O ver spel' heel leesbaar BOEKEN c Retourvluchten Amsterdam-Bazel Parodieën en plagiaat verwarren stripwereld D- Ondanks zwakke karaktertekening en andere missers Locldieed-affaire als bron van inspiratie Economen: belasting hoger, premies lager Nieuwe avonturen van Pim en Pom Omvangrijke zwendel met auto's opgelost WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1982 Varia De roman "Overspel" van Mensje van Keulen is kritisch ontvangen. Nu beoordelaars van het formaat van Aad Nuis of Kees Fens ontbreken, kon het dus ofwel een slecht boek, of een nog te oorspron kelijk meesterwerk zijn. Het is geen van beide. Het blijkt een heel leesbaar boek, dat bevredigend afloopt dankzij Magere Hein. Enkele missers in de onderdelen en een te kort in de algemene weerga ve zullen bewonderaars van haar oudere proza niet sto- Het verhaal gaat over het meis je Anna, dat in Engeland werkt als hulp in de huishou ding. En over haar vader An ton, die een barones bezwen delt. En ook over haar tante Laura, die huwelijksproble men heeft. Anna krijgt haar werkgever in bed. Anton neemt tijdelijk de wijk naar Frankrijk, alleen Laura komt zowel met Anna als met An ton in contact. De eenheid van handeling ontbreekt, maar de problemen van het meisje met de pinnige werk geefster en de nervositeit van de speculerende bankbedien de Anton zijn onderhoudend beschreven. Het ruim gedrukte boek (een normale opmaak zou 30 pagi na's schelen) leest vlot, maar helemaal ongelijk hebben de critici niet. De psychologi sche tekening is over de hele lijn zwak. Daardoor neemt de lezer matig deel aan de ge voelens van de hoofdperso nen. Belangrijke onderdelen, zoals de verleiding door Ma- sefield worden niet eens ge noemd. Bij schilders van het tweede plan valt vaak op, dat zij in hoofdzaak tekort schie ten, maar in een bijzaak soms verrassend kn^ip zijn. Een on handig portret met een prachtige hand, die een si gaar vasthoudt, of een knul lig landschap met ineens een stralend kinderkopje bij een beek. Zoiets vindt men ook in Overspel, want: De bedrogen barones is mees terlijk beschreven, raak van observatie en humoristisch Mensje van Keulen zonder ridicuul te worden. Een levensechte schilde ring... van een byfiguur. An dere bijpersonen blijven be dacht. Bijvoorbeeld de heer des huizes. De schrijfster zegt in een interview: "Ik dacht, er moet een reden zyn die Anna doet volhouden. Nou, dat werd die man". Nou. dat is te merken! Zo blijft zelfs dood en hartstocht flets. Een structurele misser staat op pag. 195. De meeste lezers kunnen zich met genoegen in Overspel verdiepen. Een enkele keer zullen ze misschien met de ogen knipperen. Bijvoor beeld als Laura denkt: "Als haar werk toch eens belang rijker kon zijn dan hij". Laura geeft haar ontrouwe echtge noot een mep in het gezicht en tiert: "Hoe spaarde je mij, als je me op zo'n manier in de steek liet! En jij zegt bah? Vernieler! Dilletant in de pas sie!" Jandorie, vooral dat "dilletant in de passie" is niet mis. Ook in andere dialogen en in het kinderverhaal komt onwaarschijnlijke spreektaal Praktisch iedere auteur voelt zich ijselijk miskend, en wat wil je. met zoveel tegenstrij dige belangen en zo weinig uitzonderlijke talenten? De truc van doodzwijgen is op Mensje van Keulen nog niet toegepast. Zij heeft bij haar boeken ruim aandacht gekre gen, reeds bij haar debuut "Bleekers Zomer" en even eens bij deze laatste roman. Dat ligt niet alleen aan haar uitstekende literaire connec ties. want ze is een schrijfster met smaak en zelfbeheersing, die behoorlijk meetelt. In ons land, waar ooit in een ency clopedie ene Hopman boven ene Couperus gesteld kon worden, is dat niet te versma den. BOUKE JAGT Paul Erdman geeft geen stuiver voor de toekomst