Vredesmacht naar Beiroet J Geschokte reaches op bloedbad in kampen Opstelling socialisten Spanje blijft gematigd "Guerrilla Salvador schuldig aan gijzeling in Honduras" President Israël eist onderzoek naar massamoord -c Reagan stuurt mariniers terug Extra kans op f100.000, Elke week. Buitenland DINSDAG 21 SEPTEMBER 1982 DEN HAAG (ANP/AFP) - Een aantal joodse organisaties in ons land heeft gistermiddag in een gezamenlijke verklaring haar ontsteltenis uitgesproken over de massa-executies in twee Pale stijnse vluchtelingenkampen in Beiroet. Wij zijn met deernis ver vuld over het lot van de slachtof fers en hun nabestaanden, zo verklaren de organisaties, die de hoop uitspreken dat alle feiten rond de executies aan het licht zullen worden gebracht. De verklaring is ondertekend door het Nederlands Israëlistisch kerkgenootschap, het Portugees Israëlistisch kerkgenootschap, het verbond van liberaal religieu- cialistische voormannen zeggen diep geschokt te zijn door de ver antwoordelijkheid van Israël voor de massamoord op Palestij- nen in Beiroet. "Door deze heil loze politiek dreigt Israël elke sympathie te verliezen", aldus de beide PvdA-voormannen. Ongeveer 1500 mensen hebben gis teren in Nijmegen gedemon streerd tegen de massamoord op Palestijnse vluchtelingen in kampen in west-Beiroet. De de monstranten voerden de Pale stijnse vlag met zich mee en pamfletten waarin zij de Israëli sche regering ervan beschuldig den de moorden te hebben geor ganiseerd. joden, de Nederlandse zionis- In Italië en Griekenland zijn e PvdA-leider Den Uyl en PvdA- In de Noorditaliaanse stad Milaan - NEW YORK - In New York demonstreerden gisteravond honderden men sen voor het gebouw van de Israëlische handelsmissie om te protesteren voorzitter Van den Berg hebben de Israëlische ambassadeur in Den Haag telegrafisch verzocht een boodschap over te brengen aan zijn regering, waarin de so- de hoofdstad Rome be schuldigden linkse studenten de regering van Menachem Begin ervan dat zii in Libanon een nazi- achtiee tactiek volgt. "Wij heb ben niets tegen joden, maar wel tegen het zionisme en het nazis me". zo stond op een spandoek bij de demonstratie in Milaan waaraan naar schatting 6000 stu denten deelnamen. De Russische president Leonid Brezjnjev heeft gisteren zijn Amerikaanse ambtgenoot Ro nald Reagan in een persoonlijke boodschap opgeroepen geza menlijk op te treden in de veilig heidsraad van de Verenigde Na ties om Israëls handelen in het Midden-Oosten te beteugelen. Dit heeft het officiële Sowjet- persbureau Tass bekendge maakt. In de boodschap wordt gesteld dat "diegenen die hadden kunnen voorkomen wat Tel Aviv deed, maar dit niet hebben gedaan" een aandeel hebben in de verant woordelijkheid voor de "rivieren van bloed" in Libanon. "Het bloedbad dat is aangericht door de Israëlische militairen zal nooit worden vergeven en vergeten". WASHINGTON - President Reagan stuurt opnieuw Ame rikaanse mariniers naar Beiroet. Ook Frankrijk en Ita lië zullen wederom troepen zenden voor een multina tionale strijdmacht. De Libanese regering heeft daar om gevraagd, na het bekend worden van de massa moord in een Palestijns vluchtelingenkamp in Beiroet. Reagan eiste in een toespraak voor radio en televisie dat Israël zich uit Beiroet terugtrekt om de mis sie van de politicmacht kans van slagen te geven. Hij waarschuw de de joodse staat dat zij niet in staat is haar eigen oplossingen voor te schrijven en steeds ver der weg dreigt te zakken in poli tiek drijfzand. Libanon, aldus de Amerikaanse president, moet nu de kans krij gen op eigen benen te staan en hij herhaalde dat daarvoor aller eerst de vorming van een 'sterke en stabiele regering' nodig is. Reagan stuurt de beproefde di plomaat Philip Habib opnieuw naar Libanon, waar hij de VS zal vertegenwoordigen bij de inhul diging van Amin Gemayel als president. Habib gaat ook met andere betrokken regeringen spreken en keert daarna terug naar Washington om rapport uit te brengen. Druk De Amerikaanse