Zuiderkwartier zet ides Pacta opzij Beloften blijken niets waard Foreholte zakt nog dieper weg 'Nieuw' Leiderdorp begint goed Geelblauwen taktisch beter Winst OASE in slotfase Openingsduel tegen Donar een schertsvertoning: 53-55 Scores Brusche ver vooruit AANDAG 20 SEPTEMBER 1982 ,EIDEN - In de Promotieklasse van de korfbalcompetitie zorgde Zuiderkwartier voor de sensatie van de dag. In de derby tegen stadgenoot Fides Pacta bleken de geelblau- wen van trainer-coach Hen Zierikzee op alle fronten sterker dan het als favoriet van start gegane Fides. Zuiderkwartier won deze onder subtropische omstandigheden ge speelde wedstrijd met 8-6. Fides Pacta is daardoor op de onderste plaats terecht geko men en dat was zeker niet verwacht. Ook De Danaïden kwam in haar derde competitie wedstrijd niet tot winst. Met maar liefst 13-4 verloren de Leidenaren van Rapiditas uit Zutphen. jdes Pacta-Zuiderkwartier 6-8 (3-4). Wie aan het begin van de wedstrijd Fides Pacta als win naar tipte, moet dat alleen ge daan hebben aan de hand van de resultaten van deze ploeg in de oorbereidingsfase. Zij die Zuiderkwartier als winnaar tip ten, deden dat of uit chauvinisti sche overwegingen of omdat men bij de geelblauwen een op waartse lijn kon vaststellen. Slechts weinigen zullen de geel blauwen getipt hebben op het gegeven dat een aantal troeven handen was van Zuiderkwar tier. vergelijking met Fides Pacta be zit Zuiderkwartier in de krachts verhouding bij het herenzestal meer wilskracht en routine. En op het damesfront is dat zeker niet minder. Sterker, Fides Pacta heeft duidelijk aan kracht inge boet dit jaar, terwijl Zuiderkwar tier door het inbrengen van Edith Hildebrand en Connie Hermsen meer snelheid in de ploeg heeft gekregen. Zuiderkwartiers tweede sterke troef ten opzichte van Fides Pac ta is de vorm van aanvoerder Joep van Dam. Ondanks dat hij r één keer tot scoren kwam, draagt hij zichtbaar het team naar grotere hoogten. Fides Pac ta miste in deze derby zo'n uitge sproken leider. Normaal gespro ken waait dat leiderschap auto matisch naar Dik Onderwater doordat deze speler altijd wel goed is voor drie of vier doelpun- maar als dat achterwege blijft, valt ook hij door de mand. ^ïiderkwartiers derde en beslis sende troef was de taktiek waar mee Hen Zierikzee zijn pupillen de wei in dirigeerde. "Vanuit de verdediging de val van hand tot hand opbrengen naar de aanval en daar pas een tempo-verhoging toepassen". De geelblauwen hadden daardoor in de tweede helft op de beslissende momen ten meer kracht dan Fides Pacta dat vooral in de eerste helft een hoog tempo in het middenvak wilde ontwikkelen en zich daar voorbij liep. Een jagend Fides en een rustig spelend Zuiderkwar tier bereikten na 45 minuten een 3-4 ruststand die vrij snel in de tweede helft en geheel verdiend in een 3-5 voorsprong voor Zuiderkwartier veranderde. Fi des Pacta verkleinde de achter stand in de 6de minuut na rust tot 4-5, maar een sterk verdedi gend Zuiderkwartier verstoorde het aanvalsgeweld van o.a. Nico Pikaar. Rens Henze's doelpunt was op dat moment zeer welkom in het Zuiderkwartierkamp (4-6). In de daarop volgende minuten te kende de nederlaag zich voor Fi des Pacta af. Fides Pacta met Bea Schrama in de punt van de aanval zag geen kans om een opening te vinden in het verdedi gingsbolwerk dat cffider aanvoe ring van Theo van Leeuwen tot grote hoogte groeide. Zuiderkwartier zette de wed