Kerntaak voor Orion" bepleit Aa/\ Toneel en orkesten de klos C Zwaardere eisen bij rijexamens D Salarissen in onderwijs nog eens 1,65% gekort Extra geld voor stadsvernieuwing DE MILJOENENNOTA DINSDAG 21 SEPTEMBER 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD)-Dec sen voor alle rijbewijzen, behalve voor de personenauto (B). zullen worden verscherpt. Dit om de verkeersveiligheid te vergroten. Ook komen er andere regels voor het oefenrijbewijs van motorrij ders. Dit staat in de toelichting op de begroting van Verkeer en Waterstaat. De maatregelen zijn mede geba seerd op de verschuivingen die de afgelopen vijf jaar zijn opge treden in het verkeersgedrag en de ongelukken. Bij alle catego rieën van verkeersdeelnemers is het aantal verkeersdoden ge daald; evenwel het meest bij au topassagiers (42 procent) en bromfietsers (38 procent) Uit dc toelichting op de begroting blijkt dat dit tot meer maatregelen noopt, o.a. voor de fietsers. Het fietsverkeer in en buiten de be In de toelichting op de begroting, die voor het eerst de tien miljard gulden overschrijdt 10.150 mil joen). wordt sterk de nadruk ge legd op de relatie tussen het (au toverkeer en de economie. Het verkeer op de autosnelwegen is nog steeds drukker dan werd ge schat in het Structuurschema Verkeer en Vervoer. Doordat er niet voldoende wegen worden aangelegd, leidt dit op vele plaat sen tot filevorming en dus tot tijdverlies. Nog afgezien van het feit dat dit de verkeersveiligheid in gevaar brengt, kost het de maatschappij jaarlijks 550 mil joen gulden, zo heeft de Stich ting Weg berekend. Verkeer en Waterstaat komt tot 225 miljoen gulden. Voor het goederenver voer kost het tijdverlies als ge volg van filevorming 40 tot 70 miljoen per jaar. Minister Zeevalking trekt hieruit de conclusie dat er met voorrang meer wegen moeten worden aan gelegd en dat er absolute voor rang moet worden gegeven aan het onderhoud van wegen. Ook zal de verkeersveiligheid in woon- en leefmilieu moeten wor den verbeterd, aldus de toelich ting. Voor onderhoud en verbe tering van de rijkswegen is voor volgend jaar een bedrag van 521 miljoen gulden uitgetrokken. Zoals ook al onlangs bleek uit het "politiek testament" dat Zeeval king achterliet, zullen de tarie ven voor het openbaar vervoer Verkeer en Waterstaat de komende jaren met 10 pro cent per jaar moeten stijgen. Vol gens de bewindsman wordt de bijdrage van de passagier steeds kleiner. Dat geldt bijvoorbeeld voor de NS. waar de passagier vorig jaar nog 60 procent van de kostprijs opbracht en nu nog maar de helft. Uit de toelichting op de begroting blijkt verder dat het Oosterschel- de-project de schatkist volgend jaar bijna 1 miljard gulden gaat kosten. Volgend jaar wordt be gonnen met het plaatsen van de pijlers voor de Oosterschelde- dam. DEN HAAG (GPD) - Mi nister Van Mierlo (defen sie) laat in de toelichting op zijn begroting een dui delijke voorkeur blijken voor een voorlopige toe kenning van nucleaire ta ken aan de nieuwe F-16 straaljagers en de in Val kenburg gestationeerde marine-vliegtuigen Orion. Tijdelijke besluiten zijn nodig, vooruitlopend op een beslissing over het to tale pakket aan kernwa- pentaken dat Nederland binnen de NAVO zal heb ben, aldus de bewinds man. Hoewel niet met zoveel woorden, stuurt Van Mierlo erop aan dat de Orion en de F-16 de nucleaire taken van hun voorgangers (de Neptune en de Starfighter) al thans voorlopig overnemen. Daarbij wordt niet beslist of Ne derland die taken uiteindelijk zal Z.