Levering Sensor aan Sowjet-Unie moet doorgaan "Stem van vrouwen wordt veel te weinig [Le/cfee agenda Rechtbank: Boycot geldt hier niet Vredesmars Leiderdorp trekt 150 deelnemers Actievoersters in vredeskamp: Zoeterwoudse veiling voor missionarissen brengt halve ton op Burgerlij ke stand Stad en rand Een overzicht van de vredesmanifestatie in de Houtkamp, waar behalve diverse sprekers ook muziek-, cabaret- en balletgroepen optraden. DEN HAAG/V OORSCHO TEN - Het Voorschoten- se bedrijf Sensor aan de Rouwkooplaan moet 2400 seismometers leveren voor de Russische aard gaspijpleiding naar het westen van Europa. Het Amerikaanse embargo is een schending van het mensenrecht. Tot deze uitspraak komt de presi dent van de Haagse rechtbank, mr. M.R. Wijnholt, na het kort ge ding dat een Franse oliefirma te gen Sensor had aangspannen. Volgens de president van de Haagse rechtbank is het embar go in strijd met het volkenrecht, "voor zo ver het betrekking heeft op de export naar de Sowjet-U nie van niet uit Amerika afkom stige goederen door een niet-A- merikaanse exporteur". Het Franse bedrijf CEP (Compag nie Europeenne des Petroles) had eerder deze maand voor de president van de rechtbank geëist dat Sensor alsnog de seis mometers zou leveren. De presi dent heeft het bedrijf uit Voor schoten veroordeeld de meters voor 18 oktober te leveren. De Franse maatschappij en Sensor kwamen begin dit jaar de leve ring van de seismograven over een. Eind juli liet Sensor weten dat de zaak niet zou doorgaan, omdat de Amerikaanse presi dent Reagan het embargo op de levering van goederen aan Sow jet-Unie had verscherpt. Daar door vielen ook alle in het bui tenland gevestigde Amerikaanse bedrijven onder de maatregel van Reagan. De reden voor het Amerikaanse embargo is het optreden van de Sowjets in de Poolse kwestie. Sensor is een dochteronderne ming van Geosource Internatio nal in Amsterdam. Die is op haar beurt weer een dochter van Geo source in Texas. De raadslieden van Sensor menen dat de direc tie van het bedrijf zich bloot stelt aan boetes tot honderdduizend gulden en gevangenisstraffen tot tien jaar. Sensor besloot toen de overeen komst met het Franse bedrijf op te zeggen. Dit bedrijf stapte toen met het al vermelde gevolg naar de rechter. De president van de rechtbank vindt onder meer dat de Amerikaanse maatregel op geen enkele wijze van toepassing is op de overeenkomst tussen een Frans en een Nederlands be drijf. Sensor is volgens de geldende op vattingen over internationaal recht te beschouwen als een Ne derlands bedrijf- Dit omdat het hier naar Nederlands recht is op gericht en zijn werkelijke en sta tutaire zetel binnen Nederland heeft, aldus de president van de rechtbank in zijn vonnis. Volgens mr. Wijnholt is het in prin cipe niet toegestaan dat een land zich bemoeit met andermans za ken. Hij zegt in zijn vonnis onder meer dat de overeenkomst tus sen Sensor en het Franse bedrijf geen bedreiging vormt voor de veiligheid, kredietwaardigheid of andere staatsbelangen van de Verenigde Staten, waardoor uit zondering op die regel mogelijk zou zijn. "Het door het exportverbod be schermde belang van de Ameri kaanse buitenland politiek be hoort niet tot deze belangen", al dus de president van de recht bank. In het vonnis zegt mr. Wijnholt verder dat alleen wan neer Amerikaanse staatsburgers de boycotmaatregel willens en wetens zouden ontduiken door buiten de Verenigde Staten een vennootschap op te richten, uit oefening van Amerikaanse juris dictie mogelijk is. Over aanwijzignen voor deze ver onderstelling beschikt mr. Wijn holt in het geval van Sensor niet. Sensor moet dus gewoon leve ren, op straffe van een dwang som van tienduizend gulden voor elke dag dat het bedrijf in gebreke blijft. LEIDERDORP - Met het oog op de vredesweek, die inmiddels is be gonnen, hield het Komitee Lei derdorp voor Vrede (KLW) in samenwerking met het IKV en Pax Christi afgelopen zaterdag een manifestatie in het park de Houtkamp. Daaraan voorafgaand werd een mars door Leiderdorp gehouden. Daarna spraken woordvoerders van diverse pluimage voor het ongeveer 150 koppen