Dieptepunt scheepsbouw Macht OPEC lijkt tanende C Ahrend stoot 300 banen af PTT: volgend jaar bellen op afstand Brandstoffencongres: Beurs Amsterdam tort zakelijk marktberichten FNV bepleit steunmaatregelen Samenwerking Philips en ATT? Beufsoverzlcht ONDERDAG 23 SEPTEMBER 1982 eil naar Robeco jw Simone Veil. bekend rrans politica, wordt commissa- an de Robeco Groep. Haar >enoeming wordt voorgesteld de algemene vergadering aandeelhouders van de vier Deleggingsmaatschappyen, die ieze groep vormen, vrouw Veil was de eerste voor atter van het direct gekozen Eu- opese parlement, van 1979 tot 1982. Tevoren bekleedde zij di- •erse functies in de Franse poli- :iek. Zo was zij van 1974 tot 1979 ninister van volksgezondheid. benoeming van mevrouw Veil Dij Robeco houdt verband met iet terugtreden van de Franse commissarissen R.E. Maijolin en P.P. Schwietzer in verband met het bereiken van de gestelde leeftijdsgrens. elgische frank Belgische Nationale Bank heeft, voor het eerst sinds maan den, de afgelopen week de Belgi sche frank weer moeten steunen. De centrale bank moest daar een bedrag van 500 miljoen gulden spenderen, rij onverwacht heeft de frank in het Europese Monetaire Stelsel (EMS) de onderste plaats ingeno- Bij de Belgische centrale bank meent men dat deze ont wikkeling verband houdt met de vrij snelle oplossing van de poli tieke crisis in West-Duitsland lar nu de christen-democraten de regering komen. Dat heeft n grotere vraag naar Duitse marken uitgelokt, zo meent men bij de bank. Wetenschappers Groningen zal nog voor het eind /an dit jaar de stichting Science Park worden opgericht. Doel van de stichting is het helpen van on derzoekers van de Rijksuniversi- n Groningen bij het op de markt brengen van wetenschap pelijke ontdekkingen of uitvin dingen. öt staat in een rapport van de in terfacultaire commissie Science Park van de RU te Groningen. Volgens dit rapport is de finan ciering van de nieuwe stichting inmiddels geregeld. In de ko mende vijf jaar is er voor de stichting een bedrag nodig van tien miljoen gulden. Dit geld zal worden vrijgemaakt uit het bud- an het Integraaf Structuur plan noorden des lands (ISP), terwijl ook het rijk en de univer siteit aan de financiering zullen bijdragen. ADVERTENTIE HEEFT U ONS BOEKJE AL DOORGELEZEN Baggeraar naar sloop ROTTERDAM (ANP) - Het pas vier jaar oude wandelende bag- gerplatform "Al Wassl Bay" gaat naar de sloop. Indertijd heeft de bouw ongeveer 80 miljoen gul den gekost. Voor enkele tonnen wordt het gesloopt in Pakistan. Volgens een woordvoerder van baggermaatschappij Costain Blankevoort is het platform al af geschreven. Er is verder geen werk voor de baggeraar. GARDEREN (ANP) De voorzit ter van de hout- en bouwbond CNV, D van Commenee, heeft vanmorgen een 'ernstig beroep' gedaan op alle banken in Neder land om hun "keiharde beleid nog eens te overwegen en de so ciale gevolgen daarbij te betrek ken". Van Commenee deed deze uitspraak tijdens de bondsraad van de hout- en bouwbond. "Banken die kort geleden bedrij ven nog 'met de ogen dicht' kre diet verleenden, hebben die be drijven nu onder zwaar regime gesteld. Bij het minste of ge ringste gaat de kredietkraan dicht. Dat kost werkgelegen heid". aldus Van Commenee. Economie Bouwbond: Kredietkraan geleidelijker terugdraaien Hij vroeg zich af waarom de ban ken, nu de fout van het te snel krediet verlenen wordt ingezien, de kredietverlening niet wat ge leidelijker terugdraaien in plaats van de onderneming en de werk gelegenheid ineens de nek om te draaienDe bondsvoorzitter deed ook een beroep