Breed protest tegen nieuwe Turtose wetten Crisis in Israël afgewend 3 Britse bonden: actiedag succes Angst beheerst Franse joden FDP zou worden weggevaagd -c Regering Begin zegt Knesset "passend onderzoek" toe DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1982 Buitenland Marcos wijst kritiek af NEW YORK/MANILLA (UPI/ Reuter) De Filippijnse pre sident, Ferdinand Marcos, heeft een rapport van Amnes ty International over schen dingen van de mensenrech ten in zijn land als overdre ven van de hand gewezen. Volgens Marcos, die werd geïn terviewd voor de Amerikaan se televisie, zijn er in zijn land geen politieke gevangenen. Hij gaf wel toe dat er is ge marteld, maar de verant woordelijke personen zou den zijn gestraft. In het rap port van Amnesty, dat werd gepubliceerd, werd gespro ken van 6000 politieke gevan genen. LONDEN - Miljoenen Britten heb ben gisteren, woensdag, meege daan een de landelijke actiedag die was uitgeschreven door de overkoepelende vakbond TUC ter ondersteuning van de werkers in de gezondheidszorg door Henk Dam die een slepend loonconflict met de regering hebben. De stakingen en werkonderbrekin gen raakten alle facetten van het openbare leven. Kranten kwa men niet uit, tal van bussen re den niet, het werk in havens en mijnen lag grotendeels stil, scno- len waren gesloten of gingen vroeger dicht, en by vele bedrij ven waren er korte acties. De TUC was gisteravond bijzonder te spreken over de respons van de vakbondsleden. Een woord voerder noemde de actiedag ..de grootste demonstratie van soli dariteit sinds de algemene sta king van 1926". Grote problemen leverden de een daagse staking van ambulance chauffeurs op in een aantal grote steden, waaronder Londen. De chauffeurs die al maandenlang prikacties houden en dan alleen bij ernstige ziektegevallen hel pen. reageerden nu ook niet op noodoproepen. Het gevolg was dat vrijwilligers en politiemensen de taken van de ambulance-chauffeurs moesten overnemen. In Londen waren militairen in staat van paraatheid gebracht, maar zij bleken niet nodig te zijn. De actie van ambu lance-chauffeurs heeft vermoe delijk een dode gekost, een vrouw in Newcastle die in een politiewagen overleed. Het loonconflict in de Britse ge zondheidszorg duurt nu al sinds mei De werkers in de gezond heidszorg (waaronder verpleeg sters, ambulance-chauffeurs, portiers, en keukenhulpen) wil len een loonsverhoging van 12 procent. Minister Fowler (volks gezondheid) wil echter niet meer geven dan 7,5 procent voor ver pleegsters en 6 procent voor alle anderen. Fowler liet gisteravond weten niet onder de indruk te zijn gekomen van de actiedag van de TUC. Hij herhaalde zijn al vele malen naar voren gebrachte standpunt dat er domweg niet meer geld is. Mi nister Tebbitt (werkgelegenheid) wreef extra zout in de wonden van de bonden door op te mer ken dat 90 procent van de Britse werknemers tijdens de actiedag gewoon heeft doorgewerkt De actiedag van de TUC mondde gistermiddag uit in een grote de monstratieve bijeenkomst in het Londense Hyde Park. Onder de velen die hun steun betuigden aan de TUC in het algemeen en de bonden van gezondheidswer kers in het bijzonder, waren ook de gedelegeerden die deelnemen aan een jaarcongres van de Libe rale Partij in Bournemouth „Als deze grondwet wordt aan genomen. zal onze vakbewe ging zich opheffen en haar sleutels inleveren. Wij zullen onze dassen afdoen, onze overalls aantrekken en in alle 67 provincies in de politiek gaan". Aldus Sevcet Yilmaz (de naam betekent Niet Bang), de nieuwe voorzitter van de enige Turkse vakbond die nog is toegestaan, de van ouds a-politieke Turk Isj. Na de staatsgreep van ruim twee jaar geleden werd in Turkije de linkse vakbewe ging DISK verboden, samen met de kleine fascistische MISK. Haar kaderleden wer den gearresteerd en beschul digd van pogingen tot gewel- dadige aantasting van de staatsorde. Tegen 52 werd de doodstraf geèist op een pro ces dat zich in Istanboel al door Frans van Hasselt acht maanden vóórsleept; on langs zijn tegen tien anderen ook nog weer doodstraffen geëist (dat gebeurt in Turkije al bij de aanvang van de rechtspleging). De DISK had met