c Rijnlands op internationale toer 3 Kans op ontmiming vredeskamp is groot Eerste schoten voor de boeg in raad Wassenaar Weidse agenda Lyceum geeft speciale opleiding aan buitenlandse leerlingen I "Aparte verordening commissie nodig" Stad en rand Vandaag valt beslissing: WASSENAAR - Het ziet er niet naar uit dat de vrouwen in het "Vrouwen Vre deskamp Valkenburg" hun protestactie tegen atoombe wapening lang kunnen vol houden. De eigenaar van de grond aan de zuidkant van het marinevliegkamp Val kenburg, waar de actievoer ders hun tenten hebben op geslagen, gaat er namelijk zo snel mogelijk beginnen met de bouw van een motel. Zo heeft hij gisteravond meege deeld. Voordat de actievoerende vrou wen de gisteravond uit het buitenland teruggekeerde grondeigenaar Van der Pouw Kraan konden inlichten dat zij zijn eigendom hadden be zet, hebben zij gistermorgen op het gemeentehuis van Wassenaar een vergunning voor hun protestactie aange vraagd. Daarbij kondigden zij aan dat zij zo lang moge lijk op de in de nacht van za terdag op zondag ingenomen plek wilden blijven. De tien tot vijftien hoofdzake lijk uit Leiden afkomstige vrouwen voeren hun pro testactie met name tegen de mogelijke bewapening met atoomraketten van de nieu we Orion-vliegtuigen van de koninklijke marine. Zij wil len hiertegen met een vreed zaam tentenkamp in de nabij heid van het vliegkamp pro testeren in navolging van een soortgelijke actie in de buurt van de luchtmachtbasis Soesterberg. Het kamp wordt voortdurend bezet gehouden door een tiental vrouwen die in een- door Hans Sonders zelfde aantal tenten op de op het grondgebied van Wasse naar gelegen plaats ovenach- ten. Overdag besteden de vrouwen aandacht aan pas santen die informatiemate riaal over deze en soortgelij ke acties van de vrouwen kunnen krijgen of kopen. Effect Langs de verbindingsweg tus sen Wassenaar waaraan de v ten hebben opgeslagen, zijn spandoeken opgehangen die voorbijrijdende automobilis ten op het protest opmerk zaam moeten maken. In het weekeinde werd hierop te vens opgeroepen om bij in stemming met het protest te claxonneren. Deze oproep kwam de vrouwen zondag macht al op een waarschu wing van de politie te staan omdat omwonenden tegen het getoeter bezwaar hadden gemaakt. De politie is tot nu toe niet ver der tegen de actievoerders opgetreden omdat de Wasse- naarse Hermandad op een standpunt in deze zaak van de gemeente zei te willen wachten. Tevens wilde de po litie eerst weten hoe de eige naar van de grond tegenover de actie zou staan. Van gemeentezijde is tot nu toe niet meer meegedeeld dan dat de zaak in onderzoek was. De zondag van de actie op de hoogte gebrachte burge meester Staab was voor ver der commentaar op de zaak Actievoerders Katinka (rechts) en Jeanette aan.het bureau van een Wassenaarse ambtenaar, die hun aanvraag voor een demonstratievergunning noteerde. Ambtenaar: "Hoe lang wilt U het kamp in stand te houden?" Actievoerders: "Tot alle atoomwapens de wereld uit zijn". gisteren niet bereikbaar. Grondeigenaar Van der Pouw Kraan zei gisteravond wel sympathie te hebben voor de actie van de vrouwen maar te vrezen dat zij weinig zoden aan de dijk zet. "Na tuurlijk ben ook Ik tegen atoomwapens", zo zei hij. "Maar als nu alle vrouwen van Nederland eraan zouden meedoen, ja dan, zou de actie misschien enig effect heb ben", zo is zijn mening. Motel Van der Pouw Kraan zal van ochtend met het gemeente bestuur en de politie over wat hem op dit moment staat te doen. Hij heeft de actievoer ders wel laten weten dat ze wat hem betreft voorlopig kunnen blijven zitten. Later op de avond deelde hij echter mee zo snel mogelijk gebruik te willen maken van de vori ge week ontvangen gemeen telijke vergunning om op de plek een motel te bouwen. Van der Pouw Kraan zegt in totaal viereneenhalf jaar op de toestemming hiervoor te hebben gewacht. (Foto Jan Holvast) Overigens zijn de vrouwen in het tentenkamp gisteravond tot twee keer toe lastig geval len door een aantal jongens met bromfietsen. Woordvoer ster Wilma Versluis deelde mee dat het de jongelui er om te doen was om de vrouwen met hun actie te jennen. Ook