Barker zet Den Bosch voor schut Ajax zonder Rijkaard tegen Celtic N DINSDAG 28 SEPTEMBER 1982 In een interview dat groten deels over andere zaken ging zei de Leidse wethouder van sportzaken Dick Tesselaar onlangs dat meer geld voor de sport er voorlopig niet in zit, integendeel: dezelfde koek moet over meer clubs worden verdeeld. "De meeste verenigingen zitten met hun contributie aan de grens van wat betaalbaar is", aldus Tesselaar. "Maar je kunt aan andere mogelijkhe den denken. Je kunt op een ander onderhoudssysteem overgaan. De gemeente on derhoudt nu de complexen, maar je kunt ook met de ver enigingen afspraken maken: u krijgt dit budget, daar moet u het mee doen en u moet maar zien of u voor het onder houd vrijwilligers inschakelt of professionele krachten. Als je op den duur zou constate ren dat complexen verpaupe ren dan kun je altijd nog zeg gen: de gemeente neemt hel onderhoud maar weer over". Toen ik het las, dacht ik: is dat nu een losse gedachte van de wethouder of ligt er al een blauwdrukje voor een derge lijke werkwijze? Daarom maar eens gebeld met Jan Duivesteijn, directeur van de Dienst Sport en Recreatie (de vroegere ambtelijke poot van de Leidse Sportstichting). De uitlatingen van de wethou der blijken ook hem te hebben verrast. Hij is er niet verrukt over, hoezeer hij ook begrip heeft voor diens moeilijke po sitie en zorgen. De door Tesse laar gesuggereerde oplossing betitelt hij als "wat naief' en "een nogal gemakkelijke kreet". Wat de wethouder voorstelt, al dus Duivesteijn, is een vorm van privatiseren: het overhe velen van overheidstaken naar de particuliere sector in de hoop en de verwachting dat die het goedkoper kan. "Maar men moet niet verge ten dat de clubs in Leiden op dat gebied al het een en ander doen. Ze houden tijdens en vlak na de wedstrijd toezicht op de velden. Het schoonma ken van kleedkamers, het trekken van lijnen, het op hangen van doelnetten en dat soort zaken moet al door de clubs zelf worden gedaan. Er zijn plaatsen waar de ge meente dat nog voor haar re kening neemt. Maar goed, als je de lijn van de wethouder volgt dan kim je zeggen dat er nog meer werk op en rond de velden is dat geen specifieke vakkennis vereist en door de clubs zelf zou kunnen worden gedaan. Als het goed gaat, is het pri ma, maar stel dat het niet goed gaat. Niet elke club is zo netjes op zijn complex als bijv. Lugdunum. Hoe zit het met de controle en vooral: wat voor machtsmiddelen heb je om in te grijpen als het mis gaat? De wethouder zegt: als een complex verpaupert, neemt de gemeente het onder houd maar weer over. Maar dat kan hij toch zelf niet gelo ven. Zó gaat het natuurlijk niet. Je kunt niet op het ene moment allerlei taken afsto ten en ze op het andere weer op je nemen". Op opening Jones-toeraooi DEN BOSCH - Het bestuur van basketbal-eredivisionist Nashua Den Bosch komt vandaag in spoedvergadering bijeen om een beslissing te nemen in 'de zaak Barker'. Voorzitter Rinus de Jong hoopte dat in de 24 uur bedenk tijd die de club heeft genomen de eerste emoties wat zouden zijn weggevloeid. Waarna er vervolgens 'in alle rust' vanmiddag een besluit kan worden genomen om trent het al of niet ontslaan van de Amerikaan. Diens optreden was gisteren, tij dens het openingsduel van het toernooi om de Jones-beker - het officieuze wereldkampioen schap voor clubteams - in de nieuwe sporthal Maaspoort hét onderwerp van gesprek. En dan uitsluitend in negatieve zin, want de Bossche center vertoonde in het duel met de Amerikaanse re presentant US Armed Forces al le symptonen van iemand die in een totaal andere wereld ver keerde. Als een stuurloos schip zwalkte Barker over het veld, zich blijkbaar nauwelijks bewust van waar hij was en wat-ie deed. Topscorers US Forces - Harris 18, Golden 16, Paul 16, Blue 15 Den Bosch - Plaat 22, Kuipers 20, Law rence 14, Cramer 13 Ferrocarril - Terry 