haar successen en radi cale opstelling honderddui zenden arbeiders aan de ou dere Turk Isj onttrokken, maar deze was in 1980 toch altijd nog de grootste, met ruim een miljoen leden. Na de staatsgreep is ook zij in de praktijk machteloos ge maakt; stakingen waren ver boden en de beslissingen over cao's vielen in een nieu we Hoge Arbitrageraad, waarin weliswaar gedelegeer den van de vakbond zitting kregen, maar in een minder heidspositie naast werkge vers en regeringsvertegen woordigers. De secretaris-ge neraal van Turk Isj werd te vens minister van sociale vei ligheid in de regering, een hoogst ongebruikelijke con stellatie, die de vakbond kwam te staan op schorsing uit de Internationale Confe deratie van Vrije Vakvereni gingen. Referendum Maar met de nu opgestelde grondwet die in hovember aan een referendum moet worden onderworpen is ook de Turk Isj wakker geschud, en bovenstaande gepantser de woorden werden uitge sproken ten overstaan van een vergadering in Ankara van 1700 kaderleden uit het hele land. de grootste congre gatie die sinds de staatsgreep heeft plaatsgevonden. Volgens het grondwetprojekt, waaraan een aangestelde. 160-koppige Consultatieve Assemblee - met slechts dne vakbondsfiguren erin - deze week de laatste hand legt. mogen vakbonden zich in de toekomst niet met politiek bezighouden, evenmin als andere verenigingen - alleen partijen blijft dit recht voor behouden Algemene stakin gen, solidanteitsstakingen, langzaam-aan-aktie's, stakin gen op bedrijven met minder dan zes werknemers - zoals restaurants - zijn verboden. Generaal Evren geen twijfel en alle andere stakingen moeten na twee maanden worden beëindigd en aan ar bitrage worden onderworpen (juist de periode waarin de fa brikant zijn voorraden kwijt kan. zeggen de vakbonds mensen pittig) Werkgevers krijgen uitdrukkelijk het recht op tegenstakingen of wel uitsluitingen Maar wat volgens Yilmaz en de zynen de vakbeweging in Turkije werkeLyk de dood steek zal geven is de bepaling dat haar leden voortaan het lidmaatschapsgeld recht streeks moeten betalen Tot nu toe werd dit, zoals bijna overal elders ter wereld, tot in Japan toe. op de een of an dere wy/e ingehouden van het loon Met ziet aankomen dat bij de toenemende verar ming in het land het lidmaat schapsgeld een van de eerste dingen zal zgn die een ar bei dersfamilie zal opofferen. Laatste woord De artikelen betreffende het vakbondswezen passeerden ongewijzigd de Assemblee m eerste lezing ..Al onze hoop is nu nog gevestigd op de Na tionale Veiligheidsraad", zei Yilmaz enige tyd geleden. Dit is de junta van vijf generaals die het laatste woord zal heb ben over de tekst van de grondwet, voordat deze aan het referendum zal worden onderworpen. Maar generaal Evren, leider van die junta en voorlopig staatshoofd van Turkije, heeft er in enige re devoeringen voor grote me nigten geen twyfel over laten bestaan dat de grondwet in haar huidige vorm hem be valt In een speech die sterk de aan dacht trok en zelfs voorzich tig in enkele kranten is aan gevallen. zei hu dat Turkije het Westen niet by alles tot alleen zaligmakend voor beeld moet nemen, „er zijn vele vormen van democra tie". Hg trok een parallel met de opvoeding; „Moeten wy onze kinderen, jongens en meisjes, op hun achttiende jaar helemaal vrij laten, al leen omdat dat in Europa ook gebeurt?" (inderdaad krggen de 18 tot 20-jangen, volgens de nieuwe grondwet, zelf geen stemrecht, al mogen ze wel trouwen of zich voor het vaderland opofferen. Een minderheid in de Assemblee pleitte ervoor dat juist deze groep, die zich in het verle den zo zeer heeft geleend voor het massale terrorisme in Turkije, burgerrechten krijgt). Turkse pers De Turkse pers moge dan nogal gebreideld zijn, ze heeft vry- wcl over de hele linie de grondwet afgekamd en de voornaamste opsteller ervan, prof. Aldikacti, belachelgk gemaakt Met grote ^moe digheid ook gingen, behalve de vroeger zo volgzame vak bond. woordvoerders van het rechterlgk apparaat alsmede vele hoogleraren, tegen de grondwet tekeer Voor zover het publiek van al deze uitingen heeft kennis genomen, kan het onmoge lijk veel sympathie hebben opgevat voor