Ratten, lama's en een kameel op Beestenspul Steeds 'Voortaan voorrang voor vrouwen bij kiezen wethouders' Rembrandt wint eigen oneel/cabaret-avond f Leiden Komend weekeinde in Groenoordhallen Dames, nog O nachtjes slapen. Sen mei fcolmnk btadbéeefd 'OENSDAG 22 SEPTEMBER 1982 .EIDEN - Voor de rectrix van de Rembrandt Scholengemeen- -ii schap, mevrouw De Boer-Pino, is de avond van gisteren voor ^herhaling vatbaar. Zij heeft ge noten van de creativiteit van de ^leerlingen uit Leiden en omge- [ving. rfwee scholen, te weten het Rijn- r| lands Lyceum uit Wassenaar en de Scholengemeenschap 't Ra- r penburg, deden mee aan de door de feestvierende Rembrandt Scholengemeenschap georgani seerde interscholaire toneel-, mi- r me-, en cabaretavond. ^et Rijnlands had een groepje be- a. staande uit twee meisjes en een jongen afgevaardigd. Op cabare- 't teske wijze zongen zij liedjes uit de jaren voor de oorlog. leerlingen van 't Rapenburg lie ten in een swingende modeshow zien hoe van grijze vuilniszakken leuke kostuums kunnen worden f* gemaakt. Ook de kapsels waren zelf ontworpen. De Rembrandt Scholengemeen schap, die deze week tot feest- week heeft uitgeroepen om het nieuwe schoolgebouw in te wij den. had met de toneelklas (to neel is daar een keuzevak) een cabaret in elkaar gezet. Voor de jury (elke school had een persoon aangewezen om daarin zitting te nemen) was het aan het eind van de avond moeilijk een winnaar aan te wijzen. Liever za gen zij dat elk jaar zoiets zou worden georganiseerd. "Net zo als een de school sportdag een begrip is in Leiden zou dat ook met toneel moeten gebeuren". Na veel wikken en wegen werd toch de Rembrandt Scholenge meenschap uitgeroepen tot win naar. Het juryrapport meldde dat de scholieren het toneel op de juiste manier hadden gebruikt en dat zij op een hele goede ma nier zowel leerlingen van de brugklas als eindexamenkandi daten hadden ingepast in geestig en levendig cabaret. Beètuur PvdA: LEIDEN - Het bestuur van de PvdA-afdeling Leiden vindt dat het beginsel van positieve discri minatie voortaan ook bij het aan wezen van wethouderskanida- ten moet worden toegepast. Dat wil zeggen: als een vrouw vol doende geschikt is wordt aan haar de voorkeur gekregen bo ven mannelijke kandidaten Met dit beginsel, dat is opgenomen in het verkiezingsprogramma van de PvdA. hoopt de partij het hoofd te bieden aan de onderver tegenwoordiging van vrouwen in diverse functies De vraag in hoeverre positieve dis criminatie bij de afgelopen for matie van het college van B en W moest worden toegepast, leidde tot verdeeldheid in de PvdA. Raadslid Henriette van Dongen. .iEIDEN - Een bonte verzameling van dieren zal het komend week einde in de Groenoordhallen haar opwachting maken. Dan wordt daar weer de jaarlijkse ma nifestatie 'Beestenspul' gehou den. Diverse verenigingen van huisdieren komen naar 'Beesten spul' met onder meer katten, honden, vogels, tropische vissen, konijnen en paarden. Dieren- i park Wassenaar zorgt zelfs voor de aanwezigheid van een kameel en enkele Alpaca's, een soort la- Üinister Gardeniers komt de mani- festatie zaterdag openen. Bedoe ling is dat er op 'Beestenspul' wedstrijden worden gehouden tussen de dieren onderling, maar ook de relatie tussen mens en dier komt aan bod. Dit zal tot uit drukking moeten komen in een kind-hondshow zaterdagmid dag, en een concours d'élegance zondagmiddag, waarbij vele hon denrassen worden getoond. Het Leids Dierenasiel staat gewoon tegetrouw op 'Beestenspul' om katten en honden een nieuw te huis te bezorgen. Moesten bezoekers van 'Beesten spul' in voorgaande jaren hun hond thuis laten om een bezoek aan de manifestatie te brengen, dit jaar kunnen de viervoeters worden meegebracht. Weliswaar mogen de honden, vanwege