De "chip" als bondgenoot in de strijd tegen werkloosheid Chip-race is onmogelijk zonder werkverbetering C Naakt VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1982 "De verschillen van mening over de consequenties van de invoering van micro- elektronica zijn maximaal zodra het gaat over de om vang van de werkloosheid die zal ontstaan". Deze passage uit het rap port over de maatschap pelijke gevolgen van de micro-elektronica dat de adviesgroep Kathenau in 1979 uitbracht spreekt boekdelen. Een onlangs verschenen rapport van de Raad voor de Arbeids markt noemt een mogelijke af braak van werkgelegenheid met 95.000 banen tot 1990. Het werkelijke effect kan gunstiger zijn, maar ook ongunstiger. Nie mand kan dat met zekerheid zeg gen. Het is ook niet zo relevant omdat één ding zeker is. Het niet invoeren van micro-elektronica of het te langzaam invoeren van micro-elektronica is desastreus voor ons land. door Prof. dr. ir. H.H. van den Kroonenberg Het misleidende van rapporten als dat van de Raad voor de Arbeids markt is dat het lijkt of we aan de hand van de geproduceerde cij fers rustig een keuze kunnen ma ken over het ai dan niet invoeren van micro-elektronica toepassin gen. Die keuze-mogelijkheid is er echter niet. Ook niet als de ge tallen nog hoger zouden zijn ge weest. Doorbraak Van een nieuwe technologische doorbraak kan Nederland zich niet afzijdig houden. De micro- elektronica is zo'n doorbraak waar juist Nederland veel heil van kan verwachten. Alleen al omdat landen om ons heen de uitdaging van de "chips" hebben aanvaard, zal Nederland zelfs al les op alles moeten zetten om in de race mee te kunnen blijven doen. Frankrijk heeft een miljar denplan opgesteld en wil voor 1990 op dit gebied het meest vooraanstaande land in Europa zijn. Nederland kan hierop alleen maar reageren met een plan om de invoering van die technologie op zijn minst met dezelfde snel heid ter hand te nemen. Hoewel de toepassing van "chips" in de automatisering vooral in de administratieve sector, zeker tot banenverlies zal leiden, kan tege lijkertijd gewezen worden op de toename van werkgelegenheid en op de verhoging van de kwali teit van het werk die door het ge bruik van chips kan worden be reikt. Door micro-elektronica toepassin gen kan de mens verlost worden Meningen van eentonig werk, gevaarlijk werk, zwaar werk, ongezond werk en vuil werk. Automatise ring hoeft niet eenzijdig op kos tenverlaging voor produktiever- hoging gericht te zijn. Er is geen sprake van een zodanige koppe ling van de mens aan de machine dat het tempo van de mensèlijke arbeid door de machine zou wor den opgelegd. Kostenverlaging kan men ook bereiken door het lagere ziektepercentage dat door deze humanisering van de arbeid verkregen wordt. Drempels Naast verbetering van arbeidsom standigheden kunnen door de automatisering drempels voor deeltijdarbeid worden weggeno men. Door geautomatiseerde in formatie-systemen kan de over dracht van werk eenvoudiger worden waardoor werknemers hun eigen werktijd kunnen rege len. Flexibel werken is een groot voordeel dat door micro-elektro nica toepassingen bereikt kan worden. De flexibiliteit van micro-elektro nica toepassingen opent ook de mogelijkheid deze op kleine schaal toe te passen in kleine be drijven. Kleine ondernemingen die hoogwaardige technologie toepassen in produkten, proces sen en diensten zijn voor de werkgelegenheid van essentiële betekenis. De afbrokkeling van werkgelegenheid in grote bedrij ven moet worden gecompen seerd door het starten van vele nieuwe kleine bedrijven in de micro-elektronica en informati- ca-sector. Niet alleen op het gebied van het verbeteren van arbeidsomstan digheden en de verlichting van lichamelijke arbeid kan de aan wending van micro-elektronica humaniserend werken ook de mentale arbeid kan ondersteund worden. Het creatieve