c DA'S ON STUK GOCMOPER JA, PRIMA TOCH Kweker die met moderniseert loopt risico99 Hogere winst voor gas- en waterbedrijf UITLATEtf *0% KORTING 'ACCU'S SCHOKBREKERS Voorzitter Kralt van Rijnsburgse afdeling CBTB UNIROYIm nnnnzr 14i:: Ondanks slechte weer veel belangstelling voor draverij in Hillegom WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1982 Streek JNSBURG - Jonge kwekers moeten de mogelijkheid [rijgen om met aangepaste rente en garanties een nieuw jedrijf op te zetten. Dit vindt P.C. Kralt, voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) in Rijns- jurg. Kralt zegt dat het op dit moment door de hoge ■ente haast niet mogelijk is voor een jonge tuinder om en redelijk groot en gezond bedrijf te beginnen. "De nvesteringen en de lasten zijn gigantisch. Voor een mil- oen gulden heb je bijvoorbeeld nog maar een zeer klein >edrijf'. Kralt vindt juist dat er moet worden gestreeft naar grotere en moderne kwekerijen. Ook be staande bedrijven moeten vol- door Wim Wegman gens hem worden uitgebreid en ;emoderniseerd. Vooral in Rijns- >urg zijn te veel verouderde en te kleine tuindersbedrijven. Op een middelgroot bedrijf kan er vol gens hem doeltreffender worden gewerkt. "En voor een oudere kweker heeft het weinig zin om zich in de schulden te steken om zijn kwekerij uit te breiden en te moderniseren". e modernisatie is volgens Kralt van belang voor de concurrentie positie van de kwekers. "Neder landse tuinders hebben een voorsprong op het buitenland wat betreft kwaliteit en sortering van de bloemen. Dat is hun grote kracht. Die voorsprong moeten ze dan ook zien vast te houden. Dat houdt wel in dat de tuinders met hun tijd moeten meegaan. Een kweker die te weinig inves teert heeft het aan de ene kant makkelijk omdat hij met lage rentelasten zit. Aan de andere kant loopt hij wel het risico dat zijn bedrijf verpaupert". Ondanks de vele kleine en verou derde bedrijven vallen de moei lijkheden van de tuinders in Rijnsburg en omheving in verge lijking met de rest van Neder land mee. "Het is hier echt niet zo dat een zeer groot deel van de kwekers deze winter door geld gebrek mogelijk niet meer kan stoken", aldus Kralt. Ook is het niet zo dat als er niet wordt gemoderniseerd, de be drijven geen overlevingskansen hebben. "Wel moeten de kwe kers dan vele uren meer maken per week terwijl ze toch onder het gemiddelde inkomen blijven. Dat is zonde van het werk". Achterstand Een uitspraak als "het zal mijn tyd wel uitdienen", vindt Kralt van kortzichtigheid getuigen. De ont wikkelingen in de bloemisterij, en dan met name wat energiebe sparing betreft, gaan vreselijk snel. Tuinders die hun verouder de bedrijf niet snel modernise ren, lopen volgens hem de kans tegen een onoverkomelijke ach terstand aan te kijken. Zelfs voor oudere tuinders, van bijvoor beeld 50 of 55 jaar, loont het vol gens Kralt de moeite om het be drijf te verbeteren. "Je wilt de laatste tien, vijftien jaar toch niet tobbend doorbrengen", zegt hij. Kralt kan het zich echter voorstel len dat kwekers door de bomen het bos niet meer zien. Ten eerste lopen volgens hem veel kwekers stuk op het grote aantal verschil lende regelingen. "Ik wil best ge loven dat een tuinder, als hij 's avonds moe thuis komt, geen zin meer heeft om zich te verdiepen in zaken als WIR-premies en ren tesubsidies". Een tuiner moet bovendien, zo zegt Kralt, vaak heel wat moeite doen om de pre mies op tijd binnen te krijgen. Volgens de CBTB-voorzitter kan een tuinder verder, als hij wil moderniseren, voor het pro bleem komen te staan welke ap paraten hij moet kopen en welke energiebesparende maatregelen hij moet nemen. De