Den Uyl maakt standpunt hard cn "Geen kabinetsbeleid te zien" 'Bos Amelisweerd snel kappen' Dekassièresvan Albert Heijn hebben een smakelijke verrassing voor u. Geen voorbereiding kruisraketten Fysiotherapeuten in geweer tegen fonds Van Agt: onze man in Israël niet terughalen WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1982 Binnenland Utrechts burgemeester na ontruiming door ME: ME-ers zoeken langs het bos Amelisweerd naar demonstranten. En de koe, zij volgt. UTRECHT (GPD/ANP) - De Utrechtse burgemeester me vrouw Vos heeft er gisteren by het ministerie van verkeer en wa terstaat op aangedrongen zo snel mogelijk te beginnen met het kappen van de bomen in het bos Amelisweerd voor de aanleg van riiksweg 27. De burgemeester deed dit na over leg met de Utrechtse hoofdcom missaris C. van Doesburg en ofïi cier van justitie mr. Behling. Zij wil voorkomen dat ontruimin gen van het bos, zoals gistermid dag door de mobiele eenheid ge beurde, escaleren tot harde con frontaties tussen actievoerders en politie. Een antwoord op het verzoek kon nog niet worden verkregen, omdat minister Zee- valking tot vrijdag in Oostenrijk verblijft. De minister had eerder verklaard pas met het omhakken met de bomen te willen begin nen wanneer deze praktisch bladvrij zouden zijn. Oistermiuudg wera om nan vier voor de tweede keer tegen de verdedigers van het bos opgetre den. Volgens hoofdcommissaris Van Doesburg omdat de actie voerders een eigen 'vrijstaat' in richtten. Hij zei dat de politie blijft ingrijpen als er in het bos een basiskamp wordt ingericht. 150 ME'ers verdreven de bijna 200 activisten tot buiten het bosge bied. Daarna werden alle obsta kels, tenten en boshutten op de grond omver gehaald. Eén van de zes boomwoningen werd ont manteld. Bij de overige konden de politiemannen niet komen omdat ze te hoog in de bomen za ten. Bovendien was de verwijde ring ervan door het slechte weer gevaarlijk geworden. Tijdens het politie-optreden raakte een demonstrant aan het gezicht gewond toen vier politiepaarden in volle galop over ongeveer 20 op de grond gezeten actievoer ders heen werden gestuurd. De man moest zich in het ziekenhuis laten behandelen. Verder werd er over en weer weinig geweld gebruikt. De met stokken en yze- ren staven uitgeruste demon stranten gebruikten deze met. Wel gooiden zy bij het begin van de actie met verfbommen, ste nen en stukken hout. Arrestaties werden niet verricht Nadat de ME om zes uur 's avonds het bos weer had verlaten, keerden de demonstranten daarin terug. Politiechef Van Doesburg zei dat permanente bewaking van het bos ondoenlijk is. Dat zou bete kenen dat er constant bij Amelis weerd honderd man politie zou moeten worden ingezet en zo veel mensen kan de politie met missen. Ook de ontruimingsac ties waarvoor de politie telkens wordt opgetrommeld, hebben al een "ontwrichtend effect" op de dagelijkse gang van zaken bij de Utrechtse politie, aldus Van Doesburg. Van Doesburg verwacht dat het kappen van het bos straks onge veer een week in beslag zal ne men. Zich mede baserend op uit latingen van de actievoerders verwacht hy dat ook nadat het bos gekapt is nog acties zullen worden gevoerd Tijdens en na de kapacties is de politie van plan om het terrein permanent te bewaken Officier van justitie mr. Behling zei dat de politie gisteren opnieuw ingreep omdat een basiskamp en barricades hoe dan ook niet geto lereerd kunnen worden. "Wy zet ten echt geen M E. in als er in het bos alleen wordt gedemon streerd. Maar we kunnen niet to lereren als de actievoerders van het bosterrein - verboden ge bied - een vesting gaan maken, een soort bolwerk". De actievoerders besloten gister avond morgen in het Amelis- weerd-bos weer verder te bou wen aan het basiskamp. Ze gaan boomhutten