Ontslag voor 29 man bij bedrijven in Leidse regio Zoeterwoudse vrouwen: liever veilig in huis Le/cfe< agent Leiderdorpse aannemer in financiële problemen Bij Metapro en Elascon Vrouwen in vredeskamp breiden hun actie uit Leids loodgietersbedrijf de dupe? Automaten voor camping Weinig belangstelling voor feministische activiteiten LEIDERDORP/LEIDEN - Bij het Leiderdorpse handelmaatschappij Metapro en het Leidse Elascon verdwijnen 29 arbeidsplaatsen. Beide bedrijven horen bij de de Hol landse Constructiegroep (HCG) in Leiden en dat is weer een onderdeel van de Holland se Betongroep (HBG). De arbeidsplaatsen bij Metapro en Elascon verdwijnen, volgens de directie van HCG, omdat de bouw is ingestort. De twee handelsmaatschappijen verzorgen bij bouwwerken bij voorbeeld dakconstructies. Als de handelsmaatschappijen een opdracht krijgen van een aanne mer kopen zij de materialen in en zoeken een onderaannemer die het werk uitvoert. Metapro en Elascon verrichten hetzelfde soort werk. Het meeste perso neel zit op kantoor en er is een aantal vertegenwoordigers. "Het is een moeilijke markt. Meta pro is op de bouw geconcen treerd en de problemen daar gaan ons ook niet voorbij", aldus één van de directeuren van de HCG, Nicolaas. "Na allerlei stu dies samen met het bedrijf heb ben we besloten bepaalde activi teiten te stoppen". Bij Metapro houdt dat in dat er negentien van de 23 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen, aldus Nicolaas. Metapro is jarenlang winstgevend geweest. Nicolaas: "Er zijn rela tief hele goede jaren geweest, maar de laatste jaren zijn verlies gevend. Het uitzicht op die markt is zodanig dat we mensen moeten ontslaan". Bij het Leidse bedrijf Elascon speelt iets dergelijks. Elascon maakt ook metalen platen voor de bouw, maar daar wordt op dit moment geprobeerd nieuwe markten aan te boren. Voorlopig blijven de ontslagen daar be perkt tot tien. Er werken nu 46 mensen bij Elascon. De in Rijswijk gevestigde Holland se Betongroep is winstgevend. VALKENBURG - Samen met sympatiserende vrouwen uit Katwijk, Wassenaar, Oegstgeest en Leiden hebben de vrouwen van het Vrouwen Vredeskamp in Valkenburg gisteravond beslo ten de protestactie tegen atoom wapens uit te breiden. Zij zullen via stencils die op de markten in de omliggende gemeenten zullen worden verspreid het waarom van hun protest uiteenzetten en ook met affiches proberen meer bekendheid aan de actie te ge ven. Dit heeft een van de actievoerende vrouwen, die niet met name ge noemd wil worden, vanochtend meegedeeld. Over een spoedig opbreken van het tentenkamp aan de zuidkant van het Vliegkamp Valkenburg, zoals de eigenaar van de grond heeft geëist, hebben de vrouwen gisteravond niet gesproken. Het Vrouwen Vredeskamp Val kenburg is dit weekeinde opge richt als protest tegen de moge lijke bewapening met kernraket ten van de nieuwe Orion-vlieg- tuigen van de marine. Verder is gisteravond besloten dat zaterdag om drie uur geprotes teerd zal worden bij de ingang van het vliegkamp. In welke vorm deze actie zal worden gego ten, hangt af van de bepalingen in de vergunning die de actie voerders hiervoor nog moeten aanvragen. Er werken in totaal ruim twintig duizend mensen. De laatste cij fers van het vorig jaar geven een winst aan van ruim 3,2 miljard gulden. Met deze cijfers is de HBG de twintigste onderneming in Nederland. De vraag rijst dan ook of de ontslagen wel nodig zijn. Nicolaas daarover: "Wij hebben een duidelijke verant woordelijkheid dat we niet al leen vandaag winst maken maar ook morgen". Het is overigens wel de bedoeling dat een deel van het nu ontslagen personeel elders in het bedrijf een nieuwe baan aangeboden krijgt. "We