Israël wijst onderzoek af Falangistenpartij familiebedrijf van de Gemayels C Indira Ghandi in Moskou Amnesty: Filippijnen aan de kaak Weer doden bij NAVO-oefening Regering wel akkoord met troepenmacht in Beiroet Liberalen eens met Britse SDP Massagraf in Cambodja "Alsje op lekker eten bezuinigt, ben je verkeerd bezig. Dacht ik zo'.' WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1982 Buitenland n trpc.u -(V iil'X XiJüt De kranslegging door Ghandi bij het mausoleum van Lenin. MOSKOU (Reuter/DPA/UPI) - Sowjet-president Brezjnjev heeft in zijn gesprekken met de India se premier Indira Ghandi de kwestie Afghanistan omzeild door te verklaren, dat de situatie zich daar in de ogen van Moskou thans aan het stabiliseren is. De Indiase premier sneed de kwes tie volgens Indiase bronnen gis teren in Moskou aan door op nieuw aan te dringen op een poli tieke oplossing van de crisis. Maar Breznjnev deed volgens hen geen nieuwe voorstellen en gaf haar in feite eenzelfde ant woord als de vorige keer bij zijn officiële bezoek aan India in de cember 1980. toen hij verklaarde, dat de situatie in Afghanistan weer normaal aan het worden India heeft de Sowjet-inval in Af ghanistan van 1979 nooit direct veroordeeld. Het standpunt van Indira Ghandi is, dat openlijke kritiek niet de methode is om de Sowjet-Unie te beïnvloeden, al dus een westelijke waarnemer in de Sowjet-hoofdstad. Niettemin heeft India herhaalde malen ver klaard de aanwezigheid van tot 100.000 man Sowjet-troepen daar niet op prijs te stellen. De Indiase premier brengt een be zoek van in totaal zes dagen aan de Sowjet-Unie. Het wordt be schouwd als tegenwicht voor haar eerdere bezoek aan de VS. "Zij werd werkelijk als een vorst ontvangen", aldus een westelijke diplomaat. Zij was maandag gearriveerd en onmiddellijk be gonnen met de officiële gesprek ken. Deze namen in totaal drie uur in beslag en werden gisteren afgerond met een onderhoud met Sowjet-leider Brezjnjev, dat volgens Indiase bronnen 85 mi nuten duurde. Aan de orde kwa men behalve het gevoelige on derwerp Afghanistan de weder zijdse betrekkingen met VS en China, de ontwikkeling in Zuid- oost-Azie en de toekomstige koers van de ongebonden landen in de wereld. Gisteren bezocht de Indiase premier ook het mau soleum van Lenin aan de muur van het Kremlin. De Sowjet-Unie heeft Ghandi aan geboden een kerncentrale van 1000 megawatt te bouwen om het chronische energietekort van het land te helpen oplossen. Het aan bod zou haar zijn gedaan door premier Nikolai Tichonov. De Indiase regering heeft beloofd het aanbod te zullen bestuderen en haar besluit 'spoedig' mee te delen. De aangeboden kerncentrale zou de grootste van India worden. JERUZALEM - De Israëlische regering heeft besloten geen commissie van onderzoek in te stellen naar het bloedbad dat in de Palestijnse kampen in Beiroet is aan gericht. Premier Begin zei tijdens een bijzondere zitting van het kabinet dat een dergelijk onderzoek niet nodig is, omdat het een interne Libanese zaak betreft, waar Israël buiten staat. Een dergelijk onderzoek zou de indruk wek ken dat Israël enige blaam treft. De Israëli's zeggen dat zij dagelijks nog enorme opslagplaatsen vin den waar wapens en munitie ver borgen waren, in strijd met de overeenkomst die via de Ameri kaanse bemiddelaar Habib was gesloten. Volgens die overeen komst had de PLO alle zware wa pens aan het Libanese leger moe ten overdragen, hetgeen dus niet geschied zou zijn. De Israëli's, zo zeggen de militaire zegslieden, willen Beiroet 'schoon' achterla ten, vrij van 'terroristen' en wa pens. De regering gaat wèl akkoord met het stationeren van een interna tionale vredesmacht in Beiroet, zoals president Reagan heeft geëist. Israël zal in de komende dagen West-Beiroet verlaten, en lange rijen tanks en militaire voertuigen zijn al uit de stad weggetrokken, op weg naar Is raël. Volgens militaire zegslieden is er een race tegen de klok om zoveel mogelijk buitgemaakte wapens en munitie weg te halen die de PLO en linkse milities hebben achtergelaten. Vandaag heeft in de Knesseth het debat plaats over het bloedbad in Beiroet, waarbij een voorstel om een onderzoek te houden op nieuw door de oppositie inge diend zal worden. Ook binnen de regerings-coalitie wordt om een onderzoek gevraagd, en met na me