van Ameri ka. Die indruk laat hij althans achter in zijn boek met de veelzeggende titel "De laatste dagen van Amerika". Erdman schreef het verhaal twee jaar geleden. Dus zijn we nu alweer dichter bij het jaar gekomen dat Erdman centraal in zijn boek heeft ge zet. Het jaar 1985 waarin Franz Josef Strauss tegen al le verwachting in Bondskan selier zou zijn geworden. Het jaar ook waarin de NAVO zou moeten besluiten welk Ame rikaans bedrijf de nieuwste kruisraketten zou mogen le- En dus wordt het in Erdmans visie het jaar waarin achter de schermen druk met mil joenen dollars wordt gegoo cheld. Alles lijkt geoorloofd in de strijd om die miljar denorder. Politiek gekonkel aan de lopende band. Mas saal smijtwerk met smeer geld. Veelvuldig verraad van vrienden. Neen, in vele opzichten lijkt er geen eer meer te behalen aan dit Amerika van 1985. Dat ze ker als kernmacht van nul en generlei betekenis meer is. Althans volgens Paul Erd man in zijn goed geschreven en actuele thriller. Nog bonter maakt Peter Way het in zijn "Vergeefse vlucht". Bij hem twee vlieg tuigbouwers in een letterlijk moordende concurrentie. Het gaat hier om de gunst van de Australische regering die op het punt staat gevechts vliegtuigen aan te kopen. Kennelijk heeft de Lockheed- affaire inspirerend gewerkt op schrijvers zoals Peter Way. Die had bovendien de figuur Crispin Bridge nog achter de hand. De Britse schurk die hij in eerdere boe ken al ten tonele voerde. Een man die voor niemand of niets terugdeinst en ook nu weer grif bereid blijkt hand en spandiensten te verleden aan de hoogste biedende in de luchtvaartindustrie. De man gaat weinig subtiel te werk. Volgens de gegevens op de achterflap studeerde Peter Way eens theologie en hééft hij veel poézie geschre ven. Het zal wel waar zijn, maar daarvan is niets terug te vinden in dit brute boek. "De laatste dagen van Amerika" door Paul Erdman, Uitgeverij Van Veen, 24,50) en "Vergeefse vlucht" door Peter Way, Spectrum Paperback 19,90). Tom Keene en Brian Haynes gaan in hun thriller 'Spook schip" van een historisch ge geven uit. Eens in de naoor logse jaren is een Britse trei- ler met man en muis vergaan in de koude Noorse wateren rond de Noordkaap. Totaal verdwenen, van het ene mo ment op het andere. De journalisten Keene en Hay nes hebben toen uitvoerige naspeuringen gedaan. Ze zeggen dat de resultaten van hun speurtocht uit die dagen geen leidraad zijn geweest voor hun boek. Ze zouden slechts één gegeven hebben aangegrepen om daarbij ver der te fantaseren. Maar wel kiezen ze als hoofd persoon van hun fantasieën een hardnekkige journalist die tegen het einde van het verhaal dat weinig sympa thie overlaat voor het hoe en waarom van geheime en nog geheimere diensten als zijn mond is gesnoerd achter zijn schrijfmachine gaat zitten. Hij wil een boek schrijven. En dat begint - welsprekend genoeg - met precies dezelf de zinnen als waarmee Keene en Haynes hun "Spook schip" begonnen. Op zo'n manier wordt het boek toch een uiterst suggestieve aanklacht, waarin op knappe wijze waan en werkelijkheid worden vermengd. Maar toch: waar houdt de werkelijk op en begint de 'Spookschip", Tom Keene en Brian Haynes, uitg. Unieboek, prijs 27,50. KOOS POST SCHIPHOL (ANP) - De luchtha ven Schiophol krijgt er een nieu we vaste bezoeker bij. De Zwit serse maatschappij Crossair zal vanaf 27 september zes maal per week retourvluchten Amster dam-Bazel gaan uitvoeren. Dit heeft een woordvoerder van Schiphol gisteren bekendge maakt. De kleine vliegtuigen van Crossair van het type Swaerin- gen Metro (ongeveer 20 passa giers) zullen elke dag van de week, behalve op zondag, 's mor gen op Schiphol landen en 's middags naar Bazel vertrekken. De komst van Crossair