23, Wingo 20, Maret- to 10. Leiden - Miller 19, Hagens 14. Wiel 13, Kragtwijk 12, Willams 8 Dat hij door zijn totale lichame lijke en geestelijke afwezigheid hoogstpersoonlijk voor de 81-84 nederlaag verantwoordelijk ge steld moest worden zal wellicht niet eens tot hem zijn doorge drongen, zo ver weg was hij wel. Door zijn gedrag zette Barker zijn coach, medespelers, vereniging en sponsor finaal voor schut op de eerste dag van dit groots op gezette toernooi waarvan de or ganisatie zowel een ere- als ten ander punt is, aldus Dui vesteijn, het kwaliteitswerk waarvoor wèl vakkennis no dig is. Hoe moet dat worden ingepast? Nodig ren. Fusies zullen naar mijn mening niet kunnen uitblij ven. Of men het nu leuk vindt of niet, de economische malai se zal een aantal clubs daar toe eenvoudig dwingen". Waarvan acte. De directeur van de Dienst Sport en Recreatie zegt ook nog dit: "We hebben op het ogenblik dertien man voor het onderhoud van de velden. En die wil ik houden omdat ze nodig zijn. Met pijn en moeite en via regelingen waaraan voor de gemeente risico's én bezwaren vastzit ten, zou je dat aantal mis schien kunnen terugbrengen. Dan zeg ik meteen: de ge meenschap moet wijzer wor den van dat soort maatrege len. Maar wat zou je er mee opschieten? Je stuurt een paar man de ww in en de ge meenschap draait zo op een andere manier weer voor de lasten op. En de clubs, wat doen die met de subsidie voor het onderhoud? Bevorderen die het zwartwerken of zetten ze er werklozen voor aan het werk? Dat zijn allemaal za ken die je je als gemeente moet afvragen". Overigens ziet Duivesteijn wel enig licht aan het eind van de tunnel. "Als de Menkenhal in derdaad een sporthal zou worden, kan voorlopig pas op de plaats worden gemaakt waar het de voorzieningen betreft. Er hoeft dan niet of nauwelijks te worden gein- vesteerd. De sport zou dan niet verder hoeven te worden belast". Hanegraaf Tot nog een prognose van Jan Duif: "Ik denk dat er op veldsportgebied de komende jaren heel wat staat te gebeu Er is heel wat te doen geweest over de slotfase van de vorige week verreden wielerklassie ker Parijs-Brussel. U herin nert het zich nog wel: 15 km voor de meet ging de Belg Ru- di Pevenage van de ploeg-Go- defroot aan de haal en hij kreeg de jonge prof Jacques Hanegraaf van de ploeg-Post achter zich aan. Hanegraaf vertikte het om kop te doen: in de achtervolgende groep za ten de grote kanonnen van Post die bij hergroepering een grotere winstkans zouden hebben dan Hanegraaf. En zo ploeterde Pevenage met dat blok aan zijn wiel voort om in de eindsprint, kansloos door Hanegraaf te worden verslagen. De manier waarop de Nederlander zich gedroeg (of beter: niet gedroeg) deed. tamelijk hufterig aan, maar laten we wel zijn: het is een taktiek die bijna zo oud is als de wielrennerij zelf. Een zeer berucht voorbeeld daarvan deed zich voor in de Tour-1950. De Italiaanse ploeg (er waren toen nog lou ter landenteamspaste die strijdwijze en masse toe. Haar enige taak, aldus ploeg leider Binda, was Bartali met zo min mogelijk achter stand aan de voet van het hooggebergte te brengen. In de etappes ervoor kwam het er op neer dat bij elke uitloop poging een Italiaan meeging die verder geen poot uitstak. Pas in de eindsprint kwam JACQUES HANEGRAAF hij even naar voren om de ze ge en de centjes te innen. Van de eerste elf etappes wonnen de Italianen er op die manier zes. Groot kabaal. Iedereen wenste de Italianen in de in gewanden van de Vesuvius. Binda trok er zich niets van aan. "We hebben met nie mand wat te maken. Wie op avontuur gaat, weet wat hem te wachten staat". Zo is het métier. Mooi is het niet, maar sinds wanneer gebruik je in de wielersport het woord mooi? Een ochtenblad schreef na Parijs-Brussel: "Zo wordt het spel nu eenmaal gespeeld. Hanegraaf begint volwassen te worden". O, ironie: wat menigeen diep in zijn hart voor een