Een maanzaadbroodje is er niet meer zo vaak bij' Lucas van Leydenschool viert 120-jarig bestaan LEZERS SCHRIJVEN Bakker Hendriks en de teruggang van de economie: Op weg naar nieuwbouw Varia WOENSDAG 22 SEPTEMBER 198; de Lucas van Leydenschool boden de leerlingen de oudere de Stadsgehoor- Ter gelegenheid van het 120-jarig bestaan mensen in de buurt van de school bloemen aan. Vandaag hebben de kinderen een sportdag en morgen ioordt er een grote feestavond gegeven zaal. Alle leerlingen doen dan mee aan het toneelstuk "Van 1862 naar de toekomst". LEIDEN - Met gepaste vreugde viert de Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt deze week haar 120- jarig bestaan. Dat het geen uitbundig feest wordt, heeft te maken met de toekomstige nieuwbouw. Natuurlijk wordt de bouwer, die dit bolwerk 120 jaar geleden heeft neergezet, geëerbiedigd en met recht kan men zich afvragen of er in deze tijd nog scholen worden gebouwd die zo lang meegaan. Desondanks kijkt het hoofd der school, S. van Oosten, reikhal zend uit naar de dag dat dc gemeenteraad de plaats voor de nieuwbouw van de Lucas van Leyden heeft vastgesteld. Eigenlijk zijn de leerlingen en leerkrachten het wach ten beu. De school raakt steeds verder in verval. Als Van Oosten deze mededeling doet heeft hij het niet over het onderwijs. "Voor de goede kwaliteit heb ben al die leerkrachten zich door de jaren heen inge zet en daar zet ook het huidige team zich voor in". Mompelend voegt het schoolhoofd er aan toe: "Het gebouw heeft zijn waarde bewezen in de afgelopen 120 jaar". Het ministerie van onderwijs heeft dit ook erkend en heeft zelfs de plannen voor de nieuwbouw en de daaraan verbonden kosten goedgekeurd. Alleen de gemeenteraad is het nog oneens over de plek. In de afgelopen tijd zijn er vier mogelijke plaatsen ge noemd: Kaasmarkt, Garenmarkt, Ir. Driessenplein en Gerestraat. Twee daarvan zijn er inmiddels weer afgevallen; er moet nu een beslissing worden geno men over de Kaasmarkt of de Garenmarkt. Van Oos ten hoopt dat dat nog dit jaar zal geschieden. "Ge loof me op mijn woord, dan staat de nieuwe binnen- stadsschool er over een jaar". De historie van de "Aalmarktschool" zal dan ook pas aan bod komen als de verhuizing een feit is. Voor de geinteresseerden vast een citaat over de wijze van lesgeven uit de notulen van de schoolvergadering, gehouden op dinsdag 2 juli 1918: "Lesgeven mag niet ontaarden in het overhooren van een te voren geleerde les, evenmin als in het zuiver doceeren, zooals aan instellingen van voortgezet onderwijs dikwijls gebruikelijk is. De leerlingen eener lagere school zijn hiervoor nog niet rijp". Abortus De Ziekenfondsraad vergadert morgen in Amstelveen over de vraag of de pil uit het zie kenfondspakket moet. De in Leiden gevestigde organisa tie Wij Vrouu'en Eisen is daar fel op tegen en organiseert daarom morgen een demon stratie bij het gebouw van de Ziekenfondsraad. Deelne mers uit Leiden en omgeving verzamelen zich om half twaalf op het station. Voor meer inlichtingen: 071- 140591. Duivensport (1) P.V. De Rijnklievers hield een wedvlucht vanuit Moeskroen (België). De uitslag: l.,2., 3., 7. en 10. J Kok4. en 5. J. Zeven hoven; 6. H. Sladek8. en 9. P v.d. Wal. Duivensport (2) Ook Het Oosten vloog vanuit Moeskroen. De uitslag: 1.. 3., 7. en 8. L. v.d. Nieuwendijk; 2 en 9. W. v.d. Nieuwendijk; 4. en 10. G. Hendrikse; 5. T. van As zn; 6. P. Juffermans. Duivensport (3) De Blauwkras vloog vanuit St. Ghislain. De uitslag: 1..3. em 9. P. Landensbergen2. en 7. P. Gijsman; 4. G. v.d. Blom; 5. J. Rozier6. J. Beekman; 8. F. v.d. Wetering; 10. H. Koome. Duivensport (4) P.V. Leiderdorp vloog haar laatste wedvlucht van dit sei zoen eveneens vanuit St. Ghislain. De uitslag: 1. en 10. J. van Alphen; 2.. 3. en 9 comb. B «n G.. 4.. 