keuze is groot en de kweker loopt altijd het risico dat het apparaat dat hij hu koopt over vijf jaar is verou derd. Zo snel gaan de ontwikke lingen. Al staan banken tegenwoordig niet meer te trappelen om uitbreidin gen te financieren, zij zijn vol gens de Rijnsburgse CBTB-voor- zitter meestal wel bereid om energiebesparende maatregelen te financieren. "Zo stellen veel banken tuinders in de gelegen heid om hun aflossingen uit te stellen". Kralt voegt er aan toe dat er voor tuinders overigens nog altijd voldoende financiële mogelijkheden zijn om hun be- drijf uit te breiden. "Rijnsburgers hebben er echter een hekel aan om geld te lenen. Er is hier een spreek woord dat zegt dat je je eigen broek moet optrekken. Tuinders breiden hun bedrijfjes daarom stukje bij beetje uit". Kralt zegt echter dat het naar verhouding goedkoper is om in één keer een grote uit breiding te doen dan om het be drijf in gedeelten te vergroten. Vooral ook omdat het rijk pas boven een bepaalde investering -subsidie verleent. De voorzitter van de CBTB in Rijnsburg: "Rijnsburgers hebben er een Holvast Een van die - vele - mogelijkhe den voor subsidie is het zoge noemde sectorbeleid. Hiermee probeert het rijk kwekers ertoe aan te zetten om energie te be sparen. De tuinders krijgen een bepaald bedrag aan subsidie als zij er in slagen de stookkosten met minstens twintig procent te drukken. De subsidiebedragen zijn afhankelijk van de energie besparende maatregelen en de soort bloemen die de tuinder kweekt. De maatregelen moeten voor 1985 zijn uitgevoerd. Kwe kers hebben overigens nog n ruim een een weck. namelijk 1 oktober, de tijd om hun pi nen in te dienen bij het njk V\ gens Kralt hebben nog stee< veel Rijnsburgse tuinders gec gebruik gemaakt van deze moge Ujkheid. BOLLENSTREEK - Hoe wel in 1981 minder gas is verkocht heeft het gas- en watervoorzieningsbedrijf voor de Bloembollen streek het afgelopen jaar meer winst gemaakt. De gezinnen en bedrijven in Hillegom, Lisse en Sas- senheim hebben over dat jaar gemiddeld bijna drie procent aardgas minder gebruikt dan in 1980. De extra winst is vooral te danken aan de zogenaamde margever groting. Van de rijksoverheid mochten de gasbedrijven in Ne derland meer winst maken om de dalende bedrijfsresultaten op te vijzelen. Zo mocht het gasbe drijf in de bollenstreek om de ei gen portemonnee te spekken voor elke kubieke meter aardgas ongeveer driekwart cent meer re kenen. Hoewel dat op zich een klein bedrag is, levert het een ex tra brutowinst op van ruim 525.000 gulden. Het gas- en wa tervoorzieningsbedrijf verkocht vorig jaar ruim 75 miljoen kubie ke meter aardgas. Een deel van de winst van het gas bedrijf is een gevolg van de ver schillen tussen in- en verkoop. Zo heeft het bedrijf in 1981 meer gas verkocht dan ingekocht. De oorzaak daarvan ligt in tempera tuurverschillen. Het gas wordt onder lagere temperaturen inge kocht en doorverkocht als de temnperatuur van het gas iets hoger is. De warmte veroorzaakt uitzetting van het gas waardoor het volume toeneemt. Het ver schil tussen de ingekochte en verkochte hoeveelheid aardgas bedraagt bijna 1,9 miljoen kubie ke meter. Water De inwoners van de gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim hebben vorig jaar wel meer wa ter gebruikt. Het gas- en water voorzieningsbedrijf heeft becij ferd dat gezinnen gemiddeld ruim vier procent meer water hebben gebruikt. Bedrijven sprongen zuiniger om met het drinkwater. Daar liepen de be zuinigingen op tot 4,5 procent per bedrijf. De brutowinst bij het gasbedrijf bedraagt 1,4 miljoen. Bijna een half miljoen wordt daarvan afge trokken ter dekking van de