"Hij is niet gecharmeerd van mij Bezetting middenveld probleem voor Oranje contactlenzen, da's pas fijn van der WIEL Ronald Spelbos wil zich bij Rijvers in kijker spelen, maar EC-cup even zoek.. WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1982 Niet veel animo voor 'Mannschaft' MÜNCHEN (ANP) - De natio nale voetbalelftallen van West-Duitsland en België spelen vanavond in het Olympia-stadion in München een vriendschappelijke inter landwedstrijd. Voor de wed strijd bestaat vanwege de te leurstellende prestaties van "Der Mannschaft" tijdens het wereldbekertoernooi drama tisch weinig belangstelling. Aanvoerder Rummenigge, die tegen België zijn zestigste interland speelt, heeft het Zuidduitse publiek gesmeekt "de vice-wereldkampioen niet in de steek te laten". De Westduitse bondscoach Jupp Derwall, die gisteren aankondigde na 1986 af te ha ken, heeft voor zijn elftal niet meer de beschikking over de middenvelders Breitner en Magath en centrumspits Hru- besch. Het drietal heeft na de wereldtitelstrijd in Spanje de medewerking aan het natio nale elftal opgezegd. Ook heeft Derwall niet de be schikking over Klaus Fi scher. Guy Thijs, de Belgische bonds coach, moet het zonder top scorer Erwin Vandenbergh stellen. De nieuwe aanvaller van Anderlecht raakte in de topper tegen Standard Luik geblesseerd en wordt in de spits van het Belgisch elftal vervangen door de onder het bewind van Brugge-trainer Kessler weer opgeleefde Jan Ceulemans. Ceulemans' plaats op het middenveld wordt overgenomen door Re- né Verheyen. Thijs heeft de Spanje-gangers Millecamps, Vandereycken en Van der Eist niet geselecteerd, omdat zij, vanwege twee in de we reld bekerstrijd opgelopen gele kaarten, in de eerste EK- kwalificatie-interland. tegen ZEIST (GPD) - Hoewel bondscoach Kees Rijvers rijn formatie voor de EK-kwalifica- tiewedstrijd vanavond in Rotterdam tegen de Ieren tot op het allerlaatste moment geheim wil houden, kan de Oranje-baas met de selectie die hij nu tot zijn beschikking heeft toch ook weer niet zo heel veel kanten op. Ze zijn er vanavond alle drie bij tegen Oranje: Brady, Stapleton e nog meer pleziertjes. i Robinson (v.l.n.r.) en hopen uiteraard op Temeer niet omdat Rijvers maan dag al liet weten dat zowel Ro nald Spelbos als Huub Stevens deel uit zullen maken van het Nederlands elftal, dat zich niet voor een tweede maal binnen een maand mag laten verrassen, wil de rol van Oranje in het EK- kwalificatietoernooi na van avond al niet vrywel uitgespeeld zijn. Immers, na het gelijke spel (1-1) te gen IJsland betekent een thuis nederlaag tegen de Ieren dat al leen een klein wondertje Oranje nog serieus in de race om het EK-eindtoernooi over twee jaar in Frankrijk kan houden. Bij het uitdenken van het tactisch concept, waaraan Kees Rijvers Zwitserland, niet opgesteld mogen worden. De opstellingen: West-Duitsland: Schumacher (1. FC Köln), Dremmler (Bayern), Hannes (Mön- chengladbach), Karl-Heinz Förster en Bernd Förster (beiden VFB Stuttgart), Mat- thaeus (Mönchengladbach), Stielike (Real Madrid) en Briegel (Kaiserslautern), Litt- barski (1. FC Köln), Rum menigge (Bayern München) en Müller (Inter Milan). België: Pfaff (Bayern), Gerets, Meeuws, Daerden (allen Standard Luik) en Baecke (Beveren), Vandersmissen (Standard), Coeck (Ander lecht), Verheyen (Lokeren) en Vercauteren (Anderlecht), Czerniatynski (Anderlecht) en Ceulemans (Club Brugge). Tsjechische basketbalster verdwenen in Frankrijk TOULOUSE (AFP) - De 22-jarige Tsjechische basketbalspeelster Jana Simkovicova, die zondag avond met haar club Lokomoti- va Bratislava deelnam aan een toernooi in de Zuidfranse stad Toulouse, is na afloop van een wedstrijd verdwenen en niet meer bij haar ploeg terugge keerd. Bratislava verbleef al een week in de stad aan de voet van de Pyreneeën. dinsdag in Zeist een groot ge deelte van de dag heeft gespen deerd, heeft