Sociale partners negatief 5- korting Mogelijk compromis over kruisraketten 'Twee van Breda" of: worden antkacisme artikelen misbruikt? Tweede Kamer ontvangt Miljoenennota kritisch Voordeel-week! leer en suède Kabinetsplannen van alle kanten gekraakt iït i 'ii <Palthenette ^PaltlieStotfieri/ 4 problemen, maar zegt daarvan in de stukken niets te kunnen terug vinden. Bevriezing DEN HAAG (GPD) - Vakbeweging en werkgevers kraken het kabinetsbeleid, zoals voorgesteld in de Miljoenenno ta. „Deze Miljoenennota is het bewijs dat opeenvolgende kabinetten en parlementen sinds de oliecrisis in 1973 een volslagen onvolwaardig beleid hebben gevoerd. Daar door zijn de overheidsuitgaven onbeheersbaar geworden en is het bedrijfsleven in de knel gekomen", zegt het Verbond van Nederlandse Ondernemingen. „Het kabi net bestrijdt de malaise met een medicijn dat nog erger is dan de kwaal", zegt de FNV. „Mineurstemming en apathie. Redden wat er te redden valt", meent het CNV. De MHP, de bond van middelbaar en hoger personeel, signaleert dat het ka binet heeft gewerkt met de moed der wanhoop. De werkgeversorganisaties zijn het erover eens, dat het kabinet met de bezuinigingen de kortste rem weg voor een nieuwe start heeft gemaakt. „Willen de overheids uitgaven niet helemaal uit de bocht vliegen, dan zal een nieuw kabinet voor de komende jaren niet kunnen ontkomen aan ver dergaande maatregelen", zo meent het VNO. De christelijke werkgevers (NCW) menen dat wat het kabinet nu voorstelt het minimaal noodzakelijke is om al leen al een financiële chaos te vermijden. De FNV meent, dat ons land met het voorgestelde beleid regel recht op een depressie afstevent. „Over een brede linie worden de ":-v. *4 De werkgevers vinden dat het ka binet een juiste beslissing heeft genomen om de ambtenarenin- komens, de salarissen van de trendvolgers en het minimum loon te bevriezen. De vakbewe ging is hier furieus over en zegt dat dit de binnenlandse beste dingen nog veel meer dan nu het geval is zal aantasten. Ook wijst de vakbeweging erop, dat uit de begroting niet blijkt dat de sterk ste schouders de zwaarste lasten te dragen zullen krijgen. De FNV schrikt van de conserva tieve koers in de voorstellen. „De Miljoenennota is doortrokken van een volstrekt ongegrond ver trouwen in de effecten van de ri goureuze bestedingsbeperking". De FNV is zich ervan bewust, dat AMSTERDAM - Gemeente-ambtenaren in Amsterdam plakten gisteren op De Dam waarschuwingsplakkaten tegen de handel in drugs op de muren van een aantal gebouwen. Ook via deze plakactie hoopt Amsterdam de drugshandel te beteugelen. Voorbereidingen plaatsing cruciaal De artikelen 137 c-e van het wetboek van strafrecht beo gen elke vorm van rassendis criminatie uit te bannen. De Centrumpartij zet aan tot vreemdelingenhaat maar heeft tot nu toe weinig hinder van die artikelen ondervon den. Ongestraft doet deze partij haar intrede in de Tweede Kamer. Het Palestina Komitee wordt daarentegen door de artike len in zijn bestaan bedreigd hoewel "het uitroeien van ra cisme of anti-semitisme" in het vaandel staat. Ondergraven de anti-racisme artikelen eerder de vrijheid van meningsuiting dan de rassenhaat? Dat hangt mede af van een uitspraak morgen van het Bossche gerechtshof over het Palestina Komitee. Postkaarten Juist op 8 september, de dag waarop de Centrumpartij haar ene kamerzetel binnens leepte. stond het Palestina Komitee in hoger beroep voor het Hof. Willem Schro der en Hein van Kemenade, leden van het Palestina Ko mitee Breda, hebben ruim twee jaar geleden postkaar ten van de Palestiinse kun- door Rene van der Velden stenaar Karkutli verspreid Een van de kaarten vergelijkt