3»(k "Voor ons hoeft het niet" c y m )^eidsë' agendaij l 4 Afwijzende reacties op herindeling gemeenten Burgemeester Houdijk over samengaan Zoeterwoude en Stompwijk Stad en rand VRIJDAG 24 SEPTEMBER 19^RI ZOETERWOUDE - De herin deling van de gemeenten Zoetermeer, Benthuizen, Boskoop, Hazerswoude en Zoeterwoude gaat binnen kort de eerste fase in. Voor 1 januari moeten de gemeen ten een reactie geven op de verschillende mogelijkhe den van herindeling die in de discusienota "Midden Zuid-Holland" zijn beschre ven. Het is voorlopig nog maar de eerste fase. Voordat de gehele procedure is door gelopen zijn we ettelijke ja ren verder. Gemeentelijke herindeling is noodzakelijk, vinden rijk en provincie, omdat kleine ge meenten met minder dan 10.000 inwoners over niet voldoende bestuurskracht beschikken. Verder kunnen allerlei voorzieningen niet gerealiseerd worden als een gemeente zo weinig inwo ners heeft. Niet iedereen is het daarmee eens. Eerder deze maand kwamen de eerste reacties al los op één van de voorstellen uit de discussienota: de samenvoe ging van Stompwijk en Zoe terwoude. Stompwijk is nu nog een zogenaamd buurt schap van Leidschendam. Het is slechts één van de voorstellen, maar het maakt de meeste kans om uiteinde lijk te worden uitgevoerd als de gemeentelijke herin deling wordt voortgezet. Bij de Tweede Kamerverkie zingen mochten de Stomp- wijkers twee keer stemmen. Een enorme meerderheid (bijna negentig procent) koos voor handhaving van de huidige situatie. Stomp wijk moet bij Leidschendam blijven, dat propageert ook wethouder Van Erp van Leidschendam. Hij krijgt daarin bijval van mevrouw Bregman, lid van de Dorps raad van Stompwijk. Een in terview met hen en de Zoe- terwoudse burgemeester Houdijk over de noodzaak en de gevolgen van die ge meentelijke herindelingen. Of zoals Dorpsraadslid Bregman het zegt: "Je haalt zoveel problemen van stal. Het draait toch goed. Waar om moet je daar dan veran dering in brengen?" "Wij hebben ons heel terughoudend opgesteld. Wij zijn niet begonnen met dat idee". De negatieve houding van Zoeterwoude ten opzichte van de gemeentelijke herinde ling is duidelijk te proeven in de woorden van burge meester Houdijk. Zoeterwoude heeft nooit staan juichen om opnieuw ingedeeld te worden. Alle partijen in de Zoeterwoudse raad lieten tijdens de begrotingsbehande ling van vorig jaar nog eens duidelijk merken dat de her indeling wat hun betreft aan het dorp voorbij mocht gaan. Burgemeester Houdijk. Hij zegt over samenvoeging van Stompwijk en Zoeterwoude: "Gezien de bevolkingssa menstelling, de familierelaties en ook de religeuze sa menstelling is Stompwijk de meest gerede partij om samen mee te gaan, maar voor Zoeterwoude hoeft dat niet". Een eindoordeel over dit plan wil hij echter nog niet geven. "Wij willen eerst meer gegevens voordat we een uitspraak doen", aldus Houdijk. Zorgenkindje gemeente Zoeterwoude heeft nog geen inzicht in de financiële situatie tussen Leidschendam en Stompwijk. Wel heeft Stompwijk een flink aantal eigen voorzieningen en het is maar de vraag of Zoeterwoude het geld daarvoor in een geval van samenvoeging op kan brengen. Volgens de Leidschendamse wethouder Van Erp lukt dat nooit. "Zoeterwoude krijgt er een zorgenkindje bij dat allerlei wensen vervuld wil zien", vertelt Van Erp. Hij ziet ook de noodzaak niet in van de verlegging van de gemeentegrens. Integendeel, Van Erp vindt dat het verstedelijkte Leidschendam en het landelijke Stompwijk erg goed bij elkaar passen. "Juist de vermenging van stedelijk en landelijk gebied lijkt mij een voordeel. Waarom moet het zo homogeen zijn? Het een kan het andere niet missen". Een