c Ouderen weg bij V&D voor jeugd StaaHmpasse nog niet bezworen, EG verdeeld Schippersactie tart verladers Winst bij Boskalis in bagger-divisie Beurs Amsterdam Kort zakelijk marktberichten Banen van 36 uur Vakbonden: doorbraak Werkgevers: regels milieu zijn te star Beursoverzkh DINSDAG 21 SEPTEMBER 1982 Inkomens Bijna de helft van de werknemers in Nederland heeft een inkomen dat ligt tussen de 35.000 (modaal) en 70.000 gulden. Dat blijkt uit onderzoek dat halfjaarlijks naar de hoogte van de lonen wordt verricht. Vier procent van de werknemers (in bedrijven met een volledige werkweek) verdient per jaar meer dan 70.000 gulden. 49 pro cent zit tussen de 35.000 en 70.000 gulden in; 40 procent heeft minder dan 35.000 gulden maar blijft nog boven het mini mum. Drie procent ontvangt het minimumloon van een volwasse ne en 4,5 procent het minimum jeugdloon. Minder dan 1 procent r maal Ogem-Otra Ogem zal haar belang van 56 pet. in Otra waarschijnlijk verkopen aan het Franse bedrijf Sonepar. Besprekingen zijn nog gaande, zo heeft Otra laten weten. Bij de afwikkeling van de opsplitsing en surséance voor het ten onder gegane Ogem-concern werd in dertijd besloten om Otra, waarin Ogem dus een meerderheidsbe lang had, buiten alle verwikke lingen te houden. Otra wordt apart gefinancierd. Otra is actief op het terrein van de handel in onder meer elektro technische materialen en sanitai re- en verwarmingsmaterialen. Eind vorig jaar had Otra 3.067 mensen in dienst, van wie 2.237 in Nederland. Het bedrijf behaalde vorig jaar een omzet van f 1.067 min en een winst van f 2,5mln. Het Franse bedrijf Sonepar boekte in 1981 een omzet van 2,5 miljard frank (circa f 968 min) met 2.600 medewerkers. Enka-Kassel De raad van bestuur van Enka in het Westduitse Kassei en verte genwoordigers van de werkne mers van die Enka-vestiging hebben geen overeenstemming bereikt over de plannen van En- ka om de zwaar verliesgevende produktie van vezels te beëindi gen en het bedrijf in Kassei te sluiten. Enka wil de produktie in die Duit se regering langzaam afbouwen en de ongeveer 700 werknemers vervangende werkgelegenheid bij andere Duitse Enka-bedrij- ven aanbieden. De werknemers willen - bij wijze van proef - echter een beperkte voortzetting van de produktie van polyester in Kassei in plaats van sluiting. 3979 dieren aangevoerd: 100 slachtrunderen. gebruiksvee-474, 40 graskalveren, 1624 nuchtere kalveren. 20 veulens/pony's, 528 varkens. 33 big gen. 1026 schapen/lammeren. 128 gei- Wat betreft de prijsnoteringen: stieren eerste kwaliteit tot en met de dikbillen zelfde prijs per kilo als maandag. Nuchtere slachtkalveren: 1.25 tot twee gulden per kilo, slachtzeugen: 3,30 tot 3,40. Gebruiksvee melk en kalfkoeien 2250 gulden tot 3050 gulden per stuk, vare koeien 1850 tot 2250. pinken 1150 tot 1650, graskalveren 750 tot 1250. nuchte re, rode kalveren 400 tot 675. zwart 300 tot 550. biggen 130 tot 140. schapen 180 tot 220, lammeren 200 tot 240, geiten 20 tot 90. De aanvoer van de slachtrunderen was normaal, de handel redelijk en de prij zen lager De aanvoer van de kalf-en melkkoeien was normaal, de handel ma tig en de prijzen stabiel. Voor de vare koeien. vaarzen en pinken en graskalve ren gelden dezelfde noteringen als voor de kalf- en melkkoeien. De aanvoer van de nuchtere kalveren was redelyk, de handel rustig en de prij zen stabiel. De aanvoer van de varkens: matig, handel redelijk, prijzen iets ho ger. Aanvoer lopers en biggen matig, handel redelijk, prijzen stabiel. Aanvoer schapen en lammeren normaal, handel matig en prijzen stabiel. Aanvoer geiten normaal, handel rustig en prijzen sta biel. