Onderkomen voor Surinamers Steeds Voorzitterswisseling Leids City Centrum sa Verberg volgt van Egmond op - Wethouder Peters in buurthuis'Op EigenWieken' Piraat stoort geluid bij uitzending Studio Sport ïtteveen /an D'66 Stapt op Sen meï hofvnij jtadjèeefd 19K>NDERDAG 23 SEPTEMBER 1982 Leiden 3 Leerlingen van Telders- h school best :.j in slagballen •nl >en LEIDEN - De Teldersschool is I winnaar geworden van het slagbaltoernooi voor basis- u scholen, dat gisteren werd gehouden op het sportterrein ewi aan de Zoeterwoudse Singel. Het Carillon en de Karei Doormanschool moesten res pectievelijk genoegen nemen met een tweede en derde plaats. Volgens E. Filemon van de Lorentzschool is alles naar wens verlopen, ondanks dat één school het af liet we ten. "Voor het eerst in de ge schiedenis van het slagbal- toernooi, maar organisato risch was dat gelukkig vrij eenvoudig op te lossen". of 1 Vol trots tonen de vertegenwoordigers van de Teldersschool de beker. LEIDEN - J.van Egmond legt het voorzitterschap van het Leids City Centrum na ruim tien jaar neer. Hij wordt opgevolgd door de 49-jarige J. Verberg, de eigenaar van de Korevaargarage. Tot de vertrekkende bestuursle den behoort verder J.Th.J. Brummer, die de eerste jaren het voorzitterschap van het LCC be kleedde. Van Egmond en Brummer waren beiden betrokken bij de oprich ting van het LCC, de belangenor ganisatie van binnenstadswinke liers. In 1969 kwam het LCC tot stand en gingen met name de .EIDEN - Wethouder Peters (onderwijs en samenlevings- j™ opbouw) is ook tot de conclusie gekomen dat de Stich- ting Surinamers Leiden (SSL) voor haar activiteiten een te eigen accommodatie nodig heeft. Een maand geleden gaf de de raadscommissie onderwijs dit advies al aan het t« college van B en W. Ie twee peuterspeelzalen in het buurthuis 'Op Eigen Wieken' in de Merenwijk kunnen daarvoor gaan dienen. Peters zal het colle ge van B en W het plan voorleg gen deze twee zalen aan de SSL te verhuren. Voordat dit kan gaan gebeuren zal er eerst toe stemming moeten worden gege- f ven voor een paar kleine verbou- wingen, zoals een eigen ingang. •ge ïer e weth°uder hoopt dat er dan een ke einde komt aan een al enkele ja- ren durende vete tussen de "Stichting Slaaghbuurt, (verant- woordelijk is voor de gang van h zaken in het buurthuis) en de loS SSL. De SSL is nu van deze stichting afhankelijk voor het De klachtenlijst van de Surina mers varieert van de ene keer geen sleutel en de andere keer kan er niets worden gehuurd om dat alles "zogenaamd" vol is. Ook zouden bijeenkomsten wor den verstoord. De Stichting Slaaghbuurt stelt daar tegenover dat de Surinamers geen verant woordelijkheid willen dragen voor het beheer van het buurt huis en dat ze de rommel gewoon achterlaten. Enige malen is door de gemeente gepoogd deze ru zies te beslechten; steeds zonder Het gesprek dat Peters vorige week had met de Stichting Slaaghbuurt en de SSL had ook niet het gewenste succes. De wethouder vertelde gisteravond aan de raadsleden van de com missie onderwijs gisteravond dat hij geen andere oplossing kon bedenken, dan een eigen accom modatie met een eigen ingang. "Zelfs mijn aanwezigheid kon geen goed meer doen. Ze bleven elkaar maar verwijten maken. Aan samenwerking hoeft niet meer gedacht te worden, dat is een voorbij station", aldus de wethouder. de Stichting Surinamers Leiden onderdak krijgt. winkeliers van de Breestraat en de Haarlemmerstraat samenwer ken. Bonthandelaar Joop van Egmond had reeds eerder de wens te ken nen gegeven in verband met zyn leeftijd als voorzitter te willen vertrekken, maar het LCC slaag de er steeds niet in een opvolger te vinden. Nu dan wel in de per soon van Verberg, die voorlopig voor een jaar bereid is de functie op zich te nemen. Jan Brummer vertrekt, omdat hij als be drijfsleider van P en C in Arn hem zyn werkzaamheden gaat voortzetten. Tergblikkend op zijn jarenlange betrokkenheid by het LCC schrijft Brummer in het Kontaktblad. het orgaan van het LCC onder meer over het economische beleid in Leiden: "Het is zeer jammer dat de poli tieke visie in de loop der jaren vaak anders is geweest dan wy voorstaan. Een vanuit onze visie vaak onbegrijpelijke zaak. door ons ook wel eens als kortzichtig betiteld". "Naar mijn mening", schrijft Brummer, "zit de stad Leiden op dit moment in een vicieuze cir kel. Is zy bezig zichzelf econo misch gezien te "vermoorden", dit ten nadele van de eigen bur gers, die elders hun boodschap pen moeten gaan doen, omdat bedryven zich verplaatsen naar oorden, waar zij nog wel levens vatbaarheid hebben". 