tellende publiek, dat zich in het zonnetje had genesteld. Kees Ploeger, voorzitter van KLW, hekelde op sarcastische wijze de presentatie van het door de Verenigde Sta ten gepubliceerde scenario voor het winnen van een kernoorlog. Volgens Ploeger was het een 'meevallertje' om in het rapport te kunnen lezen dat na het voe ren van een kernoorlog van zes maanden nog genoeg mensen en materiaal over zijn, om een nieu we wereld op te bouwen. "Het is een weerzinwekkende waanzin en daarom is het broodnodig, dat we hier aanwezig zijn, ook al zijn we maar een kleine gemeente", aldus Ploeger Joke Roos, die namens Vrouwen voor vrede sprak, vond dat men 'nee' moest zeggen tegen al die mensen die nu al aansturen op een nieuwe oorlog en daardoor een collectieve zelfmoord ple gen. "Ik voel me als een gegijzel de, overgeleverd aan de macht van een stelletje bijna-idioten", aldus de 80-jarige Roos. Guy Dilweg, de secretaris van Pax Christi, constateerde dat de machthebbers in de wereld angst hebben voor de vredesbewegin gen, ondanks het feit dat deze slechts bestaan uit een groep be zorgde mensen. "Ons nee tegen de kernwapens is geen nee zon der ja. Ook niet tegen de voor standers van tweevoudige ont wapening. Maar laat deze men sen mij eerst maar eens uitleg gen, waarom er geen ruimte is voor eenzijdige stappen als we elkaar tienvoudig kunnen ver nietigen". De sprekers van afge lopen zaterdag werden afgewis seld door cabaret, muziek en bal let. Overigens bestaat er een kans dat er zal worden meegelo pen met de taptoe van Leiden, die traditioneel plaats vindt aan de vooravond van de drie-okto berfeesten. MAANDAG 20 SEPTEMBER 1982 MAANDAG Leiden- Stadhuis, raadscommissie alge mene en bestuurlijke aangelegenheden en politiezaken, 20 uur. Pand Clarensteeg 29 - openbare inlei ding voor de Baha'i'gespreksknng over het bestuursstelsel bij de Baha'i, 20.15 Breehuys - Breestraat 19, film-praat avond over de effecten van een atoomoorlog, georganiseerd door de Leidse Werkgroep Dienstweigeren en de Interkerkelijke Werkgroep Dienst weigeren. 20 uur. Zaal Middelweg 28 - Spiritisch Genoot schap Leiden. 'Psychometrische Séan ce' door Mw. Nieuwenhuis uit Haarlem, 20 uur Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. di van 10-11 uur Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies. 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, gemeente raad, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie financiën, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, gemeente raad, 19.15 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 17 sept tot 24 sept door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Linnaeus, Kempe- naerstraat 31, tel. 173330. WIJKVERPLEGING •Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur, ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VALKENBURG/WASSENAAR "Geen atoombommen, niet in Valkenburg en ook nergens anders". Dat is de stelling van de ongeveer dertig vrouwen die het afgelo pen weekeinde aan de zuidkant van de marine-vliegbasis Valkenburg op Wassenaars grondgebied een vre deskamp hebben ingericht. Hoewel berichten duiden op een op handen zijnde ontruiming wa ren de vrouwen vanmorgen nog in het kamp aanwezig. De politie heeft hun gisteren verzocht het terrein, dat eigendom is van een inwoner van Wassenaar, te verla ten. Vanmorgen is op het Wasse- naarse gemeentehuis nog over leg gevoerd tussen de actievoer sters en vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. De actie voerende vrouwen wilden alsnog de benodigde vergunningen zien te krijgen. Zij hebben volgens een woordvoerder van de politie zowel een kam peervergunning als een demonstratievergunning nodig. De resultaten van het overleg zijn nog niet bekend. Omdat de vrou wen zich op particulier terrein bevinden - eigenaar Van der Pouw-Kraan is volgens de politie op vakantie is de kans dat die vergunningen worden afgegeven gering. Zaterdagnacht vertrokken de "kwartiermakers" naar Wasse naar. Zondag volgden de overige vrouwen die van plan zijn voor lopig in het kamp te blijven wo nen. In de loop van de zondag verrees rond