"Het ongelijl van anderen nu bewijzen' Ii Klunder en Van Strien blijven LVB-bestuurder Hand: "Ierland zal het spel bepalen" DINSDAG 21 SEPTEMBER 1982 PAGINA 13 Trainers hebben een verre van gemakkelijk baantje, vooral in de voetballerij waar een hoop geld rolt. Als het met een ploeg niet goed gaat, komt dat op hün hoofd neer. Een jaar of wat terug hoefde er maar heel weinig te gebeuren of je stond als trai ner op straat. Tegenwoordig gebeurt dat wat minder, niet omdót bestuursleden geduldi ger en wijzer zijn geworden maar doordat de centen ont breken om contracten af te kopen. Het blijft een broodwinning met veel spanningen en elk seizoen een forse portie narig heid. Maar soms vragen trainers door hun wijze van optreden om trammelant. In een paar dagen tijd bevatte de krant drie vrijwel dezelfde berich ten waaruit bleek dat trai ners met de gevoelens van spelers geen enkele rekening hadden gehouden. Piet Huyg, al bijna 13 jaar spe ler van het eerste elftal van Haarlem, krijgt via een pers conferentie van zijn trainer te horen dat hij voor de EC- wedstrijd tegen AA Gent op de reservebank kan plaatsne- Vrijwel ter zelfdertijd ontsteekt in Newcastle Kevin Keegan in grote woede omdat hij eveneens via de media moet horen dat de trainer van het Engelse elftal hem niet meer nodig heeft. Een paar dagen daarna ver neemt Manfred Kaltz van HSV, 66 keer international, ook al uit de krant dat bonds coach Derwall hem zonder enige uitleg buiten de selectie heeft gelaten. Drie spelers, met een grote staat van dieiist voor hun club resp. het nationale elftal, worden zo even als nummers, als baaltjes meel terzijde ge schoven. Waarom niet eerst even onder vier ogen met de speler gesproken of desnoods de telefoon gepakt? Slordigheid, onnadenkendheid, botheid Het gebeurt herhaaldelijk. Zou den ze op trainerscursussen die kerels niet eens kunnen le ren dat wie kilte zaait nooit warmte zal oogsten? Trainer (2) Trainers kunnen soms van die rare uitspraken doen. On langs was in het Utrechts Nieuwsblad Piet Diemei (47) aan het woord, oud-trainer van de dames-zaalhandbal- ploeg HMS, waarmee hij de eredivisie haalde. Diemei: "Ik heb bij HMS een hardstikke fijne tijd gehad, maar ik zou nooit meer een damesploeg willen trainen. Dat ligt me niet. De één moet je over de bol aaien en de an der moet je bij wijze van spre ken een schop geven. Iemand heeft eens gezegd: het trainen van dames is het meest simpe le dat er is. Daar ben ik het volstrekt niet mee eens. Da- 'S-trainen is het moeilijkste dat er is. Ten eerste is het één grote flirtpartij met alle den en ten tweede val je bij vrouwen onherroepelijk door de mand als je als trainer de stof mei goed beheerst. Ik heb bij HMS nooit problemen ge had. Mijn opvolgers wel. Vol gens mij was een belangrijke reden het feit dat ze niet bo ven de groep stonden. Als je dat niet doet maken vrouwen je af'. De flauwekul en het generalise- 'De één over de bol aaien en de ander een schop geven". Sinds wanneer slaat dat al leen op vrouwen? Ik ken vele mannelijke sporters voor wie hetzelfde geldt. "Eén grote flirtpartij met alle meiden". Tja, dat hangt na tuurlijk voor een belangrijk deel af van de manier waar op je je als trainer gedrddgt. "Bij vrouwen val je onherroe pelijk door de mand als je als trainer de stof niet beheerst Bij mannen dus kennelijk niet, die zijn zeker blind. Hoe wéét hij dat trouwens? Niet uit eigen ervaring, want hij heeft "nooit problemen ge had". "Als je niet boven de groep staat, maken vrouwen je af'. Voor iemand die één dames- teampje onder zijn hoede heeft gehad, zijn dat wel heel boude uitspraken. Dé vrou wen maken je af en dé man nen doen dat klaarblijkelijk nooit. Diemei, zo lees ik, is als speler en trainer "een kwarteeuw nauw betrokken bij het hand- balgebeuren". Een kwarteeuw en dan nóg dit soort ongein uitslaan. Die Wilson Washington van El Leiden (het vroegere P/Lei den) weet dus óók heel aardig hoe je géld moet dunken. Indiaan In Amerika gaat men onver droten