6 en 7. P. Sloos5 ran Laar8. F. van Heusden. Lesbisch De Lesbiese Vrouwen Leiden (LVL) begint morgen weer met een nieuwe gespreks groep voor vrouwen die wil len praten over hun lesbische gevoelens. Inlichtingen en op gave bij Wil van der Plas, te lefoon 134018 of Annette van 't Sant, telefoon 124062. Duivensport (5) N. de Groot en zn. waren opper machtig bij de wedvlucht van de LPC vanuit Moeskroen. Zij veroverden de plaatsen van 1 tot en met 10. Een kra nige prestatie! Duivensport (6) De Vriendenclub had in haar wedvlucht 614 duiven in con cours. De uitslag: 1. en 3. A. Noestje; 2. W. Vijlbrief4. en 9. L. Koopman; 5. en 10. C. Gijsman; 6. N. Noordervliet; 7. en 8. T. Houweling. Duivensport (7) De Reisduif vloog ook vanuit Moeskroen. De uitslag: 1. W. v.d. Hoogt; 2. Penseellv. Iter- son; 3 ,4. en 5. W. Kop; 6 en 7. A. Noordenneer; 8. en 9. S. v.d. Hoven; 10. J. Colsen. Hengelsport (1) Zuid-West had op zijn vierde wedstrijd in de Ringvaart een matige vangst. De uitslag: 1. A. Ruis 32 stuks- 5030 gram; 2. C. Schouten 27- 4980; 3. J. Boeff 16-4050; 4 H. v.d. Laan 23-2680, 5. H. Moe iten 13-2500; 6. I Mazurel 15- 2210; 7. W. Moeiten 36-2110; 8. R. Bezemer 32-1870; 9. C. Cor net 26-1590; 10. P. Harteveld 9-1530. Hengelsport (2) DVV viste in de Ringvaart. De uitslag: 1. L. Waltman 32- 4550; 2. A. Laterveer 27-4100; 3. W Smit 27-3625; 4 P Blok 20-2775 5. H. Laterveer 20- 2450; 6. K Latenteer 8-925; 7. J. TAmie 8-6758. P. Levering 5-575 9. N. v.d. Kaaij 6-500; 10. P. Wondergem 6-450. Hengelsport (3) DVS had naar eigen zeggen een slechte vangst in de Ring vaart. De uitslag: 1. J. van Rijn 20-29002. J Moeiten 20- 2175; 3. F. Hoppenbrouwer 14-2175; 4. C. Hoppenbrouwer 14-1975; 5. J. Helverstein 19- 1775; 6. H. van Loon 15-1500 7. H. Slachwein 18-1450; 9. C. Sinteur 10-137510. J. de Os 9-1250. Bazar De stichting paardrijden voor gehandicapten organiseert zondag van 's morgens tien tot 's middags vier uur in haar manege aan de Wasse- naarseweg een bazar en fan cy-fair. Opbrengsten zijn be stemd voor ruiterkampen voor gehandicapten in het volgend jaar. Spullen voor de fancy-fair zijn zeer welkom in het pand aan de Wasse- naarseweg 25. Geslaagd LEIDEN - Voor de Kader- en On dernemersopleiding Bouwbe drijf KOB zijn de volgende per sonen geslaagd: Vaktechnisch gedeelte B 8c U: C.J. Baak, A.M. Bakker. A.G.J.C. van Breda. G. van Duijn, A. Plug, J.L. i Tol. Bedrijfskundig gedeelte B U: •LA. Barnhoorn, L.F. de Boer, S.J. Dijkstra, S. Kooistra, A. Kruijt, J.H. van Leeuwen, J.T.M. van Leijden, J. Loef, H.M. Loo- mans, H.W Mohlmann. G. Ou wehand, J.D. de Raat, J.A. Zwet sloot. LEIDEN - Op een zater dagochtend wilde je dat nog wel 'ns doen: voor tie nen de straat op met het brood. Maar mooi dat er dan een agent op je stond te wachten. Of de bakker soms was vergeten dat je niet voor tien uur mocht venten? Bjj de wet verbo den, meneer! Jaja, de bakker wist het; kon de agent dan niet zien dat hij al weer op weg was naar de bakkkerij. "Ik denk", zegt bakker T. Hendriks, "dat je dan was verraden door een collega". Brood nijd noemen we dat zeer toepasselijk. Voorbij, die tijd dat de bakker nog ventte. Verdwenen uit het stads beeld, de leerling die puffend op de fiets naar de klant ging. "Dat zou in deze tijd ook ondenkbaar zijn hè", zegt Hendriks, wiens zaak dit jaar vijftig jaar bestaat. door Wim Brands "We moesten allemaal met de tijd mee gaan". En dat deed hij dan ook: behalve een winkel aan de Hoge Rijndijk heeft hij drie vestigingen in Leiderdorp. Hendriks' vader begon aan de Ho ge Rijndijk. Hij kwam uit Nijme gen, werkte een tijdje voor een andere bakker en begon toen voor zichzelf. In 1932 dus. Moei lijke tijd om te beginnen natuur lijk; hij had bovendien niet vol doende geld. Maar familieleden bleken bereid om hem op het paard te tillen. En hun vertrou wen werd niet beschaamd: Hen driks redde het en kon met recht beweren dat ze op