op Schip hol vult het gat op dat NLM (een dochtermaatschappij van de KLM) had achtergelaten. Deze maatschappij vloog 12 retour vluchten Amsterdam-Bazel per week met de F27 (44 passagiers). De capaciteit vond de luchtvaart maatschappij te ruim en beslo ten werd de hoeveelheid vluch ten te verminderen en te stoppen met de ochtendretourvluchten. De zes avond verbindingen Am sterdam-Bazel zal de NLM wel blijven onderhouden, aldus een KLM-woordvoerder. Crossair is de 63ste luchtvaart maatschappij die geregeld op Schiphol vliegt. Zambia Airways en de KLM heb ben een overeenkomst gesloten voor een gezamenlijke dienst op de lijn Lusaka-Amsterdam, al dus gisteren een woordvoerder van Zambia Airways in Lusaka. Het akkoord is het resultaat van onderhandelingen die in maart zijn begonnen. Het is nog niet be kend wanneer de lijndienst op de nieuwe route zal worden ge opend. Dolman behoudt voorzittershamer DEN HAAG (ANP) - De PvdA-er Dolman zal ook in het parlemen taire jaar 1982-1983 het voorzit terschap van de Tweede Kamer bekleden. De Kamer plaatste Dolman gisteren als eerste op de voordracht aan de Koningin. Van de 120 uitgebrachte stem men gingen er 117 naar Dolman Tweede op de voordracht werd mevrouw Cornelissen (CDA). Zij kreeg 105 van de 113 uitgebrach te stemmen, voldoende voor de functie van eerste onder-voorzit ter. Als derde werd voorgedra gen de WD-er Jockes. die 102 van de 114 uitgebrachte stem men verwierf. De stripwereld is de laatste tijd in hevige beroering gebracht. Discussies rond de parodie- strips (lees: de sex-avontu- ren van...) en de verschillen de vormen van plagiaat ste ken steeds meer de kop op. Tijdens de komende jaarlijk se stripdriedaagse in Breda wordt er zelfs een heel forum georganiseerd over het the ma 'parodie of plagiaat'. Stripkenner en plagiaatspeur der Rob Möhlmann heeft een duidelijke visie in deze: je spreekt van plagiaat als strip tekenaars tussen het werk van anderen en hun eigen pa pier een carbonvelletje leg gen en op die manier tekenin gen 'produceren'. In zijn "Prins Valiants Zwartboek over plagiaat" geeft Möhl- man aan dat zes stripteke naars "hun bewondering voor het werk van Harold Foster wat al te ver doorvoe ren". Onder die zes de 'ver maarde' Willy Vandersteen (onder meer Suske en Wiske), die in minstens negentien stripverhalen, gepubliceerd tussen 1945 en 1955, systema tisch gebruik maakte van te keningen uit Prins Valiant. De strip Prins Valiant van de Amerikaan Harold Foster verscheen in Nederland en België tussen augustus 1938 en maart 1941. Een strip van zeldzaam hoog niveau, die nog steeds velen weet te boeien. Zes tekenaars, Kunh, Sirius, Giling, Sprenger, Wa terschoot en Vandersteen, hebben Fosters tekeningen gebruikt om hun eigen on kunde te verbergen. Möhl- Zelfs simpel overnemen gaat Willy Vandersteen niet altijd even goed af. Hier copieert hij enkele malen het origineel van Foster, zonder echter de schaduw van de mantel op het plaatje linksonder in te tekenen. mann: "Het overnemen van andermans werk gebeurt in de strip maar om één reden het verhullen van de eigen technische incompetentie en het dienen van commercieel Het plagiaatboek bestaat voor het overgrote deel uit plaatjes, hoe kan het ook an ders bij een verhandeling over strips. Aan de ene kant het origineel van Foster en daarnaast de 'verkrachting'. Als we alleen de bekende Willy Vandersteen uit het boek lichten, dan zien we een zeer verontrustend beeld. De kindervriend van menig jon ge striplezer valt door de mand. Waarschijnlijk dacht Vandersteen dat Valiant na 1941 nooit meer zou terugke ren en waande hij zich veilig om vele tekeningen over te Sommige tekeningen van Fos ter worden door Vandersteen zelfs tot vijfmaal toe overge