LEIDSCH DAGBLAD Sharon wist van bloedbad I» Snoeiplannen voor prkesten gaan door Bond legt Engeland plat Korter dienen in Frankrijk? Belgen verdringen zich voor huilende madonna VN-troepen terug naar Beiroet Minister Berman kondigt aftreden aan BENNINK Dekenkist '11 WERELD, '11 LAND,Tl STREEK LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36889 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A A M Sdiuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bi/eau me So9®i i 2311 BGLeOen Voor W m CÓÓkjn MAASMECHELEN (ANP) - Tienduizenden Belgen heb ben zich de afgelopen dagen verdrongen voor de woning van de zestigjarige onderwij zer Linden in het Limburgse plaatsje Mariaheide in de ge meente Maasmechelen. Hoe wel het echtpaar Linden "het wonder" zelf geheim wilde houden, weet nu heel België dat zich in hun huis een beeld van een madonna bevindt, dat plotsklaps ging huilen. Het gaat om een beeld uit het Noorditaliaanse Montichiari dat op het ogenblik een soort tournee maakt door Europa. Het "nieuws" lekte via een re gionale krant uit en wordt -met name door de plaatselij ke middenstand ten volle uit gebuit. Langs de wegen zijn grote reclameborden ge plaatst. Bussen rijden af en aan en er zijn al zeker 35.000 bezoekers naar de plaats van het mirakel getrokken. Rond en in de woning van het echtpaar Linden, waarvan de vrouw dertig jaar lang ziek was, maar vorig jaar na een bedevaart in Italië plotsklaps genas, wordt nu de hele dag gebeden. Het beeld wordt over enkele dagen overge bracht naar een andere plaats in België. De familie wacht in spanning af of zich daar een soortgelijk wonder zal voor doen. LONDEN (GPD) - De Britten heb ben vanochtend veel ongerief ondervonden van de landelijke actiedag, die is uitgeroepen door de overkoepelende vakbond TUC ter ondersteuning van de werkers in de gezondheidszorg die een slepend loonconflict met de regering hebben. Kranten zijn vanochtend niet uit gekomen, tal van bussen reden niet, vuilnismannen in vele ste den zijn niet uitgereden, mijn werkers hebben zich massaal niet op hun werk gemeld en in tal van bedrijven waren er grote of kleine werkonderbrekingen. De grootste problemen werden vanochtend verwacht als gevolg van de actie van ambulance chauffeurs in een aantal grote steden, waaronder Londen, Glas gow en Leeds. Zij hebben gezegd vandaag helemaal niet te zullen werken, en zelfs noodgevallen niet te zullen behandelen. Vrijwilligers, politie, en in Londen zelfs het leger zijn in staat van paraatheid gebracht om mensen die dringend medische hulp no dig hebben, snel naar ziekenhui zen te kunnen vervoeren. Ook in die ziekenhuizen zelf begonnen vanochtend op grote schaal werkonderbrekingen en demon stratieve bijeenkomsten. Het loonconflict in de Britse ge zondheidszorg duurt nu al 20 we ken. De werkers in de gezond heidszorg (waarbij verpleegsters, ambulance-chauffeurs, portiers, schoonmakers en keukenhulpen in de ziekenhuizen) willen een loonsverhoging van 12 procent. Minister Fowler (volksgezond heid) wil niet meer geven dan 7,5 procent voor de verpleegsters en 6 procent voor alle anderen. De actiedag van de TUC, die moet uitmonden in een zeer grote de monstratie in het Londense Hy de Park, heeft een wijdere strek king dan de problemen in de ge zondheidszorg. De dag is tevens bedoeld om de door de conserva tieve regering uitgevaardigde wetgeving die solidariteitssta- kingen verbiedt, aan te vechten. Vrouw bij AMRO verdient veel minder dan man DEN HAAG (GPD) - Vrouwen werkzaam bij de AMRO-bank verdienen gemiddeld 58 procent minder dan hun mannelijke col lega's. Dit komt neer op ruim 16.000 gulden per jaar. Dat staat in een rapport dat de afdeling so ciale zaken van de bank na een diepgaand onderzoek heeft op gesteld. De verschillen zijn verklaarbaar doordat mannen bij de bank ge middeld een hogere opleiding hebben dan vrouwen en ook lan ger in dienst zijn van de bank. Bijna de helft van de mannen is meer dan 10 jaar in dienst. De vrouwen werken gemiddeld nog geen vier jaar bij de bank. Vrouwen blijken minder gemoti veerd te zijn om te gaan studeren dan mannen. 28 PAGINA'S Den Uyl maakt standpunt hard PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - Demis sionair minister De Boer (CRM) wil, geheel in de lijn van zijn voorganger Van der Louw, het Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland niet meer subsidiëren. Verder wil hij op het Concertge bouworkest, het Residentie-or kest, het Rotterdams Philhar- monisch Orkest en het Amster dams Philharmonisch Orkest bezuinigen en hun taken uit breiden. De orkesten in de Randstad zullen, behalve voor het verzorgen van symfonische concerten, ook wor den ingeschakeld bij de begelei ding van de Nederlandse Opera stichting, het Nationale Ballet en het Nederlands Danstheater. De Boer maakte zijn standpunt vanochtend bekend in een brief aan de Tweede Kamer. Daarin zegt hij dat hij de opvattingen van zijn voorganger Van der Nu en dan regen Heldere nacht met minimumtempera tuur van 10 graden aan zee tot om streeks 5 graden in het binnenland en enkele mistbanken. Weinig wind. Overdag half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen. Middagtemperatuur ongeveer 16 gra den. Tot matig, aan de kust tot krach tig toenemende zuidwestenwind. 