maken, omdat de politie daar niet by kan. DEN HAAG (GPD) - PvdA-fractieleider Den Uyl heeft gisteren nadrukkelijk verklaard dat zijn partij op geen enkele wijze zal meewerken aan een actieve voorbereiding van de eventuele plaatsing van kruisraketten. Den Uyl gaf die verklaring uit nadat minder duidelijke uitspraken die hij maandag deed waren opgevat als een concessie aan het CDA in de kabinetsformatie. In zyn verklaring stelt Den Uyl „dat er natuurlijk geen sprake van kan zijn dat de PvdA zal meewerken aan enigerlei vorm van actieve voorbereiding van plaatsing van nieuwe kernwa pens. Dat wil zeggen materiële maatregelen van bestuurlijke of technische aard ter voorberei ding van plaatsing". Den Uyl maakt nadrukkelijk onderscheid tussen actieve en passieve voor bereiding. De CDA-fractie meent dat Den Uyl is „teruggefloten" door zijn partij en betreurt dat. Het is onzin, al dus een zegsman, om principieel onderscheid te maken tussen passieve en actieve voorberei ding. „Je werkt mee of je werkt niet mee". De CDA-woord voer der herhaalde het standpunt van zijn partij, dat de voorbereidin gen nodig zijn als druk op de ke tel van de wapenbeheersingsbe- sprekingen in Genève. Opslagbunkers Afgelopen maandag bleef Den Uyl na zijn gesprek met informateur Van Kemenade opvallend op de vlakte over de vraag of de PvdA eventueel bereid zou zijn mee te werken aan de voorbereidingen. Dat was des te opmerkelijker, omdat de Pvd A-partij raad zater dag nog had verduidelijkt dat een „nee" tegen plaatsing ook een „nee" tegen het bouwen van opslagbunkers moest inhouden. Wegens vestigingsbeleid UTRECHT (ANP) - Drie fysiothe rapeuten en de Landelijke Ver eniging van Vrijgevestigde Fy siotherapeuten hebben gisteren in kort geding voor de president van de rechtbank in'Utrecht ge steld, dat het regionaal zieken fonds Midden-Nederland on rechtmatig handelt door een wachtlijst voor fysiotherapeuten te hanteren. Twee fysiotherapeuten uit Utrecht willen de praktijk van een Breu- kelense therapeut overnemen, maar het ziekenfonds heeft tot nu toe geweigerd een overeen komst met de twee te sluiten, omdat zij niet op de wachtlijst voorkomen. Volgens de fysiotherapeuten en de landelijke vereniging geeft het ziekenfonds hiermee een ver keerde uitleg aan de wijze waar- WEERRAPPORTEN op de regeling om de toeneming van het aantal fysiotherapeuten te beperken, moet worden uitge voerd. In dit geval zou geen spra ke zijn van uitbreiding van het aantal praktijken, maar van over nemen van een bestaande prak tijk. Minister Gardeniers (volksgezond heid en milieuhygiëne) heeft be gin februari dit jaar alle zieken fondsen op grond van een artikel in de Ziekenfondswet ontheffing verleend van de verplichting me dewerkingsovereenkomsten met fysiotherapeuten af te sluiten. Daarmee wil zij de mogelijkheid van een beperkt vestigingsbeleid scheppen, om zo een overschot aan fysiotherapeuten te voorko- De raadsman van de fysiothera peuten, mr. E. Meulemans, stel de dat het hanteren van een wachtlijst "uitdrukkelijk in strijd is met de rechtszekerheid". De vertrekkende fysiotherapeut moet bij overdracht van de prak tijk de vrijheid hebben zelf te be palen aan wie de praktijk wordt overgedragen, aldus mr. Meule- Tot grote ongerustheid van veel PvdA'ers werd hieruit door me nigeen afgeleid dat Den Uyl be reid was water bij de wijn te doen op dit punt. Die ongerust heid heeft hij gisteren met zijn verklaring weggenomen. De eni ge rek lijkt nu nog te zitten in de vraag waar passieve voorberei ding ophoudt en actieve begint. Ook wil Den Uyl onderhandelen over de hoogte van de conventio nele inspanning bij afwijzing van de kruisraket en over matiging van het tempo waarin bestaande atoomtaken kunnen worden af gestoten. Deskundigen Informateur Van Kemenade