ander argument van Leidschendamse zijde om de samenvoeging tegen te gaan is de financiële kant. "Wij geloven", aldus Van Erp, "dat een gemeenschap van 2.000 inwoners meer gebaat is bij het leunen op een financieel krachtige gemeenschap als Leidschendam met 30.000 inwoners. Er leven nogal wat wensen in de boezem van Stompwijk en wij zijn er heilig van plan die te vervullen". Stompwijk, gemeente Leidschendam staat er nog op het plaatsnaambordje. Of dat zo blijft zal de toekomst uitwijzen. De Stompwij- kers willen bij Leidschendam blijven en Zoeterwoude staat ook niet te juichen over een eventuele samenvoeging. Niet duidelijk De gedachte achter de gemeentelij ke herindeling is zeer omstreden. De provincie en het rijk vinden dat een gemeente minimaal 10.000 inwoners moeten hebben om bestuurskrachtig te zijn. Ook zou dat aantal bereikt moeten worden om een minimaal aantal gemeentelijke voorzieningen te kunnen hebben. Burgemeester Houdijk: "Het is een groot vraag teken waar de grens ligt voor een gemeente om wel of niet be stuurbaar te zijn. Acht- of tien duizend inwoners, voor mij is niet duidelijk wat dat te maken heeft met bestuurbaarheid. Ook op het gebied van de voorzienin gen is het getal van 10.000 een heel aanvechtbaar getal. Wij heb ben twee sportzalen, sinds kort een sporthal, een zwembad en daarnaast nog een aantal ge meenschapsgebouwen. Een he leboel doen wij samen met Lei derdorp en Voorschoten. Ons vuil wordt opgehaald door de Leidse reinigingsdienst". Kort om, volgens Houdijk is Zoeter woude helemaal geen gemeente die dringend moet groeien naar de tienduizend inwoners. De Leidschendamse wethouder Van Erp valt hem bij. "Een hele boel gemeenschappen met meer dan 10.000 inwoners zijn niet in staat die voorzieningen te reali seren. In eerste instantie is de kwestie of je 10.000 inwoners moet hebben een academische kwestie. Ten tweede is het erg belangrijk of een kleine gemeen te vlakbij een grotere ligt. Zitten ze dichtbij grote gemeenschap pen dan hebben ze vaak geen be hoefte aan voorzieningen omdat die te hooi en te gras vlakbij voor handen zitten. Ik ben er ook he lemaal niet van overtuigd dat Zoeterwoude na samenvoeging met Stompwijk meer levens kracht en draagkracht zou krij gen", méént Van Erp. Van Erp weigert evenals burge meester Houdijk een definitief standpunt in te nemen, alhoewel de afwijzing van de plannen in zijn woorden klinkt. Van Erp wil zijn beslissing af laten hangen van het standpunt van de inwo ners van Stompwijk. Omdat hij sinds kort wethouder is, moet het overleg met de Dorpsraad van Stompwijk nog op gang ko men. Duidelijk is echter dat de Dorpsraad de overheveling van Stompwijk naar Zoeterwoude af wijst. De Dorpsraad wordt daar in gesteund door een grote meer derheid van de inwoners die zich twee weken geleden uitspraken in een opiniepeiling. Emotioneel Burgemeester Houdijk hecht niet zoveel waarde aan die uitslag. Volgens hem hebben de inwo ners van Stompwijk (en ook de gemeente Zoeterwoude) nog niet voldoende inzicht in de zaak om een dergelijk oordeel te vellen. Dorpsraadslid mevrouw Breg- mam (tevens CDA-raadslid in de gemeenteraad van Leidschen dam) beaamt dat. "Het is een eer ste emotionele uitdrukking van laten we houden wat we hebben. We weten niet wat we krijgen". Ook de leden van de Dorpsraad zijn unaniem over de afwijzing van de samenvoeging. Die afwij zing wordt gebaseerd op een on derzoek van een drietal leden van de Dorpsraad waar uitkwam door Henny van Egmond dat Stompwijk zijn wijkagent kwijt zou raken en dat Zoeter woude geen welzijnsplan had. Burgemeester Houdijk raakt lichtelijk geirriteerd als hij dat hoort. "Als