-Holland moet snel gesplitst Binnenlandse Zaken DEN HAAG (GPD) - Minister Rood (binnenlandse zaken) wil haast maken met de split sing van de provincie Zuid- Holland en, daaruit voort vloeiend. de 'verhuizing' van Goeree-Overfiakkee naar Zeeland. Hij wil ook snel met een wets ontwerp komen waarin de grenzen van Zeeland, Zuid- Holland en Brabant worden aangepast. In zijn planning zegt Rood dat de Eerste Kamer in het voor jaar van '83 het wetsontwerp behandeld moet hebben, waarna het tot wet geworden voorstel in het Staatblad kan worden gepubliceerd. Daar na kan de 'verhuizing' begin- Bij de benoeming van burge meesters en commissarissen van de koningin wil de minis ter van binnenlandse zaken dat "positieve discriminatie" van vrouwen wordt toege past. Aan het eind van dit jaar zal zijn departement een emancipatieplan uitbrengen, waarin mogelijkheden wor den opgesomd om discrimi natie van de vrouw tegen te gaan. Ook koningin levert in Algemene Zaken behouden of afstoten, benadrukt hij. In zijn toelichting schrijft Van Mierlo dat het eenvoudig is een nucleaire taak te beeindigen, maar een langdurig proces om een eenmaal opgegeven atoom- taak weer op te pakken. Boven dien is eenzijdige afstoting van twee van de zes nucleaire taken in strijd met het Nederlandse voornemen om het gehele nu cleaire takenpakket binnen de NAVO te bespreken. Van Mierlo legt hier grote nadruk op. Voordat in een komende defensie nota uitspraken gedaan kunnen worden over het Nederlandse nucleaire takenpakket, moeten volgens de minister de resultaten worden afgewacht van NAVO- studies naar de opbouw en nood zaak van het gehele Westeurope- se kernwapenarsenaal. Omdat voor de Orion eind dit jaar duide lijkhcid nodig is en voor de F-16 halverwege zijn voorlopige be sluiten noodzakelijk, meent hij. Wat betreft de plaatsing van de 48 kruisraketten herhaalt Van Mier lo wat hij ook al aan de kabinets informateur heeft geschreven. Defensie Nederland moet meedoen aan de voorbereidingen voor plaatsing, om het wapenbeheersingsover- leg tussen de Sowjet-Unie en de VS in Geneve niet te frustreren. Maar het meedoen aan de voor bereidingen betekent niet dat plaatsing van 48 raketten in ons land dan ook onontkoombaar wordt. Half miljard meer Defensie krijgt volgend jaar een half miljard gulden meer te be steden dan dit jaar: in totaal 12,6 miljard gulden. Toch is dat bij lange na niet voldoende om alle taken uit te voeren. Minister Van Mierlo stelt in zijn begroting een aantal forse besnoeiingen voor. Voor de komende jaren valt niet te ontkomen aan een grondige bezinning op de omvang en de taken van de krijgsmacht, stelt hij vast. De minister heeft zijn begroting voor 1983 sluitend gekregen door onder meer de opheffing van drie afdelingen luchtdoelartilleri Minister Van Mierlo. e. inkrimping van de vliegbasis Eindhoven, de opheffing van een groep Nike-luchtverdediging en het uit de vaart nemen van mij nenvegers van de Van Straelen- klasse en de onderzeeboot Dol fijn. Verder wordt net als de afge lopen jaren zoveel mogelijk be knibbeld op munitieaankopen en brandstofvoorraden. Met deze maatregelen is volgens Van Mierlo de grens van de mogelijk heden bereikt. Door de bezuinigingsmaatregelen zal het aantal banen bij defensie volgend jaar met 1500 afnemen tot 131.214. Vooral de lucht macht en de landmacht zullen het aantal arbeidsplaatsen zien afnemen, zonder dat dat overi gens tot gedwongen ontslagen hoeft te leiden. DEN HAAG (GPD) - Op alle sala rissen in het onderwijs zal per 1 januari volgend jaar 1,65 procent worden ingehouden. In totaal gaan de onderwijsgevenden er waarschijnlijk tussen 7 en 8 pro cent in koopkracht op achteruit. Dat komt voor een belangrijk deel door de bezuinigingsmaat regelen die het tussenkabinct voor deze trendvolgers, de amb tenaren en de uitkeringstrekkers in