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 20 september 1982. Andijvie per kg 68-73, spitskool 63-64, bospeen II 93-1,28, waspeen Al-per kist 6,00-8.20. All 4,00-6,30. BI 5,00-10,20. Aanvoer 92 ton Breekpeen Cl 6.40, sla (natuur) I 39-48, uien per kg 0.35. peterselie (krul) 0,50, bloemkool 6 per bak I 96-1,06, 6 II 27-41, 8 I 78-86 Aanvoer: 6130 stuks. Economie ADIN BRUSSEL (GPD/ANP) - De staal- oorlog tussen de Europese en Amerikaanse staalindustrie is nog steeds niet bezworen De Amerikaanse industrie weigert namelijk het akkoord te aanvaar den dat de Europese Gemeen schap in augustus bereikte met de Amerikaanse regering ter be perking van de Europese staal- export naar de VS. De Ameri kaanse regering kan de eigen in dustrie niet dwingen het ak koord met Europa na te leven. De Europese industriecommissa ris Davignon. die het afgelopen weekend in Washington bespre kingen voerde om de staalimpas- se te doorbreken, kwam gisteren met lege handen in Brussel te rug. Hij bracht daar rapport uit aan de Europese ministers van economische zaken. Deze beslo ten de datum waarop het staalak- koord afgesloten had moeten worden, uit te stellen tot 15 okto ber. Europa zal in de tussentijd proberen de Amerikaanse staal industrie via de regering in Was- hington onder druk te zetten om alsnog het akkoord te onder schrijven. Tot dan zullen de Europese part ners naar buiten toe zoveel mo gelijk hun eenheid proberen te bewaren in dit geschil. Dat is niet eenvoudig omdat de belangen van de verschillende Europese landen en staalindustrieën sterk uiteenlopen. Engeland, Frank rijk, Italië en België zullen we gens hun oneerlijke concurren- tiemethoden in de Verenigde Staten (subsidies en prijsdum- ping) zwaar getroffen worden door eventuele afzonderlijke Amerikaanse importbeperkin gen. De staalindustrie in deze landen heeft veel belang bij het algemene akkoord tot exportbe perking tussen Europa en de VS waardoor ze veel minder behoe ven in te leveren. Nederland, Duitsland en Luxem burg hebben daarentegen weinig te vrezen van afzonderlijke Ame rikaanse maatregelen omdat zij wel eerlijk geconcurreerd heb ben. Deze drie landen willen wel aan het Europese akkoord mee werken, mits hun industrieën bij de interne verdeling van de ex portbeperkingen niet hoeven in te leveren. De Europese staalin dustrieën zijn er eenter tot nu toe niet in geslaagd die beperkingen onderling te verdelen. De Neder landse staatssecretaris van eco nomische zaken Dik zei gisteren in Brussel: „De beperkingsrege ling mag de positie voor Hoogo vens niet slechter maken dan de vroegere afzet naar de Verenigde Staten was". Hoogovens Voor Hoogovens is behoud var ze exportpositie belangrijk dat het bedrijf het toch al n lijk heeft door de scheiding het Duitse staalbedrijf Hoesch De twee bedrijven zijn het eens over de onderlinge verde ling van een door de Europese Gemeenschap toegestane pro duktie van 400.000 ton staalpro- dukten. Drie wijze mannen die hadden moeten bemiddelen, blij ken er volgens betrouwbare bronnen in Brussel ook niet uit te komen. Zij zullen binnenkort ieder een andere verdeling advi seren en daarom zal de Europese industriecommissaris Davignon uiteindelijk de knoop moeten doorhakken. Uit wat staatssecretaris Dik in Brussel zei blijkt dat de Europe se ministerraad er niets voor voelt om het totaal van de Euro pees-Amerikaanse handelsge schillen (overlandbouw inzake exportkredieten, over staal, etc.) als één pakket bij de Amerika nen op tafel te leggen. "Dat zou de indruk wekken dat we al in een echter handelsoorlog met de VS gewikkeld