een afbraakpand langs de secondaire weg 1 tussen Katwijk en Wassenaar alras een aantal tenten en werden talloze spandoeken aangebracht. Langs de kant van de weg werd een in- door Adriaan Brandenburg formatiestand ingericht om voor bijgangers de beweegredenen van de actievoerders nader uit een te zetten. Soesterberg De vrouwen van het vredeskamp bespreken, zich koesterend in de zon, de dingen die komen. De bedoeling van de actievoersters is het vredeskamp, opgezet op de eerste dag van de vredesweek, zo lang mogelijk in tact te houden. "Wij zijn bereid hier te overwin teren", zo zeggen zij. Gisteren werden al volop voorzieningen getroffen om een langdurig ver blijf mogelijk te maken. Voedsel werd ingeslagen, een nood-toilet werd ingericht en het afbraak pand werd zo goed en zo kwaad als dat ging tot woonruimte om gevormd. Het vredeskamp Soesterberg dient voor de voornamelijk uit Leiden en omgeving afkomstige actie voersters als voorbeeld. Nabij de luchtbasis Soesterberg bevindt zich sinds ruim vier maanden een soortgelijk kamp. Een be zoek aan dat kamp was voor een r Politieman Van Deursen wijst op de rechten en plichten van de actievoerders. van de actievoerster aanleiding om ook in Valkenburg een der gelijk kamp in te richten. Het marine-vliegkamp Valkenburg is als doelwit gekozen omdat hier sinds enige tijd vier Orions zijn gestationeerd. Deze vliegtuigen krijgen mogelijk een atoomtaak. "Wij moeten er voor zorgen dat de regering definitief nee zegt te gen een atoomtaak voor de Orions. Het is naïef om te denken dat dit materiaal alleen ter asf- schrikking dient", zo schrijven de actievoersters in een gisteren verspreid pamflet. Zij stellen vast dat de stem van de vrouwen tegen de kernbewape ning nog veel te weinig wordt ge hoord. "Vrouwen hebben wel de gelijk een eigen opvatting over vrede en willen op hun manier verantwoordelijkheid nemen voor die vrede". En verder: "De wapenindustrie draait 24 uur per dag, 365 dagen in het jaar. Wat kunnen wij anders doen dan 24 uur per dag demonstreren". Politie De Wassenaarse politie kwam zon dagochtend vroeg al een kijkje nemen in het kamp. De dienst doende commandant Van Deur sen beloofde niet in te grijpen, maar te wachten op orders van de burgemeester. De politieman zegde toe geen ge weld te willen gebruiken als het op ontruiminmg zou aankomen. Hij verwachtte dat wanneer daartoe zou worden overgegaan de vrouwen geen verzet zouden bieden, ook geen lijdelijk verzet. Een van de actievoersters daar op: "Wij willen hier in geen geval geweld. Wat wij doen als ons wordt verzocht het terrein te ver laten hangt er nog vanaf. Daar moeten wij met elkaar nog over praten". Later op de dag ver zocht de politie de vrouwen maandag (vandaag dus) het ter rein nabij de vliegbasis te verla ten. Burgemeester Staab van Wasse naar, die gisteren een brief a de actievoersters ontving waa van de oprichting van het kamp melding werd gemaakt, wilde gisteren nog niet reageren. "Dat kan ik nu nog niet. Morgen gaan wij met de betrokken partijen praten en bepalen we wat er moet gebeuren", aldus de burge meester. Om de gedragslijn van de politie te verklaren, merkte hij al wel op dat "het innemen van andersmans terrein bij de - wet nu eenmaal verboden is". Ook eigenaar Van der Pouw-Kraan en de commandant van de mari nebasis ontvingen gisteren een brief van de actievoersters. De dienstdoende officier van de vliegbasis verklaarde desge vraagd de brief te zullen door spelen aan zijn commandant. Hij verwachtte overigens dat Val kenburg weinig bemoeienis zal hebben met de actie. "Het speelt zich allemaal af op grondgebied van de gemeente Wassenaar", luidde zijn commentaar. ZOETERWOUDE - De missieveiling in Zoeterwoude heeft het afgelo pen weekeinde 51.000 gulden opgebracht, ongeveer hetzelfde bedrag als vorig jaar. Het bedrag is bestemd voor Zoeterwoudse missionaris sen in den vreemde. De klapper van de vrijdagavond was de bon voor het vervoer van één koe naar de Leidse veemarkt. Deze bracht zeshonderd gulden op, maar een dag later werd dit 'record' ruimschoots overtroffen. Vijf kilo doodgewo ne spijkers