Eerste slag om Amelisweerd Neem Hollandse winters niet langer voor lief "Noodsituatie vereist PvdA meeregeren van Mobutu houdt volk in gijzeling Den Uyl ziet enorme groei werkloosheid ME verrast actievoerders in tentenkamp Politie maakt eind aan rel in Roosendaal Veiligheid fietsers in gedrang Meisje gedood bij aanrijding Ex-gevangene wordt te negatief bekeken Casinobezoek loopt terug Zaïre-tribunaal in Rotterdam Hevig onweer Noord-Holland Busreiziger wacht forse prijsstijging MAANDAG 20 SEPTEMBER 198 ZUTPHEN (GPD) - De „volstrekte noodsituatie" waarin ons land economisch verkeert, vereist dat de PvdA aan de regering deel neemt. De sociaal-democratische leider Den Uyl zei dit zaterdag in Zutphen op een PvdA-partijraad over de kabinetsformatie. „Wie ons er na deze verkiezingsuitslag buiten wil houden, moet zich goed bewust zijn van zijn verant woordelijkheid", sprak hij drei gend aan het adres van het CDA. Volgend jaar zal de werkloosheid een peil bereiken dat hoger ligt dan in de jaren '30, zei Den Uyl. De door het Centraal Planbureau voorspelde 690.000 werkzoeken den plus daarbij de verborgen werkloosheid betekenen volgens de PvdA-leider een volstrekte noodsituatie. Nu is 13 procent van de beroepsbevolking werk loos, volgend jaar zal dat ruim 15 procent zijn. Omdat de PvdA „zeer aanzienlijk versterkt" uit de verkiezingen is gekomen, zo zei Den Uyl, „zou het een miskenning zijn als CDA en WD zich niet tot op de bo dem rekenschap gaven van de bijdrage die de PvdA aan het be leid zou kunnen leveren". Hij vroeg aan de WD om gezamen lijk de essentie van de sociale ze kerheid te verdedigen en aan het CDA om samen stelling te ne men tegen de ontwikkelingen in de samenleving die voeren naar een „ellebogen-maatschappij". „Geen weg tot samenwerking mag onbeproefd blijven om de drei gende noodsituatie af te wen den", zei Den Uyl. „De bereid heid tot compromissen is in alle redelijkheid aanwezig bij de PvdA. Maar wanneer die rede lijkheid wordt beantwoord met onredelijkheid, dan houdt na tuurlijk alles op. We verkeren niet in een positie om te smeken of we mee mogen doen". De partijraad in Zutphen stemde zonder veel problemen in met een voorstel van het PvdA-be- stuur over de kabinetsformatie. De bereidheid om mee te regeren staat daarin voorop, mits het ei gen programma in het kabinets beleid voldoende herkenbaar is. In dat verband stipte de partij raad nog eens extra de koppeling tussen de laagste lonen en de laagste uitkeringen aan, evenals de gewenste verdeelsleutel voor koopkrachtoffers (min-1 tot min- 4 procent). Ook op het punt van de kernwa pens verduidelijkte de partijraad het PvdA-standpunt nog eens. De aankondiging dat „met de PvdA in een regering geen nieu we kernwapens op Nederlands grondgebied zullen worden ge plaatst", houdt in dat de partij ook niet zal instemmen met tech nische voorbereidingen voor eventuele plaatsing. CDA en D'66 vinden dat die voorberei ding wel moet doorgaan, om de Russen aan de onderhandelings tafel onder druk te kunnen zet ten. Partijvoorzitter Max van den Berg vroeg het CDA om snel een dui delijke keuze te maken tussen oud beleid met de WD of nieuw beleid met de PvdA, „in plaats van het oude recept van steeds PvdA-voorman Joop den Uyl in gesprek met fractievoorzitter Wim Meyer tijdens de partijraad zaterdag in Zutphen. maar weer rekken". Van den Berg hekelde de weigering van de VVD om verder te praten met informateur Van Kemenade over een mogelijke coalitie PvdA- WD. Volgens hem is dat niet te rijmen met het feit dat vóór de verkiezingen geen enkele combi natie was uitgesloten. „Maar kennelijk verkiest de WD het CDA-dictaat boven een vergelij king van programmatische over eenkomsten en verschillen". De PvdA-partijraad besloot de ko mende jaren extra aandacht te UTRECHT (GPD) - De Mobiele Eenheid heeft gistermorgen om half acht het kamp afgebroken dat het Landelijk Amelisweerd