de nationaal-religieuze partij door Jaap van Wesel heeft van premier Begin geëist dat er toch een onderzoek komt. Het regeringscommuniqué zegt nogal vaag, dat er nog nader be raadslaagd zal worden over een 'passend onderzoek' naar de gang van zaken. Vrees De beslissing wekt de indruk dat de regering iets te verbergen heeft en de resultaten van een onafhankelijk onderzoek vreest. Een indruk die versterkt wordt door de weigering van de rege ring om tekst en uitleg te geven aan de Knesseth-commissie voor buitenlandse zaken en defensie. De voorzitter van deze commis sie, Ben Elissar - een naaste me dewerker van premier Begin - klaagde dat hij al sinds zaterdag probeert de minister van defen sie Sharon en opperbevelhebber Eitan ertoe te bewegen voor de commissie te verschijnen, maar tevergeefs. Gisteren werd op het laatste moment een commissie bijeenkomst met opperbevel hebber Eitan afgelast omdat de generaal zonder opgave van re denen de afspraak afzegde. "Geen zorgen om Stephanie" MONACO (AFP) - De verwondin gen die prinses Stephanie van Monaco opliep bij het auto-onge luk waarbij haar moeder, prinses Gracia, om het leven kwam, ge ven geen reden meer tot onge rustheid. Dat staat in een me disch communique dat gisteren in Monaco is uitgegeven. Volgens het communique blijkt uit onderzoeken niet dat er sprake is van breuken in wervelkolom of ruggemerg. Ze draagt nog wel steeds een steuntoestel om het hoofd rechtop te houden. Het grondpersoneel op de Ita liaanse luchthaven zal met in gang van vrijdag gedurende een week alle vluchten uit en naar Israël boycotten. De drie groot ste vakbonden hebben het be sluit daartoe gisteren bekend gemaakt. Verklaard werd dat de Israëlische militaire politiek in Libanon met de "massamoord op het Pa lestijnse volk haar ware gezicht heeft getoond". Terwijl de Israëli's aan het weg trekken zijn, werd in Beiroet een nieuwe president gekozen, als opvolger van de vermoorde Bes- hier Gemayel. Amin Gemayelde (39) kreeg 77 van de 80 stemmen van vrijwel alle partijen die el kaar de laatste jaren op leven en dood hebben bestreden en zal donderdag in functie treden. Voor het moment is er tenminste een breed front van nationale consensus en goodwill om met een schone lei te beginnen. Amin Gemayel kreeg de gelukwensen van premier Begin, maar ook van Syrië, de PLO en zelfs van het Radicale Democratische Front voor de Bevrijding van Palesti na; een teken dat nog niemand precies weet welke kant de nieu we president op zal gaan. De leden van het Franse parlement de Palestijnse kampen. gisteren één minuut stilte in acht uit respect i LONDEN - Het congres van de Li berale Partij staat in overgrote meerderheid achter de verdeling van de kiesdistricten tussen libe ralen en alliantiepartner SDP, zoals die de afgelopen dagen door de leiders van de twee par tijen is overeengekomen. De liberale leider David Steel en zijn SDP-collega Roy Jenkins door Henk Dam vonden elkaar in een compro mis, waarbij de Liberale Partij in 319 kiesdistricten namens de alliantie een kandidaat-parle mentslid zal voordragen, en de SDP in 304 districten. Dat compromis heeft, naar Steel en Jenkins hoopten, inderdaad de grootste ontevredenheid bij tal van liberalen weggenomen, zo bleek gisteren. Tussen liberalen en SDP'ers zijn de afgelopen maanden de grootste ruzies ont staan over de vraag, welke partij in welk district kandidaten na mens de alliantie mag stellen. Toch is nog niet alles tussen de alliantiepartners koek en ei. Tij dens hel liberale jaarcongres in de badplaats Bournemouth werd bekend, dat de twee partijen vrij wel zeker niet gezamenlijk met één kandidaat-premier aan de volgende algemene verkiezingen zullen meedoen. Tot dusver was dat wel het plan. en steeds was in dat verband de naam van Roy Jenkins gevallen. Maar de SDP doet het de laatste tijd in opiniepeilingen bijzonder slecht en de liberalen achten het daarom niet wijs, met een SDP'er als kandidaat-premier voor de alliantie de verkiezingen in te gaan. De liberale leider David Steel heeft wel gezegd, zo spoedig mogelijk een schaduw-kabinet, hoewel dus zonder schaduw-premier, te willen samenstellen uit de SDP en liberale gelederen. Met dit schaduw-kabinet moet de allian tie zich dan bij de verkiezingen presenteren. DEN HAAG (ANP) Amnesty In ternational