FGH: kalm aan met hypotheken W f* I Britse werkloosheid 14% Vleesschandaal in Australië C Beurs Amsterdam Onenigheid over Ster spot postorderbedrijf Eerste Friese munt Stagnering in uitgifte pandbrieven Bonden denken aan acties bij Van Nelle 1 Thatcher flirt met Nissan Aduco neemt Heidemij-dochter over Beursoverzicht DENSDAG 22 SEPTEMBER 1982 Economie ergnjzing vergrijzing van de bevolking zal n de komende tientallen jaren, lij ongewijzigd beleid, leiden tot en aanzienlijke stijging van het antal verpleegdagen voor de iekenfondsverzekeringen. Ook jndere kosten van verstrekkin- [en voor rekening van het zie- ;enfonds ondergaan de invloed •an de vergrijzing. Er zullen vele fiiljarden meer moeten worden ipgcbracht. Dit blijkt uit een apport van de commissie "sa- nenhang" van de Ziekenfonds- aad. ermogen t het bezit van een auto dient liet langer rekening te worden lehouden bij het vaststellen van nkomens voor de bejaardenzie- lenfondsverzekering. Ook het jezit van vaartuigen, parels en [oud- en zilverwerk kan voor aan buiten beschouwing blij- 'en. Aldus een advies dat de Zie- tenfondsraad donderdag zal be preken. pleiding tot dit voorstel is de rraag van minister Gardeniers volksgezondheid) aan de ZFR of let vandaag de dag nog wel reëel s een auto als "rentedragend rermogen" te beschouwen. In de luidige situatie moet men in ver- >and met de vaststelling van het nkomen opgeven of men een au- o, een boot of dure sieraden be- iit. Maar in de praktijk worden leze zaken al buiten beschou- ving gelaten. arebeka Groninger rederscoöperatie Ca- ebeka is momenteel bezig zich- :elf te liquideren, een procedure lie waarschijnlijk in de maand lecember zal worden afgerond, nmiddels hebben 34 van de 90 yerknemers ontslag gekregen, lerwijl de overige 56 werknemers ia de liquidatie ontslag zullen trijgen. Volgens directeur H. van 51ooten van de veertig jaar oude •ederscoöperatie is de voorgeno men liquidatie een gevolg van de loge rentelasten en de slechte zrachtenmarkt. De coöperatie leeft nog vijf schepen die ver- tocht zullen worden. Er is voor je negentig werknemers geen af vloeiingsregeling getroffen. kkoord Nederlandse Organisatie van Tijdschriftenuitgevers (NOTU) »n de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) hebben overeenstemming bereikt over sen cao voor publiekstijdschrift- lournalisten voor 1982, zo heeft je NOTU maandag bekendge maakt. Bij de publiekstijdschrif ten zijn ongeveer zeshonderd ournalisten werkzaam, it principe-akkoord, dat nog wordt voorgelegd aan de leden vergaderingen, omvat onder meer handhaving van de auto matische prijscompensatie, een half jaar uitstel van de periodie ke loonsverhogingen, een extra vakantiedag, geen maximum in de bijdrage aan de ziektekosten verzekering en een bijdrage van uitgeverszijde van 80.000 gulden voor de bevordering van stage plaatsen voor leerling-journalis ten. loppy disk tshiba Corporation, zevende op de ranglijst van Japanse elektro nicafabrikanten, heeft een "flop py disk" ontwikkeld met een op slagcapaciteit van drie miljoen bits (gegevens). De capaciteit is veertien maal zo groot als die van de floppy disks die op het ogen blik op de markt zijn. Een woordvoerder van Toshiba ver klaarde dat de nieuwe "plaat" binnen twee jaar kan worden uit gebracht als andere bedrijven de aanvullende apparatuur digen. ZWOLLE (ANP) - De postorder bedrijven Otto en Neckermann hebben gisteren in een kort ge ding voor de president van de rechtbank in Zwolle geëist dat hun concurrent Wehkamp on middellijk stopt met de uitzen ding van zijn