c Minima leveren maximaal 5% m Streven naar betere bedrijfswinsten Centraal Planbureau: lichtpunten ontbreken i ryf 1980 Nieuwe telling: 750.000 werklozen Minder belasting voorbedrijfsleven Nieuwe munten Loonmaatregel dreigt opnieuw DE MILJOENENNOTA Staatsschuld loden last op begroting Randstad wordt nadrukkelijker bekeken Terlouw: snel beslissen over nieuw aardgasbeleid Bezuinigen op auto's Binnenland DINSDAG 21 SEPTEMBER 1982 DEN HAAG (ANP) - In 1983 zal het staatsmuntbedrijf in totaal 325 miljoen nieuwe munten slaan, aldus blijkt uit de begroting hiervan. Het gaat hierbij om: 20 miljoen rijksdaalders 50 miljoen guldens 55 miljoen kwartjes 100 miljoen dubbeltjes en 100 miljoen stuivers. Dit jaar is begonnen met de verbouwing van het uit 1910 daterende muntgebouw in Utrecht. DEN HAAG (GPD) - Het Centraal Plan Bureau is buitengewoon somber over de economische toestand van ons land. „Licht punten vallen niet te bespeu ren", zo zegt het bureau onom wonden in zijn Macro Economi sche Verkenning, de voorspellin gen over de economische situatie volgend jaar, die zoals gebruike lijk de jaarlijkse Miljoenennota begeleidt. De somberheid komt niet alleen voort uit zorgen over de gang van zaken in het binnenland, het Ujkt het CPB „niet overdreven te zeg gen dat de wereldeconomie zich in een gevarenzone bevindt die nog meer onheil dan er al is, niet uitsluit". En in het binnenland blijven de grote werkloosheid, de daling van de besteedbare in komens, de teruglopende beste dingen, het lage niveau van de investeringen en de voortdurend grote financieringstekorten van de overheid bronnen voor ernsti ge zorgen. Nog steeds lijkt het CPB er ook moeite mee te hebben dat de re gering de financiering van een deel van het woningwetprogram ma buiten de begroting om laat lopen. Vorig jaar ook al kwam van het bureau het verwijt dat de werkelijke omvang van de tekor ten daardoor wordt geflatteerd. Het CPB kan het dan ook niet laten te vermelden dat het tekort van de overheid eigenlijk op om en nabij 11 procent van het natio naal inkomen (het inkomen van alle Nederlanders samen) uit komt in plaats van op de 10 pro cent die nu in Miljoenennota voorkomt. Voor het komende jaar berekent het CPB een overschot in onze handel met het buitenland van 19 miljard gulden (5 miljard meer dan dit jaar). De uitvoer zal stij gen met 3 procent, de invoer met 2 procent. In het voordelige sal do dat daaruit resulteert, zitten volgens het bureau mogelijkhe den voor een verlaging van de rente. Het effect ervan zal echter zeer betrekkelijk zijn. Ook al zou de rente dalen, dan nog is het volgens het CPB de vraag of daaruit op korte termijn im pulsen voor de nationale beste dingen uit voort komen. „Zeker is dat de consument, in geval van een arbeidsmarkt die zo sterk verder verslechtert, terughou dend is. (Het CPB becijfert dat de bestedingen van de Nederlan der nog meer achteruit zullen gaan dan de 2 procent van 1982; het zal 3 procent worden.) Even zeker is dat rentedaling voor het bedrijfsleven een zeer belangrij ke lastenverlichting betekent, maar op korte termijn geen dui delijk positief effect op de inves teringen heeft". Enige stijging van de investerin gen ziet het CPB overigens wel aankomen. Die stijging komt echter vooroamelyk voor reke ning van de luchtvaart (omvang rijke investeringen in vliegtui gen) en van de olie-industrie, want verder is er nog sprake van een neergaande tendens in het investeringsverloop. Stijging voorziet het CPB ook in de produktie van de industrie. Vooral door de toenemende ex port zou ze 1,5 procent kunnen oplopen. In de energiesector zou ze zelfs 3 procent kunnen stijgen Aan de andere kant gaat het met de ontwikkelingen in de dien stensector zo traag en loopt de produktie in de bouw zo ver te rug, dat in de totale produktie van het bedrijfsleven voor het komende jaar geen stijging zit 1978 1979 DE WERKLOOSHEID (augu«tu>i982) i i i 1 0 0 0' x 1000 DEN HAAG (GPD/ANP) - De laagstbetaalden zullen in 1983 aanzienlijke inkomensoffers moeten brengen, maar mogen niet meer dan 5 procent aan koopkracht inleveren. De regering houdt vast aan bevriezing van de inkomens van ambtenaren en trendvolgers in 1983. Ook het minimumloon en de daaraan gekoppelde uitkeringen zullen niet omhoog gaan. De koopkrachtbescherming voor 'echte minima' (eenmalige uitkering) blijft ge handhaafd. 