In de gaten C 3- "Hoe maak je een immaterieel soepje klaar"? Gedurfd bouwplan met glas en staal voor Kaiserstraat Opvallende kleuren op modeshow Leidse zaken Jubilerende universiteitsraad praat over studentenvoorzieningen, ofwel: U-raad tegenstander super-universiteit SII IImI III lichtingen 760104 of 210885. UUllul III I Verslaving Varia DINSDAG 21 SEPTEMBER 1982 LEIDEN - Ongeveer halver wege de avond zei het voor malige D'66-kamerlid Mer- tens: "Het navelstaren heeft wel de boventoon gevoerd in de verhalen die de leden van de universiteitsraad tot nu toe hebben gehouden". En voor wie hem nog niet goed begrepen had. voegde hij daar nog aan toe dat hij me nigmaal geergerd naar het puntje van zijn stoel was ge schoven. LEIDEN - De bestaande structuur voor het wetenschappelijk on derwijs staat excellente prestaties op het gebied van onderzoek zeker niet in de weg. Er is dan ook geen enkele behoefte aan een super-universiteit, zoals prof. dr. H.G. van Bueren van de raad van advies voor het wetenschapsbeleid onlangs heeft geopperd. Dit stelde de universiteitsraad op zijn 250ste vergadering. Het kwam aan de orde in één van de stellingen tijdens de discussie over een kritische bezinning op studentenvoorzieningen. Gisteravond vergaderde de universiteitsraad voor de tweehonderd vijftigste keer; juist, een jubileum en dat moest gevierd worden. Aan de hand van dertien stellin gen zou er gediscussieerd worden over "een kritische herbezinning op studenten voorzieningen". Uitgenodigd was een aantal politici, van wie er slechts een paar kwa men opdagen: M. Beinema (CDA), C.A van den Anker (PvdA) en Mertens (D'66). Allereerst werden de leden van de raad in de gelegenheid ge steld hun mening te ventile ren. Een enkele dissonante noot daargelaten kunnen de standpunten worden herleid tot de volgende zin: spaar de studentenvoorzieningen zo veel mogelijk, maar mocht er in verband met de bezuini gingen toch één en ander ver- door Wim Brands dwijnen dan moet daar wel tegenover staan dat de stu dent meer, geld krijgt; bij voorbeeld door hem of haar een uitkering op bijstandsni veau te geven. En toen kwamen de kamerle den aan het woord; die waren het dus op een aantal punten niet eens met de leden van de raad. "Jullie vergeten", zei Mertens. "dat leeftijdgenoten die niet studeren zich vaak in een veel uitzichtlozer situatie bevinden. Werkloze jongeren hebben veel minder perspec tieven dan jullie". CDA-er Beinema sloot zich hierbij dat er speciale sportvoorzie- ningen zijn voor studenten. "Integratie zou wel goed zijn, denk ik. Dus: ook niet-stu- denten zouden van die voor zieningen gebruik moeten kunnen maken". Van den Anker was overigens de enige van het kleine gezel schap (ex) kamerleden die niet begon over de immate riële beloning van het stude ren. Hem bleef dus de stort bui bespaard, die zich vooral ontlaadde boven het hoofd van D'66-er Mertens. "Daar kun je toch niet van leven, van die beloning", zei het lid van de Leidse Studenten- bond, Kouijzer, wiens bloed naar eigen zeggen had ge kookt toen hij de christen-de mocraat en de vooruitstre vende liberaal deze onzalige woorden had horen uiten. Universiteitsbestuurder Koornstra sloot zich bij de LSB-er aan. "Er zyn dan ook gelukkig sportvoorzieningen voor studenten, om maar eens wat te noemen. Stel je nu echter voor dat ook die verdwijnen. Wat dan? De stu dent moet in dat geval hele maal onder het bestaansmini mum leven. Dan zeg ik: geef de studenten meer geld". Mertens en Beinema bleven zich verzetten. Was het trou wens wel eens bewezen dat studenten onder de huidige omstandigheden op sterven na dood zijn?, vroeg de laat ste zich bovendien vrij onge lukkig af. Volgens Van den Anker was het hele probleem - op hoe veel geld heeft een student recht? - te wijten aan het feit dat wij vroeger altijd zijn uit gegaan van een tweedeling van de bevolking: de werkenden en de niet- werkenden. "Studenten zijn een derde categorie; die moe ten we zien in te passen". Aan het eind van de avond ver vulde het lid van de Centrum Groepering Leiden, Mathij- sen, de rol van dagsluiter; dit