Greg Lemond in spoor van Hinault Advocaat Koos H. berispt Katwijkse debutant neemt de leiding Hoessein: praten met PLO over statenbond Prinses Gracia's laatste dagen als moeder... Amateurs naar de Tour Judoka's in Oranje Geen beroep mogelijk tegen medicijnenlijst DINSDAG 21 SEPTEMBER 1982 MORZINE (ANP) - Felix Lévitan, de directeur van de Ronde van Frankrijk, heeft na afloop van de Ronde van de Toekomst in Mor- zine tijdens een gesprek met wielrenners en ploegleiders nog eens bevestigd dat de Tour in 1983 een open ronde zal zijn. Hij verduidelijkte dat gestart wordt met zes of zeven amateurforma ties en dertien profploegen van elk negen coureurs. Oost-Duits- land heeft inmiddels te kennen gegeven niet deel te nemen, maar Lévitan verklaarde in Mor- zine dat Tsjechoslowakije, Por tugal, Columbia en een formatie bestaande uit amateurs uit Scan dinavië, Oostenrijk en Noord- Afnka hun akkoord reeds heb ben gegeven. Amerikaan wint Toekomst-ronde MORZINE (ANP) De twintigste Ronde van de Toekomst, voor de tweede keer ook opengesteld voor wielerprofs, is gisteren geèindigd met de eindoverwinning voor de Amerikaan Greg Lemond. De tweede Tour de l'Avenir met naast amateurs ook be roepsrenners leverde voor de tweede keer een zege op voor een prof. Vorig jaar zege vierde de Fransman Pascal Simon. De Amerikaan Greg Lemond op het podium met de Engelsman Millar (l.) en de Columbiaan Perez Dit jaar was de pas 21-jarige in Franse dienst rijdende amateurs. In de elfde en laatste etappe, ge wonnen door de Fransman Pas cal Jules die Olympisch kam pioen Sergej Soekhoroetsjenkov in de eindsprint aftroefde, kwam de zege van Lemond geen mo ment meer in gevaar. In de Ronde van de Toekomst hppfi de jeugdige ploeggenoot Na 3-0 overwinning op De Engel LEIDEN - Het debuterende Van der Plas behaalde gisteravond in een volgelopen Sporthal Cleyn duin een waardevolle overwin ning op De Engel (3-0). Met De Rozet staan de Katwijkers aan de leiding van de Inter-regionale zaalvoetbalcompetitie. De Tegel- handel stuurde Glasbergen met lege handen terug naar Rijns burg (6-4). In de Hoofdklasse blijft THB Boys het goed doen. Nu werd Van Duuren met een 7-4 nederlaag naar huis ge stuurd. De Tegelhandel - Glasbergen 6-4 Met deze nuttige overwinning is de ploeg van coach Hennie van Put ten goed door de zo moelijke aanloopperiode gekomen. Ook nu kwam de ploeg door de vele blessures weer gehavend in het veld. Daarentegen miste Glas bergen de kracht van Piet Haas noot. Mooi was het allemaal niet, het werd een gevecht voor de pun ten. Uiteindelijk beschikte de vi- ce-kampioen over de langste adem. Onverdiend was dit niet want De Tegelhandel kreeg de beste kansen In de vierde minuut kwamen de Leidenaars wat gelukkig aan een voorsprong toen Anne Ouwer- sloot een inzet van John van der Winst voor volley-team ICA (ANP) Het Nederlands damesteam heeft bij de we reldtitelstrijd volleybal in Pe ru in een tussenronde van de strijd om de dertiende plaats een moeizame overwinning behaald op Porto Rico: 3-0. De setstanden waren 15-13, 15-13 en 15-2. De wedstrijd duurde 67 minuten. Samen met Italië, dat met 3-0 (15-0, 15-2 en 15-12) van Chili won, gaat Nederland in deze poule aan de leiding. Dat betekent vrijwel zeker, dat beide landen samen met Me xico en West-Duitsland in het weekeinde in Arequipa gaan strijden om de plaatsen der tien tot en met zestien van het wereldtiteltoernooi. Wetering in eigen doel liep: 1-0. Vier minuten later kreeg Marcel van der Blom de bal voor zijn zo gevaarlijke linkervoet en bracht de stand op gelijke hoogte (1-1). De vreugde was van korte duur voor de Rijnsburgers, want een minuut later lanceerde John van der Wetering Frans Sjardijn op maat en die tekende voor 2-1 In de 14de minuut leefde Ronald van der Pot zich ouderwets met een solo uit en Henk Postma moest voor de derde maal naar het net: 3—1. Glasbergen gaf zich niet gewonnen. Anne Ouwer- sloot, ook nu de beste Rijnsbur ger, verkleinde de marge tot 3-2. Nadat Gijs Collé verzuimd had de score voor de Leidse ploeg uit te bouwen was het weer Anne Ouwersloot die scoorde: 3-3. Ook nu