Sharon belooft toch onderzoek D- In de rij voor het wonder Suriname wil nieuw imago VS zijn voorsprong kernenergie kwijt -C Ook Libanon hoort getuigen Indringer Elizabeth onschuldig "Leuk dat je belt zeg." laat eens wat van je J VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1 Shirley Williams voor SDP LONDEN (GPD) - De leden van de Britse Sociaal-Democratische Partij (SDP) hebben Shirley Wil liams tot partijvoorzitter geko zen. Mevrouw Williams versloeg bij een stemming per post met ruim verschil Bill Rodgers, net als zij één van de oprichters van de SDP Onmiddellijk na haar verkiezing maakte mevrouw Williams be kend dat zij nu. samen met Roy Jenkins, die enige maanden gele den tot fractievoorzitter werd ge kozen, de leiding over de partij heeft. „Roy is de leider in het parlement, en ik daarbuiten. Wij willen niet de situatie dat er één man op de brug staat, terwijl de rest het dek boent", aldus Shirley Williams, dié in de laatste Labour-regering onder meer minister van consu mentenzaken en gedurende kor te tijd staatssecretaris van onder wijs was. Buitenland WENEN - De 25e jaarvergadering van de Internationale Organisa tie voor Atoomenergie (IAEA) heeft zich sinds het begin van de ze week langzaam voortgesleept. Er was een reeks verplichte rede voeringen en de behandeling van een door Irak ingediende resolu tie tegen Israél werd alsmaar ver schoven. Maar in Wenen gaat de belangstelling vooral terug naar de eveneens door de IAEA geor ganiseerde conferentie van atoomdeskundigen van afgelo pen week. Uit die vergadering is door Anton Koene namelijk duidelijk naar voren ge komen dat de Verenigde Staten op het gebied van nucleaire ener gie niet meer de leidende macht in de wereld zijn. De Amerikaanse industrie van nu cleaire reactoren dreigt in te stor ten. Sinds het ongeluk met de reactor bij Three Mile Island (Harrisburg) is het publieke ver trouwen in de atoomenergie zo sterk gezonken dat er sinds 1978 binnen Amerika geen enkele nieuwe reactor is besteld en dat talrijke geplande reactoren van het programma zijn geschrapt. Politieke beslissingen hebben veel bijgedragen om de leidende posi tie van de Verenigde Staten te ondergraven. In 1978 heeft de re gering-Carter een nieuwe wetge ving doorgedrukt, als gevolg waarvan nucleair materiaal al leen mag worden verkocht aan landen die alle nucleaire produk- ten en processen opengesteld hebben voor inspectie door de IAEA. Anderen redenen voor het aftake len zijn bureaucratische proce dures die vooraf gaan aan de ver koop van een kerncentrale en de voortdurende controlemaatrege len die de bouwperiode van een Amerikaanse reactor tot tien jaar kan laten uitlopen. Frankrijk bouwt en exploiteert reactoren binnen vijf jaar. Amerika dreigt nu op technolo gisch terrein achter te raken. Een Amerikaanse rechtbank heeft de bouw van de eerste ..fast bre- der'-reactor (snelle kweekreac tor) in de Verenigde Staten stop gezet. De Sowjet-Unie daarente gen gaat door met soortgelijke projekten en de Fransen zijn in tussen zover dat hun snelle kweekreactor al binnen twee jaar in bedrijf kan worden gebracht Ook is een samenwerkingsover eenkomst tussen Amerika en China opgeschort omdat China weigert lid te worden van de IAEA en zich ook niet wil onder werpen aan een veiligheidsin spectie van de IAEA. De Ameri kanen verdenken China ervan dat het uranium aan Zuid-Afnka, India en Pakistan heeft geleverd. In feite worden al deze landen ver dacht atoomwapens te produce ren. De Amerikanen hopen dat na de huidige recessie de vraag naar elektrische energie dermate stijgt dat het noodzakelijk zal zijn nieuwe ractoren te bouwen. De Amerikanen zijn zich uiterst bewust dat het geen aanbeveling voor de rest van de wereld is dat hun eigen