gezegd. Op 19 oktober loopt het huidige mandaat af. Een hoge functiona ris van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken zei vrijdag tegen verslaggevers dat Washington voorstander is van het uitbreiden van Unifil, zowel wat het aantal manschappen be treft als het geografische gebied waar de troepenmacht controle uitoefent. Unifil bestaat nu uit 7.000 man die slechts een beperkt gebied in het zuiden van Libanon onder haar hoede heeft. Abu al Walid, een hoge functiona ris van de PLO, is gisteren in oost-Libanon door "zionistische moordenaars" gedood. Dat heeft de PLO gisteren bekend ge maakt. Abu al Walid was lid van het comi té van de Al-Fatah-organisatie van PLO-leider Jasser Arafat. Hij bekleedde binnen de PLO lei dende militaire functies. BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie zal niet zonder meer ak koord gaan met de een miljard gulden steun die de Nederlandse rege ring aan het staalbedrijf Hoogovens wil geven. De Nederlandse Euro pese commissaris Andriessen, mede verantwoordelijk voor de beslis sing over Hoogovens, heeft dit het afgelopen weekeinde in informele kring duidelijk laten blijken. Hij heeft zijn twijfel vorige week ook al meegedeeld aan minister Terlouw van economische zaken; reden waar om deze zich bij het bekend maken van de beslissing voorzichtig over de Europese reactie uitliet. Hoogovens heeft het geld nodig om na de breuk met het Duitse staalcon cern Hoesch zelfstandig te kunnen voortbestaan. De huidige plannen voorzien in een produktieniveau voor Hoogovens van 5 tot 6 miljoen ton ruwstaal per jaar. In Europese kring bestaat echter de indruk dat dit te hoog is, gezien de sterk verminderde behoefte aan staal. De Euro pese industriecommissaris Davignon liet vorige week al weten dat het staalverbruik in Europa onder de 100 miljoen ton per jaar is gedaald en daarmee minder is dan het verbruik in de jaren '50, toen er een begin werd gemaakt met de Europese samenwerking in de kolen- en staalsec tor. De opperbevelhebber van het Is raëlische leger, generaal Raphael Eitan, heeft geweigerd de ont slagaanvraag van generaal Am- ram Mitzna, gouverneur van de hogere krijgsschool, in te willi gen. Generaal Mitzna had zijn ontslag aangekondigd nadat de Israëli sche regering geen officiële juri dische commissie van onderzoek wilde instellen naar de massa moord in twee Palestijnse kam pen in west-Beiroet. Generaal Ei- tan vindt dat Mitzna op zijn be sluit moet terugkomen en zich niet publiekelijk moet uitlaten over politieke kwesties die het leger betreffen. Na het laatste Franse detachement is gisteren ook de laatste groep, van 300 man, Italianen van de multinationale vredesmacht in Beiroet aan land gegaan. De 400 Fransen kwamen met een vlieg tuigmoederschip, de Italianen la ter met de veerboot "Cangorou Bianco". Daarmee waren de Franse en Italiaanse contingen ten van de macht compleet aan wezig met een gezamenlijke sterkte van 2.130 man. Tot dan toe was nog geen Ameri kaanse soldaat van de vredes macht aan land gegaan. Evenals de Amerikanen zullen de Fran sen en Italianen geen posities in nemen in Beiroet, zolang daar nog Israëlische troepen aanwe zig zijn, zo hebben de drie landen Israël zaterdag laten weten. Blij kens Israëlische opgaven zal de terugtrekking uit Beiroet even wel op zijn vroegst morgen wor den voltooid, maar dit zou ook la ter kunnen worden. Minister Rood schrijft brief aan Kamer AMSTERDAM (ANP) - Natuurbeschermingsorganisaties willen dat er onmiddellijk een eind komt aan de jaarlijkse slachting onder de dolfijnen in de Zwarte Zee, die vrijdag weer begint. Uit een recent onderzoek is gebleken dat er tijdens het jachtseizoen zoveel van deze dieren onnodig worden afgemaakt dat zij met uitsterven worden bedreigd. Terwijl de Sowjet-Unie, Roemenië en Bulgarije de