Steeds -Eén interconfessionele -basisschool binnenstad iGratis rechtsspreekuur .speciaal voor vrouwen "Prot. chr. Marijke ^school opgeheven Sen iwe't kcfenik btacfbheefei iBouw begint mogelijk in augustus 1984 Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Bijdrage: Jan Rijsdam Leiden Vijf Meilaan 7 Tel.: 071-310031 Leiderdorp v.d. Valk Boumanweg 71 Tel.: 071-899301 Oegstgeest Oahlialaan 2 Tel.: 071-175176 Katwijk Kon. Wilhelminastraat 16 Tel.: 01718-72744 De nieuwe "auto van hét jaar?" Wie weet. Mooi is^-ie in elk geval wel! ïti,LEIDEN - Het Leids Volkshuis, in samenwerking met de rechts- ra. winkel, begint in november met Igs een rechtsspreekuur speciaal voor vrouwen. Als introductie op dit spreekuur worden volgende •k maand een aantal ïnforma- tie—ochtenden gehouden over an de thema's 'bijstand', 'werken', ïk- 'huwelijksproblemen' en 'wo nen'. Deze avonden worden inge- as- leid door een deskundige waarna af' er gelegenheid wordt gegeven ld om vragen te stellen. ly.Van de Leidse Rechtswinkel is het af- initiatief voor het rechtsspree kuur voor vrouwen afkomstig. In 's- het Volkshuis vond de rechts- winkel een partner die de ruimte v voor het project, stagekracht An- 0l| ke van der Valk en wat geld uit de pot volwassenenwerk be- k- schikbaar stelde. De rechtswin- ls- kei zelf levert de deskundige be geleiding in de vorm van vrijwil- y ligers die er allen al een paar jaar rechtenstudie op hebben zitten. 0 Waarom nu ook op het juridische m' vlak een apart project voor vrou wen? Lydia Schut van de rechts- ïl. winkel. "We willen koste wat het kost voorkomen dat mensen k- denken, o alweer zo'n stel femi nisten dat wil stoken in huwelij ken. Wat wij beogen is vrouwen voor te lichten over hun rechten. Veel mensen weten niet wat hun rechten zijn en in de praktijk van de rechtswinkel blijkt dat vrou wen er minder vaak dan mannen toe komen ernaar te vragen". Het (gratis) rechtsspreekuur wordt juist in het Volkshuis gehouden om de drempel voor vrouwen mogelijk te verlagen. Hoewel de rechtshulp voorop zal staan, den ken de vrijwilligers in het Volks huis toch een meer ontspannen sfeertje te kunnen scheppen dan op het bureau van de rechtswin kel mogelijk is Bovendien wordt het Volkshuis in elk geval al door een hoop vrouwen bezocht: wie naar het Volkshuis gaat kan dat doen voor de ontspanning, de creativiteit, een cursus, maar nu ook voor rechtshulp. Voorbeelden van het soort vragen die zich op het rechtsspreekuur kunnen voordoen zijn er te over. Wat te denken van de vrouw die zich gaat afvragen waarom ze nog niet het minimumloon ver dient en bovendien nooit vakan tiegeld krijgt uitgekeerd. De vrouw die, net zwanger of net ge trouwd, van haar baas krijgt te horen dat ze ontslagen is. En, kom je als gehuwde vrouw na een WW-uitkering ook nog in aanmerking voor WWV? Zullen Volkshuis en rechtswinkel elkaar in het begin nog stevig bij de hand houden, het is de bedoe ling dat het Volkshuis het spreekuur op den duur alleen gaat draaien. Om de deskundig heid op juridisch gebied te waar borgen zal er echter altijd over leg tussen beide instellingen blij ven. Voor de vragen op gebied van echtscheiding wordt boven dien op advocate Mieke Vosman gerekend. De eerste informatie-ochtend, over bijstand, vindt plaats op 6 oktober. Op 13 oktober. 