troepen gaan 'voor een beperkte periode', maar Reagan duidde niet aan hoe lang die zal duren. Wel maakten zyn woorden duidelijk, dat Israël en Syrië hun troepen van Libanees grondgebied moe ten verwijderen en dat de VS zware diplomatieke druk zullen gebruiken om ervoor te zorgen dat dit kan gebeuren onder om standigheden die de veiligheid Nederlandse Unifïl-leger naar Beiroet? BRUSSEL. DEN HAAG (GPD) - Nederland is met de andere lan den van de Europese Gemeen schap bereid deel te nemen aan een eventuele internationale of VN-vredesmacht in Beiroet om verdere bloedbaden onder de Pa lestijnse bevolking te voorko men. Volgens minister Van Agt van buitenlandse zaken wordt binnenskamers nagegaan of de VN-vredesmacht in het zuiden van Libanon (Unifil) daar nog wel een taak heeft, dan wel beter naar Beiroet kan worden overge plaatst. Van Agt wilde echter niet vooruit lopen op een eventuele beslis sing van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties hier over. „De vraag is ook of de uit rusting van de Unifil-troepen (waaronder zo'n 800 Nederlan ders) voldoende is voor een taak in Beiroet",'zei Van Agt gisteren in Brussel, na politiek beraad met de andere Europese minis ters van buitenlandse zaken. De Europese Gemeenschap heeft gisteren in een speciale verkla ring haar diepe geschoktheid en afkeer over het bloedbad in West-Beiroet uitgesproken. De verklaring rept niet over een di recte verantwoordelijkheid van Israël, maar de tien Europese landen 'betreuren sterk' dat Is rael West-Beiroet is binnenge trokken. Zij eisen 'de onmiddel lijke terugtrekking' van de Israë li's uit dit stadsdeel Volgens minister Van Agt heeft geen der Europese lidstaten ge probeerd tot een sterkere veroor deling van het Israëlische optre den te komen. Deels omdat de informatie over de gebeurtenis sen nog onvolledig zijn, maar vooral omdat er volgens Van Agt 'nu alles aan gelegen is optimale kansen te bieden aan het Ameri kaanse vredesplan voor het Mid den-Oosten (een Palestijnse staat in de door Israel nu bezette ge bieden gekoppeld aan Jordanië). Op verzoek van tweede kamerlid Ria Beckers (PPR) voert minis ter Van Agt vandaag, kort na de opening van het parlement door de koningin, mondeling overleg met de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken over de kwestie-Beiroet. door Henk Kolb van Israëls bevolking aan de noordgrens niet in gevaar bren gen. „Het is nu tijd om te handelen", zei Reagan, na drie dagen van inten sief beraad met zijn naaste advi seurs over een politieke situatie die snel verslechterde, terwijl in ternationaal een storm van ver ontwaardiging losbarstte over de moord op de Palestijnen. Vol gens zegslieden bestond onder Reagans raadslieden geen een stemmigheid over de maatrege len die de VS moesten nemen om zijn geloofwaardigheid te herstellen. Naar verluidt zou minister van de fensie Weinberger zich hardnek kig hebben verzet tegen het zen den van troepen naar een stad waar zij nu gevaarlijk werk te doen krijgen als het bewaken van de haven en moeten pa trouilleren in straten en wijken waar een oorlog tussen moslims en christenen blijft voortduren. Vakantie Volgens de eerste reacties van Is raëlische zijde op Reagans plan, waarvan Jeruzalem tevoren op de hoogte was gebracht, zou Is raël bereid zijn zich uit Beiroet terug te trekken als de vredes macht aankomt. Dit kan nog eni ge tijd duren, want de mariniers van de Amerikaanse eenheid in Napels (1800 man in totaal) zijn in Italië met vakantie en moeten eerst worden opgeroepen. Woordvoerders in Washington zei den dat de Amerikaanse troepen niet aan land zouden gaan zon der Israëls instemming. Begins kabinet komt vandaag bijeen om de boodschap te bespreken die Reagan door zijn minister van buitenlandse zaken George Shultz via Israëls ambassadeur in de Amerikaanse hoofdstad heeft laten overbrengen. Hoewel Reagan zich matigde in zijn kritiek op Israël bij zijn openbaar optreden, is het duide lijk dat binnenskamers geen twijfel heerst aan het