het goede paard hadden gewed. In sommige families is dat zo van zelfsprekend: de zoon die het zelfde vak als zijn vader gaat uit oefenen, dat het ook geen enkele zin heeft om te vragen hoe dat nou precies in z'n werk ging. Zie Hendriks. Als kind natuurlijk dikwijls in de bakkerij te vinden, als jongeling vaak de helpende hand biedend.."Ja, als je als het ware tussen de meelzakken bent geboren, dan is het logisch dat je ook bakker wordt". "Toen ik van de Mulo kwam moest ik van m'n vader wel eerst bij an dere bakkers gaan werken. Vreemde ogen dwingen tenslotte meer. Het is helemaal niet goed om als het zoontje van de baas de Hoge Rijndijk en later ook in Leiderdorp. "We moesten allemaal mei direct in de zaak van je vader te beginnen. Kijk, mijn zoon wil ook bakker worden. Nou, ga eerst maar eens bij een collega werken, heb ik tegen hem ge zegd. Krijg maar ouderwets op je sodemieter, daar word je een vakman van. Ik mocht van m'n vader overigens niet naar een school voor bakkers, want, zei hij, die lui die daar afkomen heb ben allemaal twee linkerhanden. Of dat waar was durf ik niet te zeggen, maar ja: mijn vader vond dat hè". Slavenarbeid was het vroeger wel, in de bakkerij werken. "Vier uur, half vijf opstaan om het deeg klaar te maken en dan de straat op, naar de klanten. En nou moet je weten dat als vroeger de klant verhuisde de bakker ook ver huisde. Ik bedoel: ging de klant naar Zoeterwoude, dan fietste de bakker naar die plaats om zijn klant niet te verliezen. En in de jaren dertig was de strijd om de klant nog veel feller. Kwam er dan iemand van elders in Leiden wonen, dan probeerde je zo ie mand als klant te krijgen door hem bijvoorbeeld een week lang gratis brood te geven. Of een taart. Veel bakkers hielden het in die tijd ook voor gezien. Kwam er een meteropnemer in je zaak en vroeg je aan die man: ben je soms bakker geweest, dan was de kans groot dat hij ja zei". In '62 nam Hendriks de zaak offi cieel over van zijn vader. In de daaropvolgende tijd veranderde er nogal wat: de vijfdaagse werk week werd ingevoerd en de bak kers begonnen met het afstoten van hun wijken. Ze trokken zich dus terug in hun vesting, om het voor de verandering maar eens in militaire termen te zeggen. "De klanten moesten dus naar ons toekomen, maar in het begin de den ze dat niet. En het probleem was dat de broodfabrieken wel bleven venten. Dus: de omzet daalde. Nee, in die dagen hebben we wel eens met de handen in het haar gezeten. Maar gelukkig, de klanten kwamen terug; ze wil den natuurlijk weer gewoon goed brood eten". De verovering van Leiderdorp heeft te maken met het feit datje volgens Hendriks op een gege ven moment niet meer met goed fatsoen de Hoge Rijndijk kon oversteken. "Ja, dat meen ik. Die weg werd zo druk dat ouders niet meer tegen hun kinderen zeiden: zeg ga jij eens een broodje halen. Want om nou in deze tijdje leven voor een brood te wagen. Daar-] om ben ik begonnen met die za ken in Leiderdorp. Om te eindigen in mineur-stem-l ming: merkt Hendriks veel van de economische teruggang? "Valt mee, valt mee; maar wat je wel merkt is dat mensen veel minder luxe dingen kopen. Een maanzaad broodje bijvoorbeeld is er niet meer zo vaak bij. Je ziet trouwens ook dat de mensen steeds bewuster gaan leven. Vroeger kocht tweederde van de klanten wittebrood en éénderde tarwe. Tegenwoordig is dat pre cies omgekeerd". Bastiaans Met stijgende verbazing en groeiende ergernis nam ik ken nis van uw artikelen van 13, 14, 16 sept. en uw commentaar van 17 sept. rond de opening van de nieuwe Jelgersmakliniek. Naar ik denk - en van een aantal weet ik dat zeker - zeer velen van de patiënten en oud-patiënten van professor Bastiaan met mij. Komende uit het verzet en lijdende aan een KZ-syndroom ben ik sinds bijna 4 jaar onder behande ling van prof. Bastiaans, waarvan ik totaal 11 