ondanks verzoeken van de voorzitter om toch vooral, ge zien de tijd, niets meer te zeg gen. "Ik nodig de kamerleden uit", zo begon de CGL-er, "om eens een weekje met studen ten mee te lopen. Want ik heb vanavond gemerkt dat er toch een grote kloof is". Waaraan hij, die er toch be slist niet uitziet als iemand die op water en brood leeft, later nog toevoegde: "Moeten ze maar eens vertellen hoe je nu een immaterieel soepje klaar maakt". LEIDEN - Naar de modeshow: een avondje uit met vriendinnen of dochter; samen giechelend koffie met gebak nuttigen; genie ten van Lenny Kuhr; presentator Hans van der Togt 'life' meema ken ("Wat is ie anders hè, in het echt"); en een heleboel mode aan je voorbij zien trekken. Want daar was het eigenlijk allemaal om begonnen, gisteravond in de Stadsgehoorzaal. Zeven Leidse modezaken verzorg den daar een show van hun nieu we herfst- en wintercollectie, in het 'modieus klassieke' genre zo als het heette. Daarbij beperkte het beeld zich niet alleen tot da mes- en herenmode Total Wo man en Timmerman), ook schoe nen (Contessa Due), brillen (Look) en tassen en hoeden (Mes- schers) kwamen aan de orde. Ge kapt werden de mannequins door Gerard coiffures, bloem- sierkunst was van Nieuwenburg. En Van Egmond had zijn welis waar mooie, maar dure en vooral van weinig dierenliefde getui gende bontjassen van stal ge haald. Wat in de mode voor het volgent seizoen vooral opvalt zijn de soms gewaagd gekozen kleur combinaties. De modekleur groen, gedragen naast okergeel; het zag het publiek soms groen en geel voor de ogen. Ook bor deauxrood. grijs en zwart bleken tot de favorieten te behoren. Wie zich deze winter in de nieuwste modekleuren wil vertonen zal echter wel zo'n tweehonderd gul den voor een jurk, driehonderd voor een combinatie op tafel moeten leggen. Wanneer de mo dellen tenminste uit de gister avond geshowde kleding worden gekozen. De lengte van rokken is ongeveer hetzelfde gebleven, dit seizoen. Alleen de plooien zijn wat wijder geworden. De blouses missen nu de brede lijn, maar worden opge smukt met pofmouwen en ru ches. De broeken zijn strak, maar wier figuur zich daar niet hele maal meer voor leent, die kan ook nog heel goed in de band- plooien terecht. De broek moet echter wel In de halfhoge laar zen. En de hoed, die lijkt weer helemaal terug van weggeweest. Voor mannen moeten de revers weer eens een keer breder, en het driedelig kostuum is weer hele maal 'in', zo verzekerde Hans van d^r Togt zijn gehoor gisteravond tenminste. Wat te denken van brillen, in de vorm van een mond, getooid met twee sterren aan weerszijden, of de glazen in geel glas uitge voerd? Het schijnt tegenwoordig allemaal te koop te zijn, gelukkig néést de wat meer gangbare mo dellen. Over de bontmode is al eerder wat gezegd: mooi, maar je weet nu eenmaal waar het van gemaakt is. En wie kan of kon zich ooit een mantel permiteren van vijf tien mille? Het is hoe Hans van der Togt al zei: "Imita tiebont is tegenwoordig bijna niet meer van echt te onderschei den, en waarom zou je dan nog verder kijken?". De dames, na de modeshow toch maar weer de eigen vertrouwde jas uit de garderobe opgehaald, stroomden gisteravond rond elf uur de Stadsgehoorzaal weer uit. Op de Breestraat, soms dubbel maar in elk geval fout gepar keerd, stond manlief met de auto al klaar om de dames weer mee naar huis te nemen. "Schat, die wintermode is enig. Die manne quins kunnen het ook wel mooi laten zien met hun maatje 36 of 38. Maar Lenny Kuhr zag er schattig uit". CONNY SMITS LEIDEN - Er is een nieuw, opval lend bouwplan gemaakt voor het braakliggende terrein aan de Kaiserstraat, tegenover mensa De Bak. Een fraai plan dat voorziet in de bouw van 47 tweekamerwonin gen bedoeld voor tweepersoons huishoudens. Opvallend omdat het ontwerp afwijkt van de aan gepaste nieuwbouw die gewoon lijk in de Leidse binnenstad wordt neergezet. Geen geveltjes met houten puntdakjes en helro de pannen zoals in grootmoe- derstyd, maar een gedurfd ont werp met een schuine kap van glas en staal De moderne vorm geving en het gebruik van eigen tijdse