feit dat Is raël in de pas moet gaan lopen zoals Reagan die voorschrijft. En kennelijk overheerst te Washing ton de opvatting dat Israël niet alleen een afspraak heeft ge schonden die de VS hadden ge garandeerd, doch ook een stuk verantwoordelijkheid voor het overhoop schieten van Palestij nen moet dragen. Ruimtereis gaat Wubbo Ockels aan neus voorbij HUNTSVILLE/DEN HAAG (ANP) - De Nederlander Wubbo Ockels zal niet als eerste Westeu- ropeaanse astronaut de ruimte ingaan. Het luchtvaartbureau in het Amerikaanse Huntsville heeft gisteren bekendgemaakt dat de keus is gevallen op de Westduitser Ulf Mcrbold. De physicus Mcrbold zal vijf Ameri kanen vergezellen eind septem ber volgend jaar tijdens een reis met het Spacelab van NASA. Het Spacelab, gebouwd door het Europese ruimtevaartinstituut ESA, gaat 71 experimenten in de ruimte uitvoeren. Het ligt in de bedoeling, dat het laboratorium zeven dagen in de ruimte ver blijft. Commandant van het Spa celab is de ruimtevaartveteraan John W. Young. WASHINGTON - President Ronald Reagan in overleg met de minister van defensie, Weinberger (r), mimsier van buitenlandse zaken Shultz en Habib (uiterst links) over de te nemen maatregelen naar aanleiding van de situatie in Libanon. MADRID - Wanneer de PSOE de verkiezingen van 28 oktober aan staande wint, zullen de Spaanse socialisten geen verbond met de militairen aangaan, verklaarde de secretaris-generaal van de PSOE, Felipe Gonzalez gisteren tijdens een persconferentie in Madrid, waarin hij een toelich ting gaf op het verkiezingspro gramma van zijn partij. Evenmin denken de socialisten aan een gratieregeling van de militairen, die veroordeeld zijn in verband door Gerrit Jan Hoek met hun aandeel in de mislukte coup van 23 februari vorig jaar. Indien de PSOE de regeringsve rantwoordelijkheid zal gaan dra gen, zullen de socialisten wel on derhandelingen aangaan met de militairen over modernisering van het Spaanse leger. Over een definitieve datum of een termijn waarbinnen het referendum over eventuele uittreding uit de NA VO plaats moet gaan vinden, wil de de leider van de Spaanse so cialisten zich nog niet uitlaten. Wel kondigde hij aan dat het bi laterale defensieverdrag met de Verenigde Staten opnieuw be zien zal worden, al onderkende Gonzalez wel dat de verstrenge ling tussen het verdrag met de VS en het NAVO-lidmaatschap voor de PSOE een handicap kan betekenen. Als drie prioriteiten voor het bui tenlandse beleid noemde Gonza lez: de betrekkingen met Latijns- Amerika, met de Middellandse- Zeelanden en de Arabische lan den, en ook het lidmaatschap van de EEG. Al liet hij doorsche meren dat de vertraging in het toetredingsproces „geen obses sie voor het Spaanse buitenland se beleid mag worden". Felipe Gonzalez zei er niet in te ge loven dat sommige sectoren (zo als de invloedrijke financiële sec tor) het de socialisten onmoge lijk zal proberen te maken om te regeren: „Deze sector is pragma tisch van instelling en goed thuis in rekenen. Een omwenteling naar rechts zal die financiële kringen uiteindelijk toch duur der uitkomen". Aanslag in Iran LONDEN (Reuter) - Bij de ont ploffing van een bom op een bus station in het centrum van Tehe ran zijn gisteren een persoon ge dood en twintig gewond, aldus een bericht van het Iraanse pers bureau Irna dat in Londen werd ontvangen. De explosie was de vierde sinds 6 september in Teheran, toen er twintig doden en honderd ge wonden waren. BEIROET - Er komt waar schijnlijk een onderzoeks commissie die na moet gaan wat precies de massamoord in de Palestijnse vluchtelin genkampen in Beiroet moge lijk heeft gemaakt. De Israëli sche president Navon heeft voor een dergelijk onpartij dig onderzoek gepleit, een ongebruikelijke stap van de president die een representa tieve functie heeft in Israël. Uiteenlopende schattingen spreken over 1000 tot 1500 doden onder Palestijnse vluchtelingen in twee kam pen m Beiroet. Ook een vijf tal ministers die ernstige be denkingen hebben tegen de