burgers geen vertrou wen hebben in hun atoomreacto- Niettemin zal het volgens deskun digen in Wenen zeker vier jaar duren voordat van een werkelij ke opleving van de Amerikaanse nucleaire industrie sprake kan zijn. Op het ogenblik wordt twaalf procent van de behoefte aan elektrische stroom in Ameri ka in kernreactoren geprodu ceerd. Rond 1990 zou dat volgens deskundigen tot 25 procent moe ten zijn gestegen. Het gaat hier bij ook om 300.000 arbeidsplaat-, sen waaruit duidelijk wordt dat het wel en wee van de Ameri kaanse nucleaire industrie poli tiek gebonden is. JERUZALEM (GPD/AFP/UPI/Reuter) Minister van defensie Sharon, heeft een onder zoek toegezegd naar het bloedbad in Beiroet zonder te zeggen wat voor onderzoek dat zal moeten zijn. Vanochtend heeft de radio Beiroet bekend gemaakt dat de Libanezen zelf ook een onderzoek zullen instellen. De Libanese militaire aanklager is intussen al begonnen met het ho ren van getuigen in de getroffen Palestijnse vluchtelingenkam pen Chatila en Sabra. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht dat dit Libanese onderzoek directe be trokkenheid van de Israëli's bij het bloedbad zal uitwijzen. Voor de gisteren geïnstalleerde presi dent Amin Gemayel zou dat dan de aanleiding kunnen zijn om zich duidelijker van Israël af te wenden, aldus verwachten waar nemers in Jeruzalem. De druk op premier Begin neemt toe om een officieel onafhanke lijk onderzoek te laten instellen. Gisteren demonstreerden dui zenden mensen in de straten van Jeruzalem tegen Begin en Sha ron. Partijen die deel uitmaken van de coalitie en ministers drin gen op een onderzoek aar.. Het hoofd van de militaire academie heeft ontslag genomen omdat hij geen vertrouwen heeft in zijn su perieuren, de directeur van het regerings-voorlichtingsbureau is opgestapt. Sharon werd gisteren bij een herdenkingsplechtigheid voor gevallen soldaten voor moordenaar uitgescholden. Er komen nog steeds nieuwe feiten aan het licht: de Jeruzalem Post meldt vandaag dat het Israëli sche militaire commando al bij het begin van de slachtpartij op de hoogte was omdat in het rap port van de falangisten dat direct werd uitgebracht stond dat 300 „terroristen en burgers" waren gedood. Dat was aan het begin van het bloedbad. En volgens het gezaghebbende Ha'aretz is het besluit om de falangisten de kampen binnen te sturen geno men tegelijk met het besluit om West-Beiroet binnen te vallen. Tenslotte heeft majoor Hadad. de leider van de christelijke milities in Zuid-Libanon. nu bekend dat hij op de dag van het bloedbad in een Israëlisch militair vliegtuig naar Beiroet is gevlogen, naar hij zegt om de familie van de ver moorde Beshier Gemayel te con doleren, maar hij geeft toe dat mogelijk enkele van zijn mannen aan de moordpartij hebben mee gedaan. Tot dusver hebben zo wel Hadad als de Israëlische au toriteiten hardnekkige berichten dat de moordpartij in hoofdzaak door zijn militiemannen is uitge voerd, hardnekkig ontkend. In Turkse wetten goedgekeurd ANKARA (Reuter) - De door de militairen benoemde consulta tieve assemblee van Turkije heeft gisteren het ontwerp voor een nieuwe grondwet goedge keurd. Dit gebeurde met 120 stemmen voor. 7 tegen en 12 ont houdingen. Het ontwerp wordt nu voorgelegd aan de nationale veiligheidsraad en op 7 novem ber volgt er een referendum. De assemblee heeft wel enkele amendementen op het ontwerp aangenomen, maar er niets we zenlijks aan veranderd. Op het ontwerp is veel kritiek gekomen, omdat het een repressief bewind mogelijk maakt en buitensporige bevoegdheden geeft aan de pre sident. die de uitvoerende macht heeft. WASHINGTON (DPA) - De Ver enigde Staten hebben gisteren in de woestijn van Nevada binnen een uur drie ondergrondse kern proeven