bouwmaterialen geven de nieuwbouw een opmerkelijke aanblik zonder dat het straat beeld aan de Kaiserstraat wordt verstoord. De nieuwbouw zal bestaan uit twee woonblokken, in een opval lende wigvorm, en wordt drie of vier etages hoog. De verdiepin gen zijn bereikbaar via een spil- trap in de hoek van de wig. Twee galerijen tussen de woonblokken worden overspannen door stalen spanten met een glazen kap. Het speciale karakter van de nieuw bouw wordt behalve door die glazen kap bepaald door een schuin hekwerk aan de straatzij de dat in de plaats komt van het traditionele pannendak. Door deze bijzondere constructie wordt het mogelijk op het dak terras. van de woningen op de bovenste etages, een soort han gende tuin te creeren die de nieuwbouw een heel speciaal ui terlijk geven. De woningen zijn ruim opgezet en krijgen twee kamers, een halfo pen keuken, een douche en cen trale verwarming. De toekomsti ge bewoners kunnen zelf. via verschuifbare kastenwanden, de indeling van hun woning bepa len. Op elke etage komt een ge meenschappelijk ruimte met wasautomaten en een droog- trommel. Over de huren valt nog niets met zekerheid te zeggen omdat de plannen nog in een vroeg stadium verkeren. Verantwoordelijk voor het nieuwe ontwerp is de Delftse architect Fons Verheijen van bureau Paar- dekooper uit Voorhout. "Het is een eigentijds plan", zegt hij niet zonder trots. "Geen kopie van historische woningen, maar ook geen brutalistisch ontwerp. Het is opgezet met eerbied voor de historische omgeving. Veel kleinschaliger en vriendelijker dan het vorige bouwplan". De nieuwbouw is een gezamelijk project van de Stichting Studen tenhuisvesting en de Stichting Huisvesting Werkende Jonge ren. Aanvankelijk was studen tenhuisvesting van plan in het gat aan de Kaiserstraat, en op het binnenterrein daarachter, een fiat voor ongeveer 200 studenten neer te zetten. De bewoners van de Pieters- en Academiewijk hebben zich van meet af aan fel verzet tegen dit plan. Gevreesd werd dat de omvangrijke nieuw bouw lelijk zou uitsteken boven de bestaande bebouwing aan het Rapenburg en tot onaanvaardba re verkeers- en parkeeroverlast zou leiden. Bovendien vonden de buurtbewoners een flat voor 200 studenten in strijd met het streven van het gemeentebe stuur naar kleinschaligheid in de Leidse binnenstad. De bewoners gingen met succes in beroep tegen het besluit van het gemeentebestuur om een ver gunning te verlenen voor de nieuwbouw. In de zomer van 1978 liet de afdeling rechtspraak van de Raad van State weten dat de vergunning nooit verleend had mogen worden. De zaak werd geschorst in afwachting van een uitspraak van de ge meentelijk commissie voor de beroepsschriften. Die commissie liet weten dat het plan op een groot aantal punten in strijd was met bepalingen in de Leidse bouwverordening. B en W wer den geadviseerd de vergunning alsnog te weigeren. Er kwam echter een nieuw plan op tafel dat volgens de makers tege moet kwam aan de bezwaren uit de buurt. Maar de bewoners handhaafde hun bezwaren. De Raad van State kapittelde B en W voor de tweede maal en de bouwvergunning werd opnieuw geschorst. Daarna werd voor goed een punt gezet achter de plannen. Het plan dat nu op talel ügt omvat geen 200 studentenfiats maar slechts 47 woningen voor (echt- )paren. De hoogte van de bebou wing is ook aanzienlijk terugge bracht. Inplaats van een flat van vijftien meter hoog zal de nieuw bouw nu slechts bestaan uit drie of vier bouwlagen. Het binnen terrein dat volgens het eerdere plan helemaal zou worden volge bouwd, blijft onaangetast. Er komt een parkeerplaats voor 22 auto's en een overdekte fietsen stalling. Bovendien zal de gevel- wand aan de Kaiserstraat niet ge heel worden dichtgebouwd zo dat voor de bestaande studenten flat een pleintje ontstaat. Het nieuwe plan is geheel in sa menspraak met de wijkvereni- ging ontwikkeld. "Vanaf het be gin zyn we naar de buurt toege- stapt en hebben gevraagd: lieve mensen vinden jullie het ook een prachtig plan", aldus architect Verheijen. Donderdag 30 sep tember (Rapenburg 48, 20.00 uur) mogen omwonenden zich uit