23 september 1982 Zon op: 07.27 uur. zon onder: 19.37 uur. Maan op: 14.06 uur, maan onder: 22.35 Louw over een herstructurering van het orkestenbestel per 1 ja nuari 1983 overneemt. Dit bete kent ook dat de oorspronkelijke fusieplannen voor een aantal provinciale orkesten zullen wor den doorgezet. taken de Met het oog op hun heeft de bewindsman i Randstedelijke orkesten aantallen jaarsalarissen gehan teerd die voor 50 procent rijks subsidie in aanmerking komen. Voor het Concertgebouworkest houdt dit in dat 100 jaarsalaris sen voor de helft door het rijk be taald zullen worden (nu 106), voor het Residentie-orkest en het Rotterdams Philharmonisch elk 96 (nu 97) en voor het Amster dams Philharmonisch en het nieuw tc vormen orkest in Noord-Holland elk 88. Laatstge noemd orkest zal tot stand ko men via een fusie tussen het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest (nu 72 door het rijk ge subsidieerde salarissen) en het Nederlands Balletorkest (65): Overigens betekent de nieuwe regeling niet dat er musici moe ten verdwijnen. Door deeltijdba nen zou hel aantal arbeidsplaat sen in principe overeind kunnen blijven, zo bleek vanochtend op een persconferentie van minister De Boer. Waterstanden Katwijk: hoogwater RpfTplpiH in f 07.38 en 19.47 uur, laagwater 03.30 en iJC6CiCiU1116 15.36 uur. Voor de begeleiding voorstellingen denkt De Boer vooral aan het Amsterdams Phil harmonisch Orkest. Het nieuwe orkest van Noord-Holland zal in het bijzonder worden belast met de begeleiding van het Nationale Ballet. Het Residentie-orkest komt in eerste instantie in aan merking voor de begeleiding van het Nederlands Danstheater. De fusieplannen voor de provincia le orkesten houden in dat het Frysk Orkest en het Noordelijk Philharmonisch Orkest moeten samengaan, verder het Overijs sels Philharmonisch met het Opera Forum, het Utrechts Sym fonie Orkest met het Gelders Or kest en het Brabants Orkest met het Limburgs Symfonie Orkest. Voor de daaruit ontstane, nieuwe orkesten zullen voorlopig 88 jaarsalarissen beschikbaar zijn. Uit het standpunt van de minister blijkt dat hij de adviezen van zijn twee adviseurs Smit en Van den Berg grotendeels heeft overge nomen. Slechts wat het aantal te subsidiëren aantal jaarsalarissen betreft wijkt hij ervan af. Aan alle overige instanties die de desbetreffende orkesten mede subsidiëren (provincies, gemeen ten) heeft De Boer inmiddels ge vraagd werkgroepen te vormen die de gevolgen van zijn maatre gelen moeten gaan bekijken. De bewindsman sluit niet uit dat dit zijn standpunt nog kan doen ver anderen. Bouwmaterialen Hout Plaat materiaal e Openhaarden Alles- brander* Plavuizen Steenstrips HOOFDSTRAAT 130- TEL 895420 Volledig massief eiken deken kist. Let wel: uit eigen atelier; dus handgemaakt en dus ook handgedisseld! Deze prachtige kist deze week voor slechts den in eerste aanleg om steun voor de staat Israël en niet om bijval voor het beleid van een po liticus. Maar zowel de invloedrij ke rabbi Alexander Shindler uit New York als Howard Squadron, voorzitter van het American Je wish Congress, betogen dat al leen zo n onderzoek op korte ter mijn de geschonden relatie met de VS kan helpen herstellen. Beiden benadrukken dat de protesten in Israël bewijzen dat de joodse staat een sterke en le vende democratie is. NAPELS (AP) Amerikaanse, Franse en Italiaanse troepen zijn op weg naar Beiroet om daar deel uit te maken van de internationale vredesmacht die bloedbaden zoals afgelopen week voorvielen moet voorkomen. Voor een belangrijk deel gaat het om militairen die al eerder in Beiroet gelegerd waren, zoals de groep Italianen. JERUZALEM De Israëlische minister van defensie Sharon heeft vanmorgen tijdens een debat in het parle ment voor het eerst toegegeven dat zijn commando's de toegang hebben verschaft aan de Libanese eenheden die vorige week een bloedbad aanrichtten in twee Pale stijnse kampen bij Beiroet. Volgens Sharon gebeurde dat op voorwaarde dat gevochten zou worden tegen Palestijnse strij ders. Toen de gevechten uit de hand liepen, honderden mannen, vrouwen en kinderen werden vermoord, zouden Israëlische commando's, aldus Sharon, heb