op parle ment en regering om te bezien wat zij tegen het kredietbeleid van de banken kunnen onderne men. "De banken vormen een economische macht in ons land waar wy als bond van huiveren Wie maakt de dienst eigenlijk uit in ons land. onze democratische regering, of die paar mensen die de geldstromen beheersen?", zo vroeg Van Commenee zich af De bondsvoorzitter zei te verwach ten dat de werkloosheid in de bouw deze winter de 125.000 zal passeren. Momenteel zijn negen tigduizend bouwvakkers werk loos. UTRECHT (ANP) - Vol gend jaar komen in de scheepsbouw waarschijn lijk drieduizend van de 20.000 werknemers zon der werk. De Industrie bond FNV vreest dat het in 1985 wel eens helemaal afgelopen zou kunnen zijn met de Nederlandse scheepsbouw als er niet snel maatregelen worden genomen. In het bonds blad "Zin" zegt bestuur der David Rijkse dat dit jaar het aantal orders sterk is gedaald en dat nog maar enkele werven in ons land tot 1983 zijn be zet. Na vijfjaar van drastische s gen leek de Nederlandse scheepsbouw er mede dankzij forse overheidssteun weer aardig bovenop te krabbelen. Met name op de markt voor speciale sche pen voor de koopvaardij en de offshore (booreilanden) kwam de Nederlandse scheepsbouw weer in een redelijke concurrentie-po- sitie. De huidige plannen gaan er van uit dat de scheepsbouw zich in 1985 weer zelf kan bedruipen en dat de overheidssteun gelei delijk elk jaar kan worden ver minderd. Maar volgens Rijkse dreigt de nog steeds toenemende concurrentie op de wereldmarkt een streep door de rekening te halen. Nu Nederland Japan aar dig kan beconcurreren komt plotseling een land als Korea op de markt met prijzen die 30 pro cent lager zijn dan gemiddeld. Rijkse stelt dat de Nederlandse scheepsbouw de produktie niet op een nog lager pitje kan zetten omdat men al op minimum-capa citeit draait. Nederland zal dan ook samen met de andere Euro pese landen maatregelen moeten nemen en bijvoorbeeld de pre mie op nieuwbouwschepen af moeten schaffen. Die premies halen weinig uit als er veel te weinig schepen worden besteld, zegt Rijkse. Hij voelt meer voor premies op sloop van schepen. Rederijen die een vergoeding rij gen als ze een schip vervangen zijn volgens hem eerder geneigd schepen te kopen. REIMERSWAAL (ANP) - De demissionaire minister van landbouw en visserij. De Koning (l). bracht gisteren een werkbezoek aan Yerseke. Overleg vond plaats met organisaties in de mossel- en oestersector en ook werd het mosselverwerkende bedrijf Bolton bezocht. Bonden vrezen gedwongen ontslagen AMSTERDAM/ST. OEDENRODE (ANP) - Bij de Ahrendgroep die bestaat uit 14 werkmaatschappij en moeten 300 van de ruim 2000 arbeidsplaatsen verdwijnen. Dat heeft de directie gisteren meege deeld. De bonden en de onderne mingsraad zijn ingelicht. De Ahrendgroep produceert onder meer kantoormeubilair. De reor ganisatie heeft betrekking op de verkoopmaatschappij Ahrend bv in Amsterdam en het produktie- bedrijf ODA bv dat vestigingen heeft in St. Oedenrode en Gel drop. In beide onderdelen ver vallen elk 150 arbeidsplaatsen. Met de reorganisatie hoopt de di rectie de efficiency van het be drijf te vergroten. Gelijktijdig Ook voelt hij veel voor gerichte overheidssteun voor kansrijke projecten in plaats van de alge mene steun die de overheid mo menteel aan alle werven geeft. DEN HAAG (ANP) - De PTT be gint januari volgend jaar met de zogenoemde doorschakeldienst. Telefoonabonnees kunnen hier door hun inkomende gesprek ken via de centrale automatisch doorverbinden met een wille keurig ander telefoonnummer. De centrales