^Kliniek-abortus^ niet in ziekenfondspakket nternationale actie van Molukkers VOORDEELVAN DE WINTERSCHILDER:f600r CDA wil geen uitstel besluit atoomraketten c ïrkenning en federatieve staat als doel Premie op koopwoning wordt overdraagbaar Ziekenfondsraad met één stem verschil tegen Kwelgeest nu contactann IJDAG 24 SEPTEMBER 1982 Binnenland iw iuiui - L/C muiUK- zijn gisteren begonnen met een nieuwe internationale actie om te komen tot erkenning van hun eigen staat. Dat gebeurde met de publicatie van een memo randum dat is aangeboden aan de internationale pers. de ambas sades in Den Haag. de Neder landse regering en het parlement terwijl het ook nog zal worden aangeboden aan de Verenigde Naties in New York. Spil van de nieuwe actie is de poli tieke vluchteling Docianus Ony Sahalessy. die na martelingen en vervolging sinds enkele jaren in Nederland verblijft. Sahalessy is de schrijver van het memoran dum dat is uitgegeven door de Molukse Volks Missie die in Gro ningen gevestigd is. Gisteren presenteerde Sahalessy de nieuwe internationale aanpak in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. Hij wees erop dat het generaalsregiem van Indone sië nog steeds doorgaat met het wegvagen van volkeren, behalve op Java. „Veel mensen worden achtervolgd en achter slot en grendel gezet. De Nederlands re gering ondersteunt dat", aldus de Molukse afgezant van het par lement dat op de Molukken on dergronds is gegaan. Volkerenmoord Sahalessy meent dat de volkeren moord in Indonesië nog veel er ger is dan wat onlangs in Beiroet plaatshad. „De generaals in In donesië maken gebruik van mo dern oorlogsmateneel". In 1950, toen de republiek van de Moluk- kers werd uitgeroepen is volgens hem de volkerenmoord al begon nen. „Het memorandum is dan ook een aanklacht tegen de Ne derlandse regering en het Indo nesische generaalsregiem die al lebei de zaken blijven verdoeze len". Er heeft een deportatiepoli- tiek plaats in Indonesië. Javenen worden naar elders in ue archi pel verplaatst om de cultuur van andere volkeren teniet te doen. Sahalessy wil toe naar een staats vorm in het Molukse gebied, zo als die in het verre verleden, voordat Nederland de gebieden koloniseerde, bestond. Federatie Hij wil dat de Molukken onder te brengen zijn in een federatie die wat betreft binnenlandse aange legenheden zelfstandigheid aan de Molukken garandeert, maar buitenlandse kwesties en defen sie opdraagt aan een centrale overheid. Sahalessy heeft zijn hoop geves tigd op een grote federatie van Zuidoost-Azië en West-Melane- sië. Het gaat om de huidige sta ten Maleisië, Indonesië en de Philippijnen. De vorm van zelf- beschikkeing die de RMS („Re publiek van heel de Molukken") zou accepteren, moet gevestigd worden na een eerlijke volks raadpleging onder de hoede van de Verenigde Naties. In de nieuwe RMS binnen een gro te federatieve staat is dan plaats voor alle Molukkers, dus ook voor aanhangers van de Zuid- Molukken en uit de een heidsstaat Indonesië. De RMS wil in de nieuwe actie als bond genoten beschouwen alle landen in Zuidoost-Azië en West-Mela- nesiè. „Onze gezamenlijke vijan den zijn de neo-koloniale dicta tors Marcos en Suharto", aldus de verklaring van Sahalessy. Het memorandum van de nieuwe RMS-initiatiefnemers bevat de foto's van de executie van RMS- leider dr. Chris Soumokil door Indonesische militairen. Die zijn door ondergrondse activiteiten van de RMS-ers in Indonesië bo ven water gekomen en naar Eu ropa gebracht. tudentenstop oor vak met "Werkloosheid ISTERDAM (ANP) - Minister )eetman (onderwijs en wten- chappen) wil studentenstops in- oeren door studierichtingen die ipleiden voor beroepssectoren vaar werkloosheid bestaat of Ireigt te ontstaan. In eerste in- tantie denkt hij daarnbij aan de ;ezondheidszorg en het onder- rijs. Dit zegt de minister in nog ertrouwelijke wetsontwerpen lie hij in oktober bij de Tweede Hamer zal indienen, zo meldt het /eekblad van het universiteit an Amsterdam, Filia Civitatis leze week. i wetsontwerpen zijn al door de ministerraad goedgekeurd en Dm advies naar de Raad van Sta- e gestuurd. Het ministerie van Dnderwijs en wetenschappen wil ie inhoud ervan niet bekend ma- <en voordat de wetsontwerpen Dij de Tweede Kamer zijn inge diend. nister Deetman noemt het in de vetsontwerpen "een grote maat- ichappelijke verspilling" om stu- ienten een wetenschappelijke of ïogere beroepsopleiding te ge- fen, wanneer zij na het afstude ren werkloos worden, aldus Fo- «5 ndhoven ?n Helder jtterdam Derdeen ïrcelona ïrlijn Drdeaux •ankfort elsinki nsbruck lagenfurt openhagen ssabon half bew. half bew. geheel bew. licht bew. half bew. licht bew. onbew. on bew. geheel bew. onbéw. onbew. half bew. bew. licht bew. half bew. licht bew. licht bew. onbew. 17 10 17 12 27 12 18 11 17 0 17 10 16 11 17 12 16 12 17 12 14 3 30 21 22 10 15 10 24 15 .ockholm isa Blanca tanbul ïs Palmas il-Aviv jnis DEN HAAG (ANP) - De premie die de overheid geeft aan eigena ren van gesubsidieerde koopwoningen, wordt binnen twee we ken overdraagbaar op de tweede eigenaar en misschien ook op de derde en volgende eigenaar Een woordvoerder van het mi nisterie van volkshuivesting en ruimtelijke ordening heeft dit gisteren meegedeeld. Met deze maatregel wil demissionair minister Nypels bereiken dat een groeiend aantal huurders een premiekoopwning aanschaft Daardoor wordt het aanbod huurwoningen voor woningzoeken den met een krappe beurs groter, zo luidt de tweede gedachte De Tweede Kamer heeft begin van dit jaar zijn voorganger Van. Dam gevraagd overdracht van premies mogelijk te maken Hoe de gewijzigde regeling er definitief zal uitzien, is nog niet geheel duidelijk, maar volgens de woordvoerder is de kans groot dat de premie-overdracht met terugwerkende kracht wordt toe gekend Hierop, en op vragen als hoe hoog de premies moeten worden, studeert het ministerie nog. Als de premies met terugwerkende kracht overdraagbaar worden, kan dit betekenen dat iemand die bijvoorbeeld dne jaar geleden een premie-a-woning heeft gekocht van de eerste eigenaar, een aanzienlijk financieel voordeel in het vooruitzicht heeft. 'D, CDA en PvdA staan "met risselend enthousiasme" achter iet plan van de bewindsman om Ie zogeheten arbeidsmarktnorm e introduceren bij de beslissing ot het instellen van een studen- enstop. Een en ander blijkt uit Ie uitlatingen van de onderwijs- pecialisten van de drie grote Veede-Kamerfracties tegen- iver Folia. Het univesiteitsblad rekt daaruit de conclusie dat )eetmans plan bij de parlemen- aire behandeling een redelijke :ans maakt aanvaard te worden. retman vindt het juist nu er be zuinigd moet worden, ondoelma- .ig om een groot gedeelte van de /oor een aantal studierichtingen aeschikbare miadelen te beste len aan de opleiding van studen- en voor wie.naar verwachting »een plaats op de arbeidsmarkt Deschikbaar zal zijn. i kan een studentenstop alleen vorden ingesteld wanneer de iniversitaire capaciteit ontoerei kend is (van collegeruimte tot locerend personeel). Waar geen rapaciteitsproblemen bestaan >iedt de wet geen mogelijkheid ;en studentenstop af