nomen. Bij het verhaal "Tus sen water en vuur" (1947-24 bladzijden) heeft Móhlman zelfs 56 gevallen van Foster- plagiaat ontdekt. Zelfs bij het overnemen laat Vandersteen zijn onkunde zien. zoals scha- duwinvallen die verkeerd worden getekend (zie illu stratie). Bont maakt Vander steen het helemaal met 'zijn creatie' ridder Gloriant in 1950. In een dagstrip van elf plaatjes, komen maar liefst acht plagiaat—plaatjes voor. De speurzin van Möhlmann is zeker nog niet afgerond. In de laatst verschenen 'Strip schrift' laat hij zien hoe in h*-'. debuutwerk van Karei Ver- schuere "ergelijke invloeden van Hans G. Kresse te her kennen" zijn. Wederom pla giaat; de strip-o-fielen zul len nog wel vaker opge schrikt worden. PAUL VAN DER BURG W apenembargo Argentinië opgeheven DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering heeft beslo ten het embargo op wapenle veranties aan Argentinië op te heffen, dat in april werd opgelegd na de Argentijnse invasie op de Falkland-eilan- den. Dat blijkt uit een verkla ring die het ministerie van buitenlandse zaken gisteren uitgaf. Het Nederlandse besluit is ge nomen na overleg tussen de de EG-ministers maandag in Brussel. Frankrijk had al in augustus zijn wapenembargo tegen Argentinië opgeheven Alleen voor Engeland is de beperking nu nog van kracht. De argumentatie voor het Ne derlandse besluit is dat er geen enkele aanleiding is te veronderstellen dat de vijan delijkheden zullen worden hervat. In de verklaring van het ministerie van buiten landse zaken wordt bena drukt dat nu weer het norma le wapenexportbeleid van kracht is. Dat houdt onder meer in dat elke leverantie op zijn merites wordt beoor deeld en dat in elk geval geen materieel zal worden gele verd dat voor repessieve doeleinden kan worden inge zet. DEN HAAG (GPD) - Na 1983 moe ten de sociale premies worden verlaagd om ruimte te maken voor belastingverhoging die no dig is om het tekort van de Staat te verkleinen. Om de premiever laging mogelijk te maken, zou op de uitkeringen moeten \éorden bezuinigd. Dit is één van de vingeroefeningen die de Centrale Economische Commissie, een groep topambte naren van diverse departemen ten, voor de kabinetsinformateur doet in haar nota over de sociaal- economische problematiek op middellange termijn. De CEC gaat er in haar berekenin gen vanuit dat beperkingen van de uitkeringen na 1983 inder daad onderdeel uitmaken van een pakket ombuigingen (bezui nigingen). Voor van haar eigen berekeningen voor de (sociaal- )economische ontwikkeling heeft de commissie in dat bezui nigingspakket opgenomen een beperking van de uitkerin gen op grond van de Zieken fondswet en van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, een verlaging van de uitkeringen van de overige sociale verzeke ringen. alsmede van de wwv en de rww (voorzieningen voor mensen die langer dan zes maan den, resp. twee en een half jaar werkloos zijn); een korting op de salarissen van Wie zoals uw recensente is opgegroeid met de avonturen van de katten Pim en Pom zal met meer dan vrijblijvende belangstel ling uitzien naar een boek vol nieuwe capriolen van dit poezen- duo. een ontsterflijke schepping van de schrijfster Mies Bou- huys. Tijd voor kattekwaad' met als ondertitel 'nieuwe avontu ren van Pim en Pom' staat vol originele, dwaze, vertederende en kolderieke verhalen. Pom en Pim zijn twee donderstenen van katten gezegend met een - voor hun soort - gezonde nieuwsgie righeid en fantasie. Voortdurend houden ze elkaar voor de gek, maar blijven toch onafscheidelijke kameraden. Het gegeven vereist een originele aanpak, een combinatie van fan tasie en gevoel voor realiteitszin: de katten moeten nog wel ais katten herkenbaar blijven. Dat is Mies Bouhuys uitstekend