dit document Generaal Evren persoonlijk echter is ontegenzeggelijk nog altgd populair. Onder de ze omstandigheden rgst de vraag, of zyn indirecte kandi datuur de grondwet er by het volk doorheen moet slepen Hg heeft reeds aangeknn digd, zich de komende we ken uitvoeriger dan tevoren over de mentis ervan te zul len uitspreken, ongetwijf. M weer in toespraken overal in het land Vreemde zaak Speciaal voorjunsten blyft het bovendien een vreemde zaak dat Evren het eerste jaar, tot dat een parlement zal zgn ge kozen, ook nog opperbevel hebber van de strgdkrachten blyft Als president zal hg de eerste minister moeten be noemen, aan wie hg vervol gens als opperbevelhebber weer ondergeschikt wordt Er gaan speculaties dat niet al leen van links maar ook van rechts de grondwet zal wor den bestreden en dat oud- premier Demirel. die door dc staatsgreep ten val werd ge bracht, het apparaat van zijn officieel ontbonden Gerecht heidsparty hiertoe reeds in gereedheid brengt, speciaal ook op het platteland Mocht het referendum onder vrye omstandigheden worden uit gevochten, dan rgst de moge- lykheid van een herhaling van het gebeurde in Uru guay. waar de generaals byna twee jaar geleden een grond wet voorlegden die theore tisch voorzag in hun geleide lyke terugkeer naar de kazrr nes maar die door het volk met byna 60 procent werd verworpen De generaals zgn er nu nog steeds aan het be wind BUENOS AIRES AP- In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires werd gisteren de grootste demonstratie gehouden die het sinds '76 regerende generaalsbewind heeft meegemaakt Op het beroemde plein, waar ook de "dwaze moeders" altijd verzamelen, kwamen nu ruim 200.000 sympathisanten van ex-president Juan Peron bijeen. Spannende verkiezingen in Hessen WIESBADEN-FRANKENBERG - De liberale FDP zou uit de West- duitse Bondsdag verdwijnen als komende zondag parlementsver kiezingen worden gehouden. De liberalen zouden 2,3% van de stemmen halen, terwijl minimaal 5% nodig is om over de kies drempel te komen die in de Bondsrepubliek geldt en splin terpartijen belet zetels te krijgen. Een en ander blijkt uit opinipei- lingen in verband met de verkie zingen die zondag in de deelstaat Hessen worden gehouden. Terwijl de meeste politieke waar nemers er vlak voor de breuk in Bonn nog vanuit ging dat de libe rale FDP eerst de verkiezingen in Hessen van 26 september en wellicht ook die in Beieren op 10 oktober wilde afwachten om de overstap naar de CDU-CSU te maken, maakte bondskanselier Helmut Schmidt vorige week vrijdag een einde aan de wens van de FDP. In de Bondsdag ver klaarde de getergde Westduitse regeringsleider dat een voortzet ten van de coalitie met de libera len voor hem en zijn partij teveel gevergd was. De uitslag van de deelstaatverkie zingen in Hessen heeft nu een andere dimensie gekregen. De Hessische SPD heeft snel nieu we verkiezingsaffiches ontwor pen waarop staat; ..Verraad in Bonn. Wie wil dat Helmut Schmidt kanselier blijft, moet in Hessen SPD kiezen. Ga naar de stembus". Dat is waarschijnlijk een vrome wens, want het staat vrijwel vast dat CDU-voorzitter en oppositie leider Helmut Kohl op 1 oktober met voldoende CDU-CSU- en FDP-stemmen door de Bonds dag als nieuwe kanselier van West-Duitsland wordt gekozen. Het eigenlijke doel van de SPD in Bonn en Hessen is om alsnog zo snel mogelijk nieuwe verkie zingen te forceren. Er wordt op gespeculeerd dat de kiezers in Hessen de CDU-CSU en de FDP kunnen 'dwingen' om die gewen ste nieuwe verkiezingen nog dit jaar in plaats van op 6 maart 1983 te houden. Voor de SPD zou dat het voordeel hebben dat de meeste burgers dan nog duide lijk in herinnering hebben hoe de liberale FDP „verraad" heeft gepleegd. door Hans Amesz Kunnen de kiezers in Hessen de plannen van CDU-CSU en FDP om Helmut Kohl op 1 oktober tot kanselier te kiezen met als ge volg dat hij dan een regering kan vormen, doorkruisen? Nee, volgens alle menselijke maat staven niet. Maar omdat in de po litiek, zoals alle politici wel eens beweerd hebben, niets onmoge lijk moet worden geacht, is het volgende denkbaar; de FDP ver liest in Hessen aanzienlijk en komt vanwege de kiesdrempel