ongetwyfeld alleen de bezetting van het middenveld hem enige hoofdbrekens gekost. Gezien eerdere uitlatingen van de bondscoach (wat die dan ook waard mogen zijn) wordt de rol van vrije verdediger toegewezen aan Johnny Metgod. waarbu Spelbos en Van de Korput de beide Ierse aanvallers Stapleton en Robinson zullen moeten af schermen. Wijnstekers schuift daardoor op naar het midden veld. waar hij opnieuw de con frontatie met de Ierse spelbepa ler Liam Bradv zal moeten aan gaan, terwijl Willy van de Kerk hof. Stevens en Schoenaker naast corrigerende arbeid het trio in de voorste linie (Gullit. Deense junioren verliezen ruim KAJAANI (ANP) - De jeugdvoet balelftallen van Finland en Por tugal (tot 21 jaar) hebben gister avond in Kajaani gelijkgespeeld: 1-1 (0-1). Het resultaat van dit in het noorden van Finland afge werkte duel geldt voor voorron- degroep 2 van het toernooi om het Europees kampioenschap 1984. In Kopenhagen versloeg Engeland in een wedstrijd voor groep drie Denemarken met 4-1 Bij de rust stonden de Engelse junioren reeds met 2-1 voor. De Engelse treffers kwamen op naam van Mabbutt (2). Regis en Davies. De 1200 toeschouwers zagen een te gendoelpunt van Chnstensen. ZEIST (GPD) - Bondscoach Kees Rijvers wijst naar het hersenpannetje als hij wil aange ven waarom Ronald Spelbos bij het Nederlands elftal derde man is en John Metgod en Michel van der Korput voor de bezetting van de twee posities in de centrale verdediging de voorkeur genieten. „Rijvers is niet zo gecharmeerd van mijn spel", zegt de 28-jarige voorstopper van de huidige Belgische koploper Club Brugge. „Misschien kan hij me overtuigen dat hij niet alleen een robuuste verdediger maar ook een intelli gente voetballer is. Kijk, als Kessler naar het buitenland ver trekt en hij neemt Spelbos als enige mee, dan is dat niet omdat hij hem zo'n aardige jongen Football- staking in Amerika WASHINGTON (ANP) - Sinds maandagavond zijn de Ame rikaanse voetballers (Ameri can football) voor onbepaal de tijd in staking gegaan. De 1500 spelers uit de hoogste klassen van de populairste sport in de Verenigde Staten eisen individuele contracten, vrije transfers en vooral een aandeel van de clubinkom sten. De acht maanden du rende onderhandelingen hadden niet het gewenste re sultaat, zodat maandag werd besloten voorlopig niet meer in actie te komen. De staking van de Amerikaan se voetballers lijkt op die van de honkballers een jaar gele den. Zij eisten eveneens vrije transfers en individuele con tracten, Dc competitie lag twee maanden stil voor de clubbesturen toegaven. Tijdens de onderhandelingen weigerden de clubs een deel van de inkomsten aan televi sierechten uit te keren aan de spelers. Het ging om vijfen vijftig procent van 2,8 miljard gulden. De clubs waren wel bereid 4.5 miljard gulden uit de toeschouwersrecettes uit te keren. De spelers .wilden meer, kregen het niet en gin gen in staking. vindt, maar omdat hij vertrou wen heeft in hem", meent de bondscoach. Spelbos, het type voetballer waar aan kleine Kees Rijvers in zijn actieve voetballoopbaan als tech nisch geschoold middenspeler zo'n hekel had. Vanavond in de kwalificatiewed strijd tegen Ierland in Rotterdam krijgt de in Utrecht opgegroeide verdediger opnieuw een kans van Rijvers. Het gebeurt bij de gratie van de blessures van Peter Boeve en Edo Ophof, maar dat deert de met Kessler meegereis de voetballer in het geheel niet. „Ik wil graag bij Oranje, het liefst als speler, desnoods op de bank". Spelbos, op 26-jarige leeftijd voor de eerste maal opgeroepen voor de nationale voetbaltrots, de kwalificatiewedstrijd in Dublin tegen Ierland waar Zwartkruis met zijn verjongde formatie on deruit ging. Sinds die door oner varenheid verloren partij tegen de Ieren speelde het Nederlands elftal vijftien wedstrijden, Spel bos werd nog maar vier keer in de basis gestald. Door Zwart kruis in de