jacht op de dolfijnen al in 1966 hebben gestaakt, blijft Turkije rustig doorgaan met het dikwijls op wrede manier vangen van de dieren, voor de produkten waarvan nauwelijks een markt te vinden is. DEN HAAG (GPD) - Het bespre-, ken van inspraak voor gemeente raden en provincies bij benoe mingen van burgemeesters en commissarissen heeft gistermid dag in de Tweede Kamer tot zo veel verwarring geleid dat minis ter mr. Max Rood (Binnenlandse Zaken) een nieuwe verhelderen de brief moet schrijven over het beleid. Die brief moet volgens de Tweede Kamer binnenkort ko men, zodat duidelijk wordt wat Rood nu wel en niet wil. Tijdens overleg gisteren in de Tweede Kamer kwamen CDA en WD met twee gezamenlijk on dertekende moties bij zowel PVDA als minister Rood ondui delijkheid ontstond. In de ene motie zeggen CDA en WD dat VENETIE (ANP) - De Westeuro- pese chemische basisindustrie ziet zich steeds sterker gecon fronteerd met de noodzaak, een eind te maken aan de jaarlijkse verliezen van vele miljarden gul dens. Deze verliezen worden vooral veroorzaakt door overca- paciteiten, die variëren van 25 tot 40 pet. De afzetperspectieven zijn zo beperkt, dat deze overca- paciteitem in de jaren tachtig niet vanzelf zullen verdwijnen. Bovendien moet rekening wor den gehouden met een toene- ménde invoer in west-Europa uit met name de OPEC-landen. Normaal zorgen de marktkrachten voor correctie van de oneven wichtigheden tussen produktie en consumptie. Hoe langer deze correcties worden uitgesteld door steun voor de industrieën door nationale overheden, hoe pijnlijker het aanpassingsproces zal verlopen, aldus de voorzitter van de raad van bestuur van Ak- zo, jrh. mr. A.A. Loudon, in een inleiding voor de European Pe trochemical Association. als reddingsboei dienen, maar het zijn geen instrumenten op lange termijn. De eerste verant woordelijkheid ligt bij de onder nemingen. Als de oplossingen aan de politiek worden overgela ten, dan is het gevaar groot, dat nationale en sociaal-politieke be langen gaan domineren. Wel zou de Europese Commissie een handje kunnen helpen door bij voorbeeld bepaalde lidstaten tot de orde te roepen. Het beëindi gen van de verliezen is broodno dig om vernieuwingen te kunnen financieren. Loudon concludeer de voorts, dat in vergelijking met de VS en Japan blijkt, dat in Eu ropa saneringsoperaties teveel geld en tijd kosten. een profielschets van gemeente raden en Provinciale en Gedepu teerde Staten „een goede moge lijkheid" biedt de wensen van de regionale en lokale politici tot uitdrukking te brengen. Andere inspraakmogelijkheden moeten gebaseerd zijn op vrijwilligheid. Kort daarop diende de WD een motie in die mede door het CDA was ondertekend, van geheel an dere strekking, volgens de minis ter. Deze motie wilde geen wijzi gingen in de inspraakmogelijk heden zolang er nog geen wette lijke maatregelen zijn. De WD wilde vooral vasthouden aan de werkafspraken die zijn gemaakt met de commissarissen door Hans Wiegel, toen nog minister van binnenlandse zaken. De re gering moest maar afzien van de voornemens zoals die in de nota van Van Thijn en in de brief van Rood van afgelopen zomer ston den voorgesteld. Wel werd de re gering gevraagd met spoed de aangekondigde wetsvoorstellen te maken en aan te bieden. De zaak zal nu op een rij worden gezet in een nieuwe brief van de minister, die evenwel vasthoudt aan meer inspraak bij de benoe mingen van ambtsdragers bij la gere overheden. „De overheid moet niet nodeloos achterlopen op het gebied van medezeggen schap by andere sectoren van de samenleving", aldus Rood die verwees naar situaties in bedrij ven waar ondernemingsraden ook medezeggenschap hebben- .„Het gaat nu om gewenste en rechtvaardige democratisering", aldus mr. Rood.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12