het vooruitzicht heeft gesteld. De salarismaatregel, die 278 mil joen gulden moet opbrengen, is slechts een onderdeel van het be drag dat minister Deetman (on derwijs en wetenschappen) op zijn begroting moet bezuinigen. Niet minder dan 820 miljoen gul den wil hij in 1983 ombuigen op een begroting van ongeveer 23,3 miljard gulden. Het te bezuinigen bedrag bestaat voor een deel uit een erfenis van de periode-Pais (340 miljoen gul den) en voor een deel uit de bij drage van Onderwijs en Weten schappen in de door het kabinet noodzakelijk gevonden ombui gingen voor 1983 (425 miljoen gulden). Verder heeft de minister 55 miljoen gulden moeten uit trekken voor noodzakelijke ver schuivingen^ Opvallend is dat de salarismaatre gel niet alleen geldt voor onder wijsgevenden. maar ook voor niet-onderwijzend personeel van scholen, personeel van academi sche ziekenhuizen en weten schappelijk personeel van uni versiteiten en hogescholen. De laatste drie groepen vallen name lijk niet onder de door het minis terie van onderwijs gehanteerde onderwijssalarisschalen. maar onder de ambtenarenschalen van het ministerie van binnen landse zaken. In de toelichting op de begroting schrijft dc minister dat er niet viel te ontkomen aan deze eenzij dige ingreep in de salarissen. Het totale effect van bezuinigingen op de kleine begrotingsposten is gering en de grens van de moge lijkheden om daar te bezuinigen is bereikt. Met het oog op de grote werkloos heid heeft de bewindsman geko zen voor minder salaris in plaats van het afstoten van arbeids plaatsen. Toch zullen andere maatregelen die worden aange kondigd. wel degelijk verlies van werkgelegenheid tot gevolg heb ben. Schattingen spreken van een blijvend verlies van 5000 ar- Onderwijs beidsplaatsen nog bovenop het verlies als gevolg van bijvoor beeld het teruglopend aantal leerlingen, dat door Deetman voorzichtig wordt geschat op 1900 arbeidsplaatsen. Daarbij ko men dan nog eens 3000 tot 3500 arbeidsplaatsen die zullen ver dwijnen door een nieuwe taak verdeling in het wetenschappe lijk onderwijs. DEN HAAG - Ondanks de ver slechterde economische situatie zal voor 1983 het bedrag dat in Nederland aan wetenschappelijk onderzoek wordt uitgegeven toe nemen met 270 miljoen gulden. Rijksoverheid en bedrijfsleven zullen volgend jaar samen ruim 7.3 miljard gulden uitgeven in deze sector. De rijksoverheid neemt daarvan 3.5 miljard gul den voor haar rekening. 1,5 mil jard via universiteiten en hoge scholen. Dat is 94 miljoen gulden meer dan in 1982. Dat blijkt uit het door de minister van onderwijs en wetenschap pen gepresenteerde Weten schapsbudget 1983. Telefoneren wordt stnlc duurder DEN HAAG (GPD) - Telefone ren wordt volgend jaar aan zienlijk duurder. Voor lokale gesprekken, nu in alle geval len 14 cent, zal een tijdtelling worden ingevoerd (dus hoe langer het gesprek duurt, hoe duurder het wordt). De zg. impulsprijs (de prijs per tijd eenheid) zal met een cent worden verhoogd. Voor in terlokale en internationale gesprekken zal de impulstijd (op grond waarvan de ge sprekskosten worden bere kend) worden "aangepast". Een en ander blijkt uit de be groting voor 1983 van de PTT die is gevoegd bij de begro ting van Verkeer en Water staat. Wat de aanpassing van de impulstijd prcies inhoudt, wordt in de toelichting op de begroting niet duidelijk ge maakt. Wel wordt gezegd dat de verhouding tussen abon nementsprijs en gespreksta rieven nader zal worden be studeerd. Daarbij zal ook naar het buitenland worden gekeken. Voor de posttarieven worden geen verhogingen aangekon digd. Na de dalende opbreng sten in 1981 wordt er voor het postbedrijf in 1982 rekening gehouden met