worden daartoe uit gerust met speciale apparatuur. De PTT, die dit gisteren bekend maakte, wil nog niet zeggen wat de extra kosten zijn voor mensen CATWIJK AAN DEN RIJN - Groente- eiling van 22 september 1982. ndyvie per kg 62-65. sperziebonen ,20. bospeen II 90-1,14, waspeen Al-per ist 4.20-6,80, All 3,20-5,60, BI 4,10-8,90, I 1.70-3,00, CII 50-1,80. .anvoer: 167'/z ton. Jreekpeen BI-per kist 3.00, Cl 5,60-7,70, A per kg 0,71, prei B per kg 0,56, sla natuur) I 26-36, spinazie 35-43, uien per 0,39, peterselie (krul) 36-48, selderij 0-28, bloemkool 6 per bak I 93-1,05, 6 II Verbod voor Duphar-spot HILVERSUM (GPD) - Het chemisch bedrijf Duphar mag zijn STER- spotje, waarin het bestrijdingsmiddel Roxasect wordt aangeprezen, niet langer op tv vertonen. De Reclameraad heeft hiertoe besloten na een klacht van een redacteur van het blad „De kleine aarde". Het gewraakte spotje toont een echtpaar in bed. De man pakt een spuit bus van zijn nachtkastje en maakt daarmee een einde aan het hinderlij ke gezoem van een mug. De Reclameraad kwam tot de slotsom dat de Duphar-reclame een bedrei ging is voor de volksgezondheid, omdat deze een gebruik toont waarbij de gebruiksvoorschriften in meer dan één opzicht met voeten worden getreden. Om herhaling te voorkomen wordt voortaan bij alle STER- spots voor bestrijdingsmiddelen nagetrokken, of het daarin getoonde gebruik overeenkomt met het voorgeschreven gebruik. die van deze dienst gebruik ma ken. Verwacht wordt dat na twee jaar al 10.000 abonnees zullen zijn aangesloten. Het gaat vol gens de PTT vooral om perso- neen die veel weg zijn. maar toch voortdurend telefonisch bereik baar willen zijn. In Dordrecht maken huisartsen al op proef gebruik van een door schakeldienst. Die proef zal de komende weken worden uitge breid tot de plaatsen Haarlem, Groningen. Veendam, Roer mond, Amsterdam en Rotter dam. De doorschakeldienst (een apart abonnement is nodig) vereist geen speciale telefoonaanslui ting of apparatuur. Met het eigen telefoontoestel kunnen klanten de apparatuur in de centrale pro grammeren. Dat gebeurt door het draaien van een opdrachtco de tussen het eigen telefoonnum mer en het gewenste nieuwe nummer. De apparatuur in de centrale kan ook geactiveerd worden als men niet thuis is. In dat geval moet wel een "toonco- dezender" worden gekocht. wordt de procuktiecapaciteit in St. Oedenrode enigszins terugge- les moet leiden tot een herstel van de rentabilitiet van de Ah rendgroep en een vermindering van de operationele kosten. Het bedrijf lijdt momenteel verlies. Vertegenwoordigers van de Indus triebond FNV en de Unie BLHP zijn bang dat het verdwijnen van de arbeidsplaatsen voor het over grote deel zal geschieden via ge dwongen ontslag. Ze zijn ervan overtuigd dat een ingreep nood zakelijk is maar vragen zich wel af of daarmee zoveel banen ver loren moeten gaan. De werkne mersorganisaties vinden dat de directie met meer informatie moet komen. De bonden hebben aangekondigd dat zij samen met de kaderleden zullen proberen alternatieven op te stellen. EINDHOVEN - Philips en het Amerikaanse bedrijf AT and T-international voeren besprekingen over samenwerking op het ter rein van telecommunica tie. Met name gaat het hierbij om gezamenlijke marktaanpak bij het fabri ceren en verkopen van zo genaamde digitale tele fooncentrales voor open bare netten. Er zijn nog geen afspraken gemaakt. Digitale telefooncentrales hebben aanzienlijk meer mogelijkheden dan de huidige centrales, zoals ook tekstverkeer. De PTT heelt aangekondigd te beginnen met invoering van dergelijke