strijd naar haar hand toen Dirk Jan de Kreek voor 4-7 had ge zorgd. En nadat Hennie Piket na een kwartier zwoegen 5-7 scoor de, loodste Dik Derksen Zuiderkwartier daarop in veilge haven. Doelpunten: Robin Som- meling, Dik Onderwater, Hennie Piket 2x, Nico Pikaar en Wilma Neuteboom. Voor Zuiderkwar tier: Kitty v.d. Mark, Joep van Dam, Dirk Jan de Kreek 2x, Dik Derksen 3x en Rens Henze. Rapiditas-De Danaïden 13-4 (4-2). De Danaïden had vooral in de tweede helft weinig in te bren gen. Op alle fronten werden de blauwwitten nadat Rapiditas op 5-2 was gekomen, verslagen. Het lengtevoordeel van de Zutphen- se heren werd volledig door Ra piditas uitgebuit en daarnaast brachten ze het dameszestal me nigmaal in stelling. De nederlaag van De Danaïden viel dan ook mede door deze handicap groot uit. Daarnaast heeft de ploeg vol gens coach Ron Ek ook een on nodig minderwaardigheidscom plex waardoor de nederlagen nog groter worden. Het vertrou wen in het eigen doen en laten is volledig weg. Voor de vier Leid- se doelpunten zorgden: Ingrid van Haren, Annemarie van Dijk, Pieter Koornneef en Monique Slingerland. TOP-GKV 6-9 (3-4). Al direkt na het beginsignaal keek het Sassen- heimse TOP tegen een 0-2 ach terstand aan. Het antwoord was echter ook snel Anne v.d. Zaag had maar weinig tijd nodig om de stand weer in evenwicht te krijgen. Maar een allengs irritan ter spelend GKV sloot de eerste helft toch met een 3-4 voor sprong af. Ook in de tweede helft bleef GKV aanvallend iets ge vaarlijker, en verhoogde op re gelmatige wijze de voorsprong naar 4-8. Ondanks de numerieke minderheid - TOP moest met 11 man verder omdat Philip Trap wegens slaan van het veld ver- LEIDEN - In de veldcompetitie boekten de dames van Oase in de landelijke eerste klasse de tweede zege. DWS werd in Schiedam met 7-6, rust 3-5, geklopt. HVS zal het met zjjn tweede garnituur niet redden in deze klasse. Westlandia liet de Stompwijksen weer met een straat lengte achter zich, 6-27. Niet leuk, maar dat is nu eenmaal de konsekwentie van de keuze om met het eerste team te mikken op de zaalcompetitie en de veldcompetitie te la ten voor wat die is. wijderd was - slaagde TOP op 6-8 te komen, maar verder liet GKV TOP toch niet gaan. Doel punten: Anne v.d. Zaag 2x. Ger- ko Langelaan, Stella v.d. Zaag, Jose v.d. Berg en Karin Baak. Fiks-Kwiek 6-5 (3-2). Na drie com petitieduels is Fiks leider in de tweedeklasse geworden. Na een vlekkeloze start (3-0) zag Fiks haar voorsprong langzaam maar zeker verdwijnen. Mede-schuldi ge daaraan was een falend derde aanvalsvak. In de tweede helft kwamen beide ploegen zelfs op gelijke hoogte (3-3) maar daarin brachten Diederik van Veen, Reinetta de Mooy en Dirk Jan El- zenga verandering. Kwiek kwam daarna nog wel terug maar had de gelijkmaker thuis gelaten. Kinderdijk-Ons Eiland 13-10. On danks een gelijkopgaande wed strijd heeft Ons Eiland steeds achter Kinderdijk aan moeten hollen. Pas in de tweede helft zag Kinderdijk kans de voorsprong te vergroten tot meer dan twee doelpunten. Voor Ons Eiland i af te (Foto Holvast) scoorden: Rob Hasselbach 3x, Olga Soedan 3x, Huib Hassel bach, John Dickhoff, Julia Ar- noldus en Hans v.d. Meeberg De Bermen-De Algemene 8-11 (4- 3). Een te hard van stapel gelo pen De Bermen betaalde in de tweede helft de rekening van het zeer warme weer. De Algemene had haar spel daarop gericht en was kalm van start gegaan. In de tweede helft