beleefde Nico Glasbergen en zijn mannen weinig plezier aan die gelijkmaker. Eerst liep debutant Arno Lancel goed in op een pass van Gijs Collé en even later bracht Ronald van der Pot met een ver schot zelfs de stand op 5-3. Nadat inzetten van Frans Sjardijn en Ronald van der Pot van de doellijn gewerkt waren, was het weer Anne Ouwersloot die de spanning terugbracht: 5-4. Vijf minuten voor het eind signaal van de warrig leidende scheidsrechter Van Ham schoot aanvoerder Wim Oppelaar een toegekende strafschop (Postma had hands gemaakt) koelbloedig in 6-4. Van der Plas - De Engel 3-0 De Katwijkers zijn erg goed gestart in de inter-regionale competitie. Door doelpunten van Mart van der Plas, Jan Hogewoning en Huug Aandewiel werd een regel matige 3-0 overwinning behaald op het toch wat tegenvallende De Engel. De ploeg van coach Floor Schaap doorzag het uitge kookte spelletje van de Lissena- ren en kreeg vooral in de tweede helft nog wat kansen om de score te verhogen. THB Boys - Van Duuren 7-4 Ook Van Duuren heeft gisteravond te maken gehad met de kracht van het in de hoofdklasse debu terende THB Boys. Leo Weyers. Gerard van Beek, Wim Diels (3x) en Ed Griffioen (2x) zorgden er voor dat THB Boys zich aan de kop van de hoofdklasse kan plaatsen. Ted van Berkel (2x), Steef Pattiapon en Fred van Haarlem konden daar slecht vier treffers tegenover stellen. LEIDEN - Leiderdorper Robert van der Vlist en Hillegommer Jean Pierre van Deuren zijn gekozen in de nationale ploeg die volgende weck in Milaan deelneemt aan de Europese judokam pioenschappen voor teams. Arnold van der Vlist en Leidenaar Laurens van As maken deel uit van de selectie die dit weekeinde de nationale eer verdedigt tijdens de Open Zweedse kampioen schappen in Lund. van Bernard Hinault laten zien over welke talenten hij beschikt. Nadat de Oostduitsers de eerste vier dagen de Ronde naar hun hand hadden gezet - zonder ove rigens beslissingen te forceren - sloeg Lemond in de eerste indivi duele (berg)tijdnt onverbiddcl- Lijk toe. Weliswaar mocht hij nog niet meteen de gele trui om de schouders hangen, maar zijn achterstand op de Columbiaan Lopez bedroeg slechts zestien se conden. Een dag later, in het hooggebergte gaf hij de Colum- biaanse klimgeiten een lesje en zegevierde afgescheiden met meer dan vijf minuten voor sprong. Daarna heeft Lemond. die door ploegleider Cynlle Guimard rus tig voor het grote werk wordt voorbereid. zijn voorsprong slechts uitgebouwd. Een verge lijking met zijn grote voorbeeld Hinault is uitgebouwd. Een ver gelijking met zijn grote voor beeld Hinault is wellicht op zijn plaats. Ook Lemond liet in de Ronde van de Toekomst zien een uitstekend tijdrijder te zijn. Hij won beide individuele tijdritten tegen het uurwerk. In het hoog gebergte l(jkt voor Lemond een grotere toekomst weggelegd dan voor Hinault, die meer op kracht dan op souplesse naar boven rijdt. In elk geval hoeft de Re- nault-ploeg niet bang te zijn voor de opvolging van de viervoudige tour-winnaar. Lemond bewees dat de afgelopen twee weken overduidelijk. Naast Lemond vestigde ook de Brit Robert Millar de aandacht op zich. De jonge renner uit de ploeg van Maurice de Muer werd tweede, zij het op eerbiedige af stand van de drie jaar jongere Amerikaan. De twintigste Ronde van de Toekomst stond dus in het teken van de jonge broodfiet sers. Van de oudere garde deed slechts Raymond Martin van zich spreken. Op het moment dat bekend werd dat hij op het ge bruik van stimulerende midde len was betrapt en ook de contra- expertise een bevestiging van het gebruik had opgeleverd, ver dween de 33-jange ploeggenoot van Joop Zoetemelk met gebo gen hoofd uit de ronde Andere oud gedienden als de Belg Johan de Muynck konden geen rol van betekenis spelen. Daarmee werd het karakter van de Ronde van de toekomst, de naam zegt het immers, bevestigd. Een jeugdig talent (Lemond) was de sterkste. De Columbianen deden het evenals vong jaar in de breedte goed. Perez (derde). Her reira (vierde) en Acevedo (zesde en bergkoning) maakten meer indruk dan de Oostduitsers en de Sowjet-renners De Oostduitsers