c Sproeien hoeft hier niet" Volkswagen Golf. Vanaf f.6900,- kamsteeg Verboden gebied voor surfers op Zegerplas Amerikaanse domineesvrouw went al aardig l9) Bouw parkeerkelder in Katwijk is nodig9 \i DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1982 Streek RIJNSATERWOUDE - "Super markten in Nederland verschil len niet zo veel van die in de Ver enigde Staten, maar alle gespe cialiseerde winkels zoals een bakker en een groenteboer, die zijn enig. Ik heb wel mijn schroom moeten overwinnen om naar winkels te gaan". Aan het woord is de 24-jarige Pa mela van de Kamp-Coats, de echtgenote van de nieuwe Rijns- aterwoudse dominee Van de Kamp, oorspronkelijk afkomstig uit Alameda, Oakland in Califor nië. Sinds 29 augustus van dit jaar woont de Amerikaanse met haar echtgenoot de hervormde pastorie aan de Herenweg in Rijnsaterwoude. "Ik gun mezelf de tijd om te wen nen en ook te genieten van alle nieuwe dingen", geeft Pam van de Kamp in het kort haar eerste indrukken weer. Ze voelt zich erg welkom waarbij wel moet worden aangetekend dat de her vormde gemeente in Rijnsater woude niets heeft nagelaten om dit te bewerkstelligen. Tijdens de intrededienst van haar man viel haar een muzikaal wel kom in twee talen te beurt, in het Engels en in het Nederlands. Ook bij het inrichten van de do mineeswoning heeft de gemeen te de helpende hand toegesto ken. Behangstalen werden naar Amerika gestuurd, daar bekeken en teruggestuurd zodat vrouwen van de hervormde gemeente met kwast en lijm aan het werk kon den om de pastorie, die een jaar heeft leeggestaan, leefbaar te ma ken voordat het echtpaar de wo ning betrok. Dominee Van de Kamp vertoefde voor een studie aan de universi teit van Berkeley enige tijd in Amerika en daar leerde hij zijn vrouw in de First Presbyterian Church kennen. In juli trouwde het paar in de universiteitskapel, waarvan een foto op de schoor steenmantel met een stralende in het wit gehulde bruid, nog na drukkelijk getuigt. Afscheid Pam van de Kamp woonde in Cali- fornië bij haar ouders. "Het af scheid is niet gemakkelijk ge weest. Mijn oudere zus verwacht in december haar zesde kind en het is best vreemd om alleen schriftelijk deel te hebben aan deze gebeurtenissen", meent de domineesvrouw. "Maar ik was wel gemotiveerd om naar Neder land te komen". In Amerika was Pamela van de Kamp, naast haar werk als on- door Albertine van der Zee derwijzeres op een basisschool, erg actief in het kerkewerk. Zij zong in het kerkkoor ("dat mis ik hier wel") en organiseerde veel sociale activiteiten als bijbelkrin gen, een zondagsschool en een Paasbrunch (maaltijd na de och tenddienst). Ze heeft gemerkt dat hieraan in Rijnsaterwoude minder behoefte bestaat. "Hier is dat anders. In Rijnsaterwoude kent iedereen el kaar. De mensen gaan na de kerk bij elkaar thuis koffiedrinken. In Californië moest je echt nog een gemeente vormen. Je zoekt daar de kerk uit die het beste bij je past. Ik moest daar twintig minu ten rijden naar de kerk en veel mensen waren nog langer onder weg. Daarom was het nodig om veel te organiseren na de dienst", vertelt Pam van de Kamp. Ingeburgerd Bij het ingeburgerd raken in de Nederlandse samenleving onder vindt Pamela veel steun van haar man, die overdag veel thuis is. Ze heeft bijvoorbeeld bezoeken ge bracht aan de Floriade in Am sterdam en het bloemencorso in Aalsmeer. "In Californië koop je één bloem tegelijk", trekt zij een haar verbazende vergelijking. "Ook de tuinen zijn hier zo goed verzorgd. Maar ja, je hoeft hier niet te sproeien, het water valt gewoon uit de lucht". De eerste zorg van Pam van de Kamp is momenteel het onder de knie krijgen van de Nederlandse taal. Vier ochtenden per week gaat zij hiervoor naar Amster dam en probeert in een interna tionale groep uitsluitend in het Nederlands te converseren. Ze gaat ook iedere zondag naar de kerk, hoewel ze nog vrij weinig van de dienst kan volgen. "Maar ik vind deel uitmaken van de ge lovige gemeente erg belangrijk", zegt ze. "Bovendien vertelt mijn echtgenoot voor de dienst welke bijbeltekst hij gebruikt en ga ik als hij geen dienst heeft naar een Engels gesproken mis". Momenteel vult Pamela van de Kamp haar dagen met uitgebreid koffie- en theedrinken ("er zijn hier nog weinig verplichtingen"). Ze leest graag, haakt en schrijft veel brieven aan haar ouders en vrienden. Natuurlijk is er ook veel contact met de familie van haar man, in de omgeving van Kampen. Dat betekent anderhalf uur autorijden, maar voor Ameri kaanse