Stompwijk samenge voegd wordt met Zoeterwoude wordt het een rayon van de rijks politie. Dat betekent dat er twee of drie politiemensen in Stomp wijk zouden komen net als nu in Zoeterwoude-Rijndijk", aldus Houdijk. "Zoeterwoude heeft een welzijnsplan waar veel ge meenten hun vingers aan zouden aflikken". Voor de Stompwijkers zelf maakt het weinig uit of ze bij Leid schendam of bij Zoeterwoude horen. De grote vraag is echter of alle voorzieningen, zoals een dorpshuis, een jongerencentrum en de sportvelden in stand kun nen worden gehouden. "Voor de rest maakt het niet zoveel uit. Als de voorzieningen maar in stand blijven", vertelt Bregman. "Stompwijkers blijven altijd Stompwijkers, waar ze ook bij horen". Kolonisaties De emoties die opgelaaid zijn in Kamermuziek In de Leiderdorpse Dorpskerk treedt vanavond het gitaartrio Dick Visser op. Het trio brengt kamermuziek vanaf kwart over acht. Prestatieloop De korfbalvereniging Warmond houdt morgen de eerste van haar drie prcstatielopen in Noordwijk. Lopers kunnen kie zen uit twee, vier, acht of twaalf kilometer. De start is om elf uur bij de vuurtoren. Concours De Leiderdorpse drum-, fanfare- en majorettenvereniging Ta- marco houdt morgen voor het eerst in haar bestaan een groot muziek- en majorettcnconcours. Op het speelveld naast het Zijl- kwartier zullen van elf uur 's ochtends tot half zeven 's avonds dertig drum- en show bands optreden. De korpsen die de shows geven komen uit het gehele land. Een groot aantal bands uit de omgeving is even eens aanwezig. Basketbal In Leiderdorp wordt morgen een pleintjcs-basketbaltoernooi ge houden. Als het niet regent ge beurt dat op de velden bij de Hoogmadesewcg en de Dennen schans. Regent het wel dan vindt het geheel plaats in de gymzalen bij de Hoogmadese- weg en het Kwitstraatplein. Het toernooi, dat door de basketbal vereniging Leiderdorp is geor ganiseerd, begint om elf uur. De finale is gepland om drie uur. Een kwartier eerder worden er dunkwedstrijden gehouden. Brandweer De Leiderdorpse brandweer geeft morgen een "live-lichterlaaie- show". Dat gebeurt in de Bloe- merd om twaalf uur. Regatta Een ludieke rociwedstrijd wordt morgen gehouden op de Dwars- watering in Leiderdorp. Ploe gen van de Leiderdorpse brand weer, de kanovereniging en de Van der Does Liethorpgroep (scouting) doen mee aan de zo genaamde Zebigbossregatta, die om een uur begint. Pop/rock, jazz In de Leiderdorpse Muzenhof wordt morgenmiddag een pop- rockinstuif gehouden. De groe pen Get Lost, Qrang, Percus- sion-show, Perspex en Black Rose treden op vanaf een uur. 's Avonds wordt er een jazz-mani- festatie gehouden. Optredens worden dan verzorgd door het combo Erik Stotijn, Manra's Jazz Quartet en The Rythm Sel lers. Aanvang negen uur. Fakkeloptocht van honderd mensen in Voorschoten VOORSCHOTEN - Een vrij zachte petitie over vrede en veiligheid werd gisteravond door ongeveer honderd Voor- schotense vredeslopers over handigd aan burgemeester Cannegieter. In het kader van de vredesweek werd een fak keltocht door Voorschoten gehouden (zie foto). In de petitie, die voor de loop aan de deelnemers werd voorgelezen, werd de veront rusting uitgesproken over de opeenstapeling van kernwa pens zowel in het westen als oosten. Het gemeentebestuur werd gevraagd om de vrede en veiligheid niet op zijn be loop te laten gaan. In de peti tie werd niet aan het gemeen tebestuur gevraagd om een standpunt inzake kernbewa pening en plaatsing op Voor- schotens grondgebied in te nemen. De bedoeling is dat de IKV—groep in Voorscho ten verder gaat met acties en later een standpunt van de gemeente zal ontlokken. De fakkeltocht verliep gister