van vijf procent niet meer in het deelstaatparlement terug. Dat wordt hartgrondig gehoopt door de SPD en vooral ook de linker vleugel van de liberalen. Want daardoor zou via Hessen het be wijs zijn geleverd dat de keuze van de FDP voor de CDU-CSU in de ogen van de burgers inder daad fout was, om het woord „verraad" maar niet te gebrui ken. In dat geval is het wellicht moge lijk dat Helmut Kohl niet vol doende stemmen van FDP-af- gevaardigden in de Bondsdag krijgt om de zogenoemde con structieve motie van wantrou wen tegen Helmut Schmidt met succes in te dienen. Dan moeten er echter heel wat Liberale spij toptanten zijn, want by een vori ge week gehouden proefstem- ming in de FDP-fractie bleek dat 33 van de 53 leden achter de lyn van Genscher stonden. Dat is ruim genoeg om Schmidt ten val te brengen. De Groenen komen zeker in het parlement. Opinie-onderzoekers voorspellen zelfs met acht tot tien procent van alle stemmen. In het dorpje Frankenberg in Noord-Hessen, waar mogelyker- wijs een nucleaire opwerkingsfa briek komt, hebben de bewoners andere zorgen aan hun hoofd dan de vraag of Hessen en Bonn „zwart" worden. Zij kiezen voor Groen zodat niet de prachtige omgeving met vele bossen, sap pige weitjes en stromende water tjes verandert in een „atoom- woestijn". Heftige discussies over "status" Israël JERUZALEM - Een regeringscrisis in Israël is voorlopig afgewend. De Knesset, het Israëlische parlement, ver wierp met 48 tegen 42 stemmen een voorstel om een on afhankelijke commissie van onderzoek in te stellen naar het bloedbad in Libanon. door Jaap van Wesel Sharon gaf toe dat er misschien een beoordelingsfout is gemaakt, maar wees iedere vorm van Is raëlische verantwoordelijkheid in het bloedbad van de hand. Daarin werd hij gevolgd door premier Begin, die de oppositie ervan beschuldigde uit de 'ramp in Beiroet', zoals hij het noemde, politieke munt te willen slaan. Begin stelde zijn publiek gerust; hij ziet de oorlog in Libanon nog steeds als een grote overwinning voor vrede en veiligheid in het Midden-Oosten. De Israëlische nederzettingen zijn van het terrorisme verlost, het in ternationale terrorisme is een grote slag toegebracht, in Israël zullen geen koppen vallen, er zal niemand ontslagen worden of af treden. Dat mag de meeste leden van de Likoed gerust gesteld hebben, onder wie de minister van energievoorziening Berman. Berman heeft laten doorscheme ren dat hij wil meewerken aan het vestigen van een nieuwe cen trumpartij, waaraan ook oud-mi nister van defensie Ezer Weid man mee zou moeten doen. Weiz- man staat op het moment poli tiek op non-actief. Zo'n centrumpartij zou dan de li berale fractie uit de Likoed mee moeten slepen in een coalitie met de Arbeiderspartij, een in greep die in de komende weken zijn beslag zou moeten krijgen. gens over 'de Israëlische pro- grom'. Woorden van gelijke strekking werden teruggevonden in het linkse dagblad 'Libération', waar in een hoofdartikel werd herin nerd aan de Duitse massamoord op de bevolking van het Franse Oradour-sur-Glane in de Tweede Wereldoorlog. Geen wonder dat premier Mauroy het nuttig acht te in het parlement op te merken „dat de excessen die in Libanon bedreven zijn op geen enkele manier als voorwendsel mogen door Rudolph Bakker dienen voor campagnes met een anti-semitisch karakter". De vraag of Israel nog recht heeft op een bijzondere behandeling werd gisteravond opnieuw aan gesneden door het invloedrijke en regeringsgezinde dagblad 'Le Monde' dat - nimmer een vriend van de vroegere president De Gaulle - nu met een pasklaar ci taat van de generaal tevoorschijn komt. In 1967 had president De Gaulle in een brief aan de Israeli- che leidsman Ben Goenon onder meer geschreven: „En nu dan is Israël goed en wel een staat on der de andere staten geworden, waarvan wel en wee volgens het gemene recht af zullen hangen van zijn politieke leven". In een interview met de vooraan staande joodse advocaat Georges Kiejman stelt het socialistische dagblad 'Le Matin' eveneens de vraag van de bijzondere status. Kiejman antwoordt dat Israël wel degelijk een bijzondere plaats in de ry van volkeren zal blijven