zou vanmiddag de fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer, Brinkhorst, ontvangen voor een gesprek over de kernwapens. Morgenochtend praat hij met prof. P. H. Kooijmans en prof. mr. B. V. A. Röling. Kooijmans is CDA'er, hoogleraar in het vol kenrecht aan de Vrije Universi teit te Amsterdam en voormalig staatssecretaris van buitenland se zaken in het kabinet-Den Uyl. Hij hield zich toen vooral bezig met ontwapeningsvraagstukken. Röling is emeritus-hoogleraar in de polemologie aan de rijksuni versiteit te Groningen en lid van de PvdA. Zwangerschap per reageerbuis ROTTERDAM (ANP) - Voor het eerst in Nederland is in het aca demisch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam kort na de transplan tatie van een bevruchte eicel zwangerschap vastgesteld. Dat heeft het ziekenhuis gisteren be kendgemaakt. De bevruchting van de operatief verwijderde eicel had plaats in het laboratorium van de faculteit der geneeskunde aan de Erasmu- suniversiteit van Rotterdam door middel van de zogenaamde reageerbuismethode. Het behan delende team, bestaande uit dr. A. Alberda, dr. I. van Gent en prof. dr. G. Zeilmaker, bena drukt dat het nog te vroeg is om een voorspelling te kunnen doen over het verdere verloop van de zwangerschap. prins Claus een ogenblik stil bij het vaandel Prinsjesdag: Mies Minima protesteert DEN HAAG (GPD) - Tijdens de tocht van koningin Beatrix en prins Claus in de gouden koets van paleis Lange Voor hout naar de Ridderzaal (waar de Troonrede werd voorgelezen) heeft een kleine groep vrouwen tegen bezui nigingen op de bijstandsuit keringen geprotesteerd. Het gebeurt niet vaak dat demon straties worden gehouden op Prinsjesdag. De ongeveer twintig vrouwen uit Amsterdam trokken, ver kleed als „Mies Minima", met spandoeken, een trommel en een bakfiets over het Lange Voorhout, waar ze overigens weinig belangstelling kregen van het publiek dat voor de frarye van Oraiye was geko men. Na enige rondzwervin gen door de Haagse binnen stad, ging de groep onder po litiebegeleiding naar het Plein, waar de betoging werd voortgezet. De belangstelling voor de tocht van de gouden koets door de Haagse binnenstad was dit jaar overigens wat minder dan voorgaande jaren. Het publiek moest regen en wind trotseren. Op de terugweg van de stoet van Binnenhof naar paleis Lange Voorhout was er bijna geen publiek meer. Alleen by het paleisje zelf stonden enkele honder den toeschouwers, die en thousiast begonnen te zingen toen koningin en prins, ver gezeld van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, op het balkon verschenen. PvdA wil alsnog sancties DEN HAAG (GPD) - De Partij van de Arbeid wil binnenkort in de Tweede Kamer voorstellen om maatregelen te treffen tegen Is raël, aldus fractieleider Den Uyl. Dit naar aanleiding van de Israë lische verantwoordelijkheden by de massamoord in de Palestijnse vluchtelingenkampen in West- Beiroet. De PvdA en de kleine linkse partijen kritiseerden giste ren minister van buitenlandse zaken Van Agt wegens de vol gens hen slappe tekst die de tien EG-landen maandag in Brussel over Beiroet hebben gepubli ceerd. Hierin wordt Israel in het geheel niet genoemd. In een mondeling overleg met de kamer-commissie voor buiten landse zaken, meteen na de ope ning van het parlementaire jaar in de Ridderzaal, ging Van Agt onder druk van de Kamer veel verder in zyn veroordeling van Israël dan in de EG-tekst staat. Van Agt wees er op dat „zonder de Israëlische invasie in juni" een dergelijke massamoord „zeer waarschijnlijk niet ge beurd zou zyn". En Israël heeft toegestaan, althax.s niet verhinderd dat Libanezen de kampen binnentrokken", al dus de bewindsman. Volgens de minister had bij het Eu ropese politieke overleg van maandag geen van de tien lan den