genomen. Volgens een mededeling van het ministerie van energie werden twee proeven gelijktijdig uitge voerd. Ze hadden een kracht van onder de 20 kiloton. Een uur la ter volgde een proef die een kracht had van tussen 20 en 150 kiloton. het licht van dit alles ziet het er naar uit dat premier Begin ge dwongen zal worden om een offi cieel onderzoek in te stellen. Een aantal ministers zal zondag de zaak opnieuw aan de orde stellen en dat van premier Begin eisen. De politieke commissie van het Europees Parlement heeft in Brussel (met 21 stemmen voor. zeven tegen en drie onthoudin gen) een in ongekend felle be woordingen gestelde verklaring over de gebeurtenissen in Liba non aangenomen, waarin zij on der andere een objectief interna tionaal onderzoek» eist naar de toedracht van het bloedbad in de Palestijnse vluchtelingenkam pen. De onwettige aanwezigheid van de Israëliërs in West-Beiroet maakt hen moreel en politiek verantwoordelijk voor het dra ma, aldus de verklaring. Ook Amnesty International wil een VN-onderzoek naar de massa moord in West-Beiroet. De Ne derlandse afdeling van de onaf hankelijke mensenrechtenorga nisatie in Londen heeft dit laten weten aan de regeringen van Li banon en Israël en die in Den Haag. Oud-minister van buitenlandse za ken dr. Henry Kissinger zegt dat de Verenigde Staten Israël moe ten blijven steunen, ook al is er de mogelijkheid dat Israëlische officiële kringen afwisten van het bloedbad in West-Beiroet. Er zijn volgens de jongste gege vens uit Libanon 5.000 doden ge vallen bij de massamoord, zo heeft Abdallah Frangi, één verte genwoordiger van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO in de Westduitse stad Bonn gezegd. Tijdens een persconferentie, die was georganiseerd door de am bassadeurs van de arabische lan den in Bonn, legde Frangi de ver antwoordelijkheid voor de mas sa-executie bij de Verenigde Sta ten en Israël. In de Colombiaanse hoofdstad is gistermiddag een aanslag ge pleegd op de Israëlische ambas sade. Er vielen daarbij geen slachtoffers. By het gebouw werd een hoeveel heid dynamiet tot ontploffing ge bracht die schade aanrichtte. Toen de politie daarna de wijk doorzocht, werd vanuit een pas serende auto met een machinepi stool op de ambassade gescho ten. Honderddertig kinderen uit West-Beiroet zijn gisteren voor een vakan tie in Parijs aangekomen. Het gaat om kinderen tussen de negen en de dertien jaar oud. die door de inzet van een Frans Palestijnse organisatie op verschillende plaatsen in het land worden ondergebracht. LONDEN - Michael Fagan, de man die in juli in de slaapkamer van de Britse koningin werd aange troffen, is onschuldig bevonden. Een jury in het fameuze Londen- se gerechtsgebouw Old Bailey had gisteren precies 14 minuten nodig om die uitspraak te doen. Er was geen twijfel aan dat Fagan tot twee keer toe in Buckingham Palace, het koninklijk paleis, is binnengedrongen: een keer op 7 juni en een tweede keer op 14 ju li. Maar in de Engelse wetgeving is een huis binnendringen zon der misdadige bedoelingen op het oog te hebben, niet strafbaar. De aanklacht tegen Fagan was dan ook niet 'inbraak' of'bedreiging', door Henk Dam maar 'diefstal van een fles wijn'. Die wijn had Fagan bij zyn eerste bezoek aan Buckingham Palace gevonden in een kamer waarin zich cadeautjes voor prins Wil liam bevonden. De rechter had al gezegd er moeite mee te hebben de zaak tegen Fa gan serieus te nemen. De advo caat van Fagan voerde boven dien met succes aan, dat zijn cliënt, in de geestelijke toestand waarin deze zich bevond, hele maal niet kan worden verweten oneerlijk te hebben willen han delen. en de wijn te hebben wil len stelen. Fagan zelf barstte aan het begin van de rechtzaak in huilen uit. Later, weer wat