Overleg Hoogovens mislukt C BLHP laat prijscompensatie los Ontwikkelingslanden blijven steunen, zegt Wereldbank 'Systeem streeft doel voorbij" Geen akkoord over korter werken Wasmiddel spreekt tot de verbeelding Müjoenen- order voor Boskalis IJDAG 24 SEPTEMBER 1982 *rncentrales ds juni 1981 zijn in Europa elf ieuwe kerncentrales met een ezamenlijk vermogen van ruim .220 megawatt in bedrijf ge teld. Het totale aantal Europese erncentrales is daarmee geste en tot 155. Het gezamenlijk ver logen daarvan bedraagt ruim 1.390 megawatt. Dit blijkt uit ijfers van de Vereniging van Ex- loitanten van Elektriciteitsbe- rijven in Nederland (VEEN), zijn in Europa nog 118 kerncen- •ales met een totaal vermogen an ruim 109.000 megawatt in anbouw, 74 in West-Europa en 4 in de Oostbloklanden. In ont- 'erp zijn nog eens 77 kerncen- •ales waarvan 53 in de Oostblok- inden (36 daarvan in de Sowjet- Inie). de grensplaats Gronau is giste- ïn officieel de bouw begonnen an de eerste uraniumverrij- ingsfabriek in West-Duitsland. Ie Westduitse minister van we mschap en technologie A. von lulow legde de eerste steen voor et bedrijf. De bouw van de fa- riek in Gronau vloeit voort uit fspraken die Nederland, E.nge- ind en Duitsland hebben ge laakt over het verrijken van ranium. lisseposities uitstaande baisseposities op de .msterdamse effectenbeurs zul- :n in de toekomst per genoteerd >nds periodiek gepubliceerd ■orden in de Officiële Prijscou- ïnt, een dagelijkse uitgave van e Vereniging voor de Effecten- andel, waarin de koerslijsten jn opgenomen. beursbestuur heeft tot publi- atie besloten, aldus een interne irculaire, omdat voor een goed anctioneren van de beurs in- icht nodig is in de liquiditeit an de markt. jverdal ïwel de textielconjunctuur zich og steeds niet in opgaande rich- ng beweegt heeft Nijverdal-Ten ate in de eerste zes maanden an dit jaar een omzet behaald an f243 min of 5 pet meer dan e f 231 min in de eerste helft van 981. Het exploitatieresultaat :eeg van f6,1 min tot f6,7 min. Iet resultaat na interest en be- istingen verbeterde met f3,2 iln zodat een winst kon worden eboekt van f2,1 min tegenover 2n verlies van f 1,1 min in de- ïlfde periode van 1981, aldus et bedrijf. tp Pensioenfonds voor de Ge- indheid, Geestelijke en Maat- :happelijke Belangen PGGM is ereid voor f65 min deel te ne- len in de Maatschappij voor In- ustriële Projecten MIP. Het ensioenfonds (400.000 deelne- lers) is daarmee de grootste eelnemer in de nieuwe MIP na e overheid, die f330 min in- rengt. Tot de andere deelne- lers behoort ook de Nationale ïvesteringsbank, die meedoet Dor f 33 min. hiphol-Maastricht t ingang van 27 september gaat e NLM City Hopper dagelijks vee van de vier vluchten tussen e luchthavens Maastricht en chiphol rechtstreeks uitvoeren, oor de andere twee wordt een issenlanding gemaakt in Eind- oven. Dat maakte NLM City opper-directeur drs. A. J. Leyer isteren bekend tijdens de offi- :ële opening van het eerste ei- en NLM-kantoor op de luchtha- en Maastricht. Economie HOUTEN (GPD) - De vakbond Unie BLHP gaat de komende maand zijn 47.000 leden voorstel len om helemaal van de automa tische prijscompensatie af te stappen. Dat betekent dat de bond. die het middenkader in de industrie en de dienstverlenende sector vertegenwoordigt, de ver goeding voor de prijsstijging, die volgend jaar wordt geraamd op 4.5 procent, geheel laat zitten De bond. de grootste binnen de Vakcentrale voor Middelbaar en Hoger Personeel, gaat hiermee verder dan het CNV Die wil het systeem van automatische prijs compensatie nog wel overeind houden, maar heeft al wel voor volgend jaar aangeboden een deel ervan te willen afstaan aan bijvoorbeeld