Bewaking na aanslag synagoge Prinses Gracia begraven Kohl vrijwel zeker kanselier Israël ontkent bemoeienis met bloedbad Sabra Belgische regering neemt veiligheidsmaatregelen Kandidaat president in Bolivia Gijzeling Honduras duurt voort Regering christen-democraten en liberalen in W.-Duitsland A MAANDAG 20 SEPTEMBER 1982 MONTE CARLO (Reuter/UPI/ DPA) - In het kleine vorsten dom Monaco hebben zaterdag duizenden mensen uit de gehele wereld afscheid genomen van prinses Gracia die op 52-jarige leeftijd is overleden aan de ge volgen van een auto-ongeluk. Vertegenwoordigers van de Eu ropese koningshuizen en adel, de politiek en de filmwereld woon den zaterdagochtend een rouw dienst bij in de kathedraal van Monaco. De kist was voor de dienst overge bracht van het paleis naar de 300 meter verder gelegen kathedraal. Temidden van tromgeroffel en duizenden Monegasken en toe risten legde de begrafenisstoet van 300 mensen de korte afstand door de nauwe straten van Mona co af. Achter de kist, gedragen door 12 monniken, liepen haar echtgenoot prins Rainier en twee van haar kinderen Caroline en Albert. Prinses Stephanie ligt nog in het ziekenhuis na het on geval dat haar samen met haar moeder overkwam. Prins Rainier en zijn kinderen, die geen moeite deden hun verdriet te verbergen, wachtten voor de kathedraal tot de stoet en de kist binnen waren. Vervolgens woon den zij de rouwdienst bij opge dragen door aartsbisschop Brand van Monaco. In de kathe draal bevonden zich talloze ver tegenwoordigers uit andere lan den ter ere van de Amerikaanse filmster die Hollywood had ver laten om een Europese vorst te trouwen. De Verenigde Staten waren vertegenwoordigd door de echtgenote van de president, Nancy Reagan, een vriendin van Gracia uit haar Hollywoodtijd. Daarnaast waren er Prinses Dia na van Wales uit Engeland, me vrouw Mitterrand, de echtgenote van de Franse president, en film sterren onder wie Gary Grant, Frank Sinatra en James Stewart. Prins Bernhard moest verstek la ten gaan. omdat zijn vliegtuig za terdagmorgen niet van Soester- berg kon opstijgen in verband met dichte mist. Nederland werd nu vertegenwoordigd door de honorair-consul ter Dlekke. Na de requiem bestond de moge lijkheid voor de talloze buiten landse bezoekers die geen uitno diging hadden voor de rouw dienst gedurende enkele uren de overledene de laatste eer te be wijzen. Pas aan het eind van de middag werd prinses Gracia bij gezet in het familiegraf van de Gnmaldi's in de kathedraal. Hierbij was alleen de naaste fa milie aanwezig. BRUSSEL - De Belgische regering gaat zich op verder gaande veiligheidsmaatregelen bezinnen voor de jood se gemeenschap in Brussel na de aanslag van afgelopen zaterdag bij de synanoge in de Brusselse Regentschap straat. Daar raakten vier mensen gewond toen een on bekend gebleven man vanaf een hoek van de straat met een machinepistool het vuur opende op een groepje mensen voor de synanoge. bie waren daar in verband met de In de joodse gemeente in Brussel is I geschokt gereageerd op deze derde aanslag in België in de af gelopen drie jaar. Verleden jaar werd de joodse gemeenschap in Antwerpen getroffen door een bomaanslag, het jaar daarvoor werden er granaten gegooid naar een groep merendeels joodse kinderen in Antwerpen. De ver ontwaardiging van de joodse ge meenschap richt zich in het bij zonder ook op de Belgische Franstalige tv, die de avond voor de aanslag een volgens de joodse gemeenschap zeer partijdige uit zending had gewijd aan het tries te lot van de Palestijnen in Liba- waren daar in verband met de viering van het joodse nieuwjaar. Twee daarvan moesten met spoed geopereerd worden om uit levensgevaar te geraken. Dnder de getroffenen bevonden zich leden van de speciale veilig heidsdienst die de gemeenschap heeft ingesteld na eerdere aan slagen in België op joodse ge bouwen. In verband met het joodse nieuwjaar was ook de Brusselse politie in verhoogde staat van paraatheid. Een politieinspecteur die in burger dienst deed bij de synagoge heeft de dader van de aanslag nog ach tervolgd en op hem geschoten. De