wisten nog enkele neven-klasse menten (ploegen- en puntenklas sement) voor zich op te eisen, ter wijl de Russen zelfs geen etappe- overwinning behaalden. Ad van Peer was met de veertiende plaats de beste Nederlandse prof op meer dan twintig minuten. Jo Maas vierde zijn terugkeer in het profpeloton met de zestiende plaats en John van Asten was de eerste Nederlandse amateur op de 42e plaats. Al met al waren de prestaties van de Nederlanders van een matig niveau. Seizoen voor Roberts over DEN HAAG (ANP) - Kennv Ro berts zal dit seizoen niet meer in actie komen. De dne-voudige wereldkampioen m de halve-li- terklasse start zondag niet in de wedstrijd om de Grote Prijs van West-Duitsland op het circuit van Hockenheim. Vorige week vnjdag werd de lin- kerbinnenmeniscus van Roberts weggenomen- Wegens interview met van moorden verdachte portier ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De vroegere advocaat van de van moord op drie meisjes verdachte Haagse sex- clubportier Koos H., mr. Baruch Moszkowicz, is kort geleden berispt door de Raad van Toezicht van de orde van Advocaten in verband met zijn optreden in deze strafzaak. Dit heeft de prociireur-generaal bij het gerechtshof in Den haag, mr. R.G. Feber, gisteren verklaard tijdens zijn requisitoir in de zaak tegen Koos H. Tegen de portier werd. zoals wij gisteren al meld den. levenslange gevangenisstraf geëist. Oorzaak voor de terechtwijzing van de Raad van Toezicht was volgens mr. Feber de medewer king die mr. Moszkowicz zou hebben verleend bii een inter view met Koos H. in een groot landelijk ochtendblad begin dit jaar, terwijl de zaak nog voor het gerechtshof moest komen. In de krant kreeg de verdachte de gele genheid om te vertellen wat er zoal aan het politie-onderzoek in zijn zaak had geschort. De raad van toezicht achtte deze handel wijze niet in overeenstemming met de zorgvuldige handelwijze die van een advocaat mag wor den verwacht. De deken van de orde van Advoca ten in Roermond, waar M. Mosz kowicz kantoor houdt, wilde gis teren geen commentaar geven op de mededeling van de procureur- generaal. Ook mr. Moszkowiz zelf wilde geen reactie geven. Volgens mr. Feber heeft hij nog tot 25 september de tijd om in be roep te gaan tegen de terechtwij zing. Mr. Moszkowicz was de tweede ad vocaat van de Haagse portier. Tijdens de behandeling van de zaak door de rechtbank in Den Haag liet de verdachte zich nog bijstaan door mr. T. Th. Duijn- stee. De huidige raadsman van Koos H., de Amsterdammer mr. G. van Asperen, houdt volgende week maandag zijn pleidooi voor het hof. De procureur-generaal liet de drie moorden waarvan Koos wordt beschuldigd, één voor één de re vue passeren. Daarvóór had hij om medeleven met de familiele den van de vermoorde meisjes gevraagd. De families hebben psychische verwondingen opge lopen. die waarschijnlijk niet meer zullen helen, aldus mr. Fe ber. De laatste moord, op Edith Post op 29 september 1980 in de duinen bij Wassenaar, biedt het meeste bewijsmateriaal. De procureur- generaal ontkende dat de politie bij het vergaren van dit materiaal niet objectief te werk was ge gaan, zoals Koos H. voortdurend naar voren heeft gebracht. Ghandi in Sowjet-Unie MOSKOU (AP) - De Indiase premier Indira Gandhi is voor een tweedaags staatsbe zoek in de Sowjet-Unie aan gekomen. Zij werd op het vliegveld verwelkomd door president Leonid Brezjnjev en premier Tikhonov. De 64-jarige mevrouw Gandhi ontmoette Brezjnjev twee jaar geleden voor het laatst, toen hij een bezoek bracht aan India. Mevrouw Gandhi was voor het laatst in 1976 in Moskou. Voor haar vertrek zei zij in New Delhi tegen verslaggevers dat zij naar de Sowjet-Unie reis de met gevoelens van "groeiende vriendschap en goede wil" jegens het Russi sche volk. AMMAN (AFP) - Koning Hoes sein heeft gisteren meegedeeld dat hij heeft besloten met de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) te gaan praten over de vor ming van een Jordaans-Pale- stijnse statenbond. De twee vol keren zouden zich in een referen dum over een dergelijk samen gaan moeten uitspreken. Tegenover vertegenwoordigers