LEIDSCH DAGBLAD Israël ontkent bemoeienis Palme na zes jaar terug als premier Vrouwenvredeskamp bij vliegkamp Valkenburg Wereld reageert met afschuw op bloedbad in Beiroet GEHAKT EN TOMATEN 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. vl# L GRUWELIJK 'fl WERELD, 'fl LAND.'n STREEK MAANDAG 20 SEPTEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36887 Orecteur G Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Ad) -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bismu WfttSngtf 1 2311 BG l«to* Voor lef nrs W cototon Protest tegen kernwapenwedloop VALKENBURG - Ruim dertig vrouwen uit Leiden en omgeving hebben het afgelopen weekeinde aan de zuidkant van het marine vliegkamp Valkenburg op grondgebied van de gemeente Wassenaar een vredeskamp op geslagen. De vrouwen willen met deze actie, begonnen op de eer ste dag van de vredesweek, pro testeren tegen de (kern)wapen- wedloop. Volgens de vrouwen is de marinebasis een belangrijk militair doelwit en een schakel in de wapenwedloop. De vrouwen verzetten zich vooral tegen een mogelijke atoomtaak voor de Orions, de nieuwe vlieg tuigen die onlangs door de mari ne in gebruik zijn genomen en die in Valkenburg zijn gestatio neerd. Het tentenkamp bij de basis Soes- terberg, waar vrouwen nu al meer dan vier maanden proteste ren tegen de wapenwedloop, dient de vrouwen in Valkenburg als voorbeeld. Zij willen hun ac tie zo lang mogelijk doorzetten. "Eventueel zullen wij hier over winteren", zo zeggen zij. Gisteren werden in de loop van de dag voorzieningen getroffen om een langdurig verblijf mogelijk te maken. De politie heeft de vrouwen intus sen verzocht vandaag het terrein, eigendom van een inwoner van Wassenaar, te verlaten. i rondom het vredeskamp bij Valkenburg. ETA blaast zes bankfilialen op MADRID (DPA/Reuter) - De Baskische afscheidingsbewe ging ETA heeft vannacht bomaanslagen gepleegd bij zes bankfilialen in Basken land. Daarbij werd volgens de politie aanzienlijke schade aangericht, maar liep nie mand verwondingen op. Vier bommen ontploftten in Amurrio, ten zuiden van Bil bao, en twee in Renteria, in de buurt van San Sabastian. De banken hadden eerder be dreigingen van de ETA ont vangen. omdat ze weigerden de door de ETA geëiste "re volutionaire belasting" te be talen. JERUZALEM (GPD) - De Israëlische regering wijst ie dere verantwoordelijkheid voor het bloedbad in de Pa lestijnse kampen in Beiroet van de hand. Volgens het regeringscommuniqué dat vannacht na een bijzondere kabinetszitting is uitgegeven, heeft Israël alles gedaan om de Palestijnse bevolking te beschermen. Het aantal slachtoffers in de kampen Sabra en Shatilla wordt ge schat op ongeveer 1700. i de Zweedse socialisten Olaf Palme maakt een i het bekend worden van de verkiezingssuccessen. I overwinningsgebaar bij zijn aankomst in het Winst voor Zweedse socialisten STOCKHOLM (GPD) - Olof Palme keert na zes jaar oppositie terug als premier van Zweden. Palme's sociaal-democratische partij be haalde gisteren een duidelijke winst en samen met de kleine communistische partij heeft hij een ruime meerderheid in de Zweedse Rijksdag. Van een nek- aan-nek-race die allerwege ver wacht werd, was geen sprake. De conservatieven gingen welis waar ook vooruit, maar deze winst werd volkomen teniet ge daan door de grote teruggang van de centrumpartij en libera len, die tot nu toe samen een coa litie vormden. Het socialistische plan om „werk nemersfondsen" - een soort uit gebreide vermogensaanwasde- ling - in te voeren die het beheer van de grote Zweedse onderne mingen van particuliere handen in die van fondsbesturen moet brengen, heeft de socialisten dui delijk minder parten gespeeld dan aanvankelijk werd aangeno- De socialisten bereikten 166 zetels (12 meer dan in 1979). Tegen het plan was in de verkiezingscam pagne van de drie zogeheten bur gerlijke (niet-socialistische) par tijen en de werkgeversorganisa ties intensief oppositie gevoerd. Vele miljoenen werden aan door Amerikaanse marketing-experts uitgestippelde acties besteed. Ook ABBA-manager Stikken Andersson en Volvo-president directeur Gyllenhammar staken hun afkeer van de fondsen niet onder stoelen of banken. Palme wil, eenmaal terug als pre mier, de wat afgebrokkelde wel vaartsstaat weer op vijzelen door het geld van de fondsen, bij eengebracht door verplichte pre mies van werkgevers en werkne mers en gelden uit overwinsten, te steken in het bedrijfsleven. De fondsen moeten besturen krij gen die worden beheerd door de vakbeweging in het land en later mogelijk door rechtstreeks geko zen leden. De winst van het socialistische blok lost meteen een groot di lemma op voor de drie