centra les aan het eind van 1983. Ook te lefoonbedrijven in andere lan den denken daarover, in de VS is ROTTERDAM - De vaak op chantage lijkende macht van de OPEC-landen is de laatste 12 maanden aanmerkelijk in gekrompen. Er wordt niet meer gesproken over olieprij zen van 60 dollar en meer per vat. Ook niet meer over boy cots en andere maatregelen. Verschillende van deze lan den hebben financieel de grootste problemen om hun ontwikkelingsplannen, geba seerd op oliedollars, nog enigszins te realiseren Dit stelde gisteren voorzitter A. Roza van de Ned. Organisatie van Olie- en Kolenhkndela- ren (NOVOK) bij het begin van een driedaags congres van brandstoffenonderne- mers uit geheel Europa. De Saoedische olieminister Ja- mani heeft volgens hem de grootste moeite ..zijn club bij een te houden" Iran dat maar eeen derde van zijn vroegere produktie maakt) en andere landen proberen door ouderwetse ruilhandel extra export te kweken. De macht van de OPEC is vol gens Roza aanzienlijk ver kleind. In een nog steeds da lende wereldolieproduktie komt nu maar een derde uit deze landen. Het aandeel was in de zeventiger jaren zeker de helft. Europa neemt maar 5 procent van OPEC af. de VS en Canada nog 20 pro cent. De Nederlandse pro duktie is dankzij de Noord zee de laatste jaren verdub beld. Amerika. Engeland en Brazilié produceren aanzien lijk meer. Inmiddels maakten de geste gen olieprijzen andere ener giebronnen langzamerhand commercieel aantrekkelijk. „De prijsontwikkeling bij de OPEC-landen heeft mede ge zorgd voor de „wederopstan ding van de kolen", aldus de NOVOK-voorzitter. Hij stipte ook de nog steeds voortgaan de teruggang in het oliever- verbruik aan als gevolg van besparingen en van de econo mische recessie. Roza had weinig goede woor den voor de samenwerking en de energiepolitiek op Eu ropees niveau. Slecht voor beeld is dat Nederland per 1 augustus zijn maximumprijs- systeem voor olieprodukten heeft laten varen. Terwijl juist op 15 mei j.l. Frankrijk voor een soortgelijk stelsel had gekozen. De NOVOK-voorzitter heeft de indruk dat de „commerciële norm-onterende prijsconcur rentie" in West-Duitsland de achtergrond van het Neder landse besluit is. Samen met een deel van de oliemaat schappijen heeft zijn organi satie het besluit van minister Terlouw steeds krachtig be streden. Inmiddels is in 10 jaar tijd het aantal groot- en kleinhande laren in aardolieprodukten in alle Europese landen ten minste gehalveerd. Verdere terugval is te verwachten. Wat Nederland betreft, is men dichtbij het minimum aangeland. Alleen bedryven. die op verscheidenheid van activiteiten stoelen en steeds de ontwikkelingen by weten te houden, zullen overleven Drs W J H. Tieleman, direc teur-generaal van energie (economische zaken) betoog de dat Europa zich voor zijn energievoorziening steeds minder afhankelyk van olie maakt. In 1972 werd met 62 procent de top bereikt, in 1979 was het 56 procent, in 1981 was een daling tot 51 procent bereikt. Voor het jaar 1990 wordt op 40 procent ge mikt, een doel dat realistisch lijkt Tieleman wees er ook op dat het olieverbruik in de EEG nog steeds blijft dalen: 8 pro cent in 1980, bijna 9 procent in 1981. In de eerste helft van dit jaar werd een daling van 3,5 procent genoteerd De huidige ontwikkeling in de vraag maakt het moeilijk om te zien welk deel van de da ling permanent zal zijn, welk deel door de voorraadver- mindering komt en hoe groot de invloed van de recessie is. Daarom blijft het doen van voorspellingen over de olie- markt even moeilijk als dat in vroeger jaren was, aldus