be smettingsgevaar. de manifestatie zelf niet betreden, maar voor het eerst is nu een hondencrèche in gericht waar de honden baas en vrouwtje kunnen afwachten. De organisatie spreekt wat betreft de hondencrèche van een pri meur in Europa. Vrij uniek op 'Beestenspul' is ook Knaagstad. waar wel honderd ratten hun eigen leventje leiden. Knaagstad. ingericht met huis jes, bruggetjes, pleinen en zelfs een trein, is voor alle zekerheid wel achter glas opgebouwd. De ervaring leert dat mensen ratten maar griezelige en onhygiëni sche dieren vinden. Andere bij zondere huisdieren zijn de melk- schapen. een soort dat in Neder land bijna niet voor komt. Wie wil leren melken, kan dit probe ren bij de kunstkoe, die speciaal voor dit doel staat opgesteld. Ook de dierenverzorger en dier van het jaar zullen dit keer op Bees tenspul worden gehuldigd. Dit keer viel de eer van 'dier van het jaar' te beurt aan de blindegelei- dehond, vanwege zijn trouw en inzet ten opzichte van de mens. De boxer Susan zal de prijs na mens alle bhndegeleidehonden in ontvangst nemen. Alle prijzen die op Beestenspul te vergevn zijn, zullen overigens door be kende Nederlanders worden uit gereikt. Zo neemt bijvoorbeeld Joop (Swiebertje) Doderer de kind-hondshow voor zijn reke ning. Wieteke van Dort reikt de kattenprijzen uit. 'Beestenspul' is op zaterdag en zondag geopend van tien uur 's morgens tot zes uur 's avonds. yEIDEN Coatex speciaal heet het spulletje waarmee gisteren de ge vel van de ABN aan de Bree- straat zijn gereinigd. Dit soort van twee componentenverf moet het uiterlijk van de bank voor- taan 'vrijwaren van graffiti, waren voorzien. Voor de Coatex werd eerst een donkere laag aan gebracht. waaronder alle leuzen verdwenen. Het bedrijf dat de Coatex maakt, verwacht dat de zaak voor een periode van drie tot zes jaar schoon blijft. "Dat hangt er van Gevel weer graffiti-vrij af hoe vaak er op de muren weer geschreven wordt en hoe vaak het daarom weer moeten worden schoongemaakt". Dat laatste kan volgens een woordvoerder van de firma vrij eenvoudig met doekje en schoonmaakmateriaal. Eer der al werden onder meer het pa leis Noordeinde in Den Haag en de Leidse vestiging van Vroom en Dreesmann graffiti-vrij ge maakt. ADVERTENTIE Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Nooddruftig (1) Er is weer mot in het Leidse 'dierenbos'. Dit keer geen trammelant binnen het be stuur van de dierenbescher ming en ook geen ruzie tus sen de dierenbescherming en de dierenhulpdienst. Nee, er is sprake van een nieuwe va riant: ruzie tussen de dieren bescherming en het dierena siel. En wie dreigen zoals ge woonlijk de dupe te worden? Inderdaad, de nooddruftige huisdiertjes. De afdeling Leiden en omstre ken van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren heeft een open brief aan de Stichting Dierente huis voor Leiden en omstre ken gestuurd. "Kom tot in keer Stichting, het is onzer zijds nog niet te laat, dan denkt ook U aan het dier", is de kreet waarmee voorzitter Frohwein, secretaresse Schouten en tweede voorzit ter Schouten de open brief besluiten. Kort samengevat komt het ru moer in het Leidse dierenbos hier op neer: het dierenasiel zit in geldnood. Maar als het asielbestuur z'n poot wat minder stijf houdt, kan het per jaar 25.000 gulden van de dierenbescherming vangen. Genoeg om uit de problemen te raken. In ruil voor die 25 mille wil de dierenbescher ming zeggenschap in het stichtingsbestuur. De asiel- bestuurders voelen daar ech ter niets voor. tot grote woe de van de dierenbescher ming. Deze zomer heeft het stich tingsbestuur van het Die rentehuis, dat vroeger ge woon dierenasiel heette, zich door middel van een statu tenwijziging losgemaakt van de dierenbescherming "Daardoor loopt het