door met pogingen om de gouden medailles terug te krijgen die de beroemde In diaanse atleet Jim Thorpe bij de Olympische Spelen van Stockholm (1912) op vijf- en tienkamp won. In 1913 moest Thorpe zijn prijzen weer inle veren. De Amerikaanse Atle tiek Unie (AAU) was er ach ter gekomen dat de Indiaan in 1907 enige tijd voor een profhonkbalteam had ge speeld en dus niet aan de Spe len had mogen meedoen. Met merkwaardige voortvarend heid drongen de Amerikanen bij het Int. Olympisch Comité (IOC) op diskwalifikatie van Thorpe aan. Als het om een blanke was gegaan, zou de zaak ongetwijfeld i n de doof pot zijn gegaan, maar ja, er was slechts sprake van een (superieure) indiaan. En daar had niet iedereen wat mee op. Thorpe, een eenvoudig man en volkomen te goeder trouw, stierf totaal verarmd in 1953. In 1973 gaf de AAU hem pos tuum de amateurstatus terug en daarmee zijn plaats op de nationale kampioenslij sten. Maar het IOC heeft tot dusver van rehabilitatie niet willen weten. De Amerikaanse Tweede Ka mer nam dezer dagen een re solutie aan waarin het IOC wordt gevraagd bij de Spelen van Los Angeles in 1984 de gouden medailles van Thorpe diens nabestaanden te rug te geven. Tevoren was voor de kamercommissie voor de rechten van de mens de zoon van Thorpe verschenen, John R. Thorpe, nu opper hoofd van de stam waartoe zijn vader behoorde. Het moet een schilderachtig tafereel zijn geweest, want hij ver scheen in volledige indianen- uitrusting. "Deze atleet dient de plaats te krijgen die hem toekomt", zo zei het stam hoofd over zijn vader. Robert Parienté schrijft in l'E- quipe: "Thorpe verdiende in 1907 met honkballen vijf gul den per dag gedurende drie maanden Vergelijk dat eens met wat de huidige topatleten innen zonder hun amateur- status te verliezen. Het zou de grootste ran alle dwcasheden zijn om de diskwalificatie te handhaven". En nu maar kijken of ze bij het IOC nog een hart in hun lijf hebben. Boeken In West-Duitsland zijn de afge lopen maanden heel wat boe ken over het WK-voetbal ver schenen. Ik heb er drie te pak ken gekregen: "Franz Beckenbauer: Fussball- WM 1982", uitgegeven doorC. Bertelsmann, Postfach 7777, Gutersloh. Prijs: 34 mark. "Karl-Heinz Rummenigge: Fussball-WM 1982", uitgege ven door Copress Verlag. Schellingerstrasse 39-43. München. "Harry Valénen: Fussball 82". uitgegeven door Südwest Ver lag, Goethestrasse 43. Mün chen, Prijs 36 mark. Alle werken zijn magnifiek géi- FRANZ BECKENBAUER lustreerd. maar wat tekst be treft behalve Valériens werk) nogal snel in elkaar ge draaid. Het is overigens een rage ge worden om de namen ran be roemde sportlieden als au teur van sportboeken op te voeren. Hun bijdrage is meestal bescheiden. Zelden zetten ze een pen op papier, het wórdt meestal voor hen opgeschreven. De naam is een goede reclame. In die boeken ben ik eens nage gaan hoe dat futduel Duits- land-Oostenrijk (1-0) werd beschreven - u weet wel de wedstrijd die de Duitsers moesten winnen en de Oosten rijkers met kleine cijfers kon den verliezen om een ronde verder te komen. En op welke wijze de smerige overtreding van doelman Schumacher te gen de Fransman Battiston werd behandeld Rummenigge zegt dat er geen sprake was ran .vu q/kpTUaJc met de Oostenrijkers "Maar in de tweede helft speelden ze voortdurend achteruit en dat kwam goed in onze kraam te pas" (Ik denk dat het inder daad zo is gegaan) Over de zaak-Schumacher schrijf hij niets en elders in het boek worden er drie weinigzeggen de regels aan besteed Rum menigge heef er. denk tk, geen belang bij Schumacher aan te pakken, hij moet im mers nog vaak genoeg tegen hem spelen Beckenbauer vindt Duitsland- Oostenrijk "de slechtste inter land ooit door de Mannschaf gespeeld". Maar hij heef voor iedereen en alles toch wel be grip. Een "unschone Ennne- rung", zo besluit hij. Ja, dat mag u wel zeggen. Ook van Beckenbauer geen woord over Schumacher In het wedstrijdverslag de op merking dat Battiston werd "umgerannt" en dat er een Pfeifkonzert volgde