'Behoedzaam' De nieuwe voorzitter, Jaap Ver berg omschrijft zijn werkwijze als "behoedzLim werken". In een interview in Kontaktblad zegt hy: "Je kunt niet altijd de kool en de geit sparen, maar vaak wel. Ik geloof ook in die manier van handelen. In de dialoog. Het LCC heeft, al dan niet terecht, lang de naam gehad een dram merige club te zijn. De laatste tyd wordt dat minder, verlopen de contacten met (vooral) de ge meente al wat beter Wat my be treft trekken we die lyn door". Over de middenstanders zelf zegt de nieuwe LCC-voorzitter, dat hy in het algemeen zyn zaak be ter moet verkopen. "Er wordt te genwoordig ook door de mid denstand te veel en te snel ge- gnept Helemaal fout, we moeten juist trachten een zo positief mo gelijke uitstraling te krygen" De geboren en getogen Leidenaar zegt over zijn stad: "Er zit een sfeertje waar ze bijvoorbeeld aan de andere kant van de plas ver mogens voor over zouden heb ben om dat ook te kunnen reali seren. Je merkt het ook aan de mensen die van buitenaf naar de stad komen. Stuk voor stuk vin den ze Leiden de moeite waard. Waarom zouden wy dan als Leid- se middenstad negatief gaan doen over dat geheel?" Het is de bedoeling dat Verberg in de jaarvergadering van het LCC op 6 oktober tot voorzitter zal worden gekozen. Na het besloten gedeelte van deze vergadering in de Stadsgehoorzaal houdt burge meester Goekoop een toespraak over het onderwerp: "Waar ligt de toekomst van onze Sleutel stad?" LEIDEN - Een 51-jarige vrouw uit Israël is gistermiddag op het cen traal station van Leiden beroofd van haar koffer die met inhoud zo'n vijfduizend gulden waard is. Op het moment dat de vrouw op het perron het vertrektijdenbord bestudeerde, ging iemand met haar leren koffer aan de haal, behalve kleding cadeaus haar familieleden in Israël zaten. LEIDEN - Het geluid bij de uitzending van Studio Sport werd gisteren een paar keer weggedraaid. In plaats van het commen taar bij de voetbalwedstrijd Nederland-Ierland werd de druk kerij Batteljee Terpstra aan de Hooglandse Kerkgracht aange prezen. Eigenaar Hans van Brussel beweert dat de advertentie bedoeld was voor discotheken en dergelijke. "Dit was niet afge sproken. Op die manier wil ik er niets mee te maken hebben", zegt hij. "Bovendien was het hoogst storend. Ik zat zelf ook naar het voetbal te kijken". ADVERTENTIE ertEIDEN - Menno Witteveen treedt ch per 1 december af als raadslid, ij Hij zat voor D'66 in de gemeente- lcj raad. In zijn werkkring heeft hij ter' een andere functie gekregen en ac, dat zal zoveel extra werk met n zich mee krijgen, zo verwacht en kij. dat dat niet meer met een lid- maatschap van de gemeenteraad nel te combineren zal zijn. "In deze omstandigheden zou een be hoorlijke vervulling van het raadslidmaatschap onmogelijk zijn", zo schrijft de fractievoor zitter van D'66, Jan Hoekema. Vitteveen wordt opgevolgd door Marianne van der Ham, de num mer drie op de D'66-lijst voor de afgelopen raadsverkiezingen. Zij is 27 jaar en werkt ,op de juridi sche faculteit van de Leidse uni versiteit als medewerkster staats- en administratief recht. Verwacht wordt dat Van der Ham in de vergadering van 6 de cember wordt beedigd als lid van de gemeenteraad. De nieuwe "auto van het jaar?" Wie weet. Leiden Vijf Meilaan 7 Tel.: 071-310031 Leiderdorp v.d. Valk Boumanweg 71 Tel.; 071-899301 Oegstgeest Dahlialaan 2 Tel.: 071-175176 Katwijk Kon. Wilhelminastraat 16 Tel.. 01718-72744 Redactie: Ban Jungmann A Jaap Visser. Leiden Rome (1) Er wordt wat afgekankerd op de 'planologen' van de ge meente. Automobilisten staan op hun achterste wie len wanneer bijvoorbeeld te gelijkertijd én een rijbaan van de Willem de Zwijger laan én een deel van het sin geltraject zijn opgebroken. Maar de ambtenaren op het stadsbouwhuis hebben lak aan het gekanker. Zij gaan er volkomen terecht van uit dat je pakken moet wat je pak ken kan zolang het rijk subsi dies geeft voor kostbare openbare werken. En die au tomobilisten met hun grote mond kunnen natuurlijk best een blokje om rijden. Maar in hun onnavolgbare ijver kunnen de ambtenaren op het stadsbouwhuis kennelijk ook te ver gaan. Het