innemen, maar dat het ontegenzeggelijk door het ge beurde in Sabra en Chatila zich in een ry heeft geschaard van landen 'die een of meer massa graven in hun geweten met zich meedragen'. De advocaat herinnert dan aan het Franse optreden in Algerije waar 'het er ook weinig toe deed te weten of het Franse leger dan wel de harkis (de in het Franse leger vechtende Algerynen) op de manier van commandant Haddad's troepen nu direct ver antwoordelijk waren voor be paalde moordpartijen' 'Le Monde' herinnert eveneens aan de voor Frankrijk zo belastende oorlog met Algerye en het waar schuwt in ait licht voor het 'in de hele wereld opgekomen idee dat Israèl als oorlogsmisdadiger dient te worden veroordeeld'. Het blad schrijft dan „Heel wat Fransen die terugdenken aan de sloten vol patnottische modder die in die tijd werden uitgestort over de enkelen die de martelin gen in Algerije aan de kaak durf den stellen, moeten in de verge lijking met het gebeurde in Sa bra en Chatilla dt gelegenheui vinden bepaalde overdryvingen te matigen". Heel wat joden in Frankrijk zgn bang voor een nieuw anti-semi tisme en ze hebben de neiging nu al de ryen te sluiten voor het ge val het zo ver is. Deze mg I dik opnieuw de kop op na de moord partij in het restaurant van Jo Goldenberg op 9 augustus, waar bij vyf gasten werden gedood In de joodse buurt van de Marais, waar Jo Goldenberg zgn restau rant met de nu zo trieste reputa tie heeft, weigeren veel bewo ners nog langer met journalisten te discussieren De straatjes we melen van de zichtbare en 'gehei me' politiemannen, die er hun le vens moeten beschermen dat is nu meer dan nodig, zo denken de joden in de Marais. Maar premier Begin heeft zijn religieuze coalitiepartners moe ten beloven dat er binnen twee weken een 'passend onder zoek' komt. Begin heeft dus tijd gewonnen, een van zijn be proefde toverdrankjes in de Israëlische politiek om crises op de lange baan te schuiven. Het debat in de Knesset was overi gens zeer emotioneel. Geen wonder, want het bloedbad dat de falangisten in Beiroet heb ben aangericht onder Israëlisch toezicht had alles van een pro- grom waar de joden overal ter wereld in hun geschiedenis zo onder hebben geleden. Eén van de oppositieleiders herinnerde de regering er dan ook aan dat zijn als het joodse volk dat in de geschiedenis zo vaak vervolgd is tot een dergelijk niveau zou af glijden. Oppositieleider Peres beschuldig de de regering op een manier die niet eerder vertoond was en on der doodse stilte. „Wie heeft het idiote plan bedacht om de falan gisten de Palestijnse vluchtelin genkampen binnen te sturen?", vroeg Peres. „Je hoeft geen ge niaal politicus of briljante gene raal te zijn om te weten wat dat voor gevolgen kan hebben. De eerste de beste dorpsagent kan dat op zijn vingers nagaan". In zijn antwoord bekende minister van defensie Sharon dat hij met de falangisten een operatie had georganiseerd om de Palestijnse vluchtelingekampen van 'terro risten' te 2 PARIJS - Franse joodse- en niet- joodse intellectuelen zijn na de massamoord in de Beiroetse wij ken Sabra en Chatila in een hart stochtelijke woordenstrijd ver wikkeld. Doorspekt met vertroe- belend-werkende anti-semiti- sche leuzen uit het communisti sche kamp, is de discussie toch terug te brengen tot de vraag of Israël nog wel recht heeft op de bijzondere status die het altijd had. of is teruggevallen in de lan ge rij van andere 'gewone' staten. Want, hoewel nog niemand durft te beweren dat de Israéliche troe pen aan de moordpartij hebben deelgenomen, staat het voor ie dereen die aan de discussie deel neemt vast, dat Israël voor het gebeurde directe verantwoorde lijkheid draagt. Het meest verontwaardigd tonen zich de communisten van Geor ges Marchais. Het is deze partij die van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt - zoals ze dat veel-' al bij buitenlandse problemen doet - tot massabetogingen op te roepen in de straten van Parijs. Het politieke bureau van de Communistische Partij sprak al snel van een 'joodse ethiek' in verband met de moorden in Sa bra en Chatila, en had het vervol-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9