stelt de Filippijnse regering verantwoordelijk voor martelingen en "verdwijningen" die de afgelopen anderhalf jaar op grote schaal op de Filippijnen zijn voorgekomen. Volgens de organisatie zijn de 'honderden' gevallen van illegale arrestatie, marteling en moord toe te schrijven aan eenheden van de inlichtingen- en veilig heidsdienst en aan ongeregelde paramilitaire groeperingen. Am nesty is van plan tot eind januari in verschillende landen, waaron der Nederland, acties te voeren om meer bekendheid te geven aan de toestand op de Filippij- Een delegatie van Amnesty, een onafhankelijk los van regeringen werkende organistatie die haar hoofdkantoor in Londen heeft, stelde zich in november vorig jaar ter plekke op de hoogte van de toestand van de rechten van de mens. Dit onderzoek had plaats omdat er na de opheffing van de staat van beleg in januari 1981 berichten bleven binnenko men over systematische schen dingen van de mensenrechten. Niet alleen behield president Marcos vele van zijn verregaande bevoegdheden die hij krachtens de noodtoestand sinds eind 1972 bezit. Maar ook de strijdkrachten speelden een belangrijke rol bij de handhaving van de wet. De delegatie komt in een gisteren uitgebracht rapport tot de con clusie dat ruim tien maanden na de opheffing van de staat van be leg door president Marcos aller lei onwettige praktijken nog "verontrustend" vaak voorkwa men. Zij doelt hiermee op onwet tige arrestatie en detentie en op "verdwijningen" en het doden van burgers. Slachtoffers zijn personen die als tegenstanders van het bewind-Marcos werden beschouwd. Verantwoordelijk voor de uitvoering van de prak tijken zijn volgens de commissie personen in dienst van de over heid. Volgens Amnesty zijn er namelijk hardnekkige en steeds veelvuldi- ger voorkomende berichten dat leden van veiligheidstroepen be trokken zijn bij de verdwijnin gen en bij buitengerechtelijke executies. En dit ondanks her haalde verklaringen van de Filip pijnse regering dat dergelijke on wettige handelingen worden na gegaan en maatregelen worden genomen als de betrokkenheid van het leger wordt aangetoond. Doelwit zijn leden van het nieu we volksleger, de gewapende arm van de verboden communis tische partij, of het nationale be- vrijdingsfront Moro dat op de zuidelijke eilanden opereert. BANGKOK (AFP) - In Cambodja is opnieuw een massagraf ontdekt met de stoffelijke overschotten van meer dan duizend mensen die slachtof fer waren van de massamoorden van de Rode Khmer Dit heeft de regering in Phnom Penh bekendgemaakt. Volgens het officiële persbureau SPK. werd het massagraf ontdekt in de provincie Svay Rieng bij het dorpje Tanorin Kampong. Het bevatte de resten van 1450 lijken van mannen, vrouwen, bejaarden en kinderen. De falangistenpartij, de Ka- taeb, in de jaren dertig door Pierre Gemayel opgericht, is een familiebedrijf van de Ge- mayel-familie. De nu 82 jaar oude Pierre heeft het de afge lopen jaren slim gespeeld Li banon is een klein land met grote en sterke buren: Israel en Syrië. En met beiden heeft de familie goede relaties Bij een burgeroorlog is het zaak om met minstens een van de twee goede betrekkingen te hebben, maar nooit het con tact met de ander helemaal te verbreken. Om dat even wicht tot stand brengen scha kelde Pierre Gemayel zijn beide zonen Amin en Bes- hier. De jongste zoon, Beshier, de meest begaafde, maakte hij tot militair commandant van zijn milities, do falangen. De oudste werd advocaat en za kenman. De militaire man riep de Israeli's te hulp om de strijd tegen de vele vijanden van de falangisten vol te kun nen houden. De oudste broer door Jaap van Wesel zorgde voor het contact met één van die vijanden: de Sy- De godfather' Pierre Gemayel hield zich op de achtergrond, maar bleef wel ondanks zijn hoge leeftijd aan de touwtjes trekken. Met als leidraad: met niemand de contacten helemaal doorsnijden, hoe slecht de betrekkingen ook mogen zijn. Zo is het moge lijk dat ondanks de harde strijd en vijandigheid tussen de Syners en de falangisten er altijd kanalen voor ge sprekken openblijven. Een bijkomend voordeel van deze familiepohtiek is dat je vrij gemakkelijk van bondge noot kunt wisselen als de nood aan de man komt. Het is daarom niet zo vreemd als het lijkt dat in 1976 Syrië, tot dan toe een goe|d