te kondi- ;en en dat wil Deetman dus ver- tnderen. EERRAPPORTEN DEN HAAG - Politiek links en rechts eensgezind aan het werk tijdens een inspannende touwtrekwedstrijd op het Haagse Binnenhof. Het spek takel werd georganiseerd door de Stichting Nederlandse Gehandicapten raad in verband met haar 5-jarig bestaan. Van rechts naar links: de dames Beckers (PPR). Comelissen (CDA), Verkerk (VVD) en nog net zicht baar VVD-fractieleider Nijpels. AMSTELVEEN (ANP) - De Ziekenfondsraad is er met een meerderheid van éém stem op tegen dat de ziekenfondsen in de toe komst abortussen gaan vergoeden die zijn ver richt in speciale klinieken. Het belangrijskte bezwaar is de te verwachten kos tenstijging van vier mil joen gulden. De Ziekenfondsraad zal nu. zo bleek gisteren tijdens een verga dering van de raad. minister Gar deniers (volkgezondheid) ver deeld adviseren over de opname van de "kliniek-abortussen" in het ziekenfondspakket. Vergoeding De FNV-vertegenwoordiging in de raad toonde zich bij monde van mevrouw drs. M. Clcrx een vurig voorstander van de vergoeding van alle abortussen door het zie kenfonds. Mevrouw Clerx voer de aan dat het in de praktijk nau- welijks verschil uitmaakt de abortus verricht wordt. De indicaties voor zwangerschap safbreking zijn volgens haar in ziekenhuizen precies dezelfde als in abortusklinieken, terwijl bij beide inrichtingen de kwali teit van de ingreep goed is. Abor tussen in ziekenhizen verricht worden nu al door het zieken fonds vergoed. "Het enige ver schil zit hem in de kosten", aldus de FNV-vertegenwoordigster. Een abortus in een kliniek kost ge middeld 350 gulden, dezelfde operatie in een ziekenhuis kost ongeveer drie maal zoveel. Zie kenhuizen nemen de patiënten namelijk bij voorkeur enkele da gen op. terwijl de ingreep door een specialist of onder supervisie van een specialist wordt verricht en dus tegen specialistentarief. In abortusklinieken is dat meest al niet het geval. Doorstroming "Als de ziekenfondsen de operatie in een abortuskiniek niet opne men in hun verstrekkingenpak ket zullen vrouwen veel meer dan nu proberen zich in een veel duurder - ziekenhuis te la ten behandelen", betoogde me vrouw Clerx. Volgens de FNV zal die doorstroming ongeveer twaalf miljoen aan extra kosten met zich mee brengen. Een door stroming in de andere richting, bij opname van de "kliniek-abor tussen" in het ziekenfondspak ket. zou kunnen resulteren m een besparing van acht miljoen gulden. Ook kroonlid dr E P. de Jong stemde voor uibreiding van het ziekenfondspakket met abortus sen die in klinieken worden ver richt. Hij herinnerde de raad er aan dat in de huidige situatie veel abortussen door de gemeen telijke sociale diensten worden betaald. "Dat is een slechte zaak. Niet alleen moet de desbetreffen de vrouw dan de gang naar de kliniek maken, zij moet boven dien nog eens bij de sociale dienst te biecht", aldus dr De Jong. Protest Toen de uitslag van de stemming bekend werd - zestien stemmen vóór uitbreiding van het zieken fondspakket en zeventien stem men tegen - rees op de publieke tribune, die goeddeels gevuld was met demonstranten van de actiegroep "Wy vrouwen eisen", een storm van protest. De vrou wen lieten in een uitgereikte vcr- klaring weten "woest" te zijn over de "schandalige" beslissing van de Ziekenfondsraad. Vol gens "Wy vrouwen eisen" moet abortus door het ziekenfonds worden vergoed "als elke andere medische ingreep" DORDRECHT (ANP) - De presi dent van de rechtbank in Dor drecht, mr. A D. ,Mijs, heeft giste ren een journalist uit Vianen