het optreden van het Israëli sche leger met het optreden van het nazi-leger in de Twee de Wereldoorlog. Leden van de werkgroep "Is raël Chai" en van de stichting ter bestrijding van anti-semi tisme "Stiba" namen aan stoot aan de kaart. En rij niet alleen. Alle frakties in de Tweede Kamer wendden zich bezorgd tot de minister van justitie. Chai en Stiba' sleepten de twee Bredanaars voor de rechter. Op grond van de anti racisme artikelen veroordeelde de Bredase rechtbank Schroder en Van Kemenade vorig jaar tot hon derd gulden boete per per soon. Overgevoelig Een jaar na de aanvallen van het Israëlische leger op Pale- stijnen in Libanon vindt de openbare aanklager van het Hof, W. Uiterwaal. een boete van honderd gulden nog steeds op zijn plaats. Want "de twee mensen van het Pa lestina Komitee hebben het beroerde prentje verspreid terwijl zij zouden kunnen we ten dat de kaart beledigend is. Men kan op een felle wijze over bijvoorbeeld het aantal slachtoffers onder de Pale stijnse bevolking spreken. Maar het gaat niet aan om joodse mensen gezien '39-'45 te treiteren". Als het Hof de redenering van Uiterwaal zou volgen, wordt forse kritiek op de regerings- politiek van Israël monddood gemaakt. "Het Palestina Ko mitee kan zichzelf dan wel opdoeken", betoogden mr. M. Panis en mr. P. Nihot, raadslieden van de 'twee van Breda'. Elke kritiek op Is rael wordt door joodse bevol kingsgroepen als beledigend ervaren. Zü zyn overgevoe lig Dat blijkt. Met de uitspraak van de Bredase rechtbank in het hoofd heeft de werkgroep Is raël Chai de Vrije Boekhan del in Breda onlangs gesom meerd een affiche uit de eta lage te halen. Op dit affiche staat de tekst: "Israël pleegt volkerenmoord in Libanon" Het affiche moet weg, vindt de werkgroep, anders wor den juridische stappen on dernomen. Schokkend Zover is het nog niet maar de Tilburgse professor F Alting von Geusau. getuige-deskun- dige voor het Hof op uitnodi ging van de aanklager, be toogde alvast dat het bewuste affiche inderdaad niet door de beugel kan Het woord "volkerenmoord" roept vol gens de professor associaties op met de nazi's, de vervol gers van joden. Grofweg vindt Alting trouwens dat kritiek op Israël automatisch kritiek op het jodendom be tekent, want "het joodse volk waar ook ter wereld vereen zelvigt zich met het beloofde land Israël". De Leidse PvdA-wethouder J. Peters, getuige-deskundige van de raadslieden, daarente gen: "Het zou afschuwelijk zijn als dit soort affiches niet meer zou kunnen. Dat bete kent de doodsteek voor de democratie. Openbare dis cussie mag hard en schok kend worden gevoerd, hoe gevoelig de discussie ook ligt". Het Bossche gerechtshof moet een uitspraak doen terwijl het Israëlische leger nog steeds huishoudt in Libanon en terwijl de kritiek op de po litiek van de regering-Begin internationaal toeneemt An tisemitische kritiek? Tegen standers van de regering-Be gin hebben in het Israëlische parlement de regenngspoli- tiek onomwomden vergele ken met de politiek van Hit- Ier. (De auteur van dit artikel is re- dakteur van KR1, maandblad van de reklassenng) Aanvragen voor huursubsidie DEN HAAG - De politieke partijen in de Tweede Kamer hebben kri tisch gereageerd op de maatrege len die het kabinet in de Miljoe nennota heeft voorgesteld. De kritiek kwam vooral van de op positiepartijen PvdA en WD, maar ook de regeringspartijen CDA en D'66 vinden dat er nogal wat gebreken aan de voorstellen kleven. De vier partijen benadrukken eensgezind het belang van het sluiten van een „sociaal ak koord" tussen werkgevers, werk nemers en overheid over het te voeren sociaal-economisch be leid. In het overleg daarover zou den