27 okto ber en 3 november worden achtereenvolgens de thema's werken, huwelijksproblemen en wonen behandeld Alle ochten den. aanvang half tien, terwijl een extra bijeenkomst over werken op 12 oktober, acht uur 's avonds is gepland. Het spreek uur is vanaf 12 november weke lijks te bezoeken op vrijdag om half tien op de benedenverdie ping van het Volkshuis aan de Apothekersdijk. Leiden Rome (4) De chaos in de Leidse binnen stad verhoogt nu niet be paald het veiligheidsgevoel van de meest kwetsbare ver keersdeelnemers: de fietsers en de voetgangers. Tot over maat van hun ramp zijn ook nog eens bijna alle verkeers lichten in de binnenstad uit gedraaid. Uit de rubriek van gisteren bleek dat enkele verkeers lichten op verzoek van de NZH zijn uitgeschakeld. Vol gens bussenchef Leeuwen- burgh heeft de gemeente het licht van nog een aantal 'driekleuren' uitgedaan in verband met de belabberde financiële situatie waarin Leiden verkeert. Volgens Theo Kwestro van de gemeente-afdeling verkeers zaken is dat niet helemaal het geval Wel wordt op dit mo ment bekeken of sommige verkeerslichten niet perma nent het 'zwijgen' kan wor den opgelegd omdat ze in fei te overbodig zijn Wat wel verband houdt met het bijna bankroet van de gemeente is het feit dat niet meer zo hard wordt gehold wanneer ver keerslichten defect raken. Kwestro: "A'ls de lichten op één punt weigeren dan wach ten we meestal tot ze op meer plaatsen kapot zijn zodat de monteur niet voor één stop licht hoeft op te draven" Kwestro wijst er verder op dat verscheidene verkeerslichten - zoals die op het Stations plein - het niet doen omdat bepaalde reconstructiewerk zaamheden nog niet zijn afge rond. Veel meer kan hij er niet over vertellen omdat zijn chef Hans Verwoerd deze Verwoerd 'leert' voor compu terprogrammeur zodat hij in het vervolg zelf de Leidse verkeerslichten kan pro grammeren Als Verwoerd uit de 'schoolbanken' op het stadsbouwhuis terugkeert, met z'n diploma op zak, dan hoeven de voetgangers en fietsers nergens meer bang voor te zijn. Even volhouden dus... J V. Papier hier (2) Misverstand rond de papierac tie bij de gemeente: de beige/ bruine afvalbakken zijn geen nieuwkomers in de ambtena- 19ITRIJDAG 24 SEPTEMBER 1982 f >-Lelden ie'tEIDEN - Het protestants- christelijk en het katho- av' liek onderwijs hebben de 4 bouwplannen voor een in- VOI terconfessionele basis school in de binnenstad bijna klaar. Als alles vol- rke gens plan verloopt gaat so-i volgend schooljaar de eer- m ste paal de grond in. en zal ?de er in augustus 1984 op de 3iul hoek van de Ursulasteeg aai en de Caeciliastraat een ziei nieuwe school staan. Vanaf die tijd zullen katholieke en protestants-christelijke leerlin gen de oecumenische gedachten vertolken. Zij zullen samen - er wordt geen enkele scheiding meer aangebracht - in één ge bouw onderwijs krijgen. Een gebouw dat volgens de Leidse architecten Verbeek en Van Reij- zen een modern onderkomen voor 250 leerlingen in de leeftijd van vier tot twaalf jaar zal gaan worden. De kosten worden be raamd op vier a vijf miljoen gul den. De scholen in de binnenstad die worden samengevoegd en de nieuwe school zullen gaan be trekken zijn: de katholieke 'Har- tebrug' kleuter- en lagere school aan de Haarlemmerstraat, de protestants-christelijke kleuter school Clara Dozy' aan de Oude Rijn en de prot. chr. lagere school aan de Hooglandse Kerk- gracht. Het was geen gemakkelijke klus om op slechts 2000 vierkante me ter een schoolgebouw met een plein te laten verrijzen, dat te vens moest voldoen aan allerlei in de wet voorgeschreven eisen. Zo schrijft men voor dat een schoolplein minstens 1100 vier kante meter speelruimte moet hebben en dat door de ramen van de lokalen een aantal uren de zon (als deze tenminste aanwezig is) moet kunnen schijnen. Daar om telt het gebouw twee verdie pingen en zullen er niet zoveel lo kalen aan de straatkant (noor den) worden gesitueerd. Verschuifbaar Officieel heeft het ministerie van onderwijs toestemming gegeven voor twaalf lokalen, een speello kaal en een gemeenschapsruim te. Het is nog de vraag of die er allemaal komen. De architecten hebben de twee verdiepingen nog zo ingericht dat er