zijn. De zaken moeten onderwerp voor onder werp behandeld worden. Dat is de enige mogelijkheid om escala tie te voorkomen", aldus Dik. Protest bij Daily Mail: lege kolom LONDEN (AFP) - Het Brits^ conservatieve dagblad Dailj Mail is vandaag verscheneri met een blanco kolom omda] de drukkers- en zettersbonj den hadden geweigerd commentaar te plaatsen d; de algemene staking morgen afkeurde. Talrijke bonden hebben nu hun leden opgeroepen mor gen minstens één uur he( werk neer te leggen uit soli] dariteit met de werknemers in de gezondheidszorg, did sinds 21 weken bij toerbeuq staken om hoger loon. UTRECHT (GPD) - De Dienstenbonden FNV en CNV hebben met het warenhuisconcern Vroom en Dreesmann afspraken gemaakt om korter te gaan werken in ruil voor banen voor jongeren. Bij de vestigingen van V en D zal de wekelijkse werktijd vanaf vol gend jaar tot 1986 steeds met een uur worden teruggebracht. In plaats van 40 uren nu zal er in 1986 nog maar 36 uur per week worden gewerkt. Hiervoor zullen ongeveer 19.000 werknemers van V en D jaarlijks 2,5 procent prijs compensatie moeten inleveren. De geleidelijke vermindering van werktijd zal worden omgezet in arbeidsplaatsen voor jeugdige werknemers. V en D is met de bonden overeen gekomen dat vanaf '83 tot '86 ie der jaar 300 jongeren zullen wor den aangesteld. Bovendien zul len in 1983 nog eens 250 jonge werknemers extra aangénomen worden. In totaal dus 1450 nieu we banen de komende vier jaar. Die komen in de plaats van 950 werknemers van 57,5 jaar en ou der die het bedrijf zullen verlaten met de garantie dat zij tot hun 65e hun volle netto-salaris door betaald krijgen. De vakbonden toonden zich gister avond uiterst tevreden over het bereikte principe-akkoord met V en D. „Deze ontwikkeling bete kent een doorbraak waar bedrij ven in de dienstverlenende sec tor als banken, verzekeringscon cerns en andere grootwinkelbe drijven moeilijk omheen kun nen", aldus de reactie van woordvoerders van FNV en CNV. FNV-bestuurder Van Zweden gaf overigens toe dat V en D met het werkgelegenheidsplan wel dege lijk garen spint. Het plan biedt het bedrijf, dat net als de Bijen korf fors in de problemen zit, de mogelijkheid een kleine 1000 du re oudere werknemers te „lozen" en in te ruilen voor jonge, relatief goedkope, arbeidskrachten. Woordvoerder D. van der Windt DEN HAAG (GPD) - De werkgeversorganisaties VNO en NCW vinden dat de regering in het milieubeleid meer rekening moet houden met de gevolgen voor het bedrijfsleven. In een maandag gepubliceerd rapport pleiten de ondernemers voor een versoepeling van de milieu-eisen en doen daarvoor enige voorstellen. De werkgevers stellen dat de kosten van de milieu-eisen in deze periode van economische neergang zwaar worden gevoeld. Dat gaat ten koste van de concurrentiepositie, vooral als de eisen zwaarder zijn dan in het buitenland. Het rapport van VNO en NCW sluit aan bij de eerdere opmerkingen van de commissie-Wagner voor vernieuwing van het in dustriebeleid. Niet alleen de huidige staatssecretaris Lambers-Hacquebard van milieu hygiëne, maar ook haar voorganger, de WD-minister Ginjaar, hebben zich steeds tegen een versoepeling van het milieubeleid verzet. Volgens het rapport zijn de Hinderwet- en milieuvergunningen veel te gedetailleerd. Een andere, minder starre benadering, is nodig. Voorge steld wordt om voortaan niet meer naar de vervuiling per bron te kij ken. De verontreiniging door een groep bronnen of door een industrie gebied mag in het vervolg niet meer uitkomen boven een niet al te strenge limiet. De werkgeversnota herhaalt ook de veel voorkomende, maar volgens