Komitee (LAK) had neergezet uit protest tegen de aanleg van Rijksweg 27. Het LAK vreest dat de weg het unieke rivierbos vlak bij de stad Utrecht onherstelbaar zal aantasten. Bij de actie vielen twee gewonden. De politie verraste de in tenten en boomhutten slapende actievoer ders volkomen. De kleine 200 'kampeerders' boden nauwelijks tegenstand. Ze hadden verwacht dat ze er zeker tot vandaag had den kunnen blijven zitten, te meer daar de politie zaterdag bij de opbouw van het kamp welwil lend toekeek. Volgens de bij de actie aanwezige Utrechtse hoofdcommissaris C. S. van Doesburg was zaterdag niet ingegrepen „om niet onno dig paniek te zaaien onder de ve le vreedzame demonstranten". Zo'n 2000 mensen waren zater dag vanaf het Domplein naar ROOSENDAAL (GPD) - De Roo- sendaalse politie heeft zaterdag morgen een eind gemaakt aan de aanwezigheid van leden van de Nederlands-Vlaamse extreem rechtse organisatie Voorpost in het winkelcentrum De Rozelaar. De organisatie had een staan plaatsvergunning voor een kraam, waar propaganda werd gemaakt voor Voorpost. De poli tie gaf de uit acht personen be staande groep na drie kwartier te verstaan niet langer voor hun veiligheid in te kunnen staan toen de emotie en spanning on der ruim 150 demonstranten die protesteerden tegen de aanwe zigheid van Voorpost hoog wa ren opgelopen en de Voorposters al waren bekogeld met rode verf en eieren. De "politie maande de leden van de extreem-rechtse or ganisatie hun lektuurkraam in het winkelcentrum op te breken en weg te gaan. WEERRAPPORTEN i. w t 1 Amsterdam licht bew. 25 16 2 De Bilt 26 16 2 Deelen half bew. 27 16 0 Eelde 26 16 12 Eindhoven 28 17 0 Den Helder onbew. 24 17 18 Rotterdam licht bew. 27 16 2 Twente half bew. 26 17 0 Vlissingen half bew. 26 17 3 Zd. Limburg regenbui 27 18 01 Aberdeen geh. bew. 12 10 6 Athene onbew. 30 19 0 Barcelona half bew. 29 18 0 27 14 0 licht bew. 29 17 0 onbew. 28 16 1 Frankfort onbew. 27 13 0 licht bew. 25 12 0 14 12 01 Innsbruck onbew. 26 10 0 Klagenfurt 24 9 0 Kopenhagen 22 12 0 licht bew. 24 18 4 23 13 0 20 15 3 Luxemburg half bew. 26 16 3 Madrid licht bew. 26 14 3 Malaga licht bew. 27 18 0 Mallorca 29 18 0 Malta M 19 0 München 26 10 0 half bew. 25 18 0 bsi° geh. bew. 18 13 10 Parijs half bew. 16 2 onbew. 27 16 0 Split onbew. 27 16 0 Stockholm 19 12 05 26 11 0 25 11 0 Casa Blanca half bew. 27 18 0 licht bew. 26 20 0 29 21 0 onbew. 32 20 0 Amelisweerd getrokken om te protesteren tegen het in de herfst kappen van een deel van het bos. In overleg met de gemeente en de provincie en na ruggespraak met de minister van verkeer en waterstaat had de politie beslo ten toe te slaan op een moment dat alleen de 'harde kern' aanwe zig was, zei de hoofdcommissa ris. Van Doesburg; „Persoonlijk vind ik het ook jammer dat een stuk van het bos weg moet, want ik wandel er graag met mijn vrouw. Elf jaar lang is geprobeerd het bos te behouden. Alle mogelijk heden tot beroep zijn nu uitge put. En ja, dan, sorry hoor". RIJSWIJK (ANP) - Amelisweerd- actievoerders hebben gister middag per vergissing het huis van burgemeester Damen in Rijswijk met verf besmeurd. De verf was bedoeld voor minister Zeevalking, de vorige burge meester van Rijswijk. Zeevalking (verkeer) woont nog wel in de gemeente, maar is in middels verhuisd. De actievoer ders, die zeiden te behoren tot de "Actiegroep Valkenjacht", achten de minister rechtstreeks verantwoordelijk voor de aan tasting van het bos Amelis weerd bij Utrecht en de ontrui ming - gisteren - van het ten tenkamp daar. De ME had opgekregen het geweld te beperken en de persoonlijke bezittingen van de actievoerders te ontzien. Bij het omver trekken van een tent kreeg een demon strant een klap met de wapen stok waardoor hij een gapende hoofdwond opliep. Een meisje kreeg een klap in haar gezicht toen ze probeerde het verbran den van een bruikbaar uitziende tafel te voorkomen. Met het bouwmateriaal