had de Leidse ploeg meer energie over om De Ber men met duidelijke cijfers terug te wijzen. Doelpunten: Ruud v. Vliet 2x, Wilma Sinteur 2x, Enri co Mud 2x, Janny v. Iterson, Jo- rie Serdijn, Martin Filippo, Wim v. Vliet en Jan Serdijn. Crescendo-HSV 5-5 (1-2). Crescen do behaalde haar eerste punt in een wedstrijd die gemakkelijk gewonnen had kunnen worden. Er werden echter te veel kansen gemist. Voor de vijf treffers wa ren verantwoordelijk: John Huigsloot, Peter Baak, Anita Al berts. Tessie Burghouwt en Lies- beth Kok. GERT GRESSIE Foreholte doet dat ook en zal wel uit de landelijke tweede klasse verdwijnen. Gisteren werd verlo ren van HEC met 10-16 MMO, dat wel interesse toont in de veldcompetitie had tegen het Goudse Vires et Celeritas maar één wissel op de bank. Blessures van Jose Elsgeest en Cora Brus- see waren daar de oorzaak van. Dat betekende een nederlaag met 9-12. Saturnus gokt met de herenploeg op twee paarden en dat geeft weieens brokken. Tot gisteren bleven de roodwitten ongeslagen. Rijnstreek maakte daar een einde aan: 16-19. De trial in Etten Leur tegen Internos en Snelwiek zat duidelijk nog in de benen. In de afdelingsklassen blijven de heren van het Voorschotense HW '70 winnen. HEC 3 was geen party getuige de eindstand van 22-10. Ook de dames van Olympia '72 uit Wassenaar bijten flink van zich af. DIOS werd al in de eerste helft op verlies gezet, rust 9-1, eindstand 13-9. Beste speelsters bij de Wassenaarse ploeg: Diana van der Holst, Inge- lore Hekke en Carla van Bemme- len. Oase vond in DWS geen grootse, maar wel een stugge ploeg tegen over zich. De defensies waren de aanval veelal de baas. maar de Schiedamse break-out bracht een 3-5 achterstand met de rust. Helma van der Geest leidde haar team echter met een strafworp en een vrije worp naar een gelij ke stand, 5-5. Het werd 6-6, maar in de laatste minuten betaalde de training op de break-out van Oa se in de afgelopen weken. Anita Donar 53-55 EIDEN - Manden vol met rebounds, fraaie scores en vliegende dunks zouden er komen. Stunts en spektakel in overvloed was er beloofd. Ton Boot mocht met zijn overgecon- troleerde spelletjes de Bossche toeschouwers voortaan gaan vervelen; in Leiden zou Theo Kinsbergen met zijn zeven centers en twee guards het publiek weer in groten getale op de banken brengen. Komt dat zien, stroomt toe. Parker is dood, leve Elmex. ongeveer moest het zijn en in derdaad, er kwamen zaterdag avond een kleine duizend men- Ben op deze beloftevolle frasen en het openingsduel met Donar &f. Maar wat voelden zij zich na ifloop bedrogen. Want in al die aren van gesponsord basketbal n Leiden heeft een ploeg zich ïooit zo slecht gepresenteerd als uist deze omhoog geprezen for- natie van Theo Kinsbergen. Die n één van de meest bizarre ver- oningen die ooit in de Vijf Mei hal is gespeeld zoveel schade aanrichtte dat moet worden ge- Ireesd dat er volgende week nog slechts een handvol publiek geld voor dit stelletje ongeregeld zal Dver hebben. Het was dan ook absoluut niet om aan te zien. i treep ft begon natuurlijk meteen goed. Wilson Washington, de speler die vorig seizoen bij Amstelveen al- les kon en daar prompt aan ver- pond dat hij verder als een god behandeld moest worden, was er hiet bij. Meneer had het niet naar rijn zin, had zijn geld gevangen an was weggevlogen. Een flinke Streep door de rekening van Kinsbergen die een goed deel van zijn hoop juist