lijkt wa rempel wel of zij Leiden en Rome op één dag willen bou wen. Of je nu voetganger, fietser, automobilist of bu schauffeur bent, je moet je met ware doodsveraching de stad doorworstelen. Het is zelfs zo erg dat de NZH, toch wel het een en ander ge wend, de stormbal heeft ge hesen. Door alle omleidingen en 'reconstructiewerkzaam heden' was het eerder regel dan uitzondering dat bussen met een vertraging van bijna een half uur op het eindpunt binnenkwamen. Chauffeurs zaten uren achtereen achter het stuur zonder een 'bakkie' te kunnen doen of een 'plas- sie' te kunnen plegen. Nu de Vierde Binnenvest gracht weer open is en de po litie strenger controleert op de door de NZH aangewezen knelpunten is het ergste leed geleden. Maar de verkeers- doorstroming in de Leidse binnenstad is nog altijd verre van optimaal Op een rustig tijdstip stappen we op het eindpunt Hoge Mors weg 'aan boord' van lijn zestien; Morskwartier - Lei derdorp Achter het stuur wiel zit Sjaak van Cassel, meer dan 22 jaar buschauf feur in Leiden. Het is zo rus tig dat we zelfs zonder vertra ging in de Mors terugkeren en 'gids' Van Cassel alle tijd heeft om ons de knelpunten te wijzen. Leiden Rome (2) De Beestenmarkt bijvoorbeeld Dikwijls geen doorkomen aan omdat er aan beide kan ten geparkeerde auto's staan. Ondanks het stopverbod. De Turfmarkt en de Stationsweg ook. "Het afgelopen weekein de hebben we twee keer de politie moeten bellen omdat we er vanwege dubbelpar- keerders niet doorkonden. Ondertussen stónd me daar een file. Het zyn vaak bezoe kers van Club '70 die op de Stationsweg voor problemen zorgen. Ze willen hun auto persé voor de deur van die tent parkeren. Terwyl er ach ter de Stationsweg een enorm parkeerterrein ligt. Maar die gasten zyn tegen woordig te lui om honderd meter te lopen", loetert Van Cassel terwyl hy zeer subtiel lijn 16 door de bocht voor de Blauwpoortsbrug slingert Het gaat maar net. Van Cassel wijst de haltes aan die steevast door foutpar- keerders worden volge bouwd. Onder meer op het Levendaal by de fotozaak Deko "Levensgevaarlyk", weet 'veteraan' Van Cassel. "want we moeten midden op de weg stoppen terwyl de passagiers alle kans lopen by het uitstappen door fietsers en bromfietsers onderstebo ven te worden gereden". Op de Zylsingel wijst Van Cas sel op de uitgeschakelde ver keerslichten van het kruis punt met de Lage Ryndyk: "Die dingen zijn op ons ver zoek uitgedaan. Het gebeur de in de spits dat we hier meer dan tien minuten ver traging opliepen. Om moede loos van te worden. Vorige week kwam ik daardoor 's avonds met barstende kop pijn thuis". Wat meerdere chauffeurs over kwam. Voor NZH-districts- chef Leeuwenburgh aanlei ding om met de politie te gaan praten. Dat leidde tot een strengere controle op de ergste knelpunten en de uit schakeling van een aantal verkeerslichten. Leiden Rome (3) Over medewerking van politie en gemeente heeft Leeuwen burgh naar eigen zeggen niet te klagen. Maar wat te wen sen overlaat, is het begnp van het publiek en de medewer king van de automobilisten. "De passagiers kijken onze chauffeur er op aan wanneer hy te laat by een halte ver schijnt Terwyl hij juist de enige is die aan al die opstop pingen niets kan doen". Zelf heeft Leeuwenburgh zeer veel respect voor de Leidse buschauffeurs: "Door al die reconstructiewerkzaamhe den is Leiden voor buschauf feurs één van de allermoei lijkste steden Eigenlijk is er maar één straat en één halte waar iedereen zo snel moge lijk wil wezen, da's in de Breestraat pal voor V D. Alternatieven zijn er niet Als de mensen niet snel genoeg op de Breestraat worden af gezet, krygen onze chauf feurs dat te horen". Met andere woorden, omrijden kost de NZH klanten en ver oorzaakt irntatie bij het pu bliek. De constante chaos in de Leid se binnenstad heeft één voor deel: de Leidse buschaufTeur kan ryden als geen ander Volgens hun baas Leeuwen burgh zyn de 'NZH-bestuur- ders' overal inzetbaar "Ik durf te wedden dat wanneer ik hier chauffeurs uit Haar lem inzet dat ze na de eerste dag al gillend weghollen. Vo rig jaar hadden ze in Haarlem ook met reconstructiewerk- zaamheden te kampen. Dat heeft toen tot grote spannin gen onder het personeel ge leid. De chauffeurs hier bly- ven kalm en dringen zich let terlijk door alle problemen heen". J.V.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3