nieuwste reclames pot op de televisie. De advocaat van de beide eiseressen, mr. H. J. M. Boukema, noemde de spot, ofschoon geraffineerd van opzet, onnodig grievend en denigre rend. In de bewuste reclamespot, die tij dens de zitting werd vertoond, probeert Adèle Bloemendaal na mens een niet nader genoemd postorderbedrijf een catalogus aan te prijzen aan Wehkamp- klant Sylvia de Leur. Sylvia kraakt de dikte en het prijsni veau van die catalogus en roemt Wehkamp. Volgens Boukema heeft Wehkamp met deze recla me bewust willen grijpen naar Otto en Neckermann. Hij vond dat er sprake was van onrecht matige vergelijkende reclame en el de achtte de spot in augu wet op de etherreclame. Mr. L. J. L. Koster, advocate van Wehkamp, lichtte toe dat er spra ke is van een persiflage op de •wasmiddelenreclame. Sylvia de Leur is een "nep-consument" en er is bewust gekozen voor twee actrices die bekend staan om hun komische talenten om zo doende de humor in de spot te accentueren. Naar haar mening wensen Otto en Neckermann per definitie alles verkeerd te inter preteren. Bovendien is Otto be gonnen met een tegenactie, waardoor naar haar mening dat bedrijf elk recht van spreken heeft verbeurd. Otto voert momenteel een campag ne waarin wordt gezegd en ge schreven "zelfs mevrouw Weh kamp koopt bij Otto" en "een dikke catalogus maken is niet zo moeilijk: een goeie wel". Naar de mening van Otto en Necker mann zullen beide postorderbe drijven grote schade ondervin den van de Wehkamp-reclame Uitspraak 10 oktober. AUGUSTINUSGA (GPD) De eer ste Friese munt is er. Het is een zilveren daalder, ongeveer zo groot als de Nederlandse gulden. De munt is in een oplage van 10.000 stuks in opdracht van Lykle Jansma, een uitgever in Augustinusga, geslagen Het is een geiegenheidsmunt. Het opschrift ..Leaver Dea As Slaaf' (Liever dood dan slaaO is ont leend aan de Slag bij Warns in 1345. toen de Hollandse graaf Willem IV en de zijnen hun inval in Friesland met de dood moes ten bekopen Die vrijheidsstrijd wordt ieder jaar op de 26e van deze maand herdacht Do munt kost f57.50. is van eer steklas zilver en wordt in een cassette en met een certificaat van echtheid thuisbezorgd. Wet tig betaalmiddel is het niet, maar. aldus Jansma. „wie weet, komt dat ooit nog eens zo ver". AMSTERDAM (ANP) De FGH Hypotheekbank heeft besloten om het met de verstrek king van nieuwe hypotheken zeer kalm aan te doen. De bank verwacht, dat de situatie op de kapitaalmarkt zodanig zal worden, dat het aantrekken van gelden om de hypothe ken te financieren moeilijk zal worden. De FGH wil niet in problemen komen en stelt zich daarom uiterst voorzichtig op, zo zei desgevraagd drs. A. B. de Stigter, secretaris van de vennootschap. De bank gaat nu eerst de kat uit de boom kijken hoe het met het aantrekken van geld gaat. Gedu rende een paar maanden wil de FGH een buffer vormen. De bank gaat in tegenstelling tot vroeger "eerst geld aantrekken Pronkbonen 80 - 1,25, Snijbonen 1.1 65, Stambonen 50 - 1,20, Kroten 30. de kool 30 - 33, Spitskool 19 - 67, stelein 37 - 80, Prei 50 - 1,50, Spinazie 51, Spruiten A 67 - 74. B 68 - 78, C 56, 15 - 87, Uien 16 - 75. Witlof 1,80 - 3,70, loenen 1,70 - 3,50, Bloemkool zes per - 1,55, acht per bak 38 - 85. Knol- derij 25 47, Sla 15 - 44, Bleekselderij 91, Bospeen 1,10 -1,30, Peterselie 8 - Selderij 8 - 47, Paprika per stuk 24 - ROTTERDAM (ANP) - Kaderle den van de Industriebond en Voedingsbond FNV gaan bij Van Nelle Lassie actieplannen voor bereiden. Dit is besloten op drie ledenvergaderingen, waarop het cao-resultaat werd