de milieubewindslieden onware klacht, dat er weinig samenhang is met het internationale milieubeleid. Om te voorkomen dat de bedrijven in Nederland te zwaar worden belast, mag niet worden afgeweken van de eisen die in andere landen gangbaar zijn, aldus de werkgevers, die er ten onrechte van uitgaan dat elders de normen lager zijn. Tot slot vinden de werkgevers dat niet alle milieuwensen in wetten gere geld moeten worden of verwerkt in vergunningen. Waar mogelijk kan de overheid volstaan met vrijwillige afspraken met de industrie. De werkgeversnota spreekt zich ook uit voor een sterke vermindering van de milieuheffingen. In plaats van de vervuiler, moet de gemeenschap een aantal kostenposten voor het milieu op zich nemen. van de Dienstenbond CNV: „Op zich betekent het plan uiteinde lijk een verlies aan arbeidsplaat sen. Aan de andere kant wordt met de afvloeiing van 57,5-jari- gen en ouderen voorkomen dat een situatie ontstaat als bij de Bijenkorf'. Vorig jaar leed de warenhuisdivi sie van V en D een verlies van 25 miljoen gulden en dit jaar ver wacht de directie nog dieper in de rode cijfers te belanden. Door de afspraken die nu gemaakt zijn, hoopt men gedwongen ont slagen in de komende jaren te voorkomen. De afspraken gelden in eerste in stantie alleen voor de warenhuis- poot van het V en D-concern. De bonden gaan er echter van uit dat met andere onderdelen van het 50.000 werknemers tellende concern, waarvoor aparte cao's gelden, soortgelijke afspraken kunnen worden gemaakt. De vakbond van beambten, lei dinggevend en hoger personeel vindt het lichtelijk optimistisch om er nu al van uit te gaan dat de overheid met geld over de brug zal komen voor het vervroegd af laten zwaaien van werknemers van 57,5 jaar en ouders. Bestuur der Becking wees erop dat die re geling voor oudere werknemers op de tocht staat. ROTTERDAM (ANP) - De Hol landse Gereedschappenfabriek Ho- gefa BV in Rotterdam zegt een unieke vinding te hebben gedaan: een fiets-aandrijving die afrekent met het "dode punt", dat de ouder wetse trapper kenmerkt. Het ge heim van de smidis, dat volgens het nieuwe systeem de trapper niet ge lijktijdig op het hoogste en laagste punt aankomen. Dat geeft met na me bij het wegrijden veel voordeel. De vinding is volgens Hogefa op el ke fiets te monteren. TOKIO (AFP) - In Tokio, Sap poro, Kawasaki, Yokogama, Kyoto, Osaka en Kobe in Japan wordt vandaag gestaakt bij het gemeentevervoerbedrijf en de taxibedrijven uit protest tegen een kabinetsbesluit om volgend jaar de lonen te bevriezen en niet de 4,58 procent loonsverho ging toe te staan die is aanbevo len. De gemeentebesturen is ge vraagd het voorbeeld te volgen. SLIEDRECHT (ANP) - Koninklij ke Boskalis Westminster ver wacht, bijzondere omstandighe den voorbehouden, dit jaar een nettowinst te behalen van circa 25 min (vj 20,4 min) bij een omzet van 2,5 miljard. In het halfjaar bericht deelt de Raad van Be stuur mee dat het bedrijfsresul taat in het eerste halfjaar een po sitieve ontwikkeling te zien heeft FRANKFORT (DPA) - De stem ming in het Westduitse. bedrijfs leven is op het ogenblik pessi mistischer dan de economische situatie rechtvaardigt. Daarom zal de huidige zwakte van de eco nomie pas blijvend te boven kunnen worden gekomen als de ondernemingen weer vertrou wen hebben in hun kansen voor je toekomst. Dit zegt de Bundesbank, de West duitse centrale bank, in haar gis teren gepubliceerde rapport over de economische situatie. De onlangs ingetreden verslechte ring van het economische kli- Bundesbank: bedrijven te somber maat moet volgens de bank voor al in verband worden