ontwerpwerk, dat al tijd gepaard gaat met eentonig en repeterend werk kan onder steund worden door de invoe ring van Computergesteund Ont werpen (CAD). Hierdoor wordt de ontwerper veel onnodig werk uit handen genomen waardoor hij meer tijd krijgt voor creatieve activiteiten. De ontwerpen zijn sneller klaar en de ontwerpen worden kwalitatief beter. Daar door stijgen de kansen op orders. Daardoor blijft werkgelegenheid (van anderen) behouden of wordt nieuwe werkgelegenheid gecreëerd. De toepassing van chips ten behoe ve van de automatisering van produktieprocessen kan leiden tot het behoud van arbeidsplaat sen in de traditionele sectoren zoals de metaal en de textiel. Als in deze sectoren geen gebruik wordt gemaakt van de mogelijk heden van micro-elektronica, zullen de kosten te hoog worden en zal de kwaliteit van de pro- De micro-elektronica, ofwel de chip, verovert hand over hand de Nederlandse en buitenlandse markten. Toe passing van de chip wordt vrijwel algemeen als on overkomelijk ervaren. De technologie is niet te stuiten, zo wordt vaak gezegd. Maar wat zijn de maatschappe lijke gevolgen? Ruim drie jaar geleden bracht de zg. Commissie-Rathenau een lijvig rapport ter tafel, waar in de chips-ontwikkeling positief werd uitgelegd. De eerste jaren zouden er weliswaar een groot aantal ba nen door verdwijnen, maar op den duur zou dat verlies weer ruimschoots worden goedgemaakt. Vorige maand verscheen de Raad voor de Arbeidsmarkt met een rap port, waarin eveneens gewag werd gemaakt van een groot verlies aan arbeidsplaatsen. Een ander rapport met weer andere cijfers. In onderstaande artikelen ge ven prof. dr. ir. H.H. van den Kroonenberg en dr. drs. T. Huppes hun visie op de ontwikkeling en toepassing van de chip. Kroonenberg is rector magnificus van de Technische Hogeschool Twente, Huppes is als weten schappelijk hoofdmedewerker verbonden aan de eco nomische faculteit van de Rijksuniversiteit in Gronin gen. t De chip als miniscule verworvenheid op een vinger: bondgenoot of bedreiging dukten achterblijven by wat wordt gewenst, waardoor een snelle afbraak van werkgelegen heid zal optreden. Een ontmoedigingsbeleid tegen automatisering door speciale heffingen zal snel kunnen leiden tot verlies van arbeidsplaatsen. Een aanmoedigingsbeleid daar entegen door premies toe te ken nen op automatisering zal tot meer werkgelegenheid kunnen leiden. Op de eerste plaats omdat door de investeringen in de in dustrie die daarvan het gevolg zullen zijn, de voortschrijdende afbraak van werkgelegenheid in die tot automatisering overgaan de bedrijven een halt wordt toe geroepen, waardoor die bedry- ven van de totale ondergang kunnen worden gered. Op de tweede plaats door de aanmoedi ging die ontstaat om in Neder land de werkgelegenheid bie dende industriële automatise ringsapparatuur te produce ren. Want dit laatste is van essen tiële betekenis. Automatisering mag niet leiden tot een situatie in Nederland dat de hoogwaardige automatiseringsapparatuur moet worden ingevoerd. Die appara tuur moet hier gemaakt worden: zowel de hardware als de softwa re. Op die manier wordt compen serende werkgelegenheid ge schapen. Bondgenoot Naast het ontwerpen en fabriceren van automatiseringsapparatuur waarin micro-elektronica ge bruikt wordt zal in Nederland in toenemende mate gebruik moe ten worden gemaakt van micro- elektronica in bestaande en nieu we produkten. Dat kan een volle dige heroriëntatie van bestaande industriële bedrijven betekenen en het stichten van werkgelegen heid scheppende nieuwe bedrij ven. Door op alle fronten na te gaan wat de invoering van micro- elektronica in processen, pro dukten en dienstverlening kan betekenen, kan Nederland zich wapenen tegen een verlammen de afbraak van werkgelegenheid en zijn toekomst veilig stellen ook als de aardgasbaten afne men. By die stryd om de werkge