zijn actief bezig een aantal van deze mensen te herbe- middelen. We hebben ook al wat succesjes geboekt. Vijf (van Me tapro) zijn al herplaatst", aldus Nicolaas. Een garantie geven dat alle mensen een nieuwe baan krijgen binnen de HBG wil Nico laas niet. "Dat kunnen we niet". Rotte plek Een werknemer van Metapro, die niet met zijn naam in de krant wil, vertelt een heel ander ver haal. Volgens hem wordt Meta pro opgeheven en gaat Elascon juist uitbreiden. Elascon neemt, volgens de man, drie van de werknemers van Metapro over, een tekenaar en twee vertegen woordigers. De vierde, die over blijft, is een man die in de WAO loopt en daarom niet ontslagen kan worden. Volgens de werkne mer wordt Metapro gewoon op geheven. "Ze hebben de rotte plek weggesneden en gaan nu gewoon weer verder", aldus de man. Ook de tien ontslagen bij Elascon stellen volgens hem niet veel voor. Dat waren voornamelijk part-timers. In de plaats van die mensen komt nu versterking van Metapro en er zijn ook nieuwe mensen aangetrokken, aldus de werknemer. DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1 DONDERDAG H Het bedrijfsgebouw van De Water aan de Lijnbaan in Leiderdorp. Leiden - Wienerwald, Steenstraat 2, richtingsvergadering CDA-Vrouwenl raad afdeling Leiden, 20.30 uur. Stadhuis: raadscommissie voor per neelszaken, 19.30 uur. Stadhuis: raadscommissie voor ecoi mische aangelegenheden, 21 uue. Architektenwinkel - Oude Vest II kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidsew 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spre« uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 1 vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroj Dienstweigeren, spreekuur, 20-21J uur, inl. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uii 't Spoortje - Bernnardkade 40, spree uur hulp- en adviesbureau WAO/WS1 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73 spreekuur Comité Gasprijsverhogiï NEE, 19-20 uur. Voorschoten - Muziekcafé Lindehoev Paul Stephenson, 21 uur. Gereformeerde kerk - fakkeltocht vb desweek, 19.30 uur. APOTHEKEN fl De avond-, nacht- en zondagsdienst v| de apotheken in de regio Leiden, won waargenomen van: vr 17 sept tot 24 se| Apotheek De Aloë, Levendaal 161. 120502; Apotheek Linnaeus, Kern] naerstraat 31, tel. 173330. LEIDERDORP De Leiderdorp se bouw- en aannemingsmaat schappij J. de Water bv verkeert in financiële problemen. Op 15 september is het bedrijf uitstel van betaling verleend. Bij het be drijf werken ruim vijftig mensen. De problemen bij De Water heb ben in elk geval al wel tot gevolg gehad dat bij één onderaanne mer, het Leidse loodgietersbe drijf Verkuylen bv, tien arbeids plaatsen in gevaar zijn gekomen. De Water is één van de grootste opdrachtgevers van Verkuylen. Het verhaal van het aannemings bedrijf is de laatste jaren al vaak I verteld. Het bedrijf heeft voor ei gen risico huizen en appartemen ten gebouwd onder andere in Zoetermeer en Scheveningen. Juist toen die verkocht moesten worden stortte de huizenmarkt in, waardoor De Water met on verkochte woningen bleef zitten. De toen ontstane schulden druk ten te zwaar op de bouw- en aan nemingsmaatschappij. Wat er nu gaat gebeuren blijft nog onduidelijk. De aangestelde be windvoerders, Groenendijk en Kloppenburg, willen op dit mo ment nog niets zeggen omdat ze de zaak nog moeten bestuderen. Ook de directeur van het bouw bedrijf, De Water, wil geen com mentaar geven. Constructie Grooten van de FN V-hout en bouwbond weet officieel ook nog niets over de redenen achter de aanvraag om uitstel van beta ling. "Ik kan er alleen maar naar gissen", aldus Grooten. "Ik heb het vermoeden dat ze met hoge rentelasten zitten. Het