arbeidstijdverkor ting. Voorzitter Werkhoven van de Unie zei donderdag in het nieuwe kan toor van zijn bond in het Utrecht se Houten, te willen praten over een nieuwe wijze van cao-onder handelingen. ..Het automatisch, volgend" moet daarbij worden vervangen door een „onderhan delend. participerend beleid". Als voorbeelden noemde hij de KLM en Philips, waar cao's ziin afgesloten zonder automatische prijscompensatie Volgens de Unie-voorzitter „maakt nieuw cao-overleg op centraal ni veau nu al geen kans van sla gen". „De vakcentrales zijn door de belangentegenstelling tussen de ambtenarenbonden en de bonden in het bedrijfsleven te sterk verdeeld. De overheid wil via dit overleg alleen haar tekor ten zien te verkleinen, terwijl de werkgevers alleen het woord 'be zuinigen' in de mond hebben". Het bij elkaar brengen van die standpunten levert volgens Werkhoven niets op. „Daarom moeten er op centraal niveau slechts de kaders worden ge creëerd. In de bedrijven moeten de echte cao-onderhandelingen plaatsvinden. Al naar gelang de bedrijfstak kunnen die gaan over loon. arbeidstijdverkorting en andere zaken" Ruim een jaar geleden verdedigde voorzitter Werkhoven het sys teem van de automatische prijs compensatie nog met hand en tand. Nu stelt hij echter dat de prijscompensatie steeds minder te maken heeft met behoud van koopkracht. ..Er is voor het over grote deel van het bedrijfsleven, buiten de prijscompensatie, geen millimeter aan onderhandelings ruimte meer over. Sterker nog. verbeteringen op het gebied van de arbeidsvoorwaarden of een noodzakelijke matiging moeten er uit worden gefinancierd". „De vraag is dan ook, of de prijs compensatie zichzelf als middel bij de handhaving van de koop kracht niet heeft overleefd", al dus Werkhoven DEN HAAG (GPD) - Een laatste poging van staatssecreta ris Van Zeil van sociale zaken en werkgelegenheid om Hoogovens en de vakbonden op het punt van de arbeids tijdverkorting nader tot elkaar te brengen, heeft gisteren weinig resultaat opgeleverd. De raad van bestuur van het staal bedrijf blijft weigeren de bereid heid uit te spreken om met inachtneming van diverse rand voorwaarden te starten met ar beidstijdverkorting. Volgens Hoogovens moet eerst blijken of die „randvoorwaarden" vervul baar zijn. De Industriebonden FNV en CNV willen een meerjaren overeen komst over de invoering van ar beidstijdverkorting sluiten en Pensioenfonds deze stapsgewijs nader invullen. Staatssecretaris Van Zeil vroeg beide partijen de problematiek nogmaals te bestuderen. Op 1 no vember zou er volgens hem een eerste rapportage gereed moeten zijn. Lukt dat niet dan dient deze rapportage op 1 januari 1983 als nog op tafel te liggen, zo meent de staatssecretaris. Medio maart 1983 moet de zaak dan zijns in ziens in grote lijnen rond zijn, zo dat op 1 april 1983 met de ar beidstijdverkorting bij Hoogo vens een eerste begin gemaakt zou kunnen worden. I 1 een persconferen overweegt bod «ïïnJTHÏS op Wereldhave :iDEN - De Leidse groente- en fruit- iling, vrijdag. idijvie 21-60; pronkbonen 1,20-2.50; Übonen 3,70-4,55; stambonen 1,25- 5; kroten 26-28; rode kool 11; witte ol 39-45; postelein 32-57; prei 80-1.10; iarber 84-92; spinazie 27-51; spruiten >7-63; spruiten B 64-69; spruiten C 42- spruiten D 35-96; uien 13-30; was- en 30; winterpeen 25-30; witlof 2,10- 0; bloemkool 6 per bak 1,00-1,45; olselderij 58; sla 23-37; bleekselderij •82; bospeen 1,00-1,15; peterselie 14- radijs 25-27; selderij 13-36; paprika 60, st. 14-63. ZEIST (ANP) - Het grootste parti culiere pensioenfonds van ons land, het Pensioenfonds voor de Gezondheid, Geestelijke en Maatschappelijke belangen PGGM, overweegt en openbaar bod uit te brengen op de