maanden in de "de pendance" doorbracht. Als ar- chitekt met een 30-jarige prak tijkervaring zag ik (bij het slaan van de eerste paal) voor het eerst de plannen. Toen al ben ik ge schrokken van de afmetingen van de kamers. Uit mijn praktijk weet ik dat maar zeer weinig le ken tekeningen kunnen lezen. Mag men dan nu een hoogleraar in de psychiatrie kwalijk nemen dat hij schrikt als hij ziet wat het resultaat van die tekeningen blijkt te zijn? Overigens zij vermeld dat er - juist in de sector gezondheidszorg - zeer stringente voorschriften zijn. Is het dan zo moeilijk te be grijpen dat mensen die in een ge vangenis hebben gezeten (som migen zelfs jaren lang, met een onzekere toekomst voor zich) niet tegen kleine ruimten kun nen? En daarnaast bijna tot ge meenschap worden gedwongen! Is het zo moeilijk te begrijpen dat mensen die in concentratie kampen hebben gezeten behoef te hebben aan privacy zo nu en dan? En dan wel een privacy te midden van hun eigen spulletjes. Zeker bij een langdurige opna- Zonder in details te treden moet mij van het hart dat ik de hou ding van de verpleging niet be grijp, juist daarom. Wekelijks worden er in de "depandance" besprekingen gehouden onder leiding van prof. Bastiaans. waarbij de "nieuwe dependan ce" meermalen aan de orde is ge weest. Bij die besprekingen zijn behalve prof. Bastiaans en zijn naaste medewerkers -, de pa tiënten en ook de verpleging steeds aanwezig. Een patiënt van prof.dr. J. Bas tiaans H. Nijenhuis Brink 11b Gieten Liggelden Door de vakantie vertraagd, me moreert ondergetekende in de kwaliteit van voorzitter van de Koninklijke Schippersvereni ging Schuttevaer afdeling Rijn streek wat er zich inzake de exor bitante verhoging van het haven geld voor pleziervaartuigen zoal heeft afgespeeld, ook al gezien onze advertentie-actie in dit blad, waarop ontzettend veel schriftelijke en telefonische reac ties zyn binnengekomen. Op 20 november 1981 wordt deze verhoging zonder slag of stoot aangenomen. Dat houdt in dat het tarief met minstens duizend procent wordt verhoogd; inmid dels zijn gevallen bekend van aanslagen met een verhoging van tweeduizend procent. Men kan zich afvragen of een ieder die hierover te beslissen had. de consequenties op hun juiste me rites heeft doorzien. In een tijd waarin een ieder verso beren moet, mag toch worden verondersteld dat de overheid het goede voorbeeld geeft. Daar entegen presteert ons gemeente bestuur het Dirk III roofriddertje te spelen en nog gedaan te krij gen dat Gedeputeerde Staten in Zuid-Holland hiervoor toestem ming geeft (Leiden is een zg. arti kel 12-gemeente, een zorgen kindje dus van voornoemde in stantie) en hierop volgt ook ko ninklijke goedkeuring door het ministerie van binnenlandse za ken. Daaraan voorafgaand zijn bijtijds door Schuttevaer bij B en W. le den van de gemeenteraad, Gede puteerde Staten en binnenlandse zaken bezwaarschriften inge diend. Voor de goede orde: het havengeld voor de beroepsvaart is slechts met vier procent ver hoogd. Dat er met de botte bijl zonder overleg met deskundigen is inge hakt, blijkt uit het volgende. Al ver voor de tijd dat de koninklij ke goedkeuring afkwam, lagen de aanslagen voor een ieder klaar. Iedereen zal in het vervolg pas in 1983 - een vaste lig plaats met nummer aan gemeen telijke oevers krijgen. Met de tientallen eigenaars van plezier boten of week-end scheepjes die aan eigen oever of met goedkeu ring aan andermans oever liggen, is geen rekening gehouden. De inconsequentie hiervan zal ieder een duidelijk zijn. De gemeente, de koninklijke goedkeuring in bezit hebbend, verzond de aan slagen meteen, met een aanhang sel bijgevoegd: wie voor 15 mei 1982 met zijn boot het havenge bied verlaat (opdondert is een duidelijker woord), hoeft de dan toegezonden zwaar gepeperde rekening niet te betalen. Een zeer onsmakelijke