man ontsnapte desondanks, maar zou wel in een been zijn ge raakt. zo veronderstelt de Brus- door Ferry Mingelen selse politie. Tot nu toe is er ech ter geen spoor van de man ge vonden, ondanks de versprei ding via de Belgische tv van een signalement en een compositie tekening van de man. )e politie ontving wel een ano niem telefoontje, waarin de ver antwoordelijkheid voor de aan slag werd opgeëist door een zich noemende 'Palestijnse Bevrij dingsorganisatie', maar dat wordt niet erg serieus genomen. Een woordvoerder van de offi ciële Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO in Brussel keerde zich in ieder geval tegen de aan slag, omdat deze de zaak van de Palestijnen volgens hem alleen maar zou schaden. IEXICO STAD (GPD) - Hernan Siles Zuazo, de sociaal-democra tische leider die in juni 1980 als overwinnaar uit de stembus kwam in Bolivia, is bereid het presidentschap op zich te nemen nu de militaire regeerders heb ben besloten de macht over te dragen aan het twee jaar geleden gekozen Congres. Dat Congres is als gevolg van de staatsgreep van generaal Luis Garcia Meza, op 17 ijuli 1980, nooit in functie getre den. Maar ondertussen is het nog niet duidelijk of de militairen werkelijk Siles Zuazo als presi dent zullen accepteren. 'rijdagnacht verklaarde generaal Guido Vildoso, sinds zeven we ken president, dat de militairen de macht aan het in 1980 gekozen Congres zouden overdragen. In de loop van deze week Worden de daarvoor benodigde decreten verwacht. De reden voor de machtsafstand van de Boliviaan se militairen zit hem in de ar beidsonrust die het Zuidameri- !kaanse land de afgelopen week volkomen lamlegde en de ver gaande economische crisis die het Bolivia een week geleden on mogelijk maakte om een schul- daflossing van tien miljoen dol lar aan een Amerikaans bank concern te betalen. e overkoepelende vakbond COB, die achter de stakingsgolf van af- feelopen week zat, heeft voorlo pig van alle voor deze week ge plande stakingen afgezien, maar fcegt haar leden in 'alarmtoe- stand' te houden. De vakbond eist dus zo snel mogelijk een Machtsoverdracht aan burgers. Rogier Levi, voorzitter van de joodse gemeenschap in Brussel, benadrukte dat de leden van zijn gemeenschap gewoon Belgische burgers zijn, die als zodanig geen enkele verantwoordelijkheid dragen voor de gebeurtenissen in Libanon. Minister van buitenlandse zaken Tindemans kondigde aan dat hij in Europees verband zal streven naar een betere samenwerking bij de bestrijding van het inter nationale terrorisme. Vrachtauto ramt KLM-vliegtuig DAR ES SALAAM (AP) - Een vrachtwagen met proviand is gis teren op het vliegveld van Dar es Salaam, de hoofdstad van Tanza nia, op een DC-8 van de KLM in gereden. Het toestel is daarbij beschadigd hetgeen vertraging tot gevolg heeft voor de 150 pas sagiers die vandaag met het vliegtuig naar Amsterdam zou den reizen. Dit is bekend ge maakt door het Tanzaniaanse persbureau. Het vliegtuig voor vlucht 569 be vond zich aan de grond met nie mand aan boord toen de vracht wagen een achterdeur trof en de scharnieren eraf rukte. KLM- functionarissen zeiden dat reser ve-onderdelen uit Nederland zouden worden overgebracht. BEIROET - Journalisten werden zaterdag toegelaten tot het kamp bij Sabra afschuwelijke beelden vast. West-Beiroet en legden MEXICO-STAD - Er is nog geen oplossing in zicht voor het gijze lingsdrama in Honduras. De ge sprekken tussen de door de Hon- durese regering gemachtigde be middelingscommissie en de guerrilleros lijken nog maar wei nig te hebben opgeleverd. Een regeringswoordvoerder sprak gisteravond wel van vorderin gen, maar wilde geen details ge ven. Er gaan inmiddels geruch ten dat de bezetters een nieuw ultimatum hebben gesteld. Van de Hondurese autoriteiten wordt door Rob Sprenkels gezegd dat zij daarom een blik semactie zouden overwegen. De gijzelingsactie begon vrijdag nacht tijdens een bijeenkomst van zakenlieden en regeringsver tegenwoordigers in de kamer van koophandel in San Pedro Sula, economisch gezien de be langrijkste stad van Honduras, 240 km ten