onroe rend goed-beleggingsmaat- schappij Wereldhave in Den Haag. Als de top van het Haagse fonds de plannen steunt, zal het bod op de aandelen en de con verteerbare obligaties zo snel mogelijk worden uitgebracht. In middels is door PGGM een ge sprek met de commissarissen en directie van Wereldhave aange vraagd. Op de Amsterdamse effectenbeurs is de handel in de Wereldhave- waarden intussen gestaakt. Wereldhave heeft de laatste jaren een flinke groei doorgemaakt. Eind 1977 was er 573,7 min be legd, eind 1981 was dit 1116.2 min. Er trad ook een flinke ver schuiving naar de V.S. op. Hier werd in 1978 begonnen met be leggen. Eind vorig jaar namen de V.S. 28 pet van de beleggingen voor hun rekening. Nederland, in 1977 nog goed voor 77 pet van de belegingen, zag het aandeel in het totaal vorig jaar dalen tot 38 pet. Wereldhave heeft tevens be langen opgebouwd in Frankrijk, de Bondsrepubliek, België en Engeland. Ook financieel gaat het goed met Wereldhave. De nettowinst ging vorig jaar omhoog van 22.1 min tot 25,4 min. Aan dividend werd per aandeel 7 in contan ten betaald plus drie-een-derde procent in aandelen. Ook in de eerste helft van dit jaar werden er goede resultaten geboekt. De directie meent, dat de resultaten per aandeel dit jaar tenminste ge lijk zullen zijn aan die van 1981. FNV-bestuurder Krul, die het re sultaat van het overleg „volstrekt te mager" achtte, maakte tijdens een persconferentie in Den Haag van een dreige- Hoogovens-zijde aan het adres van het kabinet. Wan neer dit de invoering van ar beidstijdverkorting als een aan de steunoperatie gekoppelde voorwaarde gaat hanteren, zal Hoogovens op jaarbasis 100 mil joen gulden meer overheids steun gaan vragen. Na afloop van het overleg bij Hoogovens gaf de Industriebond FNV een persconferentu Peperkamp (beiden FNVen Piet Swart (Industriebond CNV). Henk Krol. Hil Overigens liet minister Terlouw van economische zaken, die gis teren achter gesloten deuren de Hoogovens-problematiek met de commissie economische zaken besprak, na afloop van dit beraad weten de steunoperatie niet af hankelijk te willen stellen van de invoering van arbeidstijdverkor ting bij Hoogovens. Tegenover een radioverslaggever merkte Terlouw op nogal aan te hikken tegen de inkomensteruggang voor werknemers die minder gaan werken. Dit in verband met de in zijn ogen steeds verder gaande terugval in koopkracht voor velen. NEW YORK (ANP) - Het is abso luut noodzakelijk dat de particu liere banken een rol blijven spe len bij de financiële hulpverle ning aan ontwikkelingslanden die niet aan hun betalingsver plichtingen kunnen voldoen. De president van de Wereldbank, Tom Clausen heeft dit gisteren meegedeeld in een bijeenkomst van de Amerikaanse raad voor buitenlandse betrekkingen, een particuliere studiegroepen, in New York. Clausen merkte op dat de particu liere banken er onder de huidige ~»EN HAAG (GPD) - De recla me voor wasmiddelen is het bekendst. Bij een steekproef onder 512 Nederlanders noemde ruim een kwart een merk van een wasmiddel op de vraag 'welke reclame schiet u het eerst te binnen?'. Met dat percentage (26,4 om precies te zijn) is deze catego rie onbetwist koploper. De groep 'auto's' kwam op de tweede plaats met niet meer dan 5,1 procent, wat altijd nog weer aanzienlijk beter is dan 'honde- en kattevoer' dat met 3,9 procent het brons be haalde bij deze vraag. Van de wasmiddelen doet de reclame voor Dreft het 't best. Die naam werd bij dp steek proef door 4,7 procent spon taan genoemd. Dash, Ariël en Omo kwamen daarna. Pas op de vijfde plaats komt op deze lijst een merknaam buiten de categorie waspoeders; Phi lips met 2,5 procent. De steekproef is uitgevoerd door het