1981 1982 In de particuliere sector rekent het kabinet op vrijwillige matiging door inlevering van de prijscom pensatie. Indien vakbeweging en werkgevers het voorbeeld van de overheid niet volgen, zal de rege ring opnieuw de gewenste soli dariteit afdwingen met een loon maatregel. Dit zegt minister Lou de Graaf van sociale zaken en werkgelegen heid in een toelichting op zijn be groting voor volgend jaar. De mi nister meent dat juist op het vlak van de arbeidsvoorwaarden een belangrijke bijdrage kan worden gevonden in de bestrijding van de werkloosheid. In de eerste plaats denkt de minister aan her verdeling van het werk en ae hef fing van 1 procent investerings- loon per 1 januari 1983. Dit inves- teringsloon moet per cao worden vastgelegd. Het kabinet acht voortzetting van de discussie over handhaving van de automa tische prijscompensatie wense lijk. Sociale zekerheid Door verdere bezuinigingen op de sociale zekerheid wil het kabinet een rem zetten op de groei van de collectieve uitgaven en het finan cieringstekort. De premie voor de aow (ouderdomsvoorziening) moet omhoog en voor de werk nemers zullen de bijdragen in de premies voor de wao (arbeidson geschiktheid) en de ww (werk loosheid) stijgen. In totaal moet er volgend jaar op de sociale ze- Sociale Zaken kerheid ruim vier miljard gulden worden bezuinigd. Daarvan was 2.2 miljard al aangekondigd in de Voorjaarsnota. Minister De Graaf denkt aan die vier miljard vooral te bereiken door de al aangekondigde be vriezing van alle uitkeringen, in clusief de kinderbijslag over heel 1983 (2,7 miljard). Ruim een half miljard moet komen uit een aan tal (voor een deel ook al aange kondigde) specifieke maatrege- De Rijksbegroting voor 1983 Huis der Koningin 9 (9) Hoge Colleges van Staat 160 (164) Algemene Zaken 51 (53) Antilliaanse Zaken 245 (231) Buitenlandse zaken 3537 (3244) Justitie 3121 (3018) Binnenlandse Zaken 5939 (5954) Onderwijs en Wetenschappen 23285 (23023) Nationale Schuld 19168 (15411) Financiën 4105 (3981) Defensie 12673 (12134) Volkshuisvesting en RO 13950 (11953) Verkeer en Waterstaat 10150 (9698) Economische Zaken 3842 (3484) Landbouw en Visserij 14971 (2547) Sociale Zaken 13979 (15377) Cult. Recr. en Maatsch. Werk 3840 (11841) Volksgezondheid en Milieu 1678 (4549) Aanvullende posten 137130 (2319) Totaal (128990) len, zoals het afschaffen van de kinderbijslag voor kinderen die in de huishouding van hun ou ders werken (zogenaamde huis- houdkinderen) en verlaging van de kinderbijslag voor kinderen in het buitenland. Een andere maatregel is het eerder terugbrengen van de aow-uitke- ring voor echtparen, als één van de twee partners overlijdt. De uitkering zal niet (zoals nu) pas na vijf maar al na twee maanden worden teruggebracht naar de uitkering voor een alleenstaan de. Ook wenst de minister invoe ring van het zogenaamde kost winnersbeginsel voor de mini mumuitkeringen van de wao, de ww en de wwv. Rekening wordt dan gehouden met de gezinssi tuatie. De bejaarden- en arbeidsonge schiktheidsaftrek voor de loon- en inkomstenbelasting zal wor den afgeschaft. Dat geldt ook voor de zogenaamde WAM-toe- slagen, die een paar jaar geleden zijn ingevoerd voor een aantal mensen een flinke inkomensda ling dreigde door wijzigingen in de berekning van sociale uitke ringen. Door de afschaffing van die toeslagen per 1 januari aan staande hoopt de minister 230 miljoen gulden te besparen. De rest van het bedrag (ruim 