gingen ook enke le slaapzakken in vlammen op. Maar de politie zette de fietsen van de tijdelijke bosbewoners netjes tegen elkaar. Ook werd voorzichtig omgesprongen met HILVERSUM (ANP) - In het eer ste halfjaar van 1982 is het aantal verkeersdoden met tien procent verminderd. Maar het aantal ver keersdoden onder fietsers nam met tien procent toe. De voor de hand liggende oplossing voor die ongewenste ontwikkeling is het aanleggen van vrijliggende fiets paden, zo betoogde demissionair minister Zeevalking van Verkeer en Waterstaat zaterdag in Vara's "Roole Haan". Binnen afzienbare tijd zal het theo retische gedeelte van het rij-exa- men worden vereenvoudigd, zo kondigde de bewindsman aan. Naar verbetering van de wijze van examineren van het prakti sche gedeelte wordt een onder zoek ingesteld. Maar van een ver soepeling zal geen sprake zijn. Het zal nog wel twee jaar duren voordat de bloedproef op alco holgebruik van verkeersdeelne mers wordt vervangen door de ademtest, aldus Zeevalking. de etenswaren uit de koffietent en een 'openluchtkroeg'. Het LAK noemde het politieoptre den (vrijdag tenten in beslag ne men, zaterdag het maken van een kamp toestaan en zondag het kamp met de grond gelijkma ken) tekenend voor het 'gedraai van de gemeente Utrecht'. „Al ja ren spreekt de raad zich in be sluiten en moties uit tegen de aanleg van de weg door het bos. Toch zet ze de bijl in eigen boom", aldus Jos Kloppenborg van het LAK. De actiegroep blijft van mening dat een ander tracé, waarbij het bos wordt ontzien, mogelijk blijft. Gistermiddag begonnen verschil lende demonstranten opnieuw met het bouwen van hutten. Bij mogelijk nieuw optreden van de politie zal in ieder geval geen traangas worden gebruikt. „Al leen in situaties waarin het als al ternatief voor het vuurwapen kan dienen, zal het mogelijk nog worden ingezet", aldus de Utrechtse hoofdcommissaris. UTRECHT (ANP) - De vijfjarige Saida Abbou uit Utrecht is zater dagochtend nadat zij door een auto was aangereden, op weg naar het ziekenhuis aan haar ver wondingen overleden. Het onge luk gebeurde toen het kind, dat met haar vader aan het wandelen was, plotseling tussen twee ge parkeerde auto's door overstak. besteden aan de problemen in de oude wijken van de grote steden. Dit naar aanleiding van de grote aanhang van de racistische Cen trumpartij in die buurten. De PvdA is daar bezorgd over. „Maar we mogen niet blijven ste ken in morele verontwaardiging. En bij de bestrijding moeten we niet op de man spelen, maar op de ideeën", zei Van den Berg. Hij wil dat de PvdA de kiezers uit legt dat de economische crisis niet is veroorzaakt door de bui tenlanders. ROTTERDAM (ANP) - De over heid moet zorgen dat er moge lijkheden komen voor een betere overgang van de gevangenis te rug naar de maatschappij. De re classering wordt daarbij een be langrijke rol toegedacht De overheid kan maar beperkt de vooroordelen bestrijden die be staan ten opzichte van de gevan genen en ex-gevangenen. Daar toe moet het initiatief veel meer van buitenaf komen. Dit zei demissionair staatssecreta ris M. Scheltema van justitie za terdag tijdens de "bayesmanifes- tatie" in Rotterdam. Deze lande lijke manifestatie behandelt de vooroordelen van de samenle ving over gedetineerden. De vooroordelen hebben niet al leen een ongunstig effect op de verhouding tussen de gedeti neerde en vrienden en familie, maar spelen ook door bij het zoe ken naar werk. Verschillende on derzoeken hebben aangetoond dat het bezit van een strafblad sollicitaties zeer bemoeilijkt of onmogelijk maakt. Het gevolg is dat de gevangene vooral negatief wordt bekeken. Scheltema noemt dit beeld over de gevangene ongenuanceerd. Hij wees erop dat de samenleving onvoldoende op de hoogte blijkt te zijn dat de regels massaal wor den overtreden en maar enkelen een veroordeling wacht. In de Nederlandse gevangenissen is plaats voor ongeveer 4.000 