asiel onze subsidies mis", legt vice- voorzitter Schouten uit. "Wij hebben 1.200 leden aan wie wij rekening en verantwoor ding verschuldigd zijn. Het is toch logisch dat wij willen meebeslissen in de uitgaven van ons eigen geld?" Nooddruftig (2) Op grond van de oude asiel-sta tuten zaten er altijd bestuurs- En de huisdiertjes fronsten hun wenkbrauwen. leden van de dierenbescher ming in het stichtingsbe stuur. Maar volgens Schou ten is het stichtingsbestuur verworden tot een elitair kliekje dat niets meer met an deren te maken wil hebben Vandaar de statutenwijzi ging. De elitaire bestuurders zouden zelfs niets met asiel beheerder Will Tiele van doen willen hebben. Schou ten: "Tiele wordt nergens in gekend, terwijl hij degene is die het werk moet opknap pen. Ze zien hem louter als een werknemer. Nou. ik zou niet graag zo'n werkgever willen hebben" Asielbeheerder Tiele wil zelf niets over de financiële pro blemen van het asiel en de rellerige relatie met de die renbescherming zeggen. Hij verwijst naar het stichtings bestuur met de woorden: "Ik ben maar een gewone werk nemer, in dienst van de stich ting.. Over de statutenwijziging van de stichting Dierentehuis weet Schouten nog te melden dat die zijn doorgedrukt zon der dat de verschillende afde lingen van de dierenbescher ming zijn gehoord. Stichtingsbestuurder Anneke Ecfling geeft uiteraard een hele andere motivering van de door notaris Karstens uit gevoerde statutenwijziging. De talloze conflicten binnen de dierenbescherming zou den de oorzaak zijn. Eefting "Wanneer er weer eens een bestuurslid van de dierenbe scherming werd gewipt, dan betekende dat automatisch dat het dierenasiel ook weer een bestuurslid kwijt was. Het was hier net een duiven til. Om de rust te herstellen hebbèn we die statutenwijzi ging voorgesteld. Onze ad viescommissie heeft gezegd dat die wijziging maar moest worden doorgevoerd". Schouten hierop. "Die advies commissie zegt me niets Dat is een onderdeel van het kliekje dat bovendien alleen bevoegd is om te adviseren. Het blijft natuurlijk een be denkelijke zaak dat onze af delingen niet zijn gehoord Op grond van de oude statu ten had dat namelijk gemoe ten. Wat ons betreft zijn de nieuwe statuten dus niet eens rechtsgeldig". Nooddruftig (3) Voorzitter van de adviescom missie is niemand minder dan Leidens eerste burger Cees Goekoop Die vindt de formele opstelling van het bestuur van de dierenbe scherming bedenkelijk: "In derdaad hebben wij tegen het asielbestuur gezegd dat die statutenwijziging geen pro bleem was. Er moest name lijk wat gebeuren om te voor komen dat de huisdieren de dupe zouden worden van al lerlei prestigekwesties die binnen het bestuur van de dierenbescherming speel den. Dat de dierenbescher ming nu zo nodig over straat wil gaan rollen met het asiel bestuur vind ik onnodig". Dat vindt Anneke Eefting ook. Zij wijst er op dat de dieren bescherming ondanks de sta tutenwijziging best kan be slissen over het eigen subsi diegeld: "We hebben een hele waslijst van materialen no dig. De dierenbescherming kan ons die materialen toch gewoon schenken? Ze kun nen zelf uitkiezen wat ze wil len geven". Anneke Eefting beweert dat de kern van het conflict eigen lijk een andere voorwaarde is die de dierenbescherming aan eventuele financiële hulp wil stellen: "Ze willen ons met alle geweld dierenarts Muurling opdringen. Maar wg hebben een contract met een andere dierenarts En we kunnen toch moeilijk tegen die jongen zeggen van hoe pel maar op Dat zouden we trouwens niet eens willen" "Geen sprake van", roept 'die renbeschermer' Schouten uit. "Wij willen Muurling he lemaal niet opdringen De naam van een dierenarts zegt ons niets Als het maar een goeie is. Als de dierenarts die ze nu hebben goed