Libanon-politiek van de rege ring, hebben gisteren bij pre mier Begin een onderzoek geëist. De religieuze minis ters van het kabinet hebben zelfs met aftreden gedreigd. De regering komt vandaag in bijzondere zitting bijeen en naar alle waarschijnlijkheid zal daar tot een dergelijk on derzoek besloten worden. Volgens de Israëlische televi sie is premier Begin al op zoek naar een onafhankelijk persoon om dat onderzoek te leiden. door Jaap van Wesel De plotselinge eis van de reli gieuze ministers is een eerste aanwijzing dat het politiek in Israël rommelt. Het heeft er de schijn van dat deze minis ters zich veilig willen stellen voor het geval premier Begin en minister van defensie Sha ron politiek in moeilijkheden komen als gevolg van het bloedbad in Beiroet. De reli gieuze ministers, die immer een bijzonder fijne neus heb ben voor politieke ontwikke lingen en zich nooit wilden vastleggen op een coalitie met de Arbeiderspartij of de Likoed, zouden dit onder zoek weieens geëist kunnen hebben om bij een mogelijke regeringscrisis iriët dë oppo sitie in zee te kunnen gaan. Bloedbad De eis voor een onpartijdig on derzoek komt tegen de ach tergrond van nieuwe berich ten dat het bloedbad niet vrij dagavond begonnen is, zoals tot dusver van officiële zijde werd gesteld, maar donder dagavond. De Israëlische le- gerwoordvoerder heeft nu een nieuwe versie van het ge beuren gegeven, waarin be vestigd wordt dat de slacht partij inderdaad donderdag avond begonnen is. Vrijdag ochtend waren er, volgens de legerwoordvoerder, oncon troleerbare geruchten over een bloedbad, waar door de Israëlische militairen ter plaatse geen geloof aan werd gehecht, zodat ook geen af doende maatregelen werden genomen, ook al omdat de Is raëli's niet zelf in de Pale stijnse kampen aanwezig wa ren. Pas zaterdagmiddag kwamen de feiten volledig aan het licht, aldus de leger woordvoerder. Deze herziene versie is het ge volg van een bericht dat de krant Ha'aretz gistermorgen publiceerde. Daarin werd ge zegd dat het bloedbad don derdagavond was begonnen en dat de militaire redacteur van de krant, een van de meest gerespecteerde journa listen in Israël, het bloedbad direct aan de hoogste autori teiten had gemeld. Als er inderdaad een onpartij dig onderzoek komt, kan dat verstrekkende gevolgen heb- ben voor de ministers Begin en vooral Sharon, die zich sinds het bloedbad nog niet in het openbaar hebben ver toond. De gebeurtenissen in Libanon hebben ertoe geleid dat de Egyptische ambassadeur in Israël voor overleg terugge roepen is naar Cairo. De Egyptische regering had al laten weten dat een verslech tering van de toestand in Bei roet ertoe zou kunnen leiden dat de ambassadeur terugge roepen zou worden. Zover is het niet gekomen, ambassa deur Moertada is 'voor over leg' teruggeroepen naar Cai ro, hetgeen in diplomatieke omgangstaal minder ver gaat dan het terugroepen van een ambassadeur. Desalniettemin is er sprake van een voortdurende verslechte ring van de betrekkingen tus sen Israël en Egypte. PLO- leider Arafat heeft de Egypti sche president wat voorbarig al geluk gewenst met het ver breken van de diplomatieke betrekkingen. Het is niet waarschijnlijk dat Egypte daar in dit stadium toe zal overgaan. Opvallend is wel dat de betrekkingen tussen Arafat en president Moeba rak steeds intiemer worden. Al eerder deze week wendde Arafat zich met verzoeken tot de Egyptische president, en niet zoals in het verleden tot president Assad van Syrië. In Libanon vinden vandaag de presidentsverkiezingen plaats. Het Libanese parle ment kan uit twee kandida ten kiezen, de broer van de vermoorde Beshir Gemayel, Amin, of de tweede kandi daat Raymond Edde, die al jaren als balling in Parijs leeft op een hotelkamer. Het staat vrijwel vast dat het parle ment Amin Gemayel zal kie zen tot opvolger van zijn ver moorde broer. De derde kan didaat, de 82-jarige Camille Chamoen, heeft zich terugge trokken. MEXICO STAD - De chef van de 'Hondurese veiligheidsdienst, ko lonel Daniel