op allerlei manieren met wanden kan wor den geschoven. De lokalen kun nen op die manier vergroot en verkleind worden. Dit al naar ge lang voor welke onderwijsme thode men kiest: individueel, klassikaal of in kleine groepen. De ouders en leerkrachten van de vier scholen gaan in de komende ritLEIDEN - De protestants-christelijke lagere school 'Prinses Marijke' aan de Pasteurstraat wordt volgend schooljaar opgeheven. De 59 leerlin- 1™ gen, die er nu nog zitten kunnen naar de Lusthoflaanschool, Stadhou- derslaanschool of Hooglandse Kerkgrachtschool. I.v<?or zeven leerkrachten die aan deze school zijn verbonden, wordt ve binnen het pc-onderwijs in Leiden naar nieuwe functies gezocht Het pc-bestuur heeft alle hoop dat dit lukt. zoOm deze school is vorig jaar een hoop te doen geweest. De gemeente Leiden wilde drie leegstaande lokalen gebruiken om de Vrije School we uit Leiden-Noord te huisvesten. Het pc-bestuur gaf daar geen toestem ming voor. rycVia een vorderingsprocedure heeft het ministerie van onderwijs en we tenschappen in mei 1982 de lokalen toch'aan de gemeente kunnen ina toewijzen. Nu de pc-school het pand verlaat, komt het hele gebouw ir. weer aan de gemeente toe. De Vrije School heeft vier lokalen in ge bruik. Het pc-bestuur verklaarde gistermiddag het gebouw niet te verlaten om- pul ^at Vrije School erin was getrokken. "Integendeel we kunnen het juist goed met elkaar vinden. De school heeft gewoon geen recht meer lini om te bestaan vanwege het geringe leerlingenaantal. Dat we indertijd tei nee zeiden was meer een principiële kwestie". Een aantal mensen zou (in de piratenwereld is immer» niets zeker) de kabel willen gebruiken voor advertenties en lokale mededelingen "Als bijvoorbeeld een winkelver eniging ergens een braderie organiseertzegt onze tus senpersoon dat laatste ver klarend. Na een campagne van zes maanden, waarbij een paar keer per weck het geluid van Nederand 1 of 2 wordt weggedrukt, trekt men naar Hilversum Enquete-cij fers - als die tenminste gun stig uitvallen - moeten de NOS ervan overtuigen dat de omroepen per avond kleine blokjes zendtyd beschikbaar moeten stellen voor 'stadse fratsen'. Hoezo de NOS. vragen wij ons af, dat is toch «W BMW MB zaak van CRM en pm "Ach. dat is toch twee han den op één buik", weet onze zegsman "En een kans zit er heus wel in Zeker als piraten in Amsterdam. Den Haag en Rotterdam dit voorbeeld vol gen. En reken maar dat dit als een lopend vuurtje rond gaat" Hij denkt en hoopt dat de loka le plaagstootjes niet meer tij dens een uitzending van bij voorbeeld Studio Sport zul len worden geplaatst "Dat lijkt me althans niet zo slim En het kan ook anders Bij voorbeeld vlak voor zevenen Dan heb je toch een tijdlang alleen maar de klok in 1 oio Holvast! beeld' Ach. inbreken by Hu- go Walker of Theo Reitsma, dat mag van ons ook best Als ze maar met hun tengels van Evert ten Napel afblyven B.J. Galgemuseum (2) Wethouder Jos Fase voelt wel wat voor een drijvend mu seum in het Galgewater Tjal ken. klippers en aken die op 3. 4 en 5 oktober in de Leidse wateren zullen dobberen zou den van de wethouder best voorgoed in het Galgcwater mogen blyven De Vereni ging tot behoud van het Zei lend Bedryfsvaartuig is al even enthousiast over een permanente vlootschouw in het Galgewater Probleem zyn de liggelden die de gemeente onlangs gigan tisch heeft verhoogd. En er mag niet met twee maten worden gemeten Als de ge wone Leidenaar krom moet liggen om zyn bootje te kun nen stallen in gemeentewate ren dan kunnen de museum stukken niet gratis in het Gal gewater liggen. "Maar daar moet wat op gevonden wor den", zei de wethouder gis teravond "Het zou te aardig zyn om te laten lopen" JR. weken bekijken wat voor een in deling zij het