mensen. Jaarlijks zitten echter ongeveer 10.000 mensen een ge vangenisstraf uit. Het overgrote deel van de veroordeelden wordt bestraft met een vrijheidsstraf van minder dan een half jaar. De vooroordelen worden volgens Scheltema nog versterkt door de media. Vooral geweldsdelicten van enige omvang krijgen aan dacht in de pers. De overheid heeft, aldus de demissionair staatssecretaris, geen invloed op de media maar kan wel zorgen dat er meer contacten ontstaan UTRECHT - De Mobiele Eenheid heeft gistermorgen het tentenkamp op het landgoed Amelisweerd ontruimd. Het kamp was opgericht als protest tegen de aanleg van Rijksweg 27 door het landgoed. Op de foto klimt een lid van de ME in een boom, waarin demonstranten een hut hadden ge bouwd. DEN HAAG (ANP) - In 1981 hebben in totaal 989.600 men sen een gok(je) gewaagd in één van de drie Nederlandse casino's. Dat is 8.1 procent minder vergeleken met 1981 toen nog 1.076.^91 goklusti gen door de casinodeuren gingen. Dit blijkt uit het jaarverslag 1981 van de Raad voor de Casinospelen. De stijging die het aantal goklustigen te zien gaf in 1979 en 1980 is volgens de raad veroorzaakt door het ca sino in Scheveningen dat in het eerstgenoemde jaar zijn poorten opende. Het aantal mensen dat in dat jaar een slag wilde slaan in Scheve ningen overtrof het teruglo pende bezoek van Zandvoort en Valkenburg. Vorig jaar schaarde ook Scheveningen zich in de rij van afnemende bezoekersaantallen Vooral Valkenburg (Limburg) heeft het afgelopen jaar klap pen moeten ondergaan in het casinobezoek: was de terug loop in 1979 en 1980 nog drie procent, vorig jaar steeg deze met zestien procent. ROTTERDAM (ANP) Een inter nationale jury heeft het afgelo pen weekeinde in Rotterdam aanklachten aangehoord tegen het bewind van president Mobu tu Sese Seko van Zaïre. Op een tweedaagse hoorzitting van Jiet "permanente volkerentribunaal" legden getuigen en getuige-des- kundigen verklaringen af over de schending van de rechten van de mens, het economisch wanbe leid en de corruptie in Zaïre. De voormalige Belgische kolonie is potentieel een rijk land, dat grondstoffen als koper en dia mant bezit en vruchtbaar is. Toch heersen er ondervoeding en ziektes en verarmt de bevo- king. De nationale schuld be draagt enkele miljarden guldens. De persoonlijke rijkdom van de president neemt daarentegen steeds verder toe. Op de eerste dag van het tribunaal hekelde de Zaïrese oud-premier, Nguaza Karl I Bond de corruptie en de terreur in het land. Nguaza, die anderhalf jaar geleden zijn toevlucht zocht in België, maak te, evenals andere getuigen, mel ding van het grote aantal politie ke gevangenen en de martelin gen. Het Zaïrese volk noemde hij "gijzelaar van Mobutu". Ver scheidene getuigen deden ver slag van de martelingen die zij in Zaïrese gevangenissen hebben ondergaan. Een voormalige ser geant van het Zaïrese leger ver telde de jury hoe hij zelf bij de martelpraktijken betrokken was geweest. De jury kreeg lijvige rapporten voorgelegd over de schending van de rechten van de mens, de economische situatie, de corrup tie, en het ontbreken van vak bondsvrijheid en persvrijheid. Beschuldigingen werden niet al leen geuit aan het adres van Mo butu, maar ook aan het adres van het imperialisme van met name de Verenigde Staten. Belgie en Frankrijk. De voorzitter van de Zaïrese oppositiebeweging PRP, Kabila, verklaarde dat dit impe rialisme Mobutu heeft geïnstal leerd en aan de macht houdt. De Zaïrese legering heeft niet ge reageerd op de aanklachten, af komstig van verscheidene Zaïre se oppositiebewegingen. Het tri bunaal beschikt wel over een aantal officiële documenten waaruit het standpunt van de Zaïrese regering blijkt. Rapporteur Guy Gran, die ook tot taak kreeg het Zaïrese bewind te verdedigen, verwees naar een aantal rapporten van het ïnterna- tonaal Monetair Fonds en de We reldbank over Zaïre. Deze instel lingen