een totaalverbod opgelegd om nog contact op te nemen met zyn ex- vriendin, haar zoontje of haar fa milie. Elke overtreding van dit verbod kost de man duizend gul den boete. Bovendien heeft de rechtbankpre sident de journalist verboden zich op te houden in de straat waar de vrouw woont, op straffe van een dwangsom van 250 gul De ex-vnendin van de journalist, een 33-jarige vrouw uit Utrecht, spande vorige week dindag een kort geding tegen de man aan. omdat hy al ruim anderhalf jaar bezig is haar het leven op alle mogelijke mameren zuur te ma ken Met het nu toegewezen con tactverbod wil de vrouw voorko men dat de man bij haar in de buurt komt. belt,schryft of andc re dingen doet waarvan zy last ondervindt ADVERTENTIE bew. 26 19 1 half bew. onbew. onbew. DEN HAAG (GPD) - Het CDA voelt niets voor het idee van de PvdA om de beslissing over de plaatsing van de omstreden kruisraketten opnieuw twee jaar uit te stellen. PvdA'er Bram Ste- merdink heeft gisteren in een in terview met het Parool gezegd dat de beslissing kan worden uit gesteld omdat de onderhandelin gen in Genève een vertraging van twee jaar hebben opgelopen. Volgens Stemerdink, oud-staatsse cretaris van defensie en adviseur op dit gebied van PvdA-onder- handelaar Den Uyl, vindt dat Ne derland binnen de NAVO moet aandringen op een even grote vertraging van het plaatsings schema als de onderhandelingen in Genève achterlopen op het schema. Daarmee kan worden voorkomen dat Nederland begin volgend jaar over de voorberei dingen voor plaatsing moet be slissen. De voorstellen van Stemerdink be tekenen dat pas in 1988 mogelijk kruisraketten in ons land moeten komen en dat de voorbereiding pas in 1986 hoeft te beginnen. Het komende kabinet hoeft over deze kwestie dan geen enkel be sluit te nemen, waarmee een van de belangrijkste geschilpunten tussen CDA en PvdA voorlopig van de baan zou zijn. CDA-fractieleider Lubbers wees het voorstel echter af. „Het lijkt mij geen goed idee", zei hij giste ren. Defensiespecialist Joep Boer (CDA) wees erop dat Ne derland al eens twee jaar uitstel heeft gevraagd en gekregen. „Wij Messen taboe op Zeedijk AMSTERDAM (ANP) - Met in gang van gisteren is er opnieuw een messenverbod van kracht op de Zeedijk en omgeving in Am sterdam Dat betekent dat het daar verboden is messen of ande re voorwerpen, die als steekwa pen kunnen dienen, bij zich te hebben. Het verbod geldt voor drie maan den. Volgens de gemeente Am sterdam is het verbod weer inge steld omdat de situatie op en om de Zeedijk de laatste tijd op nieuw is verslechterd. Bij veel bedreigingen en diefstallen wer den regelmatig messen gebruikt. kunnen niet aan de gang blij ven", aldus De Boer. Ook D'66-fractieleider Laurens Jan Brinkhorst is het niet met de PvdA eens. Volgens hem moet het plaatsingsschema van de NAVO worden gehandhaafd zo lang er nog geen duidelijkheid bestaat over de uitkomst van de onderhandelingen tussen Ameri ka en Rusland in Genève. Informateur Van Kemenade heeft gisteren de drie onderhandelaars Lubbers, Den Uyl en Brinkhorst een eerste versie van een sociaal- economisch programma ter be studering mee naar huis gege ven. Den Uyl vergaderde gister avond met de top van zijn fractie over het „praatstuk" van de in formateur. Vanochtend kwam de D'66-fractie bijeen om het ant woord aan de informateur op te stellen. De fractieleiders zouden vandaag weer bij de informateur worden verwacht om hun commentaar te geven en erover verder te onder handelen. Maandag wordt de zelfde procedure gevolgd wat be treft de