ben ingegrepen. De socialistische oppositieleider Peres heeft tijdens het debat op nieuw het aftreden van de rege ring Begin, en in elk geval van Sharon geëist. De minister van defensie legde die eis evenwel naast zich neer. Zijn collega van energie Berman heeft vanochtend wel het besluit genomen af te treden, uit protest tegen de weigering van zijn rege ring om een officieel onderzoek te laten instellen naar de ware toedracht in de kampen. De botte weigering van Israëls eerste mi nister Begin een officieel onder zoek te beginnen naar de massa moord in de Palestijnse kampen op Libanees grondgebied waar over Israël zich de verantwoor delijkheid heeft toegeëigend, is in Amerika zeer slecht ontvan gen. In de Amerikaanse hoofd stad acht men zo'n onderzoek niet alleen op morele gronden gewenst, maar ook als gegeven dat ertoe kan bijdragen de Ame rikaanse en Israëlische geloof waardigheid als deelnemers in overeenkomsten met Arabische landen te herstellen. Het Midden-Oostenbeleid dat pre sident Reagan onlangs onthulde, met een gewijzigde politieke si tuatie in dat gebied als uitgangs punt, na de Israëlische bezetting van een groot stuk Libanees ge bied, is al door de feiten achter haald. Op diverse niveaus van het politieke bedrijf in Washing ton heeft de overtuiging al post gevat dat Begin Reagans vredes plan niet alleen heeft afgewezen, doch tevens heeft gesaboteerd. Hoewel de afzichtelijke feiten met de uiterste omzichtigheid wor den behandeld, zijn de VS tot de slotsom gekomen dat Israël om de oren moet worden geslagen met de verantwoordelijkheid, die een bezetter draagt voor wat gebeurt op het grondgebied waarover hij heerst. Hoewel de VS bij wijze van spreken in de loop der jaren bijna net zoveel di plomaten naar het Midden-Oos ten heeft gezonden als er nu ma riniers onderweg zijn, blijken Washington en Jeruzalem nau welijks nog op voet van spreken te zijn. De gebeurtenissen in Libanon heb ben het Amerikaanse jodendom in grote verwarring gestort. For meel gaat het de Amerikaanse jo- Begin staat geen onderzoek toe PAGINA 9 Uniek project in verdrukking PAGINA 17 FGH: kalm aan met hypotheken PAGINA 23 PARIJS (GPD) - De militaire dienstplicht in Frankrijk zal in de toekomst tot zes maanden worden verkort, als het parle ment akkoord gaat met een rege ringsplan om de landmacht te reorganiseren. Premier Mauroy heeft in een toespraak tot de offi cieren van de Franse hogere krijgsschool aangekondigd dat er mogelijk een keuze zal komen uit twee soorten dienstplicht: een van zes maanden met herha lingsoefeningen, en een van an derhalf jaar. In het Franse leger is onrust ont staan over de hervormingsplan nen. temeer daar ook in de staatsbegroting voor het volgend jaar op het leger bezuinigd wordt. In de periode die voorafging aan de presidentsverkiezingen van mei '81 had de toenmalige socialisti sche presidentskandidaat Fran cois Mitterrand de belofte in zijn programma opgenomen dat de Franse dienstplicht tot een half jaar zou worden beperkt. Nadat hij gekozen was en zijn ambt had aanvaard, werd over dit plan - tot grote teleurstelling van de recru- ten - echter niet meer gerept Mi nister van defensie Hernu liet zelfs herhaaldelijk doorscheme ren dat het plan in de ijskast was gezet. De socialistische regering was tot de conclusie gekomen dat eerijarige dienstplicht oude stijl een middel was om de stij gende werkloosheid enigszins te rug te dringen. In zijn toespraak tot de opperoffi- cieren verklaarde premier Mau roy wel, dat ook een jaar niet vol doende is om een technisch goed geschoold kader te vormen Be halve de eventuele dienstplicht van een halfjaar komt er dan ook de mogelijkheid om zich in an derhalfjaar technisch allround te bekwamen. Nieuws van vefre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. Nieuwe Rijn 13a, Leiden. Tel.. 071-122144' Telegram van liberale joden naar Knesset DEN HAAG (ANP) - Het Verbond van liberale religieuze joden in Nederland en de liberale rabbijn Soetendorp zijn "diep geschokt" door de weigering van de Israëli sche regering om niet een onaf hankelijke commissie van onder zoek in te stellen om de omstan digheden van de slachting in de twee vluchtelingenkampen in Beiroet te onderzoeken. Het be stuur van het verbond en de rab bijn hebben dit vanochtend per telegram meegedeeld aan de Knesset, die in vergadering bij- Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 57.35) Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis. Naam Adres PostcodePlaats Telefoon Stuur de bon naar Leidsch Dagblad BV. Antwoord nummer 10050. 2300 VB Leiden In plaats van ons de bon te sturen kunt u ook even bellen (071-144941) T

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1