noorden vein de hoofdstad Tegucigalpa. De guer rilleros van de groep 'cinchone- ros' (hetgeen min of meer neer komt op „de allerarmsten") doodden tijdens de overval één van de veiligheidsagenten en na men meer dan honderd vooraan staande zakenlieden in gijzeling, evenals de Hondurese ministers van economische zaken en finan ciën en de directeur van de cen trale bank. Op het ogenblik houden de guerril leros nog tussen de 80 90 gijze laars vast. Het Cubaanse persbu reau Prensa Latina meldde giste ren dat er opnieuw acht gijze laars waren vrijgelaten, maar dat is niet bevestigd. Wel zijn er zon dag opnieuw twee gijzelaars ont snapt. Zaterdag zag één gijzelaar kans een onbewaakt ogenblik te benutten. Dat de onderhandelingen van de bemiddelaars (mgr. Jaime Buf- rau, de bisschop van San Pedro Sula, mgr. Hector Enrique San tos en de Venezulaanse ambassa deraad in Honduras, Hugo Alva rez) tot nu toe weinig hebben op geleverd, is niet zo verrassend. Volgens een van de ontsnapte gijzelaars zouden de guerrilleros vastbesloten zijn tot het uiterste te gaan, mochten hun eisen niet worden ingewilligd. En dat de Hondurese regering zal toege ven, lijkt voorlopig nog hoogst onwaarschijnlijk. Wellicht maakt de eis inzake de vrijlating van ongeveer zeventig politieke gevangenen, onder wie sommige leden van de Salvado- riaanse oppositie, een kans. Maar de Hondurese regering heeft tot nu toe nog geen enkele indicatie gegeven dat men eventueel be reid is die eis in te willigen. En een eventueel akkoord op dit punt wordt zonder twijfel be moeilijkt door het feit dat er offi cieel geen politieke gevangenen in Honduras bestaan. Daar komt dan nog by dat de Hondurese re gering van sommigen van de mensen wier vrijlating wordt geëist zegt dat ze nooit in Hondu ras achter de tralies zyn gezet. De overige eisen van de bezetters blijken helemaal onaanvaard baar voor de Hondurese rege ring. Het gaat daarbij met name om de afschaffing van de twee maanden oude anti-terreurwet en de uitwijzing van alle buiten landse militaire adviseurs en an- ti-sandinistische ballingen, en ook om het staken van de militai re inmenging van Honduras in de Salvadoriaanse burgeroorlog. BONN - De Westduitse CDU-voor- zitter en oppositieleider Helmut Kohl wordt vrijwel zeker vrijdag door de Bondsdag gekozen als kanselier van de Bondsrepubliek Duitsland. Kohl kan rekenen op voldoende stemmen van de libe rale FDP om met succes een mo tie van wantrouwen tegen bondskanslier Helmut Schmidt in te dienen. door Hans Amesz De FDP is weliswaar verdeeld over de vraag of Schmidt ten val moet worden gebracht, maar bij een proefstemming is gebleken dat 33 van de in totaal 53 afgevaar digden het goedkeuren dat de vier liberale ministers Genscher (buitenlandse zaken en vice-kan- seÜer), Lambsdorff (economi sche zaken), Baum (binnenland se zaken) en Ertl (landbouw) vo rige week vrijdag hun ontslag hebben ingediend en daarmee een einde hebben gemaakt aan de bijna 13 jaar bestaande so ciaal-liberale Westduitse rege ring. Kohl heeft minimaal 249 stemmen (de kleinst mogelijke meerder heid) nodig om tot kanselier te worden gekozen door het parle ment. Als alle CDU- en CSU-af- gevaardigden hem steunen, zyn er slechts 23 FDP-Bondsdagle- den nodig om Helmut Schmidt te vervangen door Helmut Kohl. Er kan dus eigenlijk geen twijfel aan bestaan dat Kohl inderdaad kanselier wordt. Overeenkom stig de grondwet kan hij dan een regering vormen die bestaat uit CDU-CSU- en FDP-ministers. Vanmorgen zijn de onderhandelin gen tussen CDU-CSU en FDP over een nieuw te vormen Bondsregering begonnen. Hoe wel zowel oppositieleider Kohl als FDP-voorzitter Genscher hebben verklaard dat het tijdstip voor het indienen van de motie van wantrouwen niet vaststaat, gaat politiek Bonn ervan uit dat beide partners zo snel tot over eenstemming komen dat woens dag bekend zal worden gemaakt dat over 48 uur, dus vrijdag, een eind moet worden gemaakt aan het achtjarige kanselierschap van Helmut Schmidt Vervolgens wil de CDU-CSU-FDP- regering onder Helmut Kohl „or de op zaken" stellen. Dat houdt