minderwaardige houding hield, is voor de in gewijden een teken van vol wassenheid. Na afloop van de klassieker zei Cary Winton de tang tussen Plaat en Kuipers. De merkwaardig bebrilde Blue kijkt toe prestigezaak is. De vertegen woordigers van de FIBA (inter nationale basketbalbond), de internationale pers alsmede de 800 toeschouwers wreven zich, bij het aanschouwen van de ui terst ongecontroleerde en on duidelijke bewegingen die Bar ker maakte, de ogen uit. Het deed in eerste instantie lach wekkend aan, maar in feite was het natuurlijk diepbedroevend dat zoiets uitgerekend nu moest gebeuren. Op het eerste de beste vliegtuig richting Amerika zetten lijkt de enig juiste oplossing. Toch geen gemakkelijke stap, want het am bitieuze Den Bosch mag zichzelf, met dan nog slechts één Ameri kaan, in het Europa Cup-gebeu ren kansloos achten. Voorzitter De Jong zei evenwel dat het standpunt dat vandaag ten aan zien van Barker zal worden inge nomen niet zal worden bein- vloed door de belangen in de Eu ropa Cup of die van de sponsor. Aanvoerder Jan Dekker, een man die bekend staat om zijn genuan ceerde uitlatingen, had geen be denktijd nodig. "Hij moet weg, dit is tenslotte niet de eerste keer dat hem zoiets overkomt. Hij was of dronken, of zat onder de drugs, anders valt zijn gedrag niet te verklaren. Ik heb hem al eens eerder tot de orde geroepen. Dit kan niet." En Ton Boot, de coach, stamelde: "Ik kan weljan- ken. Die man wil ik nooit meer in mijn team hebben". Wat Boot betreft had hij Barker trouwens gisteren al buiten zijn ploeg gehouden. Maar hij kon niet anders dan de vreemd sta rende center in de slotfase van het duel met de Amerikaanse le- gerploeg toch in te zetten. Law rence en Esveldt, die tot dan het lengte-overwicht in een steeds positieve score voor Den Bosch hadden uitgedrukt, verlieten res pectievelijk bij 61-53 en 71-68 met vijf persoonlijke fouten het veld. Boot probeerde het eerst nog met de jonge, onervaren Van der Meulen, maar uiteindelijk moest Barker er toch in. Die had, in de aanvangsminuten al aangetoond 'nergens' te zijn, en daarom ging Boot verder met zijn andere mensen. Dat ging re delijk, ook al pakte US Armed Forces het merendeel van de re bounds. Geen enkele speler reik te boven de twee meter - anders word je in het leger afgekeurd - maar boven Plaat, Cramer en Dekker uitspringen konden de heus getalenteerde soldaten na tuurlijk best. Toen evenwel de foutenlast begon te drukken had Boot geen keus. Ook al kostte hem dat de wedstrijd en moge lijk straks zijn center. Bord Behalve Barker deed later op de avond nog een Amerikaan van zich spreken, en wel Rudy Wil liams. De nieuwe aanwinst van Elmex Leiden plaatste bij het in lopen voor de wedstrijd tegen de Zuidamerikaanse kampioen Fer rocarril Oeste een beschaafd dunkje. 'Klap', zei het glazen bord en dat betekende een uur oponthoud. Een aardige binnen komer voor Williams die zich overigens bijkans wezenloos schrok van hetgeen hij aanricht te. Tot zijn geluk bleef hem een schervenregen bespaard. Een nederlaag daarentegen niet, al kon Williams ondanks het 68-81 verlies terugkijken op een rede lijk geslaagd debuut. De vervan ger van de spoorloos verdwenen Wilson Washington demon streerde in zijn eerste optreden een goede team speler en verde diger te zijn die daarnaast be schikt over een soepel afstand schot. Het was nog wat onwen nig allemaal en hij ontbeerde bij zijn schotpogingen het nodige geluk, maar de 2.01 meter lange forward moet eenmaal inge speeld toch in staat worden geacht een punt of tw.ntig per wedstrijd bijelkaar te sprokke len. Een dergelijk constante prestatie zal nodig zijn ook, want het team van Theo Kinsbergen toonde zich tegen de felle doch qua mo gelijkheden beperkte Zuidame- nkanen opnieuw zo wisselvallig als het weer. Soms ijzersterk spe lend, soms schutterend als pure beginnelingen weerstond de