een gering herstel en voor 1983 met een geringe groei. Volksgezondheid DEN HAAG (GPD) - Voor de ver betering van woningen en steden is volgend jaar 250 miljoen gul den extra beschikbaar. Dat geld zal zuinig worden gebruikt zodat meer woningen met hetzelfde geld verbouwd en gemoderni seerd kunnen worden en bewo ners ook niet voor hoge kosten worden geplaatst. In totaal staan op het programma volgend jaar 33.000 te verbeteren woningwet woningen (was 30.000) en 29.200 particuliere (huur- en koop)wo- ningen. Er is ook meer geld uitgetrokken om gemeenten in staat te stellen buurten en wijken op te knappen (via de ISR en 80-procentsrege- ling) en eventueel particuliere huurwoningen aan te kopen. De financiering van de stadsver nieuwing is ook in de jaren na 1983 veilig gesteld door het op stellen van een realistische meer jarenraming. Minister Nypels (volkshuisvesting) schrijft daar om in zijn toelichting op de be groting dat weliswaar de ooit be loofde verdubbeling van de stadsvernieuwing niet meer op tijd kan, maar dat nu een belang rijke stap in die richting is gezet. Nog dit jaar. zo belooft hij, komt hij met een apart beleidsplan en daaraan gekoppeld een wet voor de stadsvernieuwing. In de stadsvernieuwing blijft extra aandacht uitgaan naar de vier grote steden in de randstad: Am- Volkshuisvesting Het programma nieuwbouwwo ningen zal minder worden, zoals al veel eerder bekend was ge maakt. Nypels heeft geld be schikbaar maximaal 105.000 te subsidiëren woningen. Dat is 6500 minder huurwoningen en 3500 minder koopwoningen in vergelijking met dit jaar. De onderverdeling van die 105.000 woningen is als volgt: 39.500 wo ningwetwoningen, 20.000 duur dere premiehuurwoningen, 17.000 premiekoop-A woningen en 9500 premiekoop-B wonin gen. Daarbij komen nog 19.900 goedkope wooneenheden voor jongeren. Nieuwe woningen zullen voor procent niet meer. dan drie ka mers mogen hebben. Kleine wo ningen kosten minder geld en komen beter overeen met de wensen van woningzoekenden. Grote steden, groeikernen en bouwlokaties rond grote steden zullen volgend jaar meer mogen bouwen dan de rest van Neder land. Het Bijzonder Regionaal Welzijnsbeleid (waarvan groei kernen profiteerden) wordt afge schaft. Onderzoek radio-actief afval op land DEN HAAG (GPD) - Het Energie onderzoek Centrum Nederland in Petten bekijkt op dit moment welke eisen er moeten worden gesteld aan de opslag van radio actief afval op land, ter voorko ming van verdere dumpingen in In West-Brabant is korte tijd gele den enige commotie ontstaan toen bekend werd dat Moerdijk één van die mogelijke vestigings plaatsen van zo'n kernafval-op- slagcentrum zou kunnen wor den. Het ministerie van volksge zondheid heeft steeds ontkend dat er al gewerkt zou worden aan een inventarisatie van mogelijke lokaties. Het beleid van staatssecretaris Ine ke Lambers (milieu) is er op ge richt om nieuwe dumpingen te voorkomen, zo benadrukt zij in haar begroting. Uit haar woor den blijkt dat er op twee moge lijkheden wordt gestudeerd: een lange-termijnoplossing, die zal moeten worden aangedragen door de Commissie Heroverwe ging Verwijdering Radioactief Afval. En een korte-termijnop- lossing waarbij afval op land moet worden opgeslagen, totdat die lange-termijnaanpak er is. Beide mogelijkheden kunnen overigens in eikaars verlengde liggen. Volksgezondheid Op het terrein van de volksgezond heid moet in 1983 voor een totaal van een half miljard gulden wor den omgebogen, zo heeft het de- i kabinet besloten. Hieronder vallen eigen bijdragen voor geneesmiddelen en eigen bijdragen voor mensen die in een inrichting worden verpleegd. Dc toeneming van het aantal perso