op dit brok i graniet had gevestigd. Het be loofde spektakel tenslotte moest Vooral van Washington komen. - Maar goed, niet getreurd, Kins bergen kondigde direct aan dat Sr straks een minstens zo goede Vervanger zal klaarstaan. De ove rige sterren moesten het varken tje Donar nog maar even zonder nulp wassen. |t leek een vrije eenvoudige op gave. Want Donar heeft, in verge lijking met Leiden, met veel gro tere problemen af te rekenen. Problemen van structurele aard hu de sponsor na het behaalde kampioenschap de pijp aan Maarten gaf. Topspelers als Law rence, Van den Bergh en Fran ken verdwenen, wat overbleef ivas een stel tweedehands vedet ten aangevuld met wat jeugd uit de regio Noord. Met zes man Sterk kwam Donar naar Leiden frKSEN - De Panamees Hilario Capata heeft zaterdag in de Zuid- <oreaanse stad Sjonjoe zijn we- leldtitel in het papiergewicht WBC-versie) met succes verde- Iigd tegen de Zuid-Koreaan Wang Joeng Koo. LEIDEN - Miller 15 (16 re bounds); Richel 13; Wiel 12; Hagens 8; Kragtwijk 3 (10); Van den Bergh 0; Oosterhuis 0; Kip -Schaftenaar - Schotpercentage 34, rebounds 41. DONAR - De Vries 16; Moore 15; Van Essen 10, Kirkland 8; Faber 6; Ardon 2. Schotpercentage 41; rebounds en na tien minuten waren het er nog maar vijf toen talent Ardon met een dikke enkel de kant op zocht. Wat kan je, als je in dit ge val Bill Sheridan heet, daar ei genlijk mee uit richten? Schip Een zone spelen, zo weinig moge lijk persoonlijke fouten maken en dan maar zien waar het schip strandt, zal de gedachtengang van de voormalige Bossche coach zijn geweest. Net als de toeschouwers kon hij vervolgens zijn ogen haast niet geloven. Want weliswaar bakte zijn team er, op dat verdedigen na dan, weinig van, maar tot zijn niet ge ringe verbazing nog wel genoeg om de op papier veel sterkere te genstander er onder te houden. Zonder echte guard spelend, schietend tegen een laag percen tage van 40, een keer of 15 balver: lies lijdend en dan toch nog win nen met de overigens belachelijk lage cijfers 53 tegen 55. Ook She ridan zal er nog wel eens gillend wakker van worden. Dat zal Theo Kinsbergen vermoe delijk niet gebeuren. De eigen zinnige coach annex zakenman heeft schijnbaar overal maling aan. want hij stond na afloop van deze schertsvertoning, die voor topsport moest doorgaan en waarvoor zeveneneenhalve gul den moest worden betaald, ge heel naar eigen gebruik gewoon weer te lachen. Veel reden kon hij daarvoor niet hebben, want het was allerbelabberst slecht ge weest. De matige voorbereiding zal hier zeker debet aan zijn ge weest, want het leek soms wel alsof de spelers voor het eerst met elkaar in het veld stonden, zo slecht was de verbinding. En op het spelen tegen een zone was blijkbaar ook niet geoefend, een opening werd maar heel zelden gevonden. Vreemd Van buiten af schieten was dan maar het parool, vreemd als je in feite niet beschikt over schutters van het kaliber Plaat, Cramer of Akerboom. Maar misschien gok te Kinsbergen, bij missers van Wiel en Van den Bergh (die hoort trouwens helemaal niet in de hoeken) wel op de rebound- kracht van Miller, Kragtwijk, diezelfde Van den Bergh en Ri chel. Welaan, missers bij de vleet - wat te denken van een schot percentage van 34.... - maar ook op het onderdeel 'afvangen' liet de Leidse luchtmacht zich door de Groningers aftroeven: 41 te gen 42. In cijfers is de nederlaag daarmee verklaard. Wat restte was de