verworpen. De leden vinden dat de onder handelingen bij Van Nelle moe ten worden hervat op basis van het eisenpakket van de bonden. Dit zou binnen twee a drie we ken moeten leiden tot een nieu- Wordt binnen die termijn geen overeenstemming bereikt, dan zullen de leden opnieuw worden geraadpleegd. Volgens districts bestuurder Piet Janssen van de Industriebond FNV zal dan wor den voorgesteld aan de directie van Van Nelle een ultimatum te stellen, waarna acties zullen vol gen. De belangrijkste eis van de bonden is invoering van een arbeidstijd verkorting van 1,25 uur per week voor de twee- en drieploegen dienst. Van Nelle wil een roule rende schaft invoeren, waardoor de produktietijd met vijf uur per week stijgt. Volgens de bond moet een deel hiervan worden gebruikt voor arbeidstijdverkor ting. Daarnaast vragen de bon den een loonsverhoging van een half procent en verlaging van de vut-leeftijd van 62 naar 61,5 jaar. Van Nelle wil niet verder gaan dan handhavaing van de prijs compensatie en uitbreiding van de vakantie met een dag. De leden van de Unie BLHP heb ben het onderhandelingsresul taat bij Van Nelle wel goedge keurd. De Unie neemt dit jaar voor het eerst aan de cao-onder handelingen deel, nadat de rech ter in een kort geding oordeelde dat de Unie representatief is voor een deel van het Van Nelle-per- soneel. en dan pas uitzetten". "We voor zagen al een sombere miljoenen nota en daardoor een slechtere kapitaalmarkt", aldus de heer De Stigter. Volgens hem is er geen reden tot paniek. Het afknijpen van de hypotheek- produktie zal geen gevolgen heb ben voor de werkgelegenheid van de 370 personeelsleden. De bank heeft ca. f 6 miljard aan hy potheken uitstaan. De rentebeta lingen hierop geven nog een re delijke hoeveelheid werk. "Het is al vaker voorgekomen, dat het personeel een tijdje wat minder te doen had", aldus de secretaris. Pandbrieven Hypotheekbanken trekken gelden aan via de uitgifte van pandbrie ven, die op de Amsterdamse ef fectenbeurs verhandeld worden. De uitgifte van deze pandbrieven stagneert echter al een tijdje. Ook de markt van pandbrieven op de beurs is al tijden lang niet best. Een zeer recent voorbeeld hiervan is de Friesch-Hollandsche Hypo theekbank uit Leeuwarden. De commissarissen maakten be kend. dat de bank zich ter over neming aanbood, omdat het niet meer mogelijk bleek om de hy- potheekproduktie te financieren met pandbrieven. De ABN wil nu deze kleine bank De markt voor pandbrieven werd keer op keer opgeschrikt door slecht nieuws. De Westland- Utrecht was enige tijd geleden de eerste, die met onheilsberich ten naar buiten kwam. Dit had zelfs tot gevolg, dat er een syndi caat van banken alsmede Natio- nale-Nederland gevormd moest worden om een uitverkoop van de pandbrieven te voorkomen. Verder moest de Tilburgsche Hypotheekbank uitstel van beta ling aanvragen in verband met fi nanciële problemen. Ook de FGH kon zich aan de heer sende malaise niet onttrekken In de eerste zes maanden van dit jaar zakte de winst in van f 12,2 min tot f2,2 min. De FGH houdt zich voornamelijk bezig met het verstrekken van hypotheken voor bedrijfsmatig onroerend goed. Maar niet alleen in de markt voor woninghypotheken, maar ook in die voor bedrijfsma tig onroerend goed zit de klad. De hypothekenportefeuille van de FGH liep in het eerste halfjaar met f 178 min terug. De bank moest ook onlangs 3500 tot 3600 woningen van de Haagse onroerend goed magnaat Hilders opkopen, omdat deze zijn hypo theekverplichtingen aan de bank niet of nog maar nauwelijks kon voldoen. TOKIO (GPD) - De