ploeg tot tweemaal toe - pal na het begin en vlak na rust - een ADVERTENTIE N HUISVENTILATIE Hanegraaf: "Het was mijn taak niet om Pevenage naar de eindstreep te brengen. Een harde, binnen de grenzen van de wielrenerij aanvaarde manier van denken. Maar kennelijk zat er even een schroefje in zijn geweten los. trant hij zei er meteen achter aan: "Bovendien had ik kramp". Hier verstrikte Hanegraaf zich lelijk. Of je doel bewust geen kop (en dan doet het argu ment kramp er niet toeof je wilt het wel maar kan het niet omdat je kramp hebt. Het één of het ander, niet beide De Belgische lv-verslaggever Louis de Pelsmaecker zette hem ook meteen te kijk door droogjes op te merken "Wat een geluk, Jacques, dat die kramp precies op tijd over was". Hanegraaf moet dus nog wel wdt leren. Post heeft hem jong gevangen, dus dat zal best in orde komen. Afspraken Wat voor listen, lagen en kuipe rijen zich allemaal in de wie lersport voordoen, kan men lezen in een interview van Vrij Nederland met de pas ge stopte Belgische coureur Ro ger de Vlaeminck. Afspraken wie er wint, uitgebreid ge rammel met de pot met centen zijn schering en inslag "Je moet er voor zorgen dat je de overwinningen een beetje verdeelt", aldus De Vlae minck. Met Knetemann en Ludo Peeters (beiden van de ploeg-Post) kun je xx>lgens de Belg geen afspraken maken. "Die flikken je". Zo won Pee ters "Rond de Henniger To ren", terwijl toch overeenge komen was dat die koers voor Gregor Braun zou zijn, in ruil voor weer een andere klassieker die door de ploeg- Post kon worden gewonnen. Daarover zijn dan ook bittere ivoorden gevallen. Zeer te spreken daarentegen is De Vlaeminck over Jan Raas "Die komt zijn afspraken na. ls 100% te vertrouwen" Ach. ik heb het al eerder gesch reven: het enige zuivere in de wielersport is de tgdrit. Zuiver ja, maar wel sddi. Daarom prefereer ik toch de gewone wegwedstrijden, al weet je dan nooit of de sterk ste renner wel móg winnen. Gelukkig zijn er zoveel af spraken en belazeren de he ren elkaar nog zó vaak dat het heel boeiend blijft. Zoetemelk De wielercarrière van Joop Zoetemelk is onlangs uitvoe rig in kaart gebracht In een royaal geïllustreerd werk ("Het wielerleven van Joop Zoetemelk", uitgegeten door Sport-Express, Norbertus- dreef 39, Valkenswaard. Prijs f30.) beschrijft auteur Wtm Amels van het prille be gin af de pedaalslagen van Zoetemelk in binnen- en bui tenland. Het is een overzicht van al zijn daden. Zoetemelk zelf wordt zelden of nooit aan het woord gelaten, wat jam mer is want zoiets maakt een dergelijk boek pas echt leven dig. Amels stelt zich ook meer op als bewonderaar en sup porter dan als reporter Dat is het enige dat ix er op heb aan te merken. Verder is het een heel nuttig werk. Merkwaardig vond ik overi gens wel dat de Tour-1982 er niet in beschreven was. Nou ja, op een tweede plaats meer of minder hoef je bij Joop ook niet te kijken Meespelen Molenaar onzeker AMSTERDAM (GPD) - Zonder Frank Rijkaard en moge lijk ook zonder Keje Molenaar, maar in ieder geval met Johan Cruijff en Peter Boeve moet Ajax morgenavond voor 62.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion met het 2-2 gelijkspel als uitgangspunt zien te proberen om de tweede ronde van het Europa-Cuptoernooi te berei ken. 'overval' van Ferrocarril. Na die razende sprints leek Leiden de zaak onder controle te hebben, doch enkel en alleen door dom me fouten, verkeerde beslissin gen en apathisch handelen ver gooide de ploeg zijn kans op een stunt. Ferrocarril mocht onder leiding van Bill Terry weer gaan rennen en dat kunnen de Zuida merikanen toevallig heel erg goed. Dat Kinsbergen, met nog ruim twee minuten te spelen bij de stand 68-75 de partij voor ge zien hield, wekte op een avond als deze niet eens meer verwon dering. AD VAN KAAM op het L.F.C.