begrippen is dat een on betekenende afstand. Het eerste levensdoel van de Ame rikaanse Rijnsaterwoudse is mo menteel echter het Nederlands leren. "En verder wil ik het klinkt misschien wel vroom - in staat zijn als christen te werken met mensen. Ik wil beschikbaar zijn op de plaats waar ik ben ge steld. Ook mijn man wil ik terzij de staan, onder meer door gast vrouw te zijn in dit huis. Ja, be schikbaar zijn, dat karakteriseert mijn levenstaak het best", aldus Pam van de Kamp. Pamela van de Kamp 'Ik heb wel mijn schroom moeten c naar winkels te gaan". bezoeken Boskoop en Nieuwkoop Natuur Nieuwkoopse Plassen leeft op BOSKOOP, NIEUWKOOP, DEN HAAG - De kwekers in Boskoop hebben niet te klagen. "Het is al lemaal wel wat minder, maar ver geleken met de rest van het land gaat het hier niet slecht". Met de ze woorden verwelkomde de eer ste burger van de plaats aan de Gouwe J.H. Reinders gisteren ruim honderd statenleden, gede puteerden en ambtenaren van de provincie Zuid-Holland. Het was gisteren weer tijd voor het jaarlijkse uitstapje van de gede puteerden en de statenleden van de provincie. Dit keer waren Boskoop en de Nieuwkoopse Plassen het reisdoel. Volgens de commissaris van de koningin mr. M. Vrolijk is het uitstapje be doeld om de statenleden beter met elkaar kennis te laten ma ken. Burgemeesters en andere promi nente inwoners van plaatsen die de statenleden op hun jaarlijkse uitstapje aandoen, maken dank baar gebruik van de komst van de politici uit Den Haag. Ze pro beren er met behulp van toespra ken een slaatje uit te slaan. Zo ook in Boskoop en in Nieuw koop, waar de eerste burgers eni ge tijd de aandacht van de aan wezigen opeisten voor de gang van zaken in hun gemeenten. Op het programma stonden onder meer een rondvaart door het kwekersgebied in Boskoop, een kopje koffie bij padvinders in die plaats, een lunch in restaurant Plaszicht bij de Nieuwkoopse Plassen en een tocht over die plassen. Rondvaart Verspreid in drie bussen streek het gezelschap gistermorgen aan het begin van het uitstapje neer op de Overslag in Boskoop voor een rondvaart door het telersgebied. Samengeperst in een aantal open boten en veelal te dun gekleed, voer het gezelschap langs het ge bied, waar volgens de gids al ruim vijfhonderd jaar bomen worden gekweekt. Gniffelend zat een aantal ambtena ren om zich heen te kijken. "Wat zal hier een hoop zonder vergun ning gebeuren". Een tuinder die afval stond te verbranden werd toegeroepen: "Hé, heb je een ver brandingsvergunning?". Met be hulp van luchtfotografie zullen in de toekomst illegale praktij ken kunnen worden opgespoord, zo verduidelijkte de ambtenaar zijn uitlating na vragende blik ken in de boot. Zig-zaggend, van oever tot oever, klotste het gezelschap door het waterrijke gebied. "We hebben hier meer bruggen dan Amster dam en Venetië bij elkaar", riep de gids in zijn microfoon, die was verbonden met een versterkertje voorin de boot. Tegen het eind van de tocht raak ten kennelijk de batterijen leeg, maar de aandacht van de inzit tenden kon de gids toen toch al niet meer vangen: een boot vol gedeputeerden was zonder ben zine komen te liggen. Vanaf de kant moest het wiebelende ge vaarte worden voortgetrokken. Wat iedereen hoopte toen de pik- haak van de man aan de kant achter de boot bleef hangen, ge beurde echter niet. Nieuwkoopse Plassen De natuur verovert steeds meer terrein en begint het min of meer te winnen van de mens. Dit mot to zou kunnen gelden voor de Nieuwkoopse Plassen. Tijdens de excursie in het Nieuwkoopse Plassengebied werd duidelijk dat het beleid om de natuur meer kansen te geven, vruchten begint af te werpen. Enkele gedeelten Inbraak via receptenluik ALPHEN AAN DEN RIJN - Een inbreker heeft dinsdag nacht kans gezien via het re ceptenluik binnen te komen in de dierenkliniek aan de Van Eijkstraat. Er werd vier honderd gulden ontvreemd. Diezelfde nacht werd bij een in braak bij een garagebedrijf aan de Ondernemingsweg 55 gulden meegenomen. In Zwammerdam werd in de nacht van dinsdag op woens dag een 22-jarige man uit Haarlem op heterdaad be trapt. toen hij bij het bedrijf Van der Berg probeerde spul len te ontvreemden. De jon geman is overgedragen aan de rijkspolitie van Bodegra ven. die ook nog een appeltje met hem te schillen had. van het gebied zfin geheel voor het publiek gesloten. Veel watersporters weten dit niet altijd te waarderen. Toch zijn dergelijke rustgebieden van zeer groot belang voor fauna en flora, menen natuurbeschermers. Op