Centrum voor Mar keting Analyse in samenwer king met het weekblad Ad- formatie. Aan de proef deden ongeveer evenveel mannen als vrouwen mee. De was middelen hebben hun hoge score vooral te danken aan die laatste groep. Van de vrouwen dacht 34,9 procent het eerst aan een wasmiddel bij de vraag over reclame, i 18,3 procent. omstandigheden goed aan doen voorzichtig te werk te gaan maar zich niet uit de hulpverlening mogen terugtrekken. Veel ban ken aarzelen met de verstrek king van nieuwe kredieten aan arme landen, omdat verscheide ne landen de laatste tijd hebben laten weten niet meer aan hun fi nanciële verplichtingen te kun nen voldoen, onder andere Mexi co. Argentinië, Brazilië en Cuba. De president van de Wereldbank herinnerde eraan dat ongeveer de helft van het geld dat voor Automatisch landen op Schiphol SCHIPHOL (ANP) - De luchtha ven Schiphol heeft een landings baan in gebruik genomen voor volledige automatische nadering en landing bij zeer slecht zicht Dit heeft de luchthavendirectie gisteren meegedeeld. De speciale naderingsapparatuur voor deze baan. de Zwanenburg- baan. is in 1980 geïnstalleerd en sindsdien getest en aan nauw keurige studie onderworpen Ook de verlichting van de baan en bijbehorende regel-, terug- meldings- en schakelapparatuur zijn in de afgelopen jaren ingrij pend vernieuwd. Tot dusver had Schiphol appara tuur waarbij met een zicht van minder dan 400 meter niet meer geland kon worden. Vliegtuigen moesten dan uitwijken naar an dere luchthavens. kredietverlening aan de arme landen beschikbaar is van parti culiere financiële instellingen komt. Het is zijns inziens van het grootste belang, niet alleen voor de ont wikkelingslanden maar ook voor het internationale financiële stel sel, dat de internationale hulp verlening zowel uit particuliere als uit overheidsmiddelen ten minste reeel op peil wordt ge houden. Clausen merkte verder op dat uit de betalingsmoeilijkheden van Mexico en andere landen ook blijkt dat het kapitaal van de We reldbank en het Internationale Monetaire Fonds (IMF) nodig moet worden vergroot. Hij drong er bij de Verenigde Staten op aan een positievere houding aan te nemen tegenover de hulpverle ning aan de ontwikkelingslan den. In de jongste jaarvergade ring van Wereldbank en IMF in Toronto verklaarden de VS zich tegen uitbreiding van de midde len van het fonds. Slavenburg sluit vijf vestigingen ROTTERDAM (ANP) - Slaven- burg's Bank gaat vijf kleine ves tigingen. die verspreid zijn over het gehf le land, sluiten. Bi de fi lialen werken zestien mensen, die naar kantoren in de buurt zullen worden overgeplaatst, zo heefi woordvoerder drs I' L fel Pex bevestigd De sluiting van dc kantoren is be slist geen onderdeel van een gro te reorganisatie, aldus de woord voerder "Het gaat hier eigenlijk alleen om een betere verdeling van de middelen Het was gezien de resultaten nn-t verstandig om met deze vestigingen door te gaan". Of er verlies werd geleden wilde de heer Pex niet zeggen. Ook wil de bank nog niet naar buiten brengen om welke vesti gingen het precies gaat. De bank is absoluut niet van plan om de kleine vestigingen te gaan sluiten, zo benadrukte de woord voerder. "Anders hadden we niet onlangs een vestiging in Sas van Gent geopend", aldus de heer Pex. Slavenburg's Bank had eind vorig jaar 103 vestigingen, waarvan bij na honderd in Nederland In 1981 werd het aantal vestigingen van 107 naar 103 teruggebracht, maar nam het aantal personeels leden nog met vijftig toe tot 2.878. De winst daalde in dat jaar van f 12.9 min tot f 1 min. Vorig jaar ging de bank een samenwer king aan met de Franse Credit Lyonnais. die grootaandeelhou der werd SLIEDRECHT (ANP) Beaver