hebben enige jeugdige aan hangers van de WD in de loop van gisteravond een bord met de naam van hun partij bij het tentenkamp neergezet. De vrouwen heb ben het bord later verwij derd. OEGSTGEEST - Kinderen van ouders die de Neder landse nationaliteit niet bezitten, kunnen volgend jaar aan het Rijnlands Ly ceum in Oegstgeest spe ciaal onderwijs gaan vol gen. De opleiding 'inter nationaal baccalaureaat' wordt dan op deze school ingevoerd. Het diploma dat hiermee behaald kan worden, wordt over de ge hele wereld erkend. door Paul van der Burg Al een groot aantal jaren wordt het Rijnlands Lyceum geconfron teerd met het probleem van bui tenlandse kinderen die nauwe lijks in het Nederlandse onder wijssysteem zijn in te passen. Eén van de problemen die speelt is de taalkwestie. Rector Vaessen van de school in Oegstgeest: "In het begin van het jaar geven we dan een spoedcursus om te zor gen dat ze de Nederlandse taal onder de knie krijgen". Daarnaast verhuizen de kinderen regelmatig weer naar het buiten land. Het tweede probleem komt dan om de hoek kijken: het Ne derlandse onderwijs wordt in het buitenland niet altijd erkend en sluit vaak ook niet aan op het on derwijs aldaar. Bijvoorbeeld vak ken als geschiedenis en aard rijkskunde zijn landelijk geo riënteerd, terwijl bij andere vak ken het accent ergens anders kan liggen. Een internationaal probleem wat in 1962 tot een conferentie leidde in Genève. Het geboortejaar van de internationale baccalaureaat (IB). "Er werd toen uitgegaan van een internationale school. Diverse nationale leerplannen werden samengevoegd en daar uit kwam een grootste gemene deler", aldus Timmermans, de coördinator van het IB-onder- wijs aan het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Rector Vaessen (links) en coördinator Timmermans zijn in eerste instantie verantwoordelijk voor het welsla gen van het IB-onderwijs aan het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. (Foto Holvast) naar Hamburg en Oxford om zich daar op de hoogte te stellen van de leerplannen en eisen die gesteld worden", zegt Vaessen. "Daar in Oxford moeten ze proeflessen geven, die beoor deeld worden. Dat is een goede voorbereiding", vult Timmer mans hem aan. Verder zijn er de zogenaamde workshops. Dit zijn jaarlijkse internationale bijeen komsten voor de docenten van alle scholen om ervaringen en ideeën uit te wisselen. De drie Nederlandse scholen hebben be sloten om onderling ook regel matig bij elkaar te komen om juist in de beginfase meer over leg te hebben. Integratie Het onderwijs wordt op twee ni- Dit onderwijs werd vorige maand ook in Nederland definitief ge realiseerd. Het Van der Puttly- ceum in Eindhoven begon een cursus met zeventien leerlingen. De bedoeling is dat het volgend schooljaar met het IB—onderwijs wordt begonnen aan het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest en Alberdingk Thijmcollege in Hil versum. Een drukke periode van voorbereiding, leerplannen ma ken en eventueel bijscholing van de Engelse taal breekt aan voor de docenten. Proeflessen In principe is dit onderwijs alleen toegankelijk voor kinderen die geen Nederlandse nationaliteit of die twee nationaliteiten bezit ten. De voertaal is Engels en de leerlingen moeten een vooroplei ding hebben dat overeenkomt met vier jaar VWO. Nederlandse leerlingen zijn overigens niet di rect uitgesloten om dit onderwijs te volgen: "Er zijn wel uitzonde ringen" zegt Timmermans, waar na Vaessen hem aanvult, "het is nooit onmogelijk". Maar in feite is het IB-onderwijs niet voor hen opgezet. Het onderlinge contact tussen de verschillende scholen waarop dit onderwijs wordt gegeven, is vrij frequent. Het bewijs hiervan wordt geleverd tijdens het ge sprek met Vaessen en Timmer mans. De coördinator van de Hamburgse internationale school belt. "Geen afgesproken werk hoor", reageert Vaessen alert. "De docenten gaan binnenkort veau's gegeven. Drie vakken op hoog niveau (Higher Level) en drie op laag niveau (Subsidiary Level). "Het idee van deze split sing is dat de vakken die gevolgd worden als voorbereiding de universiteit op hoog i worden gegeven. In principe