tot rust geko men. vertelde hij hoe kinderlijk eenvoudig het was geweest het paleis binnen te komen. De eerste keer, op 7 juni, was hy via een hek, een plat dak, een re genpijp en een raam in het paleis terechtgekomen. Daar zocht hij de koningin, maar hij kon haar vinden omdat zij op dat moment in een ander kasteel, dat in Wind sor, een staatsbanket met de Amerikaanse president Reagan had. Toen hij inzag dat de koningin er niet was, ging hij weer weg, om op 14 juli terug te keren. Via de zelfde eenvoudige weg belandde hij in de slaapkamer van de ko ningin, waar hij tien minuten met haar praatte, alvorens de vorstin erin slaagde iemand te waarschuwen. Fagan verklaarde zijn bezoeken al dus: „Ik wilde weten wie ik ben, en dat kan alleen zij vertellen. Ik heb mijn zuster verteld dat ik verliefd op haar ben". Fagan zei verder, de koningin met zijn nachtelijke bezoeken een dienst te hebben bewezen. „Ik heb aan getoond hoe slecht de beveili ging van haar paleis is". Dat heen ragan inderdaad. Bij zyn bezoeken aan Buckingham Pala ce ondervond Fagan geen enkele hinder. Stille alarms gingen niet af, of er werd niet op gereageerd, ramen stonden uitnodigend open, en zelfs toen de koningin op een alarmbel drukte, vond niemand het de moeite waard om te kijken wat er aan de hand was. MAASMECHELEN - ..De madon na zag wat de politieke partyen in ons dorp allemaal beloven voor de komende gemeente raadsverkiezingen en zij barstte direct in snikken uit". In het plaatselijk café te Maasmechelen (Belgisch-Limburg) is het onge wone verschijnsel van een we nende madonna, of liever nog twee wenende madonna's tege lijk, aanleiding tot menige grap. door Ferry Mingelen Grappen worden er ten huize van schoolmeester Cyrille Linden en zijn vrouw Maria echter in het geheel niet gemaakt. Daar ge looft men vast aan een wonder en duizenden gelovigen uit bin nen- en buitenland zijn de afgelo pen dagen via voordeur, hal en woonkamer huize Linden door- geschuifeld om dat wonder met eigen ogen te aanschouwen. Het begon allemaal met een ge woon noveen, een traditioneel katholiek gebruik waarbij gedu rende negen dagen speciale ge bedssamenkomsten worden georganiseerd voor de zieken. Voor deze bidactie's gaan specia le beelden rond. en in dit geval had een pater Oscar van de Sal- vatorianen een replica van de madonna uit de Italiaanse stad Montichiari bij de familie Linden afgeleverd. Op woensdag 13 sep tember. toen er zo'n 35 aanwezi gen de rozenkrans aan het bid den waren, moet de madonna plots tot leven zijn gekomen. „Kijk ze lacht", merkt een der gelo vigen ineens op. maar by nadere beschouwing bleek het tegen deel: de madonna weende. Vol gens de ingewijden van het eer ste uur rolden de tranen de ma donna werkelijk van de wangen: „Ik proefde de lichtzoute tranen zelf', zegt mevrouw Linden, en een buurvrouw verzekert: „Na tuurlijk is het echt, dc- zakdoek jes onder het beeld zijn klets nat". Na enige dagen begon tot grote opwinding van de aanwezi gen ook een ander beeld in huis, een replica van de madonna van Fatima, die gewoon in een hoek je stond, te huilen en het grote nieuws verspreidde zich tot ver in de omtrek. „Doorlopen, doorlopen", is de boodschap voor de vele belang stellenden die de afgelopen week dagelijks door de moderne woonkamer van huize Linden schuifelden om de beelden te aanschouwen. Temidden van brandende kaarsen, bossen bloe men en merendeels oudere da mes gekleed in stemmige jurken die luid het Onze Vader en het Wees Gegroet Maria bidden, staan ze daar. bovenop de schoorsteen. Invaliden en zieken mogen wat langer blijven, de rest van de gelovigen kruipt als een ononderbroken rups door het huis. De grote vraag die iedereen na af loop bezighoudt is: huilde ze nu wel of huilde