Wie weet wat voor rol Becken bauer zich nog in het West- duitse voetbal heef toege dacht. Gelukkig, Harry Valerten (de goede, wat breedsprakige Duitse tv-verslaggever) geef zijn landgenoten in zijn boek ran onder uit de zak. "Schm lerentheater". "Fuss ball mit Fussen t re ten", schrijf hij over het duel met Oostenrijk. En Schumacher wordt met een paar goed ge kozen citaten neergezet als de engerd die hij is. Goed, dat er nog onafhankelij ke verslaggeving bestaat. Oranje-debutant Van der Gijp ZEIST (GPD) - Tijdens het wereldkampioenschap voetbal in Spanje gingen zijn ogen pas goed open. Op het tv- scherm ontdekte René van der Gijp min of meer tot zijn eigen verbazing dat door hem bewonderde voetbalvir tuozen als Michel Platini en Jean Tigana zich volledig in dienst stelden van het Franse elftal. René van der Gijp tijdens de Oranje-training in gesprek met Ruud Gulht. Samen met de Feyenoorder zal Van der Gijp morgenavond voor het nodige gevaar in de Ierse defensie moeten zorgen. Vanaf toen ook nam het even grilli ge als wispelturige voetbaltalent zich heilig voor definitief af te re kenen met het imago dat hij in korte tijd had opgebouwd. „Waarom zouden spelers zoals ik", overdenkt de Oranje-debutant twee maanden na dato in het KNVB-sportcentrum in Zeist, „niet doen wat spelers die al een reputatie hebben gevestjgd wél doen? Van dat wereldkampioen schap heb ik vooral geleerd dat je het met zijn elven moet doen en dat niet één de kantjes eraf kan lopen. Het is net als met een auto: valt er een cilinder uit, dan doet hij het niet meer". Dat is hoogst opmerkelijke taal voor een voetballer, wiens na tuurlijke aanleg bijna unaniem wordt geprezen, maar die even ROTTERDAM (ANP) - Een jaar en dertien dagen zijn morgen verstreken als de voetballers van Nederland en Ierland elkaar op nieuw in het Feyenoordstadion ontmoeten. Voor de Ieren zal de Rotterdamse reünie meer op de kennismaking van 1981 lijken dan voor de selectie van bonds- trainer Kees Rijvers. Stelt Eoin Hand, de Ierse keuzeheer, in het duel voor de voorronde om het Europees kampioenschap negen spelers op die vorig jaar van de partij waren, Nederland ver schijnt slechts met twee spelers van de wedstrijd die in 2-2 ein digde. Continuïteit staat voorop in de ge- dachtengang van Hand, die naast de nationale ploeg het clubteam van Limerick onder zijn hoede heeft. Graag had de 36-jarige trai ner alle elf acteurs van septem ber 1981 in zijn basis gehad, maar dat blijkt door de afwezigheid van Steve Heighway onmogelijk. Hij wordt vervangen door Tony Galvin van Tottenham Hotspur, die Hand ziet als een troef voor de toekomst en vooral waardeert als kansenbenutter. Voorts stelt Hand op het middenveld Daley op in plaats van Martin. Voor het overige laat de Ier alles bij het oude. terecht bij herhaling een te pas sief gedrag werd verweten. Het is ook om die reden dat bonds coach Kees Rijvers hem eerder deze maand op het laatste mo ment alsnog opzij schoof voor de interland tegen IJsland. „Nu be grijp ik pas dat het tegenover de club schandalig is als je op het eind van de maand de afrekening ziet, maar voor jezelf weet dat je er niets aan hebt gedaan. Die ver antwoordelijkheid ben ik me nu veel beter bewust". Blessures, een stagnerende vorm bij jongeren alsmede een Oranje- schorsing voor Simon Tahamata dwongen Rijvers echter alsnog een beroep te doen op het naar Lokeren uitgeweken voetbalta lent. René van der Gijp, 21 pas, weet ook drommels goed wat Hand gedraagt zich twee dagen voor de interlandwedstrijd tame lijk zelfbewust. Hij beschouwt het Ierse elftal als de ploeg die in Rotterdam het spel zal bepalen. Met Robinson en Stapleton als spitsen, meent Hand over meer aanvalskracht te beschikken als spitsen. Hand zegt er maar wei nig van te begrijpen dat Neder land deze thuiswedstrijd met slechts één echte spits (Van der Gijp) begint. Gullit en Vanen burg. de twee anderen in de voorste linie, tellen naar het oor deel van de Ierse bondscoach niet mee als "echte" aanvallers. Verbazingwekkend acht Hand de naar zijn mening onbezonnen verjonging die zijn Nederlandse collega heeft toegepast. Volgens- Hand is het belangrijker een hechte groep te formeren dan te kunnen bogen op een piepjong team. De gemiddelde leeftyd van de Ierse ploeg is 25 jaar. Het Ierse elftal voor de interland wedstrijd van morgen ziet er als volgt uit: MC Donagh, Langui, O'Leary, Lawrenson en Dewme, Grealish, Daley en Brady, Robinson, Sta pleton en Galvin. Rijvers morgenavond van hem verwacht. „Maar dat geldt na tuurlijk voor de hele ploeg. Te recht verwacht Rijvers dat er kei hard wordt gewerkt. En dat slaat niet alleen op mij". Wat daaronder wordt verstaan is hem inmiddels in Lokeren wel duidelijk gemaakt. „Bij Sparta kon ik het er nog wel eens van nemen en dat deed ik ook regel matig. Nu ligt dat wel iets an ders. Ik speel nu bij een club die elk seizoen bij de eerste vier moet eindigen om Europees voetbal te kunnen spelen. Bij Sparta wist ik eigenlijk amper waar ik mee bezig was, je deed maar wat. Als die club in de eer ste helft maar in de middenmoot eindigde, dan kon je het in de tweede competitiehelft rustig uitzingen". De overschakeling van de vriende lijke Kasteel-club naar de puur zakelijk geleide Belgische sub topper is René van der Gijp niet temin prima bevallen. Toch was het voor deze levensgenieter bij uitstek wel even wennen. „Sfeer is er niet. Je komt om je werk te doen, lachen is er in Lokeren niet bij. Na een overwinning is er ook geen feest, zoals ik gewend was. Als we met Sparta met 4-0 bij FC Twente verloren, dan draaiden we in de bus rustig een plaatje van André Hazes". Wat dat betreft kwam hij bij Loke ren van een koude kermis thuis, gewend als hij was overal de zon zijde van in te zien. „Even dacht ik nog: zo'n ramp is dat toch niet als je verloren hebt. Maar toen er na die wedstrijd twee, drie uur gepraat werd, besefte ik ineens dat het ernst was". Werd René van der Gijp bij Sparta ook bij herhaling ontzien, bij Lo keren is hij slechts een van de zestien. De aanpak was daaraan navenant. „Toch voel ik mij er goed bij, dat ik harder wordt aan gepakt. Conditioneel ben ik daardoor ook een stuk sterker geworden, ook al omdat ik met Lokeren tot dusver steeds twee wedstrijden in de week heb moe ten spelen. Op de training gaat het daarom ook heel wat harder {oe dan bij Sparta". Terugblikkend op zijn laatste sei zoen bij Sparta, dat hij door con tractuele verwikkelingen voor een deel miste, beschouwt René van der Gijp dat nu als een ver prutst seizoen. „Pas na de win terstop begon ik weer redelijk te draaien, maar erg goed was het bijna nooit, omdat ik niet blij was weer bij Sparta te moeten spelen. In feite was dat een weg gegooid jaar. Ik vind het ook nog altijd doodzonde dat de transfer naar Feyenoord niet doorging. Ik was er graag naar toe gegaan". Met zijn uitverkiezing voor Oranje, waarmee de telg uit een roem rucht voetbalgeslacht meteen op gelijke hoogte is gekomen met vader Wim, gaat ook wel degelijk een wens in vervulling. Hij be schouwt het bovendien als een niet gering voordeel dat hij in Rotterdam mag debuteren. „Ik weet niet hoeveel mensen er ko men, maar het is toch een heer lijk gevoel dat ik de kans krijg om mij voor het eigen publiek in de kijker te spelen. Nu krijg ik de kans om het ongelijk van ande ren te bewijzen, ook dat is waar". Zelfbewust als hij is, tilt René van der Gijp er al evenmin zwaar aan dat hij in feite als stand-in voor Simon Tahamata dient. „Die heeft in Oranje toch nooit veel potten kunnen breken. Ja. behal ve die wedstrijd tegen Argenti nië dan. Dat was zijn eerste inter land en die van woensdag is voor mij de eerste, dus wie weet". Het Nederlands elftal ziet er als volgt uit Hans van Breukden (Nottingham Forest). Ben Wijn stekers (Feyenoord). Michel van de Korput (Torino). Ronald Spel- bos (Club Brugge) en Huub Ste vens (PSV), Dick Schoenaker (Ajax), John Metgod (Real Ma drid) en Willy van de Kerkhof (PSV), Ruud Gullit (Feyenoord). René