burgerlij ke groeperingen. De conservatie ven, die in mei vorig jaar uit de drie-partijenregering stapten toen de twee coalitiepartners een belastingakkoord met de sociaal democraten aangingen, hadden voor de verkiezingen al menig maal duidelijk gemaakt niet weer met centrum en liberalen in zee te willen voor het oude belas tingakkoord flink in conservatie ve richting was omgegooid. De twee voelden daar uiteraard wei nig voor. In de campagnes klonk daardoor ook weinig eensgezind heid door. Toch valt aan te ne men dat bij winst de gezamenlij ke afkeer van de fondsen wel de doorslag zou hebben gegeven. Die harde opstelling leverde de conservatieven gisteren duidelij ke winst op. De partij kreeg 86 zetels (13 meer dan in 1979) en dat is duidelijk meer dan de twee vroegere coalitiepartners samen. Centrum kreeg 56 zetels (min 8) en de liberalen 21 (min 17). De verantwoordelijkheid voor de massamoord is vanochtend óp- geëist door een groepering die zich "Front voor de bevrijding van Libanon van buitenlanders" noemt. Dat meldde het vooraan staande, onafhankelijke Libane se dagblad An-Nahar. In een tele foongesprek werd aangekondigd dat de moordpartijen zullen wor den voortgezet. In de wereld is met afschuw op het bloedbad gereageerd. In een stormachtige vergadering van de Veiligheidsraad, gistermorgen, werden de gebeurtenissen in een resolutie van de hand gewezen. VN-secretaris-generaal Perez de Cüellar moet binnen 48 uur ver slag uitbrengen over de moge lijkheid om VN-troepen naar Li banon te sturen. De Libanese re gering heeft al om terugkeer van de internationale vredesmacht gevraagd, die moest toezien op de evacuatie van de PLO uit Bei roet. Het Israëlische kabinet besloot gis teravond akkoord te gaan met het stationeren van vijftig VN- waarnemers in Beiroet zoals de Veiligheidsraad heeft geëist, maar verzet zich tegen het statio neren van Unifil-soldaten in Bei roet zoals Amerika eist. De Israë lische regering heeft een brief met deze eis zondagavond tij dens de kabinetszitting ontvan gen. Egypte heeft naar aanleiding van de moordpartij zijn ambassadeur in Israël met spoed teruggeroe pen voor overleg. Volgens het Egyptische persbureau Mena heeft Israël door deel te nemen aan de slachting het akkoord-Ha- bib heeft geschonden. De Amerikaanse president gaf za terdag een buitengewoon felle verklaring uit, waarin hij zijn „woede en afkeer" uitte over het feit dat Israel zijn belofte niet is nagekomen om de rust in Bei roet te herstellen na de moord op de pas gekozen Libanese presi dent Bechir Gemayel. De Nederlandse regering heeft haar afschuw en ontzetting over het gebeurde uitgesproken. Pre mier Van Agt bevindt zich mo menteel in Brussel voor de Alge mene Raad van de EG. De ver wachting is dat de Europese '10' vandaag een gezamenlijke ver klaring over het bloedbad in Bei roet zullen opstellen. De gezaghebbende krant Ha'aretz heeft de beweringen van het Is raëlisch kabinet tegengespro ken. De militaire correspondent van dit blad meldt dat het bloed bad niet vrijdagavond maar don derdagavond al begonnen was, en dat de regering en de militaire autoriteiten al vrijdagmorgen op de hoogte waren. De Jerusalem Post meldt dat de Israëlische in lichtingendienst gewaarschuwd had tegen het inschakelen van de ÜIÈHet Motorhuis Vondellaan 80, Leiden Tel 071-76 9313 Koeler Wisselend bewolkt en voornamelijk vanavond en vannacht enkele regen- of onweersbuien. Minimumtemperatuur omstreeks 15 graden, middagtempera- tuur rond 18 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige 21 september 1982 Zon op: 07.23 uur. zon onder: 19.42 uur. Maan op: 11.48 uur, maan onder: 21.41 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.25 en 18.44 uur. laagwater 02.27 en 14.38 uur. Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Gehakt, 500 g-5:48 448 7QQ kilo n, ^/.3ö Tomaten, kilo falangisten bij zuiveringsopera ties in Palestijnse vluchtelingen kampen en gewezen had op de mogelijkheid van een bloedbad. Ooggetuigen, onder wie een Ne derlandse verpleger in een van de kampen, hebben gezien hoe de moordende milities voortdu rende contact onderhielden met de Israeli's, die op korte afstand in groten getale aanwezig waren. Met bulldozers hebben de moorde naars de lijken onder het zand en puin proberen te schuiven. Man nen, vrouwen, kinderen en be jaarden werden zonder aanzien des persoons neergemaaid. Soms werden hele huizen opge blazen met gezinnen die net aan tafel zaten te eten of naar de tele visie zaten te kijken. Een slacht partij werd ook aangericht in Pa lestijnse ziekenhuizen, waar zie ken, doktoren en verpleegsters op beestachtige wijze werden af geslacht. In Israël