de plassen wordt nog veel door beroepsvissers gevist Volgens een van de deelnemers aan de tocht op de plassen, een inwoner van Nieuwkoop, komt de beste paling van Nederland er vandaan. "Deze paling bevat on der andere het minste kwik". De gasten kregen ieder een maaltje paling mee naar huis om het te proberen. KATWIJK - Het Katwijkse WD- raadslid J. van Paridon vindt IWllI» J ten Hove (RPF) dat de bewoners van de Koningin Em- mastraat uitvoerig moeten wor den ingelicht over de bouw van een parkeergarage achter hun woningen. "Wij moeten de men sen ervan overtuigen dat de gara ge noodzakelijk is en dat er bu de bouw geen gevaar voor hun hui zen ontstaat", zei de liberale woordvoerster gisteren tijdens een gemeentelijke commissie vergadering. De bewoners vrezen dat door de bouw van de parkeergarage scheuren in hun woningen zul- In dit seizoen komt er op de plas sen een aardig natuurverschijn sel voor: grote stukken veen la ten los van de bodem en komen door gasvorming boven drijven Na verloop van tijd is het gas weg en zinken de stukken weer naar de bodem Een zo'n stuk. dat doorgaans voor ééntiende deel boven water komt. was vol gens een aanwezige deskundige minstens enige duizenden jaren oud en bestond onder andere uit boomstronken. Over de geschiedenis van de plas sen valt volgens deze man veel te vertellen, maar, zo hield hij zijn gehoor voor. "nog voor het eind van het jaar verschijnt daar een boek over". len ontstaan. Voorts gaan zij er van uit dat met de bovenbouw op de garage, bestaande uit win kels en woningen, lichtinval in hun woningen verloren gaat. Wethouder Bergman merkte op dat er wel altijd bezwaar zal blij ven bestaan tegen het plan een parkeerkelder in het Badcen- trum aan te leggen. Dat is hem tijdens verschillende bijeenkom sten met de bewoners duidelijk geworden. Hij wees erop dat de winkeliers de bouw toejuichen omdat er momenteel een gebrek aan parkeerruimte is in het cen trum van Katwijk. ©<@>V-A-G OCCASION-CENTRUM Geversstraat 30, Oegstgeest. Tel. 071-173414. Koopavond geopend tot 21.00 uur. Hoe is dat nou mogelijk denkt u, zo'n komplete wagen kost toch zeker het dubbele! Niet altijd! Zo heeft u een gebruikte Golf al vanaf zo'n f.6.900,- En een gebruikte golf is heus öök een Golf, net zo betrouwbaar, net zo degelijk, net zo komfortabel enz en uit voorraad leverbaar, in vrijwel alle kleuren. Het enige verschil met een nieuwe is dat er een aantal kilometers op de teller staan, U krijgt natuurlijk zowieso 3 maan den BOVAG garantie Met enige bijbetaling is het zelfs mogelijk een heel jaar garantie te verkrijgen! Waar vindt je dat alles nou? Juist! Bij Kamsteeg natuurlijk. Waar anders? Vanzelfsprekend bieden wij u ook keuze uit o.a. Passat en Audi of andere merken. Komt u eens, geheel vrijblijvend, een kijkje nemen. U kunt een keus maken uit meer dan 150 auto's! De Zegerplas is een geliefd oord voor surfers. Zij zullen i omgelegd om het centrum van Alphen te ontlasten. Bij omleggen Oude Rijn: blij zijn met scheepvaart op de plas, als de Oude Rijn ooit wordt ALHEN AAN DEN RUNDEN HAAG - Het is m-.gi hjk dat in de toekomst een gedeelte van de Zegerplas verboden gebied wordt voor de surfers. Dit heeft te maken met de omlegging van de Oude Rijn De nieuwe vaar route van de beroepsvaart gaat dan gedeeltelijk via het Aarka naal en de Zegerplas De VVD- fractie in de provinciale staten van Zuid Holland wil dat de ge meente Alphen en de provincie hiermee m de toekomst rekening houden Dat zei het liberale statenlid R E. Waterman tijdens de maandelijk se statenvergadering in Den Haag Waterman wees. bu de be handeling van Alphens sub sidieaanvraag voor de vijfde fase van het reereatieplan Zegersloot. op de noodzaak van een gedeel lelijk surfverbod op de plas. De provincie ging overigen» ak koord met de subsidieaanvraag Het verbod voor de surfplanken moet gaan gelden binnen de be tonning van de nieuwe vaargeul Volgens gedeputeerde drs J Borgman is daarmee in de plan nen voldoende rekening gehou den Waterman wil echter dat dit duidelijk wordt aangegeven. De vyfde fase. waarvoor de provin cie nu subsidie wil geven, is vooral gericht op de zogenaamde "passieve dagrecreatie". Het om vat onder meer beplantingen, gras (speel en hgwciden). voet en fietspaden, speelvoorzienin gen en een kinderboerderij Samengeperst in drie boten varen gedeputeerden, statenleden en enkele ambtena,ren van Zuid-Holland door het kwekersgebied in Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19