zal het be kende verhaal van vele aanne mers wel weer zijn". Hoe het nu verder gaat, weet Grooten ook niet. Het heeft volgens hem geen zin geld te stoppen in het bedrijf. Grooten verwacht dat het bedrijf de zogenoemde Ogem-construc- tie toe zal passen. Het personeel en het huidige werk worden dan overgeheveld naar een nieuwe bv. De schulden blijven in de ou de onderneming die dan failliet gaat. De arbeidsplaatsen bij De Water blijven dan in elk geval ge spaard. Problemen ontstaan er dan wel bij de schuldeisers, zoals het Leidse loodgietersbedrijf Verkuylen bv. Volgens J. Verkuylen heeft zijn bedrijf nog een vordering over de afgelopen drie maanden op De Water. Hij kan alleen maar hopen dat het bedrijf gered wordt en hij zijn geld krijgt. Het gaat, volgens Verkuylen, om een "flink bedrag", maar zeker geen 600.000 gulden. Een bedrag dat de laatste dagen circuleerde. Als voorzorgsmaatregelen heeft Verkuylen wel alvast een ont slagaanvraag ingediend voor tien van de 23 mensen die bij hem werken. "Als een aannemer fail liet gaat dan stuurt hij z'n men sen de WW in, maar wij moeten ze wel houden. Wij moeten de normale ontslagprocedure vol gen". Dat betekent dat Verkuy len zolang de ontslagprocedure loopt wel loon- moet- betalen aan die mensen. Verkuylen: "Je moet gewoon zorgen dat je dat soort dingen, die eventueel kun nen gebeuren, probeert te voor komen". Hij hoopt overigens dat De Water uit de problemen zal komen en dat hij dan de ontslag aanvraag voor de tien mensen kan intrekken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, t< ten noorden van de Rijn: 134604; tel. te zuiden van de Rijn: 121753. I<E Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Krui q gebouw, Berkenkade 7, tel. 41013.. spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. tl Gezondheidscentrum, Florijn 10, t«e 896193, spreekuur, ma, woe, vr van II 13.30 uur. a Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tec 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Uf,e KATWIJK - Gezien de tekorter^ van de camping in de Noorddui nen bij Katwijk willen burge meester en wethouders van dit gemeente volgend jaar de ener gieprijzen afzonderlijk in reke ning brengen. Een en ander bete J kent dat het sinds de opknap beurt geldende regel dat voor al le gemaakte onkosten één beS drag wordt gerekend, wordt los r! gelaten. De elektriciteit wordt tegen die tij< apart berekend, terwijl gas eF* water via munten-automatei worden geleverd. De kosten voo|~ de automaten, de montage en bel nodigde materialen worden gei raamd op 19.500 gulden. De ga meentelijke commissie voor fif nanciën toonde gisteren nauwe lijks bezwaar tegen het uittrek] ken van dit bedrag. ZOETERWOUDE - Een aantal vrouwen in Zoeterwoude is al zo'n vijf jaar bezig met het orga niseren van allerlei activiteiten om het bewustzijn van de vrouw te verbeteren: VOS—cursus, PW—cursus, VIDO-groep, Vrouwencafé, Vrouwenkrant. Er is echter één probleem: het aan tal vrouwen dat er aan mee wil doen, neemt gestadig af. Want wie doet nu tien maal dezelfde VOS—cursus? Het begon allemaal met het opzet ten van een werkgroep, die de VOS (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving)-curus ging begeleiden. De eerste stap was gezet en langzaam werden de ac tiviteiten uitgebreid. Ongeveer drie jaar geleden ging de werk groep over in de Stichting VOS. Dit vooral op verzoek van de ge meente Zoeterwoude, die daar mee te maken kreeg met een rechtspersoon. Vooral voor het geven van subsidies was dit voor de gemeente gunstiger. Die stichting werd het overkoepe lend orgaan, waarin alle verschil lende werkgroepen vertegen woordigd waren. Dat Zoeterwoude daarmee een fe ministisch