zijn alle vakkenpakketten mogelijk. Wiskunde en Engels zijn ver plicht". Op dit moment zitten gemiddeld elk jaar zo'n tien tot vijftien bui tenlandse leerlingen op het Rijn lands. Een voorzichtige peiling wees nu al op 35 leerlingen die in aanmerking wilden komen voor het IB-onderwijs. "We streven naar twintig leerlingen per leer jaar. We hebben contact gehad met de Shell, Estec en de univer siteit", aldus rector Vaessen, "het is verder de bedoeling dat we de ambassades er ook nog bij gaan betrekken". "Economisch gezien heeft het voor Leiden ook voordelen. Nogal wat internationale bedrijven kijken niet alleen naar een goede vesti gingsplaats, maar ook naar het onderwijs in de buurt. Het IB maakt het voor hen dan nog aan trekkelijker". Een ander bijkomend voordeel vinden zowel Vaessen als Tim mermans de integratie van de verschillende leerlingen. "Het is niet de bedoeling dat het een aparte afdeling wordt op school. De buitenlandse leerlingen moe ten zoveel mogelijk van het Ne derlandse schoolleven meema ken. De verschillende nationali teiten worden daarmee beter be grepen en ze zullen dichter bij el kaar komen te staan", aldus coördinator Timmermans. Vaessen: "Het worden reguliere leerlingen van het Rijnlands Ly ceum Oegstgeest. Ze hebben al leen een ander vakkenpakket. Daarom krijgen ze ook de docen ten die hier al les geven. Integra tie moet mogelijk zijn. We heb ben hier een leerlingenraad, daarvan moeten de IB-leerlin- gen ook lid van worden. Een IB-leerling zou zelfs voorzitter kunnen worden. Het IB zal een goede uitwerking hebben op de rest van de school, het is ook een uitdaging voor de docenten". WASSENAAR - In de tweede ver gadering van de nieuwe Wasse naarse gemeenteraad, zijn de eer ste schoten voor de boeg van het WD/PvdA/D'66-college afge vuurd. Het waren wel voorzichti ge schoten. Vooral het CDA leek moeite te hebben met zijn nieu we rol als raadsfractie zonder wethouder. Verwacht wordt dat het echte 'vuurwerk' pas afgestoken wordt tijdens de begrotingsbehande ling in december. De VVD liet gisteravond al merken hier van uit te gaan. Zij ging zeer sum mier in op de 'uitgangspunten collegebeleid'. "Het is een mooi resultaat" en "we hebben er ver trouwen in", waren de gebruikte zinsnedes De liberalen bena drukten dat zij het accent van hun beleid op de materiële en fi nanciële zaken zullen leggen, waarbij men een knipoogje zal geven naar de minst bedeelde groepen. Voorzichtige kritiek CDA op beleidsplan Het CDA, verrassenderwijs niet in het college, had vooralsnog voor zichtige kritiek. Het corrigeerde hier en daar de aantallen wonin gen die het nieuwe college denkt te realiseren. Op zijn favoriete punt van woningenbouw, de Ho ge Klei, kwam het CDA ook nog terug. Een raadsmeerderheid is tegen realisering van huizen op deze hoogwaardige cultuurgrond' uitgangspunten 'vaagjes' en be- Het CDA was en is voor. Ook nu loofde het gevoerde beleid benadrukten de christen—demo- steeds weer te zullen toetsen aan craten dat eventuele beperkte de voornemens, woningbouw (100 150 huizen) pvdA-er Goulooze, nu fractie voorzitter daar Greep wethouder tot de mogelijkheden moet blij ven behoren. Partij Wassenaar, door verkie zingswinst op twee zetels geko men, vond de programmatische geworden, verdedigde de deel name van zijn partij in het colle ge met duidelijk meer woorden als de WD. Hij stelde dat het centrale PvdA-thema, vóór een leefbaar Wassenaar, duidelijk herkenbaar was. Als wensen noemde Goulooze een 'plan van actie', met concrete plannen door politici en ambte naren opgesteld, en de wens van vertaling van de politiek naar de burgers toe. Goulooze zei wel dat de PvdA bij 'zwaarwegende za ken' zich het recht voorbehoudt te stemmen volgens het partij programma. De woordvoerder van D'66, Nieu- wenhoven, kwam als vanouds met enkele suggesties en ideeën. Zo vond hij dat de instelling van een commissie voorlichting no dig wordt. Ook vroeg hij om con crete oplossingen voor de pro blematiek van de jongerenhuis vesting, bijvoorbeeld door ge bruik te maken van vrijkomende flats en grote panden. D'66, dat wel het college steunt doch geen wethouder heeft geleverd, vroeg om minder besloten vergaderin gen. DINSDAG 21 SEPTEMBER 1982 DINSDAG Leiden - Bevrijdingskerk, oprichtings avond voor de werkgroep Leiden Zuid-, West van Amnesty International. Muziekcafé Scarabee - opteden de Nieuwzeelandse folkduo Marion Arts en Robbie LaeVen. Schoolgebouw Obrechtstraat: voorlich-j tingsavond Vrije School. 