ook de nadelen van de huidi ge kabinetsplannen - zoals de on gunstige inkomensverdeling - weggenomen kunnen worden, menen de vier grootste partijen in de Tweede Kamer. De fractie van het CDA meent, dat vooral het sociale beleid van het kabinet slecht uit de verf komt in de Miljoenennota. Verder hoopt de fractie op een economisch herstelbeleid, waarbij lastenver lichting voor de bedrijven voor op staat. De uit de kabinetsplannen resulte rende inkomensverdeling is vol gens het CDA „ongewenst". De fractie pleit er sterk voor dat in overleg met de sociale partners gezocht wordt naar een verbete ring. D'66 - naast het CDA regeringspar tij - vindt dat de Miljoenennota geen „schoonheidsprijs" ver dient, alhoewel zij benadrukt dat het huidige interim-kabinet moeilijk tot andere maatregelen had kunnen komen. Alleen een nieuw kabinet is volgens de D'66-fractie in staat de nadelen die aan de Miljoenennota kleven weg te werken. De Democraten benadrukken dat zij slechts kunnen instemmen DINSDAG 21 SEPTEMBER 1982 bestedingen afgebroken, waar door de produktie stagneert en de werkgelegenheid verder af brokkelt". Het CNV hamert op een gezamenlijke aanpak van de ADVERTENTIE DELMOD, WMR K<\N IK JE VINDEN? Topmerken met klinkende namen. Elk seizoen wéér. Zomaar voor het uitkiezen. Natuurlijk bij. uiarnecke wA Brccstraai 151/153 Leiden WEERRAPPORTEN e B-s !«s[ Amsterdam regenbui 23 16 2 De Bilt 23 17 03 Deelen geheel bew. 24 16 04 Eelde geheel bew. 25 17 6 Eindhoven 24 17 6 Den Helder 23 17 02 Rotterdam geheel bew. 23 17 02 Twente 26 17 08 Vlissingen 22 18 1 Zuid-Limburg 23 17 05 Aberdeen half bew. 17 5 2 Athene onbewolkt 28 17 0 Barcelona licht bew. 26 18 0 Berlijn half bew. 29 18 0 Bordeaux 28 13 0 Brussel half bew. 22 16 6 Frankfort licht bew. 27 16 0 Genève regenbui 25 14 4 Helsinki licht bew. 13 10 09 Innsbruck 27 12 0 Klagenfurt 24 11 0 Kopenhagen half bew. 21 16 11 Lissabon 24 15 0 Locarno 23 17 14 Londen 21 15 2 Luxemburg 20 15 9 Madrid half bew. 25 14 0 Malaga onbewolkt 28 17 0 Mallorca onbewolkt 0 Malta onbewolkt 29 20 0 Munchen regenbui 26 16 1 Nice 25 20 09 Oslo regen 16 15 15 29 23 16 7 28 18 0 Split 28 17 01 Stockholm 15 13 01 25 14 0 Casa Blanca 25 0 0 Istanbul licht bew. 17 La„ Palmas licht bew. 26 20 0 Tel-Aviv onbewolkt 29 21 0 Tunis licht bew. 32 22 0 voeren zonder het brengen van koopkrachtoffers. „Maar dan zal het gevoerde beleid uitzicht moeten bieden op echt herstel van de economie en de werkgele genheid". Ook het CNV mist een werkgelegenheidsbeleid in de stukken. Ambtenaren De ambtenarenbonden zijn op nieuw bijzonder nijdig dat zij als eersten volgend jaar geen cent salarisverhoging zullen krijgen. Het Ambtenarencentrum heeft uitgerekend, dat de regerings plannen de ambtenaren en trendvolgers een maand salaris gaat kosten. Geen prijscompen satie betekent voor hen inleve ren van 4 procent. „De stijging van de sociale premies kost de ambtenaar 3 procent. Daar bo venop komt nog 1 procent inves- teringsloon. Opgeteld is dat 8 procent en dat komt overeen met een maand salaris". Het Nederlands Christelijk Onder nemers Verbond, NCOV, meent dat het door het kabinet gepre senteerde beleid de genadeklap zal betekenen voor heel wat on dernemers in het midden- en klein bedrijf. Evenals bij de amb tenaren zal bij veel middenstan ders het inkomen met 8 procent terug lopen. Ook het Konsumenten Kontakt komt tot de slotsom dat de be groting voor iedereen tot een ver zwaring van lasten zal leiden. Met name de laagste inkomens zullen de dupe worden, o.a. door de herinvoering van het profijt beginsel voor geneesmiddelen en rechtsbijstand. Het Konsu menten Kontakt noemt dit a-so ciaal. Onderwijs