van de diverse openbare organen en volksgroeperingen zei de vorst dat zijn besluit een reactie vormde op de soortgelijke wens aan de kant van de Palestijnen. Volgens waarnemers is het de eerste maal dat Hoessein zich zo duidelijk over een Jordaans-Pa- lestijnse statenbond heeft uitge sproken, sinds hij in 1972 geen succes had met zijn denkbeeld van een 'verenigd Arabisch ko ninkrijk', dat het huidige Jorda nië en het door Israël bezette ge bied ten westen van de Jordaan zou moeten omvatten. De koning herhaalde dat zijn land de resoluties van de Arabische topconferentie in Fez onder schrijft De dialoog met de PLO zou moeten leiden tot een staten bond waarin "het zelfbeschik kingsrecht van de twee volkeren moet zijn gewaarborgd Het vraagstuk van het Midden- Oosten noemde hij eerder een Jordaans-Palestijnse dan een Arabische zaak. Volgens zijn analyse heeft het vredesplan van Fez zijn grenzen. Men zou het mei moeten beschouwen als het Arabische antwoord op de voor stellen van president Reagan. Jordanië moet, zo betoogde hij, het Amerikaanse initiatief niet verwerpen, dat enkele positieve punten bevat". Men moest het in Fez aanvaarde plan dan ook niet zien als in strijd met de Ameri kaanse vredesvoorstellen. Het was voor het eerst sinds een tiental jaren dat de Jordaanse vorst in zijn paleis de vertegen woordigers van de verschillende sectoren van het land had verza meld. Aan het begin van de bij eenkomst vroeg hij om een mi nuut stilte ter nagedachtenis aan de Palestijnen die in de kampen Sabra en Chatila in Beiroet zijn vermoord. DEN HAAG (ANP) - Twintig far maceutische industrieën heb ben tevergeefs een beroep ge daan op de Raad van State om de invoering van de zogeheten negatieve medicijnenlijst van minister Gardeniers (volksge zondheid en milieuhygiëne) op te schorten. De voorzitter van de afdeling ge schillen van bestuur van de Raad van State. dr. G.H. Verin- ga, heeft bepaald dat tegen het besluit van Gardeniers geen be roep openstaat. De fabrikanten zijn dan ook niet ontvankelijk verklaard in hun verzoek tot schorsing van het besluit. De uitspraak van dr. Veringa is gis teren bekend geworden. Het "besluit farmaceutische hulp ziekenfondsverzekering", zoals de maatregel van Gardeniers voluit heet, houdt in dat zieken fondsverzekerden die niet in het ziekenhuis liggen, na 1 oktober geen recht meer hebben op ver goeding van 400 farmaceutische merkprodukten en 120 drogiste rij-artikelen. Voor 400 andere middelen geldt dat voortaan een voorafgaande machtiging van het ziekenfonds nodig is. Bedoeling van de maatregel is het bewerkstelligen van bezui nigingen in de gezondheidszorg. [)e voorzitter van de afdeling schrijft in zijn beschikking dat de minister zich bij het vaststel len van het besluit uitsluitend heeft gebaseerd op de Zieken fondswet. Er is geen wettelijke bepaling die een beroep op de Kroon tegen dit besluit moge lijk maakt. Het betoog van de fabrikanten dat het besluit wel iswaar naar de vorm is geno men op grond van de Zieken fondswet, maar naar de inhoud op grond van de wet geneesmid delenvoorziening, gaat volgens hem niet op. De fabrikanten hadden aange voerd dat het besluit onherstel bare sehade zal veroorzaken. Hun omzet zou in sommige ge vallen met meer dan de helft dreigen te verminderen. Het zelfde betoog hielden zij ruim drie w eken geleden voor de pre sident van de Haagse recht bank, tijdens de behandeling van het kort geding dat zij tegen de minister hadden aangespan- Heeft Prinses Gracia haar dood voorvoeld? Juist in de laatste dagen van haar leven zocht zij contact met haar kinderen. Een week voor dat noodlottige ongeval op die bergweg kwam het geluklogei dan met man en kinderen tot een innige verzoening met haar een écht gezin te vormen oudste dochter Caroline En ook \Joot hen zal het een grote Prinses Stephanie vond de weg terug troost zijn. dat zi| hun liefde voor r haar moeders hart haar nog net op tijd hebben kunnen Niets maakte Pnnses Gracia uitspreken OVERAL VERKRIJGBAAR OVERAL GELEZEN OVERAL VERKRIJGBAAR OVERAL GELEZEN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15