20.15 uur. 1 NVSH' bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20- 21 uur Stats jongerencentrum - Haarlemmer-, straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur, aanslui- Jongeren Advi straat 67, ma b 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voo» hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b! tel. 125736, Werklozen Belangen Vereni! ging Leiden, adviesbureau. 12 L :iliaf teL 10. Leiderdorpse WD wil korten op gemeentelijke subsidies LEIDERDORP - De WD-fractie in de Leiderdorpse gemeente raad zal bij de behandeling van de begroting 1983 met voorstel len komen om de diverse ge meentelijke subsidies te verla gen. De WD meent dat er subsi dies zijn die in deze tijd tot de luxe zaken gerekend mógen wor den. Volgens de liberalen moe ten die subsidies aangepakt wor den. WD-woordvoerder Scheffer zei dat gisteravond toen de verho ging van* de gemeentelijke belas tingen en rechten behandeld werden. De belastingen en rech ten worden gemiddeld met drieeneenhalf procent verhoogd. Alle fracties vonden dat redelijk en gingen er ook mee akkoord. Het grote bezwaar van alle partij en was echter dat er geen goede afweging gemaakt kon worden. De begroting voor 1983 is nog niet bekend en daarom is het overzicht tussen inkomsten en uitgaven nog niet bekend. De vraag hoeveel de tarieven werkelijk omhoog zouden moe ten om de begroting sluitend te maken kon dus niet beantwoord worden. Het college vond het echter nodig de verhoging van de gemeentelij ke belastingen en rechten nog voor de begroting door de raad te loodsen. Voor 1 januari moet de koninklijke goedkeuring voor die verhogingen verkregen wor den. Dat lukt niet als de verho gingen tegelijkertijd met de be groting behandeld worden. Met als gevolg dat er nog enkele we ken op basis van de oude tarie ven bealstingen en rechten wor den geind en dat betekent min der geld in de gemeentekas. Alle partijen aarzelden bij het ak koord gaan met de verhogingen en hielden de mogelijkheid open de belastingen en rechten meer of minder te laten stijgen als dat nodig mocht zijn. Dat zal blijken als de begroting voor 1983 be handeld wordt. De WD kondig de in elk geval vast aan dat zij met voorstellen zou komen om de gemeentelijke subsidies op luxe zaken te korten. Op de vraag'van CD A-fractieleider Den Boeft welke subsidies dat zou den zijn wilde WD-woordvoer- der Scheffer geen antwoord ge ven. Hij gaf wel een voorbeeld. Een training van een elftal kon volgens Scheffer laatst niet door gaan omdat de helft van de kin deren bij een andere activiteit aanwezig waren. Zowel de trai ning als die andere activiteit krijgt een gemeentelijke subsi die. Scheffer vindt dat een vorm van luxe die in deze tijd niet meer kan. Desgevraagd verklaar de de WD'er dat niet alleen de subsidies op sportgebied aange pakt zullen worden, maar ook in de andere sectoren. finarl' Beweging van werkende en werklozei jongeren KWJ - Koppenhinksteeg 21 klachten- informatiespreekuur, 19-2IT uur, tel. 121139. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek, uur voor Vrouwen in de bijstand, woej ochtend. WOENSDAG kanten', 14.30 i Bejaardencentrum Lorentzhof - markt- bazar, 10-12 uur en van 14-16 uur. L Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, introductieavond, 2C uur, tel. 146198 of 761013. Project Staalwijk, Herenstraat 45: infor matie-avond over alcohol- en drugsver slaving, 20 uur. Stadhuis: raadscommissie voor onder wijs, samenlevingsopbouw en emanci patie, 20 uur. Stadhuis: raadscommissie 1 ciën en organisatie, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, don sooi met films en informatie-programma's 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-gelool tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163 kosteloos advies, 17-18 uur. DONDERDAG Leiden - Wienerwald, Steenstraat 2, op richtingsvergadering CDA-Vrouwenbe raad afdeling Leiden, 20.30 uur. Stadhuis: raadscommissie voor perse neelszaken, 19.30 uur. Stadhuis: raadscommissie voor econc. n, 21 uu» ude Vi kosteloos advies. 