vriendschappelijke partij tegen West-Duitsland, tij dens de mini-WK in en tegen Uruguay. Baan koos hem voor de kwalificatiewedstrijd in Gro ningen tegen Cyprus en in april stelde Kees Rijvers hem op in de oefenwedstrijd tegen de Schot ten. Hij was toen een jaar niet meer opgeroepen, omdat hij be dankte voor het duel met het B- elftal. „Niet omdat ik me te goed voelde, we waren met AZ ver ge komen in de UEFA Cup, ik wilde geen risico nemen". De bondscoach vond Spelbos bo vendien een sloper, een te be perkte voetballer. „Een sloper ben ik niet, die naam heb ik ten onrechte. Leg ik een speler neer, dan ben ik meteen een blinde schopper. Ach, ik ken m'n beper kingen, een mannetje uitspelen moetje van mij niet verlangen, ik ben een sobere voetballer, een keiharde werker". „Maar nodig heeft iedere ploeg een type voetballer als ik", vervolgt Spelbos. „De wereldkampioen schappen hebben dat nogmaals bewezen. Brazilië had de beste ploeg, Italië werd kampioen om dat het type voetballer dat de Ita lianen de titel bezorgde, ontbrak bij Zuidamerikanen". Rijvers: „Daar kan Spelbos best gelijk in hebben. De fouten en slordighe den die de Brazilianen in de ver dediging begingen zou Spelbos niet gemaakt hebben. Dat type speler hebben ze gemist", Spelbos, hard, maar zeker niet zo gemeen als de door hem aange haalde Gentile. Spelbos, een on dergewaardeerde voetballer, een zwoeger die nooit gebrek aan in zet verweten kan worden. „Een ploeg met elf vedetten marcheert niet, drie, vier van die mannen, de rest noeste werkers. Bij AZ hadden we zo'n ploeg. Jos Jon ker is misschien wel de beste aankoop die ze daar ooit gedaan hebben, de goede voetballers hebben van hem geprofitëerd. We hadden een ingespeeld team, prima sfeer, het hoogtepunt in mijn voetballoopbaan. Het is jammer dat de ploeg niet bijeen kon blijven, ik moest ook fors te rug in salaris". De voorstopper van AZ verhuisde naar Club Brugge, de Belgische Ruime winst militairen TILBURG (ANP) Het militaire voetbalelftal heeft gisteren in Til burg een oefenwedstrijd tegen de eerste klasser RKTW met 4-1 gewonnen. Bij de rust leidde het militaire elftal reeds met 2-0 door treffers van Lenferink (Roda JC) en De Groot (Huizen). Via De Veer kwam RKTW op 1-2 waar na Lenferink met twee goals voor de eindstand van 1-4 zorg de. s bij AZ'67. "In Alkmaar beleefde ik het hoogtepunt i topper na enkele glorieuze jaren vorig seizoen net ontsnapt aan degradatie. „Slechter kon het daar niet, er was veel eer te beha len". En samen met Kessler is de Sportclub Amersfoort in het be taald voetbal begonnen Spelbos aan het oogsten, koppositie met 11 punten uit 7 wedstrijden. Hij roemt de sfeer, meldt dat de stad Brugge langzamerhand voetbalgek aan het worden is. „Qua voetbal is er niet veel ver schil met Nederland, maar Brug ge is geen AZ, dat niveau halen ze nog niet. Ik speel met een Pool (Szimanowski) als laatste man. Hij spreekt geen woord Neder lands, dat betekent dat ik veel meer moet organiseren". Spelbos moet in België meer doen dan het uitschakelen van dc vij andelijke spits. Rijvers heeft het met genoegen geconstateerd Misschien klimt hij wel een plaatsje, van derde naar tweede man voor de centrale verdedi ging, vaste keus dus. Spelbos: „Ik heb ROoil een vaste plaats "ehad, na die eerste wed strijd tegen Ierland ben ik erbij gebleven. Toen Jan Zwartkruis ging en Rijvers kwam. dacht ik: Ronald, je hebt je tijd m Orapje gehad. Toch heeft het zeer ge daan dat ik een jaar niets hoorde. Ik speelde goed. werd niet gese lecteerd. Ik heb geleerd dat de stelling „speel je goed dan kun nen ze niet om je heen" niet altijd Op 28-jarige leeftijd dreigt een defi nitief bedankje, want bij verlies van één dan wel twee punten te gen de Ieren kan kwalificatie voor het Europees kampioen schap vergeten worden en dan zal nog nadrukkelijker gewerkt worden naar de wereldkam pioenschappen van '86. Spelbos