boos DEN HAAG (GPD/ANP) - De on derwijsvakorganisaties hebben woedend gereageerd op het voorstel van minister Deetman om alle salarissen in het onder wijs per 1 januari '83 met 1,65 procent te korten. Zij wijzen op de motie die de Tweede Kamer ten tijde van de vorige minister van onderwijs Pais heeft aange nomen en waarin eenzijdige in grepen in de onderwijssalaris- sen, los van de ambtenarensala rissen, werdrn verworpen. De bonden constateren dat dit moei lijk te rijmen valt met het plan van Deetman, dat opnieuw van een eenzijdige bezuiniging uit gaat. Zowel de Katholieke Onderwijs vakorganisatie (KOV) als de Pro testants-Christelijke Onderwijs vakorganisatie (PCO), het Neder lands Genootschap van Leraren (NGL) en de ABOP kraken de onderwijsbegroting, waarin zij forse bezuinigingen aantreffen die volgons hen ten koste gaan van de kwaliteit van het onder wijs. met de bevriezing van ambtena rensalarissen en uitkeringstrek kers als tegelijk in het bedrijfsle ven de DriiscomDensatie vervalt. U itkeringstrekkers De PvdA-fractie meent dat de las ten van de politiek van het inte rim-kabinet eenzijdig worden af gewenteld op de uitkeringstrek kers. „De PvdA-fractie acht een teruggang van 5 procent voor de minima niet aanvaardbaar", al dus de verklaring van de sociaal democraten Bezuinigingen zijn ook volgens de PvdA „onvermijdelijk", maar door het nu gekozen eenzijdige ombuigingsbeleid staan nieuwe DEN HAAG (GPD) - PvdA-onder- handelaar Den Uyl heeft gisteren na afloop van zijn gesprek met informateur Van Kemenade la ten doorschemeren dat zijn partij met het CDA wellicht toch een compromis kan bereiken over de voorbereidingen voor de plaat sing van 48 kruisraketten op Ne derlands grondgebied. Hoewel zijn partijraad zaterdag duidelijk uitsprak dat de PvdA. die de plaatsing onvoorwaarde lijk afwijst, ook aan de voorberei dingen niet zal meedoen, sugge reerde Den Uyl dat er niettemin op dit punt enige onderhande lingsruimte zou kunnen zitten. Het CDA wil volgend jaar met de voorbereidingen beginnen als stok achter de deur voor de on derhandelingen tussen de VS en de Sowjet-Unie in Genève. Dui delijk is inmiddels dat het hierbij voor de PvdA van belang is te weten wat er onder voorberei dingen wordt verstaan. De bouw van bunkers, waarin de raketten worden opgeslagen, gaat de so- Deze aanbieding geldt ook Binnenland tegenvallers voor het financie ringstekort al bij voorbaat vast, meent de fractie. Bovendien dreigt door dit beleid het niveau van de nationale bestedingen verder in te zakken met alle ge volgen vandien voor de werkge legenheid in het bedrijfsleven en vooral in het midden- en kleinbe drijf. Niet ver genoeg De WD vindt dat de plannen van het kabinet niet ver genoeg gaan en dat een extra pakket van maatregelen nodig is om het fi nancieringstekort terug te drin gen en de lastendruk te stabilise ren. In een eerste aanzet moet volgens de liberalen in elk geval ciaal-democraten in elk geval te ver, zo liet Den Uyl gisteren blij ken. Een compromis over de kruisra ketten is van groot belang voor het eventuele welslagen van de vorming van een PvdA-CDA coalitie, waarvan de haalbaar heid tot nu toe algemeen in twij fel wordt getrokken. Van Keme nade raadpleegt tegen die achter grond deze week een aantal mili taire deskundigen, die uitsluitsel moeten geven over de techni sche mogelijkheden bij de voor bereidingen voor de plaatsing. Van Kemenade zal volgende week dinsdag of woensdag met een voorstel komen voor de fracties van PvdA en CDA. Daarin doet hij suggesties voor een kabinets beleid op sociaal-economisch terrein en over de kernwapens. Gisteren voerde de informateur de eerste gesprekken met PvdA-lei- der Den Uyl en CDA-onderhan- delaar Lubbers over de raketten. Daarbij zijn de beide, uiteenlo pende standpunten tot op de bo- de Palthe-filialen. 