is dan kunnen ze die wat ons betreft in dienst houden. Het enige wat wij willen is zeggenschap over onze eigen centen". Anneke Eefting "Die zeggen schap heeft de dierenbe scherming al. want ze kun nen zelf beslissen waar ze het geld aan uitgeven" "Die zeggenschap hebben we niet", kaatst Schouten terug, "zolang we geen bestuurlijke invloed hebben" Een patstelling dus. En die huisdiertjes maar nooddruf tig afwachten Misschien dat zij een protestmars kunnen houden om zo de koppige be stuurders te dwingen een op lossing te forceren...? J V' i dier komt op de Beestenspul manifestatie tweede op de lijst by de verkie zingen. stelde zich kandidaat voor de wethouderspost van on derwijs en emancipatiezaken, maar een kleine meerderheid in de fractie prefereerde de manne lijke kandidaat Jit Peters (de vroegere fractieleider) Dat kwam de fractie op boze reac ties van de Rooie Vrouwen te staan, het bestuur toonde zich niet gelukkig met de keuze, ter wijl de ledenvergadering de raadsleden opriep zich nog eens op hun standpunt te bezinnen. Dat laatste is gebeurd in een be sloten vergadering van de frac tie. waarbij een groot deel van het afdelingsbestuur aanwezig was Tweede-voorzitter J.M Wiersma schrijft daarover in PG. het plaatselijke partijblad van de PvdA 'Gezegd moet worden dat het aspect van positieve discri minatie nadrukkelijk aan de or de is geweest. Toch bleek dit voor de meerderheid van de frac tie niet van doorslaggevende be tekenis. Zij bleef op grond van andere overwegingen bg hun keus voor Jit Peters". Positieve discriminatie was voor deze meerderheid, "daar waar het gaat om politiek vertrou wen", niet van doorslaggevende betekenis, aldus Wiersma. Hij meldt verder dat een besluit van de fractie om alsnog op de keuze voor Peters ten koste van Van Dongen terug te komen "grote persoonlijke schade zou aanrichten". Om te benadrukken dat het begin sel van de positieve discrimina tie in de toekomst ook bg het aanwijzen van wethouders moet worden toegepast, vraagt het be stuur de leden hierover een uit spraak te doen. Het voorstel komt ter sprake in de ledenver gadering van aanstaande vrgdag. De vergadering wordt gehouden in In den Bierdeghel. Nieuwe Rgn 52 en begint om acht uur 's avonds. Vleeswond bij valpartij LEIDEN - Met een grote vlees wond boven haar knie is een 16- jang meisje uit Hazerswoude gis termiddag naar het Diaconessen- huis gebracht. Door een voor- rangsfout van aan 24-jange auto mobilist uit Leiden kwam zij op de Hoge Rijndgk met haar brom fiets ten val. Automobilist rijdt door na ongeval LEIDEN - Een nog onbekende au tomobilist verleende gistermid dag op de kruising Lusthoflaan en Bernhardkade geen voorrang aan een 55-jarige automobilist uit Zoeterwoude. Hij raakte de wa gen van de Zoeterwoudenaar vol aan de zijkant. De man reed na het ongeval door. Zgn passagier, die onmiddellgk was uitgestapt om de schade op te nemen, bleef verbouwereerd achter. De auto van de Zoeterwoudenaar is geheel vernield en de bestuur der klaagde over duizelingen en een pgnlgke schouder. GAK-kantoor LEIDEN - In het gebouw van de speeltuinvereniging Morskwar- tier (Lage Morsweg 14a) wordt volgende week maandag een in formatie-avond gehouden over het nieuwe onderkomen van het GAK aan de Plesmanlaan Buurtbewoners worden vanaf acht ingelicht over de bouwplan- non MB hal ak districtskan toor dat schuin tegenover Schou wenhove komt. Wie dat slecht uitkomt, kan tussen half zeven en acht uur ook met gemeentelg- ke deskundigen discussieren Het plan wordt binnenkort door de gemeenteaad behandeld Het bestemmingsplan voor dit ge bied moet iets gewgzigd worden omdat de hoogte niet geheel met de oorspronkelijke bedoelingen overeenstemt ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3