kernwapens. Woensdag wil Van Kemenade aan de drie onderhandelaars een uitgewerkt voorstel overhandigen, met het verzoek dit stuk in de fracties te bespreken. De CDA-fractie zal volgende week in afwezigheid van premier Van Agt, die tevens lid van die fractie is. een besluit moeten nemen. Van Agt is dan als minister van buitenlandse zaken in Amerika en Canada Ongetwijfeld zal hij via de diplomatieke kanalen op de hoogte worden gehouden van de plannen van de informateur en de beslissing van de fractie. BIJVOORBEELD Een heel aardig bedrag. Maar 't kan ook rneer zijn. Of minder. Dat hangt af van het aantal dagen dat u de winterschilder laat komen. Die vakman zorgt namelijk voor een stevige premie voor particulieren: 50 gulden per man, per dag. Dat tikt aan. Als bijvoorbeeld twee winterschilders zes dagen bij u thuis in de weer zijn met schilderen en behangen, krijgt u al een premie van 2x6x50-600 gulden Nogmaals: 't is maar een voorbeeld. Hebt u langer werk, dan wordt de totale premie vanzelfsprekend nog hoger. Gauw verdiend terwijl uw huis er alleen maar mooier op wordt. Kwestie van vakmanschap! Geld voor voortgezet onderwijs Vrije School DEN HAAG (GPD) Minister Deetman (onderwys) gaat op korte termijn praten met de Vrije Scholen om te komen tot water dichte afspraken over het subsi diëren van het voortgezet onder wijs in deze sector. De minister streeft ernaar om dan op het Plan van Scholen 1984-1986 eventueel de eerste scholen voor voortge zet onderwijs die uitgaan van de Vrije School-gedachte op te ne- Dat heeft minister Deetman giste ren meegedeeld tijdens een openbare vergadering van de vaste commissie voor onderwijs en wetenschappen uit de Twee de Kamer. De commissie sprak bij die gelegenheid over het Plan van Scholen 1983-1986, waarop de te subsidiëren scholen in Ne derland worden vastgesteld. De kwestie van de Vrije School speelde tijdens de vergadering een belangrijke rol, omdat de aanvraag voor een afdeling voortgezet onderwijs van de Vrye School Brabant in Eindho ven, door de minister was afge wezen. In de vergaderzaal was ook een grote delegatie van die school aanwezig. De minister liet er in de beant woording van vragen van de ka merleden geen twijfel over be staan dat de Vrije School als aparte richting was erkend. Pe- dagogisch-didactisch is de school gebaseerd op de antropo sofische ideeën van Rudolf Stei- ner en als zodanig erkend door de minister als afzonderlijke richting. De discussie concentreerde zich dan ook op het feit dat de maat staven die worden aangelegd voor het stichten en subsidiëren van „gewone" scholen feitelijk niet opgaan voor de Vrije Scho len. Vrije Scholen halen hun leerlingen vaak uit de wijde om trek van de school en baseren daarop hun subsidie-aanvraag Bij de regels voor het stichten cn subsidiëren van scholen wordt deze brede voedingsbodem voor het aantrekken van leerlingen echter niet erkend Dat geeft niet alleen regelmatig problemen tus sen het ministrie en de Vrye Scholen, maar ook byvoorbeeld tussen het ministerie en bepaal de scholen op reformatorische grondslag. Hoe zit 't dit seizoen precies met de premie» De lopprerrue van 50 gulden per man. pe* dag gek* a En wordt veneend door hat Bed'>jf schap Schrfdersbedffl voor onderhoudstMnnenschdder m tv-' i gwv vergt. dat wordt uitgevoerd m de periode van 22 november 1982 t/m U maart 1983 en waarvoor de a »r werkzaamheden is mged*nd Voor bedrijven scholen, ziekenhuizen, vistefcngen. gemeenten en andere lagere overheden geldt e

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7