legenheid moet de micro-elek- tronica, de chip, de computer en de automatisering onze bondge noot zijn. Een begin is al gemaakt. Het opzet ten van de micro-elektronica centra in Nederland is van grote betekenis. Wat nog ontbreekt is een indringend schoiings- en herscholingsprogramma. Veel mensen zullen opnieuw een vak moeten leren. Dat is inherent aan technologische omwentelingen. Van de zich thans aandienende kans op een technologische sprong voorwaarts zal Nederland optimaal gebruik moeten ma ken. Elke nieuwe technologie is bedrei gend voor het bestaande. Toch is gebleken dat nieuwe technolo gieën steeds tot onvermoede ver hoging van werkgelegenheid en welvaart kunnen leiden. Ook is gebleken dat de nadelen die aan nieuwe technologieën kleven vaak in een te laat stadium on derkend worden. Laten we bij de introductie van de micro-elektro nica die fouten niet maken en zinvolle toepassingen gewetens vol invoeren. We moeten ons niet van de wijs laten brengen door zwartkijkers, die het liefste zou den afzien van deze nieuwe tech nologie. Dat kan echter niet meer. Het informatietydperk is al begonnen. We moeten nu mee doen en reikhalzend uitkijken naar de grote verrassingen die de "chip" ongetwijfeld voor ons in petto heeft. Prof. dr. ir. H.H. van den Kroonenberg is rector magnificus van de Technische Hogeschool Twente. In de 'Innovatienota' van het eerste kabinet-Van Agt wordt de verwachting uitgesproken, dat de op micro-elektronica geba seerde innovatie (vernieu wing) van het productie proces zal leiden tot een verbetering van de kwali teit van arbeid. Werkne mers die nu geestdodend, repeterend, vuil en lawaai erig werk verrichten zijn straks overbodig. Met na me werk van lage kwali teit zou zich lenen voor automatisering. Ergo: het gemiddelde peil stijgt. door dr.drs. T. Huppes Om ten minste twee redenen lijkt deze conclusie zacht gezegd wat haastig getrokken. In de eerste plaats veronderstelt de nota ken nelijk dat de weggeautomatiseer- de werknemers elders ander en beter werk zullen vinden. Zo niet, dan is er althans voor hen geen sprake van kwaliteitsverbe tering, maar van verlies van werk, c.q. van werkloosheid. An ders geformuleerd: bij het vast stellen van de gevolgen voor de kwaliteit van arbeid kan men in feite niet om de gevolgen in kwantitatieve zin heen. In de tweede plaats wordt veron dersteld dat de kwaliteit van het resterende werk op zijn minst ge lijk blijft en wellicht zelfs stijgt. Ook hier ware een wat meer ge nuanceerde benadering wense lijk geweest. Bij beide punten - de gevolgen van de "chip"-tech- nologie voor de kwantitatieve en kwalitatieve werkgelegenheid staan we afzonderlijk stil. Werkloosheid Twaalfduizend banen verlies per jaar (Raad voor de Arbeids markt); zestien duizend per jaar (Commissie Rathenau); roept U maar. Het geloof dat "Innovatie leidt tot werkgelegenheidsher- stel" berust op een misvatting, waaraan met name ambtenaren en ministers van economische zaken en wetenschapsbeleid zich tot voor kort (sommigen nog steeds) schuldig hebben ge maakt. Zeker, innovatie is nood zakelijk en dient om talrijke re denen, waaronder het behoud en verbeteren van de internationale concurrentiepositie, krachtig ge stimuleerd. Maar een herstel van volledige werkgelegenheid, in de zin van met z'n allen veertig uur per week aan het werk, mag men hiervan niet verwachten. Veeleer dient men de micro-elek tronica te beschouwen als een stroomversnelling in het procens van vervanging van menselijke arbeid door machines, dat zich in feite reeds vanaf de Industriële Revolutie aan het eind van de 18e eeuw bezig is te voltrekken. Om de gedachte te bepalen: stel dat de werkweek tegenwoordig even lang zou duren als ruim een eeuw geleden, dan bedroeg de werkloosheid nu ongeveer de helft van de beroepsbevolking. Dankzij een aanpassing van de arbeidstijd van