kos ten van het toevoegen van gas sen met een hogere calorische waarde. Sinds kort wordt name lijk niet alleen aardgas uit Sloch- teren in het buizennet gepompt, maar ook andere gassen. Met mondjesmaat worden dergelijke gassen met een hogere calori sche waarde toegevoegd, het geen in de praktijk betekent dat het gas "heter" is; het kost min der gas om het water aan de kook te brengen. Een deel van de winst wordt gere serveerd voor de vervanging van leidingen en meters. Aan hoofd leidingen werd in 1981 bijvoor beeld ruim 15.000 meter gelegd, waarvan ruim 8000 ten behoeve van het waterbedrijf. De totale kosten van die ingreep bedroe gen ruim drie miljoen gulden. Winst Na aftrek van alle reserveringen blijft er bij het gasbedrijf een winst over van 376.000 gulden. Het waterbedrijf heeft echter een gering verlies gemaakt in 1981. Hoewel de brutowinst van het waterbedrijf bijna 90.000 gulden bedraagt, wordt na aftrek van de verschillende kosten en lasten een verlies geleden van bijna 18.000 gulden. Maar gezien de winst bij het gasbedrijf kan toch worden uitgekeerd aan de aan deelhouders. Dat gebeurt volgens een vaste for mule. Een kwart wordt uitge keerd aan de aandeelhoudende gemeenten Sassenheim, Lisse en Hillegom. Die gemeenten mogen 90.000 gulden verdelen afhanke lijk van het aantal inwoners. Bij na 270.000 gulden van de netto winst wordt toegevoegd aan de algemene reserve van het gas- en watervoorzieningsbedrijf voor de Bloembollenstreek. Die reser ve komt daarmee op ruim 4,5 mUjoen gulden. Het jaarverslag van het gas- en wa terbedrijf wordt dinsdag 5 okto ber besprokentijdens een open bare vergadering van het alge meen bestuur van het gas- en wa terbedrijf in het kantoor aan de Eerste Loosterweg in Hillegom. Die vergadering begint om 16.00 Radiaalbanden tegen abnormaal lage prijzen! 155 SR 12 TL 135 SR 13 N 145 SR 13 TL 155 SR 13 TL 165 SR 13 TL 175 SR 14 TL Inklutie/B.T.W. Gretig montage Klaar terwijl u wacht Nr. 1 in Duitsland met 1 1/2 jaar garantie Een goede «tert voor achter 143.. 143.- 143.- Lammenschansweg 132 - tel. 721009 - dagelijks geopend van 8.30-18.00 uur,zaterdags van 8.30-1^.00 uui Menig Hillegommers liep tijdens het tobbetje steken een nat pak op. Maar dat mocht het plezier niet vergallen. HILLEGOM - De najaarsfeesten in Hillegom zijn gisteren traditiegetrouw afgesloten met een korte ba an draver ij. die alweer enkele ja ren op de Meerlaan wordt georganiseerd. De belangstelling voor de onder zeer slechte weersomstandigheden verreden draverij was groot. Niet alleen van de zijde van het publiek, maar ook van de zijde van paar denhouders. In totaal namen twintig paarden deel en dat is meer dan tn voorgaande jaren toen niet meer dan 16 tot 18 paarden aan de draverij deelnamen. Eerste werd Titus Terlunes van H.N. Lammert met de bekende pikeur M A. Pools. Daarmee sleepte Pools 4.500 gulden in de wacht voor zijn eigenaar. De tweede prijs (2.200 gulden werd behaald door Rising Fortuna van eige naar G.J.M. Tijssen met pikeur R.L. Pools. Uri- ca Regina behaalde een derde prijs (1.100 gul den). Het paard u eigendom van LJA. van Leeuwen Pikeur was A T. Kntjnenburg Gedurende de afgelopen week hebben tal ran ac tiviteiten plaatsgehad in Hillegom tn het ka der van de najaarsfeesten. Maar vooral giste ren hadden verschillende actiritetten te lijden onder slechte weersomstandigheden. Dat weerhield een aantal Hillegommers er echter niet ran deel te nemen aan het tobbetje steken met het risico daaraan een nat pak over te houden. Dat tobbetje steken had plaats in de ochtenduren tn het Van Nispen park.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21