Bali Castillo, heeft de Salvadoriaanse guerrillabe weging verantwoordelijk gesteld voor de gijzeling door Rob Sprenkels staande Hondurese zakenlieden en twee ministers in San Pedro Sula. Intussen lijken de onder handelingen tussen de door de regering gemachtigde bemidde lingscommissie en het bezet tingscommando nog niet erg te vlotten. In totaal houden de guerrilleros nog 82 gijzelaars vast. Kolonel Bali Castillo gaf Cuba en Nicaragua de schuld voor het gij zelingsdrama vanwege de door hem veronderstelde steun van deze twee landen aan de Salva doriaanse guerrillastrijders. Ver der verklaarde hij dat geen van de 37 Salvadorianen wier vrijla ting wordt geëist in Honduras achter de tralies zit. Volgens de chef van de Hondurese veilig heidspolitie zijn ze allen uitgele verd aan de Salvadoriaanse auto riteiten omdat hun migratiepa pieren niet in orde zouden zijn geweest. De veronderstelling dat de Hondu rese autoriteiten weinig zin heb ben om ook maar iets toe te ge ven aan de eisen van de guerrille ros, die sinds vrijdagnacht de Kamer van Koophandel in San Pedro Sula bezet houden, is door de uitlatingen van kolonel Bali Castillo nog sterker geworden. Wat betreft de eventuele vrijla ting van 23 gevangenen die de Hondurese nationaliteit bezitten, zei Bali Castillo: „Wij hebben geen politieke gevangenen, want Honduras is een democratisch land". Gevraagd naar de militai re versterkingen die zondagmid dag werden aangevoerd, verze kerde de chef van de veiligheids politie dat de Hondurese rege ring niet van plan is om de bezet ting met geweld te beslechten. De bezetters hebben echter per te lefoon laten weten dat de specia le Hondurese anti-terreurcom- mando's, die in de volksmond Cobra's worden genoemd, dit weekeinde al twee pogingen hebben gewaagd om in de Ka mer van Koophandel door te dringen. De 24 guerrilleros, die zeggen lid te zijn van de begin vorig jaar opgerichte Hondurese groep Cinchoneros, zouden vijf Cobra's hebben gedood. Verder lieten zij doorschemeren dat ze hun onderhandelingstaktiek zul len wijzigen als de gesprekken met de bemiddelingscommissie woensdag om middernacht nog geen tastbare resultaten hebben opgeleverd. Het lijkt nu om een laatste ultimatum te gaan. LONDEN (GPD) - De Sociaal-De mocratische Partij (SDP) en de Liberale Partij in Engeland heb ben hun meningsverschillen over de verdeling van kiesdis tricten opgelost, aldus een geza menlijke verklaring van de twee partijen. De verklaring werd gis teravond uitgegeven nadat de li berale leider David Steel en SDP-voorman Roy Jenkins ge durende enige dagen hadden on derhandeld over de problemen tussen de twee partijen, die vorig jaar een alliantie vormden. Vorig jaar kwamen de partijen overeen dat voor elk kiesdistrict steeds eén kandidaat-parle mentslid voor de alliantie zou worden aangewezen, hetzij van de Liberale Partij, hetzij van Ruzie Britse alliantie bijgelegd SDP-kant. De verdeling van die zetels heeft de afgelopen maan den tot grote ruzies in de distric ten geleid. Het compromis dat Steel en Jen kins hebben uitgewerkt, houdt in dat de Liberale Partij meer districten krijgt dan de SDP. Dat is in tegenspraak met de vorig jaar gemaakte overeenkomst. volgens welke beide partijen evenveel districten zouden krij gen. De nieuwe verdeling reflecteert echter de politieke realiteit van dit moment. De SDP doet het in de opiniepeilingen zeer slecht. Een maandag bekendgemaakte peiling geeft aan dat de alliantie op nog maar 14 procent van de stemmen kan rekenen, evenveel als de Liberale Partij in haar een tje haalde bij de algemene ver kiezingen van '79. David Steel heeft maandag voor de tv verklaard, te hopen dat de af spraak een einde maakt aan de grote ontevredenheid in zijn par tij over de samenwerking met de SDP. De Liberale Partij houdt deze week haar jaarvergadering. ADVERTENTIE VOOR L0TT0-EN TOTO-SPELERS! Dus doe voor maar f 1,50 mee aan het Cijferspel en kruis het "ja"-vakje aan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8