zestig naar veer tig uur is een dergelijke arbeids- uitstoot voorkomen. De toepassing van de micro-elek tronica in het produktie-proces noopt in feite tot een soortgelijke arbeidstijdreductie, nu echter niet gespreid over een periode van een eeuw maar binnen enke le decennia. Een exacte voor spelling van het jaarlijks verlies aan arbeidsplaatsen is niet moge- Meindert Leerling is geen goed Tweede Kamerlid. Tenminste wanneethet gaat om zijn handel wijze met betrekking tot naak- trekreatie. Hij stelde de verantwoordelijke ministers namelijk vragen over de verschillen in vervolgingsbe leid van naaktrekreanten op Ne derlandse stranden. Hij wil dat iedere vorm van naaktrekreatie wordt verboden. Dit is een slechte handelwijze. Want er wordt geen rekening ge houden met de meningen en ge voelens van mensen, die naakt willen rekreëren. Een Tweede Kamerlid dient belangen af te wegen en evenwichtige oplossin gen na te streven. Een botte bijl hoort in de kamer niet thuis! Een volstrekt verbod zou zo'n bijl zijn. Hoe zit het probleem nu eigenlijk in elkaar? Steeds meer mensen willen kennelijk zonder kleren van zon en zee genieten. Er zijn evenwel slechts weinig plaatsen waar dat ook echt is toegestaan. Vaak is het ook nog zo, dat die plaatsen moeilijk te bereiken zijn. Neem de situatie in de Leidse re gio. Er is vlakbij deze stad wel een strand, maar geen naakt strand. Je moet 22 kilometer ver om in Scheveningen van het dichtstbijzijnde naaktstrand ge bruik te kunnen maken. Uiter aard niet zo leuk, zeker niet als het heel warm is. Dan maar topless of helemaal bloot op de stranden die dichterbij zijn? Maar dat levert klachten op en geeft aanstoot. Verboden hel pen niet. Verboden wekken irri taties bij alle betrokken partijen. Wanneer er overal voldoende grote en goed bereikbare naakt- én textielstranden komen, dan zul len de problemen snel verdwe nen zijn. Een naaktrekreant komt niet meer op het textiel- strand, en een mens die aanstoot neemt aan bloot, komt niet op een vrij strand. Ja, Leerling, regelen is beter dan verbieden. Trek je eerder gestel de vragen maar in en vervang ze door een verzoek aan de betref fende minister om een aanwij zing in deze zin te doen uitgaan naar de kustgemeenten, die tot op heden nalieten een goede re geling te treffen. F.M. Boon. Pr. Frederikstraat 28, Leiden. Meningen op deze pagina zijn voor re kening van de au teurs lijk, maar in feite ook niet nood zakelijk, Zeker is dat het er veel zullen zijn. Vanuit een beleidsoogpunt bete kent dit, dat gelijktijdig met het bevorderen van innovatie - de vermindering van de arbeids tijd, resp. de herverdeling van de resterende arbeid krachtig ter hand dient te worden genomen. Met dit laatste moet in feite nog worden gestart en dat is veel te laat. Een onnodig verlies aan ar beidsplaatsen is hiervan het ge volg: Voor de betrokken werkne mers schetst de Innovatienota een te rooskleurig beeld: i.p.v. een verbetering van de kwaliteit van de arbeid verdwijnt hun ar beid. Kwalitatieve gevolgen De richting waarin de kwaliteit van de resterende arbeid zich zal ont wikkelen is, ondanks het vele verrichte onderzoek, buitenge woon moeilijk te voorspellen. De literatuur hierover kenmerkt zich dan ook door een gebrek aan eenstemmigheid. Sommige auteurs benadrukken de moge lijkheden tot kwaliteitsverbete ring, anderen zien vooral nega tieve gevolgen. De aard van de diagnose lijkt in feite te variëren met de bron van de publicatie: vakbonden zijn over het alge meen pessimistischer gestemd dan overheidsinstandies, terwijl uit rapporten van werkgeversor ganisaties en/of ondernemingen over het algemeen een uitgespro ken optimistisch visie naar voren komt. Voor een goed begrip van het kwa liteitsvraagstuk dient men zich te realiseren dat werkomstandig heden, afhankelijk van tijd en plaats, verschillend worden beoordeeld. Ten