bolwerk binnen haar dorpsgrenzen had gehaald, zou wat al te ver voeren. Wel kan ge steld worden dat aan de verschil lende activiteiten vaak een zelfde groep dames meedeed. De au tochtonen van Zoeterwoude lie ten zich zelden zien. Een schijn baar ingebakken angst die ten onrechte lijkt te zijn. "De vrouwen zien de negatieve dingen op de televisie. De fana tieke vrouwen. De grote massa denkt er heel anders over", zegt Puck Felkers. Mirjam Altes, ac tief in de vrouwenkrant vult haar aan: "Zoeterwoude is wel een aardig dorp en de vrouwen den ken dat ze het niet zo hard nodig hebben. Door de activiteiten op landelijk niveau stoot het een aantal vrouwen af. Ze weten niet precies wat het allemaal inhoudt. Ze zijn bang dat het te radicaal "Van oud-Zoeterwoude komt er helemaal niemand", weet Marian Steven van het Vrouwencafé en Vrouwenkrant nog te melden. Lenie de Boer, actief medewerk ster bij de VOS-cursus en nu be zig met het opzetten van de VI DO-groep draagt hier ook haar steentje bij: "Ze houden liever de deur dicht. Mannen vinden een VOS-cursus bedreigend". Herhaling Als de verschillende gebeurtenis sen die de stichting organiseert op een rijtje worden gezet, dan blijkt alles een eigen probleem te hebben. De oudste cursus, VOS, hebben nagenoeg alle potentiële Zoeterwoudse vrouwen al ge daan. "Je zet zo'n cursus heel en thousiast op. Na een tijdje ver slapt de animo en na de cursus houdt het vaak helemaal op. Je kan weinig nieuwe mensen be reiken", is de conclusie van Mir jam Ates, "het is een bestaande groep die je bereikt en er is nie mand die tien maal dezelfde cur sus doet". Een stelling waarmee Puck Fel kers het eens is: "De mensen die het werk gunstig gezind zijn, hebben de cursus al gehad. De rest is moeilijk te bereiken. Het is ook een gevolg van de econo mische teruggang. De vrouwen willen liever in huis blijven. Vei ligheid en geborgenheid". Anders ligt dat bij het vrouwenca fé. Steeds komen andere onder werpen aan bod, dus van herta ling is hier geen sprake. Dat toch ook hier maar een beperkte groep komt, ligt waarschijnlijk aan het 'beladenfc woord café. "Ze denken dat het een echt café is. Dat er geboemeld wordt. De naam is niet goed gekozen, we hebben liever iets anders maar er is nog geen goede naam gevon den", aldus Marian Steven. Dat het geen echt café, is blijkt wel uit het feit dat de avonden in een kleuterschool worden gehouden en alleen koffie wordt geser veerd. Een beschrijving van een 'vrouwencafé-avond': Rond acht uur komen de belangstel lenden binnen druppelen. Over het desbetreffende onderwerp zijn deskundigen uitgenodigd die informatie en voorlichting geven. Daarna ontspint zich dan vaak een levendige discussie. In door Paul van der Burg de pauze is het dan tijd voor het café-natje; de koffie. Rond half elf kunnen de vrouwen dan weer huiswaarts keren. Trefcentrum De kleuterschool als plaats wordt door de werkgroep niet als ideaal bestempeld. Ze wil eigenlijk een eigen ruimte krijgen, waar zowel de cursussen als de thema-- avonden kunnen worden gehou den en de krant wordt gemaakt. "Het is heel erg nodig dat we een eigen ruimte krijgen", is de wens die de vrouwen uiten. De gemeente Zoeterwoude lijkt vooralsnog hier niet veel voor te voelen. "Herhaalde malen heb ben we verzocht om een eigen ruimte te krijgen. Het is niet mo gelijk volgens de gemeente. Er wordt ons niets aangeboden, je moet er voor knokken. Je wordt met een kluitje in het riet ge stuurd. Het hoeft niet luxueus te zijn, als we het maar kunnen ver warmen", zegt Felkers, "zo'n klaslokaal is nooit van jezelf. Je wilt graag dingen aan de wand hangen, maar dat kan niet. Na een avond moet je ze er weer vanaf