in dat de nieuwe Westduitse re gering, waarin overigens met grote waarschijnlijkheid alle te ruggetreden FDP-ministers zul len zitten, een begroting voor het jaar 1983 moet indienen. Ver wacht wordt dat die begroting zal worden gekenmerkt door vry rigoureuze besnoeiingen in de sociale uitgaven, zoals de vroege- re minister van economische za ken. Lambsdorff (FDP), die in een zogenaamd Lambsdorff-pa- pier heeft beschreven. Dit 34 bladzijden omvattende werkstuk was ook de aanleiding voor de breuk tussen sociaal-democraten en liberalen. Zowel CDU-CSU als FDP vinden dat hun regering dan de weg vrij moet maken voor vervroegde verkiezingen. Die zullen in het eerste kwartaal van 1983 worden gehouden: waarschijnlijk op 13 maart. De Beierse minister-president en CSU-voorzitter Franz Josef Strauss zal geen deel uitmaken van het binnenkort te vormen nieuwe Westduitse kabinet. Strauss is echter wel van plan om na de verkiezingen weer een rol in Bonn te gaan vervullen. Nu al doen geruchten de ronde dat de 'koning va Beieren' nog een keer zal proberen om Bondskan selier te worden. Maar zelfs als dat, na zijn mislukking bij de bondsdagverkiezingen van okto ber 1980, niet zou lukken, geldt nog altijd de uitspraak van Strauss dat het hem „om het even is wie onder hem Bonds kanselier wordt". Franz Josef Strauss dus terug van wegge weest In Bonn wordt ervan uitgegaan dat Helmut Schmidt na een verkie zing in de Bondsdag voor Hel mut Kohl als kanselier, de SPD- oppositie zal leiden. De huidige sociaaldemocratische fractie voorzitter Herbert Wehner, die al 75 jaar oud is, heeft gezegd dat hij die functie niet meer wil uit oefenen. Helmut Schmidt daarentegen, die nog steeds in de Bondsrepubliek alsook in het buitenland wordt geschouwd als „staatsman van buitengewoon hoge klasse", wil zich „het genoegen niet laten ontnemen" de door hem gemi nachte Helmut Kohl als opposi tieleider te confronteren met diens „totale gebrek aan kennis". De massamoord in de Pale stijnse vluchtelingenkampen was mogelijk ondanks, of misschien dankzij, de Israëli sche bezetting van West-Bei roet. De Israëli's waren daar dinsdagnacht binnengegaan om „rust en orde te handha ven" na de moord op de ge kozen president Beshir Je- mayel. De reactie in Israël op het ge beurde is tegenstrydig. Offi ciële zegslieden spreken el kaar tegen. Aan de ene kant wordt gezegd dat Israel niets met de massamoord te ma ken heeft gehad. Aanvanke lijk heette het dat de falangis- ten stiekem naar binnen wa ren geslopen door een onbe waakte flank van de kampen. De Israëli's - die slechts de toegang tot de kampen bewa ken en niet naar binnen zijn gegaan uit vrees voor sluip schutters - hebben volgens die versie de bewaking aan de oostelijke flank van de Pa lestijnse vluchtelingenkam pen aan het Libanese leger overgelaten. door Jaap van Wesel De Libanezen - zo merkten ze later - lieten het afweten en door dat „gat" zijn de falan- gisten binnengeslopen. Toen de Israëli's doorkregen dat er een slachtpartij gaande was, riepen ze met luidsprekers de falangisten terug en openden het vuur, waarbij één falan- gistische soldaat werd ge dood. Onjuist Deze officiële versie van een le- gerwoordvoerder werd later herzien, omdat de televisie beelden aantoonden dat zij niet waar kon zijn: vrijdag middag - zo toonden die beel den - stonden falangistische soldaten met tanks, pantser wagens. kanonnen en ander wapentuig netjes opgesteld op het vliegveld van Beiroet, niet ver van de vluchtelin genkampen. Het gemeen schappelijk Israëli's-falangis- tische plan was dat de falan gisten de vluchtelingenkam pen zouden binnengaan om ze „te zuiveren", hetgeen be tekent: wapens in beslag ne men en „terroristen" arreste ren. Volgens sommige be richten zou die operatie in sa menwerking met het Libane se leger hebben moeten ge beuren. Dit plan stemde overeen met de praktijk die de Israëli's ook elders hebben gevolgd: na de Israëlische verovering worden de falangisten en de militie's van Haddad toegela ten ook naast de Israëli's hun eigen controleposten op te zetten. Dat heeft tot