ze nu niet. De meeste aanwezigen hebben wat dat betreft pech. Zo ook uw ver slaggever. Geen traan te zien. of toch? Glinstert daar wat? Men buigt zich voorover, taxeert de glans op madonna's wangen en de vochtigheid van de onder haar kin geprangde zakdoekjes De plaats van het "wonder", huize Astrid die even later als kostbare reli kwieën door de eigenaars wor den meegenomen. De meningen blijven verdeeld. Het bisdom zit met de wenende madonna in zijn maag De offi ciêle kerk heeft het niet zo op dit soort oncontroleerbare semi-reli gieuze bewegingen aan de basis. ..Dat die mensen daar rond het beeld aan het bidden zyn, is na tuurlijk hun goed recht, tegen bidden hebben we uiteraard niets, maar of het werkelyk om een wonder gaat. de kerkelijke overheid stelt zich altyd zeer te rughoudend op. Wij zyn er niet zo van overtuigd dat de hemel zomaar wonderen van deze aard verricht Eén bekering van het hart is meer waardevol dan al dit uiterlyk vertoon", zegt pater Vendnckx De wenende madonna is inmiddels op verzoek van het bisdom door de eigenaar pater Oscar (een voormalige missionaris die nog teveel onder invloed is van zyn Zuidamenkaanse ervaringen - zo wordt gezegd) van haar toernee ontlast en voor onderzoek be schikbaar gesteld Het bisdom heeft zo voorlopig zyn doel be reikt de rust kan weerkeren en of de madonna echt geweend heeft of niet zal wel nooit weten schappelijk worden vastgesteld. Minister Naarendorp: geen Cuba „De Surinaamse buitenlandse politiek is in de eerste plaats gericht op de regio. We on derhouden intensieve con tacten met onder meer Vene zuela. Jamaica. Cuba. Barba dos en Grenada omdat de overlevingskansen van Suri name samenhangen met haar betrokkenheid in dat gebied Voor Suriname maakt ook Cuba daar deel van uit en daarom werken we met dit land samen" Aldus de Suri naamse minister van buiten landse zaken mr Harvey Naarendorp by de opening van het consulaat-generaal van de republiek Suriname in Amsterdam Minister Naarendorp brengt op dit moment een kort bezoek aan Nederland in het verleng de van besprekingen die hij met de Europese Gemeen schap in Brussel, Belgie en Duitsland voerde over de be trekkingen met Suriname. Naar aanleiding van de voort durende verhalen in de Ne derlandse en Surinaamse door Ruud de Wit pers over verregaande be moeienis van Cuba by het re volutionair proces in Surina me. zei Naarendorp dat „het benadrukken van de Oost- West tegenstellingen direct samenhangt met een vorm van westers superioriteitsge voel". „Dat heeft dan te maken met de gedachte dat de wereld uit sluitend zal bestaan uit blok ken die beheerst worden door de twee supermachten. Dit is volkomen onjuist. De Derde Wereld, waartoe Suri name behoort, speelt in toe nemende mate een rol in de wereldpolitiek. Wanneer men blyft proberen met een soort postzegelgemak, zoals ik dat noem. processen als in Suri name te kwalificeren, is dat een fundamentele fout". „De verdreven minister-presi dent van Suriname Henk Ar- ron is geen Batista (de door Fidel Castro verdreven Cu baanse dictator, red.). De sa menstelling van de Cubaanse bevolking is niet te vergelij ken met die van Suriname en het tijdsbestek van de histo rie waarin Castro zyn revolu tie maakte, heeft geen over eenkomst met het tijdsbestek waarin zich de Surinaamse Minister Naarendorp revolutie voltrekt. Ik geloof dat iedere postzegeldenker maar naar Suriname moet komen om met eigen ogen te aanschouwen wat er aan de hand is". Toch zal Suriname ook zelf ini tiatief nemen teneinde haar imago in Nederland en ande re landen te verbeteren. In dat verband zal er onder meer een reclamecampagne worden gevoerd in Neder landse kranten die door Suri- namers veel worden gelezen. In Nederland heeft Naarendorp ook