3 tot 4 miljard méér worden om gebogen dan het kabinet nu voorstelt. De WD denkt daarbij vooral aan maatregelen in de sfeer van de ziektewet, de wao en versterking van het profijtbegin sel op verschillende terreinen. De PPR meent dat uitvoering van het bezuinigingsbeleid, zoals de regering dat voorstelt, de „neer gaande spiraal nog versnelt en een klimaat van defaitisme niet kan voorkomen". De PSP-fractie noemt het „verbij sterend, dat het de afgelopen ja ren gevoerde afbraakbeleid met verdubbelde kracht wordt voort gezet". De voorgestelde maatre gelen zijn volgens de PSP „a-so ciaal, kortzichtig en inconsis tent". De RPF is tevreden met de eerlijke voorstelling van zaken in de Mil joenennota. De fractie betreurt het echter dat ook dit kabinet niet verder komt dan „constate ring van de ellende en enige aan zetten tot symptoombestrij ding". Reacties van CPN, SGP. EVP. GPV en CP waren niet tijdig ver krijgbaar. dem toegelicht en verklaard, zonder dat al mogelijkheden voor een compromis aan de orde kwamen. Na zijn gesprek met de informa teur zei Lubbers dat het CDA vasthoudt aan de stelling dat niets mag worden gedaan of na gelaten dat de onderhandelingen over wapenbeheersing in Genè ve zou kunnen schaden. Een on voorwaardelijke afwijzing van kruisraketten in Nederland, zo als de PvdA bepleit, noemde hij in dat verband „een onaanvaard bare weg". Aan die uitspraak wilde Lubbers overigens „geen dreigementen verbinden", hoewel hij de kwes tie van de kruisraketten wel een zaak noemde waarop de eventue le vorming van een PvdA-CDA- kabinet kan stuklopen. Van Kemenade verwacht eind vol gende week de reacties van de fracties van PvdA. CDA en D'66 op zijn voorstellen. Dat geldt zo wel de sociaal-economische pro blematiek als de kernwapens. Dan zal ook blijken of het nog zin heeft met zijn poging door te gaan om een kabinet te vormen waaraan ook de PvdA deel neemt. Milj oenenfraude in seheepshandel NIJMEGEN (ANP) - Een speciale fraudeteam van de rijkspolitie te water in Maasbracht heeft giste ren in samenwerking met de po litiekorpsen van Schiphol, Best en Boxtel, drie directeuren van een groot aantal bv's gearres teerd op verdenking van fraude bij de handel in schepen. Het drietal wordt ervan verdacht enkele tientallen schippers en banken in Nederland België en West-Duitsland voor een bedrag en enkele tientallen miljoen gul dens te hebben benadeeld. Het onderzoek naar de fraude liep al meer dan een jaar. Volgens een politiewoordvoerder maakten de dne verdachten bg de handel in schepen gebruik van valse taxatierapporten, waardoor dè schepen voor twee tot soms meer dan tien keer de werkelijke waarde werden ver kocht. De politie zoekt nog uit of sommige om de tuin geleide schippers hieraan mogelijk me deplichtig zijn geweest. DEN HAAG (GPD) - Nog tot 1 ja nuan 1983 kan huursubsidie worden aangevraagd voor de pe node van 1 juli 1982 tot 1 juli 1983 De termijn is verlengd, zo als de laatste jaren gebruikelijk is. omdat nog lang niet alle aan vragen zijn ingediend of ver werkt. De aanvraag moet worden ingediend bij de gemeente. Daar zijn ook informatieformulieren verkrggbaar. De termijn ver lenging geldt ook voor het aanvragen van woon kostensubsidie voor woonwa- genbwoners. De uiterste datum van 1 januari geldt overigens niet voor mensen die in oktober een nieuwe woning of wagen betrek ken. ADVERTENTIE Van woensdag 22 t/m dinsdag 28 september. op het piekfijn reinigen van

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7