spanning die de ze tragi-komedie in twee bedrij ven (rust 27-28..) nog enigszins op poten hield. Het verbijsterde publiek bleef zitten tot het eind omdat er zelden meer dan twee punten verschil was tussen de ploegen die gelijk op naar de ver lossende meet krabbelden. De Ronald van den Bergh demonstreerde het onvermogen die hier tegenover ex-ploeggenoot De Vries staat. Leiden nog wel het beste. Nul punten voor de r laatste poging van Miller om een verlenging te forceren liep uit op een nieuwe deceptie. Maar ach. één meer of minder maakte al geen verschil meer. De conclu sies waren getrokken. Gewogen (Foto Holvast) en voorlopig te licht gevon den AD VAN KAAM LEIDEN - In de eerste klasse rayon werd dit weekeinde het eerste volledige program ma afgewerkt. Leiderdorp versloeg Juventus met 87-73, Achilles-Blitz werd 59-77 en MSV haalde het net niet tegen AMVJ Rotterdam: 78-76. Leiderdorp-Juventus 87-73. De afgelopen jaren had Lei derdorp altijd zijn eerste wedstrijd verloren. Onder lei ding van de nieuwe coach Ben van Cleef werd met deze slechte gewoonte afgere kend, al ging het niet alle maal even flitsend. De Lei derdorpers moeten natuur lijk wennen aan de nieuwe coach, die walgt van gepro grammeerd basketbal en zijn pupillen zonder enig systeem wenst te zien opereren. Dat men dit niet van de ene op de andere dag onder de knie heeft laat zich raden. Ook de Trotters kenden drie jaar ge leden deze problemen, maar werden uiteindelijk toch door Van Cleef omgevormd en speelden toen aardig bas ketbal. Bij de Leiderdorpers zal het dus wel lukken. Tot halverwege de eerste helft kon Leiderdorp niet van Ju ventus loskomen, maar bij rust was de stand toch 41-34 In de tweede helft bouwde de thuisploeg de voorsprong langzaam uit en had weinig problemen met de warrig spelende Rotterdammers Uitblinker was Boris Monck- horst met 19 punten. Achilles-Blitz 59-77. De Voorschotenaren haalden een vrij simpele zege op het Delftse Achilles. Blitz ging de hele wedstrijd aan de leiding al bleef de thuisploeg voort durend dichtbij. Pas halver wege de tweede helft sloeg de ploeg van trainer Ton Kallen berg een gat van twaalf pun ten. Toen gaven de Delftse studenten zich gewonnen en kon Blitz naar het eindsig naal freewheelen. Topscorers bij Blitz: Ton Kal lenberg 18 en Rolf van Oort met 17 punten. AMVJ—MSV 76-7». Zonder de geblesseerde Evert van der Plas moest MSV net aan het onderspit delven tegen AMVJ Tien minuten in de tweede helft zag het er niet naar uit dat het een close fi nish zou worden: 61-39. Coach Krouwel schreef zijn team toen een press voor die veel vruchten afwierp Aan het eind kwam MSV net twee punten te kort om de kroon op het harde werken te zet-' ten. Topscorer werd William de Haas met 22 punten. van der Poel, Mar greet Stipdonk en Jannie Jansen zorgden snel uitzwermend na een afgeslagen aanval van DWS voor de winst die Mar greet Stipdonk mocht verzilveren, 7-6. Topscorer was gisteren Helma van der Geest met 5 treffers. Oase's keepersduo Monique van der Meer en Coby Hassing deden weinig voor el kaar onder. MMO had tegen Vires et Celentas. het manco aan wissels ten spyt, toch de zege kunnen pakken als het duo Lydy Vink en Elly van Leeuwen wat beter op schot zou zijn geweest. Wel scoorden zy respectievelyk 4 en 3 treffers maar het aantal kansen dat zij ditmaal onbenut lieten waren niet op de vingers van een hand te tellen. Tot overmaat van ramp