17-18 uur. 1 Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidsewe 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek 1 uut voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof lt vrij advies. 20-21 uur. 1 Troef - Noordeinde 2a, Werkgroei Dienstweigeren, spreekuur, 20-21.31 uur, inl. 216180/149324. 1 Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat_18, open avond, 21-1 uun APOTHEKEN f De avond-, nacht- en zondagsdienst va de apotheken in de regio Leiden, wore waargenomen van: vr 17 sept tot 24 se^ door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, te WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, t ten noorden van de Rijn: 134604; tel. te zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Krui gebouw, Berkenkade 7, tel. 41013 spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tw- 896193, spreekuur, ma, woe, vr van lL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrur v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand LEIDEN - Overleden: J.J. Schoorl (1916) man, 1 Pdulus (1908) vrl. echtg. van C.A. Pai les, C. de la Rie (1911) vrl. echtg. van 1 Vervark, J.A. Heuzen (1907) man, E Swager (912) man, W.F. Olivier (190!s, man, J. de Groot (1902) man, T. OuwC. hand (1919) man, C.M. den HollandrV (1932) vrl. echtg. van W.L. Schaap, 1 Verdoes (1915) vrl. echtg. van C. Krijgt' Boprst (1982) vrl. M.J. Boois Burgh (1936) man, F. de Boer (1932) vr^ J.A. Zuijl (1897) vrl. geh. gew. met J. v^ der Laan, J. van den Wijngaard (191 j man, M.W. Everaers (1920) man, J. v£° der Werf (1907) man. 31 Gehuwd: R.E. Ossevoort en J.B. vi^1 Duijn. R R. Lugtigheid en Y. Ie FebiP R.A. van Deventer en G.C. Wijntjes, g' Azier en M.M.E. Blom. Th.A. Lakenbert en I.Th Levarht. P.J. Heemskerk C.T.J. Colijn. P. van der Zwart en E. vV( Oosterhoud. H. Nagtegaal en M.Cj Zuijdwijk. C. Heemskerk en P. Hoi 1 man. P.J. Mets en D. Timmermans. van der Linden en C. van Soest. Ph"1 Parlevhet en A.M. Harland. R. van cte Voort en W.M. van Leeuwen. R. Blcte en A. Livne. L. Jongbloed en J.M. vw de Wetering. F.S.A.N. van Noort N.C.M. Pieterse. J.M. Janssen en E."" Lamsvelt. R W. Pesant en J. Bow C.A.M. de Blij en C. van Rossum. Rietkerk en Y.G. Anker. H.J.A. Schm| en J.J. Eradus. G. Milané en J. de Nol T K W Drexler en E P M Wolffenbl tel. E.M.D. Tromp en J.A C. Heetmf J.W. Ochman en I.A. Debnicka. "1 '41 VOORSCHOTEN - Er zal een aparte verordening opgesteld moeten worden voor de commis sie als gepraat wordt over ruim telijke ordening en in het bijzon der over verkeerszaken. Dit stelde Visser (PvdA/PPR) gis teravond tijdens de vergadering van de commissie financiën, ruimtelijke ordening .en volks huisvesting m Voorschoten. Ge praat werd over de taak en werk wijze van deze commissie. De commissieleden hebben een ad viserende stem aan het college van burgemeester en wethou ders als het gaat over financiën. Komen echter verkeerszaken aan de orde, dan kan de commissie in bepaalde gevallen een besluit ne men. De gemeenteraad heeft na melijk de verkeerszaken gedele geerd aan de commissie. Zodra alle commissieleden akkoord gaan met een verkeersmaatregel, dan behoeft de gemeenteraad geen uitspraak meer te doen. Wethouder Van Dalen (WD) deed de toezegging deze kwestie in de commissie bestuurszaken aan de orde te stellen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-149441 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlenv Alg redactiechef Kwartaalabonnement 57.35 A yvan Leeuwen P« post I 79.70 Plv Ak, Rubriekchefs. J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d Post (plv) J. Ruygrok-Hoogevt P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Directie: G. Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst mei eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Caro, tel. 071-144941. 1st. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2