Britse premier Thatcher, momenteel op bezoek in Japan, heeft tijdens een hoogst ongebruikelijke bijeen komst in Tokio besprekingen ge voerd met de directie van Nis san, om deze Japanse autogigant er alsnog toe te bewegen auto's in Engeland te gaan produceren Nissan heeft de afgelopen maan den de mogelijkheid onderzocht een fabriek in Engeland te bou wen. Vorige maand werd echter besloten dat een grote investe ring in nieuwe produktiefacihtei- ten in Europa gezien de huidige economische situatie te nskant is. Nissan zou bovendien be zorgd zijn over de sterke invloed van de Engelse vakbonden in de autoindustrie. Gisteren heeft premier Thatcher er echter persoonlijk bij Nissan- topman Katsuji Kamata op aan gedrongen toch door te zetten met de bouw van een fabriek in Engeland, zonder overigens met nieuwe voorstellen op tafel te ko- Ondertussen is vernomen dat Nis san nogmaals een studiegroep naar Engeland zal sturen om het probleem van de Engelse vak bonden te bestuderen. De Japan se pers toonde zich enigzins ver baasd over de directheid van de Engelse premier Een Nissanfa- bnek zou 5000 nieuwe banen op leveren voor Engeland. Niet zozeer vanwege mevrouw Thatcher, maar omdat eeuwen-oud Ja pans gebruik dit nu eenmaal voorschrijft, buigt een afgevaardigde van de regering de Britse premier ten afscheid. Vandaag ts mevrouw That cher vertrokken naar China om te praten over de toekomst van Hong Kong. Ruim drie miljoen zonder baan SYDNEY (ANP) - De Australische consument heeft jarenlang nietsver moedend vlees van kangeroes en ezels gegeten dat bedoeld was voor huisdieren. Het vlees was verwerkt in pasteitjes en worst, zo staat in een gisteren gepubliceerd rapport van een door de regering ingestelde commissie voor het onderzoeken van de gang van zaken in de Australi sche vleesindustrie. De commissie is in het leven geroepen nadat in augustus in de Verenigde Staten paardevlees was aangetroffen in een uit Australië geïmporteer de lading die voor rundvlees doorging. De commissie heeft vastgesteld dat functionarissen van de vleeskeuring, de veterinaire dienst en de politie zijn omgekocht met gratis of goedkoop vlees om te bereiken dat zij het geknoei bij de vleesexport door de vingers zouden zien. Het idee om op deze manier extra aan de vleesexport te verdienen is volgens de commissie voortgekomen uit de al jaren bestaande gewoon te om vlees voor huisdieren in pasteitjes en worst te verwerken. Het is duidelijk dat veel Australiërs vlees van kangeroes. buffels, paarden en ezels hebben gegeten zonder het te beseffen, aldus het rapport. De commissie heeft verder vastgesteld dat er vanuit Australië vlees naar landen in het Midden-Oosten is geëxporteerd dat niet was geslacht en verwerkt volgens de islamitische regels. Volgens de commissie heeft de verantwoordelijke minister. Peter Nixon, gefaald bij het onderzoeken van berichten over corruptie in de vlees- handel. Nixon heeft premier Malcolm Fraser zijn ontslag aangeboden, maar dat is geweigerd. LONDEN (ANP) - Van half augus tus tot half september is het aan tal werklozen in Groot-Brittan- nië gestegen van 3.293.157 tot 3.343.074 Daarmee is veertien procent van de beroepsbevol king zonder werk. een record, zo blijkt uit cijfers van het Britse ministerie van werkgelegenheid. Het aantal volwassenen zonder werk steeg van 2.987.400 tot 3.036.700, terwijl het aantal jon geren dat op zoek is naar een eer ste baan verminderde met 17.000 tot 289.000. De cijfers zijn gecor rigeerd voor seizoensinvloeden Deskundigen gaan ervan uit dat het werkelijke aantal