viel halverwege de tweede helft Helma Volwater zo ongelukkig dat zij de wedstrijd alleen nog als een figurant kon uitspelen. Voor de rest van de produktie zorgde Geme van der Meer met 2 doel punten. In het doel werd voorts Riekie Brunt sterk gemist De dames van Saturnus hadden te gen Schipluiden ook maar één wissel op de bank door ziekte en blessures. In de tweede helft konden de fel vechtende Leidse dames de slijtageslag niet vol houden, 8-11. Maar haar rol in de eerste klasse is nog niet uitge speeld. In de tweede klasse won nen de dames van HW 70 van Verburch met 11-5. Doelverdedig- ster Aimee Visser en Lia Looyes- teyn waren de uitblinksters in de Voorschotense ploeg. Bij de heren herstelde Foreholte zich knap van de vorige week ge leden nederlaag tegen CWP. Gis teren leek de homogene ploeg van Westlandia 2 tot diep in de tweede helft op een zekere winst af te gaan. maar Foreholte hield het hoofd koel en Ton Vogels en Cor Baader beslechtten tenslotte het pleit in het voordeel van Fo reholte. Olympia '72 won in de derde klasse royaal van Westlan dia 3: 28—8 en MMO, onder lei ding van Gerard Elsgeest (9 tref fers) kraakte in dezelfde klasse Ondo 2 met 20-6 FRANK BONTE LEIDEN - Een massale deelname en goede prestaties bij de CD-ju- nioren kenmerkten de onderlin ge meerkamp-kampioenschap- pen die de Bataven dit weekein de in de Leidse Hout organiseer den. By de heren 35 man en bij de dames en meisjes-AB 14 atle tes, gaf een breed deelnemers veld te zien. De enige werkelijke allrounder blijft Theo Brusche, die moeite loos won met 5541 pnt. Gemid deld een goede prestatie al vielen de 400 en 1500 meter door kondi- tiegebrek tegen. Zyn reeks: 11.8 (100 m), 6 15 (ver), 11.64 (kogel), 1.70 (hoog). 55 9 (400 m), 17.7(110 m H), 34 06 (discus), 3.20 (pols- hoog), 40.20 (speer), 5.27.4 (1500 m). De echte 1500 meterlopers beslo ten dit onderdeel met uitsteken de tyden: Hans Righolt 4.06.7, Kees v. Beelen 4 07.2, Jos Heemskerk 4.09.8. Ton v.d. tfcrg 4.11.6 en Cees v. Manen 4.16.5. Bij de dames en meisjes-AB zaten drie concurrentes elkaar op de hielen. Tineke de Groot hield de 'nieuwe' 7-kampsters Tina Buntsma (200 meter in 26.6) en A-meisje Hclla v.d Graaf (hoog 1.50 m en speer 31.54 m), knap van zich af met een prima serie: 18 8 (100 m H). 8 73 (kogel). 27 8 (200 m), 1.55 (hoog). 4.79 (ver), 22.55 (speer) en 2.34 (800m). To taal 4035 pnt Bij de jeugd bleek niet alleen veel animo maar ook veel aanleg voor de meerkamp aanwezig. C-jon- gen Steven Velthuizcn bracht het op de 8 kamp tot 4396 punten via: 13 2 (100 m). 4 94 (ver). 9 14 (kogel), 1 60 (hoog). 18 6 (100 m H). 27.91 (speer), 19.00 (discus) en 2.54.1 (1000 m). Pieter v Brussel sprong 1.55 hoog. De C-meisjes draaiden een 4-kamp waaruit Manska v Mullcm als sterkste tevoorschijn kwam met 2061 punten cn een uitstekende hoogtesprong 1.53 (hoog). 13.3 (80 m H). 8.37 (kogel), 1.5» 6 (600 m) Esther Wezel was snel op de horden met 13.2 en sprong hoog 1 35 m De D-jongens moesten een 6-kamp afwerken, hetgeen Marco Hen- kes het beste afging met 2358 punten via: 12.2 (80 m). 3.78 (ver). 7 23 (kogel). 1 20 (hoog). 17 1 (80 m H). 3 26 6 (1000 m) Michel Brusse liep een goede 1000 meter in 3 19 5 Ruby Jansen werd winnares bij de D-meisjes. In de 4-kamp scoorde zij als volgt 8 6 (60 m). 1.20 (hoog). 7.21 (kogel) en een snelle 600 m in 1 49 4 FRANS KROONE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17