Dredging (Western) Ltd. een werkmaatschappij van Konink lijke Boskalis Westminister, heeft van Esso Resources Cana da Ltd opdracht ontvangen om een aantal kunstmatige eilanden te bouwen in de Beaufort Zee ten noorden van Canada. Met dit project, dat vijfjaar zal dun-n. i een bedrag van bijna 110 min gemoeid, zo heeft Boskalis be kendgemaakt. Esso Resources maakt deel uit van een groep van elf Canadese on dernemingen die ca. 1,3 miljard zal investeren in een uitvoerig onderzoek naar de olie- en gas voorkomens in deze in hi t Pool gebied gelegen zee De bouw van de kunstmatige eilanden is daar een onderdeel van. De aanleg van de eilanden zal vol gens een nieuwe methode gebeu ren Eerst wordt er door Beaver Dredging een zandplaat opge spoten. die tot ongeveer negen meter onder het wateroppervlak zal reiken Afhankelijk van de waterdiepte is hiervoor 0,5 tot 1.5 miljoen m3 zand nodig. Daarop zal vervolgens een demontabel en afzinkbaar caisson worden ge plaatst met een diameter van 120 meter, dat met zand gevuld zal worden Na de boorwerkzaamhe- den wordt de caisson opnieuw gebruikt voor een ander eiland. "Wachtgeld'1 luchtreiziger DEN HAAG (GPD) - In de reis voorwaard en van de ANVR die volgend jaar van kracht worden wordt de bepaling opgenomen dat dc toerist aanspraak kan maken op vergoeding als zyn vliegtuig aanzienlijk later vertrekt. Deze wijziging is tot stand gekomen in overleg tussen de Con sumentenbond en de ANVR. De vergoeding bedraagt 50 gulden voor elke acht uur dat het vliegtuig later vertrekt, behalve als een ongeluk, mist of staking de oorzaak van de vertraging zijn. De toerist kan hiervoor niet de luchtvaartmaatschap pij aanspreken, maar moet zich richten tot de toeroperator. Ook de annuleringsmogelijkheden worden groter, wanneer door toedoen van de toeroperator een reis moet worden gewijzigd. In dat geval kan de passagier niet alleen de reissom terugkrijgen (in plaats van genoe gen te moeten nemen met een andere reis) maar bovendien een vergoe ding van maximaal tien procent van 94.30 06.50 irtsche Petr. Pref. BINNENLANDSE AANDELEN 27.50 27,70 38.00 36.00 187.00 189.00 65.10e 65.00c Ned'credie Rademaker» 580.00a 21.50 62000 620.00 150.00 145.00 76,50 77,20 25.10 26.20 50.20 50.20 BELEGGINGS INSTITUTEN 117.60 118.00 137.80 141 00e Tokyo PI UBi-In vt Viking 184.00 184.00b 340 00 340.00 23.50 W V» GOUD EN ZILVER Goud AjnmeUal 37300. zilver fynmeUal 750 BUITENLANDS GELD Amenkaanae dollar 2.69 2.79 F.ngelac pond 4.54 4.84 Belg franc 1100. 5.32 5 62 Duitse mark (100) 10815)11.25 lui lire (10 000» 18.00 2100 Portugese cac (100) 2 76 3 45 Can dollar 2.18 2.28 Franse franc (100) 37 50 40 50 Zwita franc IOC' 126 50 1».M Zweedae kroon (100 42.50 45.50 Deense kroon(IOO) Oost thlUlngdOOi Spajnse pr,cU100. Gnekae arachme (100) rr Druk rsumij Beursoverzkht AMSTERDAM - Op de Amster damse effectenbeurs kon een aantal fondsen vrydag behoor lijk in koers oplopen Hiertoe be hoorden ABN. Ahold i n Hetae- ken Dit gebeurde ondanks het ontbreken van stimulansen van buitenaf Zo was Wall Street iets lager, terwijl de dollar wat vaster was Unilever en Philips bereik ten vrijdag nieuwe hoogtepun ten Unilever klom veertig cent op f 168.60, een koerspeil dat in jaren niet is voorgekomen Philips be reikte met een aanwas van dertig cent de f 26 en ook deze koers moeten we een tijdje in dc beurs- histone teruggaan Koninklijke Olie ging twintig cent naai boven op f 89.80 cn KLM eveneens twinüg cent op f 89. AKZO won zeventig cent op f 26,80 Hoogovens viel een beetje uit de toon met een achteruit gang van twintig cent op f 14.9') De omzetten werden overigens matig genoemd

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23