werklozen al boven de vier miljoen ligt; uit een onderzoek blijkt dat hon derdduizenden werkzoekenden zich helemaal niet als werklozen aanmelden omdat zij menen niet voor een uitkering king te komen. EG meenschap 300.000 werklozen bij gekomen, waardoor er 9.6 procent van de beroepsbevol king werkloos was. Eind augus tus vorig jaar was dat acht pro cent, zo heeft het bureau voor de statistiek van de EG in Luxem burg bekendgemaakt In totaal waren er ruim 10,9 miljoen werk lozen. drie procent meer dan eind juli, toen er ook al drie pro cent meer werklozen waren dan eind juni. Normaal gesproken neemt het aan tal werklozen aan het eind van de zomer sterk toe doordat veel schoolverlaters zich aanmelden op de arbeidsmarkt In Belgie is het werkloosheidsper centage het grootst, te weten 14.6 procent. Eind juli was dat per centage 14,2. ADVERTENTIE NU BH JACK7ORIGINELE DAMASTEN DALLAS-SERVETTEN /jr MET UW EIGEN NAAM HAARLEM (ANP) - Aduco in Haarlem heeft het grootste deel van de activiteiten overgenomen van de aannemingsmaatschappi Lareco in Arnhem. Lareco is een volledige dochter van de in sur seance van betaling verkerende Heidemaatschappij Beheer. De voort te zetten activiteiten, waar onder de uitvoering van de on derhanden zijnde werken van Lareco in Europa, zullen worden ondergebracht in een zelfstandig operernde Lareco Nederland BV. Met de voortzetting zullen 157 van de 174 arbeidsplaatsen in Nederland behouden blijven, al dus Aduco. Lareco Nederland krijgt ook alle aandelen van de Belgische NV Lareco SA. De overeenkomst over Lareco heeft de instemming van de bewindvoerder en het be stuur van Heidemu Beheer, als mede van de banken, de bonden en de ondernemingsraad van het bedrijf Bij Aduco hebben 5 zelfstandige Nederlandse aannemingsbedrij ven hun activiteiten in het "ver re" buitenland, zoals Afrika, on dergebracht, alsmede specialis men in Nederland. >ENSDAG 22 SEPTEMBER 1982 Rolin, kCTIEVE AANDELEN 214.00 216.00 167.50 167.80 Dell Mij BINNENLANDSE AANDELEN 50.00e 55.00e 222.001 225.00b 82.50 82.50 240.00 239.00 156,00 156.50 120,00 119.00 32,00 31.50 81,10 81,80 Y5.20 65,50 61,20 61,20 75,20 76,00 15,00 15.40 88.20 88.5U 88.10 89,10 107,50 107.70 105.20 106.80 107,00 107.80 18.60 18,70 1000,00 1010.00 300 00 300.00 20,30e 21.00e 140.1 M)b - 18.00 17.60 2N 80 3.00e 3080,00 3050.0C 610.00 620.00 53.80 54,30 55.00e 55.50c 127.00 126.00 124.50 124 00 205.00 204.50 BELEGGINGS INSTITUTEN 330 00 340.00 GOUD EN ZILVER Goud fynmetMl 37890. nlvcr fynmeUal 8 BUITENLANDS GELD 21.00 18.00 108.00 117 M 117 -.0 100 00 98'i 172 50 173 :47.w I4J HM IM 136 50 135 rj.no 1070 'AMSTERDAM De Amsterdam se effectenbeurs was woensdag enigszins verder Wie verwacht zou hebben, dat de beurs een for se Uk mee zou krijgen van de sombere miljoenen nota, kwam bedrogen uit Toch moet de stij ging van de staatsfondsen en de internationals volledig toege schreven worden aan de vaste stemming in Wall Street Zonder steun van Amerika zou Amsterdam veel lager uitgeko men zijn, aldus de mening van veel beurshandelaren Bij de in tcrnationals kon Unilever zo doende naar een nieuw hoogte punt stijgen van 166.80. ofwel een winst van 1,10 De vaste stemming van het fonds wordt toegeschreven aan vraag van in stitutioncle beleggers Ook Akzo ging omhoog en wel een halve gulden op ƒ26,40 Kon Olie was 60 cent beter op 89 en Philips 30 cent op 25.70 KLM kwam op 88.80 terecht, een ver betering van 80 cent Bij de ban ken begon ABN weer zeer voort varend op 238, 4.50 hoger

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23