leverden maar liefst 2100 gulden op. De eerste keer werd 1300 gulden betaald voor vijf kilo, die daarna weer werden aangeboden en nogmaals zeshonderd gulden opbrachten. Daarvoor waren nog eens vijf kilo spijkers voor tweehonderd gulden geveild. Een andere topper van zaterdag was de 2100 gulden die voor een gouden vestzakhorloge werd betaald. Het horloge was getaxeerd op 1500 gul den. In totaal werd zaterdag ruim dertigduizend gulden binnengehaald. De sfeer was die dag zo mogelijk nog beter dan vrijdagavond. Het ge bouw 'Ons Huis' aan het Kosterspad puilde uit, zelfs buiten stonden belangstellenden. De spijkers op laag water zoekactie, deed de zaal van verbazing en hilariteit op zyn grondvesten schudden. LEIDEN - Geboren: David Frank Wou ter zv. H.F. Schalkwijk en J.E.D. Jan sen, Robert Christiaan zv. F.J.M. Kla- mer en J. Moerland, Arjan Benjamin zv. G A Wildschut en J.J. Hendriks, Joan ne dv. C.P. Noort ,en J. Kaashoek, Na thalie dv. K.F.J. de Jong en M. van Bee- kum. Rianne Erika dv. A C. Flippo en W.M.A. van den Berg. Pascal Christiaan Daniël zv. R. Regien en M.J. Erkelens. Cornelia dv. K.G Geijteman en C. Ou wehand, Valborg Alexandra dv. Th.E. Korthals Altes en E.M. Mohrmann, Den nis zv. J.H. van Duijvenvoorde en Y van der Zwart, Kim dv. H.A.M. Schlie- ker en M.F. Minke, Anneloes dv. H. van Dijk en A.J. Sieval, Harry Johannes zv. C J. van Houten en J.H. van Gent, Maria LEIDEN - Mr W.J. Geertsema. Commissaris van de Koningin in Gelderland, spreekt morgen avond op uitnodiging van de On dercentrale Leiden van de WD over het thema "burgerlijke on gehoorzaamheid". Geersema is onder meer Tweede-Kamerlid, minister van binnenlandse zaken en burgemeester van Wassenaar geweest. De bijeenkomst begint om kwart over acht en wordt ge houden in "In den Bierdeghel II, Nieuwe Rijn 52. Cornelia dv. H.G.J. Klein Nagelvoort en C. van Eek, Marijtje dv. A. Bol en I.J. Knegt, Agatha Nme Arentje dv. A. van Duijn en J. Ouwehand, Milou dv H.M van Paridon en P.M.C. Elstgeest, Tessa Marcelline dv. M. Smeulers en J.M. Smit, Marcus Cornelis Jacob zv. J. van Rijn en C.J. van Duijvenvoorde, Nicole dv. Th. Rijnsburger en D.C. Hartman, Aaltje Adriana Wilhelmina, dv. J. van der Plas en J. van Duijn, Larissa dv. D J Vreeken en J. Bos, Kalle Kristian zv. B.A.M. Coster en A.M van Jole, Leen- dert Hendrik zv. W. Ras en H.D. Gressie, Jana Claudette dv. R. Wagemaker en C. Wimmers, Jordy John Henri zv J.H. Schrok en A.M. van Egmond, Jonkheer Reinout Lodewijk Evert zv. jhr. J.W.E. Storm van 's-Gravesande en M.E. Schuiling, Cornelis Gijsbertus zv. C.G. Starkenburg, Bas zv. J.H.A.M. Vestjens en M. Raadsveld, Catharina Henriëtte Anna dv. J.C.T. van der Veen en AMD. Hezemans, Cornelis Johannes Nicolaas zv. N.J.J, van Kesteren en H.E. Belt, Martijn zv. E.A.L. de Laat en C.M.E. Hollebrand, Francien dv. E. Groen en K.J.S. Philippo. Gehuwdd: J.A.J, Kareemans en R.G.S L.E. Lok. P. Wiebemeit en H. Tol man, B.J. van Boheemen en M. van der Heemst, F.M.M. van der Ploeg en Th.H.A.M. Cornelisse, E. van Mastrigt en C.A.M. van Ruiten, W.M.C.M. van Noort en A. van Klaveren, C.L. Heijstek en Y. van den Berg, W. Dam en M. Zijl stra. A. Kos en E.I.M. Kuvck. Ringen ontvreemd LEIDERDORP - Bij een juwelier in de Winkelhof in Leiderdorp is zaterdagmiddag een aantal rin gen gestolen met een waarde van enkele duizenden guldens. De ringen werden tijdens de ope ningsuren van de juwelier uit de etalage gestolen. Van de daders is nog geen spoor. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Lantech Dagblad B V Hoofdkantoor Witte S.ngel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorging na 19 30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uu. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overschnivmg geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79,70 J. Ruygrok-Hoogeveen Directie G Koopman Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B W.T. Jungman (plv) H. I J Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in. Bonn. Brussel, Londen. Parijs Washington, CAJto. Commentator W F J Wirtz I. 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2