besprekingen gevoerd met Surinaamse groeperin gen Tevens heeft hij ge sprekken gehad met de Ne derlandse ministers Van Dyk, De Koning en Van Mierlo. Centraal in het over leg met minister Van Dyk van ontwikkelingssamen werking stond de voortzet ting van de Nederlands-Suri naamse ontwikkelingsover- eenkomst Naarendorp zei te hopen dat Nederland zich za kelijk zal blyven opstellen „In het verleden heeft Neder land zich te weinig betrokken gevoeld by het aansnijden van bepaalde ontwikkelings problemen. Waarschijnlijk uit angst voor het verwyt van een neo-koloniale bevoog ding. Sunname maakt het be leid. maar de toetsing van de projecten geschiedt in sa menwerking met Nederland Met een zakelijkere opstel ling van Nederland hierby hebben wy geen enkele moeite. Waar we wel proble men mee hebben is dat de ontwikkelingssamenwerking steeds weer in de sfeer van politieke druk op Suriname wordt gebracht" Naarendorp wyst hierby op de koppeling tussen de ontwik kelingssamenwerking en het herstel van de parlementaire democratie in Sunname. re soluut van de hand In het Surinaams-Nederlands ont wikkelingsverdrag is op geen enkele wyze sprake van poli tieke voorwaarde. Naaren dorp: „Als minister-president Van Agt opmerkingen plaatst over de democratische ont wikkeling in Sunname. moe ten wy noodzakelykerwys opmerken dat het van belang is dat ook Nederlandse politi ci zich meer gaan verdiepen in de histone van dertig jaar parlementaire democratie in Suriname". „En dan zullen ze tot de ont dekking komen dat de demo cratische vormen die toen in die koloniale tyd zyn ontwik keld. geen garantie hebben geboden voor een echte de mocratie. Deze zwakke de mocratische grondslag uit dc koloniale tijd en uit de eerste vijf jaren van de onafhanke lijkheid kan nooit en te nim mer garanties bieden voor een daadwerkelyke partici patie, consultatie en controle van de bevolking" „Sinds 25 februari 1980 worden wij geconfronteerd met de uitdaging een eigen democra tisch systeem te ontwikkelen dat wel aan deze voorwaarde voldoet Direct na de staats greep zyn we begonnen met de democratisering op regio naal niveau. Vanuit de over heid zün er contacten ont wikkeld met de districtsra den en de volkscomité s We zyn nu bezig met de evaluatie hiervan om de bouwstenen te vinden voor een vertegen woordigende democratie die beter werkt dan die we heb ben gehad". Naarendorp denkt hierbij aan een nationale assemblee in de nabije toekomst Hy ont kent ten stelligste dat Surina me slechts geregeerd zou worden door dne militairen. „Elke maand heeft de minis ter-president gesprekken met de vakbeweging, het be drijfsleven. de vrouwenorga- nisatie's 'en de religieuze groeperingen om de gev«.»e lens die leven onder de bevol king te weten te komen Het is beslist niet zo dat dne per sonen over 350 000 Sunna- mers beslissen Op regerings niveau. door de departemen ten. door het bureau volks- mobilisatie, wordt voortdu rend de dialoog aangegaan met de bevolking. En ook al geeft dat soms problemen, er wordt nu tenminste gewerkt aan de belangen van de ge wone mensen" Verwijzend naar de problemen in de rijstbouw, waar in au gustus demonstraties waren waarbij enige vakbondsleden werden gearresteerd, zegt Naarendorp: „Vroeger kwa men de rystpryzen tot stand in de sfeer van uitbuiting door de opkopers We heb ben nu ingegrepen en op ba sis van een dialoog met de boeren een prys vastgesteld Dat heeft enige problemen gegeven omdat de boeren ei sen stellen die wy gezien de economische situatie, onmo gelyk konden honoreren Maar ik durf hier te verklaren dat de betrokkenheid van de bevolking in Sunname nog nooit zo groot is geweest als ADVERTENTIE ptt telecommunicatie \r^

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9