-terrein QUICK BOYS UVS 01736-6540-6340. Middenvelder Rijkaard, die ook al het eerste duel tegen Celtic in Glasgow miste, ondervond gis termorgen tijdens een partijtje voetbaltennis nog zoveel hinder van zijn knie. dat hij van clubarts Rolink het advies kreeg om van de return tegen de Schotten af te „Rijkaard kan nog niet trappen en is ook bang om te tackelen. Ro link vond het daarom onverstan dig om hem mee te nemen. Als hij zich zou forceren dan zouden we hem tot de winterstop kwijt zgn", aldus Ajax trainer Aad de Mos. die vanmiddag een beslis sing neemt over het al dan niet meespelen van Molenaar. De Vo lendammer behoort wel tot de 17 selectiespelers die in Kijkduin in trainingskamp zijn gegaan, al is ook hij niet fit ..Kan ik nog niet goed starten en heb ik nog moei te met het maken van slidings en met het sprinten, dan zal ik van die wedstrijd moeten afzien", al dus Molenaar. Evenals Crugff en Boeve. die ook al met hun knieen tobben en daardoor eveneens het competi tieduel tegen NEC moesten laten schieten, vindt Molenaar het geen punt om met pgn te spelen „Die pgn is niet zo erg. het gaat om de Europa Cup. daarvoor wil iedereen wil wat risico nemen. De eerste wedstrijd tegen Celtic is een aanslag geweest op onze fysieke krachten, maar het is het natuurlijk wel waard geweest Woensdag spelen we toch mooi in een uitverkocht stadion en de kans dat we erdoor komen is vnj groot". Molenaar beantwoordt daarbij aan het beeld dat De Mos afgelopen zaterdag schetste. Hg merkte toen op dat Crugff. Boeve en Mo lenaar in het weekeinde al zou den hebben gespeeld als het toen om een duel tegen Celtic zou zgn gegaan in plaats van om een ver plicht nummer tegen NEC. Bg die gelegenheid had De Mos het ook over mogelgke onderschat ting van de Schotten. Om die re den hecht hg extra waarde aan het trainingskamp ..Het is goed dat de spelers uit deze omgeving worden weggehaald Hier m Am sterdam denkt iedereen dat we er al rijn, terwijl het juist nog erg moeilijk voor ons wordt". Volgens Molenaar is de angst voor onderschatting van Celtic echter ongegrond. „Ik heb er erg veel voor over om morgen te spelen Halen we de volgende ronde dan heb ik bijna een maand de tijd om te herstellen voor we weer Europa-Cup-voetbal moeten spe len. Het is wel zo dat ik wat meer op het veld moet kunnen doen dan nu, vooral het sprinten zal te gen Celtic erg belangrgk zgn. Die jongens zullen op de counter spelen zoals ze in uitwedstrgden vrijwel altgd doen Wel, dan komt het aan op snelheid, als je dan niet hard genoeg kan lopen, moet je niet meedoen". In de herkansing zal het echter niet alleen aankomen op snelheid, maar ook op felheid, zoals in Glasgow, waar met name Ophof zichzelf zozeer wegcgferdc dat hg zich tgdens het gevecht meer dere malen afvroeg waar zgn en kels zaten Ophof moest zich daardoor terugtrekken voor de interland tegen Ierland, maar be hoort nu tot de tien ..zekeren" voor woensdagavond Wie die tien precies zgn wilde De Mos niet zeggen. Uit de woorden van Molenaar kan evenwel worden afgeleid dat alleen achter de naam van Van Veen nog een vraagteken staat ook al heeft hg volgens de Ajax-trainer behoor- lgke vorderingen gemaakt in het aanpassingsproces Tegen NEC was Van Veen als libero zo n on zekere factor dat het erg riskant zou zgn om hem tegen Celtic op nieuw in het centrum van de ver dediging te posteren Molenaar ..Speel ik. dan is Molby laatste man en ga ik met Ophof in de mandekking" De ovenge plaatsen zijn als de voorbereiding in Kijkduin ten minste naar wens blgft verlopen, een uitgemaakte zaak In het doel staat Schrgvers. die zich in Schotland op het laatste moment wegens griep moest laten ver vangen Achterin spelen Ophof. Molby en Boeve van wie de laat ste ook niet meer sinds het optre den in het Celtic l'ark in actie is geweest Op het middenveld staan Crugff, Schoenaker, Lerby en Vanenburg en in de voorhoe de Kicft en Olsen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11