800 miljoen) haalt de minister uit maatregelen in de premiesfeer, zoals de verhoging van de pre mie voor de aow. Hoe groot die verhoging zal zijn, staat nog niet in de begroting. Voor de werknemers zullen ook andere premies (wao en ww) om hoog gaan. Deze premies worden betaald door werkgevers en werknemers. Net als afgelopen jaar zal de rijksoverheid haar bij dragen aan sociale verzekerings fondsen verlagen. In 1983 wil de minister zes miljard gulden te rugtrekken uit die fondsen. Deze terugtrekking kan volgens de minister worden opgevangen door 'verschuivingen' van het werknemersaandeel in de pre mie naar het werkgeversaandeel. Per saldo betekent dat dat het voor die laatsten duurder wordt. 150 200 250 300 350 400 450 500 550 600 anp kkc' DEN HAAG (GPD) - In 1983 zal ons land 19 miljard gulden moe ten betalen aan rente en aflos sing op de staatsschuld. Dat is 3.7 miljard meer dan in 1982 en 6.4 miljard meer dan in 1981. Van die 19 miljard is maar liefst 12 miljard nodig voor rente en kos ten en slechts 4 miljard gulden voor aflossing. Deze schuld zal in de komende ja ren nog gigantisch toenemen. Zelfs wanneer het financierings tekort van de overheid in 1986 zal kunnen worden teruggebracht tot 4 procent - nu is het 10,5 pro cent - dan zal de rentelast in 1990 toch zijn gestegen tot 20 miljard gulden, negen miljard méér dan voor 1983 wordt geraamd. De nationale schuld bedroeg eind juni f 136.8 miljard. Wanneer het financieringstekort gehandhaafd blijft op het huidige niveau, dan worden de problemen nog véél groter. De rentelast zal dan zelfs tussen nu en 1990 verdrievoudi gen (meer dan 30 miljard gulden dus). Dat betekent dat dan een vijfde van de totale rijksuitgaven wordt opgeslokt door de rente en kosten van de schulden. Voor schoolverlaters hoogstens baan van 32 uur DEN HAAG (GPD) - Nederland zal volgend jaar moeten wennen aan nieuwe, extreem hoge werkloos heidscijfers. Ongeveer 110.000 mensen die tot dusver, hoewel ze nu ook al zonder baan zitten, niet worden meegeteld, worden van 1 januari af wel in de cijfers mee genomen. Het gaat om mensen die beschikbaar zyn voor een baan van 20 uur per week. Tot dusver worden alleen mensen meegeteld die een baan voor meer dan 24 uur per week zoe ken. Het officiële aantal werklo zen zal mede daardoor al begin volgend jaar de 750.000 over schrijden. De werkloosheid - nu ruim 550.000 - zal dit jaar nog oplopen tot bo ven de 600.000 mannen en vrou wen, zo blijkt uit een rapportage die over de arbeidsmarkt bij de begroting van de minister van sociale zaken is gevoegd. In 1983 zal dat cijfer, nog zonder toepas sing van de nieuwe telregels, op lopen met 100.000. Van de beroepsbevolking zal dan 13 procent werkloos zijn, een percentage dat, volgens het Cen traal Plan Bureau, ook in verge lijking met andere landen zeer hoog is. In zijn Macro Economi sche Verkenning merkt het bu reau daarbij echter wel op dat de aanwas van de beroepsbevolking (vooral jongelui die zich voor een baan melden) in ons land bijzon der groot is. Dit jaar zal de werkgelegenheid op nieuw drastisch teruglopen. In 1981 ging voor 60.000 man werk verloren, dit jaar gaat het om werk voor 85.000 mensen. In het bedrijfsleven doet de daling van de werkgelegenheid zich in alle sectoren voor. Alleen bij de over heid kwamen er nog banen bij maar het stijgingstempo neemt er snel af. In de groei van het aantal deeltijd banen lijkt de vaart eruit te zijn. Tussen april 1980 en april 1981 (récenter cijfers zijn nog niet uit gewerkt) steeg het aantal met 20.000. In het jaar daarvoor lag de groei echter op 85.000. De min der sterke groei is mede toe te schrijven aan het feit dat bu de mannen het aantal deeltijdbanen is gaan dalen. Intussen laat de minister van socia le zaken weten da( schoolverla ters geen kans meer hebben op een baan van meer dan 32 uur. De overheid is althans van plan het voorbeeld te geven in