vriend van de Palestijjnen. plotseling de kant van de falangisten kiest tegen de Palestijnen om ze enige tijd later weer de rug toe te keren. De moord op Beshier heeft op nieuw aangetoond hoe be langrijk het is overal de deur open te houden. De islamiti sche leiders van Libanon, met de oude politicus Saeb Salam voorop, hebben een maand geleden nog de keuze van Beshier Gemayel als pre sident van Libanon geboy cot. Toen Beshier eenmaal gekozen wat, befOQ MO tM nadering tussen het oude is lamitische establisment van Beiroet en de gekozen presi- Na de moord op Beshier is het proces van verzoening ver sneld. Het blijkt nu voor Amin, die niet met Israël maar veel meer met Syrië en de Arabische wereld wordt vereenzelvigd, gemakkelij ker om een breed front van steun in het parlement te re- cruteren voor het president schap. Zo is zijn keuze moge lijk met de steun van diege nen die een paar maanden nog de aartsvijanden van zijn broer waren: het moslim-es- tablisment en mogelijk ook enkele van de linkse partijen. Amin heeft in zijn rol als man van Syrië dc afgelopen zes jaar geen Israëli's gezien. Een verandering in de leiding van de christelijke falangisten is meteen ook te velde merk baar. Falangistische zegslie den zijn opeens veel terug houdender in hun contacten met de Israëli's en hun uitla tingen over Israël. Opvallend is ook dat opeens Syrië buitengewoon gema tigd is geworden in zijn beje- gingen van de falangisten. die tot voor kort nog hand langers van de zionsten en verraders waren. Zij worden zelfs in de Syrische media niet genoemd als schuldigen aan de massamoord in de Pa lestijnse vluchtelingenkam pen. Het vermoeden bestaat dan ook dat Amin al zaken heeft gedaan, of beter gezegd Pier re Gemayel. Dat moet dan te maken hebben met een belof te de betrekkingen met Israël aan de rustige kant te hou den, vooral geen vredesver drag te sluiten, en de betrek kingen met Syrië aan te ha len Zo'n ontwikkeling zou het voor Amin Gemayel ge makkelijker maken om een nationale verzoening in Liba non tot stand te brengen tus sen de partijen die de afgelo pen jaren elkaar op leven en dood hebben bevochten Maar dat betekent nog niet dat de Kataeb en de familie Ge mayel zich voor alle gevaren en risico's heeft ingedekt. In tegendeel. Hoewel Beshier in eigen kring een gebefd en ge vierd militair leider was heeft Amin in het geheel geen mili taire reputatie Hij is in het kleurrijke Libanese spec trum aanvaarbaarder dan de extremistische Beshier. maar door het ontbreken van een militaire machtsbasis is hu ook kwclsh.i.inl. r Amin heeft niet het prestige om de sterke man te worden die Libanon nu nodig heeft om een sterk centraal gezag te vestigen. Het is misschien zelfs wel zo dat Amin buiten eigen kring meer aanzien heeft dan in eigen knng, waar hu tijdens het leven van zijn broer werd geminacht. De komende weken zal Amin daarom moeten bewuzen wat voor kwaliteiten hu in huis heeft. ADVERTENTIE WERTHEIM - Bij de herfstoefe- ningen van de NAVO zijn giste ren in het Westduitse Wertheim twee vrouwen gedood en drie an deren gewond. Daarmee komt het totaal aantal doden als gevolg van de NAVO-manoeuvres op negentien. Het ongeluk in Wertheim gebeurde toen de chauffeilr van een Ame rikaanse legertruck op een steile helling van de weg raakte en een huis binnenreed. De twee vrou wen die in de tuin stonden, wer den gegrepen door de truck. Een tweede truck, die door de Ameri kaan was geraakt botste tegen een ander huis. Een legerwoord- voerder sloot niet uit, dat de rem men van de Amerikaanse leger truck weigerden. Bij de NAVO-oefening kwamen tot nu toe minstens negentien men sen om. Vyf burgers, een West duitse soldaat en drie Ameri kaanse soldaten kwamen om bij oefeningen in Zuid-Duitsland. Vijf Britse soldaten werden ge dood bij Kaïserslautern toen hun truck van de weg raakte en vijf Amerikaanse soldaten kwamen om toen hun helikopter voor de Deense kust neerstortte Bezuinigen moeten we allemaal. Maar liever niet op Kchte Boter. Want waar blijf je als zelfs de echt lekkere dingen geschrapt worden? Bovendien is Echte Boter lichter verteerbaar. Er zitten natuurlijke vitaminen in. Daarom mag Echte Boter hoog op uw boodschappenlijstje blijven staan. Ja toch? Niet te ve, smaden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9