neelsleden in instellingen wordt beperkt. Het nieuwe besluit tot eigen bijdra gen voor geneesmiddelen (voor ziekenfondsverzekerden) had minister Gardeniers vorige week in haar "politiek testament" al aangekondigd. DEN HAAG (GPD) - Het rijden on der invloed zou niet langer inten sief vervolgd moeten worden. Dit is een van de voorstellen die Justitie doet om politiemensen, officieren van justitie en rechters doeltreffender te kunnen laten werken. Uit het jaarverslag van de procureurs-generaal blijkt dat de ambtenaren van het justitiële apparaat het zo druk hebben dat de afhandeling van een flink aan tal overtredingen en misdrijven blijft liggen. Omdat er geen geld is voor meer mankracht, zullen er, meer dan vroeger, keuzes moeten worden gedaan, vindt Justitie. De procureurs-generaal, die hun jaarverslag traditiegetrouw op Prinsjesdag publiceren, zijn op een milder vervolgingsbeleid voor het rijden onder invloed ge komen omdat het naar hun me ning toch niet uitmaakt of dit de lict al of niet streng wordt aange pakt: automobilisten gaan toch Milder beleid voor rijden onder invloed Justitie borrel achter het stuur Blijkens het jaarverslag zijn in 1981 in totaal 7082 misdrijven aan het licht gekomen waarvan 73 als se- xueel en 949 als agressief mis drijf (vernieling of tegen het le ven gericht) te boek staan. Het aantal vermogensmisdrijven be droeg 5205. In 226 gevallen reden automobilisten door na een on geluk en 319 -automobilisten maakten zich schuldig aan het rijden onder invloed. De grootste stijging deed zich voor bij vernie lingen, diefstallen met braak en met geweld, rijden onder invloed en opiummisdrijven (hard drugs). Bezuinigingen De rechtspraak zal volgend jaar overigens duurder worden. Dat komt door jeen nieuwe regeling van de griffierechten in burger lijke en administratiefrechtelij ke zaken. In 1984 moet die rege ling ongeveer 30 miljoen gulden extra opleveren; nu is dat 23 mil joen gulden. Verder zullen er maatregelen komen waardoor ci viele procedures maar door één rechter behandeld gaan worden in plaats van. zoals nu, door drie. DEN HAAG (GPD) - Koningin Beatrix moet in 1983 ook inleve ren. Haar persoonlijke inkomen gaat ruim f 50.000 achteruit. Ook de andere leden van het Konink lijk Huis zitten op de minlijn. De totale kosten van het Koninklijk Huis blijven in 1983 gelijk aan die over dit jaar Koningin Beatrix krijgt totaal f5,7 miljoen, dat is f65.000 ofwel ruim 1 procent méér dan in 1982 Daarvan is .slechts" f902.000 haar feitelijke inkomen, vorig jaar was dat nog f957.000 Dc vorstin mag wel evenveel blijven uitgeven voor haar personeel (f2,3 miljoen) en voor de overige kosten van haar hofhouding (f2,4 miljoen). Ook prins Claus levert in op zijn persoonlijke inkomen (van f374.000 naar f351.000). mag evenveel uitgeven voor zijn per soneel (f262 000) en krijgt iets meer voor zijn overige onkosten (f472.000). Hetzelfde beeld - minder persoon lijk inkomen, iets meer voor ove rige kosten - zien we bij prinses Juliana (die voor f 1.5 miljoen op de begroting staat, waarvan f511.000 als inkomen) en prins Bernhard (f904.000.-, waarvan f246.000 inkomen). Overigens kost het Koninklijk Huis de schatkist nog eens ruim 20 miljoen gulden meer aan an dere kosten. De ministers zitten volgend jaar op de nullijn en leveren dus 6,5 pro cent in (geen vergoeding voor de prijsstijgingen). Zij krijgen ieder 166.770 Staatssecretarissen gaan er iets op vooruit van f 146.735 naar 152.844 DEN HAAG (GPD) - Alles zal in het werk worden gesteld om de achterstand van de scheppende op de herscheppende kunst te verkleinen. De eerste sector heeft tot nu toe het meest te lij den gehad van de