sancties tegen Israël voorge steld. Dat vormde voor Van Agt de belangrijkste reden niet als enig land wel sancties op te wil len leggen. Van linkerzijde werd er echter op aangedrongen toch iets te onder nemen om de afkeuring van Ne derland te laten blijken. Twee mogelijkheden werden daarvoor aangedragen door de kamerle den: het terugroepen van de Ne derlandse ambassadeur voor overleg - een middelzware diplo matieke vorm van afkeuring - en het eenzijdig opzeggen van het associatieverdrag met Israël. Van Agt voelde hier op dit moment echter niets voor. „De kaarten komen echter anders te liggen wanneer Israël zich opnieuw niets aan zou trekken van de op roep van de internationale ge meenschap zich ogenblikkelijk uit Beiroet terug te trekken. In dat geval zullen van Nederlandse zijde zeker pogingen worden ge daan in Europees verband stap pen de ondernemen". Voorlopig beperkt Nederland zich tot het sturen van hulp aan de slachtoffers van het geweld tn Li banon ter waarde van 3 mihoen gulden. Een aanvullende 2 mil joen is nog in voorbereiding. Russische spionage- vliegtuigen onderschept LEEUWARDEN (ANP) - Drie F- 16's van de vliegbasis Leeuwar den cn een F-15 (Eagle) van de Amerikaanse luchtmacht van de basis Soesterberg hebben vorige week maandag urenlang enkele Russische spionagetoestellen ge schaduwd. Dat is gisteren mee gedeeld door een woordvoerder van de basis Leeuwarden. Hij had de actie wel eerder naar bui ten willen brengen, maar dat was hem door het ministerie in Den Haag verboden De Russische toestellen vlogen 270 km noord-noordwest van Leeu warden het Europese luchtruim binnen zonder daarvoor een vliegplan bekend te hebben ge maakt Een F-16 van de basis Leeuwarden was de eerste die na de melding van het gevechtscen trum de Russen onderschepte. Het betrof twee toestellen van het type TU 20 met als NAVO codenaam Bear Het zijn toestel len die de Russen gebruiken voor spionage en die zyn voor zien van sensoren en veel radio grafische apparatuur Op het moment van de onder schepping was er een vlootoefe- ning gaande van NAVO, waaraan ook Nederlandse marineschepen deelnamen. "In feite kunnen we in zo'n geval niet zoveel doen' aldus overste H. Mandeveld. chef vliegdienst van de basis Leeu warden. "De toestellen bevinden zich boven inernationaal gebied en zijn dus niet in overtreding" Volgens de chef vliegdienst van Leeuwarden is het tien jaar gele den dat Leeuwarden-toestellen een zo nauw contact hadden met Russische vliegtuigen boven het Europese continent. Twee jaar cel voor ontvoering ASSEN (ANP) - De rechtbank in Assen heeft gisteren een 49-jari ge man uit Emmen veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens vryheidsberoving. uitlokking van meineed en brandstichting en vuurwapenbezit. Hy had on der meer op 8 maart van dit jaar de 25-jange journalist Peter de Vries van Amersfoort naar Em men ontvoerd ónder het voor wendsel van het geven van een belangrijke tip over de moord op de producer Bart van der Laar uit Hilversum. De officier van justitie has tweeëneenhalf jaar met aftrek geëist ADVERfENTIE Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Genève Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Nice Split Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv onbew. 19 10 mist 21 6 4 licht bew. 19 12 4 licht bew. 19 8 6 licht bew. - 7 half bew. 20' 12 4 onbew. 21 7 4 onbew. 13 4 0.4 onbew. 27 16 0 half bew. 0 - regen 27 12 0.3 regen 24 17 14 Oud-informateur Halberstadt kraakt Miljoenemiota: onbew. regen 27 13 regenbui 25 16 half bew. 21 14 half bew. 25 13 motregen 24 18 regen 21 9 11 zwaar bew. 24 13 0 onbew. 29 19 0 onbew. 