de rich ting van 32-urige banen voor nieuwkomers op de arbeids markt. Het zou het begin moeten zijn van een algehele arbeids tijdsverkorting. volgens de mi nister het voornaamste instru ment ter beteugeling van de DEN HAAG (GPD/ANP) - Belas tingverhogingen moeten vol gend jaar een aandeel van 1,6 miljard opleveren in de door het kabinet aangekondigde 'ombui gingen' ter grootte van in totaal 13 miljard. Daar staat evenwel tegenover dat rekening is gehouden met een lastenverlichting voor het be drijfsleven ter grootte van 750 miljoen gulden door maatrege len in de sfeer van vennoot- schaps- en inkomstenbelasting. Per saldo leveren de belasting verhogingen het rijk niet meer dan 850 miljoen op. Volgens minister Van der Stee (fi nanciën) is er een mogelijkheid om via het belastingstelsel een rechtvaardiger inkomensverde ling te bewerkstelligen, maar hij voegt daar in zijn toelichting op de begroting aan toe, dat de rek er uit is bij de inkomstenbelas ting. De minister wil het daarom, wat de inkomensverdeling be treft, liever zoeken in de sfeer van de prijscompensatie of de vakantietoeslag. werkloosheid. Binnenkort zal een tweede versie worden gepre senteerd van het werkgelegen heidsplan. dat in eerste versi werd ingediend door de toenma lige minister Den Uyl. Ook het omstreden 'gemeenschap stakenplan' van oud-minister Van der Louw (CRM) voor jonge ren met een (bijstands) uitkering zal verder worden ontwikkeld Minister De Boer van CRM kon digt dat aan in een toelichting op zijn begroting. Hij ziet er een op lossing in voor jongeren die door langdurige werkloosheid "drei gen weg te zinken in de vicieuze cirkel van ontmoediging en on verschilligheid. In 1983 zal de rijksoverheid ruim 7.9 miljard gulden voor bij standszaken moeten uitkeren. Dat is ruim 1.3 miljard gulden meer dan dit jaar. De stijging is voornamelijk toe te schrijven aan het groeiend aantal langdu rig werklozen dat een beroep moet doen op de Algemene Bij standswet. In zijn memorie van toelichting bij de begroting waarschuwt minister Hans de Boer dat de financiering van werkloosheidsregelingen in het gedrang komt Hij vindt echter dat de Algemene Bijstandswet ook onder de hui dige slechtè economische om standigheden haar fiinctie van „vangnet" onder het bestaan moet behouden. Maar nu alle lo nen en uitkeringen onder druk komen te staan, zal ook de bij standsontvanger met minder toe moeten. DEN HAAG (GPD/ANP) - Voor al les moet worden gewerkt aan de verbetering van de bedrijfsren- dementen. In de collectieve sec tor zal verder moeten worden be zuinigd om het bedrijfsleven meer financiële ruimte te geven. Dat zegt minister Jan Terlouw in de memorie van toelichting op de begroting van economische zaken. Hij constateert dat het weerstands vermogen van de Nederlandse economie, gemiddeld genomen, uiterst gering is geworden. De netto-bedrijfsinvesteringen, uit gedrukt in percentages van het nationaal inkomen, zijn tot het absolute nulpunt teruggelopen. Hoewel hij grote waarde toekent aan specifieke maatregelen om investeringen aan te moedigen, zoals de wet op de investeringre kening (wir), zal volgens de mi nister het herstel toch in de eer ste plaats moeten komen van een algehele verbetering van het in vesteringsklimaat. Doorgeschoten Hij waarschuwt dat een internatio naal herstel niet automatisch leidt tot oplos sing van de nationale problemen. Deze problemen vloeien voort uit oorzaken van „eigen bodem", zoals de veel te ver doorgescho ten collectieve sector, de zware druk van belastingen en premies en het volstrekt uit de hand gelo- Economische zaken pen financieringstekort van de overheid. Daar komen nog bij knelpunten als een vastgelopen arbeidsmarkt, een weinig soepe le opbouw van de lonen, vele au tomatismen in de inkorrtenssfeer en een keurslijf van reguleringen en vergunningen. Randstad Terlouw schrijft voorts in zijn be groting dat het beleid