ge lukt. Het taalgebruik is speels, met veel grappige dialogen, waar in Pim en Pom fraai worden gekarakteriseerd. De zinnen zijn kort. samengesteld uit een-, twee-, of drielettergrepige woorden Soms gebruikt Mies Bouhuys een lastig woord dat niet altijd uit de rest van de zin of uit de illustraties te begrijpen is Het boek is voor kinderen vanaf 7 jaar redelijk zelfstandig te lezen, maar misschien is het nog beter geschikt als voorleesboek Zo kan ook een aantal ouders weer eens genieten van een stukje jeugd sentiment. niet in de laatste plaats door de onnavolgbare illu straties van Fiep Westendorp. (Tijd voor kattekwaad'. Mies Bouhuys, ill. Fiep Westendorp, uitff. Queri- do. f 14,90). Berebeest 'Bij Berebeest in huis' is een opvallend prentenboek van Philippi ne Heering (illustraties) en Burny Bos (tekst). Alle prenten zyn namelijk op ooghoogte van een kleuter getekend. Veel samen stellers van prentenboeken vergeten nog al eens dat een klein kind door zijn lengte heel anders tegen zyn omgeving aankykt dan een volwassene. In dit boek wordt daarmee rekening gehou den. Tekst en prenten horen duidelyk bij elkaar, bovendien valt op de illustraties heel wat te ontdekken De versjes van Burny Bos zijn eenvoudig van taal maar beslist niet kinderachtig, en knap in elkaar gezet met een ntme dat lekker loopt. De kleuren combinaties die Philippine Heenng gebruikt zijn niet direct voor de hand liggend, maar versterken soms het gevoel - gezel lig. warm, knus of juist koel - dat een bepaalde ruimte in huis kan oproepen: sfeervolle prenten derhalve. Behalve op de blad zijde waann verhaald wordt over een feest, daar passen naar mijn mening geen blauwe tinten by die juist een koele afstande lijke indruk wekken. Eén van de betere prentenboeken toch. ('Bij Berebeest in huis', Heering en Bos, uitg. Gottmer) Lange maanden Het jeugdboek 'Lange maanden' is eigenlijk een vervolg op het vorig jaar met een Zilveren Griffel bekroonde 'De zomer van dat jaar', maar kan zelfstandig gelezen worden. Het verhaal speelt zich wederom af op het eiland Texel en volgt de liefdesperikelen van Daan List, inmiddels een middelbare scholier. Hy is al vier jaar bevriend met Jetta - een 'stuk' volgens kenners - maar Daan zit er nogal mee. De jongen is verlegen, argwanend, en heeft onder meer door zijn stotteren weinig zelfvertrouwen. Vandaar dat Daan doodsbenauwd is voor 'vryen', verder dan zoenen heeft hy nog nooit durven gaan. Eigenlijk voelt Daan zich opge lucht wanneer het uitraakt met Jetta. Maar daardoor komt het wel tot een fikse ruzie met Daans boezemvriend Wubbe. Een ruzie die zich niet zo gemakkelijk laat oplossen, want Wubbe is een enorme stijfkop. Door al die narigheid krijgt Daan weer zin om tekenlessen te ne men. Zijn eerste lerares, het geitenwyf, is dood, maar de kunst schilder Veerkamp wil hem wel begeleiden. Bij Veerkamp maakt Daan kennis met Welmoed, een aangetrouwde nicht van de schilder. Voor het eerst van zyn leven raakt hy dolverliefd. En wanneer Welmoed teruggaat naar Amsterdam, wil Daan haar achterna. Maar het weerzien valt bitter tegen Welmoed blykt alles al vergeten en Daan voelt zich voor gek staan 'als een schoobochie dat op reis gaat met een boekentas vol ondergoed' En dan staat Wubbe voor de deur als een ware vnend in nood. Net als 'De zomer van dat jaar' is ook 'Lange maanden' een sfeer vol geschreven boek met gevoel voor goede dialogen en een uitgesponnen karaktertekening van met name Daan De Texelse folkore duikt op in bepaalde uitdrukkingen en traditionele fees ten. Het gevoel van Daan onhandig en onwetend te zyn op het gebied van sex waardoor hy zich schaamt voor zyn leeftydgeno- ten weet Imme Dros goed op de lezer over te dragen In hoeverr- re Daan