bezuinigings- ingrepen. De 'scheve verhou ding', die daardoor is ontstaan, moet worden rechtgetrokken. Dat betekent dat de uitgaven voor de orkesten en toneelgezel schappen verder verminderd zullen moeten worden. Dit staat in de memorie van toe lichting by de begroting van CRM voor 1983 Demissionair minister Hans de Boer doet een beroep op het particulier initia tief om in deze tijd van recessie de cultuur 'levend' te houden. De verstrekte subsidies, die het rijk beschikbaar stelt, zullen in deze periode van schaarser wordende middelen steeds nadrukkelijker onderhevig zijn aan normen van artistieke kwaliteit. Niettemin mag het door CRM gevoerde kunstbeleid niet als 'luxe' wor den beschouwd. Er moet hoe dan ook ruimte worden gevon den voor vernieuwingen in de kunst. Minister De Boer bepleit onder meer een wettelijke basis voor het kunstbeleid. LETTEREN Volgens de memorie van toelich ting moet er een regeling komen die de vaste prijs van het boek waarborgt. Volgend jaar komt een nieuw subsidiesysteem voor literaire tijdschriften van de grond. De Raad voor de Kunst gaat deze bladen jaarlijkse beoordelen. Het uitgeven van li teraire debuten krijgt extra aan dacht. MUZIEK Nog dit jaar gaat de minister van CRM definitief beslissen over de herinrichting van het orkesten- bestel. Over acht regionale sym fonieorkesten en het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland heelt hij zich. zoals bekend, reeds uit gesproken. Over de herschik king van de randstedelijke orkesten is hem inmiddels ad vies verstrekt. Eind deze maand overlegt hy met de vaste Twee de-Kamercommissie voor CRM over de kwestie. TONEEL CRM Grote problemen worden vi bij het toneel. Als gevolg van de gemeentelijke bezuinigingen op de schouwburgbudgetten wor den de speelseizoenen bekort en de programmeringsbudgetten verhoudingsgewijs belangrijk te ruggebracht. Het aantal voorstel- MUSEA lingen per toneelgroep en de ge middelde uitkoopsom staan daardoor onder grote druk. Daar door zullen allereerst de sprei dingsvoorstellingen in de regio wegvallen. pecten buiten de bezuinigingen te houden, zijn mislukt. Het uit voeren van nieuwe restauraties kunnen niet in het vooruitzicht worden gesteld. Arbeidsplaatsen zullen de komende jaren vrijwel zeker verloren gaan ook bij de particuliere organisaties. MONUMENTEN Ook op het gebied van de monu mentenrestauraties is de toe stand verre van rooskleurig. Po gingen om deze sector met haar belangryke werkgelegenheidsas- Voor het inhalen van achterstand op het gebied van conservering en restauratie in musea is op kor te termijn geen geld beschik baar. In de komende periode zal de taak van rijksmusea en onder steunende instellingen nadruk kelijk moeten worden herover wogen. Bezuinigd is er inmid dels al door verhoging van de en treeprijzen van de rijksmusea Bovendien gaan deze mstellin gen met ingang van 1 januar 1983 één dag per week dicht. Plankzeilen per zone DEN HAAG (GPD) - Het plank- zeilen wordt aan banden ge legd. De regering wil volgend jaar al maatregelen invoeren die het ongeremd surfen moeten beteugelen. Dat blijkt uit de begroting van CRM voor 1983. Minister De Boer zegt dat hij het toejuicht dat veel mensen door het surfen of plankzei len goedkope watersport kunnen bedrijven. Maar uit een oogpunt van beroeps vaart en natuurbescherming zijn er bezwaren. De mogelijkheid van zonering wordt nu bestudeerd. De mi nister hoopt voorstellen die nu worden voorbereid, vol gend jaar te kunnen realise- Over de pleziervaartuigenbe- lasting zegt De Boer dat een commissie die daarop stu deert, eind van het jaar met een verslag komt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10