zijn de reacties verward en tegenstrijdig. Een demonstra tie voor de woning van premier Begin van de beweging 'Vrede Nu' werd gisteren uiteengesla gen door de politie. De betogers eisten het aftreden van Begin en riepen leuzen als 'Begin terrorist, Sharon moordenaar'. De opposi tie in Israël heeft bij monde van de voorzitter van de Arbeiders partij, Shimon Peres, de beslui ten van de regering van de hand gewezen. Volgens Peres is de re gering mede verantwoordelijk voor wat er in Beiroet is gebeurd. Eis tegen portier weer levenslang DEN HAAG (ANP) - De procu reur-generaal bij het Gerechts hof in Den Haag, mr. H.R.G. Fe- ber, heeft vanmorgen opnieuw levenslange gevangenisstraf geëist tegen de van moord op drie meisjes verdachte Hagenaar Koos H. In november vorig jaar werd de Haagse nachtclubportier door de rechtbank tot dezelfde straf ver oordeeld De procureur-generaal achtte de moord op Edith Post (11) en Emy den Boer (18) volledig bewezen. In het geval van Thialda Visser (12) zei hij over net voldoende be wijs te beschikken. Hij houdt er echter rekening mee dat het hof in deze zaak tot vrijspraak komt. Mr. Feber verklaarde dat op het parket uitvoerig is gediscus sieerd over de mogelijkheid van een onvoorwaardelijk tbr. Deze mogelijkheid is volgens de procureur-generaal verworpen, omdat Koos H. nauwelijks be handelbaar en zeer gevaarlijk is. 22 PAGINA'S Jeliazkov scoort Feye- noords enige treffer Roda veel beter dan Feyenoord PAGINA 11 Dallas staat ter discussie PAGINA 5 Eerste slag om Amelisweerd Kohl de nieuwe bondskanselier PAGINA De gebeurtenissen in de Palestijnse kam- pen Sabra en Shaltil- la zijn zo gruwelijk dat ze overeenkom- sten vertonen met wat er onder Nazi's is gebeurd Het is daarom ook zo belangrijk te weten in hoe verre Israèl erbij betrokken is ge- weest. Uit de meeste verklarin- gen blijkt dat die betrokkenheid in elk geval indirect is geweest Ook van belang is vast te stellen dat zelts de genngste medewer king - actiel ol passiel van de kant van Israël geen excuus kan zijn om zich aan de (mede)ve- rantwoordelijkheid te onttrekken De Israëlische militaire autoritei- ten konden weten wat de gevol gen zouden zijn wanneer de christelijke Falangisten en de mi litie van majoor Haddad toegang zouden krijgen tot kampen als Sabra en Chatilla. Israél trok vorige week woensdag opnieuw West-Beiroet binnen teneinde de orde te handhaven na de moord op president Ge mayel. Wie met zulke oogmerken aanwezig is. kan zich later met onttrekken aan de verantwoorde lijkheid. zoals Blum. Israels am- bassadeur bij de Verenigde Na- ties, dat gisteren deed. Steeds belangrijker wordt ook de vraag in hoeverre de regering Be gin het leger en met name minis ter van delensie Sharon nog in de hand heeft. De gebeurtenissen hebben ook Jeruzalem volledig verrast Hoewel de Israëlische re gering de verantwoordelijkheid afwijst, heeft zij gisteren ti|dens een spoedzitting van het kabinet besloten alle troepen uit Beiroet terug te trekken. Voorlopig kan een Internationale troepenmacht er voor zorgen dat dit soort afgrijselijke gebeurtenis sen niet meer zullen voorkomen. Voor een definitieve oplossing is heel wat meer nodig. De Libane se staat bestaat alleen op papier De tegenstellingen op sociaal- politiek- en cultureel terrein zijn zo immens groot, dat alleen krachtige internationale samen werking een begin kan beteke nen voor de vorming van zo n staat En aan die samenwerking heeft het vrijwel altijd ontbroken. In feite is het Israël geweest dat door militaire acties Libanon In staat heeft gesteld te beginnen met de opbouw van een werkeli|k vri|e staat, ook al was de wijze waarop op zijn minst omstreden. De PLO hield Libanon - althans een groot deel ervan - in een ijze ren greep door zich te verschan sen te midden van de bevolking van. met name West-Beiroet. Wat na 34 jaar met praten niet lukte, lukte de regering Begin wel. Vandaar het belang nu van die hechte internationale samenwer king om Libanon te helpen op de weg naar zelfstandigheid Het zal voor een belangrijk deel afhan gen van de rol van de Verenigde Staten De verhouding met Israël is op een dieptepunt aangeland Jeruzalem kan In principe weinig zonder daadwerkelijke steun van de Verenigde Staten Het is daar om te hopen dat Washington het dit keer niet alleen bij woorden laat. S. Nieuws van vepe en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (f 57.35) Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis Naam Plaats Stuur de bon naar Leidsch Dagblad B VAntwoord nummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van ons de bon te sturen kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1