dusver slechts betrekkelijk weinig „ongelukken" opgeleverd. Alleen is het tot enig bloed vergieten gekomen tussen de falangisten en de druzen, die een vete van meer dan 100 jaar hebben. Een aantal dru zen is daarbij afgeslacht, maar dat is door een onmid dellijk Israëlisch ingrijpen binnen de perken gehouden, dat alles aan het begin van de oorlog in juni. "Ongelukjes" Wellicht is de Israëlische over weging by deze „zuiverings operatie" in de vluchtelin genkampen - we houden de Israëlische militaire termino logie even aan - ook geweest dat een aantal „ongelukjes" op de koop toe genomen moeten worden, of misschien zelfs hulpzaam kunnen zyn om de Palestijnen ertoe te be wegen sneller hun wapens in te leveren. De opdracht, die later door de Israëli's zelf werd uitgevoerd, was dat alle mannen naar het naburige stadion gebracht moesten worden met hun identiteits papieren. Wie zou weigeren zou als terrorist beschouwd worden, want dan had hij duidelijk iets te verbergen, namelyk wapens. Het onderzoek dat premier Be gin heeft laten instellen zal in de eerste plaats antwoord moeten geven op de vraag waarom de christelijke mili tie's werden ingeschakeld in de Palestynse kampen, ter wijl op datzelfde moment de Israëli's in Zuid-Libanon een uitgaansverbod hadden inge steld om de bevolking tegen diezelfde falangisten en mili tie's van Haddad in bescher ming te nemen. De Israëli sche autoriteiten die de falan gisten de kampen lieten bin nengaan wisten heel goed dat zy daarmee een bloedbad ris keerden Er was immers een lange geschiedenis van we- derzydse P ales tyns-chns le lijke moordpartyen. In 1975 hadden de falangisten in het vluchtelingenkamp Tel al Zaatar 5000 Palestijnse vluchtelingen afgeslacht, het geen door de Palestijnen met een bloedbad in het christe lijke stadje Damoer vervol gens werd gewroken. Het Libanese leger is gisteren in de Palestijnse kampen waar het bloedbad plaats vond met luid gejuich ont vangen. Merkwaardig genoeg werden ook de Israëli's soms als „bevrijders" binnenge haald. Dat is minder vreemd dan het op het eerste gezicht lykt als men weet dat de woordvoerder van het volksfront voor de bevrijding van Palestina - de meest radi cale Palestynse organisatie - al tijdens het beleg van Bei roet had gezegd dat de Pale stijnen liever in handen van de Israëli's vallen dan van de christelijke falangisten en de mannen van Haddad. Vrees Het is steeds een grote zorg ge weest van de PLO wat de toe komst zou zijn van de 400.000 Palestijnse vluchtelingen, verdeeld over vele kampen in Libanon na het vertrek van de PLO. De gerechtvaardig de vrees bestond dat zij ten prooi zouden kunnen vallen aan de wreedheden van de militie's van Haddad en de fa langisten. Het standpunt van de Israëli's ten aanzien van de toekomst van de Palestyn se vluchtelingen in Libanon is steeds onduidelijk ge weest Aan de ene kant uit spraken dat de kampen in Zuid-Libanon niet kunnen voortbestaan, aan de andere kant dat het een zaak is waar Israël zich niet in mengt. In ieder geval hebben de Israë li's by het akkoord dat via de Amerikaanse bemiddelaar Habib is gesloten toegezegd de veiligheid van de Pale stijnse vluchtelingen in Bei roet te garanderen Ook be loofde de Israëli's bij die gele genheid westelijk Beiroet niet te zullen binnenvallen. Dat gebeurde toch na de moord op Beshir Jemayel, en toen legden de Israëli's aan Amerika uit dat de actie slechts van beperkte omvang was, en dat de bedoeling was om rust en orde te handha ven. Opnieuw werd de belof te herhaald dat de veiligheid van de Palestynse burger ge garandeerd was. Het zal premier Begin heel wat moeite kosten om dë wereld. en ook oppositie in eigen land er van te overtuigen dat het Israëlische leger in staat is om orde en veiligheid in Beiroet te garanderen Want zelfs als we er van uit mogen gaan dat de Israëli's geheel onschuldig zijn, ook indirect, aan het bloedbad dat in Bei roet is aangericht, dan nog moet de conclusie zyn dat de Israëli's voor deze ordetaak kennelijk niet geschikt zyn

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9