avond prima. Een groot aan tal gezinnen liep mee en de schaars meegebrachte para plu's konden gesloten blij ven. Het overhandigen van de petitie aan de burgemees ter was een wat kille bedoe ling. De burgemeester kwam als het ware zijn huis uit toen de stoet in aantocht was, pak te de petitie en snelde weer naar binnen zonder een blik te slaan op de inhoud of deze voor te lezen. In Leiden had gisteravond een stille tocht plaats van molen De Valk naar de Hooglandse kerk, gevolgd door een poli tiek avondgebed. Stompwijk kan burgemeester Houdijk overigens goed begrij pen. Zoeterwoude heeft in het verleden namelijk ook nog wel eens wat grondgebied verloren en dat dreigt nog steeds. '.'Zoeter woude is al een aantal keer ge pakt door de kolonisaties van Leiden. De laatste keer in 1966 toen een stuk langs de rijksweg naar Leiden ging. Dat scheelde duizend inwoners en dat is veel op een totaal van zes- zevendui zend". Zoetermeer dreigt nu aan de andere kant een stuk van Zoe terwoude te annexeren. Met suc ces heeft het kleine dorp de po gingen van de grote buur om van de Geerpolder een groot recrea tiegebied te maken afgeslagen. Houdijk: "Het zou afschuwelijk zijn als je een stuk van je grond gebied kwijtraakt. Ik kan me best voorstellen hoe de reacties zijn. Zo zouden wij ook reageren als men zou zeggen: wil je bij Leiden?" VRIJDAG Leiden - Filmhuis LVC, 'Aquirre, Zom Gottes'-Werner Herzog. vr ei om 21.15 uur In den Bierdeghel - Nieuwe Ryn 52, denvergadering PvdA, 20 uur. Matilo - Zaanstraat, bingo-dansant, LVC - Breestraat 66, optreden de Bek sche groep Lawi Ebbel, 21 uur. Lil Wandelsportvereniging Zuid-West - q den Bierdeghel, kaartavond met klavi jassen en jokeren, 20 uur. NVSH-trefcentrum - Rapenburg 4 b open soos, 22 uur, tel. 149987. f Caeciliastraat 18 - open-huisavoi L.V.L., 21 uur, tel. 764236. S Dierenbescherming Leiden, meldii zwerf- en gevonden dieren, tel. 21202( Wassenaar - Kerkstraat 30, boeke g markt Amnesty International, 18.30-! Voorschoten - Cultureel Centrum, m nifestatie in het kader van de Vrede e Y week, 20 i Oegstgeest - Gemeentecentrum, cabar in kader van vredesweek, 20 i ZATERDAG - Leiden - Groenoordhallen, Beestenspul 10-18 uur 1 Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - ai tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, cafi avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, jongerencafé, tot oiC geveer 20 jaar, 22 uur, disco. k- Jongeren Advies Centrum - Caecik straat 67. 14-17 uur LVC - Breestraat 66, optreden de BritLï groep Monochrome Set, 21 uur. c LVC - expositie van het duo Dyn^mi 14-17 uur. J Kantine chr. lyceum - Anthonie Duijcly laan, veiling postzegelvereniging IA Philatelica, kijkuren van 10-12 uur, ve 1 ling om 13 uur. 1 Leiderdorp - muziek- en majorettencoOr cours naast Zijlkwartier, 11-19 uur. Basketbaltoernooi - Hoogmadesewe v Dennenschans, vanaf 11 uur. Bloemerd - brandweershow, 12 uur. «r: Dwarswatering - ludieke roeiwedstrijc ZONDAG k. Leiden - Groenoordhallen, Beestenspul 10-18 uur. J Middelweg 19c - kindervoorstellini Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel i 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit H Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-11 Ontmoetingscentrum - Hoek Boshuizei laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 uur. Manege - Wassenaarseweg, bazar en fan cy-fair, georganiseerd door de stichini paardrijden voor gehandicapten, 10-11 ARTSEN j* Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 8 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad^- Noord, Groenoord, Kooi. Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: H.J. Klaasen, tel. 213546, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijkj Professorenwyk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Engel, de M. van Streekkerkstraat 53, tel. 121334, spreek uur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Lu(jk, Was- straat 2a, tel. 122522, spreekuur vlgs af spraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boer, Kennedy-* laan 46, tel. 310420, spreekuur vlgs af spraak. zo 8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, Melis- setuin 5, tel. 210797, spreekuur vlgs af- Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: za, J.W. Stuyfzand, tel. 312513, spreek uur 11-11.30 uur in de praktijk Arends- horst(begane grond), zo. H.A.M M. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - P. v. 't Woud en L. Midden-„ dorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070, spreekuur za en zo van 12.30-13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 174922. Voorschoten - za, J.H. Vrijenhoek, Bachlaan 1, tel. 2356, zo, W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 3960. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst v de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 24 tot 1 okt door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136. Apotheek Noord-Hofland, Thorbecke- weg 3, Voorschoten, tel. 762877. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn- vlinder 36, tel. 146686. H. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schie- kade 23, tel. 144323. C.P. van Oostrom, Veurseweg 36, Voor schoten, tel. 01717-2317. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: H.A.J.M. Middelweerd, He renweg 77, Warmond, tel. 01711-1738; spreekuur za en zo om 13 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. i 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13 30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500 Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Protesttocht Vredeskamp VALKENBURG/KATWIJK - De actievoerders van het Vrouwen Vredeskamp Valkenburg heb ben van de gemeente Katwijk toestemming gekregen om mor genmiddag een protesttocht te houden naar de ingang van de vliegkamp Valkenburg Zij zul len in de buurt van de ingang een plantje poten als teken van le ven. De protesttocht zal om drie uur plaatsvinden. Dit heeft een woordvoerder van de actievoer ders vanochtend meegedeeld. Het Vrouwen Vredeskamp Val kenburg is een week geleden op gericht op een stuk land aan de Ruigelaan in Wassenaar, ten zuiden van het militaire vlieg veld. De vrouwen demonstreren tegen de mogelijke toekenning van kerntaken aan de nieuwe Orion-vliegtuigen van de ko ninklijke marine die op het vlieg veld zijn gestationeerd. Gebroken heup LEIDERDORP - Een vrouw heeft gistermiddag om kwart voor zes haar heup gebroken bij een on geluk op het kruispunt bij de Spanjaardsbrug. Radend in haar auto kreeg zij geen voorrang van een automobilist die op de Zijl- dijk reed. De aanrijding had be halve de gebroken heup tot ge volg dat de auto van de vrouw total-loss kon worden verklaard. De andere wagen was zwaar be schadigd. LEIDSCH £1 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-149441 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV Kwartaalabonnement 57,35 J Per post 79.70 Adjunct-hoofdredacteur: J. Ruygrok-Hoogeveen (Plv) P. J. de Tombe (spon) A. van Kaam (plv) Losse nummers 0,80 Directie G Koopman Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W T. Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) H. v.d Post (ptv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cdro. Rome, Madrid, Mexico Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2