halen". Voor het organiseren van een avond wordt dan ook heel wat af gesjouwd. De één komt met een doos met koffie, suiker en derge lijke aanzetten. De ander neemt weer ander materiaal mee. Het ideaal lijkt de stichting een tref centrum. "Waar je als vrouw ge woon in kan lopen. Vrijblijvend. Dat zou het zijn. Een vrouw stapt met zo graag naar een café. De ruimte zou ook door anderen ge bruikt kunnen worden, denk bij voorbeeld aan werklozen". De verwachting is dat als zo'n cen trum gerealiseerd wordt, dat een deel van de huidige angst bij de vrouwen om niet te komen, is weggenomen. Niet betalen Een geheel andere activiteit is het maken van een vrouwenkrant. Elk nummer staat in het teken van één thema, zoals bijvoor beeld de Islam, vrouw en werk en kernwapens en vredesbewe ging. Daarnaast staan er informa tieve artikelen in. Het aantal abonnees bedraagt ongeveer ze ventig. Voldoende om het kran tje draaiende te houden. Ware het niet dat een groot gedeelte van hen 'weigert' het abonne mentsgeld te betalen en dat ter wijl het maar zes gulden per jaar is. "We willen ze niet direct gaan aan spreken van 'goh we krijgen nog zes gulden van je", zegt Marian Steven, direct aangevuld door Puck: "Het is een akelige klus om geld op te halen. Dat is niet leuk". Waarom niet betaald wordt is voor de vrouwen ondui delijk. "Als ze de inhoud niet in teressant vinden, laten ze dan met eigen dingen komen", is de mening van Lenie de Boer. Ondanks dit gaan ze nu een beroep doen op de lezers. Er worden nieuwe medewerksters gevraagd en suggesties voor onderwerpen. Lenie de Boer, Mirjam Ates, Puck Felkers en Marian Steven (van links naar rechts): "Je leert elkaar op een heê andere manier kennen. Je hebt een echte steun aan elkaar". (Foto Holvast "We gaan vragen waar vrouwen meer over willen weten. Dit kan dan in de krant komen, juist ter voorkoming van allerlei proble men. We zeggen wel dat we een redelijke aantal leden moeten hebben om het krantje uit te ge ven. Het is elke keer weer een re delijke klus", zegt Mirjam Ates. De vrouwen laten zich zeker niet uit het veld slaan. Dalen in een bloeiende periode zijn er om op gekrikt te worden. Op stapel staat al een nieuwe activiteit; een VIDO (Vrouwen In De Overgan- g)-groep. "We zouden het fijn vinden als ze uit zichzelf komen. Maar we wil len ze ook persoonlijk gaan bena deren", aldus initiatiefneemster Lenie de Boer. "In zo'n groep schep je een vertrouwelijke band", zegt Felkers, "je moet er dan wel van op aan kunnen dat de zaken die besproken worden binnenkamers blijven. Je kunt veel goeds doen". Het wachten is nu op de Zoeterwoudse dames. Dat de activiteiten veel nut hebben blijkt wel uit het feit dat zowel Punck, Lenie, Marian als Mirjam het erg spijtig zouden vinden als het geheel zou instorten. Mariar;, "Het is zonde dat het terugloopt Je raakt dan zo een stuk contac kwijt. Vriendschap verdwijn' dan". "Je leert elkaar op een hele anderf* manier kennen. Je hebt een ech j te steun aan elkaar. Dat zou il niet willen missen", vindt Pucl1 Felkers. Vrouwen uit Zoeter woude kunnen met haar contac opnemen om meer informatie t< j krijgen of suggesties te doen 1 Puck is na zes uur 's avonds t<1 bereiken per telefoon, nummei1 1160. LEIDSCH DAGBLAD OPGERICHT 1 MAART 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor: Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen, tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57,35 f Per post 79,70 P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Losse nummers 0,80 Directie: G. Koopman Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cflro, Rome, Madrid, Mexico en Wenen. Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2