hebben Zaïre leningen verschaft. De jury van het permanent volke rentribunaal, een uitvloeisel van het tweede Russell-tribunaal, be raadslaagt vandaag achter geslo ten deuren. Zij maakt morgen haar oordeel over de situatie in Zaïre bekend. Het permanente volkerentribunaal werd drie jaar geleden in Bolog na opgericht. Het richt zich op het onderzoeken van inbreuken op de rechten van volkeren. Zijn kracht ligt. om met de woorden van de secretaris generaal van het tribunaal, Tognoni. te spre ken, vooral in de publieke opi- tussen de gevangenis en de bui tenwereld. In zyn beleidsnota, die twee weken geleden aan de Tweede Kamer is gepresenteerd, legt de bewindsman dan ook minder beperkingen op aan dit soort contacten. De nota geeft verder het belang aan van de openheid van het gevangemswe- Eén van de initiatieven van buiten af om de vooroordeelen over ge vangenen tegen te gaan is het voorlichtingsproject "delinquen tie en samenleving". Scheltema besluit binnenkort over het ver strekken van subsidie aan dit project. Op een mogelyk positief advies wilde hij echter zaterdag nog niet vooruitlopen. ALKMAAR (ANP) - Noord-Hol land is gisteravond getroffen door hevig noodweer. Tussen ne gen uur en half elf trokken ver schillende onweersbuien met zware windstoten en hevige re genval over de provincie. Het verkeer kon volgens de politie op verscheidene plaatsen slechts stapvoets rijden. Brandweer korpsen verleenden assistentie bij verschillende gevallen van wateroverlast. De politie ontving talloze meldin gen van door bliksem in werking getreden alarminstallaties. Ver schillende woningen werden door bliksem getroffen. Aan de Westfriesedyk in Langedijk brandde een woning na bliksem inslag geheel uit. DEN HAAG (GPD) - Als de open baar-vervoertaneven vanaf vol gend jaar niet met 10 procent omhoog gaan, dan zal het dienst betoon in het openbaar vervoer drastisch moeten worden inge krompen. Elk procent dat de ta rieven minder dan 10 procent stijgen, zal bovendien 300 ar beidsplaatsen kosten. Dat zei mmister van verkeer en wa terstaat Henk Zeevalking (D'66) zaterdag voor de VARA-radio. Afgelopen week liet Zeevalking in zijn 'politieke testament' al weten dat aan een forse tariefs verhoging niet valt te ontkomen. De vermindering van dienstbetoon zal - naast het verlies aan banen - betekenen dat een aantal lijnen in het streekvervoer zal moeten worden opgeheven, dat in de spitsuren in de steden grote ver voersproblemen zullen ontstaan en dat tal van zondag-, weekend- of avonddiensten helemaal zul len moeten verdwijnen. Volgende week, op 1 oktober, gaan de tarieven met ongeveer 5 pro cent omhoog, dat is gelijk aan de stijging van de kosten van le vensonderhoud. Die beperkte stijging is volgens Zeevalking niet meer vol te houden. Er zit nu al een gat van 100 miljoen gulden in de financiering van het open baar vervoer. In dezelfde uitzending bekritiseer de oud-staatssecretaris van ver keer Jaap van der Doef (PvdA) de Kamer heeft al eerder om een tariefnota gevraagd, en dan moet de minister daar niet op deze ma nier mee komen, aldus Van der Doef Hij had ook kritiek op Zeevalkings aarzelingen ten aanzien van de Postbank, terwyl het kabinet juist tot oprichting daarvan heeft besloten. Ook was Van der Doef het niet eens met de opvatting van Zeevalking dat de PTT-top zelf maar moet beslissen of de overplaatsing van de PTT-direc tie naar het Noorden door moet gaan. „Dat hoort een politieke beslissing te zijn", aldus Van der Doef. volgens wie Zeevalking te ver is gegaan. „Hij heeft uitspra ken gedaan waarop hij als demis sionair minister niet meer kan worden aangesproken". HUURDERS VAN NEDERLAND De overheid geeft subsidie op de isolatie van huurwoningen. Haal deze brochure op postkantoor of gemeentehuis. En bekijk wat isolatie u aan stookkosten kan besparen en hoe u dat aan moet kaarten!

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7