spreken over het uiterlijk van de nieuwbouw. De architect zal het plan dan toelichten en het com mentaar van omwonenden aan horen. De welstandscommissie en monu- mentenzorg hebben zich inmid dels positief over het bouwplan uitgelaten. Ook de Stichting Stu dentenhuisvesting is tevreden met het nieuwe ontwerp en hoopt dat er gauw gebouwd kan worden. De plannenmakerij voor het omstreden gat aan de Kaiser straat is studentenhuisvesting inmiddels op een verlies van ze ven 6 acht ton komen te staan. Een bandplooibroek met daarop een blouse met wijde mouwen. De bont jas nonchalant over de schouder. Hoeden lijken de grote mode voor het volgend seizoen. wijs. De cursus wordt gehou- I den aan de Obrechtstraat, |M h aanvang kwart over acht. In- «III Project Staalwijk. Herenstraat J 45. houdt morgenavond een lllim TI 111 H informatie-avond over alco- M 11 f" I I 111 hol- en drugsverslaving. Het V I l|U IJ U N consultatiebureau voor alco- w H hol en drugs, de Vereniging J van ex-heröneverslaafden K en de Vereniging van anonie- me alcoholisten werken mee. ■wt i Aanvang acht uur, toegang Ook scholengemeenschap De Noorderwiek aan de Ter Haarkade staat deze week in het teken van de vredesweek. Zo worden er films vertoond van Amnesty International en worden er brieven geschre ven om gevangenen vrij te krijgen. Een stand van Am nesty verzorgt de nadere in formatie. Oudercursus De Vrije School Leiden Noord organiseert een aantal cur sussen om ouders en gënteres- seerden inzicht te geven in de onderwijskundige en opvoed kundige inzichten die aan de zo sterk groeiende Vrije Scho len ten grondslag liggen. Zo wel vanavond als volgend week dinsdag zal de heer Ver hagen, leerkracht in Apel doorn. ingaan op de praktijk van het Vrije Schoolonder- Hengelsport (1) Het viscollege 'De Bliek' viste zijn derde wedstrijd in de Heimanswetering: 1. H. Dool met 11 stuks, in totaal 1320 gram; 2. K. vd Maat; 3. C D. Zandvliet sr.; 4. V. van Wijn gaard; 5. C. vd Maat; 6. C. Helden jr.; 7. W, Schouten; 8. J. Zandvliet9. C.D. Zand vliet; 10. S. Pijnacker. Hengelsport (2) H.S.V. 'TOP' viste de vierde wedstrijd in de Ringvaart: 1. H. Schouten met 38 stuks met een gezamenlijke lengte van 828 centimeter: 2, J. Moenen; 3. C. Hoppenbrouwer; 4. G. 'Kokkedee; 5. D. Schouten; 6. T. Hoppenbrouwer; 7. H. Schlagwein; 8. W. van Berkel; 9. J. van Rijn; 10. F. van Oudshoorn. Op open plekken ia de Leidse binnenstad, of op plaatsen waar leegstaande of leegko mende fabrieken staan, kun nen de komende Jaren bonder den woningen worden ge bouwd. De bebouwing van de ze "gaten" beeft de afgelopen jaren voorrang gekregen bo ven de bouw van een nieuwe woonwijk in de StevensboQes- polder. In een serie artikelen besteden we de zomermaanden aan dacht aan dè woningbouw plannen die nog voor de bin nenstad op stapel staan. Niet alle plannen zijn even bard, sommige zelfs twijfelachtig. De gemeente zal in de komen de jaren alles op alles moeten zetten op alle "gaten" in de binnenstad bebouwd te krij gen. Zo gaat de nieuwbouw er uit zien aan de Kaiserstraat als de plannen doorgaan van de Stichting Studentenhuisvesting en de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. Elke maand uitstel kost geld. Maar ook omwonenden zijn er niet bij gebaat dat de grond nog langer braak blijft liggen. Als het aan de gemeente ligt, gaat de eerste paal voor de nieuw bouw volgend iaar de grond in. Of dat haalbaar is, hangt onder meer af van het rijk dat uitmaakt hoeveel woningen Leiden vol gend jaar mag bouwen. De Stich ting Huisvesting Werkende Jon geren en Studentenhuisvesting hebben nog meer plannen in pet to. Onder meer voor de bouw 85 studentenflats aan het Flanor- pad, 45 woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens op het voormalige terrein van was serij Nijssen aan de Maredijk, 12 aan de Hooigracht en 16 wonin gen aan de Middelstegracht. De bouwplannetjes voor de twee laatstgenoemde locaties worden ook gemaakt door architect Ver heijen zodat de "Leidse binnen stad nog twee opvallende bouw sels rijk zal worden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4