manier van doen van onze bestuurders. B en W, inmiddels geschrokken door de vele reacties, hasstten zich vervolgens via de directeur van de havendienst, de heer Van Overmeire, te laten weten dat de rekeningen in drie termijnen be taald kunnen worden. Genoem de heer. voor de kar van B en W gespannen, moet dan later nog verklaren dat natuurlijk voor dat geld geen service, zoals gebrui kelijk in een jachthaven, door zijn dienst gegeven kan worden. Een en ander heeft natuurlijk be trekking op de brief van de ANWB afdeling watertoerisme, d.d. 10 mei 1982, die ook recla meert op het havenbeleid van de gemeente Leiden en op dit mo ment nog geen afdoend ant woord van Leiden heeft ontvan gen. Dat lijkt op hoogmoed; met de koninklijke goedkeuring in portefeuille kan men zich opper machtig voelen en correspon dentie kan blijven liggen. Een oproep aan burgemeester Goekoop. Vooral aan deze bur gervader die niet eerder naar Lei den kwam of hij moest Sail 80 in Amsterdam tot een goed einde brengen en dat heeft hij tot ie ders tevredenheid en met veel elan gedaan. Van deze jonge va der mogen wij verwachten dat hij de scheepvaart in haar algem eenheid een goed hart toedraagt. Aan hem als voorzitter van de ge meenteraad wordt verzocht het bestuur te bewerken voornoemd tarief - door een ieder veraf schuwd en voorzover betaald is dat onder protest gebeurd - tot normale proporties terug te brengen. Om het aan beide zij den elegant te houden: laten we met een eenmalige verhoging van honderd procent genoegen te nemen. Dan nog een punt. Het van Leiden om een jachthaven voor slechts veertig bootjes te maken op het industrieterrein De Waard, kan geen gelukkig ini tiatief genoemd worden. Terrein v/h scheepswerf Boot - en dan voor meer boten - is daar meer geëigend voor. Het grootste voordeel is dat scheepjes met een hogere kruiphoogte dan 2.50 meter van zaterdagmiddag twee uur tot maandagochtend zes uur de Spanjaardsbrug niet hoeven te passeren om naar het piassen- gebied te varen. Zoals u weet is dan voornoemde brug voor de scheepvaart gesloten. Verzocht wordt dit voorstel serieus te be zien en in het bestemmingsplan op te nemen. L.P. Groenewegen Utrechtse Veer 3 Leiden Tesselaar Stevenshofpolder weten dat als er een fusie tussen woningbouw verenigingen zou komen, de mo gelijkheid zou bestaan dat de oni evenredige huurprijzen tussen de wijken van bijv. de Merenwijk en de nieuw te bouwen wijk Ste venshof aangepakt zou kunnen worden. Het bevreemdt mij dat de wethou der nu al zit met de lage huren ii de Stevenshofpolder. De wethouder riep in de commis sievergadering, toen de aanne merskeuze werd besproken: nu bouwen we goedkope woningen en nu zijn er al tegenstemmers Mogelijk kan de wethouder zich herinneren dat een toekomstige bewoner zich heeft uitgesproken over de goedkoopste aanbieding voor het bouwen van vlek 1 en 4 in de Stevenshofpolder, die van fa. v.d. Vorm. Voorts suggereert de wethoude» dat de bewoners, omdat de hu ren laag zijn, dan maar een ka mer meer nemen. Dit is beslist niet waar! Er komer geen welgestelde Leidenaren ir deze woningen, maar bewoner! zoals ik, die al negen jaar in een benarde situatie woont met twei kinderen, een jongen en eer meisje, in een te kleine 3-kamer flat. Bewoners die gewacht heb ben op iets dat betaalbaar is er niet zoals de woningen in de Me renwijk, waar de huren totaa1 geen norm zijn voor de geboder omstandigheden en het comfort van de woningen. Het is dus totaal andersom, niet di huren van de woningen in dl Stevenshof moeten straks dl hoogte in, maar de huren van dl flats in de Merenwijk moeter dan de laagte in. De wethouder zal nog menig te genstander ^rijgen als hij zich z< blijft uitdrukken, ongeïnfop meerd en nonchalant. Een toekomstige bewoner G. KlerI Hoflaan 16j Leider

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4