van der Gijp (Lokeren) en Gerald Vanenburg (Ajax). LEIDEN - Op aandrang van de Belangenvereniging Amateur voetbal Leiden (BAVL) zullen de met afscheidsplannen rondwa rende LVB-bestuurders Klunder en Van Stnen zitting houden in het bondsbestuur. Zo verklaar den beiden gisteravond tijdens de (voor het eerst openbare) alge mene ledenvergadering van deze jonge Leidse vereniging in het clubhuis van VTL. Van Strien vervult de rol van penningmees ter. Klunder is afgevaardigde naar het damesvoetbal. De BAVL raakt langzamerhand operationeel. De club, tot vol gend jaar april onder voorzitter schap van Lugdunum-praeses Verstraaten, kan na een inwerk- periode waarin men het vertrou wen van de meeste Leidse voet balclubs heeft gewonnen, daad werkelijk aan de slag. Gister avond vermeldde de agenda voornamelijk nog de gebruikelij ke, meer algemene punten. In de naaste toekomst zal daar onge twijfeld verandering in komen. In de VTL-kantine werd bijvoor beeld aandacht gevraagd voor uniforme maatregelen tegen 'spijtoptanten', spelers die over schrijving aanvragen naar een andere vereniging maar om uit eenlopende redenen spoedig te rugkeren naar het oude nest. Bij de ene vereniging betaalt een speler in dat geval voor een jaar contributie, terwijl een andere vereniging maar voor drie maan den of helemaal niet laat betalen. En wat te denken van de LVB-af- vaardiging naar de jaarvergade ring van de KNVB De kersverse bondsvoorzitter Persoon, die gis teravond als gastspreker nog eens zijn ideeen en plannen op een rijtje zette, plaatste voorzich tig enkele vraagtekens bij het op treden van het duo Ouwcrkerk/ Van der Neut. Zij zouden wel eens onvoldoende op de hoogte kunnen zijn van wat er exact bij de Leidse voetbalclubs leeft, met het nsico dat zij tijdens de jaar vergadering voor eigen parochie zouden preken. Om de contacten te verbeteren verbond Persoon aan die opmerking het advies de vertegenwoordigers voor een volgende BAVL vergadering als gastsprekers uit te nodigen Ou wcrkerk en Van der Neut kun nen een invitatie voor de volgen de vergadering, eind november. tegemoet zien, liet Verstraaten weten. Op die ontmoeting wordt ook be kend wie de Lugdunum-voorzit- ter in het voorjaar '83 zal opvol gen als BAVl^-praesus. Voor naamste kandidaat is Rooden- burgs eerste man Jan Werter, die zijn sporen in het vrijwilligers- /bestuurswerk reeds verdiend heeft. Gisteravond maakte Wer ter nog enig voorbehoud omdat hij voor anderen de mogelijk open wil laten zich kandidaat te stellen. Achter de bestuurstafel werd hem te verstaan gegeven dat daartoe reeds pogingen in het werk waren gesteld maar dat niemand belangstelling toonde. Verstraaten, naast Lugdunum- voorzitter ook nog bestuurslid van de Leidse Sportfederatie, wil in januari zijn opvolger gaan in werken en in april officieel af scheid nemen van de BAVL Remise voor Van der Wiel MOSKOU (ANP) John van der Wiel heeft in zijn partij voor de tiende ronde van het interzonale schaaktoernooi in Moskou remi se gespeeld tegen de Sowjet grootmeester Efim Geiler De Leidcnaar verdedigde zich met zwart op Siciliaanse wijze De strategie wordt vaker toegepast door Makantsjev, één van de ve le grootmeesters uit de Sowjet- Unie De Amerikaan Christiansen zorgde voor een verrassing door Ujstaan voerder Guillermo Garcia uit Cu ba te verslaan. Het was de eerste nederlaag voor Garcia, die niette min met 6 }/i punt en een afge broken partij de leiding behoudt. Oud-wereldkampioen Tal uit de Sowjet-Unie, die het punt deelde met de Hongaar Sax. zit hem evenwel op de hielen Garcia ging ten onder in een Nim zo indische partij Op een nieuw tje van Christiansen by de twaalfde zet (dc3 in plaats van h3) had de Cubaan geen ant woord Na dertig zetten gaf Gar cia zich gewonnen Naast Garcia en Tal hebben ook Andersson en Kasparov nog redelijke vooruit zichten op de toernooiwinst. APPlB BMFT ZM APM£M CKIEfZ EL KAAR Hoocew SRELEM UJl) MAOR MËT -77SV MAM C

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13