gebracht met de ongunstige ontwikkeling van de export in de afgelopen maanden. De bank wijst er daar bij op dat de binnenlandse vraag niet in de verwachte mate heeft gereageerd op de forse toene ming van de export in het begin van dit jaar. Aan de andere kant is er ten aan zien van belangrijke factoren voor de investeringsactiviteit een verbetering opgetreden. De bank noemt in dit verband de da ling van de rente en de betrekke lijk geringe stijging van de pro- duktiekosten. Alles bij elkaar ge nomen is de rendementspositie van het bedrijfsleven in de loop van dit jaar duidelijk verbeterd, aldus de Bundesbank. De stijging van de winsten leidt echter niet tot grotere investerin gen, maar wordt benut voor con solidering van de financiële posi tie van de ondernemingen. gegeven. Hieraan heeft de baf gerdivisie de grootste bijdraj geleverd. Het totale bedrijfsresultaat b droeg 73,9 min. Per saldo steld lv het nettoresultaat van deeln-i mingen teleur, waarbij met nan 21 de activiteiten in Nigeria zoa verwacht slechte resultaten l"V zien gaven. Het aandeel in h nettoresultaat van deelneming* 14 was bijna 23 min negatief. E 16 nettowinst over de eerste he, Li van 1982 bedroeg 10,8 min. 1 D; De werkvoorraad daalde van 2650 tot 2340 min vergeleke met ultimo 1981. De ontwikke er ling van de orderportefeuille i K het tweede halfjaar is afhankeliji a.! van de uitkomst van lopende or derhandelingen over enkele bt langrijke contracten. Mede doo 1£ een selectiebeleid bij inschrijvir e"r gen en het aflopen van enkel T: grote projecten zal de orderpoi tefeuille vermoedelijk geen gro* 14 vertonen. RO'ITERDAM (ANP) - Een actiecomité van particuliere binnenschippers heeft gisteren op de schippersbeurzen in Rotterdam, Am sterdam en Terneuzen een bevrachtings bord geplaatst voor reizen naar de Westduit se kanalen. De schippers eisen dat al deze reizen in het vervolg niet meer buiten de beurs om, maar via deze borden bevracht worden door middel van een toerbeurtsys teem, zoals dat al geldt voor het binnenlands r België en Frank- De actie is een gevolg van de oprichting, afge lopen zaterdag in Rotterdam, van de Vereni ging Europese Toerbeurt. Ruim tweehon derd schippers hebben zich tot op heden daarvoor als lid aangemeld. De vereniging wil door middel van een marktordening en de invoering van bodemtarieven voor het vervoer naar de Duitse kanalen, dat d| vrachtprijzen, die nu op een zeer laag n liggen, worden opgetrokken tot een nivea|i waardoor het bestaansrecht van de particu liere binnenschipper niet langer in gevaar De verladersorganisatie EVO eist dat de rijks overheid de bevrachtingsborden op de beur zen in Rotterdam, Amsterdam en Terneuzei door de politie laat verwijderen. DINSDAG 21 SEPTEMBER 1982 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN j•sr0- ar zo vlak voi ging er toe E S AMSTERDAM - De Amsterdam»! effeeti delijk markt lig" gem de miljoi nog aardig De obligatien wachtende staatsfonds deeld en per saldo is de marl De ABN was vast met een wim van f 5 op f 240. Als reden wer dekkingsvraag in een duni) 1 markt opgegeven. In Amro ging wat meer om. D koers steeg een halve gulden op 38,20. NMB bleef liggen op f 10' Bij de internationals steeg Unil* 2 ver zonder duidelijke red fors. t Rond het middaguur bereikte h» - fonds een koers van f 165,30, 1 2,60 hoger. De omzetten wer goed genoemd. Kon. Olie klor 1 ondanks een onveranderd Wa 3 Street en een ongeveer gelijk j dollarkoers f 0,60 op f88,20. KLf en Philips werden iets duurde: 1 terwijl AKZO en Hoogovens or J veranderd noteerden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 20