wenst het woord verliezen niet te horen. „Ik zet me voor 100 procent in om een positief resul taat te behalen. Het moet, het is een ramp als we na de WK ook weer ontbreken op de EK. Niet alleen omdat ik ontzettend slecht tegen m'n verlies kan, je kunt daar ontzettend veel ervaring op doen. Zyn we daar niet, dan ken nen ze ons in het buitenland niet meer. dat is slecht voor ons voet bal en daar moet ik als het even kan nog een paar jaar van eten". Van der Gijp en Vanenburg) in hun ofTensieve stellingen de hel pende hand zullen moeten rei ken Vraag daarbij is alleen hoe de Oranje-aanvalshnic. nog niet zo heel lang geleden alle drie stuk voor stuk spelend in een mid denveld positie, zich staande zal kunnen houden tegen de bedui dend meer geroutineerde Ierse ploeg, die bovendien sinds de komst van Limenck-oefenmees- ter Eon Hand twee jaar geleden vnjwel al zijn interlands in bijna dezelfde opstelling heeft afge werkt. Ter herinnering in vergelijking met de WK-kwalificatiewcdstrijd vorig jaar rond deze tijd in Rot terdam wykt het Ierse elftal' slechts op twee plaatsen af Liam Brady was toen niet beschik baar. terwijl Steve Heighway nu zijn plaats moet afstaan aan de voor Tottenham spelende Ierse debutant Tony Galvin. Met de verdediging Langan, O'Leary, La wren son en De vine zette Revers toen de viermans voorhoede Rep. Van Kooten, Geels en Ling, die evenwel geen werkelijke bijdrage aan het 2-2- gelijke spel kon leveren. De doel punten werden toen gescoord door Thyssen en - uit een straf schop - Arnold Muhren. Een be wijs toch dat de toen nog nauwe- lijkse ingespeelde Ierse defensie probleemloos de met routine fors versterkte Oranje-aanval wist te beteugelen. TAMWORTH (ANP) - De Europe se voetbalbeker voor landskam pioenen is korte tijd zoek ge weest De beker, die in mei voor een jaar het bezit werd van Aston Villa, dook later echter ongeha vend op in Sheffield. De cup was tentoongesteld in Tam worth, een plaatsje ten zuid-oosten van Bir mingham. Voetballiefhebbers konden zich daar met de beker laten fotograferen. Aston Villa veroverde de beker na een over winning van 1-0 op Bayern Mün chen in Rotterdam De politie maakte bekend in ver band met de zaak een man te hebben aangehouden. En de ma nager van Aston Villa. Tony Bar ton, heeft laten weten dat het be stuur een onderzoek instelt. Het is de tweede keer in de geschie denis van de vereniging uit Bir mingham dat een belangrijke trofee verdwijnt. De FA-cup die in 1895 uit een etalage werd ge stolen. is echter nog steeds spoorloos. Engelse jeugd goed op dreef tegen Duitsers SHEFFIELD (ANP) - In de eerste wedstryd van de finale van het toernooi om het Europees voet balkampioenschap voor spelers onder de 21 jaar heeft Engeland gisteren in Sheffield met 3-1 ge wonnen van West-Duitsland. Bij de rust leidden de Engelsen reeds met 1-0 door een treffer van Owen in de dertiende mi nuut Via Fashanu (57) en Owen (70, strafschop) werd het 3-0 voordat Vóller in de 82e minuut voor 3-1 zorgde. De return wordt op 12 oktober in Bremen ge speeld. Er waren in Sheffield 7000 toeschouwers Andretti aan start voor Italiaans merk LAS VEGAS (ANP) - De Amen. kaan Mano Andretti zal ook in Las Vegas, Rjdens de laatste for mule I Grand Pnx van het sei zoen. voor Fi rran starten And rctti eindigde tijdens de voorlaat ste op Monza op de derde plaats Voor Las Vegas moest hu aan vankelijk bedanken, wegens ver plichtingen voor een race in De troit maar dat contract werd af gekocht Ferrari kan in Las Ve gas het wereldkampioenschap voor constructeurs winnen I EERDER. MAG EP fJU ÊÊUMAALj, a uier ee.u&£lp uadp- ±r- I iv—rvn I A//I /1Ö J /Die Houdt-ie nicoit &inw0j AL zat-ie 'M ÊÖ5MM6E fjcxh r&jt 1 hekipi DOOR..'.' zer y nee of&vj. CkVJ PBV\FT-/Ê .23 Y SIADI04 ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 -124108

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13