in zijn kortstondige 'verhouding' met Welmoed wordt ontgroend moet de lezer maar raden, want details worden niet vermeld. Wel is duidelijk dat Daan nog een lange weg af moet leggen voor hy zichzelf accepteert zoals hy is, en zyn omgeving vol zelfvertrouwen tegemoet kan treden. ('De zomer van dat jaar', Imme Dros, uitf. Van Holkema en Warendorf. f 18,50). MARGOT KLOMPMAKER ambtenaren en voor degene van wie het salaris op dezelfde ma nier wordt berekend als dat van de ambtenaren; een verlaging van de overheids uitgaven. de overheidsinveste ringen, de landbouwsubsidies en de tegemoetkoming in investe ringen op grond van de Wet In vesteringsrekening (WIR). DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stee (financien) heeft gister middag de Rijksbegroting 1983 aan de Tweede Kamer aangebo den. De minister wees er op dat de demissionaire status van het kabinet niet heeft verhinderd dat het de verantwoordelijk heid heeft genomen voor zeer ingrijpende en zeer pijnlijke maatregelen. Desondanks is er nog nauwelijks sprake van een stabilisatie van het nijpende financieringste kort. De komende weken zal met de sociale partners worden «Milt, nu t name over d. r- deling van de lasten. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft in verschillende plaatsen in de Randstad vier mannen en een vrouw aangehouden, die ervan worden verdacht betrokken te zyn by een omvangrijke zwendel met auto's, kentekenbewijzen en rijbewijzen De geschatte schade voor de eigenaars van de gestolen auto's en de verzekertngsmaatschappyen is ongeveer een miljoen gulden, aldus de politie In twee garages in Mijdrecht en een garage in Haarlem vond de politie uitgebrande chassisnummers, sloten, valse kentekenbewijzen en gesto len rijbewyzen Het onderzoek in deze zaak is ongeveer een halfjaar geleden begonnen en inmiddels heeft de politie veertig gevallen van autodiefstal in behandeling Het vermoeden bestaat dat het er nog meer zullen worden. Uit het onderzoek van de Amsterdamse politie in samenwerking met andere korpsen en de rykdienst voor het wegverkeer bleek dat de ver dachten auto's opkochten die by een aanrijding total loss waren ge raakt, met de bijbehorende kentekenbewijzen De chassisnummers werden eruit gebrand. Daarna werden de auto's gestolen die precies voldeden aan de beschrijvingen op de kentekenbewyzen van de total loss verklaarde wagens en de chassisnummers daarvan werden erop overgezet Ontwikkelings hulp blijft op niveau DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dyk (ontwikkelingssamenwer king) is niet alleen bly met het feit dat volgend jaar van het net to nationaal inkomen anderhalf procent aan ontwikkelingssa menwerking wordt besteed, maar ook dat er nog iets meer be schikbaar is Zyn begroting, die zeer laat uitkwam, groeit vol gend jaar met 6.4 procent, een percentage dat overigens moet worden gecorrigeerd voor prys- stygingen om van een reële ver hoging te kunnen spreken De extra verhoging is ontstaan doordat een nieuwe bereke ningswijze het nationaal inko men statistisch hoger heeft laten uitkomen Door de koppeling aan het nationaal inkomen zou de begroting voor ontwikke lingssamenwerking 250 miljoen gulden hoger uitkomen De moeilyke financiële situatie maakt het volgens Van Dyk on- mogelyk dit bedrag ineens in te lopen Daarom wordt voor 1983 150 mil joen bly vend in de begroting op genomen Daartegenover staat dat minder dan voorzien wordt ingeteerd op het zogenaamde stuwmeer, het totaal van aangegane verplich tingen die nog niet zyn uitgege ven De intering voor 1983 be draagt 50 mihoen gulden. In to taal is er dus voor volgend jaar 200 miljoen gulden aan extra kasmiddelen beschikbaar.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19