de topambtenaar van economi sche zaken. Juist in deze si tuatie is het een uitdaging te trachten de kwetsbaarheid der Europese economieën te verminderen. Energiebespa ring moet worden aangewak kerd. maar over de toekom stige prijsontwikkeling van olie en over de vraag naar olie als de economie weer aan trekt blijven onzekerheden bestaan. al een enkele centrale in gebruik, het gaat dus om een markt in op komst. Philips is al geruime tijd met de ontwikkeling van de digitale te lefooncentrale bezig. De appara tuur wordt nu in het laborato rium beproefd. AT and T, een volle dochter van American Tele phone and Telegraph, is geleide lijk al met de produktie begon nen. Beide concerns denken aan samenwerking buiten de VS, waar Philips sterker is vertegen woordigd (in 63 landen) dan de Amerikanen. Gezien deze omstandigheid en ge let op de hoge ontwikkelingskos ten denkt men elkaar te kunnen aanvullen en de marktkansen dus te kunnen vergroten Moge lijk wordt een gezamenlyke on derneming opgericht. Men hoopt voor het eind van dit jaar daar over nadere mededelingen te kunnen doen. AT and T heeft de helft van de Amerikaanse markt in handen en is een van de groot ste ondernemingen ter werdeld in deze sector. utiN tiAAU tain ft - ue ge meente Den Haag begint binnen kort met een experimenteel werkgelegenheidsproject dat tenminste aan vy ftig jonge werk loze schoolverlaters plaats zal bieden. Zy krygen de gelegen heid om maximaal een jaar by Haagse gemeentelyke afdehn gen. diensten en bedryven de no dige arbeidservaring op te doen Het gaat om jongeren die na het af ronden van de schoolopleiding geen werk kunnen vinden 296,00 295,00 225,00b 229.00b DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1982 ACTIEVE AANDELEN 120,00 120.80 26.10 26,30 BINNENLANDSE AANDELEN Amfu Asd. Rubber Asd Rijtuig 175.00 174,00 132,80 132,80 I Gist Brocades Nedlloyd Groep Hoek'» Mach. 13,00a 13,00a 21.00e 21.00c NBM-Bouw 3.00« 3,50e Nedsp 137.00 143.00 Ned. Crediel 25.20 25.00 Ned Scheep*hyp 190.00e 190.20 Ned. Spring»! 3050.00 3140,00 Nlrrctra» 620.00 620.00 NorH 54.30 54.80 NulrtciaGB 52 00 52.00 NiJv.TenCate 55 50e 50.00a Ocevd.Gr. 126.00 124 00e Orenslein 124,00 124 00 Otra 56.00 53.00a 204 50 203.00 351.00 352.00 355.00 351.00 Salvenb. Bank Smit Intern. Telegraaf Textiel Tw. Tllb Hyp Bk Tw Kabel H TwtjnstraeaG. BELEGGINGS INSTITUTEN 340.00 340.00 23.60 23 50 19 ZO 19.00 GOUD EN ZILVER Goud fljnmcUai 36700 Zilver f\|runetaaJ 765 BUITENLANDS GELD Amenkaante dollar 2.69 2.79 117.30 11700 »8.00 10000 173.50 174.00 ZwiU franc (100) Zweedse kroon 1100» Spaanse peseta i IC Finse mark (100) ■AMSTERDAM - De Amsterdam se effectenbeurs werd donder dag verrast door de aankondi ging van een mogelyk bod van het pensioenfonds PGGM op het onroerend goedfonds Wercldha- ve. De omzetten waren de laatste tijd behoorlijk, maar er viel mets bijzonders uit op te maken, aldus de hoekman. De beurs bracht het vertrek van topman Van Dyk met dit mogelijke bod in ver band. "Dit is natuurlyk al een tydje bekokstoofd en Van Dyk was het daar niet mee eens. zodat deze aankondigde te vertrek ken". aldus de beurs. Men ging er vanuit dat het bod binnenkort bekend zal worden gemaakt en dat dc koers boven de 100 zal hggen. zo tussen 110 en 120. Woensdag notirerde Wcreldhave 93,50. Donderdag gold een ver bod tot handel De markt viel overigens mee De koersen bleven nog redelyk lig gen. hoewel Wall Street toch flink lager gesloten was. De om zetten waren bescheiden Unile ver wel 1.40 terug op 160,20.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23