liefst willen heb ben. Ook als er een vaste inde ling is gemaakt zal een aantal wanden verschuifbaar bliiven. Enkele dingen staan al vast, zoals de gemeenschapsruimte en het spellokaal: beide te vinden op de begane grond. De architecten zijn zelf erg enthousiast over de gemeenschapsruimte, een veer tig centimeter verdiepte kuil van zeven bij zeven meter. Deze ruimte mondt op de tweede ver dieping uit in een vide met daar bovenop een lichtkoepel. Ook een aardig detail voor een school is dat er op de tweede verdieping twee daktuinen zijn gecreeërd, die gebruikt kunnen gaan wor den als buitenlokaal. Om de nieuwbouw te bespoedigen én om onderwijskundige rede nen zullen de twee katholieke scholen al na de herfstvakantie hun onderkomen aan de Haar lemmerstraat verlaten. Zij zullen dan vast intrekken bij de school op de Hooglandse Kerkgracht. De oude school aan de Haarlem merstraat kan dan zonder pro blemen worden gesloopt en de onderwijskrachten en leerlingen kunnen vast wennen aan de nieuwe situatie. Gymnastiek De gemeente is nog druk doende om alle grond aan de Ursulasteeg en Caeciliastraat in handen te krijgen. Met een tweetal bedrij ven wordt nog onderhandeld over verplaatsing. Voorzitter Tacken van de Stichting Inter confessioneel Onderwijs ver wacht dat dit binnenkort rond zal komen. Net zoals hij hoopt op een snel be sluit van de gemeente over de plaats van de openbare binnen- stadsschool, want dan wordt er ook een beslissing genomen over de plaats van een nog te bouwen gymnastieklokaal, waar beide scholen gebruik van kunnen ma ken. binnenstadsschool van het protes tants-christelijk en katholiek on derwijs. De kinderen kunnen het schoolplein bereiken via de Caeci liastraat. De hoofdingang zit aan de Ursulasteeg. Daar waar de zwarte rand bij het dak zit, heeft men een overzicht van de tweede verdieping. De lokalen hebben niet allemaal de zelfde vorm. maar zullen afhanke lijk van het lesprogramma kunnen worden vergroot of verkleind. Ook de traditionele gang ontbreekt. Het geheel heeft meer iels weg van een doolhof. Fietster (16) rijdt tegen bus aan: zware hersenschudding LEIDEN - Een 16-jarig meisje uit Leiderdorp moest gistermorgen om streeks kwart voor tien met een zware hersenschudding naar het AZL worden vervoerd nadat zy op de Rynsburgerweg tegen een bus van de NZH was gebotst. Het ongeluk onstond doordat het meisje dat nchting station ging op het linkerrywielpad fietste, waar zy niet mocht ryden. Zij knalde tegen de bus juist op het moment dat de chauffeur het voertuig in de garage van de NZH wilde parkeren. Evert gestoord Als leden van de Evert ten Na pel-fanclub ging ons toch een steek door het hart toen zyn (ongetwyfeld briljante) slot conclusies van de wedstrijd Nederland-Ierland wegge draaid werden. In plaats daarvan raadde een onbeken de stem aan voor al ons druk werk naar Batteljee Terp stra te gaan Nu zeker niet meer natuurlijk. Batteljee-bons Hans van Brus sel even gebeld en die dacht wel te weten wie zyn zaak de kabel-ether had ingeslingerd Maar een telefoontje naar de desbetreffende persoon le verde alleen maar ontkennin gen op. Of eigenlyk "Ik zeg geen ja en ik zeg nee". Niette min wist hy er wel meer van. zo bleek later renkamers (zie steeds van af gelopen dinsdag). Ze stonden er al een tydje. Daarentegen komen er wel nieuwe bakken voor plastic en ander niet-pa- pier afval. De milieuman van de gemeente In 't Veld vrees de verwarring en zag dat daarom graag nog even opge nomen in Steeds In 't Veld "We hebben weliswaar een brief aan alle ambtenaren ge schreven. maar ik ben er van overtuigd dat jullie krant be ter gelezen wordt" En wie zou zo'n verzoek dan nog durven "weigeren? BJ

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3