28 16 - licht bew. 30 22 0 zwaar bew. 20 13 3 half bew, 26 17 0.7 licht bew. 21 8 7 zwaar bew. 27 22 14 licht bew. 27 18 0.2 mist 24 13 0.1 regen 25 15 0.4 half bew. - 19 0 licht bew. 25 15 0 licht bew 26 21 0 half bew 29 21 0 DEN HAAG (GPD) - De oud-kabi netsinformateur den Leids hoog leraar in de openbare financiën drs. Victor Halberstadt heeft gis teren felle kritiek geuit op het ontbreken van enige inhoud in de Miljoenennota. De PvdA-eco- noom zei op een bankiersbijeen- komst in Den Haag dat dit tot ge volg zal hebben dat de Neder landse economie verder verloe dert en ontspoort. „De problemen waar we voor staan worden wel erkend, maar er wordt niet naar gehandeld," zei Halberstadt. Hij wees erop dat van de voorgenomen bezuinigin gen ongeveer de helft niet uitge voerd zal kunnen worden. Ook noemde hij het een vreemde con structie dat de sociale partners straks het belastingplan moeten invullen. Halberstadt had voorts scherpe kritiek op de verdere stijging van het overheidstekort. In de afgelo pen twee jaar is het tekort ver dubbeld, zei hij. Het is dan ook zinloos om over de inhoud van de nota te praten: enerzijds moet die nog worden ingevuld, ander zijds zal de nota blijken niet uit voerbaar te zijn. Hij verklaarde dat een jaarlijkse te rugdringing van het tekort met 0,75 of 1 procent voorrang ver dient. Dat moet wroden bereikt door forse bezuinigingen op de overheidsuitgaven. Halberstadt dacht daarbij aan werkelijk door te voeren bezuinigingen van 15 tot 20 miljard in vier jaar. Deze bezuinigingen kunnen be reikt worden door verlaging van de ambtenarensalarissen en de hogere uitkeringen en koppeling op afstand van de laagste uitke ringen. Ook moeten de bestaan de arbeidsplaatsen by de over heid worden gehandhaafd. Volgens de Centrale Economische Commissie (CEC), een gezel schap van topambtenaren van diverse ministeries, zal het her stel van onze economie in de loop van 1983 op gang komen. De commissie komt tot die con clusie in een nota ten behoeve van de kabinetsinformatie over de sociaal-economische proble matiek op middellange termijn. Vermindering van de werkloos heid ts echter voorlopig met te verwachten. Sanering van de overheidsuitga ven is geboden, zo meldt ook het CEC-rapport. Een vermindering van het overheidstekort - en op termyn zal moeten worden uitge gaan van ten minste een halve ring ervan - zal ovengens pas over lange periode tot een verbe tering van de economie leiden. Verlichting van de lasten voor het bedrijfsleven en matiging van de lonen zullen belangrijke bijdra gen moeten leveren aan de be teugeling van de werkloosheid. Lastenverlichting voor de bedry- ven met vier miljard gulden per jaar tot en met 1986 zou de werk loosheid in 1991, door een toene ming van de investeringen, kun nen hebben teruggebracht met een half miljoen mensen. Loon matiging met 2 procent per jaar tot en met 1986 zou het aantal werklozen in 1991 met 370.000 te rugbrengen. AC Leiderdorp organiseert van 9 september tot en met 23 oktober een zestal voordelige diner-wckcn Met om de twee weken een andere specialiteit van de chefkok als hoofdgerecht Albert Heyn wil dat culinaire feestje graag meevieren en biedt zijn klanten bij dat diner een uitstekende fles wijn (rood. wit of rosé) uit eigen kelder aan Dincrwaardebonnen (voor extra voordelig diner van f25,- per persoon gratis fles wyn per 2 personen) ontvangt u elke donderdag. vTydag en zaterdag van onze kassiëres Vraag er even om als ze het door de drukte per J ongeluk vergeten Qj AC Restaurant Leiderdorp trakteert u op een voordelig diner En Albert Heijn schenkt u de wijn. Dc/c wjjrdctwwim-ri njn alleen vcrknghur tn ondmtaandr Albert Mei jo wtnkrh AH Leiden. Bonjdtnpplon so AH Leiden. Üc Kopcmwjlcn 44 AH k-gjijtevW In-.laan 83 AH Wax*, naar Stadhtiudcnpk-in 4 AH Vuanehulcn. Schoottfraal AH Lvtra Lctdcrdtvp. Winkdhol 29

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7