van de rijksoverheid meer moet liggen op het "uitbuiten van de sterke punten dan op het in stand hou den van de zwakke elementen in Het Noorden blijft De minister zegt, dat de voorkeurs positie van het Noorden en Zuid- Limburg blijft gehandhaafd, hoe sterk ook de problemen in de nieuwe zwakke regio's opkomen en die in de steden groeien. Dit vanwege het "bijzonder hard- Winkeliers nekkige karakter van de proble men in deze gebieden". wijzigingen van niet in belasting- vorm geregelde overheidstarie- ven formeel te gaan regelen via een op de Prijzenwet gebaseerde maatregel. Prijsbeleid met Limburg de meeste aan dacht houden. Maar nadrukkelij ker dan voorheen zal de aan dacht zich richten op de beteke nis van de Randstad voor de na tionale i Het ministerie van economische zaken heeft een herziening van de van 1961 daterende Prijzen wet in studie genomen, zo deelde Terlouw verder mee. Een beslis sing over het plan voor een wat vrijer prijsbeleid in 1983 is afhan kelijk van de verdere ontwikke ling van de economische situatie en in het bijzonder van de prijs ontwikkeling. Voor 1983 is de richtlijn voor stij ging van overheidstarieven op 4 procent gesteld (veneals dit jaar). De zogenaamde basistarieven voor elektriciteit (brandstofloe- slag niet inbegrepen) moegen volgend jaar met 3 procent wor den verhoogd. De bedoeling is Ter bevordering van de vestiging van nieuwe winkels in de zoge heten kleine kernen zal de be staande subsidieregeling zoda nig worden gewijzigd, dat meer aandacht wordt geschonken aan de knelpunten die beginnende ondernemers in de kleine kernen tegenkomen Het gaat hierbij vooral om de huisvesting van die beginnende winkeliers, dit heeft staatssecretaris Van Zeil van economische zaken meegedeeld. Minister Terlouw deelde tenslotte mee. dat er een verbod komt om particulieren door middel van colportagetechnieken aan te zet ten als ondernemer op te treden, de zogenaamde pyramidever koop. De Tweede Kamer krijgt voor het eind van dit jaar een wetsontwerp, dat de particulier moet beschermen tegen malafi de verkoopsystemen. DEN HAAG (GPD) - Een nieuw kabinet kan snel beslissingen nemen over een ander aardgasbeleid. Gedacht wordt aan mati ging van gasimport. meer afzet in het binnenland, ook voor de industrie. Dat nodig is om allerlei redenen Dit zegt minister Terlouw (economische zaken) in zijn memorie van toelichting. In elk geval lyken hem de mogelijkheden voor extra uitvoer (en daarmee extra inkomsten voor de staat) op korte termijn zeer beperkt, omdat er in West-Europa een overschot van aardgas ia. De kerncentrales Borssele en Dodewaard draaiden ook in 1981 zonder problemen, aldus minister Terlouw in zun memone van toelichting. Hij verwaéht voor 1 januan 1983 het rapport van de zogenaamde commissie-Beek. waann de feitelijke gevolgen moeten staan van het in bedrijf houden, stilleggen of sluiten van deze centrales. De bewindsman wijst op de in 1983 te houden VN-conferentie over het vreedzaam gebruik van kernenergie. Daarbij moet er rekening mee worden gehouden dat hangende de uitkomsten van de maatschappelijke discussie over het energiebeleid terug houdendheid moet worden betracht als het gaat om toepassing van kernenergie in ons land DEN HAAG (GPD) - De voornaam ste posten, waarop de consu ment bezuinigt zijn auto's, ande re duurzame artikelen en vak an ticbcstedingen Malaise in het midden- en kleinbedrijf is daar van het gevolg. Dit blijkt uit de memone van toelichting van Economische Zaken. vanwege de onzeket economi sche situatie, niet langer meer met uitsluitend gewoon bank krediet te financieren Het aantal bankkredieten dat op overheid* voorwaarden wordt verstrekt, steeg van 288 miljoen gulden in 1980 tot 323 miljoen in 1981 Dat kost de overheid steeds meer geld: ruim 13 miljoen gulden in 1980 en naar schatting bijna 70 mihoen dit jaar

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9