tijde van de in voering van de "Kinderwet" van Van Houten in 1874 golden ge heel andere maatstaven dan die welke zijn neerslag hebben ge vonden in de "Arbeidsomstan dighedenwet" anno 1982. Zo ook gelden in ontwikkelingslanden andere maatstaven dan in het hooggëindustrialiseerde Westen. "Kwaliteit van de arbeid" is dus niet een statisch, objectief, maar een dynamisch, subjectief be grip, waarvan de inhoud in de loop der tijd evolueert. In feite hebben de als "normaal" ervaren kwaiteitsdimensies in de afgelo pen eeuw een steeds humanere vorm aangenomen, ook al werd hieraan in het productieproces niet steeds voldaan. Sociaal-cultureel Waar het nu om gaat is te zien dat de plaatsgevonden verhoging van de kwaliteitsmaatstaven niet zo maar uit de lucht is komen vallen, maar deel uitmaakt van een evolutionair proces, waartoe ook de technologisch-weten- schappelijke ontwikkeling be hoort. Tezamen met wetenschap en techniek veranderen ook de normen en waarden van de sa menleving, niet alleen op het ge bied van arbeid maar ook op dat van andere basisinstituties, zoals het gezin, de kerk, de staat. Technologische innovatie gaat steeds gepaard met sociaal-cul turele innovatie. Dit laatste pro ces voltrekt zich overigens niet pijnloos. In tegendeel, vooral wanneer het veranderingsproces snel gaat, zoals in de na-oorlogse periode, ontstaan toenemende stress, identiteitsproblemen, ge neratieconflicten, strijd lussen belangengroepen en wat dies meer zij. Toegespitst op de normen en waar den rond arbeid is het innovatie proces te typeren als een veran dering van de traditionele "ar beid is plicht" mentaliteit naar modernere opvattingen, waarin arbeid steeds meer wordt gezien als middel tot zelfontplooiing. Zelfstandigheid, verantwoorde lijkheid. medezeggenschap - kortom: humanisering - worden in dit verband steeds meer als "normale kwaliteitseisen" be schouwd. De arbeidsomstandigheden van vandaag voldoen dikwijks niet aan deze eisen, hetgeen onder meer valt af te leiden uit het snel gestegen en tot meer dan 600.000 opgelopen aantal wao-ers. Afge zien van de verborgen werkloos heidscomponent, bestaat de overgrote meerderheid van dit De toepassing van de chip in muziekinstrumenten us al redelijk ingebur gerd. Zelfs een "robotkan door een eenvoudige druk op de knop de meest fraaie melodieën uit dit orgel laten klinken. aantal uit "psychisch" arbeids ongeschikten. d.w.z. uit mensen die om moeilijk verklaarbare, medisch niet-zichtbare redenen zich niet in staat voelen hun werk te verrichten. Kwaliteitseisen By de invoering van de micro-elec- tronica in het produktieproces is het derhalve van groot belang er voor te waken dat de kwaliteit van de arbeid er niet op achteruit gaat. In feite is een verbetering noodzakelijk, indien men zich realiseert dat - evenals m het verleden - de kwaliteitseisen zullen toenemen. Kan dit in prin- cicpe? Zeker wel. Met de micro electronics kan je meerdere kan ten uit: zowel centralisatie als de centralisatie kan ermee worden bevorderd; zowel aan sociale als aan economische overwegingen Een veel te weinig gehoord argu ment voor kwaliteitsverbetering is het volgende. Wil Nederland niet achter raken m de "chip"-ra- ce dan is in allerlei sectoren van het productieproces een grote in zet vereist. Alleen met gemoti veerde mensen is dit een haalba re kaart. Een "nieuw industrieel élan", zoals de commissie Wag ner voorstaat, is een kwestie van mentaliteit, niet alleen van ma nagers maar vooral van werkne mers. Kwaliteitsverbetering van arbeid is hierbij een noodzakelij ke voorwaarde. (De auteur van dit artikel U als socio loog-econoom verbonden aan de eco nomische faculteit van de Rijksuniver siteit in Groningen. In 1980 deed hij een ondersoek naar de maatschappelij ke gevolgen van de chiptecbnologiei.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19